Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποθήκευση-διατήρηση περιοδικών κόμικς


Ο επισκέπτης bluesman

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  7403
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  178
  • Reputation:   1209
  • Achievement Points:  178
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5610 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Να ενημερώσω (όπως όφειλα να είχα κάνει) για ζελατίνες και προστατευτικά χαρτόνια που διαθέτει αυτή τη στιγμή η Λέσχη.

 

Γιώργο, οι ζελατίνες και τα backing boards είναι από acid free υλικά;

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64280
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Γιώργο, οι ζελατίνες και τα backing boards είναι από acid free υλικά;

:beer:

 

Όχι φίλε μου, δεν είναι. Προς το παρόν κοίταξα να βρούμε καλή ποιότητα από ελληνική παραγωγή και σε συμβατό κόστος. Από Σεπτέμβριο θα κοιτάξω για πιο εξειδικευμένα υλικά και μεγαλύτερη ποικιλία ώστε να εξυπηρετήσουμε όλα τα γούστα.

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8659
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5426 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Παιδια κανα καλο site για acid free(τυπου mylar) supplies ξερουμε?Αμα εχει και φτηνα μεταφορικα τοσο το καλυτερο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Εμένα πιο παλιά δεν με ένοιαζε και τόσο και τώρα μερικά παλιά τεύχη είναι ξεσκισμένα και χωρίς εξώφυλλο! :crying: Τώρα όμως δεν χωράνε στη βιβλιοθήκη γιατί είναι πολλά και έτσι τα βάζω σε ένα συρτάρι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  1588
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  16
  • Reputation:   48
  • Achievement Points:  16
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6229 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Παραπάνω ακούστηκαν πολλοί ωραίοι τρόποι για να μπορέσουμε να διατηρήσουμε όσο το δυνατόν σε καλή κατάσταση τα αγαπημένα μας κόμικς. Προσωπικά εγώ χρησιμοποίησα box και έβαλα κάποια κόμιξ που θεωρώ οτι έχουν αξία μέσα σε ζελατίνες. Δεν έχω ολοκληρώσει ακόμα την τοποθέτηση όλων των κόμιξ μέσα σε Box-ζελατίνες αλλά θα γίνει και αυτό σύντομα.

 

:cool:

 

 

Πιστεύω οτι τα κόμικς πρέπει να μένουν σε βιβλιοθήκες για να μπορούμε να τα διαβάζουμε χωρίς κόπο και το σημαντικότερο να τα βλέπουμε και να τα καμαρώνουμε :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11637
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  57
  • Reputation:   330
  • Achievement Points:  57
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5229 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

10 Συμβουλές για να διατηρείτε καλά την συλλογή κόμικς σας

 

 

Ολοι εδώ μέσα νοιαζόμαστε για τα κόμικς, έτσι δεν είναι ; Και όλοι θέλουμε να τα διατηρούμε όσο γίνεται καλύτερα, έτσι δεν είναι ; Να λοιπόν 10 χρήσιμες συμβουλές που με βοηθησαν να διατηρήσω σε καλή κατάσταση τη συλλογή μου. Ολες οι συμβουλές είναι από προσωπικά βιώματα, και όλες έχουν δοκιμαστεί.



