Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΝΗΣΙ ΤΗΣ ΤΡΕΛΑΣ (ΤΟ)
Σενάριο/Kείμενα:
Γιώργος Μελισσαρόπουλος
Σχέδιο:
Γιώργος Μελισσαρόπουλος
Σχέδιο εξωφύλλου:
Γιώργος Μελισσαρόπουλος
Εκδοτική:
ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΜΙΧΑΛΗ ΣΙΔΕΡΗ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
02-06-2018
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
21.0 x 29.5
Σελίδες:
52
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Επιμέλεια:
Γιάννης Πεντζούρης, Πένυ Χριστοπούλου
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-960-468-206-5

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

NHSITHSTRELAS_0001z.jpgNHSITHSTRELAS_0001.jpg

 

Ένα βασικό παράπονο που ακούγεται συχνά από όλους όσους ασχολούνται με τα κόμικς και θέλουν να τα προωθήσουν στις νεότερες γενιές, είναι πως πέρα από τα Disney, δεν υπάρχουν κόμικς για τις μικρές ηλικίες για να τα προσελκύσουν. Να που όμως μια εκδοτική που έχει εμπειρία στο χώρο του παιδικού βιβλίου, προσπαθεί να καλύψει το κενό αυτό με την κυκλοφορία του πρώτου της κόμικ, που παράλληλα αποτελεί το νέο έργο του Γιώργου Μελισσαρόπουλου. Επίσης, συναντάμε και τον δικό μας @Dredd στην καλλιτεχνική επιμέλεια.

 

Το νησί της τρέλας λοιπόν, λέει μια ιστορία με πειρατές, πλάσματα της ζούγκλας και πλάσματα της θάλασσας και παρόλο που δεν πρόλαβα να το διαβάσω ακόμα, οπτικά μπορώ να πω πως προβλέπω να κάνει αίσθηση στο κοινό που απευθύνεται. Με χαριτωμένους χαρακτήρες, όμορφα χρώματα, μεγάλα καρέ και σε διαστάσεις γαλλοβελγικού, θα μου κάνει εντύπωση αν δεν πάει καλά. Στα θετικά προστίθεται και η ύπαρξη «αυτιών» στα εξώφυλλα, τα οποία τείνουν να εξαλειφθούν από τα κόμικς που κυκλοφορούν, ως πολυτέλεια.

 

Εύχομαι καλή αρχή και καλή συνέχεια. Θα επανέλθω για τα περαιτέρω μόλις το διαβάσω. :)

Το άλμπουμ έκανε την πρώτη του εμφάνιση στο 3ο Comiczineweekend.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Προσυπογράφω την ανάγκη παιδικού (ή/και "all ages') η οποία βοά ειδικά σε κάθε Con. Μια πολύ καλή κίνηση που καλύπτει μια πολύ πραγματική ανάγκη και μακάρι να επεκταθεί.,

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Καθόλου άσχημο για παιδικό. Δεν θα το χαρακτήριζα ως all-ages, αλλά παρόλα αυτά μπορεί να διαβαστεί από έναν αναγνώστη μεγαλύτερης ηλικίας. Αυτό σημαίνει ότι δεν πρόκειται για ένα κόμικ-φρουτόκρεμα, δίνει στο παιδί ευκαιρία για «ψάξιμο», από λεπτομέρειες στο σκίτσο (π.χ. το ψάρι που δυσανασχετεί με το πεταμένο στη θάλασσα σκουπίδι), μέχρι παρωδίες των κλισέ (όλοι οι πειρατές, εκτός από τον καπετάνιο είναι παπαγάλοι :P). Η σκηνοθεσία δείχνει το παρελθόν του Meliss στο animation, πράγμα που μπορεί να το κάνει πιο ελκυστικό στο κοινό-στόχο. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13697
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  22
  • Reputation:   211
  • Achievement Points:  22
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4863 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Σ'ευχαριστώ Geo Trou και ευχαριστώ και το Spoiler alert για το όμορφο review σας! :)

