Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τα άπαντα του Ρομάνο Σκάρπα 9 - Ο Αυτοκράτορας της Καλισότα


ΚΟΜΙΞ

Πώς σας φάνηκε το τεύχος;   

13 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1727406451_(20).thumb.jpg.1e5a1428a0e6f7127a7a8fca3a582ad3.jpg 246368509_(21).thumb.jpg.cd81581b08319193d1f33775ef02cb0e.jpg

 

Ο τόμος έχει ως κύρια ιστορία την Ο Αυτοκράτορας της Καλισότα με τις υπόλοιπες ιστορίες του πέμπτου Ιταλικού τόμου. Στην Ελλάδα η συγκεκριμένη ιστορία έχει μπει 2 φορές, στο Μίκυ Μάους και στα Κλασσικά αλλά με λίγο διαφορετικό τίτλο (Ο Αυτοκράτορας του Μίκυ Σίτυ). Για τις υπόλοιπες ιστορίες δεν ξέρουμε κάτι ακόμα :) 

Διαφήμιση Εφημερίδας

diaftomou9scarpa.thumb.jpg.087c6d0d5765586859ec8132e7fd28cc.jpg

 

Διαφήμιση Καθημερινής

2-scarpa2018-960x600-thumb-large.thumb.jpg.4002a6534de67aaab7286b760d70f946.jpg

 

 

 

 

dionik_inducks_small.png

 

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2111 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λογικά οι υπόλοιπες ιστορίες είναι οι υπόλοιπες του ιταλικού πέμπτου τόμου αν και δεν είμαστε σίγουροι για αυτό...

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

8 ώρες πριν, mko είπε:

Λογικά οι υπόλοιπες ιστορίες είναι οι υπόλοιπες του ιταλικού πέμπτου τόμου αν και δεν είμαστε σίγουροι για αυτό...

Λογικά θα έχει τις εξής:

  1. Ο Αυτοκράτορας της Καλισότα
  2. Η απαγωγή της Τζένης
  3. Topolino nel favoloso regno di Shan-Grillà

Απλά δεν είμαστε ακόμα 100% σίγουροι :) 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Βίντεο για τον ένατο τόμο. Τελικά είχα δίκιο :) 

 

 

bscap0016.thumb.jpg.0ffc93ceac66a87c0ce222db0ad2679c.jpg

 

Από ότι φαίνεται στην παραπάνω εικόνα βλέπουμε ελάχιστα πως φαίνονται τα εξώφυλλα των υπόλοιπων τόμων.

Οι ιστορίες του τόμου

Ο ένατος τόμος θα έχει τις εξής ιστορίες:

Γενικά

Όμως το βίντεο δεν δείχνει την τελευταία αδημοσίευτη ιστορία που γράφουμε αλλά λογικά θα μπει γιατί η τελευταία του πέμπτου Ιταλικού τόμου και έτσι συμπληρώνονται 167 σελίδες. (Παρακάτω εικόνες για τις ιστορίες που δείχνει όπου φαίνονται τα 2 μέρη της κύριας ιστορίας)

 

Το άρθρο και στο DisneyComicsPress

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33889
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Υπέροχος τόμος! Δυο αδημοσίευτες ιστορίες και έναν αυτοκράτορα της Καλισότα. Φοβερή πρώτη εμφάνιση Λούλη σε ρόλο αντιπάλους της Τζένης. Γενικά αυτές οι ιστορίες βγάζουν νοσταλγία και αποτελούν μια βουτιά στο χρόνο. 

Ας πούμε:

 

Spoiler

Είναι φοβερό που ο Μίκυ Κιντ ήταν εν ζωή στην ιστορία του Αυτοκράτορα της Καλισότα, αλλά ουσιαστικά η ιστορία αυτή θεωρητικά εκτυλίσσονταν το 1960, οπότε κάποιο νόημα έβγαζε.