    1. 1. Αρχικά βάλτε τη συλλογή σας σε μία ντουλάπα. Αν έχει πόρτα, είναι καλύτερο γιατί τα κόμικς σας δεν είναι τόσο εκτεθιμένα σε κρυο/ζέστη/υγρασία καθώς και σε ανθρώπινα λάθη
    2. 2. Η συλλογή να είναι τοποθετημένη όσο το δυνατόν μακρύτερα από παράθυρα/μπαλκονόπορτες (ο ήλιος τα ξεβάφει) και τους τοίχους του σπιτιού οι οποίοι επικοινωνούν κατευθείαν με έξω (από εκεί μπαίνει υγρασία)
    3. 3.Προτιμότερο να τα τοποθετήτε κάθετα και όχι το ένα πάνω στο άλλο. Σε αντίθετη περίπτωση χαλάνε οι ράχες των κόμικς (και ιδιαίτερα των σκληρόδετων) που είναι κάτω κάτω στη στοιβα
    4. 4.Για να αφαιρέσετε τα αυτοκόλλητα με τις τιμές από τα εξώφυλλα, δοκιμάστε αυτό: Βάλτε πολύ μικρή ποσότητα νερού σε ένα ποτήρι, και βουτήξτε μέσα τον δείκτη σας και τον μέσο. Στη συνέχεια,αφού βγάλετε τα δάχτυλα σας από το νερό, τριψτε τα δύο δάχτυλα (που βουτήξατε) με τον αντίχειρα σας, ώστε να απομείνει μια πολύ μικρή ποσότητα νερού πάνω τους. Υστερα με τον δείκτη σας τρίψτε απαλά το αυτοκόλλητο που θέλετε να αφαιρέσετε. Θα δείτε πως φεύγει σιγά σιγά σε μικρά κυλινδρικά κομματάκια. Αν αφού έχει φύγει όλο το αυτοκόλλητο έχει μείνει πάνω κόλλα ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ. Αν κάνετε, θα καταστραφεί το εξώφυλλο. Το καλύετρο που μπορείτε να κάνετε είναι να αφήσετε την κόλλα να ξεραθεί
    5. 5.Μην παραμελείτε να επισκευάζετε τις μικροφθορές. Ενα ελάχιστο σκίσιμο, μπορεί να καταστρέψει το τεύχος. Το έπαθα με το Κόμιξ #171, το οποίο σήμερα δεν έχει εξώφυλλο/οπισθόφυλλο :(
    6. 6.Αν έχετε μικρά παιδιά στο σπίτι, εξηγήστε τους για τα κόμικς, και πείτε τους πόσο σημαντικά σας αρέσουν. Αν δεν παίρνουν απο εξηγήσεις δοκιμάστε να κλειδώνετε το δωμάτιο ,στο οποίο φυλάτε τα κόμικς σας, όταν λείπετε από το σπίτι ή βάλτε τα σε μη εμφανές σημείο.
    7. 7.Μην τρώτε ποτέ πράγματα που λερώνουν και μην πίνετε νερό και αλλά αναψυκτικά/ποτά την ώρα που διβάζετε κόμικς
    8. 8.Δύο-Τρεις φορές τον χρόνο (για συλλογές έως 800 κομμάτια) και Μία-Δύο Φορές το ρόνο (για μεγαλύτερες συλλογές), βγάλτε προσεκτικά τα κόμικς από εκεί που τα φυλάτε, και κάντε τους ένα μικρό έλεγχο τεύχος-τεύχος. Γράψτε σε ένα χαρτί ποια τεύχη είναι σε καλή κατάσταση, ποια έχουν μικροφθορές και ποια πρέπει να αντικαταστηθούν. Αφού κάνετε τις επισκευές και τις αγορές σας, βάλτε τα πίσω. Την επόμενη φορά που θα πραγματοποιήσετε "ελεγχο" συγκρίνετε το χαρτί που είχατε γράψει παλιότερα με το τωρινό. Αν τα τεύχη που είναι ελλατωματικά/κατεστραμμένα είναι πιο πολλά σε αριθμό από την προηγούμενη φορά, σημαίνει οτί δεν τα συντηρείτε καλά. Αν ο αριθμός είναι ίσος η λιγότερος δημαίνει πως κάνετε καλή δουλειά. Ολη αυτή η μέθοδος κρατάει την συλλογή σώα και αβλαβή
    9. 9.Αποφύγτε τις μεταφορές της συλλογής σας. Αν θέλετε να τα πάρετε μαζί σας, μην το κάνετε πάνω από δύο φορές το χρόνο, και καλύτερα επιλέξτε μερικά τεύχη για να τα μεταφέρετε
    10. 10.Τελος θυμηθείτε: Αποφύγετε τις υπερβολές. Ξέρω άτομα που έχουν τη συλλογή τους μέσα σε 25 διαφορετικά κουτιά, και για να την ανοίξουν θέλουν 1ώρα. Καλύετερα να ευχαριστηθείτε τα κόμικς σας,και να κρατήσουν 50 χρόνια, παρά να μην μπορείτε ποτέ να διαβάσετε ένα τεύχος,λόγω της υπερβολικής φύλαξης, με σκοπό να κρατήσουν 70 χρόνια

