Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα από/για τη Cinebook


Dredd

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Τι έγινε ρε παιδιά? Κανείς δεν θελει δωρεάν ηλεκτρονικά κομικς?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Tα προσεχώς της Cinebook για τους επόμενους μήνες είναι τα εξής:

 

Αύγουστος 2022

 

90a.thumb.jpg.1b16ce15029115aaa42902aa7283a48f.jpg  90b.thumb.jpg.ef921485d9e91852d1bd3ea7e15a6bc4.jpg  90c.thumb.jpg.2f1a8a4de37a5f88cae5a734e5007ceb.jpg

 

- Alone # 13 - The Striped Souls

- Billy & Buddy # 8 - Fetch and carry on

- Marsupilami # 7 - The gold of Boavista

 

Σεπτέμβριος 2022

 

91a.thumb.jpg.6b26e078745466f41228372300906ee4.jpg  91b.thumb.jpg.1bef2aea3501272fe081cc302e26c78a.jpg  91c.thumb.jpg.430dc28853a0734f578d4349b27c7d15.jpg

 

- Berezina # 2

- Largo Winch # 19 - The edge of night

- Memories from the civil war # 3

 

Οκτώβριος 2022

 

92a.thumb.jpg.05875f6835e7be1a6966275ccbe83396.jpg  92b.thumb.jpg.67cccdf8d44c45b79db6576db9b72073.jpg  92c.thumb.jpg.d48e975de742448d56e04154e76bede1.jpg

 

- Nottingham # 2 - The Hunt

- The Fortune of the Winczlavs # 2 - Tom and Liza, 1910

- XIII # 25 - Reloaded Memory

 

 

:Ion:

Επεξεργασία από Ion
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

image.thumb.png.4bd408521bf28c2cf724e489b99d8244.pngimage.thumb.png.99f079017629101c6619220bfba60b86.png

 

Οι νέες κυκλοφορίες της Cinebook από τον Νοέμβριο έως τον Δεκέμβριο. Τι να πρωτοσχολιάσω; Βλέπουμε, ότι ο Νοέμβριος, θα είναι συναρπαστικός, καθώς θα εκδοθούν τόμοι με παλιές ιστορίες του Buck Dunny σε τόμους:dance:, καθώς επίσης κι ένα Γιακάρι . Η συγκεκριμένη σειρά, δεν περπάτησε στη χώρα μας, μιας που είδαμε μόνο ένα άλμπουμ από τη Μαμούθ το 2004 κι ύστερα τίποτα ... Στη Γαλλία πάλι, πετάει, καθώς έχουν εκδοθεί 42 τόμοι, ο τελευταίος μάλιστα φέτος το 2022, έχει κυκλοφορήσει μια ταινία μεγάλου μήκους( η κυκλοφορία της οποίας, συνέπεσε με την κυκλοφορία του 41ου άλμπουμ) και μια σειρά κινουμένων σχεδίων, που παίζει τα πρωινά στην ΕΡΤ2( πριν τέσσερα- πέντε χρόνια, νομίζω προβαλλόταν και το μεσημεράκι, αλλά ίσως δε θυμάμαι καλά). Τέλος πάντων, στην Αγγλία, επίσης τον τιμούν. Μπήκε δυναμικά με δύο άλμπουμ τη χρονιά, την περίοδο 2008~ 2017, έκανε μια κοιλιά βγάζοντας μόνο ένα άλμπουμ το χρόνο( το 2017 μάλιστα, δεν κυκλοφόρησε κανένα άλμπουμ) και το 2018 επέστρεψε, για να φτάσει το 2020, να κυκλοφορήσουν δύο νέες ιστορίες( πρώτη φορά μετά το 2007) και πλέον, να συνεχίζει με ένα άλμπουμ ετησίως. Τον Δεκέμβριο, έχουμε τις λιγότερες κυκλοφορίες, αλλά τις πιο ουσιαστικές! Νέο Μπλεϊκ και Μόρτιμερ, ταυτόχρονα με τη Γαλλία( εκεί θα κυκλοφορήσει 25/11). Παρατηρούμε ότι το δίδυμο Sente και Juillard, δεν έχουν αναλάβει αυτό το άλμπουμ. Γενικά, από το #26 κι έπειτα, βλέπουμε ότι οι δημιουργοί δεν είναι σταθεροί. Επίσης, βλέπουμε ότι ενώ παλαιότερα, νέο άλμπουμ κυκλοφορούσε κάθε διετία, τώρα εκδίδεται, κάθε χρόνο(για την ακρίβεια, κάθε διετία, έβγαινε καινούρια ιστορία,επειδή κάθε ιστορία έσπαγε στα δύο, και βλέπαμε κάθε μέρος με διαφορά ενός χρόνου). Ακόμη παλαιότερα, μπορεί να περνούσε μέχρι και δεκαετία... Τέλος πάντων, πιστεύω ότι θα δούμε κάτι δυνατό( Μλεϊκ και Μόρτιμερ είναι αυτοί:flowers7:). Η άλλη κυκλοφορία του Δεκεμβρίου που ξεχωρίζει, είναι το νέο Λούκυ Λουκ! Εδώ, θα κάνω μια παύση. Σύμφωνα με τη ΜΑΜΟΥΘ, το νέο Λούκυ Λουκ, το οποίο θα κυκλοφορήσει τον Οκτώβριο στη Γαλλία, θα κυκλοφορήσει την ίδια ημερομηνία στην Ελλάδα. Άρα, θα διαβάσουμε το νέο Λούκυ Λουκ, νωρίτερα από τους Βρετανούς:clap2:! Γενικά, είχε πέσει πολύ ανάλυση τον Ιούνιο στην παρουσίαση του Λούκυ Λουκ, οπότε εάν θέλετε να διαβάσετε περισσότερες λεπτομέρειες, πηγαίνετε εκεί:).