 

Γενικά είναι φοβεροί τόμοι οι φετινοί. Πω πω και έχουμε άλλους 92 περίπου :D:D:D

 

Λοιπόν Σανγκρη Λα Vs Τραλα λα. Χμμμ μάλλον καμία σχέση! Η ιστορία αυτή είχε κάποια σεναριακά κενά. Ας πούμε:

 

Spoiler

α) Ποιος είναι αυτός που απήγαγε τη Μίνι? Πως τα κατάφερε? Που χάθηκε? και πάνω απ όλα ΓΙΑΤΙ την απήγαγε?

β) Πως έδωσαν στον Πητ το ποτό της λησμονιάς?

γ) Πως έκαναν τον φουσκωτό Πητ?

 

Γενικά η ιστορία ήταν φουλ στα κενά. Και αν πεις το β και το γ άστα. Η υπόθεση "Μίνι" δεν κολάει πουθενά!

 

Ο Σκάρπα εδώ μάλλον υπερέβαλε λίγο

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2111 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Νομίζω πως 

Spoiler

α)ο Πητ ή κάποιος βοηθός του απήγαγε την Μίννι,για να την παντρευτεί ο Πητ.Το έλεγε σε αρκετά σημεία!Τώρα που το ξανασκέφτομαι,πρέπει να ήταν ο κατοικός της κοιλάδας,που όμως ήταν καλός,αλλά ο Πητ το είχε εξαναγκάσει...

β)Αν παρατήρησες,ο μαχούντ στο τέλος είπε:Ελάτε,φίλοι και εχθροί,να πιείτε το νέκταρ της ζωής!

γ)Ο φουσκωτός Πητ έγινε με την βοήθεια των κρατήρων που έβγαζαν ζεστό αέρα,που σύμφωνα με την φυσική ο θερμός αέρας πάει πάνω.Από κει και πέρα,απλώς πήραν πανιά που ήταν άχρηστα,τα κόλλησαν και αυτό ήταν!

 

  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  538
  • Reputation:   3166
  • Achievement Points:  546
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3859 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Άλλος ένας υπέροχος τόμος, 2 ιστορίες που επιχείρηση πολύ καιρό να διαβάσω και άλλη μία χορταστικότατη που δεν είχα διαβάσει ποτέ. Ευτυχώς που η καθημερινή μας κάνει αυτό το δώρο, κρίμα να διαβάζαμε σε 15η επανατύπωση τις ίδιες και ίδιες ιστορίες και να χάναμε τέτοια διαμάντια

 

10 και σε αυτόν τον τόμο...

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πωλήσεις της εφημερίδας με τον τόμο. 

 

scargos20182.thumb.png.f5a55e4f9ff8e85374fc506d606329d6.png

 

Μείωση σχεδόν 4%. Δηλαδή όση αύξηση υπήρξε την προηγούμενη βδομάδα με τον πρώτο τόμο σχεδόν χάθηκε. (παρατηρήστε ότι πούλησε λίγα περισσότερα φύλλα από τις 8/7/18 όπως φαίνεται και εδώ) Ας ελπίσουμε οι επόμενοι τόμοι να τα πάνε καλύτερα.

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 5
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Δεν κρύβω ότι με ανησυχεί λίγο αυτή η μείωση. :(  Ας ελπίσουμε ότι δεν θα υπάρχουν προβλήματα με την διάθεση των τόμων από την εφημερίδα. Ελπίζω oi υπεύθυνοι να μην πάρουν,στην πορεία,καμία θλιβερή απόφαση. :pray:

 

 

:beer: 

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να πω και εγώ την γνώμη μου για τον τόμο :) 

 