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6726
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5324 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

ωραίο θεμα φιλε κομικς αλλα εγω ποτέ δεν εδδνα μεγαλη σημασία στην αψογη διατηρηση. Πολλά τευχη εχουν σκισιματα και τσαλακωματα που τα κανουν μοναδικα και μου θυμιζουν την εποχή που τα αγόρασα. Τα κόμικ για εμενα ειναι κυρίως αναμνήσεις, απο την ημερα/περιοδο της ζωής μου που τα αγόρασα και τετοια σημαδια τους δινουν ακομη περισσοτερη αξια. Μου αρέσει να διατηρώ τα τομακια μου στην τρίχα (σκληρόδετα, γαλιστερα, εκδοσεις μεγαλες ή χοντρές) αλλα τα κλασσικα περιοδικα δεν με ενδιεφερε ποτέ σχεδόν καθόλου να τα εχω αθικτα. Ετσι κι αλλιως δεν προκειται ποτέ να τα πουλήσω και γι'αυτο και προτιμώ να μπορω να τα απολαμβάνω χωρις τυψεις καθε ώρα και στιγμη (όπως το γιαούρτι ''Duck'' με 0 τοις εκατο λιπαρα) παρα να ειμαι μη μου απτου και να μην τα χαιρομαι προσπαθωντας να τα διατηρησω. Δεν πα να σκιστει λιγο το εξωφυλλο; Να βρομισει; Να τσαλακωθει; Αν με βοηθαει να θυμαμαι την Τριήμερη στην Κεφαλλονια, την βόλτα στο Παγκράτι, την εκδρομή στο Βόλο, το Παρτι του Κωστή, χαλάλι του! Οσο για τα ιδαιετερης ομορφιας-ποιοτητας τευχακια, ε, αυτα εχω τους τροπους μου να τα διατηρω. ;)

 

 

 

[*]1. Αρχικά βάλτε τη συλλογή σας σε μία ντουλάπα. Αν έχει πόρτα, είναι καλύτερο γιατί τα κόμικς σας δεν είναι τόσο εκτεθιμένα σε κρυο/ζέστη/υγρασία καθώς και σε ανθρώπινα λάθη

εγω τα εχω σε ραφια, για αμεση αναζητηση και ξεφυλλισμα, ο,τι ωρα μου καπνισει :P

[*]3.Προτιμότερο να τα τοποθετήτε κάθετα και όχι το ένα πάνω στο άλλο. Σε αντίθετη περίπτωση χαλάνε οι ράχες των κόμικς (και ιδιαίτερα των σκληρόδετων) που είναι κάτω κάτω στη στοιβα

πολυ΄χρησιμη συμβουλη αυτη για τη σωστη διατηρηση των σκληρόδετων. Επίσης, μην το κανετε ποτέ σε περιοδικά χωρίς ράχη (με συνδετηρακια), γιατι οταν προσπαθεις να βγαλεις ενα τευχος διαλυεται το αμέσως απο κάτω. Προσόχή, μην κανετε πολύ μεγάλες στοίβες, για να μην ειναι μεγαλο το βαρος. Παντως σε μικρά περιοδικά ΜΕ ράχη εγω ποτε δεν ειχα σοβαρο προβλημα με τις στοιβες(Ντοναλντ, Μικυ Μάους κλπ)

