Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τα άπαντα του Ρομάνο Σκάρπα 12 - Τα Έλατα των Ιμαλαΐων


ΚΟΜΙΞ

Πώς σας φάνηκε το τεύχος;   

6 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

SCARPAAPANTA_0012.jpg SCARPAAPANTA_0012z.jpg 

Η ιστορία Τα Έλατα των Ιμαλαΐων αποτελεί κεντρική ιστορία του δωδέκατου τόμου.  Είναι αδημοσίευτη στη χώρα μας. Η ιστορία αυτή όμως είναι από τον όγδοο Ιταλικό τόμο και όχι από τον έβδομο. Από όσο έχουμε δει ιστορίες του έβδομου θα δούμε πιο μετά. Πάλι τα ανακάτεψε η Καθημερινή. Όσον αφορά τις υπόλοιπες ιστορίες δεν γνωρίζουμε ακόμα ποιες ακριβώς θα μπουν. :) 

:update: Στο επόμενο ποστ μάθαμε κάποιες από τις ιστορίες. Τελικά οι συνοδευτικές θα είναι από τον όγδοο τόμο! 

 

Διαφήμιση Καθημερινής

disney-thumb-large.thumb.jpg.5cea3e9786dde35028c58f860e9b68aa.jpg

 

Διαφήμιση Εφημερίδας

diafscarpa201812.thumb.jpg.483db6b29c089e0d74e9c042da18dac3.jpg

 

 

 

dionik_inducks_small.png

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 5
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

Βίντεο για τον τόμο :) 

Οι ιστορίες του τόμου

Η ιστορία Τα Έλατα των Ιμαλαΐων αποτελεί κεντρική ιστορία του δωδέκατου τόμου. Είναι αδημοσίευτη στη χώρα μας. Η ιστορία αυτή όμως είναι από τον όγδοο Ιταλικό τόμο και όχι από τον έβδομο.  Οι υπόλοιπες ιστορίες όμως που μας δείχνει το βίντεο είναι από τον έβδομο Ιταλικό τόμο! Πάλι μας τα μπέρδεψε η καθημερινή. Αυτό φαίνεται και από το βίντεο και άρα θα έχει τις εξής ιστορίες:

Γενικά

Με τα παραπάνω ο δωδέκατος τόμος έχει σύνολο μόνο 89 σελίδες (όσον αφορά τις ιστορίες). Άρα υποθέτω ότι ο χώρος που μένει θα έχει και άλλες ιστορίες από τον έβδομο Ιταλικό τόμο καθώς ήδη οι 2 συνοδευτικές είναι από αυτόν. Δεν ξέρω γιατί έκανε την αλλαγή αυτή η Καθημερινή... Όσο για τις συνοδευτικές ιστορίες του βίντεο είναι 2 που έχουν ξαναμπεί στη χώρα μας παλιότερα στο Μίκυ Μάους αλλά με διαφορετικούς τίτλους (Επικίνδυνη αποστολή και Ο αετός του Ακαταπούλκο οι παλιοί τίτλοι αντίστοιχα).

 

Το άρθρο και στο DisneyComicsPress

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 6
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  538
  • Reputation:   3166
  • Achievement Points:  546
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3860 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

 Ο αετός του Ατακαπούλκο αν και έχει εκδοθεί ξανά Ελλάδα είναι παντελώς δυσεύρετος καθώς το τεύχος στο οποίο εμπεριέχεται κοστίζει περί τα 250€. 