Ο Αυτοκράτορας της Καλισότα: Ιστορία που είχα διαβάσει πιο παλιά στα κλασικά και την κάπως ξεχάσει. Μου άρεσε το όλο άρωμα ουέστερν και μυστηρίου που πήγε να δημιουργήσει. Γενικά μου αρέσουν και οι ιστορίες που έχουν αναφορές στο παρελθόν για την πόλη των ηρώων. Εδώ μάθαμε το όνομα του Μίκυ Σίτυ πριν γίνει μια μοντέρνα πόλη. Ο Μπιπ Μπιπ ταιριάζει ωραία στην ιστορία και δίνει λύσεις όπου πρέπει. Ακόμα, το σχέδιο του Μίκυ αλλά και τα plot twist τα βρήκα αρκετά καλά. Βέβαια, ενώ το τέλος προσπαθεί να είναι χιουμοριστικό, είναι κάπως υπερβολικό. Το σχέδιο υπέροχο. 9/10

 

Η Απαγωγή της Τζένης: Καλή ιστορία και εδώ βλέπουμε την πρώτη εμφάνιση του Λούλη Λουλάκη. Περίεργο να μην τον βλέπεις μαζί με την Τζένυ όπως τις πιο νέες ιστορίες. Ωραίο το σχέδιο αν και η Τζένυ φαινόταν κάπως πιο "μεγάλη" από την έχω συνηθίσει σχεδιαστικά. Έξυπνος ο Σκρουτζ κατάφερε να ξεγελάσει τον Λούλη. 8.2/10

 

Το Θρυλικό Βασίλειο της Σάνγκρι ΛαΗ καλύτερη ιστορία του τόμου για μένα. @Manitou θα συμφωνήσω με τον @mko σε αυτά που λέει. Πολύ καλό το σχέδιο και επιτέλους ο Μπίπ Μπίπ έχει το σωστό χρώμα! Από την πλευρά του σεναρίου μου αρέσει αλλά δεν μπορώ να μην πω ότι

ο χαρακτήρας του συγγραφέα μου φάνηκε εντελώς άχρηστος και θα μπορούσε στην θέση του να είναι ο Γκούφυ. Το πόσο βέβαια διασκέδασα να βλέπω την Τρούντυ να κάνει του αλατιού τον Πητ δεν λέγεται. Κάποια γκαγκ ήταν πολύ ωραία. Αν σκεφτούμε τα καρτούν κιόλας το φλερτ του Πητ ήταν λογικό. Να πω όμως ότι τέλος που μου θύμισε αλά τέλη ιστοριών όπως Οι Επτά Πόλεις της Τσιμπόλα δεν μου άρεσε αλλά θα ήθελα να λήξει κάπως διαφορετικά.
Τέλος, θα πω ότι η σύγκριση με την ιστορία του Μπαρκς, Τράλλα λα είναι αναπόφευκτη. Ναι μεν μου αρέσει πιο πολύ η ιστορία του Μπαρκς αλλά και του Σκάρπα δεν είναι τρομερά πίσω σε επίπεδο.  9.2/10

 

Συνολικά

Πολύ ωραίος και αυτός ο τόμος με πολύ καλές ιστορίες που σε κρατάνε. Μου αρέσει πολύ η δουλειά του Σκάρπα με τον Μίκυ. Δίκαια θεωρείται συνεχιστής του Γκοτφρεντσον. Σχετικά όμως τον προηγούμενο τόμο αυτός είναι πιο αδύναμος, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλός.  

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5029 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αλλος ενας απολαυστικος τομος!!! rainbow.gif

"Ο Αυτοκρατορας της Καλισοτα".  Η ιστορια εχει ξαναδημοσιευθει οπως ξερουμε,αλλα εγω δεν την ειχα.Οποτε την διαβασα πρωτη φορα. Τι ωραια ιστορια! Τι ωραια περιπετεια! bighappy.gif

"Η απαγωγη της Τζενυ" . Αγαπημενη και πολυδιαβασμενη ιστορια.Πραγματικα την διαβαζα και θυμομουν το καθε καρε απεξω. xm.gif

"Το θρυλικο Βασιλειο της Σαγκρι Λα" .Πολυ ωραια ιστορια και αυτη!!

