Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ευτυχώς αγαπητέ Αρκά, μία μέρα μόνο ήταν το Athens Pride και τελείωσε [Κανελλόπουλος Δημήτρης, efsyn.gr, 10/06/2018]


ramirez

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

01.thumb.jpg.ef85e52aa77eb02250f18d16d4d43cab.jpg

 

 

Ένα (θα έλεγα) ομοφοβικό σκίτσο του Αρκά, παλιότερο, ανέβηκε στη σελίδα του όλως τυχαίως την ημέρα του Athens Pride. Και προφανώς ήταν τέτοια η αντίδραση του κόσμου που ανάγκασε τον Αρκά να βγάλει μία ανακοίνωση, επιεικώς, για κλάματα: «Το σκίτσο με το πολύχρωμο σκάκι του Αρκά είναι παλιό, περιλαμβάνεται στο βιβλίο ΧΑΜΕΝΗ ΠΑΡΤΙΔΑ και φυσικά δεν έχει καμία σχέση με το gay pride. Το ότι ανέβηκε ξανά χθες είναι τυχαίο, αλλά απέδειξε για άλλη μια φόρα το πώς μπορεί σκόπιμα να παρερμηνευτεί οτιδήποτε στα σόσιαλ μήντια προκειμένου να συκοφαντηθεί οποιαδήποτε φωνή κριτικάρει την κυβέρνηση» έγραψαν οι διαχειριστές της σελίδας του στο Facebook.

 

Το «ανέβηκε ξανά χθες είναι τυχαίο» το αφήνω στην κρίση σας, δεν θα το σχολιάσω. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πώς συνδέεται ένα ομοφοβικό σκίτσο με τη συκοφάντηση «οποιαδήποτε φωνής κριτικάρει την κυβέρνηση»; Αλλά έστω και παρερμηνεύτηκε το σκίτσο και δεν είναι ομοφοβικό, πώς μπαίνει στο κάδρο η κυβέρνηση; Για το Athens Pride μιλάμε και την επιλογή του Αρκά να δημοσιεύσει την ημέρα διεξαγωγής του το συγκεκριμένο σκίτσο. Ξέχασα, τυχαία έγινε... Ποιος μπλέκει τα πολιτικά σε αυτό; 

 

Εκτός από την ανακοίνωση (για γέλια) του Αρκά ανέβηκε σήμερα και το παρακάτω σκίτσο. Δέχεται εμμέσως και ο ίδιος, αν καταλαβαίνω καλά, πως το (παλιότερο) σκίτσο του είναι ομοφοβικό. Σωστά; Και δείχνει πως δεν κατάλαβε τίποτε... 

 

 

02.thumb.jpg.818fee2ba1a5db4baf6f3767bf9e1fee.jpg

 

 

 

 

 

Και το σχετικό link...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • ramirez changed the title to Ευτυχώς αγαπητέ Αρκά, μία μέρα μόνο ήταν το Athens Pride και τελείωσε [Κανελλόπουλος Δημήτρης, efsyn.gr, 10/06/2018]
  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20237
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ψύχωση πραγματική έχουν εκεί στην Αυριανή με τον Αρκά......

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Κάθε φορά τσιμπάνε και τον κάνουν να έχει δίκιο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ο Αρκάς μάλλον έχει κάποια ψύχωση...

 

Δε γίνεται να τον κάνεις να έχει δίκιο.

Πρόκειται για άλλο ένα κομμάτι στο παζλ της κατρακύλας του, ο οποίος αντί να ζητήσει ένα ειλικρινές συγγνώμη για την πατάτα που έκανε, αρχικά ισχυρίστηκε πως "το σκίτσο ανέβηκε τυχαία εκείνη τη μέρα", μετά αποδέχτηκε - όπως λέει και το άρθρο - πως οι κατηγορίες εναντίον του ήταν σωστές και προσπάθησε να υπερασπιστεί την επιλογή του, και όταν δεν του βγήκε άρχισε να βρίζει το κοινό που τον κριτίκαρε, ανεβάζοντας τα εξής σκίτσα (εκ των οποίων το τελευταίο είναι καινούργιο, ειδικά για την περίσταση)

 

touvlarkas.thumb.jpg.2302d229d427a9f0acb38181ce4f7e25.jpg

 

625574549_.thumb.jpg.53a18b7a946245bb041c5cc80ae9ec03.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5976
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3018 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Όλο λέω να μην υποδαυλίσω ανώμαλες καταστάσεις, αλλά πια τις βρίσκω τόσο συχνά μπροστά μου ή :spidey_yeah_that: . Μετά από τόσα δημοσιεύματα μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ποιά είναι η κατρακύλα του Αρκά. ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟΨΗ, ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ, ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ.... Γιατί κατρακυλάει αυτός και όχι κάποιοι από εσάς με τις εμμονές σας. Γιατί ντε και καλά πρέπει να φάω στη μάπα την κάθε κατάσταση, το κάθε pride, το κάθε τι που στο κάτω-κάτω δεν είμαι υποχρεωμένος να μου αρέσει και να μην μπορώ να εκφράσω την αντίθεσή μου.....Περιμένετε τουλάχιστον να δείτε τη συμπεριφορά του σε αντίστροφη πολιτική κατάσταση και τότε κράξτε αν επιβεβαιωθεί το δίκιο σας. Άντε πια με την αστυνομία της σκέψης, που πάτε να επιβάλλετε....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Επειδή φαίνεται προς τα που πάει η συζήτηση, θα παρακαλέσω εκ των προτέρων όλους να μην παρεκτραπούν, όποιο ποστ ξεφύγει θα σβήνεται επιτόπου. 

 

:thanks: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Spoiler

 

Ο Αρκάς έχει κάθε δικαίωμα να υιοθετεί τη λογική της alt-right ότι "η Πολιτική Ορθότητα μας εμποδίζει να λέμε τους πούστηδες-πούστηδες' αρκεί να παραδέχεται ("αντρίκια" όπως θά λεγε κάποιος ομοιδεάτης του) ότι υιοθετεί τη λογική της alt-right.

 Όποιος συφυλιάζεται με τα gay pride έχει κάθε δικαίωμα να συφιλιάζεται με τα gay pride, αρκει να παραδέχεται κι αυτός με τη σειρά του ότι βασικά δεν αισθάνεται πολύ άνετα με το να έχουν όλοι οι συνάνθρωποί του το δικαίωμα να εκφράζονται όπως επιθυμούν.

 Και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο δεν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5976
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3018 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Δεν νομίζω οτι ο Αρκάς υιοθέτησε καμμία λογική, βόρεια ή νότια, δεξά ή ζερβά.....Γι αυτό και ενοχλούμαι, που κάποιοι θέλουν ντε και καλά να τον κλείσουν σε ένα μαντρί...Πολιτική σάτιρα και γελοιογραφία υπήρχε και θα υπάρχει πάντα, γιατί του Αρκά ειδικά είναι κατρακύλα? Μήπως τελικά οι alt-right λογικές, έχουν εμποτίσει αποκλειστικά κάποιους άλλους, που κομπάζουν κι από πάνω οτι τις αποκυρήσσουν μετά βδελυγμίας.....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

2 ώρες πριν, ikarukani είπε:

Μετά από τόσα δημοσιεύματα μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ποιά είναι η κατρακύλα του Αρκά.

