Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνέντευξη με τον δημιουργό κόμικ Γιώργο Γούση [koukouroukoy, απ' όλα (με sos), 6/11/2014]


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3652 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ο Γιώργος Γούσης γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Αθήνα, τελείωσε την Γραφιστική στο ΤΕΙ Αθήνας, αγαπημένο του τραγούδι είναι το ‘Βάλε μου να πιω’ του Νίκου Ξυδάκη και ανυπομονεί για τις αντιδράσεις του πρώτου κεφαλαίου (56 σελ.) του νέου κόμικ που φτιάχνει.

 

Πώς και πότε αποφάσισες ότι αυτό με το οποίο θέλεις να ασχοληθείς είναι η εικονογράφηση και τα κόμικς;

Όταν ολοκλήρωσα το πρώτο μου κόμικ, ένα τετρασέλιδο. Ήταν απαίσιο σε όλα τα επίπεδα αλλά είχε αρχή, μέση, τέλος και με ιντρίγκαρε το γεγονός ότι μπορούσα να το δώσω στον καθένα και με λίγη προσπάθεια να καταλάβει την ιστορία που είχα αφηγηθεί χωρίς να μιλήσω. Ήμουν και λίγο ντροπαλός τότε οπότε με βόλεψε. Από εκεί και έπειτα απλώς προσπαθώ να γράφω καλύτερες ιστορίες και να βελτιώνω σε όλα τα επίπεδα τον τρόπο που τις αφηγούμαι.

 

Τι μπορεί να αποτελέσει πηγή έμπνευσης; Πώς επιλέγεις ένα θέμα;

Κατά κύριο λόγο παρατηρώντας. Την καθημερινότητα, την ιστορία, την λογοτεχνία, δεν έχει πολλή μεγάλη σημασία. Όταν πέφτω πάνω σε ένα στοιχείο που με εντυπωσιάζει, τότε το απομονώνω και χτίζω από αυτό μία δική μου νέα ιστορία. Μοναδικό μου κριτήριο κατά την ανάπτυξή της είναι να φτιάξω μια ιστορία που θα μου άρεσε εξίσου αν κάποιος άλλος την αφηγούνταν σε εμένα. Γενικά, προσπαθώ να αποφεύγω τον διδακτισμό ή τα θέματα που αφορούν μόνο το επίκαιρο.

 

Μικρός διάβαζες κόμικς;

Μπα, λίγα, τα βασικά. Μickey Mouse, Asterix, Lucky Luke.

 

Ποιος είναι ο αγαπημένος σου ήρωας και γιατί;

Θα ήθελα να μοιάζω στον Ντετέκτιβ Φίλ Πώτ του Παναγιώτη Μητσομπόνου, ο οποίος ζει μια περιπετειώδη ζωή ψάχνοντας μια υπόθεση για να εξιχνιάσει.

 

Ποια υπερδύναμη θα ήθελες να έχεις;

Να ήμουν πολύ γρήγορος για να προλάβαινα να κάνω περισσότερα πράγματα.

 

Πώς δημιουργείς έναν ήρωα; Διαμορφώνεις πρώτα την εξωτερική εμφάνιση και μετά τον χαρακτήρα ή το αντίθετο;

Το αντίθετο. Μόλις κατανοήσω σε βάθος έναν χαρακτήρα τότε θα προσπαθήσω να τον φανταστώ, την μορφή του. Έπειτα, προχωρώ σε μία σύνθεση χαρακτηριστικών από υπαρκτά πρόσωπα που έχω δει και χαρακτηριστικών που έχω φανταστεί, κι έτσι μέσα από δοκιμές καταλήγω. Προσπαθώ οι φυσιογνωμίες που σχεδιάζω να έχουν εξίσου έναν δικό τους μοναδικό χαρακτήρα όσον αφορά τη μορφή τους, αλλά ταυτόχρονα, στον βαθμό που κάτι τέτοιο είναι εφικτό, να παραπέμπουν και σε υπαρκτά πρόσωπα, ούτως ώστε να “προκαλούν” τον αναγνώστη να προβάλλει πάνω τους τις δικές του εμπειρικές καταγραφές.

 

Έχεις δημιουργήσει κάποιον χαρακτήρα βασισμένο σε κάποιο υπαρκτό πρόσωπο του κύκλου σου;

Όχι ολοκληρωτικά αλλά ναι, συχνά πυκνά δανείζομαι στοιχεία τους. Αυτό φυσικά μπορεί να συμβαίνει και χωρίς να το καταλαβαίνω, ασυνείδητα.

 

Σου αρέσουν τα ταξίδια; Επόμενος σου προορισμός;

Ήξερες ότι έκανα αίτηση σε camp για δημιουργούς κόμικ σε μια κωμόπολη της Γαλλίας ή τυχαία ρωτάς. Αν με πάρουν, ο επόμενος προορισμός μου θα είναι εκεί! Ευχήσου μου.

 

Έχεις όλα τα χρώματα και μπορείς να δημιουργήσεις έναν νέο κόσμο. Ποιο χρώμα θα κυριαρχούσε και πώς θα έμοιαζε αυτός;

Δεν με ελκύει ιδιαίτερα η δημιουργία νέων κόσμων. Φαίνεται μου αρέσει μάλλον πολύ αυτός εδώ. Εκτός αν πρόκειται για τον «κόσμο» μιας ιστορίας, οπότε σε αυτήν την περίπτωση όλα εξαρτώνται από την ιστορία. Αυτήν υπηρετώ και σύμφωνα με αυτήν θα φανταστώ την ατμόσφαιρα ενός κόσμου στον οποίον θα πιστεύω εγώ ότι θα αναδειχθεί.

 

Τα μελλοντικά σου σχέδια;

Προχωράω το κόμικ που φτιάχνω εμπνευσμένο από την ζωή δυο ληστών, στην Ήπειρο, στις αρχές του αιώνα και επίσης έχω λίγο άγχος, γιατί θα ξεκινήσω να διδάξω κόμικ στην σχολή σχεδίου «Περί Τέχνης» στην Αγία Παρασκευή.

 

Μότο σου αυτήν την περίοδο:

Κι αν είναι ψέματα – τι σημασία

Κι αν είν’ για λίγο – αχ τι αδικία.

 

__

 

Πηγή :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.