http://spoileralert.gr/to-nisi-tis-trelas/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Η αλήθεια είναι ότι ξεκίνησα να το διαβάζω με επιφύλαξη,μιας και ακούω ότι πρόκειται για ένα κόμικ που απευθύνεται σε παιδιά ενός εύρους ηλικίας,το οποίο το έχω περάσει προ πολλού. :P Από την πρώτη κιόλας σελίδα μου κίνησε το ενδιαφέρον. Το σενάριο είναι άκρως καλοκαιρινό και προσδίδει μία ξενοιασιά,χωρίς όμως να χάνει σε συνοχή. Ο αναγνώστης θα βρει μία στρωμένη υπόθεση με αρχή,μέση και τέλος. Τα μηνύματα που δίνονται (τόσο στην καθαριότητα,όσο και στον σεβασμό των ανθρώπων μεταξύ τους) μας δείχνουν ότι το συγκεκριμένο πόνημα είναι πολύ χρήσιμο στην διαμόρφωση της σωστής συνείδησης των παιδιών. 

 

Σχεδιαστικά έχει γίνει το ίδιο προσεγμένη δουλειά. Τα έντονα και πολλά χρώματα δίνουν όμορφο τόνο και συμβάλουν στο "καλοκαιρινό" σκηνικό,ενώ ο σχεδιασμός των χαρακτήρων είναι χιουμοριστικός. Θα συμφωνήσω με τον Γιώργο στο θέμα της σκηνοθεσίας. Τόσο οι κινήσεις των ηρώων,όσο οι γκριμάτσες και η εναλλαγή των καρέ,φανερώνουν επαγγελματική δουλειά στον χώρο του animation. 

 

Η έκδοση είναι υπερπλήρης. Το μεγάλο φορμάτ και η καλής ποιότητας γυαλιστερό χαρτί,αναδεικνύουν τα χρώματα. Το εξώφυλλο,δε,νομίζω ότι είναι το δυνατό σημείο του εντύπου. Έχω πολύ καιρό να θαυμάσω ένα τόσο έντονα χαρούμενο εξώφυλλο. Σίγουρα θα ξεχωρίζει στα ράφια των βιβλιοπωλείων. :respect:  Η γερή κόλληση,αλλά και τα "αυτιά",που είναι πλέον επιμελώς ξεχασμένα από τους εκδότες,δίνουν έξτρα αίγλη. Το κόμικ δεν θα μείνει στην βιβλιοθήκη μου. Θα αγοράσω άλλο ένα αντίτυπο και θα τα δωρίσω στα δύο μικρά βαφτιστήρια μου. Είμαι σίγουρος 100% ότι θα ενθουσιαστούν.  :) 

 

EDIT ---> Ξέχασα να αναφέρω τον αγαπημένο μου χαρακτήρα στο κόμικ,που δεν είναι άλλος από το γλυκούλι Χταποδίνι. :hug2: Χαριτωμένο,αμίλητο αλλά χρήσιμο όταν η περίσταση το απαιτήσει. Δεν είναι λίγες οι φορές που μου θύμισε τον,επίσης αγαπημένο,Γλόμπο. :P 

 

:beer: 

Επεξεργασία από Indian
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μου άρεσε πολύ! Ωραία ζωντανά χρώματα, προσεγμένο σχέδιο, ζωντάνια και πλαστικότητα στους χαρακτήρες, αβίαστη ροή και φρεσκάδα ειναι οι εντυπώσεις μου απ' αυτο το παιδικό/all ages κομικ .

Διαβάζεται ευχαριστα κι απο ενήλικες. Πολύ ωραία έκδοση και περιεχόμενο που σέβεται το παιδι και τους γονεις του (και τη νοημοσύνη τους) .Πολύ καλές κι οι εντυπώσεις από μαμάδες κι ενα απο τα παιδια που τους το εκανα δωρο. Τα άλλα δύο ειναι πολύ μικρά ακόμα. Σε καναδυοτρια χρόνια θα χω feedback κι απο κει :)

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Well. Η σειρά είναι για παιδιά. Τίμιο :) Εγώ δεν είμαι παιδί. Αλήθεια :) Από εκεί και πέρα είχε στιγμές που με έκαναν να χαμογελάσω :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.