 

Εν συντομία:

 

Δεν είχε ασχοληθεί ποτέ με πολιτική γελοιογραφία μέχρι το 2015. Αρκετά ύποπτο timing, δε νομίζεις;

Η υποψία, βέβαια, δεν άργησε να γίνει βεβαιότητα.

Θα μου πεις, δικαίωμά του να στηρίζει οποιαδήποτε πολιτική ιδέα και παράταξη θέλει.

Δικαίωμά μου κι εμένα να ξενερώσω και να πέσει στα μάτια μου.

Ωστόσο, προσπάθησε πολλάκις με αναρτήσεις και απαντήσεις σε σχόλια στη σελίδα του να πείσει το κοινό του πως διατηρεί την ιδιότητα του ακομμάτιστου. Αυτό τον έκανε να πέσει ακόμα περισσότερο στα μάτια μου, αφού δεν ο "μεγάλος" δημιουργός που "δε μασάει τα λόγια του" δεν είχε το θάρρος να υποστηρίξει την άποψή του καθαρά και ξάστερα.

Τα σκίτσα του άρχισαν να γίνονται φεϊγ βολάν στα χέρια πολιτικών και ακολούθων τους, συγκεκριμένων πολιτικών δυνάμεων. Τι κοινοποιήσεις από προφίλ πολιτικών, τι από ομάδες στήριξής τους, μέχρι και στα πρακτικά του κοινοβουλίου έφτασαν να κατατίθενται σκίτσα του. Τα οποία πολύ συχνά ταυτίζονταν με την αντίστοιχη ατζέντα της περιόδου που προωθούσε συγκεκριμένο κόμμα. Εκπρόσωπος τύπου κατάντησε.

Έπιασε δουλειά σε εφημερίδες όπως ο Φιλελεύθερος και το Πρώτο Θέμα, οι οποίες (κατά τη γνώμη μου) τσαλαπατούν κάθε αρχή δημοσιογραφικής δεοντολογίας, άσχετα απ' το ότι διαφωνώ με τη γενικότερη αισθητική τους. Δικαίωμά του. Και δικό μου να το θεωρώ ξεπούλημα. Τις προ άλλες μάλιστα η τελευταία από τις αναφερόμενες φυλλάδες έβγαλε άλμπουμ του "ακομμάτιστου" Αρκά που "ξεμπροστιάζει την πρώτη φορά αριστερά"! (Άραγε, ο Αρκάς ζούσε στο εξωτερικό τις προηγούμενες "πολλές φορές δεξιά"; )

Φιλοτέχνησε σκίτσα-πρόσκληση στη συγκέντρωση των "Παραιτηθείτε".

paraititheitearkas.thumb.jpg.7a427ba4df3b992b31686c1ec1029bda.jpgparaititheitearkas2.thumb.jpg.1803237c35da408107b27c2c46726d25.jpg

 

Έφτασε σε σημείο να ξεπλύνει το φασισμό, εξισώνοντάς τον με τον κομμουνισμό, την περίοδο που γινόταν αντίστοιχη προσπάθεια από τους γνωστούς πολιτικούς και ΜΜΕ.

gularkas.thumb.jpg.d6025ea41833fc63b2cd891de2aad04f.jpg

 

Επιτέθηκε χυδαιότατα σε χρήστη του facebook που του άσκησε κριτική, υπονοώντας πως επιτέθηκε στο σπίτι του Μίκη Θεοδωράκη...

arkasmpastardos.thumb.png.895a2eb8e4901f2252875cde74c442f1.png

 

Και για το πρόσφατο περιστατικό, μάλλον δε διάβασες το προηγούμενο post μου, όπου εξηγείται επαρκώς - νομίζω - γιατί η συγκεκριμένη συμπεριφορά είναι κατρακύλα, ή καλύτερα, ξεφτίλα. Αλλά μας έχει συνηθίσει πλέον. Άλλωστε, κράζει τακτικά τα ανώνυμα διαδικτυακά τρολς, έχοντας καταντήσει το μεγαλύτερο ανώνυμο διαδικτυακό τρολ ο ίδιος...

 

extra: δε βρίζει μόνο με σκίτσα αλλά και με σχόλια 

arkasilithios.thumb.png.af695be3c2aca7e1c5047c2173b2b215.png 

 

Τελικά, όμως, οι υποστηρικτές του -όπως άλλωστε και ο ίδιος- αντιφάσκουν: εκφράζει τελικά ο Αρκάς συγκεκριμένη πολιτική (μεταξύ άλλων) άποψη, αλλά είναι οκ γιατί είναι δικαίωμά του, ή "δεν ανήκει πουθενά"; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5976
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3018 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

1. Οπως είπες, δικαίωμά του και δικαίωμά σου να ξενερώσεις - μην τον διαβάσεις ξανά. Η ενορχηστρωμένη επίθεση και μάλιστα με συγκεκριμένο πολιτικό βάθος τι ρόλο παίζει?

2. Το αν "κατάντησε εκπρόσωπος τύπου" ή "δεν ανήκει πουθενά" πριμένετε να το επιβεβαιώσετε σε αντιστροφή των πραγμάτων...

3. Τώρα αν θεωρείς "χυδαία" την απάντησή του -λαμβανομένου υπ΄όψιν του χιούμορ του- και δεν θεωρείς χυδαίο τον από πάνω του.......

 

Θα μπορούσα να συνεχίσω αλλά το forum δε μας φταίει τίποτα και νομίζω δε θα αλλάξει και κάτι στην ήδη ληφθείσα καταδικαστική απόφαση κατά του Αρκά

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ο αρκάς πουλάει και δεξιά και αριστερά.

 

όσοι ασχολούνται μαζί του και σχολιάζουν κάθε φορά που κάνει κάτι (μη αναμενόμενο/διφορούμενο ή κάτι που απλά θέλει λίγη σκέψη παραπάνω) τότε 99/100 το κάνουν για αυτοπροβολή.

 

Δίπλα στον βασιλικό ποτίζεται όχι μόνο η γλάστρα αλλά και το σκ@τό που 3χ3σ3 ο σαλίγκαρος.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

46 λεπτά πριν, ikarukani είπε:

1. Οπως είπες, δικαίωμά του και δικαίωμά σου να ξενερώσεις - μην τον διαβάσεις ξανά. Η ενορχηστρωμένη επίθεση και μάλιστα με συγκεκριμένο πολιτικό βάθος τι ρόλο παίζει?

2. Το αν "κατάντησε εκπρόσωπος τύπου" ή "δεν ανήκει πουθενά" πριμένετε να το επιβεβαιώσετε σε αντιστροφή των πραγμάτων...

