Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τα άπαντα του Ρομάνο Σκάρπα 3 - Ο μύθος του ιπτάμενου Σκωτσέζου


rorschach

Πώς σας φάνηκε το τεύχος;  

5 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

SCARPAAPANTA_0003.jpg

 

Βαθμολογίες για τις ιστορίες του 3ου τόμου Σκάρπα:

Γκουφοταρζάν 3/10

Ο χρυσός κληρονόμος 5/10

Ο δολλαριοσκώληκας 5/10

Ο μύθος του ιπτάμενου Σκωτσέζου 9/10

 

 

Εξακολουθώ να πιστεύω πως ο Σκάρπα δεν είναι αρκετά καλός ώστε να αξίζει τη δημοσίευση των Απάντων του. Υπάρχει πολλή σαβούρα. Καλύτερα να γινόταν επιλογή ιστοριών.

 

 

dionik_inducks_small.png

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 5
  • Διαφωνώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  339
  • Reputation:   1155
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2779 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Τα σεναρια του ειναι καπως παραλογα, ισως για αυτο δε σου αρεσει.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τεμπέλικα σενάρια γεμάτα ευκολίες. Όσο για του Μαρτίνα τι να πω; Είχε κάνει τους χαρακτήρες αδίστακτους και αντιπαθητικούς σε βαθμό αηδίας.

  • Like 4
  • Διαφωνώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Όσο για του Μαρτίνα τι να πω; Είχε κάνει τους χαρακτήρες αδίστακτους και αντιπαθητικούς σε βαθμό αηδίας.

Όντως αλλα ο αφιλότιμος ήξερε να εξιτάρει τα παιδικά μυαλά. Έγραψε τις πιο Not political correct Disney ιστορίες. Αλλά είχαν φάση!!

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  339
  • Reputation:   1155
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2779 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Τεμπέλικα σενάρια γεμάτα ευκολίες. Όσο για του Μαρτίνα τι να πω; Είχε κάνει τους χαρακτήρες αδίστακτους και αντιπαθητικούς σε βαθμό αηδίας.

 

Ειναι θεμα γουστου, εμενα ακριβως αυτο που αναφερεις για τον Μαρτινα μου αρεσει στις ιστοριες του και οσο μεγαλωνω μπορω να ταυτιστω με τις ακραιες συμπεριφορες που βλεπω εκει, γιατι δυστυχως τις βιωνω και στην καθημερινοτητα μου.

 

Το ιδιο μου αρεσει και η τρελα που βγαζει ο Σκαρπα στα δικα του σεναρια και σε καρε οπως στον Ιπταμενο Σκωτσεζο που στο μιτινγκ του εργοστασιου με τις κονσερβες ολοι ειναι στον κοσμο τους, αλλος διαβαζει κομιξ, αλλος φτιαχνει χαρτινα ανθρωπακια, αλλοι κοιμουνται κλπ

Επεξεργασία από Συλλεκτης
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  538
  • Reputation:   3166
  • Achievement Points:  546
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3859 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Όλες οι ιστορίες που εχουμε δει ως τωρα στους τόμους ειναι από 7/10 ως 10/10. Γεμάτες ξεκαρδιστικά γκαγκς, πολλές φορες φέρνουν στο μυαλό τηλεοπτικά καρτούν. Δεν κουράζουν το μυαλό, διαβάζονται μονορούφι, περνάς καλά...έχουν ευκολίες στα σενάρια; και ποιος νοιάζεται; (μιλάμε για κόμικς και οχι για βιβλία του έκο, για τεύχη του νάσιοναλ τζεογκράφικ κοκ)

Οσο για τους χαρακτήρες του Μαρτίνα; Αλήτες!! Οχι φωστήρες-ξερόλες και μαμόθρεφτα που γλείφουν ολη μερα γλειφιτζούρια...οι ήρωες σημερα εχουν φλωρεψει επικίνδυνα (οπως ολη η κοινωνία μας γενικότερα) και εχουν γίνει εντελώς γλυκανάλατοι στο ονομα της πολιτικής ορθότητας..

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1953
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5531 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Τεμπέλικα σενάρια γεμάτα ευκολίες. Όσο για του Μαρτίνα τι να πω; Είχε κάνει τους χαρακτήρες αδίστακτους και αντιπαθητικούς σε βαθμό αηδίας.

 

Να λοιπόν που πάλι κάνουμε την ίδια συζήτηση επειδή ο Rorschach έκρινε σκόπιμο να μας υπενθυμίσει οτι δεν του αρέσει κάποιος παλιός δημιουργός.