[*]4.Για να αφαιρέσετε τα αυτοκόλλητα με τις τιμές από τα εξώφυλλα, δοκιμάστε αυτό: Βάλτε πολύ μικρή ποσότητα νερού σε ένα ποτήρι, και βουτήξτε μέσα τον δείκτη σας και τον μέσο. Στη συνέχεια,αφού βγάλετε τα δάχτυλα σας από το νερό, τριψτε τα δύο δάχτυλα (που βουτήξατε) με τον αντίχειρα σας, ώστε να απομείνει μια πολύ μικρή ποσότητα νερού πάνω τους. Υστερα με τον δείκτη σας τρίψτε απαλά το αυτοκόλλητο που θέλετε να αφαιρέσετε. Θα δείτε πως φεύγει σιγά σιγά σε μικρά κυλινδρικά κομματάκια. Αν αφού έχει φύγει όλο το αυτοκόλλητο έχει μείνει πάνω κόλλα ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ. Αν κάνετε, θα καταστραφεί το εξώφυλλο. Το καλύετρο που μπορείτε να κάνετε είναι να αφήσετε την κόλλα να ξεραθεί

σωστο κι αυτο. Βεβαια ξεχασα ενα βήμα την πρωτη φορα, προσπαθησα να τριψω τα δαχτυλα μου στο αυτοκόλλητο πριν τα βγαλω απο το νερο και το αποτελεσμα ηταν καταστροφικο... :P

[*]7.Μην τρώτε ποτέ πράγματα που λερώνουν και μην πίνετε νερό και αλλά αναψυκτικά/ποτά την ώρα που διβάζετε κόμικς

ΤΙ; Τι λες τωρα; Αν δεν μπορω να διαβασω κομικ οταν τρωω τοτε που ειναι η χαρα;; Δε φτανει που ετσι κι αλλιως πιστευω οτι το φαγητό ειναι χάσιμο χρόνου, αν σταματησω να διαβαζω και κομικ οταν τρωω, κλαφ'τα χαραλαμπε! Οπως ειπε καποτε και ο phantomias, ο καλυτερος τροπος να ξεκινησεις τη μερα σου ειναι ενα καλο πρωϊνο και ενα κόμικ! Ταυτόχρονα! Το φαγητό και τα κόμικ ειναι αλληλενδετα και αλληλοσυμπληρουμενα κι ας μην το καταλαβαινει πολυς κοσμος (παντα μου βαζουν τις φωνες οταν διαβαζω στο τραπεζι). Οπότε, κόμικ στο φαί και ξερό ψωμί!

[*]8.Δύο-Τρεις φορές τον χρόνο (για συλλογές έως 800 κομμάτια) και Μία-Δύο Φορές το ρόνο (για μεγαλύτερες συλλογές), βγάλτε προσεκτικά τα κόμικς από εκεί που τα φυλάτε, και κάντε τους ένα μικρό έλεγχο τεύχος-τεύχος. Γράψτε σε ένα χαρτί ποια τεύχη είναι σε καλή κατάσταση, ποια έχουν μικροφθορές και ποια πρέπει να αντικαταστηθούν. Αφού κάνετε τις επισκευές και τις αγορές σας, βάλτε τα πίσω. Την επόμενη φορά που θα πραγματοποιήσετε "ελεγχο" συγκρίνετε το χαρτί που είχατε γράψει παλιότερα με το τωρινό. Αν τα τεύχη που είναι ελλατωματικά/κατεστραμμένα είναι πιο πολλά σε αριθμό από την προηγούμενη φορά, σημαίνει οτί δεν τα συντηρείτε καλά. Αν ο αριθμός είναι ίσος η λιγότερος δημαίνει πως κάνετε καλή δουλειά. Ολη αυτή η μέθοδος κρατάει την συλλογή σώα και αβλαβή

Εγω εχω πάνω απο 800 κομμάτια, αρα πρεπει να το κάνω μια-δυο φορες το ρόνο. Τι ειναι το ρόνο; :P

 

πολύ χρήσιμο αφιερωμα! cheers! :beer:

Επεξεργασία από Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1588
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  16
  • Reputation:   48
  • Achievement Points:  16
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6229 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σου. Θα συμφωνήσω με τον duck σε κάποια θέματα. Ούτε εγώ πρόκειται ποτέ να πουλήσω τα ταλαιπωριμένα Ντόναλντ και Ποπάυ που έχω γιατί ακριβώς αυτά μου ξυπνάνε μνήμες απο τα παιδικά μου χρόνια. Τότε που πρωτοάρχισα να διαβάζω κόμικς όπου έβρισκα (η παραλία είναι ένα πολύ ωραίο μέρος για να το κάνεις αυτό) :D

Τα καινούργια που παίρνω όμως τα προσέχω αρκετα και κάνω ότι μπορώ για να παραμείνουν τέλεια, χωρίς όμως να στερηθώ τις ευχάριστες στιγμές που μου προσφέρουν :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11637
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  57
  • Reputation:   330
  • Achievement Points:  57
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5229 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Με παρέξηγείτε ! Εγω δεν είπα να μην τρώτε πάνω από τα κόμικς σας. Είπα να μην τρώτε και να μην πίνετε πράγματα που λερώνουν π.χ. μην ανοίξετε ένα κόμικς και αρχίσετε να τρώτε από πάνω μουσακάδες και να πίνετε χυμούς με ζάχαρη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Παιδιά,βρήκα στα ΕΛ.ΤΑ. κάποιους φακέλους σε πολλά χρώματα και κάτι άλλους φακέλους διαφανείς όπου πάνω γράφουν comiX(κάπως έτσι) και δίπλα έχουν κινέζικα γράμματα(ή ιαπωνικά,δεν ξέρω).Αυτοί οι φάκελοι είναι για κόμικς ή απλά το έβαλαν έτσι;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  100
  • Reputation:   206
  • Achievement Points:  100
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5012 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Παιδιά,βρήκα στα ΕΛ.ΤΑ. κάποιους φακέλους σε πολλά χρώματα και κάτι άλλους φακέλους διαφανείς όπου πάνω γράφουν comiX(κάπως έτσι) και δίπλα έχουν κινέζικα γράμματα(ή ιαπωνικά,δεν ξέρω).Αυτοί οι φάκελοι είναι για κόμικς ή απλά το έβαλαν έτσι;

κ γω το ειδα αυτο πριν μια βδομαδα.ξερει κανεις?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  11902
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  30
  • Reputation:   133
  • Achievement Points:  30
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

10 Συμβουλές για να διατηρείτε καλά την συλλογή κόμικς σας

 

 

[*]5.Μην παραμελείτε να επισκευάζετε τις μικροφθορές. Ενα ελάχιστο σκίσιμο, μπορεί να καταστρέψει το τεύχος. Το έπαθα με το Κόμιξ #171, το οποίο σήμερα δεν έχει εξώφυλλο/οπισθόφυλλο :(

 

Με ενδιαφέρει πάρα πολύ αυτό που έχεις γράψει. Πως ακριβώς δηλαδή επισκευάζεις τις μικροφθορές;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Απαραίτητη συσκευή για τη συλλογή σας. Η υγρασία είναι από τους χειρότερους εχθρούς των κόμικς σας. Δρα αθόρυβα σε βάθος χρόνου και η ζημιά που κάνει δε διορθώνεται. Υπάρχουν αφυγραντήρες που ρυθμίζουν την υγρασία του σπιτιού που λειτουργούν με ρεύμα. Χρησιμοποιούσαμε στα νησιά.

 

Αυτό που σας προτείνω δε χρειάζεται ρεύμα και είναι ό,τι πρέπει για κλειστά ντουλάπια. Μέχρι και οι οδηγίες γράφουν ότι προσφέρεται για συλλέκτες εγγράφων, βιβλίων και περιοδικών.

 

post-3787-12901110465641_thumb.jpg post-3787-12901110503662_thumb.jpg

 

Αποτελείται από 2 καπάκια τύπου τάπερ, μια ενδιάμεση σχάρα που πάνω της θα τοποθετηθεί το ειδικό υλικό και ίσως και ένα δεύτερο ανταλλακτικό. Αυτό που αγόρασα κοστίζει 9 ευρώ και έχει 1+1 ανταλλακτικό.