Τέλος πάντων, νομίζω τον Νοέμβριο θα δούμε λιγότερο γνωστά κόμικς στη χώρα, μας, αλλά ίσως καλύτερα(;) από αυτά που θα κυκλοφορήσουν τον Δεκέμβριο. Εσείς τι λέτε;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Τα Buck Danny είναι της σειράς "classic" του 2014.

Δεν είναι τα παλιά του τεράστιου Σαρλιέ (βλ.Μπλούμπερυ) δεκαετίας '50 και '60.

Όχι ότι δεν ψήνομαι να τα διαβάσω κι αυτά :)

 

Το Λούκυ Λουκ όταν λέει η Μαμούθ θα το κυκλοφορήσει ταυτόχρονα με το εξωτερικό εννοεί ένα μήνα μετά.

Το ίδιο έγινε με τους Μπελάδες στις Φυτείες.

Βέβαια εκείνο καθυστέρησε και λόγω του @ constantinople  που τους είπε ν'αλλάξουν το εξώφυλλο.

Οπότε το καινούριο ίσως βγει κάνα δυο βδομάδες μετά το γαλλικό.

Ταυτόχρονα όμως δεν παίζει.

Δεν μας πειράζει εννοείται. Μακάρι να έβγαζε κι άλλες σειρές τόσο έγκαιρα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

2 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Το Λούκυ Λουκ όταν λέει η Μαμούθ θα το κυκλοφορήσει ταυτόχρονα με το εξωτερικό εννοεί ένα μήνα μετά.

Το ίδιο έγινε με τους Μπελάδες στις Φυτείες.

Βέβαια εκείνο καθυστέρησε και λόγω του @ constantinople  που τους είπε ν'αλλάξουν το εξώφυλλο.

Οπότε το καινούριο ίσως βγει κάνα δυο βδομάδες μετά το γαλλικό.

Ταυτόχρονα όμως δεν παίζει.

Δεν μας πειράζει εννοείται. Μακάρι να έβγαζε κι άλλες σειρές τόσο έγκαιρα :)

Τους Μπελάδες τους καθυστέρησε λόγω της αλλαγής εξωφύλλου όπως αναφέρεις, αλλά και λόγω της πανδημίας. Τώρα που έχουν καλυτερέψει τα πράγματα, θέλω να πιστεύω ότι θα το δούμε όντως ταυτόχρονα με το εξωτερικό. Ακόμη κι ένα μήνα αργότερα να εκδοθεί,πάλι, θα το διαβάσουμε νωρίτερα από τους Άγγλους.

5 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Τα Buck Danny είναι της σειράς "classic" του 2014.

Δεν είναι τα παλιά του τεράστιου Σαρλιέ (βλ.Μπλούμπερυ) δεκαετίας '50 και '60.