 

Το έχουμε εμπεδώσει, Rorschach. Δε σου αρέσει ο Μαρτίνα, ο Σκάρπα δεν ξέρει να γράφει σενάρια, ο Μπαρκς είναι υπερεκτιμημένος, ο Μάρυ είναι για τα μπάζα, ο Στρομπλ σου μυρίζει, ο άλλος σου βρωμάει. Ποιός ο λόγος να το γράφεις ξανά και ξανά;

 

'Οταν ήμουν μικρός και διάβαζα ΜΜ, δύο ήταν οι δημιουργοί που μου κέντριζαν το ενδιαφέρον. Ο ένας ήταν ο Τσίμινο με τις φανταστικές του επινοήσεις (αλλόκοτα αριστουργήματα όπως το Ο Ανάποδος Κόσμος, εμπνευσμένα κόνσεπτ όπως το χρήμα-μαζί-με-ιδέες ως πηγή ενέργειας στο Μάχη στο Διάστημα, δυστοπικές παραβολές όπως το Το μάτι του Ζαφηρόνε, αλλοπρόσαλες κωμωδίες όπως το Οι Τρεις Προσωπικότητες ). Ο άλλος ήταν ο Μαρτίνα με τις επικές του ιστορίες (Δυναστεία των Ντακ), ιστορίες μυστηρίου, κωμωδίες χωρίς ίχνος πολιτικής ορθότητας, παράξενες ιστορίες στα όρια της ψυχεδέλειας (Επιχείρηση Μπουφο-ρομπότ, Ο Στοιχειωμένος Πύργος).

 

'Ενα απ' τα αγαπημένα μου τεύχη ήταν τα Κλασικά #58. Το είχα πάρει από ένα μεγαλύτερο σε ηλικία συγγενή, ήταν σε κακή κατάσταση και του έλειπαν σελίδες. Το τεύχος περιέχει δύο απ' τς καλύτερες ιστορίες μυστηρίου του Μαρτίνα (Το φάντασμα του ΠύργουΟ Εφευρέτης), και από διαβολική σύμπτωση έλειπαν οι καταλήξεις των δύο ιστοριών (στον Εφευρέτη έλειπε σχεδόν όλο το δεύτερο μισό). Στο παιδικό μου μυαλό αυτό έδινε στις ιστορίες ανησυχητικές διαστάσεις. Το φάντασμα ήταν αληθινό ή όχι; Ο ληστής μπορούσε πραγματικά να γίνεται αόρατος; Αυτή είναι η μαγεία του εύπλαστου παιδικού μυαλού. 'Οταν ξαναδιάβασα τις ιστορίες σε μεταγενέστερα τεύχη των Κλασικών (1996 και 2001 αντίστοιχα), η μαγεία φυσικά είχε χαθεί. Γι' αυτό γελάω με την ανάλυση που γίνεται στα Ντίσνεϋ από ενήλικους (του εαυτού μου συμπεριλαμβανομένου), των οποίων ο τρόπος σκέψης είναι τελείως διαφορετικός από το βασικό target group (αν και τελευταία έχω αρχίσει να έχω αμφιβολές βλέποντας τις επίμονες προσπάθειες των νεοιταλών να εισάγουν πιο "ενήλικα" στοιχεία).

 

Υπάρχει μια εξαίρεση. Τις ιστορίες του Μπαρκς τις εκτίμησα περισσότερο ως ενήλικος. 'Οταν ήμουν μικρός στεκόμουν στα πιο επιφανειακά τους σημεία, αυτό είναι κυνήγι θησαυρού, το άλλο είναι περιπέτεια σε εξωτικό μέρος, τις έβλεπα δηλαδή περίπου σαν επεισόδια του Ducktales και δε μπορούσαν να εκτιμήσω ούτε το δεξιοτεχνικό τους στήσιμο, ούτε την εκπληκτική δουλειά στην ανάπτυξη των χαρακτήρων, ούτε το πολυεπίπεδο του έργου του (παραμυθάς, κωμικός, φιλόσοφος). Για μένα ο Μπαρκς είναι όχι απλά κορυφαίος δημιουργός στα Ντίσνεϋ, αλλά κορυφαίος δημιουργός κόμικ γενικά.

