Μετάβαση στο περιεχόμενο

MONSTRESS [ MARJORIE LIU, SANA TAKEDA ]


Θρηνωδός

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3418 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

"steampunk meets lovecraftian kaijou"

Monstress_Vol1-1.pngMonstress_16-1.png

το artwork των εξώφυλλων είναι εξαιρετικό

 

Ο συγκεκριμένος τίτλος, ένας από τους πολλούς αξιόλογους της Image, έχει αναφερθεί μερικές φορές στο φόρουμ από το 2015 που κυκλοφόρησε. Εγώ ο ίδιος είχα διαβάσει πριν 1-2 χρόνια το πρώτο τεύχος και είχα πει ότι δεν είναι κάτι αξιομνημόνευτο. Όντως, αν δεν έψαχνα χθες στο φόρουμ θα είχα ξεχάσει τελείως ότι κάποτε είχε έρθει στα χέρια μου. Παρόλα αυτά σε μια από τις καταναλωτικές εκρήξεις μου στις προσφορές του Public, είχα καλοδεί το εξώφυλλο του πρώτου tpb και το είχα πάρει με 8-9 ευρώ. Σοφή κίνηση :) 

 

Το Monstress είναι ένα epic/high fantasy κόμικ που γράφει η Marjorie Liu (συγγραφέας διάφορων best-seller με μικρή καριέρα στα κόμικ) και σχεδιάζει η Sana Takeda (ξεκίνησε ως concept artist για την SEGA και πλέον εργάζεται ως illustrator σε Ιαπωνικά card games έχοντας τα κόμικς ως δεύτερη απασχόληση). Ξεκίνησε το 2015 από την Image, εταιρία που πολύ συχνά δικαιώνεται μέσα από τις επιλογές της και συνεχίζεται έχοντας κυκλοφορήσει μέχρι στιγμής 18 τεύχη. 

 

Monstress1_PreviewPage.jpgMonstress1_PreviewPage3.jpg

 

Η υπόθεση εξελίσσεται σε έναν φανταστικό κόσμο που "πατάει" πάνω στην Ιαπωνική/Κινεζική κοινωνία των αρχών του 20ου αιώνα με πρωταγωνίστρια την Maika Halfwolf. Η χώρα έχει ισοπεδωθεί από έναν αιματηρό πόλεμο μεταξύ Humans και Arcanics (υβριδίων από ανθρώπους και θεούς που έχουν διάφορες ικανότητες) με το τάγμα μαγισσών Cumaea να έχει ανέλθει στην διοίκηση της ομοσπονδίας των ανθρώπων και να ασκεί συνεχή προπαγάνδα εναντίον των Arcanics ακόμα και στην εύθραυστη ειρήνη του σήμερα. Ο ιστός περιπλέκεται και μια φαντασμαγορική ιστορία στήνεται όταν υψηλόβαθμα μέλη των Cumaea κυνηγούν ανελέητα την έφηβη arcanic Maika Halfwolf η οποία κρύβει μέσα της την δύναμη ενός Μεγάλου Παλαιού και μπορεί να αλλάξει τις μοίρες του κόσμου. 

 

Εκ πρώτης ανάγνωσης φαίνεται αρκετά τετριμμένη ιστορία - αν και τι που εμπίπτει στο epic fantasy δεν φαίνεται τετριμμένο σήμερα; Παρόλα αυτά, αν και χρησιμοποιεί αρκετά κλισέ του είδους - το high-value relic, η πρωταγωνίστρια με το τραγικό παρελθόν, η προφανής αδυναμία των αντιπάλων κ.ο.κ. - έχει και πολλά φρέσκα στοιχεία. Διατηρεί έναν πλούσιο κόσμο με ενδιαφέρον lore και exposition, με κόστος βέβαια το μειωμένο έως ανύπαρκτο character development. Τόσο το σενάριο όσο και το αντικειμενικά πανέμορφο σχέδιο είναι μείγμα στοιχείων από πολλούς πολιτισμούς και σχεδιαστικές σχολές. Βλέπουμε τις δημιουργούς να έχουν υιοθετήσει κομμάτια του Αιγυπτιακού, του Κινεζικού και του Οθωμανικού πολιτισμού ενώ η Takeda αν και σχεδιάζει με βάση την manga τεχνοτροπία δεν φοβάται να πειραματιστεί με τεχνικές BD της εποχής 2000+ και αμερικάνικα indie. 