Όχι ότι δεν ψήνομαι να τα διαβάσω κι αυτά :)

Όντως:( Εγώ νόμιζα ότι θα βλέπαμε του Charlier και είχα ενθουσιαστεί. Καλά, συμφωνώ βέβαια, ότι καλό είναι που βγαίνουν κι αυτά, αλλά θα προτιμούσα τα παλιά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Τα Buck Danny του Σαρλιέ ακροβατούν μεταξύ ρατσισμού και ψυχροπολεμικής προπαγάνδας. Άσε που είναι τόσο κουραστικά, όταν τα διάβαζα με έκαναν να σιχαθώ τα αερόπλανα :lol: :PPP:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

1 λεπτό πριν, Kurdy Malloy είπε:

Τα Buck Danny του Σαρλιέ ακροβατούν μεταξύ ρατσισμού και ψυχροπολεμικής προπαγάνδας. Άσε που είναι τόσο κουραστικά, όταν τα διάβαζα με έκαναν να σιχαθώ τα αερόπλανα :lol: :PPP:

Σοβαρά; Είχα ακούσει πολύ καλά λόγια. Να σού πω την αλήθεια, τώρα,  μου κινείς ακόμη περισσότερο την περιέργεια να δω τι είναι αυτό που από τη μία αποσπά καλά σχόλια κι από την άλλη, αποσπά αυτή τη σφοδρή κριτική, εν ολίγοις, γιατί διχάζει τόσο το κοινό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9670
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

10 hours ago, Θοδωρής Καραπάνος said:

Σοβαρά; Είχα ακούσει πολύ καλά λόγια. Να σού πω την αλήθεια, τώρα,  μου κινείς ακόμη περισσότερο την περιέργεια να δω τι είναι αυτό που από τη μία αποσπά καλά σχόλια κι από την άλλη, αποσπά αυτή τη σφοδρή κριτική, εν ολίγοις, γιατί διχάζει τόσο το κοινό.

Ε, εντάξει το να πεις καποιο κομικ κουραστικό δεν είναι και τόσο σφοδρή κριτική... :)
Πολύ δυνατά κόμικς κατά την γνώμη μου. Εμένα δεν με κούρασαν καθόλου.
Μακάρι η Cinebook να βγάλει και τα κόμικς του Dan Cooper που θέλω πολύ να διαβάσω (κυρίως λόγω της υπόθεσης αεροπειρατείας του D.B. Cooper :lol:).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Εν έτει 2022 η απεικόνιση των Ιαπώνων από τους Σαρλιέ, Ουμπινόν δεν είμαι σίγουρος ότι είναι αποδεκτή. Κίτρινα δέρματα του λεμονιού, κακία, ανοησία, όλα τα κακά του κόσμου. Έχει εξαιρετικές απεικονίσεις των μαχητικών φυσικά, με τεχικές λεπτομέρειες ακριβέστατες. Το τρίο δεν των πρωταγωνιστών είναι ακριβώς της εποχής, ο ταλαντούχος αρχηγός, ο γενναίος σύντροφος και ο κοντούλης γκαφατζής comic relief.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Συνεχίζει δυναμικά η cinebook με νέες εκδόσεις, τρεις το μήνα, καθόλου άσχημα για BD!

image.thumb.png.c9d1049ac39e523b0067420ad2171454.pngimage.thumb.png.dded6f5ddac179f694fba64e54afe371.pngimage.thumb.png.1629c04ba4476fd527939d76b418c832.pngimage.thumb.png.13836a6c18c015974d8a4fe28e04fcf6.pngimage.thumb.png.9b09e7804adaf7bd47dbbd2539b7735a.pngimage.thumb.png.158cdebffa1e081934ff0956d93a1c07.pngimage.thumb.png.9a0b55973ed1e55a658e4dce9439a7c7.pngimage.thumb.png.a19439da817a05333afdf267e05e27e9.pngimage.thumb.png.69b797703f46adaaa8caf8ff10213659.pngimage.thumb.png.78e66f60249eb8a8e967932d903de3ec.png

 

