Μετάβαση στο περιεχόμενο

INDIEGOGO - ΛΗΣΤΑΡΧΟΙ/BRIGANDS από Παναγιώτη Τσαούση και Βασίλη Χειλά


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Εβρισε χυδαια ο Χειλας την Σαλαμαλικη στο messenger γραφοντας σε καποιον αλλον, αλλα εκανε λαθος και το εγραψε στην συνομιλια του με τη Σαλαμαλικη. Το ειδε η Σαλαμαλικη, το ανεβασε στο FB και.... η συνεχεια στις οθονες σας....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Έβρισε Σαλαμαλίκη και Σταυριανό για την ακρίβεια, γενικότερα ήταν ίσως η γκάφα  της χιλιετίας.  Και παράλληλα με αυτά τα ωράια , κυκλοφόρησε και ένα πλούσιο άρθρο στη lifo για το project.

 

 

https://www.lifo.gr/articles/graphic-arts_articles/199502/ena-valkaniko-goyestern-to-brigands-einai-ena-neo-graphic-novel-me-fonto-tin-ellada-toy-mesopolemoy

 

το indiegogo μπορεί να πετύχει κάποιος μια καμπάνια για τη χρηματοδότηση του πρώτου μέρους του «Brigands», ενός καινούργιου κόμικ που βρίσκεται στο τελευταίο στάδιο δημιουργίας του. Το σενάριο είναι του Βασίλη Χειλά («Ύψιλον», «Λοκάρ») και η εικονογράφηση του Παναγιώτη Τσαούση («Απόδραση από τη Φλάνδρα», «Time Crack»). Είναι η πρώτη φορά που συνεργάζονται. Το «Brigands», «ληστής» στα ελληνικά, μπορεί να έχει αγγλικό τίτλο και να είναι γραμμένο στα αγγλικά, αλλά έχει ελληνικότατο θέμα. Διαδραματίζεται την περίοδο που υπήρχαν ακόμα λήσταρχοι στη χώρα και όργωναν την ελληνική επικράτεια, σπέρνοντας τον τρόμο. Σχεδιάζαμε αρχικά να δημιουργήσουμε ένα πραγματικό γουέστερν, με τη δράση να τοποθετείται στην Άγρια Δύση και πρωταγωνιστές τους "συνήθεις υπόπτους", δηλαδή καουμπόηδες, Ινδιάνους, παράνομους, ιππικό κ.λπ. Όταν, όμως, έπεσα πάνω σε φωτογραφίες διάσημων ληστών της ελληνικής υπαίθρου εντελώς τυχαία και διάβασα πράγματα γι' αυτούς συνειδητοποίησα ότι δεν υστερούσαν καθόλου σε αγριότητα, θράσος και γοητεία «Συγκεκριμένα, τοποθετείται στο 1928, μετά το Διάταγμα του 1925 για απονομή χάριτος σε όποιον επικηρυγμένο ληστή συνελάμβανε ή εξόντωνε άλλον ληστή. Οι λίγοι εναπομείναντες συνεχίζουν έναν τρομερό αγώνα αλληλοεξόντωσης. Έχει να κάνει με πρώην συντρόφους, αδελφοποιτούς και συναγωνιστές που ξεθάβουν αρχαίες έριδες για να δικαιολογήσουν τη μεταστροφή τους. Είναι ένα graphic novel 120 σελίδων, χωρισμένο σε 5 κεφάλαια-books. Θα το χαρακτήριζα βαλκανικό γουέστερν που εκτυλίσσεται στον ελλαδικό χώρο την εποχή του Mεσοπολέμου» λέει ο Βασίλης. Αναζητώντας τις ρίζες του κόμικ στην αρχαιότητα 16.1.2018 Αναζητώντας τις ρίζες του κόμικ στην αρχαιότητα Ένα βαλκανικό γουέστερν στην Ελλάδα ακούγεται αρκετά πρωτότυπη ιδέα και σίγουρα είναι κάτι που δεν έχει ξαναγίνει. Τον ρωτάω πώς ακριβώς το σκέφτηκε και αν βασίστηκε σε πραγματικά γεγονότα και πρόσωπα. «Σχεδιάζαμε αρχικά να δημιουργήσουμε ένα πραγματικό γουέστερν, με τη δράση να τοποθετείται στην Άγρια Δύση και πρωταγωνιστές τους "συνήθεις υπόπτους", δηλαδή καουμπόηδες, Ινδιάνους, παράνομους, ιππικό κ.λπ. Όταν, όμως, έπεσα πάνω σε φωτογραφίες διάσημων ληστών της ελληνικής υπαίθρου εντελώς τυχαία και διάβασα πράγματα γι' αυτούς συνειδητοποίησα ότι δεν υστερούσαν καθόλου σε αγριότητα, θράσος και γοητεία συγκρινόμενοι με τους σκληρότερους ντεσπεράντο της αμερικανικής γουέστερν μυθολογίας. Το να φτιάξουμε ένα κόμικ βασισμένο στους διάσημους ληστές της ελληνικής υπαίθρου μου φάνηκε μεγάλη πρόκληση. Το να φτιάξουμε ένα κόμικ βασισμένο στους διάσημους ληστές της ελληνικής υπαίθρου μου φάνηκε μεγάλη πρόκληση. Επιπλέον, κανείς δεν είχε ασχοληθεί σοβαρά σε μυθοπλαστικό επίπεδο με αυτό το θέμα. Έτσι, το να φτιάξουμε ένα κόμικ βασισμένο σε αυτούς τους χαρακτήρες μου φάνηκε μεγάλη πρόκληση. Το πολιτικό περιβάλλον είναι ατόφιο. Τα ιστορικά γεγονότα επίσης. Μόνο οι πρωταγωνιστές μας είναι ένα αμάλγαμα αληθινών προσώπων της εποχής και τα ονόματά τους επινοημένα. Καταλήξαμε σε αυτήν τη λύση και δεν κάναμε βιογραφία, επειδή δεν θέλαμε να μας περιορίσει το στενό πλαίσιο της ζωής ενός συγκεκριμένου προσώπου αλλά να εμβαθύνουμε κυρίως στην ουσία του χαρακτήρα, να κάνουμε πιο συναρπαστική την αφήγηση» αναφέρει. Η έρευνα σχετικά με την ατμόσφαιρα της εποχής τούς πήρε πάνω από δύο μήνες και δεν σταματάει ποτέ, όπως μου λέει, αφού συνεχώς ανακαλύπτουν πράγματα.