 

 

04Monstress.jpgMonstress06_Review3.jpg

 

Το κόμικ δεν ακολουθεί το δόγμα των epic fantasy όπως αυτό ορίστηκε από το Lord of the Rings. Δεν υπάρχουν απόλυτα κακοί ή καλοί, ενώ για αλλαγή βλέπουμε μια ματριαρχική κοινωνία με όλους τους ισχυρούς χαρακτήρες να είναι θηλυκοί και οι άντρες να παίζουν δευτερεύοντα έως μηδενικό ρόλο πέρα από την αναπαραγωγή. Δεν είναι σε τίποτα του εξαιρετικό αλλά είναι σε όλα του πάρα πολύ καλό. Κυρίως, οι δημιουργοί δεν φοβούνται να λερώσουν τα χέρια τους και να δοκιμάσουν να συνδυάσουν σπλατεριά και καντήλια με καλό σενάριο. 


wiki

image

 

:alex: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3418 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μέσα σε μία μέρα ρούφηξα και το δεύτερο trade με τα τεύχη #6-12. Τι κομιξάρα είναι αυτή. Κρατάει ψηλά το όνομα του high fantasy. Το artwork των εξώφυλλων και του κόμικ είναι απλά εξαιρετικό. Συνδυάζει ακριβώς τα είδη σκίτσου που μου αρέσουν και το κάνει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Σε αυτά τα έξι τεύχη παράλληλα με την δράση που συνεχίζει να είναι καταιγιστική, γίνονται μπόλικες αναδρομές στο παρελθόν μέσω flashbacks ώστε να χτιστεί πληρέστερα ο κόσμος στα μάτια του αναγνώστη, να εξηγηθούν πολλά που ήταν μέχρι στιγμής στον αέρα και να μπουν οι βάσεις για ακόμα πιο επικότερες εξελίξεις. 

 

Ο ανθρωπομορφισμός βγαίνει στην Takeda όλο και πιο αβίαστα με αποτέλεσμα χαρακτήρες μπιμπελό στα μάτια όπως ο seizi και ο blood fox. Η Liu έχει φέρει στα μέτρα της διάφορα κομμάτια του Λοβκραφτιανού σύμπαντος και τα έχει ενσωματώσει άψογα στην όλη ιστορία, οι φυλές είναι μείξη άλλων από πιο κλασικό fantasy αλλά ταυτόχρονα με φρέσκα traits, γενικότερα δυσκολεύεσαι πολύ να βρεις ψεγάδι. Αγαπημένες προφανώς οι arcanics, το dusk court και οι γάτες της Ubasti. Και ξαναλέω, το σχέδιο είναι άψογο πραγματικά, χάζεμα για ώρες επιβάλλεται. 

 

Δοκιμάστε το χωρίς δεύτερη σκέψη, εγώ προσωπικά μιας και δεν έχει βγει ακόμα το τρίτο tpb, κατέβασα τα επόμενα έξι τεύχη και πέφτω με τα μούτρα. Μόνο μου πρόβλημα πως θα περιμένω να βγει το #19 :lol: 

 

 

και μια μίνι συνέντευξη:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  245
  • Reputation:   3285
  • Achievement Points:  245
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5171 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εκτός από το πραγματικά φοβερό εικαστικό κομμάτι ,νομίζω ότι το Monstress είναι ένας κόσμος που έχει τα φόντα να μείνει στον χώρο του Fantasy (έχει και σημαντικό κομμάτι horror)

και να βγει από τα όρια των κόμικς.