  1.   Τον Ιανουάριο, θα δούμε το Berezina (γνωρίζατε ότι υπάρχει ομώνυμος ποταμός στη Ρωσία), το οποίο κυκλοφορούσε από τις εκδόσεις Dupuis από το 2016 μέχρι το 2018 και ολοκληρώθηκε σε τρεις τόμους. Τώρα βλέπουμε τον τρίτο τόμο, που κλείνει την ιστορία. Ο σχεδιαστής Ivan Gil εικονογραφεί ένα σενάριο του Frederic Richaud και αποτελεί μεταφορά του μυθιστορήματος "Il neigeait" του συγγραφέα Patrick Rambaud. Έπειτα, ο μήνας συνεχίζει με τους Bluecoats ή "Μπλε" κατά Modern Times. Περιττό νομίζω να αναλύσω το συγκεκριμένο κόμικ. Τυπικό χιουμοριστικό κόμικ!  Θετικό νομίζω είναι ότι έχουν κυκλοφορήσει 16 άλμπουμ! Μένουν άλλα πενήντα, για να ολοκληρωθεί η σειρά στα αγγλικά!Τέλος, ο Γενάρης θα κλείσει, με ένα αρκετά όμορφο western κόμικς!
  2.  Έπειτα, τον Φεβρουάριο, θα δούμε ένα κόμικ του γνωστού μας Leo.  Εν συνεχεία, θα έχουμε ένα ακόμη κόμικ του Leo, το όγδοο μιας σειράς που ξεκίνησε το 1991 και το  2017 εκδόθηκε από τη cinebook. Το σχέδιο πάντως, μου φαίνεται κάπως άτεχνο( γενικά το σχέδιο του Leo μου αφήνει αυτή την εντύπωση). Εσάς πώς σας φαίνεται:thinking:; Τέλος πάντων, στη συνέχεια, θα δούμε κάτι πιο κλασικό ένα άλμπουμ Μαρσουπιλαμί, κλασικό, όχι όμως και τόσο αγαπημένο:prankster: 
  3. Το Μάρτιο τώρα, θα έχουμε ορισμένες εξαιρετικά ενδιαφέρουσες κυκλοφορίες. Αρχικά, δεν γίνεται να αγνοήσουμε τον Γκαστόν, που ναι μεν είναι αρκετά απαρχαιωμένος, αλλά μου θυμίζει στο στυλ κόμικς που φιλοξενήθηκαν στο:" Γέλιο για όλους", οπότε κατά τη γνώμη μου, έχει όμορφο ψυχαγωγικό χαρακτήρα, ενώ αργότερα το Μάρτιο, θα κυκλοφορήσει καινούριο άλμπουμ Valerian! Πολύ ευχάριστο νέο! Ο μήνας θα κλείσει με ένα κόμικ ιστορικού ενδιαφέροντος, το οποίο θα διαδραματίζεται τον 17ο αιώνα στην σημερινή περιοχή της Ουκρανίας. Στον κατάλογο, όπως μπορείτε να δείτε γράφει:" New series", αλλά δεν βλέπω να κυκλοφορεί δεύτερο άλμπουμ πριν τον Ιούλιο.
  4. Όσον αφορά τις κυκλοφορίες του Απριλίου, θα έχουμε άλμπουμ από δύο νέες σειρές( Neptune, Nottingham) κι ένα άλμπουμ τριάντα χρόνων( 1993) από τη σειρά "Yoko Tsuno"( συγκεκριμένα θα έχουμε το δέκατο ένατο άλμπουμ της σειράς), η οποία συνεχίζει μετά από έναν χρόνο. Η cinebook, βέβαια, δεν εκδίδει τα άλμπουμ με τη χρονολογική τους σειρά, κάτι που προσωπικά δεν βρίσκω σωστό, αλλά από τη στιγμή που εκδίδουν τη σειρά, είμαι ευχαριστημένος!
  5. Ο Μάιος, θα είναι ένας "πολεμικός" μήνας, καθώς θα έχουμε δύο απανωτούς τόμους Buck Danny, ενώ αργότερα, θα εκδοθεί ο τέταρτος τόμος του "Bear's Tooth", έπειτα από τέσσερα χρόνια παύσης! Λογικά, θα εκδοθούν κάποια στιγμή και οι άλλοι δύο τόμοι, που κυκλοφόρησαν πέρυσι το καλοκαίρι.
  6. Τέλος, ο Ιούνιος, μας επιφυλάσσει κάτι σαν το origin των Μπλεϊκ και Μόρτιμερ, ενώ θα έχουμε ένα άλμπουμ "Σπιρού και Φαντάζιο", καθώς επίσης και την κυκλοφορία μιας ολοκαίνουριας σειράς επιστημονικής φαντασίας!