3. Τώρα αν θεωρείς "χυδαία" την απάντησή του -λαμβανομένου υπ΄όψιν του χιούμορ του- και δεν θεωρείς χυδαίο τον από πάνω του.......

 

Θα μπορούσα να συνεχίσω αλλά το forum δε μας φταίει τίποτα και νομίζω δε θα αλλάξει και κάτι στην ήδη ληφθείσα καταδικαστική απόφαση κατά του Αρκά

 

1. Σε αντίθεση με τον Αρκά που μπλοκάρει από τη σελίδα του όποιον εκφράζει αντίθετη άποψη από τη δική του, τείνω να παρακολουθώ όσες φωνές εκφράζουν αντίθετες απόψεις. Επεξεργάζομαι, επανεξετάζω και τελικά επαληθεύω ή απορρίπτω κάποια από τα δικά μου πιστεύω. Το "μην τον διαβάσεις ξανά" δεν απαντάει σε τίποτα από τα όσα εξηγώ παραπάνω, ως λόγους που τον περιφρονώ πλέον σα δημιουργό, απεναντίας μάλλον δείχνουν σιωπηρή αποδοχή και αδυναμία αντίκρουσης. 

Ενορχηστρωμένη επίθεση δε βλέπω, πιο πολύ μάλλον ενορχηστρωμένη απογοήτευση εντοπίζω... Όσον αφορά στο πολιτικό βάθος, το έχει δώσει ο ίδιος, νομίζω.

 

2. Δε χρειάζεται να περιμένω να δω κάτι. Νομίζω ότι όσα παραθέτω παραπάνω το επιβεβαιώνουν, σε μεγάλο βαθμό, και προδιαθέτουν πως δε θα αλλάξει κάτι σε περίπτωση "αντιστροφής των πραγμάτων". Σε κάθε περίπτωση, μιλάω για το τώρα, και το τώρα κρίνω. Αν σε λίγα χρόνια π.χ. αρχίσει να κράζει το κόμμα του οποίου σήμερα φαίνεται να αποτελεί σημαίνων στέλεχος, δε θα αλλάξει το ότι αυτά τα χρόνια, με αυτές τις κινήσεις του, έχει εισπράξει την αρνητική κριτική μου (και πολλών άλλων), ούτε θα "συγχωρεθούν" τα "λάθη" του παρελθόντος.

 

3. Ο "από πάνω του" ξέφυγε από το ευπρεπές της συζήτησης αποκαλώντας τον "γλοιώδη". Ο Αρκάς υπονόησε ότι όποιος διαφωνεί με τις απόψεις του (ή, έστω, το συγκεκριμένο παλικάρι) είναι εν δυνάμει οργανωμένος τραμπούκος.

 

Δεν υπάρχει καμία καταδικαστική απόφαση κατά του Αρκά.

Ίσως υπάρχει κατά της οφθαλμοφανούς λογικής.

 

30 λεπτά πριν, totally_wired είπε:

ο αρκάς πουλάει και δεξιά και αριστερά.

 

όσοι ασχολούνται μαζί του και σχολιάζουν κάθε φορά που κάνει κάτι (μη αναμενόμενο/διφορούμενο ή κάτι που απλά θέλει λίγη σκέψη παραπάνω) τότε 99/100 το κάνουν για αυτοπροβολή.

 

Δίπλα στον βασιλικό ποτίζεται όχι μόνο η γλάστρα αλλά και το σκ@τό που 3χ3σ3 ο σαλίγκαρος.

 

 

Διαφωνώ με το ότι πουλάει (το ίδιο, τουλάχιστον) και από δω και από κει, ειδικά από τότε που ξεκίνησε ο κατήφορος.

 

Αλλά στη δεύτερη πρόταση εντοπίζω μία τρομερά γενικευμένη λαθροχειρία.

 

Δηλαδή εγώ που κάθομαι και γράφω συχνά εδώ πέρα για αυτό το θέμα, επιδιώκω την αυτοπροβολή μου;

Πού; Στο GC; Έλεος.

Είναι η άποψή μου για ένα θέμα που με ερεθίζει ως απογοητευμένου πάλαι ποτέ φανατικού αναγνώστη του Αρκά, και τη μοιράζομαι.

Είτε το κάνω σε ένα forum για κόμικς, είτε το κάνω στο προφίλ μου στο facebook, είτε στο blog μου, είτε στη στήλη μου σε μια εφημερίδα...

 

Δε θα διαφωνήσω στο ενδεχόμενο πολλοί να το κάνουν κι έτσι. Και αυτό γιατί στη σελίδα μου, το μοναδικό σχετικό κείμενο έχει πάρει τις περισσότερες προβολές από κάθε άλλο. Και ντρέπομαι γι' αυτό. Ήταν όμως το μόνο κείμενο που εγράφη τόσο γρήγορα και πηγαία, και όλα αυτά πριν γίνουν τα μισά απ' όσα καταγράφω παραπάνω.

Δεν μπορώ φυσικά να ξέρω ούτε τι ερεθίσματα, ούτε τι κίνητρα μπορεί να έχει ο καθένας. Αλλά 99/100; Δύσκολο.

Επεξεργασία από JohnnyMZ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Προσωπικά δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο προσβλητικό το συγκεκριμένο σκίτσο του Αρκά.

Προσωπικά το βρήκα ψιλοαδιάφορο.

Κριτικάρει μια πραγματικότητα, περισσότερο ορατή στον υπόλοιπο κόσμο και λιγότερο στην Ελλάδα. Ότι δηλαδή συζητιούνται έντονα τα θέματα diversity και ανεκτικότητας, πολύ περισσότερο απ' ότι τα τελευταία χρόνια.

Προσωπικά πιστεύω ότι τέτοιες συζητήσεις μπορεί να είναι μόνο θετικές και να έχουν, μεσομακροπρόθεσμα, θετικά αποτελέσματα.

Όπως σε όλα τα άλλα θέματα που ανεβαίνουν, θα αντιμετωπίσουμε και ακραίες καταστάσεις, της μίας ή άλλης πλευράς.

Μια τέτοια ακραία κατάσταση, αυτήν της υπερβολικής προσπάθειας παρουσίασης diversity απόψεων, πιστεύω ότι στηλιτεύει εδώ ο Αρκάς.

 

Τώρα, όλα τα υπόλοιπα, στερούνται σοβαρότητας. Όλοι γνωρίζουμε ποιο κόμμα εκπροσωπεί η ΕΦ.ΣΥΝ., όλοι έχουμε καταλάβει που κλίνει ιδεολογικά ή/και κομματικά ο Αρκάς.

Το να εξαγριώνεσαι με έναν δημιουργό είναι απλά αστείο.Δεν τον γουστάρεις, μην τον διαβάζεις. Απλά.

Το να ορμάνε όλα τα κομματικά φερέφωνα κάθε φορά που βγάζει ένα σκίτσο ο Αρκάς, είναι δείγμα εμπάθειας, ξινίλας, και ζήλειας/ψώρας.