 

Το διαβάζω από day one και είναι μία από τις 2-3 σειρές Image που αγοράζω όλα τα τεύχη , στις περισσότερες αγοράζω μόνο το 1ο τεύχος και

κατεβάζω τα υπόλοιπα. Βασικά και το 1ο κατεβασμένο το διαβάζω :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3418 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Αυτό που λες. :) Αν γινόταν βιβλίο πρώτα θα ήταν ορόσημο που θα χάραζε την δίκη του πορεία σαν σειρά. Τώρα δεν νομίζω ότι θα μπορούσε να μεταφερθεί με τους οποίους περιορισμούς έχουν μπει από το κόμικ. 

 

Γίνεται ανετοτατα όμως μεταφορά στην μεγάλη ή μικρή οθόνη. Ανετοτατα :) Φαντάσου τους old gods με καλό cgi :confuse: σαλάκια :lol: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3418 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Τελείωσα και το τρίτο story arc της "μάσκας" των τευχών #12-18. Περιττό να πω ότι γίνεται καλύτερο και καλύτερο. Οι χαρακτήρες πλέον έχουν ορισθεί πλήρως, το lore έχει σχεδόν συμπληρωθεί και τώρα απλά εκτυλίσσεται μπροστά στα μάτια του αναγνώστη. Γενικά χωλαίνει ελάχιστα στο character development αλλά και οι δύο δημιουργοί ακολουθούν εικονοκλαστικές τεχνικές που τραβάνε κατευθείαν το ενδιαφέρον και ξεχνάς τα όποια μικροσκοπικά μειονεκτήματα. Και αυτό το ρημάδι το artwork, είναι ά-ψο-γο. Όσο προχωρούν τα τεύχη γίνεται πιο αφαιρετικό στις σκηνές δράσης και πιο λεπτομερές στα στατικά καρέ, ό,τι καλύτερο. Παρακάτω μερικά μικρά δείγματα εξώφυλλων και εσωτερικών σελίδων από τα τελευταία έξι τεύχη και τώρα περιμένω εναγωνίως τον χειμώνα για το β' μέρος του mask story-arc. :clap2:

 

Spoiler

Στο φινάλε του 18ου τεύχους, ο Ζιν (ο μεγάλος παλαιός που ζει στο σώμα της Μάικα) και η Μάικα φορούν ένα κομμάτι της μάσκας της Shaman-Empress ο καθένας και εξαπολύουν την δύναμη τους μέσα από ένα κανόνι φτασμένης τεχνολογίας. Η σκηνή που βγαίνει η ακτίνα από το σώμα της και στην κυριολεξία εκμηδενίζει έναν άλλο Μεγάλο Παλαιό είναι ο ορισμός της επικότητας. :confuse:

 

1.png3.png5.png

 

2.jpg4.jpg6.jpg

 

Παρθενογένεση μπορεί να μην υπάρχει, αλλά σίγουρα υπάρχει έλλειψη φαντασίας. Το παρόν κλείνει στόματα περί κορεσμού. 

 

:alex: 

 

* Στο τέλος του κάθε τεύχους οι κοπέλες έχουν βάλει διάφορα fan-mail και fan-art. Ένα από αυτά από τον Γιώργο Καμπάδαη (προσωπικά αδιάφορο). Τις τιμάει όμως που τα βάζουν στην επίσημη έκδοση. :clap2: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3418 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Το σπαμάρω λίγο το θεματάκι αλλά αξίζει τον κόπο. Το Monstress δικαιότατα συνεχίζει να σκίζει στα διεθνή βραβεία κόμικς. Μόλις χθες, ο δεύτερος τόμος βραβεύτηκε με Hugo για Best Graphic Story και η Sana Takeda με Best Professional Artist στα Hugo Awards 2018 ενώ στο SDCC '18 του Ιουλίου έσπασε πλάκα με τους υπόλοιπους σηκώνοντας την κάβα με 5 Eisner

 

Συγχαρητήρια και στις δύο τους, το αξίζουν και με το παραπάνω :clap2: 7 βραβεία σε ένα δίμηνο έτσι για τον χαβαλέ τους :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6225
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4242 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

OK οπτικά είναι πολύ καλό!

Υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος να βγαίνει προς το παρόν το vol 1 και 2 σε trade paperback μόνο!

Μου φαίνεται λίγο άκαιρο να μην υπάρχει η δυνατότητα σε hardcover...

Όταν βγει θα το τιμήσω!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Θα βγει σίγουρα, και λογικά με τα 18 τεύχη. Οι μεγάλες επιτυχίες (Remender, Hickman, Brubaker, Vaughn) βγαίνουν σε μεγάλα OHC γιατί τους παίρνει να τα βάλουν ακριβά ($50)

Επεξεργασία από Dredd
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3418 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

@guskoin αυτό που λέει και ο Γιάννης, είχα διαβάσει σε συνέντευξη της Liu ότι ετοιμάζεται το πρώτο hc με τα τρία tpbs. Σε μια βδομάδα βγαίνει το τρίτο trade οπότε δεν νομίζω να είναι παραπάνω από 3-4 μήνες για το σκληρόδετο. :beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

οκ. Καιρό που την είχα βάλει στο μάτι. Μάλλον πρέπει να το επισπεύσω :) Hugo Award for best graphic story. 3o συνεχόμενο

 

 

 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6225
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4242 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Τελικά μέσα στο καλοκαίρι βγήκε και το  hardcover με τα τρία πρώτα volumes, τεύχη 1-18!

Εγώ θα τιμήσω αυτήν την έκδοση που έρχεται και σε ωραιότατη τιμή!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 19/8/2019 στο 4:29 ΜΜ, guskoin είπε:

Τελικά μέσα στο καλοκαίρι βγήκε και το  hardcover με τα τρία πρώτα volumes, τεύχη 1-18!

Εγώ θα τιμήσω αυτήν την έκδοση που έρχεται και σε ωραιότατη τιμή!

Το σκέφτομαι και εγώ πολύ σοβαρά :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αυτό εδώ εντέλει δεν είναι κόμικ :) Αυτό εδώ είναι ένα μυθιστόρημα fantasy που τυγχάνει να έχει εικόνες και μπαλονάκια :D 

 

Έχω τελειώσει τα πρώτα 14 τεύχη. Πυκνογραμμένο και δεν ξεπετιούνται οι σελίδες τσάκα-τσάκα. Θέλει αργό και προσεχτικό διάβασμα. Πάρα πολλοί χαρακτήρες και ενίοτε χάνω τον μπούσουλα με τα ονόματα τόσο αυτών όσο και των περιοχών. Εκπληκτικό και λατρεμένο εύρημα όμως ένα μονοσέλιδο στο τέλος του κάθε κόμικ όπου ένας γάτος αφηγείται πράγματα γύρω από το συγκεκριμένο σύμπαν, βοηθά στην αποσαφήνιση, βοηθά στο χτίσιμο νέων καταστάσεων και πάνω απ'όλα he/she is fleshing out το όλο σύμπαν. Επιπρόσθετα λατρεύω τις χιουμοριστικές πινελιές που προσθέτει το μονοσέλιδο και βοηθά το κόμικ να ισορροπεί. Τρόπον τινά θυμίζει αντίστοιχα τερτίπια στο Lazarus (μόνο που εκεί είναι άρθρα/κείμενα και δη σοβαροφανή). Καραχρήσιμη και η περίληψη προηγουμένων στην αρχή :) Όπως είπα χάνω τον μπούσουλα με το βάθος που έχει :) 

 