Η cinebook, είναι ο κύριος εκδότης BD στα αγγλικά πλέον. Καλύπτει μια πληθώρα τίτλων, αλλά και θεματολογιών. Από ιστορικά σε επιστημονικής φαντασίας κι από χιουμοριστικά σε πολεμικά. Προσωπικά, μου αρέσει πολύ αυτή η ποικιλία στα είδη, αλλά και στο ότι εκδίδει τόσο σύγχρονα, όσο και παλαιότερα κόμικς. Όλο και κάτι θα αγοράσω από όλους αυτούς τους τίτλους! Εσάς, ποιοι σας τραβάνε το ενδιαφέρον; Θα αγοράσετε κανέναν;:thinking: Για πείτε!

:beer:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

3 ώρες πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Τον Ιανουάριο, θα δούμε το Berezina (γνωρίζατε ότι υπάρχει ομώνυμος ποταμός στη Ρωσία)

Ιστορική μάχη η διάβαση του ποταμού Μπερεζίνα, η καταστροφή της Grande Armee του Ναπολέοντα στην υποχώρηση από τη Μόσχα. Η μάχη που οδήγησε στην πρώτη εξορία του Ναπολέοντα, στην Έλβα.

 

Το Rayon U δεν έχει σχέση με Blake & Mortimer πέρα από κάποια πρωτόλεια απεικόνιση αντίστοιχων χαρακτήρων. Μου θύμισε πολύ Flash Gordon.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Και να πεταχτω εδω να αυτοδιαφημιστ.....   να αναφερω οτι το Berezina το εχει βγαλει η Europe Comics (σε ηλεκτρονικη μορφη βεβαια) εδω και καιρο και καποιο καλο παιδι το εχει παρουσιασει εδω μεσα οπως εξαλλου και το "The Battle" (LA BATAILLE) που ειναι των ιδιων δημιουργων επισης βασισμενο σε βιβλκιο απο τον ιδιο συγγραφεα.

 

Και για να μπω on-topic να πω οτι δυνατη πολυ η cinebook σε γαλλοβελγικα που τα φερνει στα αγγλικα και μακαρι να συνεχισει πολυ δυνατα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Μόλις τώρα, albertus magnus είπε:

Και να πεταχτω εδω να αυτοδιαφημιστ.....   να αναφερω οτι το Berezina το εχει βγαλει η Europe Comics (σε ηλεκτρονικη μορφη βεβαια) εδω και καιρο και καποιο καλο παιδι το εχει παρουσιασει εδω μεσα οπως εξαλλου και το "The Battle" (LA BATAILLE) που ειναι των ιδιων δημιουργων επισης βασισμενο σε βιβλκιο απο τον ιδιο συγγραφεα.

Χαχα, όντως! Η αλήθεια είναι ότι κοίταξα τις παρουσιάσεις των τίτλων στο φόρουμ( όσα είχαν) κι έπεσα πάνω στη δική σου! Πολύ όμορφη!:beer:

 

5 ώρες πριν, Kurdy Malloy είπε:

Το Rayon U δεν έχει σχέση με Blake & Mortimer πέρα από κάποια πρωτόλεια απεικόνιση αντίστοιχων χαρακτήρων. Μου θύμισε πολύ Flash Gordon.

Α, αλήθεια; Δε το γνώριζα! Ε, τότε δε ξέρω αν με ενδιαφέρει τόσο... Ευχαριστώ πάντως για την πληροφορία!:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Πάντως, φίλοι μπουνομπραζιλικοί, Μπρούνο Μπραζίλ δεν σκοπεύουν να κυκλοφορήσουν  (τους είχα ρωτήσει πριν 2 μήνες).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Τα Trent τα έχω διαβάσει, έχω κάνει και παρουσίαση. Ψάξτε να τη βρείτε όσοι ενδιαφέρεστε (είμαι από κινητό και είναι διαδικασία να βάλω σύνδεσμο).

 

Το Neptune ανήκει στο σύμπαν του Aldebaran, πρέπει να είναι ο 5ος κύκλος νομίζω, μπορεί και 6ος.

Έχω διαβάσει τους 3 πρώτους (Aldebaran, Betelgeuse, Antares).