  • Like 4
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  881
  • Reputation:   5421
  • Achievement Points:  881
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4195 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το τεύχος υπάρχει, όμως, σκαναρισμένο στην αρχειοθήκη κόμικς, αν απλώς θέλετε να διαβάσετε την ιστορία στην πρώτη της έκδοση.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Αυτή η υπέροχη έκδοση των ιστοριών του Σκάρπα μας δίνει την ευκαιρία να διαβάσουμε σε μια ωραιότατη συγκεντρωτική έκδοση μεγάλες κλασικές ιστορίες είτε αδημοσίευτες είτε παντελώς δυσεύρετες. Την απολαμβάνω τόσο όσο και την εγκυκλοπαίδεια του Μπαρκς. Άσε που σε κάποιες περιπτώσεις ο Σκάρπα με επιστρέφει πίσω στο χρόνο πολύ καλύτερα από τον Μπαρκς. Γιατί η δικιά μου ηλικία πραγματικά μεγάλωσε κυρίως με Ιταλικό Ντίσνεϋ. Ο Μπαρκς υπήρχε πολύ στο μεγάλο Μίκυ και στο Σούπερ Μίκυ πριν το κόμιξ. Στα μικρά αγαπημένα Μίκυ μαους Ιταλία και πάλι Ιταλία.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  881
  • Reputation:   5421
  • Achievement Points:  881
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4195 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

7 min ago , Manitou said:

Στα μικρά αγαπημένα Μίκυ μαους Ιταλία και πάλι Ιταλία.

Όπως το είχε θέσει παλιότερα κάποιος, ίσως ολίγον ακραία, ο Ντόναλντ είναι Ιταλός.

  • Like 5
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5029 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Συμφωνω με αυτο που λεει ο @Manitou 

Αγαπω πολυ τις ιστοριες του Μπαρκς, αλλα οταν διαβαζω Σκαρπα ξαναγινομαι παπακι στα μεσα '80ς. Υπεροχο συναισθημα! pinokio.gif

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4541
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4827 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτος ο τομος επειδη ειχε πολλες αγνωστες ιστοριες ηταν ακομα πιο χορταστικος....

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ήταν επίσης και αστείος. Ιδίως η ιστορία με τον ηρωικό δάσκαλο ήταν ξεκαρδιστική. Τα παιδιά με τις περίεργες απαιτήσεις και το τελευταίο καρέ δε τα έσπαγαν!

 

Εξαιρετικός τόμος ΚΑΙ αυτός. Σε όλα αυτά τα τομάκια βάζω 5! Νομίζω οτι και 6 στα 5 να είχε θα το έβαζα. Καιρό είχα να απολαύσω τόσο κάτι Ντίσνευ!

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  757
  • Content Count:  12915
  • Reputation:   94415
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ακόμα ένας τόμος που μας γεμίζει με υπέροχες αναμνήσεις. Μου άρεσε αυτή η χαριτωμένη υπερβολή που υπάρχει στις ιστορίες αυτές. :D Μέσα στο άχαρο καλοκαίρι (το παραδέχομαι,δεν μου αρέσει :P ) απόλαυσα στην κυριολεξία την κεντρική ιστορία που διαδραματίζεται μέσα στο καταχείμωνο και την γλυκιά θαλπωρή και κατάνυξη των Χριστουγέννων. :hug2: 

 

Μεγάλη εντύπωση μου έκανε το εισαγωγικό άρθρο. Ποτέ δεν θα πίστευα ότι κάποιος θα καταπιανόταν να γράψει ένα τόσο εμπεριστατωμένο άρθρο για μολύβια με γόμες και για πόμολα/πετούγιες σε συνάρτηση με τις συνήθειες της Αμερικής και της Ευρώπης! Κι όλα αυτά σε σχέση με το σχέδιο του Σκάρπα!!! :wow:  :div: :respect: 

 

 

:beer: 

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

On 17/8/2018 στο 1:49 ΜΜ, Indian είπε:

[...]Μεγάλη εντύπωση μου έκανε το εισαγωγικό άρθρο. Ποτέ δεν θα πίστευα ότι κάποιος θα καταπιανόταν να γράψει ένα τόσο εμπεριστατωμένο άρθρο για μολύβια με γόμες και για πόμολα/πετούγιες σε συνάρτηση με τις συνήθειες της Αμερικής και της Ευρώπης! Κι όλα αυτά σε σχέση με το σχέδιο του Σκάρπα!!! :wow:  :div: :respect:

Κι εμένα, αυτό μου έκανε την μεγαλύτερη εντύπωση στον τόμο. Ξεκίνησα να διαβάζω σε μία φάση «Facepalm, μάλλον ξέμειναν από ιδέες» και κατέληξα ως «Μα είναι ιδιοφυές!». Για όσους δεν το έχουν διαβάσει, να πούμε περιληπτικά πως ο Scarpa, θέλοντας να δείξει αμερικανικό σκηνικό στις ιστορίες του, έβαζε λεπτομέρειες που δεν ήταν τόσο διαδεδομένες στην Ευρώπη, όπως στρογγυλά πόμολα αντί για πετούγιες, παράθυρα που ανοίγουν κατακόρυφα αντί για πατζούρια, μολύβια με γόμα αντί για σκέτα, κλπ, κλπ.

 

Τώρα για τις ιστορίες. Τα έλατα των Ιμαλαϊων (1962). Ωραία αστυνομική ιστορία. Όπως αναφέρει και το άρθρο, πηγή έμπνευσης ήταν λογικά η ιστορία The big Christmas tree mystery (1955) των Carl Falberg & Paul Murry όπου είναι ίδια η βασική ιδέα (ληστές κλέβουν χριστουγεννιάτικα δέντρα). Ενδιαφέρον έχει η εμφάνιση του Μαύρου Φαντάσματος. Τώρα είμαστε συνηθισμένοι να τον βλέπουμε ως αρχηγό συμμορίας, όμως στο έργο του Scarpa ήταν η πρώτη φορά, ενώ δεν γνωρίζω πώς είχε απεικονιστεί σε άλλους δημιουργούς της ίδιας περιόδου. Εν τω μεταξύ έψαξα για ιστορίες του Scarpa με το Μαύρο Φάντασμα, και ο τύπος έχει φτιάξει μόλις έξι (!!!). Νόμιζα πως είναι περισσότερες, όμως τελικά είναι μετρημένες στα δάχτυλα. Ίσως να τον χρησιμοποιούσε με φειδώ επειδή τον κρατούσε για τις σοβαρές καταστάσεις; Ποιος ξέρει.

 

Το δαχτυλίδι των Νιμπελούγκεν (1962). Οι πιο πολλοί εδώ μέσα γνωρίζουν την ιστορία όταν έβγαλε το Public αυτήν την σειρά με 3€ :lol:. Η εκδοχή του Scarpa δεν πηγαίνει τόσο μακριά, βασικά δεν αφηγείται καν την ίδια ιστορία. Απλά βάζει το δαχτυλίδι ως σημείο αναφοράς απ' ό,τι καταλαβαίνω. Ενδιαφέρουσα ιστορία με αρκετές ανατροπές και καλό χρωματισμό. Αυτό που κρατάω είναι το τελευταίο καρέ, το οποίο τσίνισα λίγο μόλις το είδα. Δεν ξέρω εάν θα άφηνε κάποιος σημερινός εκδότης να περάσει κάτι αντίστοιχο αφού

 

 

Ο Σκρουτζ αποκαλύπτει πως σε όλη την ιστορία εξαπάτησε στεγνά τον κύριο Ο'Κόννορ. Δεν ξέρω, εγώ ξέρω τον Σκρουτζ εξνταβελόνη αλλά τίμιο. Οι Ιταλοί τον κάνανε πιο μπαγαπόντη είναι η αλήθεια, όμως μου φαίνεται τραβηγμένο ακόμα και για τα στάνταρ τους.