 

Γιατί, όμως, διαλέξατε να το κυκλοφορήσετε στα αγγλικά;

 

Η αγγλική γλώσσα επιλέχθηκε για να μπορεί η σειρά να στοχεύσει και σε ξένο κοινό, ειδικά αφού επιλέξαμε την αμερικανική πλατφόρμα χρηματοδότησης Indiegogo. Απευθυνόμαστε σε ενήλικο κοινό, αφού το «Brigands» έχει αρκετή αναπαραστατική βία αλλά και γυμνό. Βέβαια, αφορά και όποιον διαβάζει οτιδήποτε και θέλει να δοκιμάσει και ένα κόμικ ιστορικών αναφορών. Φυσικά, αφορά και όλους τους ενήλικους φαν των κόμικς παγκοσμίως.

 

— Είναι δύσκολο να φτιάξεις ένα κόμικ στην Αθήνα σήμερα; Μπορείς να ζήσεις από αυτό;

Είναι το πιο εύκολο πράγμα του κόσμου και γίνεται κατά κόρον. Το να αρέσει το δημιούργημά σου στο κοινό είναι το πιο δύσκολο. Από τα κόμικς μπορεί να ζήσει κάποιος αν είναι ο Αρκάς! Σοβαρά τώρα, αν κάποιος επιλέξει αυτό για βιοπορισμό, θα πρέπει να γίνει τόσο καλός ώστε να τον απορροφήσει η τεράστια αμερικανική σκηνή. Είναι η μοναδική που μπορεί να προσφέρει αρκετή δουλειά για να ζει κάποιος από αυτό. Αλλιώς, θα πρέπει να κάνει τη σούπερ εμπορική επιτυχία, όπως το «Logicomix», που κι αυτή δεν θα τον εξασφαλίσει ισοβίως. Οι περισσότεροι δημιουργοί τελικά απασχολούνται σε συναφή επαγγέλματα, π.χ. είναι γελοιογράφοι, και κάνουν κόμικς περιστασιακά. Απευθυνόμαστε σε ενήλικο κοινό, αφού το «Brigands» έχει αρκετή αναπαραστατική βία αλλά και γυμνό. Απευθυνόμαστε σε ενήλικο κοινό, αφού το «Brigands» έχει αρκετή αναπαραστατική βία αλλά και γυμνό.