Θα συμφωνησω με τον @ΚΟΜΙΞ οτι μου αρεσει η δουλεια του Σκαρπα με τον Μικυ. Μου αρεσουν ολες οι ιστοριες του, αλλα αυτες με τον Μικυ λιιιιγο παραπανω.

 

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Πολύ ωραίος και αυτός ο τόμος (όπως και οι περισσότεροι φετινοί λίγο πολύ). Για τον αυτοκράτορα της Καλισότα (1961) και την αξία της στην καθιέρωση του Μίκυ Σίτυ, έχω γράψει στο παρακάτω thread κατεβατό ολόκληρο.

 

Εν τω μεταξύ, για την Ελλάδα έχει ακόμα περισσότερο ιστορικό ενδιαφέρον, αφού δημοσιεύτηκε την περίοδο της Χούντας και ο εκδότης είχε ντράβαλα με το εξώφυλλο που έτυχε να εμφανίζει ένα στέμμα απλά για να ταιριάζει με την ιστορία, και αυτολογοκρίθηκαν για να μην έχουν μπλεξίματα.

 

Αν και η ιστορία έχει δημοσιευτεί άλλες 3 φορές, αυτή είναι η πρώτη που εμφανίζεται στον χάρτη της πρώτης σελίδας το Ζουζουνοχώρι. Καλό αυτό, αποκαταστάθηκε και αυτή η λεπτομέρεια :D. Για την ιστορία τα έχουμε πει αρκετές φορές, είναι από τις κλασικές, πολύ ωραία δομή, ιστορία, κατάληξη, κλπ κλπ. Προτείνεται σε όλους. Θα μείνω λίγο στο εισαγωγικό άρθρο που αναφέρει πως ο Scarpa είναι εμφανώς επηρεασμένος από δύο ιστορίες των Bill Walsh & Floyd Gottfredson, Billy, the Mouse (1945) και Mickey's Dangerous Double (1953) όπου εμφανίζεται ένας αντίστοιχος, σωσίας του Μίκυ. Η πρώτη ιστορία, ενώ έχει δημοσιευτεί στην Ελλάδα στο Μεγάλο Μίκυ #143 του Τερζόπουλου, άφησαν τον αγγλικό της τίτλο στο άρθρο αντί να το μεταφράσουν. Ίσως να το έκαναν έτσι επειδή στην μετάφραση χάνεται το λογοπαίγνιο του Μπίλυ-δε-κιντ (είχε αποδοθεί ως Περιπέτεια στην Άγρια Δύση), όμως δεν παύει να είναι ακόμα ένα παράδειγμα προσπάθειας αποκοπής αναφοράς στον προηγούμενο εκδότη. Λεπτομέρεια θα μου πείτε, όμως με τον καιρό έχουν μαζευτεί πάρα πολλές για να είναι τυχαίες. Αυτό είναι μεγάλη βλακεία για εμένα, με ενοχλεί πολύ ως αναγνώστη, όμως δεν είναι της παρούσης να το αναλύσουμε εδώ πέρα, επομένως απλά το αναφέρω.

 

Επόμενη ιστορία είναι η Απαγωγή της Τζένυ (1961). Είναι από τις πρώτες εμφανίσεις της Τζένυ, και η πρώτη εμφάνιση του Λούλη, του wannabe επιχειρηματία. Πλέον έχουμε διαβάσει εκατοντάδες ιστορίες με το δίδυμο Τζένυ - Λούλης, οι οποίοι έχουν οικειοποιηθεί από ολόκληρη την ιταλική σχολή. Δεν γνωρίζω πολύ κόσμο που να τους αρέσουν αυτοί οι χαρακτήρες, μιας και έχουμε δει ουκ ολίγη σαβούρα μέσα από τις σελίδες των ελληνικών περιοδικών. Σε αυτές τις πρώτες εμφανίσεις όμως, τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά. Ακόμα και αν έχουμε δει την Τζένυ να τρώει 200 χυλόπιτες με 400 διαφορετικούς τρόπους από τον Σκρουτζ, αυτή η ιστορία κρατάει καλά και παραμένει ξεχωριστή. Έχει μερικά γκαγκ που είναι για σεμινάρια π.χ.