Ασχέτως σχετικό, στο εισαγωγικό άρθρο αναφέρεται η Paperodissea. Η ιστορία έχει δημοσιευτεί στην Ελλάδα τρεις φορές επί Τερζόπουλου. Θα μπορούσαν να βάλουν κάλλιστα τον ελληνικό τίτλο με τον οποίο την ξέρει ο κόσμος, όμως για ακόμα μία φορά αποφάσισαν να αφήσουν τον πρωτότυπο, λες και δεν έχει δημοσιευτεί ποτέ. Ίσως βέβαια να το κάνουν καθαρά επειδή είναι παλιά και δεν έχει δημοσιευτεί ποτέ π.χ. στο Κόμιξ που είναι αναγνωρίσιμο, ποτέ δεν ξέρεις. Τέλος πάντων, πάμε παρακάτω.

 

Ο ηρωικός δάσκαλος (1962) & Ο τράγος του Ντακαπούλκο (1962) οι οποίες μοιράζονται το ίδιο εισαγωγικό άρθρο. Θες επειδή είναι και οι δύο σε σενάριο Abramo & Giampaolo Barosso; Θες επειδή δημοσιεύτηκαν με μία εβδομάδα διαφορά; Θες επειδή δεν υπάρχουν και πολλά για να πεις; Μπορεί και τα τρία. Τον ηρωικό δάσκαλο τον είχα διαβάσει πρόσφατα, σε Μίκυ Μάους επομένως είπα να τον αφήσω, όμως λίγο ο καινούργιος χρωματισμός, λίγο το ότι με τράβηξε ως ιστορία, δεν ήθελε και πολύ. Είναι ιστορίες που ο Ντόναλντ κάνε ένα σωρό μαλαγανιές για να ξεφύγει από την αγγαρεία, και είναι και ιστορίες όπως αυτή εδώ που σκίζεται να δουλέψει, προσπαθεί να τα καταφέρει, όλα του πάνε στραβά, θες να τον βοηθήσεις και δεν ξέρεις τι να κάνεις. Από τις ιστορίες που ταυτίζεσαι με τον Ντόναλντ :lol:  

 

Ο τράγος από την άλλη δεν με ενθουσίασε και τόσο. Τον είχα διαβάσει κι αυτόν πρόσφατα σε αμερικάνικο Uncle Scrooge, όμως δεν με τράβηξε να την ξαναδιαβάσω όσο την προηγούμενη. Αυτήν απλά την ξεφύλισσα στα γρήγορα για να θυμηθώ λεπτομέρειες. Ένα σημείο που μου έκανε εντύπωση, είναι η αναφορά στο πραγματικό Ακαπούλκο, κάτι που δεν συνηθίζεται τόσο σε παρωδίες. Αναφέρεται κανονικά το «cliff diving», οι βουτιές από γκρεμούς, τις οποίες θέλει ο Σκρουτζ να χρησιμοποιήσει ως τουριστική ατραξιόν.

Acapulco_Cliff_Diver.thumb.png.59822809ba4071ecf19f995bf51941cb.png1962164175_DisneyCliffDivingRomanoScarpa.thumb.jpeg.6608d9675216ccda7846434505dbb6c9.jpeg

Βουτιά από το Ακαπούλκο αριστερά (wikipedia)

και από το Ντακαπούλκο δεξιά (Uncle Scrooge 378)

 

 

 

Η τελευταία ιστορία του τόμου είναι Ο ρομποτικός πελεκάνος (1963). Αδημοσίευτη μέχρι στιγμής στην Ελλάδα, επομένως χάρηκα που την διάβασα, όμως δεν είδα κάτι το αξιομνημόνευτο. Ο Scarpa είχε χρησιμοποιήσει τον Κύρο σε 5-6 ιστορίες μέχρι στιγμής, όμως αυτή ήταν η πρώτη φορά που τον προήγαγε σε κύριο χαρακτήρα της ιστορίας του. Καλό αυτό από την μία μεριά επειδή τον έβγαζε περισσότερο στο προσκήνιο, όμως πλέον η ιστορία δεν ξέρω αν κρατιέται καλά χωρίς άλλους χαρακτήρες για να την υποστηρίξει. Είναι μία από τις περιπτώσεις που την κρίνω κυρίως για την ιστορική τους αξία.