 

post-3787-12901110545224_thumb.jpg post-3787-12901110598101_thumb.jpg

 

Ανοίγουμε το πλαστικό κουτί και στο κάτω δοχείο προσαρμόζουμε τη σχάρα. Πάνω σε αυτήν τοποθετούμε το ειδικό υλικό. Βρίσκεται σε μια πλαστική σακούλα, την οποία σκίζουμε και έχουμε ένα πουγκί με αραιή πλέξη, μέσα στο οποίο έχει σε μορφή χαλαζία σιλικόνη (σαν αυτήν που χρησιμοποιείται για να συσκευάσουν μεταλλικούς τάκους ζωνών για να μη σκουριάζουν - οι γυναίκες έχουν δει τέτοια και χρησιμοποιούν για να προστατέψουν τα διάφορα μεταλλικά αξεσουάρ τους). Κλείνουμε με το δεύτερο καπάκι που έχει τρύπες για να μπαίνει αέρας και το τοποθετούμε στην ντουλάπα. Σε μερικές μέρες (2-3 βδομάδες) θα δούμε να μαζεύεται νερό στον πάτο και το υλικό να λιώνει και να ξεθυμαίνει σε όγκο. Λειτουργεί, το έχω δει να κάνει δουλειά. Απλά προσοχή μη το ξεχάσετε και τυχόν γεμίσει και ξεχειλίσει. Εξαρτάται από την υγρασία τής κάθε αποθήκης το κάθε πότε πρέπει να το ελέγχετε.

 

post-3787-12901110643354_thumb.jpg post-3787-1290111068909_thumb.jpg

 

Αν έχετε μεγάλη ντουλάπα πάρτε 2. Θα σας πάει πιο πολύ καιρό. Γράφει ότι ένα φτάνει για 35 κυβικά μέτρα ενός ή δύο μηνών. Πολύ μεγάλος όγκος, αλλά δε σημαίνει ότι δεν είναι σωστό να χρησιμοποιήσετε και δεύτερο ταυτόχρονα στον ίδιο χώρο. Θα σας πάει πιθανόν πολλούς μήνες. Εννοείται ότι κάνει και για άλλες δουλειές (θέμα υγιεινής σπιτιού με υγρασία και αντίστοιχα μικρόβια). Προσοχή όταν το πιάνετε. Αφήνει μια περίεργη λαδίλα, που πρέπει να απομακρύνετε με σαπούνι. Είναι τοξικό. Δε θα σας κάψει τα χέρια αλλά δεν είναι καλό να ξεραθεί στα χέρια σας

 

post-3787-12901110736882_thumb.jpg

 

Να το βάλουμε στα ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ; :efxaristo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Προσοχή όταν το πιάνετε. Αφήνει μια περίεργη λαδίλα, που πρέπει να απομακρύνετε με σαπούνι. Είναι τοξικό. Δε θα σας κάψει τα χέρια αλλά δεν είναι καλό να ξεραθεί στα χέρια σας

 

Προσοχή γιατί αν γεμίσει α) υπάρχει κίνδυνος να ξεχειλίσει και β) να χυθεί κατά τη μετακίνηση ΟΠΟΤΕ βράσε όρυζα.

 

Υπάρχουν στα Praktiker αλλά είναι ακριβούτσικα , από 6€ τα μικρά (υπάρχουν σε διάφορα μεγέθη). Άμα θέλετε να βάλετε ένα σε κάθε ντουλάπι με κόμικς το κόστος είναι υπολογίσιμο. Κρατάνε κάνα δίμηνο, ίσως και ανάλογα με το μέγεθος του προβλήματος.

 

Σε βάθος χρόνου και για μέρη με μόνιμο πρόβλημα συμφέρει ένας αφυγραντήρας ρεύματος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Πολύ ενδιαφέρον θέμα, μπράβο Θόδωρε! :best:

 

Γενικά εκεί που μένω δεν έχω παρατηρήσει κάποιο σοβαρό πρόβλημα με υγρασία. Τέτοια εποχή βέβαια που αλλάζει ο καιρός και πιάνουν βροχές έχω δει ότι ζαρώνουν οι αυτοκόλλητες ετικέτες που έχω στα κουτιά με τα κόμικς, τα ίδια τα περιοδικά και τα άλμπουμ δεν εμφανίζουν όμως τέτοιο πρόβλημα (έχω δει αλλού να ζαρώνουν μέσα σε ένα βράδυ!)