 

— Τι πιστεύεις ότι λείπει από τη σκηνή σήμερα;

Ξεκάθαρα οι ήρωες, οι σωστά δομημένοι χαρακτήρες. Οι περισσότεροι ασχολούνται με εξεζητημένα ή ελλειπτικά σενάρια που αναδεικνύουν ένα κοινωνικό, πολιτικό, μεταφορικό ή άλλο σκηνικό εις βάρος της ανάπτυξης των χαρακτήρων που καταλήγουν να είναι ανύπαρκτοι. Όταν δεν θυμάσαι το όνομα του πρωταγωνιστή ενός κόμικ, τότε μάλλον το κόμικ αυτό έχει αποτύχει.

 

— Γιατί να διαβάσει κάποιος το «Brigands»;

Γιατί είναι ένα καλό κόμικ. Και γιατί διαθέτει εκπληκτικό σχέδιο, ενδιαφέροντες χαρακτήρες, όμορφες χωριατοπούλες (και αριστοκράτισσες) και αρκετή βία. Κυρίως επειδή μπορεί να μάθει σε αρκετούς το τραχύ πρόσωπο της ελληνικής υπαίθρου, από την οποία έχουμε αποξενωθεί εντελώς τα τελευταία χρόνια, αλλά από αυτήν καταγόμαστε σε συντριπτικό ποσοστό εμείς, ο ωραίος, καθαρός και εκλεπτυσμένος πληθυσμός των μεγαλουπόλεων.

 

— Τι περιμένετε από αυτό;

Θέλουμε να αρέσει στον κόσμο. Να πουλήσει, δηλαδή, καλά όταν φτάσει στα βιβλιοπωλεία. Αυτό θα μας δώσει τη δύναμη να συνεχίσουμε με κέφι και να τελειώσουμε τη σειρά σχετικά σύντομα με διάφορους τρόπους έκδοσης. Δεν σου κρύβω ότι πάντα με μάγευε το περίπτερο, που το θεωρώ τον φυσικό χώρο των κόμικς, και πιστεύω ότι η απομάκρυνσή τους από αυτό και η τοποθέτησή τους στα βιβλιοπωλεία σιγά-σιγά τα σκοτώνει. Θα ονειρευόμουν μια έκδοση των «Brigands» ως «Λήσταρχων» πλέον, κρεμασμένη στα περίπτερα. Κανείς δεν είχε ασχοληθεί σοβαρά σε μυθοπλαστικό επίπεδο με αυτό το θέμα Κανείς δεν είχε ασχοληθεί σοβαρά σε μυθοπλαστικό επίπεδο με αυτό το θέμα Αυτήν τη στιγμή η καμπάνια στο indiegogo συνεχίζεται στο: https://www.indiegogo.com/projects/brigands-adventure-fantasy

Επεξεργασία από Επιθεωρητής Le Pit
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Kαμπάνια τέλος... το τελικό ποσό είναι στα 1294 δολάρια και το ποσοστό στο 113% παρότι είχαμε και αρκετές διαρροές(110 usd και υποθέτω και πολλές διαρροές που δεν γνωρίζουμε... )  ο σκοπός επιτεύχθηκε και πλέον θα μπούμε στη διαδικάσια να φτιάξουμε τα πακέτα με τα συλλεκτικά αριθμημένα +υπογεγραμμένα τεύχη των contributors!

410822449_.thumb.jpg.f10a4bbcb51ef04167d124034233b650.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Οταν λες διαρροές; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Λόγω του περιστατικού που έχει αναφερθεί,κάποιοι πήραν πίσω τα λεφτά που είχαν δώσει όπως για παράδειγμα  ο Λευτέρης Σταυριανός που είχε πάρει retailers pack και το ακύρωσε και κάποιοι καλλιτέχνες που συνεργάζονται με τον εκδοτικό του καθώς και το comic strip που επείσης ακύρωσε την παραγγελία του πριν τελειώσει η καμπάνια. Είπα και για πολλές άλλες πιθανές διαρροές(εννοώ διαρροές σε χρήμα ,όχι κάτι άλλο!) που δεν γνωρίζουμε γιατί θεωρώ ότι θα είχαμε και πολύ ακόμη κόσμο την τελευταία στιγμή μιας και έχουμε παρατηρήσει ότι τις 3 πρώτες και τις 3 τελευταίες μέρες μια καμπάνια παίρνει τα περισσότερα χρήματα! (Το περιστατικό σε εμάς έγινε 10 μέρες πριν και από εκεί και πέρα έχασε τον ρυθμό αύξησης του ποσού.)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Επείσης μια ακόμη δήλωση όσον αφορά το project είναι ότι υπάρχει το πλάνο να βγει στα περίπτερα κάποια στιγμη ,σε ελληνική γλώσσα ,βέβαια αυτά τα τεύχη δεν θα έχουν σχέση με τα συλλεκτικά αριθμημένα-υπογεγραμμένα (με αφίσες κονκάρδες,σελιδοδείκτες κτλπ ) που θα παραλάβουν αυτοί που στήριξαν από το Indie gogo και έδωσαν την δυνατότητα να υλοποιηθεί το τεύχος.  Ακόμη όμως είναι νωρίς για λεπτομέρειες, Προς το παρόν σας χαιρετώ με ένα ποτ πουρί από σχέδια που δημοσιεύτηκαν κατά τη διάρκεια της περιπετειώδους αυτής καμπάνιας !!!:party3:

1900469318_01-copy.thumb.jpg.20fe983a80f4e5e23c2f6a5399c7a3ad.jpg1224036716_640640copy.thumb.jpg.f3ec9d4eb900b012dd44c50f6aee887b.jpg615219880_1923.thumb.jpg.939d412223785af5ab8f84e3beddaed1.jpg182099902_agglikoexofilo2-mini.thumb.jpg.fbe550f1e8ef56db4dd7425f4818f3a7.jpg629188442_erotikokare.thumb.jpg.e1287eef7b688d4519b49bca10a7110a.jpg1202507400_promobrigands112y.thumb.jpg.887672e5374947df2ca62d80d76eb1b0.jpg69459290_selidapromo1.thumb.jpg.7e73fc06e43313243f1d6167e3519626.jpg1234825113_ofilo1neo-.thumb.jpg.ea46fffd690ab10c2daf3956f26c6d42.jpg1870422592_2--.thumb.jpg.995019b5ffb3b0b9ba8e35e34ee27d5d.jpg435247498_5.thumb.jpg.d477c1d3bfb9186ec3d39e19bafcdaba.jpg2073633945_2copy.thumb.jpg.77a94d8f8a7c904de7aeb3b5d023f176.jpg1846297373_.thumb.jpg.d41179c68007b4b14e6ff9e6f409198d.jpg

 

Επεξεργασία από Επιθεωρητής Le Pit
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Παναγιώτη χαίρομαι για σένα και μόνο για σένα, που θα δεις τη δουλειά σου τυπωμένη. Η αλήθεια πως δε χάρηκα καθόλου για την εμπάθεια και την κακία που αντιμετώπισε ο συνδημιουργός σου, συναδέλφους του και συνεργάτες του. 
Ο χαρακτηρισμός «γκάφα» είναι υπερβολικά επιεικής για να περιγράψει τη συμπεριφορά του.  
Όπως και να ‘χει και πάλι συγχαρητήρια μόνο σε εσένα και ελπίζω να δούμε κι άλλες δουλειές σου στο μέλλον με πιο αξιόλογα άτομα. :)
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Για τους λόγους που αναφέρει ο Ανδρέας δεν πρόκειται να αγοράσω το κόμικ, ένα από τα λίγα του Παναγιώτη που δεν θα έχω.

Σου εύχομαι Παναγιώτη να βρεις γρήγορα έναν άλλον συγγραφέα για να συνεχίσεις το project.

Στην μικρή μας κοινωνία, δεν πρέπει να υπάρχουν τέτοια καφριλίκια.

 

Παναγιώτη, και πάλι, πολλά συγχαρητήρια και πολλά μπράβο!!!

 

:clap2::clap2:

Επεξεργασία από Dredd
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3749 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ από την άλλη δεν βλέπω τι παραπάνω έχει από τις άλλες δουλείες του Παναγιώτη έτσι ώστε να μπει στη διαδικασία του indiegogo. Μιλάμε για ένα τευχάκι μόνο 24 σελίδων και με την γραφική επιμέλεια (εξώφυλλο) να είναι μάλλον χειρότερο από τα προηγούμενα φανζιν του Παναγιώτη. Η γραμματοσειρά στα μπαλονάκια πάντως φαίνεται σχετικά καλή. Αυτά για την έκδοση.

 

Το σχέδιο από την άλλη δεν είναι το καλύτερο που έχω δει από τον Παναγιώτη. Αλλού υπερβολικά ρεαλιστικό (π.χ. το άλογο), αλλού αφαιρετικό και αλλού φωτοσοπ. Γι' αυτό και για τα παραπάνω δεν έκανα back.

