Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΠΡΗΝΗΣ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΠΕΥΤΗ


BladeRunner1992

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6225
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4247 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

2 ώρες πριν, GeoTrou είπε:

Δεν έχω να πω πολλά για το συγκεκριμένο, γιατί είμαι φαν του Tardi. Είναι εξαιρετικό. Βρήκα αρκετές ομοιότητες με το Fatale, το μόνο μυθιστόρημα του Manchette που έχω διαβάσει και το μόνο (νομίζω) που έχει μεταφερθεί σε κόμικ, αλλά όχι από τον Tardi :P Ακόμα δεν έχω προβεί σε κάποια 1-on-1 σύγκριση βιβλίου-κόμικ, αλλά μου έχει δημιουργηθεί η άποψη ότι ο Tardi αναβαθμίζει ελαφρώς το αρχικό υλικό ή έστω το αλλάζει έτσι ώστε το κόμικ να στέκεται άνετα και μόνο του.

Σίγουρα προτείνεται σε όσους αγαπούν τον Tardi. Από την άλλη, δεν ξέρω αν θα το πρότεινα σε φίλους του american style νουάρ, λόγω του ημι-παρανοϊκού και γρήγορου στυλ αλά Manchette/Tardi.

 

Πίστεψέ με υπάρχουν. Μπορεί όχι με την πρώτη ματιά, αλλά υπάρχουν. Μπορεί βέβαια να στάθηκαν περισσότερο απ' όσο θα ήθελε ο μέσος αναγνώστης κόμικς. Όμως ο ίδιος ο Manchette έχει μιλήσει για την «κόκκινη» νότα των έργων του. Σκέψου στο Fatale παραθέτει αυτούσιο εδάφιο από Engels, σε φαινομενικά άσχετο σημείο. :) 

Κόμικ-διασκευή του Τardi σε βιβλίο του Manchette είναι και το 

 
Το μελαγχολικό κομμάτι της Δυτικής Ακτής που έχει κυκλοφορήσει και στα ελληνικά!
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3655 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Άλλο εννοούσα, δεν το έγραψα σωστά όμως. Το Fatale (έχει κυκλοφορήσει ως Μοιραία στα ελληνικά) έχει μεταφερθεί σε κόμικ, αλλά όχι από τον Tardi. Τη διασκευή ανέλαβε ο Doug Headline (γιος του Manchette) και το σχέδιο ο Max Cabanes :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.