 

Το running joke που πετάνε παπούτσια στο παράθυρο του Σκρουτζ με έκαναν να γελάω σαν χάνος, ειδικά το τελευταίο :lol:. Αποκορύφωμα επίσης το σκηνικό που ο Σκρουτζ πληρώνει τους απαγωγείς παραπάνω για να κρατήσουν την Τζένυ, τι τραβάει κι αυτή η καημένη, τρώει άκυρα από παντού

Ο Λούλης δεν είμαι σίγουρος εάν έχει αλλάξει χαρακτήρα με την πάροδο των ετών. Σε αυτήν την ιστορία τραβάει πολύ καλά την υπόθεση, ίσως απλά να έχει (υπερ)χρησιμοποιηθεί περισσότερο απ' όσο έπρεπε.

 

Τέλος, έχουμε Το θρυλικό βασίλειο της Σάνγκρι-Λα (1961), το οποίο νομίζω πως είναι το αποκορύφωμα. Ουσιαστικά είναι η εκδοχή του Romano Scarpa για την αναζήτηση της μυθικής πόλης. Αδημοσίευτη ιστορία, 65 σελίδες χορταστική περιπέτεια, με τον Μπιπ Μπιπ επιτέλους με το «χαρακτηριστικό» μπλε χρώμα του. Όλο διαβάζουμε για το πόσο χαρακτηριστικό είναι, και όλο τον βλέπουμε με το Μπεζ, επειδή έτσι ήταν η πρώτη του δημοσίευση (λόγω λάθους, άγνοιας, αδιαφορίας κλπ) και αντί να το διορθώσουν, αποφάσισαν να το διαιωνίσουν ως ιστορικό στοιχείο :wall:. Τέσπα, μην ξαναμπλέξουμε με το χρώμα, τα έχουμε ξαναπεί κι άλλες φορές, εξ άλλου ο συγκεκριμένος τόμος στέκεται αρκετά έως πολύ καλά σε αυτόν τον τομέα, επομένως όλα καλά. Τέλος, να αναφέρω πως είναι εμφανές (για τα γούστα μου τουλάχιστον) πως οι ιστορίες του Scarpa με τον Μίκυ, είναι πλέον σε άλλο επίπεδο. Τώρα αυτό να οφείλεται στην χιουμοριστική προσέγγιση του Πητ; Στα απανωτά γκαγκ; Στο γενικότερο στήσιμο; Δεν ξέρω, όμως χαίρομαι να διαβάζω ιστορίες του με τον Μίκυ.

 

Γενικά, εξαιρετικός τόμος με πολύ μεγάλη ιστορική αξία, τιμήστε τον άφοβα.

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 9
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  881
  • Reputation:   5421
  • Achievement Points:  881
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4195 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 hour ago, PhantomDuck said:

Εν τω μεταξύ, για την Ελλάδα έχει ακόμα περισσότερο ιστορικό ενδιαφέρον, αφού δημοσιεύτηκε την περίοδο της Χούντας και ο εκδότης είχε ντράβαλα με το εξώφυλλο που έτυχε να εμφανίζει ένα στέμμα απλά για να ταιριάζει με την ιστορία, και αυτολογοκρίθηκαν για να μην έχουν μπλεξίματα.

 

Για τη λογοκρισία στο συγκεκριμένο τεύχος έχω γράψει ένα αρκετά ενδιαφέρον άρθρο, όπου συγκεντρώνονται στοιχεία από διάφορες πηγές, συμπληρωμένα και με κάποιες δικές μου εικασίες. Έπεσε πολύ ψαλίδι στο συγκεκριμένο τεύχος!