Ωραία σειρά, ειδικά τους 2 πρώτους κύκλους τους ευχαριστήθηκα.

Αλλά από ένα σημείο και μετά χάνεται η πρωτοτυπία και βλέπουμε να επαναλαμβάνονται τα ίδια και τα ίδια.

Οπότε δεν νομίζω να διαβάσω τον πρόσφατο κύκλο.

Πάντως τα Aldebaran θα ήθελα να τα δω στα ελληνικά από κανένα Μικρό Ήρωα. Δεν είναι πολλά τεύχη, μόλις 5.

Άνετα μπορούν να βγουν, ακόμα και με εφημερίδα.

 

Το Yoko Tsuno ίσως το διαβάσω ψηφιακά. Έχω διαβάσει αρκετά άλμπουμ της σειράς. Κι ενώ κάποια είναι πολύ καλά, υπάρχουν και αρκετές σαβούρες. 

Είναι πάντως άλλη μια σειρά που θα ήθελα να έβγαινε στα ελληνικά.

 

Το The U Ray όπως είπε και ο Σταύρος, δεν έχει σχέση με Μπλέικ και Μόρτιμερ, πέραν του ότι το έχει γράψει ο Γιάκομπς.

Θα ήθελα πάντως να το διαβάσω.

Κάπου σαν να πήρε το μάτι μου ότι φέτος θα βγει sequel απ'τον Βαν Αμ.

 

Οι υπόλοιποι τίτλοι δεν μ'ενδιαφέρουν.

 

:beer:

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21478
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

On 14/1/2023 στο 3:20 ΜΜ, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Η cinebook, είναι ο κύριος εκδότης BD στα αγγλικά πλέον. Καλύπτει μια πληθώρα τίτλων, αλλά και θεματολογιών. Από ιστορικά σε επιστημονικής φαντασίας κι από χιουμοριστικά σε πολεμικά. Προσωπικά, μου αρέσει πολύ αυτή η ποικιλία στα είδη, αλλά και στο ότι εκδίδει τόσο σύγχρονα, όσο και παλαιότερα κόμικς.

 

Η "Μαμούθ" είναι ο κύριος εκδότης BD στα Ελληνικά.

Όχι;;;:D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

H Μαμούθ στα Ελληνικά κάποτε έβγαζε ανάλογο όγκο με την Cinebook στα Αγγλικά. Αυτό για να καταλάβουμε τί μας έχει προσφέρει διαχρονικά.

 

Για να είμαστε εντός θέματος, προς το παρόν προσπαθώ να κλείσω όλα του Leo, τους Μπλε, τα Μπλέικ & Μόρτιμερ, ΧΙΙΙ και Σκορπιό. Απελπίστηκα ότι θα τα βρω στα ελληνικά. Κάθε μία σειρά που θα κλείνω θα ανοίξω και μία άλλη, ευτυχώς ή δυστυχώς δεν έχουν τόσο μεγάλο όγκο νέων εκδόσεων.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

10 λεπτά πριν, Kurdy Malloy είπε:

H Μαμούθ στα Ελληνικά κάποτε έβγαζε ανάλογο όγκο με την Cinebook στα Αγγλικά. Αυτό για να καταλάβουμε τί μας έχει προσφέρει διαχρονικά.

Βασικά φίλε @ Kurdy Malloy , η ΜΑΜΟΥΘ, πάντοτε, εκτός από τον όγκο των εκδόσεών της, φρόντιζε να φέρνει και πρωτοποριακά κόμικς, συλλογή τοτέμ, άλμπουμ του Bilal, Κόρτο Μαλτέζε, Ο μοιραίος ταγματάρχης είναι μόνο μερικοί τέτοιοι τίτλοι. Παράλληλα προσπαθούσε τις δύο πρώτες δεκαετίες να διατηρεί μια ισορροπία μεταξύ του Αμερικάνικου και του Ευρωπαϊκού κόμικ. Αντιθέτως, η cinebook, είναι κάπως πιο συντηρητική όσον αφορά τις επιλογές της κι έχει μία πολύ συγκεκριμένη βάση σειρών. Όπως βλέπετε, ελάχιστες νέες σειρές εισάγονται( πόσο μάλλον, που να μην ανήκουν ήδη σε κάποιο σύμπαν, όπως το "Neptune"). :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.