Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραγγελίες από εξωτερικό


Matt

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  33343
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  156
  • Reputation:   785
  • Achievement Points:  156
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Καλημέρα κι απο εδώ.
Να ξεκινήσω λέγοντας πως έχω γίνει κι εγώ τα τελευταία περίπου 2 χρόνια φίλος των comics,  τα οποία και διαβάζω (δυστυχώς) σε ψηφιακή μορφή.
Πλέον, έχοντας αποκτήσει μία γνώση γύρω από τα βιβλία με τα οποία έχω ασχοληθεί, και έχοντας κάποιες αγαπημένες ιστορίες και κάποια αγαπημένα runs, θέλω να αρχίσω να γεμίζω τη βιβλιοθήκη μου με μερικά από αυτά.
Άρχισα να ψάχνω λοιπόν για ιντερνετικά μαγαζιά από τα οποία μπορώ να πάρω τα βιβλία που θέλω όσο πιο οικονομικά γίνεται, και μετά από αρκετές συγκρίσεις τιμών, κατέληξα στο instocktrades, για το οποίο διάβασα πολλές καλές κριτικές (υπάρχει κι εδώ ένα σχετικό topic).
Το θέμα μου είναι ότι σχεδόν όλες αυτές οι κριτικές που διάβασα έρχονται από Αμερική μεριά, οπότε θα ήθελα να ρωτήσω 1-2 πραγματάκια όσους έχουν εμπειρία με το συγκεκριμένο site, αλλά και με αγορές από το εξωτερικό γενικότερα.

Ίσως περιττή όλη αυτή η εισαγωγή, απλά είναι το πρώτο μου post, οπότε είπα να πλατειάσω λίγο.

 

1. Αντιμετωπίσατε ποτέ κάποιο πρόβλημα με μεγάλες καθυστερήσεις ή και με μη-παραλαβές;
2. Το instocktrades, εκτός από τις εκπτώσεις που έχει γενικά, κόβει και μερικά δολάρια παραπάνω σε "ελαττωματικά" βιβλία. Μέχρι τώρα, όλες οι εμπειρίες που έχω διαβάσει μιλούν για αμελητέα ελαττώματα, σχεδόν μη ορατά. Αντίθετες εμπειρίες;
3. Αντιμετωπίσατε γενικά κάποιο άλλο πρόβλημα;
4. Προβλήματα με τελωνεία υπάρχουν κι αν ναι, πόσο παραπάνω μπορεί να πληρώσει κανείς για βιβλία;
5. Τέλος, στις διάφορες αναζητήσεις και συγκρίσεις που έκανα, βρήκα και το cheap-comics.com, το οποίο μου χρεώνει τα βιβλία που θέλω περίπου 10€ παραπάνω, αλλά το συγκεκριμένο πρέπει να είναι Ευρωπαϊκό μαγαζί. Θα το πρότεινε κανείς (αυτό ή κάποιο άλλο Ευρωπαϊκό που πιθανώς να μου διέφυγε) έναντι του instocktrades;


Αυτά (προς το παρόν). Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη αν κούρασα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55404
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5400 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

πλέον τα πράγματα έχουν αλλάξει με τα τελωνεία.. ο καθένας θα σου πει τα δικά του ανάλογα με τις εμπειρίες του..

εγώ έχω καταλήξει στο εξής: 50/50 το τι θα γίνει.. μέχρι να σου έρθει το ραβασάκι στο σπίτι :P

 

για το cheap comics υπαρχει θεμα εδω 

για μένα είναι καλο αν το πετύχεις σε περίοδο προσφορών και πάρεις πολύ πράγμα οπότε δεν θα σε ενοχλήσουν τα μεταφορικά..

 

πολλοί αγοράζουμε καινούργια από εδώ 

 

ξεκίνα να διαβάζεις από το τέλος προς την αρχή.. :D

 

επίσης μπορείς να μπεις σε όλη την ενότητα με τα διαδικτυακά καταστήματα και να διαβάσεις γνώμες... 