Υπάρχουν άλλοι 20 γελοιογράφοι στις δεξιές εφημερίδες που μπορεί να τα χώνουν ακόμα πιο χοντρά στο ΣΥΡΙΖΑ. Γιατί δεν επιτίθενται σε αυτούς; Μα γιατί ο Αρκάς έχει αναγνωσιμότητα, αναγνώριση και αναγνωρισμένη καλλιτεχνική επάρκεια.

Και γιατί όλοι οι υπόλοιποι γελοιογράφοι, αριστεροί και δεξιοί μαζί, δεν θα βγάλουν ποτέ τα χρήματα/βιβλία που έχει βγάλει ο Αρκάς.

 

Συνοψίζοντας, πολύ απλούστερο (για τους θιγμένους) είναι να μην παρακολουθουν τα στριπάκια του. Πολύ εντιμότερο θα ήταν για τον Αρκά να παραδεχθεί που είναι -αν μη τι άλλο- ιδεολογικά προσκείμενος.

Από την άλλη, πρέπει να ζητάμε ιδεολογική/κομματική ταυτότητα από τους δημιουργούς; Νομίζω πως όχι.

 

Προσωπική μου άποψη; Την πραγματικότητα, ειδικά τα τελευταία χρόνια, την αντιμετωπίζει όλο και πιο πολύ υπό το πρίσμα των (έντονα) ιδεολογικά χρωματισμένων γυαλιών του.

Όσο δεν το παραδέχεται και συνεχίζει να προσπαθεί να πείσει ότι είναι "ουδέτερος", τόσο πιο γραφικός γίνεται στα μάτια μου.

Εξίσου γραφικοί βέβαια είναι και όλοι οι άλλοι, οι οποίοι μέσα από τα δικά τους γυαλιά, παλεύουν να δικαιολογήσουν την διαπόμπευση ενός δημιουργού, γιατί απλά δεν συμφωνούν μαζί του. Γιατί τολμά, ένας τόσο γνωστός και επιτυχημένος καλλιτέχνης, να μην δηλώνει την αριστεροσύνη του ή την επαναστατικότητα του ή το πως μεγάλωσε ακούγοντας Θεοδωράκη. Και να εξαργυρώσει τα παραπάνω με μια εκπομπή στην ΕΡΤ ή μια επιδότηση του Υπουργείου Πολιτισμού......

 

:beersanta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13776
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  124
  • Reputation:   592
  • Achievement Points:  124
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4849 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Δεν καταλαβαίνω αυτή την εμμονή που έχει ο κόσμος να ανήκει κάποιος κάπου. Το ότι δεν μου αρέσει μια κομματική παράταξη δεν σημαίνει ότι ανήκω σε κάποια άλλη και ό,τι λέω είναι υπηρεσία προς αυτήν. Ούτε πως αν δεν συμφωνώ με τις ακρότητες μιας ομάδας είμαι εναντίον της. Τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά κι όμως έχουμε την τάση να κάνουμε την τρίχα τριχιά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Επιγραμματικά γιατί δε θέλω να μπλέξω σε ατέρμονες κουβέντες αλλά με τρώει και το δάχτυλό μου:

 

  • Το σκίτσο την ημέρα που δημοσιεύτηκε ήταν ομοφοβικού χαρακτήρα. Δε θεωρώ ότι υπάρχει κουβέντα επ'αυτού. Το αν είναι fair τέτοια σκίτσα δε θα το κρίνω, είναι υποκειμενικό. Αλλά το ότι ήταν ομοφοβικό, ήταν. Ίσως να πειράχτηκε που ο ελληνικός λαός δεν είναι όσο ηλίθιος μας παρουσιάζει και το πήρε γραμμή (βλέπε 3)
  • Ο Αρκάς έχει αποκτήσει γεροντοκολήματα και αυτό αντανακλά στην ποιότητα της δουλειάς του. Αυτό είναι εμφανές και ανεξάρτητο της όποιας παρούσας ιδεολογικής -και όχι κομματικής- ταυτότητάς του. Γενικώς δηλαδή έχει ρίξει σαφώς τόσο το επίπεδο του σχεδίου, όσο και του όποιου σεναρίου. Για την ακρίβεια δε δείχνει ικανός να στήσει ούτε καν στριπάκι της μίας σελίδας, δε συζητάω κάν για διαδοχικά συνεδεδεμένα θεματικά στριπάκια όπως έκανε στις καλές δουλειές του.
  • Το βασικό πρόβλημα όμως είναι για μένα είναι ο τρόπος που αντιμετωπίζει το λαό αυτής της χώρας και ειδικότερα όσους διαφωνούν μαζί του. Συλλήβδην χαρακτηρίζονται όλοι ηλίθιοι, ζώα και ότι άλλο αρνητικό μπορεί να σκεφτεί ένας άνθρωπος. Εμένα αυτό με θλίβει και όχι το ότι ο Αρκάς αποφάσισε να μπει σε κάποιο συγκεκριμένο πολιτικό χώρο, το οποίο προφανώς και είναι και δικαίωμά του. Εννοείται πως σε ένα σημείο συμφωνώ μαζί του. Όποιος γελάει με κάποιον που τον βρίζει νομίζοντας ότι έτσι βγαίνει έξω από το κάδρο, προφανώς και είναι ηλίθιος.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

55 λεπτά πριν, Dredd είπε:

Προσωπικά δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο προσβλητικό το συγκεκριμένο σκίτσο του Αρκά.

Προσωπικά το βρήκα ψιλοαδιάφορο.

Κριτικάρει μια πραγματικότητα, περισσότερο ορατή στον υπόλοιπο κόσμο και λιγότερο στην Ελλάδα. Ότι δηλαδή συζητιούνται έντονα τα θέματα diversity και ανεκτικότητας, πολύ περισσότερο απ' ότι τα τελευταία χρόνια.

Προσωπικά πιστεύω ότι τέτοιες συζητήσεις μπορεί να είναι μόνο θετικές και να έχουν, μεσομακροπρόθεσμα, θετικά αποτελέσματα.

Όπως σε όλα τα άλλα θέματα που ανεβαίνουν, θα αντιμετωπίσουμε και ακραίες καταστάσεις, της μίας ή άλλης πλευράς.

Μια τέτοια ακραία κατάσταση, αυτήν της υπερβολικής προσπάθειας παρουσίασης diversity απόψεων, πιστεύω ότι στηλιτεύει εδώ ο Αρκάς.

 

 

Ο λόγος που έγινε θέμα ήταν πως ανέβηκε τη μέρα του Pride.

Κατά τα λοιπά, συμφωνώ μαζί σου.

 

55 λεπτά πριν, Dredd είπε:

 

Τώρα, όλα τα υπόλοιπα, στερούνται σοβαρότητας. Όλοι γνωρίζουμε ποιο κόμμα εκπροσωπεί η ΕΦ.ΣΥΝ., όλοι έχουμε καταλάβει που κλίνει ιδεολογικά ή/και κομματικά ο Αρκάς.

