Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τα Άπαντα του Ρομάνο Σκάρπα 15 - Το Κοραλλένιο Καγκουρώ


ΚΟΜΙΞ

Πώς σας φάνηκε το τεύχος;  

2 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

scarpatomos15diaf.thumb.jpg.4b7121f6f8c1b496c8c2747432cd540d.jpg

Η ιστορία Το Κοραλλένιο Καγκουρώ αποτελεί κεντρική ιστορία του δέκατου πέμπτου τόμου. Έχει δημοσιευτεί στη χώρα μας 4 φορές στα Κλασσικά. Η ιστορία αυτή είναι από τον ένατο Ιταλικό τόμο αλλά εκεί στην Καθημερινή με το ανακάτμα που έχουν κάνει έχουν αφήσει κάποιες εκρεμμότητες από τους προηγούμενους Ιταλικούς τόμους, έβδομο και όγδοο

 

Το πιο ενδιαφέρρον όμως είναι ότι η διαφήμιση μάλλον μας κρύβει μια έκπληξη :) Αν παρατηρήσετε και μετρήσετε τους τόμους είναι 10 και από αυτούς λείπει ο όγδοος οπότε μιλάμε για συνολικά 11 τόμους! Από αυτούς μένουν να κυκλοφορήσουν:

 

Τον τόμο με την ιστορία Ο Ανίκητος Υπερεγκέφαλος δεν τον είχαμε ξαναδει. Και από ότι φαίνεται θα είναι μετά τον 15. Βέβαια τον συγκεκριμένβο τόμο μπορεί κανείς να δει στη διαφήμιση για τον 15ο. (παρκάτω εικόνα)

 

image.thumb.png.5c647ac96471c43ceaacfc0e1f158195.png

 

Όμως αυτή η εικόνα έχει δέκα τόμους και συμπεριλμβάνει όλους εκτός αυτόν με τα Όργανα του Παρανόμου. Οπότε τι παίζει; Λάθος γραφιστικό ή παραπάνω τόμος; Θα το μάθουμε την άλλη βδομάδα :)

Διαφήμιση Καθημερινής

8-scarpa2018-960x600-thumb-large.thumb.jpg.b85c4c3d98e0b19e28e2f8db08d7530d.jpg

 

 

 

dionik_inducks_small.png

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 8
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  881
  • Reputation:   5421
  • Achievement Points:  881
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4195 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μπορεί απλώς να άλλαξε ο τίτλος τού τόμου.

 

Μπορείς να δεις αν έχουν βγάλει ISBN για ενδέκατο τόμο; Εγώ βλέπω μόνο τους επτά περσινούς.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

45 λεπτά πριν, Kriton είπε:

Μπορεί απλώς να άλλαξε ο τίτλος τού τόμου.

 

Μπορείς να δεις αν έχουν βγάλει ISBN για ενδέκατο τόμο; Εγώ βλέπω μόνο τους επτά περσινούς.

Τα πράγματα με τα isbn δεν είναι τόσο απλά... Τα είχα δείξει εδώ όλα όσα είχαν καταχωρήσει για φέτος. Μέχρι και τον τόμο 14 ισχύουν όλα μια χαρά. Τα πράγματα μπερδεύονται στους 3 τελευταίους τόμους:

  • Μεγάλες Ιστορίες - Τα Άπαντα του Ρομάνο Σκάρπα Πιστολίδι στο Φαρ Ουέστ (Ιτ. #7)
  • Μεγάλες Ιστορίες - Τα Άπαντα του Ρομάνο Σκάρπα Ο Δραπέτης του Αλκατράζ (Ιτ. #9)
  • Μεγάλες Ιστορίες - Τα Άπαντα του Ρομάνο Σκάρπα Το Κοραλλένιο Καγκουρώ (Ιτ. #9)

Όπως βλέπεις το Καγκουρώ έχει μεγαλύτερο isbn από τους άλλους 2 τόμους και έχουμε και άλλους τίτλους από αυτούς που είχαν καταχωρηθεί. Άρα άλλαξαν τα πράγματα και δεν ξέρουμε τι ακριβώς ισχύει...