 

Στο εισαγωγικό άρθρο γίνεται λόγος για τις ιστορίες Little people, Big ideas (1974) & Aventures a Eurodisney  (1992)του Scarpa οι οποίες είναι αδημοσίευτες στην Ελλάδα. Στο ιταλικό κείμενο αναφέρονται με τους κανονικούς τίτλους, όμως εδώ αναφέρονται πολύ περιληπτικά. Σε προηγούμενα άρθρα είχαμε δει να ονοματίζουν κανονικά αδημοσίευτες ιστορίες, όμως αυτές δεν τις έχουν ονομάσει ακόμα, επομένως μάλλον δεν τις έχουν στα άμεσα πλάνα τους και θα αργήσουμε να τις δούμε. Λέω εγώ τώρα.

 

Εύφυμος μνεία στο 11σέλιδο αρθράκι Μέσα από το ατελιέ. Η ιταλική έκδοση έχει αρκετά τέτοια, τα οποία η ελληνική τα χωρίζει και τα χρησιμοποιεί ως «τσόντα» όπου πρέπει να μπουν κάποιες ξέμπαρκες σελίδες για να συμπληρωθούν οι σελίδες. Εδώ όμως έβαλαν κάμποσες σελίδες, χορταστικές πληροφορίες. Μακάρι να μην έσπαγαν καθόλου, όμως από την στιγμή που κάνουν custom διαχωρισμό για μισούς τόμους, είναι μάλλον αναπόφευκτο.

 

Trivia: Στο άρθρο παίζουν πολλές αναφορές σε άλλες ιστορίες. Θα γράψω ποιες είναι μεταφρασμένες και ποιες όχι, σε μία προσπάθεια να «μαντέψουμε» ποιες ιστορίες θα μπουν σύντομα σε άλλους τόμους. Ιστορίες που έχουν ήδη μπει στην Βιβλιοθήκη δεν θα τις αναφέρω:

 

  • Ο δραπέτης του Αλκατράζ (1963). Αυτή εδώ έχει δημοσιευτεί 3 φορές στην Ελλάδα με την ονομασία Αλκαράζ. Εδώ αναφέρεται ως Αλκατράζ, επομένως ή έκαναν λάθος, ή την ονομάτισαν εξ αρχής και αφαίρεσαν από τον τίτλο την παρωδία. Εάν συμβαίνει το δεύτερο, τότε παίζει να δημοσιευτεί οσονούπω.
  • Το μεγάλο ξεφτέρι παραδίδει μαθήματα (1964). Αυτή η ιστορία έχει δημοσιευτεί τρεις φορές στην Ελλάδα, όλες με διαφορετικό όνομα από αυτό. Είναι και κοντινή χρονολογία, της έχουν δώσει και νέο τίτλο, επομένως μάλλον θα την δούμε σύντομα κι αυτήν.
  • Paperolimpiadi (1988): Δεν γίνεται αυτολεξεί μετάφραση, απλά αναφέρεται ως «ιστορία με αφορμή τους Ολυμπιακούς της Σεούλ», επομένως μάλλον την ξεγράφουμε για τώρα.
  • Topolino in: Ciao Minnotchka (1992): Αυτή αναφέρεται ως «Παρωδία της κλασικής Νινότσκα», άρα μάλλον κι αυτή παίρνει αναβολή για πολύ μετά.
  • Κουρέας δέντρων (80's - 2006). Αυτή είναι από τις ιστορίες του Scarpa που έμειναν στο συρτάρι από παλιά και ξαναγράφτηκε ύστερα από χρόνια. Έχει μπει μία φορά στο Κόμιξ #259 με το ίδιο όνομα. Δεν νομίζω να την δούμε λόγω χρονολογίας, όμως μου κάνει εντύπωση που κράτησαν την ίδια ελληνική ονομασία με το Κόμιξ Τερζόπουλου. Ίσως τελικά να μην είναι τόσο πιεστικοί και να αφήνουν κάποιους αναγνωρίσιμους τίτλους, εφ' όσον έχουν μπει στο Κόμιξ; Όπως έκαναν και με τον Βίο και την Πολιτεία. Δεν ξέρω, εικασίες κάνω. Πάντως δεν νομίζω να την δούμε σύντομα, καθαρά λόγω χρονολογίας.