Το να εξαγριώνεσαι με έναν δημιουργό είναι απλά αστείο.Δεν τον γουστάρεις, μην τον διαβάζεις. Απλά.

Το να ορμάνε όλα τα κομματικά φερέφωνα κάθε φορά που βγάζει ένα σκίτσο ο Αρκάς, είναι δείγμα εμπάθειας, ξινίλας, και ζήλειας/ψώρας.

Υπάρχουν άλλοι 20 γελοιογράφοι στις δεξιές εφημερίδες που μπορεί να τα χώνουν ακόμα πιο χοντρά στο ΣΥΡΙΖΑ. Γιατί δεν επιτίθενται σε αυτούς; Μα γιατί ο Αρκάς έχει αναγνωσιμότητα, αναγνώριση και αναγνωρισμένη καλλιτεχνική επάρκεια.

Και γιατί όλοι οι υπόλοιποι γελοιογράφοι, αριστεροί και δεξιοί μαζί, δεν θα βγάλουν ποτέ τα χρήματα/βιβλία που έχει βγάλει ο Αρκάς.

 

Συνοψίζοντας, πολύ απλούστερο (για τους θιγμένους) είναι να μην παρακολουθουν τα στριπάκια του. Πολύ εντιμότερο θα ήταν για τον Αρκά να παραδεχθεί που είναι -αν μη τι άλλο- ιδεολογικά προσκείμενος.

Από την άλλη, πρέπει να ζητάμε ιδεολογική/κομματική ταυτότητα από τους δημιουργούς; Νομίζω πως όχι.

 

Μιλώντας προσωπικά, φυσικά δεν εξαγριώνομαι με τα σκίτσα του Αρκά - αρχικά μου προκαλούσαν τρομερή απογοήτευση, πλέον απλά τα περιφρονώ.

 

Οι άλλοι 20 γελοιογράφοι είναι, τουλάχιστον, έντιμοι απέναντι στην ουσία των έργων τους. Πιστεύουν σε κάτι, μπράβο τους, το υποστηρίζουν με τη δουλειά τους, όπως αυτοί πιστεύουν ότι εξυπηρετούν καλύτερα τις ιδέες ή/και τα συμφέροντά τους. Δεν τα απαρνούνται, όμως. Δεν προσπαθούν να βγάλουν όλους τους άλλους ηλίθιους που τόλμησαν να υπαινιχθούν πως είναι δεξιοί, συντηρητικοί, και δεν ξέρω 'γω τι. Το αστείο της υπόθεσης είναι κάποιος που νευριάζει σε σημείο να βρίζει κόσμο που του βάζει ταμπέλα, να τη διεκδικεί με το έργο του καθημερινά και με ζήλο. Ή και αντίστροφα.

 

Αλλά αυτό που με οδηγεί να σχολιάζω, περισσότερο από την όποια διαφωνία με την ουσία των όσων γράφει ο Αρκάς και με την ενόχλησή μου από την προσπάθειά του που περιγράφω παραπάνω, είναι σχόλια που μπορείς να διαβάσεις και σε αυτό το thread, όπως και σε άλλα σχετικά, που κλείνουν μάτια και αυτιά και προσπαθούν ακόμα πιο άτσαλα από τον ίδιο να εξηγήσουν πως ο Αρκάς είναι ακομμάτιστος ή τέλος πάντων  πολιτικά ουδέτερος.

 

Επεξεργασία από JohnnyMZ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Το ότι πήγε στο Πρώτο Θέμα μου κακοφάνηκε, αλλά δε με ρώτησε και βασικά.

 

Το ότι είναι "στρατευμένος" δε με ενόχλησε αφού όλοι είναι στρατευμένοι. Ο Δημήτρης Χατζόπουλος της Καθημερινής δεν είναι; Τουλάχιστον ο Αρκάς έχει έμπνευση. Εγώ νοιώθω ότι με κοροϊδεύει προσωπικά, και γελάω γιατί το αξίζω. Περιμένω απάντηση από τον προφήτη.

 

arkas5.thumb.jpg.696e92054b1a57b525d84bae1c0dd6b4.jpg

 

Το ομοφοβικό που είδατε είναι στο μυαλό σας. Και εκεί δεν μπορώ να παρέμβω. Μακάρι να έρθουν και να μου την πούνε για το λεσβιακό αστείο μου στο Ό,τι Φάμε, και μακάρι να μου την πούνε για την ιστορία του γκέι ζευγαριού που έχω γράψει στο Δεσμώτη #2. Μακάρι να γίνει της τρελής και να βρεθούν από τη μία παράταξη ή την άλλη και να με κατηογορήσουν ως ομοφοβικό, ή και στρατευμένο υπέρ των γκέι.

 

Αχ μακάρι Θεέ μου!  :valt:

Επεξεργασία από x for xepeta
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  241
  • Reputation:   864
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  148

Θα μπορούσα να πω γιατί έγινε αυτό που έγινε, γιατί το έκανε ο Αρκάς, τί ακριβώς εκμεταλλεύτηκε, πώς το έκανε, και γιατί αρέσει σε όσους αρέσει η σχετική παραγωγή του, αλλά περισσότερο με ενδιαφέρει το τί έγινε.

 

Ο Αρκάς έκανε μεταφορικά το συμβόλαιο με το διάβολο.

 

Δεν είναι λίγο να κοπιάζεις λίγα λεπτά για κάτι πρόχειρο και να είσαι σίγουρος ότι την άλλη μέρα 100δες site θα γράφουν πόσο τεράστιος καλλιτέχνης είσαι. Να έχουμε συναίσθηση. Για έναν σκιτσογράφο μιλάμε. Όση δημοσιότητα απολάμβανε από ένα μέτριο σκίτσο μετά το συμβόλαιο, δε την είχε από την έκδοση ολόκληρης σειράς από το καλά βιβλία του. Κανένας δημιουργός στην Ελλάδα δεν είχε ποτέ την προβολή που αγόρασε ο Αρκάς με αυτό το συμβόλαιο, και αν σκεφτούμε με πόσο λίγη δουλειά πήρε τη δημοσιότητα, καταλαβαίνουμε ότι αυτό που πούλησε δε μπορεί να ήταν η δουλειά του. 

 

Πιστεύω ότι αυτό που είχε να πουλήσει ήταν το παρελθόν του και η ψυχή του. 

 

Υποτίθεται όμως ότι στο συμβόλαιο με το διάβολο πουλάς μόνο την ψυχή σου, ενώ βελτιώνεσαι ως καλλιτέχνης. Δεν είναι διαφημιστής ο διάβολος. Σου δίνει ταλέντο και η δημοσιότητα  έρχεται μόνη της. Δεν είμαι σίγουρος ότι έδωσε κάτι ο διάβολος στον Αρκά στο θέμα του ταλέντου. Σε αυτό την πάτησε άσχημα. 