Επεξεργασία από Jim Slip
  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Λοιπόν διαβάζοντας το τελευταίο σχόλιο του Jim Slip έχω να σχολιάσω 2 πράγματα:

α) Είχα γράψει πριν από καιρό οτι θα ήθελα τα άπαντα Μαρτίνα. Τελικά αλλάζω γνώμη. Θα ήθελα απλά τα 120 πρώτα κλασικά. Έχω ένα βουνό Ντίσνευ όμως δεν έχω αυτές τις ιστορίες. Που όπως βλέπω και από τα link που έβαλες τις είχα διαβάσει στα παιδικά μου χρόνια και μετά πάπαλα. Ιδίως τη "Μάχη στο Διάστημα" με τις φοβερές μπαταρίες..Αχ συγκινήθηκα και μόνο που είδα την πρώτη σελίδα.

β) Πράγματι το νεο-ιταλικό ντίσνευ στοχεύει σε πιο ενήλικο κοινό. Μήπως κάτι ξέρουν?

Μήπως διαβάζουν την εποχή? Εγω λέω ξεκάθαρα ΝΑΙ.

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  339
  • Reputation:   1155
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2779 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

'Ενα απ' τα αγαπημένα μου τεύχη ήταν τα Κλασικά #58. Το είχα πάρει από ένα μεγαλύτερο σε ηλικία συγγενή, ήταν σε κακή κατάσταση και του έλειπαν σελίδες. Το τεύχος περιέχει δύο απ' τς καλύτερες ιστορίες μυστηρίου του Μαρτίνα (Το φάντασμα του ΠύργουΟ Εφευρέτης), και από διαβολική σύμπτωση έλειπαν οι καταλήξεις των δύο ιστοριών (στον Εφευρέτη έλειπε σχεδόν όλο το δεύτερο μισό). Στο παιδικό μου μυαλό αυτό έδινε στις ιστορίες ανησυχητικές διαστάσεις. Το φάντασμα ήταν αληθινό ή όχι; Ο ληστής μπορούσε πραγματικά να γίνεται αόρατος; Αυτή είναι η μαγεία του εύπλαστου παιδικού μυαλού. 'Οταν ξαναδιάβασα τις ιστορίες σε μεταγενέστερα τεύχη των Κλασικών (1996 και 2001 αντίστοιχα), η μαγεία φυσικά είχε χαθεί. Γι' αυτό γελάω με την ανάλυση που γίνεται στα Ντίσνεϋ από ενήλικους (του εαυτού μου συμπεριλαμβανομένου), των οποίων ο τρόπος σκέψης είναι τελείως διαφορετικός από το βασικό target group (αν και τελευταία έχω αρχίσει να έχω αμφιβολές βλέποντας τις επίμονες προσπάθειες των νεοιταλών να εισάγουν πιο "ενήλικα" στοιχεία).

 

Υπάρχει μια εξαίρεση. Τις ιστορίες του Μπαρκς τις εκτίμησα περισσότερο ως ενήλικος. 'Οταν ήμουν μικρός στεκόμουν στα πιο επιφανειακά τους σημεία, αυτό είναι κυνήγι θησαυρού, το άλλο είναι περιπέτεια σε εξωτικό μέρος, τις έβλεπα δηλαδή περίπου σαν επεισόδια του Ducktales και δε μπορούσαν να εκτιμήσω ούτε το δεξιοτεχνικό τους στήσιμο, ούτε την εκπληκτική δουλειά στην ανάπτυξη των χαρακτήρων, ούτε το πολυεπίπεδο του έργου του (παραμυθάς, κωμικός, φιλόσοφος). Για μένα ο Μπαρκς είναι όχι απλά κορυφαίος δημιουργός στα Ντίσνεϋ, αλλά κορυφαίος δημιουργός κόμικ γενικά.

 

Kαι μενα περιπου αυτη ειναι η εμπειρια μου.

Τα Κλασικα 143 που εχουν την ιστορια με το Φαντασμα του Πυργου ηταν απο τα πρωτα Ντισνει που διαβασα και σε συνδιασμο με αλλα Κλασικα αυτης της περιοδου, που ηταν γεματα με ιστοριες απο Σκαρπα, Καβατσανο κλπ, διαμορφωσαν καθοριστικα το κριτηριο μου.

 

Ο Μπαρκς εχει πραγματι πιο εγκεφαλικες και ενηλικες ιστοριες, ενω οι ιταλοι ειναι καφροι. Ειναι θεμα γουστου τι προτιμα ο καθενας.

Δεν ξερω καν αν ο ιδιος ο Μπαρκς συνειδητοποιουσε τι μηνυματα περνουσε μεσα απο τις ιστοριες του ή το εκανε αυθορμητα.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

β) Πράγματι το νεο-ιταλικό ντίσνευ στοχεύει σε πιο ενήλικο κοινό. Μήπως κάτι ξέρουν?