 

Εν κατακλείδι, ποντάρω πως θα δούμε τις πρώτες δύο κάποια στιγμή στην φετινή βιβλιοθήκη :lefta:

 

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  881
  • Reputation:   5421
  • Achievement Points:  881
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4195 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 hours ago, PhantomDuck said:

Αυτό που κρατάω είναι το τελευταίο καρέ, το οποίο τσίνισα λίγο μόλις το είδα.

 

Κι εγώ, όταν την πρωτοδιάβασα μικρός (γενικά κάτι δεν μου πήγαινε καλά από τότε μ' αυτήν την ιστορία), αλλά στην πρώτη του εμφάνιση μετά τα Χριστούγεννα στο βουνό τής αρκούδας, ο Σκρουτζ τέτοιος ήτανε,

Spoiler

αφού ξεγέλασε τον Ντόναλντ, για να τον κάνει να του δουλέψει χωρίς αμοιβή.

 

Ο Scarpa (και εν πολλοίς όλοι οι Ιταλοί σεναριογράφοι εκείνης τής εποχής) αυτόν τον Σκρουτζ χρησιμοποίησαν ως πρότυπο.

 

Ο τράγος από την άλλη δεν με ενθουσίασε και τόσο.

 

Προσωπικά ήταν η μόνη ιστορία, που θυμόμουνα από την Ολυμπιάδα τού Μεξικού, οπότε κάτι πρέπει να άξιζε. Ίσως, βέβαια, απλώς να ξεχώριζε ως η μοναδική ιστορία τού Scarpa σ' εκείνο το τεύχος. Σίγουρα, πάντως, δεν μπορώ να αξιολογήσω αντικειμενικά τις ιστορίες αυτού τού τεύχους, είτε είναι καλές είτε όχι.

 

  • Ο δραπέτης του Αλκατράζ (1963). Αυτή εδώ έχει δημοσιευτεί 3 φορές στην Ελλάδα με την ονομασία Αλκαράζ. Εδώ αναφέρεται ως Αλκατράζ, επομένως ή έκαναν λάθος, ή την ονομάτισαν εξ αρχής και αφαίρεσαν από τον τίτλο την παρωδία.

 

 

Το πιο πιθανό είναι ότι ο μεταφραστής έκανε το ίδιο σφάλμα που είμαι σίγουρος ότι έχουν κάνει πολλοί, εμού συμπεριλαμβανομένου, που είτε Αλκαράζ λέει, όπως στις ελληνικές μεταφράσεις είτε Αλτακράζ, όπως στο ιταλικό πρωτότυπο, διαβάζουν Αλκατράζ.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν ξέρω γιατί αλλά αυτός ο τόμος με "κούρασε" λίγο όταν τον διάβαζα. Ίσως φταίει που έχει πιο πολλές μικρές ιστορίες... 