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 5
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@Kriton Τώρα που τα ξαναβλέπω στο inducks ταιριάζει πολύ περισσότερο να είναι και αυτή η ιστορία. Το Cervellofacile αν το σπάσεις μου το βγάζει η μετάφραση ως εύκολος εγκέφαλος. Είναι και αυτό το πάνελ όπου κάτι μου λέει ότι αυτό το μηχάνημα είναι ο υπερέγκεφαλος...

 

image.png.a8babfed48ef7e9bae7cf962210e7bd1.png

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 5
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  881
  • Reputation:   5421
  • Achievement Points:  881
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4195 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 hours ago, ΚΟΜΙΞ said:

ταιριάζει πολύ περισσότερο να είναι και αυτή η ιστορία.

Πω, πω! Ιστορία τού Σκάρπα που, με εξαίρεση μία έκδοση στην Αργεντινή, δεν έχει δημοσιευτεί εκτός Ιταλίας! Ποιος ξέρει γιατί.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

6 ώρες πριν, Kriton είπε:

Πω, πω! Ιστορία τού Σκάρπα που, με εξαίρεση μία έκδοση στην Αργεντινή, δεν έχει δημοσιευτεί εκτός Ιταλίας! Ποιος ξέρει γιατί.

Λοιπόν παιδιά! Σας έχω νέα! Σουγουρεύτηκα με την παρακάτω εικόνα ότι 99.99% είναι αυτή η ιστορία που λέω τώρα! Να πω ότι ο συγκεκριμένος τόμος φαίνεται να υπάρχει από την αρχή ανάμεσα στους 10 που η Καθημερινή έχει στις διαφημίσεις της! Από αυτές τις διαφημήσεις πήρα μέρη του που φαίνονται!! Και κοιτάξτε τι φαίνεται τελικά:

 

6516215_.thumb.jpg.0d4d6992c6b213c851f6edd06292a600.jpg

 

Όπως βλέπουμε ο πίνακας και το σακίδιο με τα δολλάρια φαίνονται στο πρώτο πάνελ είναι και στο εξώφυλλο! Ακόμα δείτε ότι αντιστοιχεί και η αριθμομηχανή του με τους βόλους σε μέρος του εξώφυλλου στα δεξιά :)

  • Like 4
  • Respect 5
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εντάξει ένα διδακτορικό στον ανώτατο γριφωδη σκαρποιστοριοδιαχωρισμο στους κύριους παρακαλώ...

Ούτε ο Λούντβιχ δεν θα το έχει αυτό!

  • Like 3
  • Αστείο 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  339
  • Reputation:   1155
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2779 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Ποσους τομους εχει συνολικα η σειρα? Θα ολοκληρωθει φετος?

  • Like 1
  • Αστείο 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 ώρες πριν, Συλλεκτης είπε:

Ποσους τομους εχει συνολικα η σειρα? Θα ολοκληρωθει φετος?

Δεν ξέρουμε μπορεί 11. Τι να ολοκληρωθεί φέτος; Μένουν ακόμα 80+ τόμοι για να μάθεις ολοκληρωθεί :P

  • Like 3
  • Αστείο 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η διαφήμιση της Καθημερινής :beer:

8-scarpa2018-960x600-thumb-large.thumb.jpg.b85c4c3d98e0b19e28e2f8db08d7530d.jpg

  • Like 4
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21489
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Σύμφωνα με την τηλεοπτική διαφήμιση οι τρεις ιστορίες αυτού του τόμου είναι:Το Κοραλλένιο Καγκουρώ , Μεγαλοφυ'ί'α για μια μέρα ή Παραγνωρισμένη Μεγαλοφυ'ί'α