  • Like 4
  • Ευχαριστώ 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Διάβασα αυτό το τεύχος σήμερα, και παρατήρησα ότι οι σελίδες 147 και 148(στο τέλος του Ά μέρους και αρχή του Β' Μέρους της Σανκγρι Λα) είναι σαν πιξελιασμένες, σαν να είχαν χαμηλής ανάλυσης εικόνες,ακόμα και τα πλαίσια των καρέ, και να τις εχουν κάνει stretch όλα εκτός από την γραμματοσειρά που προφανώς μπήκε από πάνω, συμβαίνει και σε σας αυτό?

Επίσης ενδιαφέρον είναι που ο Μπιπ Μπιπ ενώ στην Σανγκρι Λα δεν παίζει κάποιο ρόλο τον βλέπουμε να φεύγει στην αρχή της ιστορίας, αυτό δίνει μία συνέχεια στις ιστορίες του Σκάρπα!

:beer:

Επεξεργασία από Argail
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  881
  • Reputation:   5421
  • Achievement Points:  881
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4195 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πιθανόν η δημοσίευση της ιστορίας στα Άπαντα  αλλά και σε όλες τις ιταλικές επανεκδόσεις να είναι βασισμένη στην ενοποιημένη εκδοχή τής ιστορίας σε ένα μέρος, οπότε η τελευταία σελίδα τού πρώτου μέρους και η πρώτη σελίδα τού δεύτερου μέρους προέρχονται από κάποια πηγή, η οποία μπορεί να μην είναι διαθέσιμη σε καλύτερη ποιότητα.

 

Η γαλλική εκδοχή τού συνοδευτικού άρθρου έχει κάποια περισσότερα στοιχεία για την ιστορία απ' ό,τι η δική μας κουτσουρεμένη εκδοχή, αλλά δεν λέει κάτι επί του θέματος.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

19 λεπτά πριν, Kriton είπε:

Πιθανόν η δημοσίευση της ιστορίας στα Άπαντα  αλλά και σε όλες τις ιταλικές επανεκδόσεις να είναι βασισμένη στην ενοποιημένη εκδοχή τής ιστορίας σε ένα μέρος, οπότε η τελευταία σελίδα τού πρώτου μέρους και η πρώτη σελίδα τού δεύτερου μέρους προέρχονται από κάποια πηγή, η οποία μπορεί να μην είναι διαθέσιμη σε καλύτερη ποιότητα.

Πολύ πιθανή εξήγηση!

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4541
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4827 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτη η ιστορια εχει τυπωθει μονο μια φορα στα ελληνικα κι ετσι δεν εχουμε κανενα αλλο δικο μας δειγμα.

 

Η αρχικη εκδοση στα ιταλικα ειναι απο το 1961 και μεχρι το 2014 που βγηκε ο ιταλικος τομος υπηρξαν ενδιαμεσα 6 ανατυπωσεις. Δεν ξερω απο που επιλεγουν αλλα οι ιταλοι συνηθιζαν οταν εφτιαχναν τα ιταλικα κλασικα να ενωναν ιστοριες με σχεδια απο αλλο σχεδιαστη. Σε πολλα ελληνικα κλασικα ντισνευ οι ενοποιημενες ιστοριες ειναι σε σχεδια του Περεγκο που ξεχωριζει πολυ απο το αρχικο σχεδιο. Δεν πολυαρεσει το σχεδιαστικο στυλ του ομως πολλα απο τα εξωφυλλα του Μικυ Μαους που ειναι αγαπημενα σε πολλους να ξερετε οτι ειναι δικα του σχεδια. Προσωπικα θα προτιμουσα να ανεθεταν στον Καστυ να ξανασχεδιαζε πολλα απο αυτα ωστε να ηταν μια οσο πιο κοντινη με το σχεδιο Σκαρπα αποδοση ιστοριας και τα αρχικα σχεδια να τα εβαζαν σε καποιο αρθρο. 