 

Επίσης, υποτίθεται ότι όταν κάνεις το συμβόλαιο είσαι στο ξεκίνημα και έρχεσαι από το τίποτε, οπότε δεν έχεις παρελθόν να δώσεις. Και σε αυτό την πάτησε άσχημα. Ο διάβολος μπορεί να σε φτιάξει από το τίποτε. Ένα διαφημιστικό γραφείο χρειάζεται κάποιο κεφάλαιο από σένα, κάποια μαγιά, στη συγκεκριμένη περίπτωση το παρελθόν σου.

 

Ακόμα, ο διάβολος είναι απαραίτητος στο σύμπαν και θα επιβιώσει να κάνει πολλά συμβόλαια ακόμα. Σίγουρα θα σε καλύψει για μια ζωή, τη δική σου. Στην περίπτωση του Αρκά τα διαβολάκια δεν είναι σε πολύ καλή κατάσταση, και ίσως να είναι και στα τελευταία τους. Ο διάβολος είναι η μία πλευρά σε έναν μόνιμο πόλεμο μεγάλης κλίμακας ανάμεσα στο καλό και το κακό, ενώ ο Αρκάς μπλέχτηκε σε μια μάχη που δε θα κρατήσει πολύ.

 

Το κυριότερο όμως είναι το κίνητρο. Ο σκοπός του συμβολαίου. Ο καλλιτέχνης που πουλάει την ψυχή του στο διάβολο, θέλει να γίνει μεν πετυχημένος και διάσημος, αλλά το αγαπάει κατά βάθος το κοινό του. Γι αυτό το κοινό δουλεύει σε τελική ανάλυση, και για την τέχνη του. Είμαι σίγουρος ότι θα εκτιμηθεί αυτό κάποια στιγμή από κάποιον. Για ανεπάρκεια και αδυναμία μιλάμε άλλωστε, μια και σε αυτές τις στιγμές εμφανίζεται ο διάβολος. Στην περίπτωση του Αρκά δεν κέρδισε ιδιαίτερα ούτε το κοινό, ούτε η τέχνη. Δεν παρήχθη το αριστούργημα και δε θα μείνει κάτι σπουδαίο στο κοινό. Κερδίζουν άλλοι βέβαια αλλά αυτοί είμαι σίγουρος ότι θα έχουν προβλήματά στην κόλαση.

 

Επεξεργασία από Otis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

@JohnnyMZ Εχε στο μυαλο σου ομως οτι κανεις δεν κραζει καθημερινα τους αλλους 20 γελοιογραφους, κανενας συντακτης καμιας εφημεριδας δεν βγαινει να κραξει ονομαστικα τους 20 γελοιογραφους, κανεις δεν ξερει αν αυτοι οι 20 πριν γελοιογραφουσαν για το αλλο κομμα κλπ κλπ. Το προβλημα, πιστευω, εγκειται οτι πολλοι απο εμας ειχαμε στο μυαλο μας κατι για τον Αρκα το οποιο, προφανως, υπηρχε μονο στο μυαλο μας. Και θιγμενοι τωρα, τον ξεσκιζουμε. Γιατι ο Αρκας δεν ειχε δηλωσει αριστερος ή δεξιος. Τωρα, για οποιονδηποτε λογο, αποφασισε να κανει εμφανεις τις ιδεολογικες του προτιμησεις. Και μια ερωτηση : Απαγορευεται να σατιρισει καποιος το pride? Με οποιον τροπο κρινει αυτος; Ειναι το pride ιερη αγελαδα; Συμφωνω απολυτα οτι πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι με καποια θεματα, αλλα δεν νομιζω οτι βοηθαμε τους σκοπους του pride κανοντας το ταμπου.

 

@Kurdy Malloy Ειμαστε εδω 10 ανθρωποι και οι μισοι βρηκαν το σκιτσο ομοφοβικο και οι μισοι οχι. Εγω κρινω οτι τα τωρινα του εργα ειναι φυσικη συνεχεια των προηγουμενων. Οταν εκραζε τον μεσο Ελληνα - Νεοελληνα εμμεσως ήταν καλα ενω τωρα που τον κραζει ανοιχτα οχι; Προφανως μεγαλωσε, προφανως δεν νιωθει την αναγκη να κρυβεται πισω απο το δαχτυλο του και αποφασισε να τα πει οπως τα νιωθει. Καλα ή κακα δεν μπορω να κρινω, δεν ημουν ποτε φαν του και δεν τον εχω παρακολουθησει. Παντως, οταν οι μισοι Ελληνες θεωρουν τους υπολοιπους μισους χαζους ή πουλημενους ή γερμανοτσολιαδες ή χαπατα απλα και μονο λογω της κομματικης τους επιλογης, το οτι μας το λεει ο Αρκας χυμα μας πειραξε;

 

Edit : Και πανω απο ολα, οπως ειπε και ενας αλλος φιλος πιο πανω, τιποτα δεν ειναι ασπρο ή μαυρο. Δεν υπαρχει μονο ή Κασιδιαρης ή υποστηρικτης του pride. Πρεπει να επιτρεπεται να διαφωνησεις εν μερει ή να συμφωνησεις εν μερει. Οι υστεριες ειναι αυτες που δημιουργουν τους Κασιδιαρηδες. Ας επιτρεψουμε την κριτικη, οσο αυτη ειναι κοσμια και δεν προωθει τη βια. Ας μην ορμαμε κατευθειαν σε οποιον δεν ειναι politically correct. Πρεπει να μπορουμε να συζηταμε τα παντα.......

 

:beersanta: 

Επεξεργασία από Dredd
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  241
  • Reputation:   864
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  148

Σχετικά με το σκίτσο:

 

Η πιο λογική ερμηνεία του είναι ότι αναφέρεται στην αντιστροφή της διάκρισης για τη διόρθωσή της, στο να δίνεις δηλαδή πλεονέκτημα σε κάποιον πχ στην εργασία ή τις σπουδές επειδή τον θεωρείς αδικημένο. Στα αγγλικά το λένε affirmative action. Στα ελληνικά το λένε κάποιοι θετική δράση.

 

Το πού πάει η ιδεολογία του δε νομίζω ότι μπορεί να το κρύψει. Έχει σκιτσάρει και για τα επιδόματα, και πολλές φορές έχει προβάλει την άποψη ότι ένας άνθρωπος είναι άξιος της μοίρας του, πράγμα που δεν είναι ούτε δίκαιο, ούτε λογικό, μια και δεν ξεκινάμε όλοι από το ίδιο σημείο, ούτε έχουμε τις ίδιες ευκαιρίες στη ζωή.

 

Μπορεί κάποιος να διαβάσει τα σχόλια κάτω από τη δημοσίευση για να διαπιστώσει ποιο ήταν το κοινό της δημοσίευσης. Για μια ακόμα φορά κρύφτηκε πίσω από το δάκτυλο του με τις φθαρμένες δικαιολογίες του τυχαίου και της παρερμηνείας.