Εικαστικά... Στην αρχή με τρόμαζε και με παραξένευε το χρώμα. Αρκετά ας πούμε μουντό παστέλ. Πλέον όμως το έχω συνηθίσει και το βρίσκω τεριαστό. Όσον αφορά το σχέδιο, δε νομίζω ότι θα θελήσω ποτέ να κρεμάσω αφίσα με δαύτο. Αλλά μέχρι εκεί όμως. Διότι η κοπελιά κάνει παπάδες. Επιπρόσθετα έχω την αίσθηση ότι τεύχος με τεύχος βελτιώνεται. Φτιάχνει εκπληκτικά πράγματα, όντως μπλέκει από Λάβκραφτ μέχρι Ινδία, μέχρι Ιαπωνία. Οι χαρακτήρες της έχουν ζωντάνια, έχουν κίνηση. Σε διάφορες φάσεις κάνει μερακλίδικη δουλειά με τις μικρολεπτομέρειες. Μου αρέσει όπως μου αρέσουν πάρα πολύ τα ζουμερά ροδάκινα, αλλά άμα με αφήσεις λάσκα θα πάω/κατρακυλήσω στα σουβλάκια :) 

 

Δυνατή δουλειά. Απορώ ποιος διαβάζει στην Αμερική Marvel + DC όταν υπάρχει η Image... :D oh well...

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5751
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4742 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Συμπτωματικά τελείωσα κι εγώ σήμερα την ανάγνωση των 3 πρώτων trades, οπότε είμαι λίγο πιο κάτω από εσένα!! :)

 

Ακριβώς αυτά που προαναφέρθηκαν. Το world building της σειράς είναι εξαιρετικό και τα μονοσέλιδα στο τέλος κάθε τεύχους μαζί με το χάρτη του κόσμου βοηθούν πολύ στην κατανόηση αυτου, αλλά και στην χωρική τοποθέτηση όλων των αντικρουόμενων ομάδων. 

Είναι εντυπωσιακό το πόσο γρήγορα ανοίγει η ιστορία και το πόση πληροφορία εμπεριέχεται σε κάθε σελίδα. 

 

Πρόκειται για μια σειρά πολλών αντιμαχόμενων ομάδων, η οποία τρέχει σε 2 ταχύτητες, με την πρώτη να είναι η ιστορία της πρωταγωνίστριας στο να αναλύψει το εύρος των δυνάμεων της και να ξεκαθαρίσει το παρελθόν της, ενώ παράλληλα παρακολουθούμε και τις στρατηγικές κινήσεις όλων των υπολοίπων στην προσπάθεια τους να τη χρησιμοποιήσουν προς όφελος τους αλλά και να πάρουν όσο το δυνατόν καλύτερη θέση για τον επερχόμενο πόλεμο!!

 

Η μόνη ένσταση μου είναι στο ότι ενώ η σειρά κυλάει πολύ γρήγορα και οι εξελίξεις έρχονται βροχή ( ίσως πεθαινουν αρκετά γρήγορα πολλοί πολλά υποσχόμενοι χαρακτήρες), οι εξελίξεις ως προς τα γεωπολιτικά του κόσμου της σειράς περιστρέφονται πάντα με κάποιο τρόπο γύρω από τις κινήσεις της πρωταγωνίστριας, κάτι που δεν αφήνει τον κόσμο κατ εμέ να αναπνεύσει εκατό τοις εκατό ελεύθερος. Πολλά πράγματα που θα μπορούσαν να συμβούν ανεξάρτητα ή με άλλες αφορμές πάντα θα γίνουν μετά από κάποιο γεγονός σχετικό με αυτή ή μόνο αν αυτή έχει ήδη επισκεφτεί την εν λόγω πόλη στην οποία θα συμβεί αυτό το κάτι...

 

Πάντως πρόκειται για μία πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία που σε κρατάει στη ροή της και δεν κουράζει...

 

Τέλος, πολύς ντόρος έχει γίνει και για το σχέδιο της σειράς, το οποίο αν και μηνιαία δίνει μερικά από τα καλύτερα εξώφυλλα που έχουν κυκλοφορήσει ποτέ, είναι ενίοτε σκοτεινό και κάπως συγκεχυμένο, ειδικά στα πάνελ μάχης!!!

 

:)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.