 

Τώρα τον Χειλά, δεν τον ξέρω, αλλά ούτε για γκάφα πρόκειται, ούτε για καφριλίκι. Ο άνθρωπος χρειάζεται ψυχίατρο και μάλιστα άμεσα. Όταν βρίζεις έτσι ανθρώπους που πάνε να σε "στηρίξουν" (διότι κακά τα ψέματα όσοι αγόρασαν το έκαναν για να στηρίξουν τα παιδιά και όχι για να διαβάσουν ή για να βγάλουν χρήματα πουλώντας τα) τότε κάτι σίγουρα δεν πάει καλά. Νομίζω πως με τα 800-900 ευρώ που έβγαλαν θα πρέπει να δώσουν ένα σημαντικό ποσό στον γιατρό.

 

Επεξεργασία από totally_wired
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

 Kαταλαβαίνω και συμμερίζομαι τις αρνητικές απόψεις κάποιων από εσάς, δεν θα  δικαιολογήσω το περιστατικό αυτό του συνεργάτη μου, που και ο ίδιος ούτως ή άλλως καυτηρίασα  ,όμως απλά θα αναφέρω ότι ήταν μια ιδιωτική συνομιλία που καταλάθως έφτασε σε αυτούς που αναφερόταν , εξού και γκάφα, αν όλοι είχαμε ανοιχτές τις συνομιλίες σε όσους πιθανόν κατηγορούμε πίσω από την πλάτη τους σίγουρα δεν θα μιλιόταν κανείς με κανέναν! Ο τρόπος έκφρασης και ο εθισμός μας στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης κάνει πολλούς να μιλήσουν με υπερβολικό τρόπο που μοιάζει με τον προφορικό λόγο. Και ο προφορικός λόγος δεν είναι σαν να μιλάς σε φόρουμ επίσημα με ρετουσαρισμένο κείμενο ,λέγονται χοντράδες.. Σίγουρα όταν φωτογραφίζεται έτσι, δείχνει πολύ πιο αποτρόπαιο από αυτό που είναι. Εγώ όταν το είδα στην οθόνη μου παραλίγο να πάθω εγκεφαλικό,δεν ΄πίστευα στα μάτια μου :NoNo:Οι εκφράσεις ήταν απαράδεκτες το είπαμε και το χωνέψαμε, άλλα ας έχουμε στο μυαλό μας όλη την εικόνα, επείσης είναι ο τρόπος έκφρασης του  και όχι η κακία.... και μένα με βρίζει έτσι άλλα δεν με αγγίζει επειδή τον ξέρω, όσοι δεν τον ξέρουν σίγουρα σοκάρονται. Ωστόσο στα θέματα που αφορούν την συμπεριφορά και την προσωπική κριτική του ατόμου του θα ήταν καλύτερο να την κάνετε στον ίδιο και να εξηγηθεί και ο ίδιος όπως νομίζει, άλλα θα μπορούσε ίσως να γίνει ένα άλλο θέμα που να ονομάζεται "παρασκήνια καμπάνιας" ή ψυχογράφημα του Μr Χ, πάντως τώρα αναλύουμε τα προσωπικά χαρακτηριστικά του καθενός, δεν νομίζω ότι όταν μιλάμε για ένα project έιναι ανάγκη να αναλύουμε  τις προσωπικότητες των δημιουργών. Πάντως  σκεφτείτε ότι μπορεί να υπάρχει και κάποιο παρασκήνιο από το παρελθόν και ότι όλη η ισοπέδωση του προσώπου του στηρίζεται σε μια (απαράδεκτη μάλλιασε η γλώσσα μας να το λέμε,ναι σύμφωνοι) μόνο ατάκα. Εγώ δεν θα ξανααναφερθώ στο θέμα αυτό ακόμη κι αν προκληθώ, απλά αναφέρω κάποια στοιχεία και θα είναι τα τελευταία από πλευράς μου, όποιος είναι ενήλικας μπορεί να λογοδοτήσει, να αμυνθεί , να απολογηθεί και να κατακριθεί για τις πράξεις του, όμως εγώ θα απαντήσω σε ότι έχει να κάνει με το project αυτό καθαυτό!

 

Σχετικά με το  project λοιπόν ...

Η συνεργασία μας δεν ξεκίνησε επειδή ήμασταν φιλαράκια , γνωριζόμασταν ελάχιστα, άλλα επειδή μου πρότεινε την ιδέα και πραγματικά μου άρεσε, όπως θεώρησα ότι ο τρόπος που χώρισε το σενάριο σε σκηνές και η οργάνωση της σειράς σε επεισόδια ήταν καταπληκτικός. Κατά την γνώμη μου είναι πολύ καταρτισμένος σεναριογράφος και έχει μεγάλη εμπειρία σαν αναγνώστης. Και το θέμα στα ενδιαφεροντά μου επειδή μου αρέσουν τα θέματα με ιστορικές αναφορές και αναπαραστάσεις χρονολογιών και τοποθεσιών, είτε αυτά είναι για το Σικάγο του 1920 ,είτε για την Ελλάδα του 1928, είτε κάτι άλλο παρόμοιο....