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

6 hours ago, ikarukani said:

Δεν νομίζω οτι ο Αρκάς υιοθέτησε καμμία λογική, βόρεια ή νότια, δεξά ή ζερβά.....Γι αυτό και ενοχλούμαι, που κάποιοι θέλουν ντε και καλά να τον κλείσουν σε ένα μαντρί...Πολιτική σάτιρα και γελοιογραφία υπήρχε και θα υπάρχει πάντα, γιατί του Αρκά ειδικά είναι κατρακύλα? Μήπως τελικά οι alt-right λογικές, έχουν εμποτίσει αποκλειστικά κάποιους άλλους, που κομπάζουν κι από πάνω οτι τις αποκυρήσσουν μετά βδελυγμίας.....

 Εγώ προσωπικά δε θεωρώ κατρακύλα την όποια πολιτική  του στράτευση, το μόνο που ζήτησα είναι να μην την απαρνείται.Γενικά είναι καλό να συμφωνούμε στο λεξιλόγιο πριν περάσουμε στο ζουμί του αν συμφωνούμε ή διαφωνούμε σε ό,τι εκφράζεται με αυτό. Παραδείγματος χάριν το "alt right". Είναι κάτι ΠΟΛΥ συγκεκριμένο, δεν είναι καν γενικό όπως το "φασίστας". Οπότε όχι, σόρυ, δε μπορείς να (νομίζεις ότι) το γυρνάς μπούμεραγκ μιλώντας για "alt-right λογικές".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  241
  • Reputation:   864
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  148

 

4 ώρες πριν, x for xepeta είπε:

Το ότι πήγε στο Πρώτο Θέμα μου κακοφάνηκε, αλλά δε με ρώτησε και βασικά.

 

Τον ίδιο τον ρώτησαν νομίζεις; Για το συμβόλαιο με το διάβολο έπρεπε να πάρει ένα δικηγόρο. Πίστευε ότι θα γλίτωνε και θα γύριζε στα παλιά, κερδισμένος από τη δημοσιότητα, και ούτε γάτα ούτε ζημιά, λες κι ήταν προωθητική ενέργεια;

 

3 Οκτωβρίου 2016 · 
Τά μόνα που θα ανεβάζουμε πια είναι αυτά τα links και αναγγελίες για τα καινούρια βιβλία του Αρκά. Δυστυχώς ο Αρκάς αδιαφορεί για τα likes κι έτσι δεν πρόκειται να δώσει καινούριο σκίτσο στο fb, όσο υπάρχουν fake σελίδες με το όνομά του. Πλαστογραφούνται συνεχώς σκίτσα του στο διαδίκτυο και χρησιμοποιούνται από δεξιούς, αριστερούς και φασίστες για προπαγάνδα. Κάθε ψεύτικη σελίδα μπορεί να ανεβάσει τέτοια σκίτσα (κάποιες το κάνουν ήδη) και να παραπλανήσει ακόμα περισσότερο τον κόσμο διασύροντας το όνομά του.Τα γνήσια σκίτσα του Αρκά οι γνήσιοι φίλοι της δουλείας του θα τα βρίσκουν εκεί που τα εύρισκαν 35 χρόνια τώρα: στα βιβλία του. Ίσως είναι καλύτερα έτσι. Οι μόνοι που χάνουν είναι οι περιστασιακοί φίλοι του Αρκά που τον έμαθαν απ’ το Internet και οι πλαστογράφοι των σκιτσων του ή του ονόματός του."

 

"Το συμβόλαιο είναι συμβόλαιο", είπε ο Διάβολος αφού πήρε την άδεια από τον Zuckerberg. Χάιδεψε το μούσι του για να σκεφτεί ποιος εκδότης θα χρειαστεί τον Αρκά τη νέα χρονιά.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Επειδή η συζήτηση των τελευταίων ωρών άρχιζε να θυμίζει την λογομαχία των φακίρηδων στο Ο Αστερίξ και η Χαλαλιμά, τα ποστς διαγράφηκαν. Μαζί βέβαια πήρε η μπάλα και πιο μετριοπαθείς προσεγγίσεις, οι οποίες όμως ήταν συνυφασμένες με τα επίμαχα σχόλια. C'est la vie. :)

 

Θα ανανεώσω την παράκληση της Δ.Ο. (όπως εκφράστηκε μέσω του αντιπρόσωπου της, του Θρηνωδού), να αποφύγετε τις παρεκτροπές. 

 

:beer: δροσερή, καλοκαιρινή. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  241
  • Reputation:   864
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  148

Απαράδεκτο. Τα σχόλια μου δεν ήταν "συνυφασμένα" με τίποτε. Τα δύο που αναφερόντουσαν στο άσχετο θέμα της ελληνικής έκδοσης μπορούσαν να αφαιρεθούν. Το σχόλιο για τον χάρο-αδελφή πχ, ποιον ενόχλησε; Του αρκά δεν είναι; Σχετικό δεν είναι; Τα σχόλια υπέρ του αρκά, πολλές φορές χωρίς επιχειρήματα, γιατί παρέμειναν;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δεν απαντάς στο κενό Otis, πήρες πάσες από κάπου. :) Και διευκρίνισα πως σβήστηκαν τα ποστς των τελευταίων ωρών. Δεν θα σβήσουμε όλο το θέμα. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  241
  • Reputation:   864
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  148

50 min ago , GreekComicFan said:

Δεν απαντάς στο κενό Otis, πήρες πάσες από κάπου. :) Και διευκρίνισα πως σβήστηκαν τα ποστς των τελευταίων ωρών. Δεν θα σβήσουμε όλο το θέμα. :)

 

 

Όταν το γενικό θέμα είναι ζεστό, όλες οι συζητήσεις οι σχετικές με το ειδικό θέμα θα καταλήξουν στο γενικό θέμα. Εγώ δεν το θεωρώ παρεκτροπή, γιατί είναι δεδομένο από τη στιγμή που προκύπτει ένα ειδικό θέμα, και είναι και ενδιαφέρον.

 

Αν το γενικό θέμα δε θεωρείται χρήσιμο, πχ η κριτική στον Αρκά, ας γίνει αυτό σαφές πριν ξοδέψουμε χρόνο να γράφουμε. Σχολιάστε το σκίτσο του θέματος και μόνο και όχι γενικά τον καλλιτέχνη γιατί απαγορεύεται. Αν απαγορεύεται, πρέπει να αφαιρεθούν όλα τα post που αναφέρονται στο γενικό θέμα.

 

Το πόστ με το χάρο που είναι αδελφή γιατί παίρνει πολλούς δεν απαντούσε σε επίμαχο post, και ήταν 100% σχετικό με το θέμα. Το ότι ενδιάμεσα πήγε η συζήτηση σε κάτι άλλο δεν θα έπρεπε να το αγγίξει.

 

Επίσης, αν υπάρχει το συνολικό θέμα πριν τη διαγραφή στη βάση, θα ήμουν ευγνώμων αν μου το έστελνε όποιος έχει πρόσβαση στο mail μου. Μου είναι χρήσιμο σε κάτι που ετοιμάζω. Ίσως υπάρχει κάποιος τρόπος να το δω από το προφίλ και δεν τον ξέρω. 

