Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΖΑΧΑΡΙΑΣ Ο ΚΥΝΙΚΟΣ


leonidio

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΖΑΧΑΡΙΑΣ Ο ΚΥΝΙΚΟΣ
Σενάριο/Kείμενα:
Αρκάς
Σχέδιο:
Αρκάς
Σχέδιο εξωφύλλου:
Αρκάς
Hμερ. έκδοσης:
08-2018
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Γελοιογραφία
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
18.0 x 24.5
Σελίδες:
68
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-960-3296-13-3
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41667
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5126 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

ZAXARIASKYNIKOS_0001.jpgZAXARIASKYNIKOS_0001z.jpg

 

Τιμή καταλόγου: 7,50

 

 

Η νέα εκδοτική προσπάθεια του, προφανώς, ακούραστου Αρκά έχει ως πρωταγωνιστή το γνωστό και συμπαθή (: ) σκύλο Ζαχαρία από τους Συνομήλικους. Το άλμπουμ περιέχει κάποια στριπάκια, που μάλλον δεν χώρεσαν στους Συνομήλικους, και αρκετές γελοιογραφίες με το Ζαχαρία να σχολιάζει κάποιες από τις πτυχές της καθημερινότητας. 

 

Διαβάζοντας το άλμπουμ, μου φάνηκε πόσο μεγάλη είναι η διαφορά από τους Συνομήλικους μέχρι το σημερινό Αρκά. Σε γενικές γραμμές, δεν βρήκα το άλμπουμ αστείο, ούτε καν τόσο κυνικό όσο περίμενα. Ακόμα κι έτσι βέβαια, υπάρχουν μερικές καλές στιγμές, αφού, όπως φαίνεται το χιούμορ του Αρκά δεν έχει εξαντληθεί ακόμα.

 

Περιμένω να διαβάσω και άλλες απόψεις από όσους το διαβάσουν. :)

 

Ορίστε ένα μικρό δείγμα από το Ίντερνετ:

 

dddf60704bf17a37c59a4cc77c67ed8f.jpgαρχείο λήψης.jpg

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  389
  • Content Count:  4284
  • Reputation:   33917
  • Achievement Points:  4406
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4278 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τώρα εγώ σαν καμμένος τι άποψη να γράψω...

Ο "Ζαχαρίας ο κυνικός" είναι κάτι σαν τα Αδημοσίευτα" από την σειρά η "Ζωή μετά..." Γενικά σαν σειρά οι "Συνομίλικοι" δε με είχε ξετρελλάνει. Έχει αρκετές καλές στιγμές άλλα οι δόξες του παρελθόντος (δεκαετίες '80-'90) παρήλθαν ανεπιστρεπτί. Διαβάζεται ευχάριστα πάντως και την χαμηλή τιμή την θεωρώ καλό δέλεαρ. Για αγορά το προτείνω μόνο στους κολλημένους... Π.χ. εγώ ότι γράφει Άρκάς απ' έξω δεν υπάρχει περίπτωση να μη το πάρω... Οι υπόλοιποι άμα πέσει στα χέρια σας διαβάστε το...

Η δέλεαρ τιμή αφορούσε αγορά από Πρωτοπορία... 4.50€ 

:hop: :hop: :hop:   

Επεξεργασία από Μενίγ Πουαγώ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15837
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5305 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Το τσιμπησα και το διαβασα. Γελασα σε μερικες στιγμες και ηταν σιγουρα αξιοπρεπες. Αυτο που δεν μου αρεσε και το βρηκα κοροιδια ηταν το μεγαλο μεγεθος. Εγω νομισα οτι θα εχει το στανταρ των 4 καρε (τουλαχιστον) οπως πχ "οι συνομιληκοι" που σχετιζεται. Αυτο με την πλειονοτητα των σελιδων να αποτελειται απο ενα καρε θα μπορουσε τουλαχιστον να βγει στο μικρο μεγεθος και να ναι και φθηνοτερο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  751
  • Content Count:  12877
  • Reputation:   94169
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  425
  • With Us For:  4614 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ήμουν σίγουρος ότι ο,συμπαθής και πάντα καυστικός,Ζαχαρίας θα άφηνε του "Συνομηλίκους" και θα έκανε σόλο καριέρα. Είναι ένας χαρακτήρας που έχω συμπαθήσει ιδιαίτερα και χάρηκα με αυτό το άλμπουμ. :) 

 

Όσον αφορά τα σκετσάκια,έβγαζαν γέλιο μέσα από σαρκαστικό,ειρωνικό,μαύρο (και πολλές φορές στα όρια του μακάβριου) χιούμορ,όπως μόνο ο Αρκάς ξέρει να προσφέρει. Το γελοιογραφικό στοιχείο το βρήκα εύστοχο,πάντα για τα σημερινά δεδομένα της έμπνευσης του μεγάλου δημιουργού. Αν κάτι τέτοιο έβγαινε την χρυσή εποχή του,ίσως να ήταν μέτριο. Μέσα στο κόμικ,σαν guest stars,κάνουν την εμφάνισή τους οι δύο γέροι από τους "Συνομηλίκους",αλλά κι ο Χάρος,από τα "Μαύρα". :P 

 

Το σχεδιαστικό μοτίβο δεν έχει παρεκκλίνει από την γραμμή του Αρκά. Έτσι,ο αναγνώστης θα βρει τα κλασικά "πρόσωπα" των πρωταγωνιστών με τα περίεργα μάτια και στην πλειοψηφία τους τα καρέ έχουν ανύπαρκτο ή απλά διεκπερεωτικό background. Ευχάριστη έκπληξη το πανέμορφο τοπίο των σελίδων 40 και 41. 

 

Η έκδοση μοιάζει με την "Μικρή Σειρά",μόνο που οι υπεύθυνοι ήθελαν να την μεγαλώσουν λίγο σε μέγεθος. Υπάρχει ένα καρέ σε κάθε σελίδα,αλλά με αυτό το φορμά νομίζω ότι είναι πιο ευδιάκριτα. Είμαι υπέρ αυτού του μεγέθους. Από εκεί και πέρα η έκδοση είναι καλαίσθητη και με στιβαρή κόλληση. Το χαρτί είναι αρκετά παχύ και φαίνεται ανθεκτικό.

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.