και το IL FINALE GIALLO μετάφραση Το κλεμμένο Φινάλε.Και οι τρεις είναι από τον ένατο ιταλικό.Ας ελπίσουμε και οι υπόλοιπες να είναι από τον ίδιο τόμο και να  μην έχουμε το ανακάτεμα που είχαμε στους τρεις προηγούμενους.Εξάλλου περιμένουμε άλλον ένα τόμο με ιστορίες του ένατου ,Τα όργανα του παρανόμου ή αλλιώς Ο Δραπέτης του Αλκατράζ 

(αν είναι η ίδια ιστορία),όπου με αυτόν θα ολοκληρωθεί άλλος ένας ιταλικός.Για να δούμε....

Επεξεργασία από hudson
  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τα είπε και ο φίλος παραπάνω αλλά παρακάτω θα βάλω και εικόνα αλλά και τις ιστορίες με συνδέσμους στο Inducks :)

 

image.thumb.png.45d78ccbe3b570dc3c63b5dc010bec38.png

 

Οι ιστορίες του τόμου

Από το βίντεο φαίνεται ότι ο τόμος θα έχει τις εξής ιστορίες:

Γενικά

Με τα παραπάνω ο δέκατος τρίτος τόμος έχει σύνολο 128 σελίδες (όσον αφορά τις ιστορίες). Άρα υποθέτω ότι θα έχουμε άλλη μια ιστορία. Οι συνοδευτικές η πρώτη έχει μπει 2 φορές στα Κλασικά και μια στο Μίκυ Μάους και άλλη μπαίνει για πρώτη φορά στη χώρα μας. Το πιο ενδιαφέρον είναι ότι στην παραπάνω εικόνα που φαίνεται ο νέος τόμος μαζί με τους υπόλοιπους φαίνεται ότι είχα 100% δίκιο για όσα έλεγα για τον επόμενο με την ιστορία Ο Ανίκητος Υπερεγκέφαλος. Τώρα φαίνεται ακόμα πιο πολύ ο σάκος με τα δολάριο και ο πίνακας του Σκρουτζ :) Είχα δίκιο παιδιά.

 

Το άρθρο και στο DisneyComicsPress

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πολύ καλός κι αυτός ο τόμος,με δύο χορταστικές ιστορίες που ξεχώρισα. Η πρώτη ήταν το "Κοραλλένιο καγκουρώ",μία υπόθεση με νουάρ ύφος,που σατιρίζει τις γκανγκστερικές ταινίες και παρουσιάζει ένα Μίκυ που είναι οξυδερκής μέχρι εκεί που δεν πάει. Η πλοκή ξεκινάει εγείροντας πολλά ερωτήματα εκτός φυσικά από τους ενόχους,που τους καταλαβαίνουμε από την αρχή. :P Παράλληλα δεν λείπουν και τα χιουμοριστικά γκαγκ που ξέρουν να φτιάχνουν την διάθεση,με αποκορύφωμα την τελευταία σελίδα. 

 

Η δεύτερη ιστορία που μου κίνησε το ενδιαφέρον είναι το "Κλεμμένο φινάλε". Κι εδώ έχουμε ένα νουάρ σενάριο που ταιριάζει με το ύφος του Σκάρπα κι ας μην το έχει γράψει εκείνος. Και μαζί με το εξαιρετικό και χαρακτηριστικό σχέδιό του,φέρνουν ένα αξιοσημείωτο αποτέλεσμα. Η αλήθεια είναι ότι η ιδέα αυτής της πρωτότυπης "απαγωγής" στην αρχή δεν μου γέμισε τόσο το μάτι.  Όσο περνούσαν οι σελίδες όμως,τόσο περισσότερο ενδιαφέρον αποκτούσε. Η λύση του μυστηρίου και η αποκάλυψη των ενόχων γίνεται με μαεστρικό και παράλληλα απλούστατο τρόπο,που μας κάνει να βγάλουμε το καπέλο (γι'ακόμα μία φορά) στον αγαπημένο μας ποντικό. Χιουμοριστική νότα η παρουσία της Μίννι. 