Μήπως διαβάζουν την εποχή? Εγω λέω ξεκάθαρα ΝΑΙ.

Να πω δυο τρια πράγματα για αυτό. :)

  • Το topolino στην Ιταλία θεωρείται κάτι σαν παράδοση πλέον από μερικούς. Υπάρχουν αρκετοί φαν μεγάλης ηλικίας. Οπότε στόχος δεν είναι ΜΟΝΟ το παιδικό κοινό :) ΑΛΛΑ και οι ενήλικες.
  • Οι παρωδίες έχουν διττό ρόλο. Και να προσελκύσουν τον ενήλικα που ξέρει κάτι παραπάνω για τα μυθιστορήματα που είναι βασισμένες αλλά και να προσελκύσουν και τους ενήλικες και τα παιδιά που δεν έχουν ιδέα να ψαχτούν.
  • Οι Ιταλοί στο φβ μέσα από διάφορες συζητήσεις που κάνουν (μιλάω για άτομα που φτιάχνουν ιστορίες στο Topolino) λένε πως ΚΑΙ οι καιροί ΑΛΛΑ ΚΑΙ το αναγνωστικό κοινό έχει αλλάξει. Οπότε μια χαρά ξέρουν τι παίζει και τους συγχαίρω για αυτό.
  • Ο Ντον Ρόσα δεν είχε βάλει και ο ίδιος παλιότερα ενήλικα στοιχεία; Πράγμα που άρεσε σε πάρα πολλούς φαν αν δεν απατώμαι.
  • Τα σενάρια πλέον πρέπει να δείχνουν και κάτι παραπέρα και το ενήλικο στοιχείο είναι κάτι καλό.

Προσωπικά μου αρέσει αυτό που προσπαθούν οι Ιταλοί πλέον.

 

Το μαγικό πράγμα που έχει Μπαρκς είναι ότι και τόσα χρόνια που πέρασαν από τότε που μπήκαν οι ιστορίες του είναι φρέσκος. Δυστυχώς αυτή την μαγεία δεν την έχουν πολλοί παλιοί :)

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9669
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

"You're dead if you aim only for kids. Adults are only kids grown up, anyway."
- Walt Disney

Τώρα ισχύει περισσότερο από τότε που το είπε.

 

Ο Ντον Ρόσα δεν είχε βάλει και ο ίδιος παλιότερα ενήλικα στοιχεία; Πράγμα που άρεσε σε πάρα πολλούς φαν αν δεν απατώμαι.

Ο Rosa έχει πει ότι τις ιστορίες του δεν τις έφτιαχνε για τα παιδιά. :)

Επεξεργασία από jimakoszs97
  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Εγώ ακόμη ξεκοκαλίζω τον τόμο της προηγούμενης εβδομάδας και ένα έχω να πω:

 

Αυτός ο Δολαριοσκώληκας είναι μεγάλο φέσι.

 

Μπορεί να είναι και η πιο ασυνάρτητη ιστορία που έχω διαβάσει ποτέ.  :wall:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  34474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  189
  • Reputation:   1067
  • Achievement Points:  190
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1780 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Λύστε μου μια απορία γιατί φέτος ξεκίνησα να διαβάζω τους τόμους του Σκάρπα. Τι είναι αυτό το Α.Μ. που έχουν οι ιστορίες σε κάποιους τόμους πάνω από τον τίτλο τους; Παρατήρησα πχ ότι στον τόμο 33 δεν υπάρχει ένδειξη Α.Μ..

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Arnoldo Mondadori (εκδότης)

  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Είναι ο πρώτος τόμος Σκάρπα που αγοράζω και διαβάζω (αν κι έχω διαβάσει ψηφιακά κάποιες ιστορίες του Σκάρπα).

Αν υπήρχε μια επιλογή "καλός" μεταξύ 3ης και 4ης, θα επέλεγα αυτή.

Απ'τη στιγμή που δεν υπάρχει ψήφισα χατηρικά την επιλογή 4 ("πολύ καλός").

 

Συγκεκριμένα πολύ καλή μού φάνηκε μόνο η ιστορία με τον "Ιπτάμενο Σκωτσέζο", παρά κάποιες σεναριακές ευκολίες και παράδοξα που είχε.

Ο "Γκουφοταρζάν" ήταν καλή ιστορία, είχα μάλιστα καιρό να διαβάσω ιστορία με Μίκυ και την ευχαριστήθηκα.

Οι άλλες δύο ιστορίες μέτριες.

 

Συνολική βαθμολογία τόμου: 6.25/10

 

:beer:

 

Επεξεργασία από Laz33
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.