 

:cool:

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32420
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ο 3ος τόμος Σκάρπα που διάβασα και ο καλύτερος μέχρι στιγμής (οι άλλοι δύο ήταν οι τόμοι #3 και #8).

Χωρίς να πάθω πλάκα με κάποια ιστορία, όλες ήταν άνω του μέσου όρου.

Ίσως η Σάνγκρι Λα μ'άρεσε λίγο παραπάνω. Μου θύμησε την Τράλλα Λα του Μπαρκς σε ποντικο-έκδοση.

Θα μου πεις και οι δύο ιστορίες βασίζονται στο ίδιο μυθιστόρημα (Lost Horizon), λογικό να μοιάζουν :)

Γενικά πάντως θεωρώ ο Σκαρπα γράφει πιο ωραίες ιστορίες με ποντίκια παρά με παπιά.

Ίσως βέβαια αυτό συμβαίνει επειδή ο Μπαρκς δεν έγραφε ιστορίες με Μίκυ, άρα στις ποντικο-ιστορίες δεν υπάρχει το υπέρτατο μέτρο σύγκρισης.

Ενυγουέις, απ'τη στιγμή που μ'άρεσε αυτό το τομάκι θα δώσω μια ακόμα ευκαιρία στη σειρά και θα πάρω έναν ακόμα τόμο (και βλέπουμε).

 

Βαθμολογία: 7.5/10

 

:beer:

 

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

@ Laz33 , έχει υπ' όψιν πως οι καλύτερες γενικά ιστορίες του Ρομάνο Σκάρπα είναι αυτές που έχει φτιάξει το σενάριο ο ίδιος, αυτές που περιέχονται δηλαδή στους πρώτους ~15 τόμους. Οι υπόλοιποι έχουν σποραδικά λιγότερες ιστορίες σε σενάριο του ίδιου. Πέρα από αυτές που έχεις διαβάσει, μερικές από τις αγαπημένες μου ιστορίες είναι:

  • Το μυστήριο του Ταπιόκα ΣΤ' & Το φυλαχτό του Αμούνδσεν (#1)
  • Η τέταρτη διάσταση & το νύχι της Κάλι (#2)
  • Το τελευταίο μπαλαμπού & το περιδέραιο των Τσιρικάουα (#5)
  • Η πεταλούδα του Κολόμβου & Ο κολοσσός του Νείλου (#10)
  • Η αιώνια φλόγα της Καλχόα (#11)
  • Το διπλό μυστήριο του Μαύρου Φαντάσματος, αν και είναι σε σενάριο του Guido Martina (#17)

Γενικά, οι περισσότεροι τόμοι θα έχουν έστω και μία καλή ιστορία, ειδικά από τους πρώτους. Απλώς μην περιμένεις επίπεδο Καρλ Μπαρκς. Δύσκολο να τον φτάσει κάποιος.

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32420
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Εννοείται δεν περιμένω να διαβάσω ιστορίες επιπέδου Μπαρκς.

Απλά θα ήθελα όλοι οι τόμοι Σκάρπα να ήταν όπως αυτός.

Να έχουν μόνο αξιόλογες ιστορίες.

Κάτι που είναι πολύ δύσκολο φαντάζομαι, μιας και ο Σκάρπα πέρα από κάποιες καλές ιστορίες έχει και αρκετές αδιάφορες.

Απ'όσες ιστορίες του έχω διαβάσει, είτε σ'αυτή τη σειρά είτε στα ΚΟΜΙΞ, οι μισές περίπου μ'άρεσαν, οι άλλες μισές όχι (και φαντάσου διάβασα τις υποτίθεται καλές του).

Καμία σχέση με Μπαρκς που το 90% των ιστοριών του μ'αρέσει.

 

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.