 

Από εκεί και πέρα,οι υπόλοιπες ιστορίες του τόμου δεν ήταν άσχημες,απλά δεν μπόρεσαν να σταθούν στο ύψος των δύο ιστοριών που περιέγραψα (πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη). Η "Μεγαλοφυία για μια μέρα" δεν με ικανοποίησε ιδιαίτερα. Το σενάριο δείχνει έναν Ντόναλντ υπερβολικά αφελή (για να μην πω κάτι χειρότερο),που δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από τον χαρακτήρα του ξαδέλφου του,του Φέθρυ. Το μόνο σημείο της ιστορίας που μου άρεσε είναι τα διάφορα χιουμοριστικά γκαγκ και οι μπελάδες που συνεχώς έπεφτε ο ήρωάς μας. Γενικά,αν η ιστορία είχε λιγότερες σελίδες και για πρωταγωνιστή τον Φέθρυ,θα τις έδινα περισσότερους πόντους. 

 

Η "Μακιαβελική κρουαζιέρα" και οι "Ασυγκράτητοι μάστορες" είναι δύο μικρές ιστορίες που μου άφησαν ένα χαμόγελο στα χείλη. Και οι δύο έχουν διαφορετικό ύφος από τις ιστορίες μυστηρίου και τα σενάριά τους είναι απλοϊκά. Η πρώτη μου άρεσε περισσότερο από την δεύτερη. Βλέπουμε έναν Γκαστόνε να έχει στην αρχή τον χαρακτήρα που όλοι αγαπάμε να μισούμε,αλλά στην συνέχεια ο Ντόναλντ κερδίζει το έπαθλο του πονηρού και του κακού,κάνοντας το φινάλε πέρα για πέρα δίκαιο. Η δεύτερη ιστορία έχει για πρωταγωνιστές τον Μίκυ και τον Γκούφυ και περιγράφει πώς μία συνηθισμένη επισκευή μπορεί να καταλήξει σε τραγικό φιάσκο. Και μάλιστα υπό το βλέμμα της Μίννι. :P Όλα τα λεφτά το καινούργιο αυτοκίνητο του Γκούφυ,που μαδάει από καρέ σε καρέ. :lol:

 

Ποτέ μου δεν συμπάθησα τον κακό Λύκο και τα τρία γουρουνάκια (πιο πολύ μου αρέσει να τα τρώω :P ),οπότε τα "Καλλιστεία" δεν μου γέμισαν το μάτι. Το σενάριο είναι πολύ παιδικό για τα γούστα μου. Δεν θα μπορούσε να είναι διαφορετικά,αν αναλογιστούμε τους πρωταγωνιστές. 

 


:beer: 

  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  881
  • Reputation:   5421
  • Achievement Points:  881
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4195 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

40 min ago , Indian said:

Ποτέ μου δεν συμπάθησα τον κακό Λύκο και τα τρία γουρουνάκια (πιο πολύ μου αρέσει να τα τρώω :P ),οπότε τα "Καλλιστεία" δεν μου γέμισαν το μάτι. Το σενάριο είναι πολύ παιδικό για τα γούστα μου.

 

Αντιθέτως, εμένα μ' αρέσουν αυτές οι ιστορίες, ακριβώς γι' αυτήν την παιδικότητα, από την οποία διαπνέονται.

 

Στη συγκεκριμένη ιστορία, βέβαια, το να θέλουν τα γουρουνάκια να πάρουν μέρος σε καλλιστεία, που συνήθως απευθύνονται σε γυναίκες, ήταν ελαφρώς τραβηγμένο.

 

Όσο για ψητό λύκο... άσε, καλύτερα!

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

20 λεπτά πριν, Kriton είπε:

Όσο για ψητό λύκο... άσε, καλύτερα!

 

Α,δεν ξέρεις τι χάνεις! :lol:

 

 

:beer: 

  • Like 2
  • Αστείο 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.