 

Τα Έλατα των Ιμαλαϊων: Ωραία ιστορία με δόση αστυνομικού μυστηρίου. Από την αρχή μου είχε κάτσει περίεργη η όλη φάση με τις ληστείες των ελάτων και το ποιος κινεί τα νήματα. Χαίρομαι που ήταν ένας πολύ έξυπνος κακός όπως το Μαύρο Φάντασμα. Προσωπικά θα ήθελα να ήταν περισσότερες σελίδες με πιο πολλές ανατροπές αλλά γενικά μου άρεσε το γεγονός ότι και τα τσιράκια δεν ήταν τόσο χαζά όσο σε άλλες ιστορίες.  8.7/10

 

Το Δαχτυλίδι των Νιμπελούγκεν: Όμορφος χρωματισμός και καλό σχέδιο. Στην αρχή νόμιζα πως θα κυλήσει εντελώς διαφορετικά η ιστορία αλλά πήρε διαφορετική τροπή. Δεν περίμενα ο Σκρουτζ να "αρρωστήσει" έτσι αλλά μου άρεσε και η προσέγγιση του Σκάρπα να δείξει τις αναμνήσεις του Σκρουτζ σαν μια βωβή ταινία. Υπήρξαν αρκετές ανατροπές μέχρι το τέλος. Προσωπικά θα πω ότι τα τελευταία καρέ ήταν αρκετά ενδιαφέροντα και εξεπλάγην με την εξαπάτηση από τη μεριά του Σκρουτζ αλλά δεν μπορώ να πω δεν εντυπωσιάστηκα για άλλη μια φορά από την πονηριά του. Την έφερε σε όλους στο τέλος και ήταν κάπως πιο άκομψος ο τρόπος που το έκανε σε κάποια σημεία. Γενικά απέδειξε την φήμη του ως πιο πονηρός από τους πονηρούς το γέρικο τσακάλι. Δεν την περίμενα ομολογώ την τελευταία ανατροπή. Η καλύτερη ιστορία του τόμου για μένα. 9/10

 

Ο Ηρωικός Δάσκαλος: Ιστορία από αυτές που ενώ ο Ντόναλντ προσπαθεί να απεγνωσμένα δουλειά και όταν τελικά το καταφέρνει έρχονται τα πάνω κάτω. Καλό το σχέδιο με κάποια ωραία τοπία ,αν και ο Ντόναλντ δεν μου άρεσε σε κάποια καρέ, αλλά δεν βλέπω κάτι ιδιαίτερο σεναριακά. Πόσο μου αρέσει ο τρόπος που ο Σκάρπα σχεδιάζει τα ανιψάκια. Θυμίζει απίστευτα τον Μπαρκς. 7.3/10

 

Ο Τράγος του Ντακαπούλκο: Δυστυχώς ο χρωματισμός είναι αρκετά κακός με αποτέλεσμα να μην μπορώ να απολαύσω όσο θα ήθελα την ιστορία. Καλύτερη από την προηγούμενη και δεν περίμενα να εμφανιστούν οι Μουργόλυκοι. Είχε κάποια ωραία γκαγκ και νομίζω ότι ο Σκρουτζ και οι Μουργόλυκοι πήραν την "βουτιά του θανάτου" που τους αξίζει. Ας είναι καλά ο Ιάκωβος. 7.7/10

 

Ο Ρομποτικός Πελεκάνος: Ο Κύρος πρωταγωνιστεί σε μια ολόδικη του ιστορία που ήταν κιόλας αδημοσίευτη στη χώρα μας. Ενώ το σχέδιο μου άρεσε πολύ (και το γεγονός ότι ο Κύρος τα έβαλε με τους Μουργόλυκους μόνος), το σενάριο δεν είναι κάτι σπουδαιο. Δεν έχει κάτι που θα σου μείνει. Ίσως όπως λέει ο Γιώργος φταίει που δεν υπάρχουν και οι άλλοι χαρακτήρες για να στηρίξουν την ιστορία. Επίσης πιστεύω ότι θα μπορούσε να βγει σε λιγότερες σελίδες. Η πιο αδύναμη του τόμου για μένα. 7/10

 

Συνολικά για μένα πρόκειται για τους πιο αδύναμους τόμους της σειράς φέτος. Μόνο οι 2 πρώτες ιστορίες ήταν αρκετά δυνατές με τις υπόλοιπες να διαβάζονται ευχάριστα. :) 

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.