 Επείσης ήμουν σε μια φάση που ήθελα το επόμενο μου project ήθελα να μελάνι και χρώμα, κάτι που δεν έχω ξανακάνει σε τέτοια έκταση (άλλο αν έχω κάνει μια μεμονωμένη σελίδα που μπορεί να ήταν καλύτερη από αυτές ,πάντως σαν συνολικό άλμπουμ είναι ότι πιο ολοκληρωμένο (ΘΑ) έχω δημοσιεύσει ποτέ μέχρι τώρα ) και αυτό ο εν λόγω συνεργάτης το στήριξε και με παρότρυνε, ενώ όλοι οι άλλοι σεναριογράφοι με περιόριζαν στο α/μ για λόγους βιώσιμου κόστους. :fiou:

Άλλος ένας λόγος που ψήθηκα ήταν ότι το θέμα είναι ''ελληνικό ", κάτι που δεν έχω κάνει μέχρι τώρα ,άλλα αν έκανα κάποιο ελληνικό θέμα αυτό θα ήταν από τα ελάχιστα ,μιας και είναι κάτι που δεν έχει ξαναγίνει σε αυτή την έκταση ,με τη συγκεκριμένη εποχή και με αυτόν τον οπλισμό! Που ελάχιστοι θα έχουν ασχοληθεί να τον αναπαραστήσουν σωστά ! Τρέφω υποψίες ότι κι αν έχει γίνει ανάλογη προσπάθεια  τα όπλα θα είναι κάτι σαν winchester από spaggeti western colt 1873 peacemaker, ή στην καλύτερη κάποια βρετανικά περίστροφα! Εδώ έχουμε ένα  κόμικ που θυμίζει western , άλλα ο οπλισμός και το γενικότερο φόντο προσομοιάζει με την Ελλάδα της εποχής και είναι ρεαλιστικός,κάτι που θα φαίνεται και στις μάχες, στο βεληνεκές ,στον αριθμό φυσίγγιων κτλ .

Υπάρχουν λοιπόν πολλοί λόγοι που ανέλαβα το σχέδιο,το μελάνι ,το χρώμα ,τα γραφιστικά και το lettering  του άλμπουμ αυτού. Αν φυσικά γινόταν εμπορική επιτυχία θα μπορούσε κάποιους από τους τομείς αυτούς να τους αναλάβει κάποιος καλύτερος από μένα κατά τομέα, άλλα αυτός θα πρέπει να πληρωθεί!

1683711722_U320240copy.jpg.4cc24b80c3fea61343d4bdd58f26118d.jpg

 

 

  Σίγουρα σε ένα άλμπουμ μπορεί να υπάρχουν σχεδιαστικές ατέλειες και είναι δικαίωμα του κάθε αναγνώστη να τις κρίνει, όπως σίγουρα κάποιος θα εντοπίσει και σχεδιαστικές αδυναμίες και σεναριακές.

Επείσης σχετικά με τον αριθμό των σελίδων, το έντυπο είναι 32 σελίδες μαζί με τα extras ,το καθαρό κόμικ είναι 24 . Bέβαια είναι 24 γεμάτες σελίδες ,δηλάδη γίνονται αρκετά περιστατικά εν σχέση με αυτό που έχετε συνηθίσει σε κόμικ αντίστοιχων σελίδων. Νομίζω ότι έχει 9 σκηνές. Και γενικά είναι αρκετά δουλεμένες, αυτό που θέλω να πω σε όποιους εμπλέκονται με τη δημιουργία κόμικ,είτε που δεν εμπλέκονται μια σελίδα μπορεί να δουλευτεί μισή ώρα και μια άλλη 6 μέρες. Αυτό το έντυπο έχει γενικά αρκετή δουλειά συνολικά, θα μπορούσε να γίνει ακόμη καλύτερο,άλλα πάντως έχει πολλές εργατοώρες πάνω του κι ας είναι σχετικά μικρό.