 

άλλο ένα εργαλείο είναι αυτό 

https://www.bookfinder.com/?src=google-bf&gclid=EAIaIQobChMIqpffr97E2QIVa7XtCh2e_A8nEAAYASAAEgK4M_D_BwE

 

που ψάχνει isbn ή τίτλο και σου λέει που υπάρχει φθηνότερα με τα μεταφορικά μέσα

 

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33343
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  156
  • Reputation:   785
  • Achievement Points:  156
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Μεγάλη μούφα γενικά αυτό με τα τελωνεία.

Thanks και για το topic για το cheap-comics. Είχα επικεντρωθεί στο instocktrades και μου διέφυγε.

Στο συγκεκριμένο μου έβγαινε 8.5€ παραπάνω (και μου έδιναν και δωράκι άλλο ένα βιβλίο), οπότε αν είναι να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, ίσως τελικά να επιλέξω αυτό.

Στο bookdepository πήγαινε αρκετά παραπάνω το κόστος, οπότε, για τα συγκεκριμένα βιβλία τουλάχιστον, μάλλον δεν.

Θα ψάξω και το bookfinder που είπες.

Ευχαριστώ πολύ και πάλι.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3648 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Αν θυμάμαι καλά, ο λόγος που σταμάτησα να ψάχνω στο Instocktrades, ηταν ότι τα μεταφορικά είναι απαγορευτικά. Τσέκαρες αν σε συμφέρει; :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33343
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  156
  • Reputation:   785
  • Achievement Points:  156
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ναι, μαζί με τα μεταφορικά (κι ας ήταν όντως πολύ υψηλά) έβγαινε φθηνότερα απ' ότι άλλο βρήκα, καθώς οι τιμές των βιβλίων ήταν πραγματικά πολύ χαμηλές.

Από πολύ φθηνότερα (γύρω στα 80€ από amazon uk) μέχρι λίγο φθηνότερα από cheap-comics όπως έγραψα και παραπάνω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3648 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Αν μιλάς για μαζικές αγορές, τότε όντως θα συμφέρει. Καλά ψώνια λοιπόν :P 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55519
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Προσωπικά πλέον παίρνω από το αμαζον γερμανιας γιατί λόγω χώρας διαμονής δεν έχει μεταφορικά όποτε είναι πιο (έως πολύ πιο) συμφέρον από οτιδήποτε άλλο. Από το bookfinder βρίσκω συχνά ευκαιρίες από το αγγλικό αμαζον συν τα μεταφορικά αλλά οι περισσότεροι πωλητές δεν στέλνουν σε διάφορες χώρες όποτε είναι να κάτσει στον συγκεκριμένο, ενώ το abe books με τα μεταφορικά βγαίνει πάντα λίγο παραπάνω από του γερμανικού αμαζον χωρίς. 

 

Παρόλο που πολλοί το κράζουν, πιστεύω ότι στην τσιλια το bookdepo είναι η ασφαλέστερη επιλογή και η διαφορά με τα υπόλοιπα αμελητέα. Ναι, αν είναι να μπω στην διαδικασία να παραγγείλω από το Χ site και να πρέπει να κάνω μαζική παραγγελία για να μειωθούν τα μεταφορικά, η να περιμένω μπιλιετια από τελωνεία ή ακόμα να κάνει κάμποσες εβδομάδες γιατί έρχεται από Αμερική, δίνω ένα δυο ευρώ παραπάνω στο bookdepo και κάνω την δουλειά μου (που συχνά πυκνά δίνει και κουπονακι 10% και δεν δίνω ούτε αυτά τα 1-2 παραπάνω).  Αυτό όταν ψάχνω κάτι που δεν έχει το γερμανικό αμαζον (πραγμα σπάνιο) ή όταν παραγγέλνω πράγματα που θέλω να έχω στην Ελλάδα και όχι στην Ελβετία. :) 

 

Υ.γ. Δεν έχω γνώση για τεύχη, μιλάω αποκλειστικά για τομακια tpb, hc κλπ. Για τεύχη απευθύνομαι σε άτομα που έχουν κομιξαδικα στην Ελλάδα μια στο τόσο που θέλω κάτι συγκεκριμένο, επειδή κυρίως παίρνω τόμους. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.