 

Στο εξής θα κρατάω αντίγραφα σε ό,τι γράφω, πριν το στείλω. Γενικά θα γράφω λιγότερο γιατί:

 

1) Η λογοκρισία δε μου αρέσει για όποιο λόγο και να γίνεται. Μια και οι αγελάδες και τα περί εμπάθειας μπορούσαν εύκολα να απομονωθούν και να αφαιρεθούν, δεν είχε πολύ νόημα στη συγκεκριμένη περίπτωση.

 

2) Με το σάιτ έχω ένα "πρόβλημα". Είναι υπερπλήρες σε βαθμό που έχω καταντήσει απλός αναγνώστης του, δεν έχω δηλαδή να συνεισφέρω πολλά στο θέμα του κόμικ γιατί έχετε καλύψει το σύμπαν. Κάποια θέματα στα οποία θα μπορούσα να προσθέσω κάτι, πχ μια κριτική, τα βρίσκω και κλειδωμένα.

 

3) Στα θέματα που μπορώ να προσφέρω κάτι περισσότερο υπάρχει άλλο πρόβλημα. Αν επιχειρήσω να τα ανοίξω θα καταλήξουμε σε τόσο μεγάλη έκταση που δεν έχει νόημα για δίκτυο. Καλύτερα να γίνει ένα φυλλάδιο ή ένα βιβλίο. Πολύ κείμενο, πολλές αναφορές, προβλήματα με δικαιώματα στις αναφορές κλπ. Δεν αξίζει τον κόπο και το χρόνο τέτοια δουλειά γιατί θα το δουν λίγοι.

 

4) Η λογοκρισία επεκτείνεται και στο φωναχτόκουτο! Λες κι είμαστε μικρά παιδιά και θέλουμε παιδονόμο μην πούμε κάτι παραπάνω από μια καλημέρα. Και στην ουσία και στη μορφή του, chat είναι, αν και αργό στην εξέλιξη. Δε θα μπω στη διαδικασία να σκεφτώ αν απέχει πολύ από την καλημέρα θεματολογικά αυτό που γράφω. Αν έγραφε καλημερόκουτο θα ήταν πιο σαφές.

 

Σκέψεις μεταφέρω για τους 5 που θα τις διαβάσουν. Αν θέλετε σβήστε το σε λίγο. Άσχετο είναι με το θέμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πριν από 1 ώρα, Otis είπε:

2) Είναι υπερπλήρες σε βαθμό που έχω καταντήσει απλός αναγνώστης του, δεν έχω δηλαδή να συνεισφέρω πολλά στο θέμα του κόμικ γιατί έχετε καλύψει το σύμπαν. Κάποια θέματα στα οποία θα μπορούσα να προσθέσω κάτι, πχ μια κριτική, τα βρίσκω και κλειδωμένα.

 

3) Στα θέματα που μπορώ να προσφέρω κάτι περισσότερο υπάρχει άλλο πρόβλημα. Αν επιχειρήσω να τα ανοίξω θα καταλήξουμε σε τόσο μεγάλη έκταση που δεν έχει νόημα για δίκτυο. Καλύτερα να γίνει ένα φυλλάδιο ή ένα βιβλίο. Πολύ κείμενο, πολλές αναφορές, προβλήματα με δικαιώματα στις αναφορές κλπ. Δεν αξίζει τον κόπο και το χρόνο τέτοια δουλειά γιατί θα το δουν λίγοι.

 

2) Λαθος. Μπορεις να συνεισφερεις με κριτικες σε κομικς που διαβασες, με χρησιμες πληροφοριες κ.α. Πολλες παρουσιασεις, αν εχεις δει, εχουν πολυ λιγα ποστ με κριτικες μελων. :)

 

Κλειδωμενα? Καλο θα ειναι να δωσεις καποιο παραδειγμα :)

 

3) ...ή ενα ωραιο blog σου στο φορουμ. Για ολα υπαρχουν λυσεις.  :)

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31588
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  360
  • Reputation:   1946
  • Achievement Points:  404
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2865 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

On 11/6/2018 στο 9:43 ΜΜ, Kurdy Malloy είπε:

Επιγραμματικά γιατί δε θέλω να μπλέξω σε ατέρμονες κουβέντες αλλά με τρώει και το δάχτυλό μου:

 

  • Το σκίτσο την ημέρα που δημοσιεύτηκε ήταν ομοφοβικού χαρακτήρα. Δε θεωρώ ότι υπάρχει κουβέντα επ'αυτού. Το αν είναι fair τέτοια σκίτσα δε θα το κρίνω, είναι υποκειμενικό. Αλλά το ότι ήταν ομοφοβικό, ήταν. Ίσως να πειράχτηκε που ο ελληνικός λαός δεν είναι όσο ηλίθιος μας παρουσιάζει και το πήρε γραμμή (βλέπε 3)
  • Ο Αρκάς έχει αποκτήσει γεροντοκολήματα και αυτό αντανακλά στην ποιότητα της δουλειάς του. 
  • Το βασικό πρόβλημα όμως είναι για μένα είναι ο τρόπος που αντιμετωπίζει το λαό αυτής της χώρας και ειδικότερα όσους διαφωνούν μαζί του. Συλλήβδην χαρακτηρίζονται όλοι ηλίθιοι, ζώα και ότι άλλο αρνητικό μπορεί να σκεφτεί ένας άνθρωπος. Εμένα αυτό με θλίβει και όχι το ότι ο Αρκάς αποφάσισε να μπει σε κάποιο συγκεκριμένο πολιτικό χώρο, το οποίο προφανώς και είναι και δικαίωμά του. Εννοείται πως σε ένα σημείο συμφωνώ μαζί του. Όποιος γελάει με κάποιον που τον βρίζει νομίζοντας ότι έτσι βγαίνει έξω από το κάδρο, προφανώς και είναι ηλίθιος.

Ακριβώς ο αρκάς δείχνει να έχει παραξενέψει κι έχει γίνει ή δείχνει να έχει γίνει στριφνός και γκρινιάρης. Είναι λίγο άσχημο να μη δέχεται την κριτική και το χιούμορ κάποιος που ζει από αυτό. Προκαλεί αλλά δε θέλει να τον προκαλούν. Αυτό που τον έχει χαντακώσει πάντως είναι η συμμετοχή του στα social media.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13776
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  124
  • Reputation:   592
  • Achievement Points:  124
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4849 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Όταν έχεις διανύσει κάποια χρόνια ζωής, έχεις δει πράγματα και καταστάσεις, και παρακολουθείς τον κόσμο γύρω σου να μην αλλάζει, να μην γίνεται καλύτερος, να μένει κολλημένος στα ίδια, ανακυκλώνοντας τις ίδιες απόψεις, θέσεις, ανούσιες θεωρίες κλπ είναι λογικό να χάνεις την πίστη και τον σεβασμό σου σε αυτόν τον κόσμο. Τότε δεν σου μένει τίποτα άλλο απ' το να τον τρολάρεις. Και τι έγινε; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.