 

703902750_U320240copy.jpg.030b34ab4daf2190efca43e1843cdd5a.jpg

 

Το project δεν μπορεί να συνεχιστεί με άλλον συγγραφέα επειδή είναι ιδέα του συνεργάτη μου και όχι δικιά μου! Αν κάνω κάποια επόμενη συνεργασία με άλλον συγγραφέα θα είναι με κάποιο εντελώς καινούριο σενάριο! Αν και τελευταία ο χρόνος μου είναι λιγοστός λόγω των storyboards που έχουν ακραία deadlines... και τα κόμικ θα είναι κάτι που σπάνια θα κάνω μιας και η συνεχής χρήση οθόνης και καθιστικής στάσης απειλεί την υγεία μου! Επομένως ναι σε δουλειές που πληρώνομαι αδρά και ας σχεδιάζω και 20 ώρες τη μέρα(πχ το storyboard της vodafone κ της groupama), άλλα όχι σε καθιστικά χόμπυ. Γι αυτό και η συνέχεια του παρόντος κόμικ ή και καινούριων τίτλων θα εξαρτηθεί από την έμπρακτη σε χρήμα επιτυχία τους ή την ροπή που έχουν προς την επιτυχία ή την αποτυχία.

 Ο λόγος που έγινε και η καμπάνια λοιπόν έχει να κάνει και με αυτό,μια σφυγμομέτρηση αν αρέσει το θέμα, μια διαφήμιση, γιατί η καμπάνια όσο διαρκεί διαφημίζει το προιόν και ελαχιστοποιεί την πιθανότητα να βγει κάτι που θα μπούμε μέσα οικονομικά.

 

Επεξεργασία από Επιθεωρητής Le Pit
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Εγώ θα αλλάξω τη ροή της συζήτησης γιατί λίγο βαρέθηκα τη θεματολογία του τελευταίου 15ημέρου. Θα πάρω θέση μόνο στο μυαλό μου.

 

Γιατί να το κάνετε τευχάκια και όχι αλμπουμάκια; Πχ, τρία αλμπουμάκια, των 40+ σελίδων. Τι είναι αυτό με τις 24 σελίδες; Τι χαρά να πάρω εγώ που θα το διαβάσω, αφού δε θα χαρώ κόμικ; Ας χοντρένατε λιγο τα τεύχη με περισσότερη ιστορία να πω και εγώ "αχ χόρτασα". Νομίζω αν χώνατε άλλες δέκα σελίδες θα γινόταν ένα πιο πλήρες έργο (όχι ότι το διάβασα και ξέρω). Το λέω αυτό γιατί, ό,τι και να γινόταν, θα αργήσουμε (μάλλον) πολύ να δούμε #2. Αυτό το ψυχαναγκαστικό των 22-24 σελίδων πρέπει να το ξεπεράσουμε. Εκτός αν έχει καλή αυτοτέλεια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Έχεις δίκιο σε αυτό άλλα ομολογώ ότι σε αυτό φέρω μερίδιο ευθύνης, επειδή λόγω του δύσκολου προγράμματος της καθημερινότητας μου δεν μπορούσαν να ρισκάρω να κάνω 120-150 σελίδες σε κάτι που μπορεί να μην πήγαινε καλά για οποιοδήποτε πιθανό λόγο και να ξόδευα τόσο πολλές εργατοώρες από τη ζωή μου που ο χρόνος μου είναι υπερπολύτιμος αυτή τη στιγμή. Τόσο μεγάλα projects θα θέλω σαν τρελός να κάνω όταν θα συνταξιοδοτηθώ :blush2:και δεν θα αναγκάζομαι να δουλεύω ορισμένες φορές Σάββατο και Κυριακή μέχρι το βράδυ ή και όλη τη νύχτα storyboards συν ωράριο μαγαζιού 6 ήμερο!! Oπότε προτιμήσαμε λίγες σελίδες άλλα κάτα την δική μας υποκειμενική άποψη πιο δουλεμένες ,παρά πολλές και με γρήγορο σχέδιο για να βγει ποσότητα,την ποσότητα την παράγω αλλού, εδώ θέλαμε να δείξουμε κάτι ποιοτικό (κάτα την δική μας άποψη γιατί σε πολλούς μπορεί να μην αρέσει). Και γι αυτό το τευχάκι κάναμε αρκετούς μήνες δουλειάς. Βέβαια εδώ δεν αναφέρουμε το εξής! Το πρώτο τεύχος είχε και 2 μήνες έρευνα πριν ξεκινήσει η πρώτη γραμμή στο χαρτί! Τώρα αυτή η έρευνα που έχει υλοποιηθεί και έχω τα σχετικά αρχεία, μπορεί και το σχέδιο να γίνει πολύ πιο γρήγορα σε επόμενα τεύχη, από ότι στο αρχικό που υπήρχε μια αμηχανία για τις στολές ,τα όπλα,τα άλογα, τα σπίτια κτλ, μετά από την εξάσκηση ενός τεύχους τα ίδια πράγματα βγαίνουν με πολύ πιο γρήγορη ροή καθώς πολλά τα έχω μάθει απ έξω! Επείσης υπήρχε από την αρχή η σκέψη να βγει στο περίπτερο, οπότε αυτό ήταν ένας άλλος λόγος που ο αριθμός σελίδων δεν είναι μεγάλος...βέβαια θα μπορούσαμε να λειτουργήσουμε βάζοντας μισά καρέ σε κάθε σελίδα , όπως πχ πολλά κόμικ σε στυλ strips ,ώστε να λέμε  ότι έχουμε 48 σελίδες! Άλλα θα φαινόταν άσχημο και ελλειπές! Δεν του ταίριαζε να απλωθεί πολύ και το κάναμε συμπαγές. Θεωρώ ότι είναι αρκετά γεμάτο παρότι  ακούγεται μικρό, άλλα αυτό  θα το κρίνουν και οι αναγνώστες όταν με το καλό ποστάρουν κριτική και όχι εμείς οι ίδιοι! Ας περιμένουμε λοιπόν την ετυμηγορία! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Παναγιώτη καταρχήν μπράβο για την επιτυχία της καμπάνιας για ακόμη μια φορά :congrats: Μακάρι να έχει μεγάλη συνέχεια το κόμικ και πάνω απ'όλα να ευχαριστιέσαι να ασχολείσαι μαζί του. 

 

Σχετικά με το συμβάν το οποίο όντως έχει παρατραβήξει ανεξαρτήτως βαρύτητας, είναι λογικό να συζητηθεί σε ένα φόρουμ για κόμικς λίγο ή πολύ. Όμως το greekcomics δεν είναι λαϊκό δικαστήριο και δεν πρόκειται να γίνει, οπότε δεν παίζει το ενδεχόμενο ανοίγματος θεμάτων "παρασκηνίων" κλπ ούτε κατά διάνοια. Και αν υπάρξει τέτοια ενέργεια (που ελπίζω και πιστεύω πως δεν) θα διαγραφεί αμέσως και χωρίς εξηγήσεις. Ο καθένας έχει την προσωπική του άποψη/στάση/θέαση του τι έγινε και καλώς την έχει ώστε να αποφασίσει πόσο τον επηρεάζει σχετικά με την στήριξη ή όχι του κόμικ. Από κει και πέρα όσον αφορά τον παρόντα χώρο δεν υπάρχει κάτι που δεν έχει γραφτεί ήδη. Δόξα τον Αλλάχ υπάρχουν άπειρες πλατφόρμες εκεί έξω που εξυπηρετούν ως βήμα για το "κατηγορώ" του καθένα. 

 

Ας μην βαρύνει άλλο το παρόν θέμα συζητώντας κάτι που αφορά ανθρώπους που δεν είναι καν εδώ να γράψουν την ιστορία τους - ή τουλάχιστον υποθέτουμε ότι δεν είναι. :) Κυρίως για σένα που αποτελείς "παράπλευρη απώλεια" και προφανώς δεν έχεις να δικαιολογηθείς προσωπικά σε κανέναν μας. Το άνοιξες για να μοιραστείς τον ενθουσιασμό και αυτό θέλουμε να συνεχίσεις να κάνεις. 

 

Και πάλι πολλά μπράβο και να δεις το νέο σου παιδάκι όπως ποθείς :lol: Κράτα μας ενήμερους για την όποια εξέλιξη όπως κάνεις ήδη, έχει άλλη φάση να ακούς από το στόμα του δημιουργού τα τι και πως ενός κόμικ. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5976
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3019 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

10 ώρες πριν, Επιθεωρητής Le Pit είπε:

.....................@#%#@1873 peacemaker ...............................

Διόρθωσε, αν θέλεις, εκείνο που προηγείται, με ελληνικούς χαρακτήρες, του "1873 peacemaker ", γιατί παραπέμπει πάλι σε παρεξήγηση.....

Επεξεργασία από ikarukani
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

4 ώρες πριν, ikarukani είπε:

Διόρθωσε, αν θέλεις, εκείνο που προηγείται, με ελληνικούς χαρακτήρες, του "1873 peacemaker ", γιατί παραπέμπει πάλι σε παρεξήγηση.....

Μόλις το διόρθωσα! :cheers: !

Επεξεργασία από Επιθεωρητής Le Pit
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.