Θα ήταν καλό να βάλω ένα τέτοιο; Αν τοποθετήσω ένα από αυτά κάπου στο δωμάτιο με τη βασική βιβλιοθήκη μου θα είναι αρκετό; Και πρέπει να είναι κοντά στη βιβλιοθήκη;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Φαντάζομαι για ένα δωμάτιο το καλύτερο σημείο είναι πάνω στο ντουλάπι. Μη το ξεχάσεις όμως και ξεχειλήσει, όπως σχολιάζουμε παραπάνω. Βάλε όλη τη συσκευή μέσα σε ένα πολύ μεγαλύτερο δοχείο, ή τοποθέτησέ το πολύ χαμηλά στον πάτο του εσωτερικού της ντουλάπας. Επειδή δεν ξέρουμε οι περισσότεροι από υγρασίες και ποσοστά τους, απλά πειραματιζόμαστε να δούμε τι μας συμφέρει.

 

Αν και δεν έχει καμιά σπουδαία υγρασία το ημιυπόγειο που έχω την ντουλάπα με τα περιοδικά, έχω δει κούτες που δεν τις πολυπειράζω για χρόνια να έχουν κολλήσει οι σακουλίτσες μεταξύ τους, πράγμα που δε ενθουσίαζε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  447
  • Reputation:   1337
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4889 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Πολυ ενδιεφερον θεμα....

Εμενα καλυτερη λυση μου φαινεται αυτη με τα σακουλακια...

Εχω καποια παλια τευχη απο Σεραφινο Τιραμολα, Μποζο και Σπαϊντερ-Μαν σε παρομοιες ζελατινες και ειναι μια χαρα...

Τα εχω σε μια βιβλιοθηκη πανω στο φγραφειο μου που ειναι μονο για κομικς/μανγκα και απο διπλα ειναι ο Η/Υ μηπως τα επηρεαζει η ακτινοβολια?

Επεισις για την υγρασια που λετε,μου ειχε δωσει ενας φιλος του πατερα μου οταν ημουν ακομη πιτσιρικας μια κουτα γεματη μικι μαους,κλασικα εικονογραφημενα,και αλλα κομικς,εγω τα εβαλα και τα παρατησα στην αποθηκη για καιρο και τωρα ειναι απλα για πετα,ασε που ανακαληψα πως καποιος τα βρηκε...νοστιμους μεζεδες (γι'αυτο προσοχη)...

Θελω να ρωτησω ομως καποια πργματα.

1)καπου ειδα για συντιριση. Εχω δυο παλια τευχη σπαιντερμαν που ειχα βγαλει το εξωφυλο (λογο της αφισας).μπορω να κανω κατι?

2)Μπορω να βρω καπου τετοιες προστατευτικες ζελατινες στο μεγεθος των manga (της ANUBIS)?

:thanks::efxaristo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  10483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  172
  • Reputation:   1053
  • Achievement Points:  172
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Εγώ αυτό που έχω κάνει για την αποθήκευση των κόμικς μου μέχρι στιγμής, είναι καταρχήν να τα έχω όλα σε σακούλα με χαρτόνι. Μετά όπως βλέπετε και στην φωτό που ακολουθεί, τα στοιβάζω μέσα σε κουτιά απο φωτοτυπικό χαρτί Α4. Στην μέσα πλευρά από το καπάκι κάθε κουτιού, έχω κολλήσει από ένα φακελάκι με ένα υλικό σιλικόνης που τραβάει την υγρασία! Κάποια στιγμή θέλω να αλλάξω τα κουτιά, αλλά μέχρι τώρα νομίζω ότι είναι μια πολύ καλή λύση...

post-10483-12948595896534_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Περί υγρασίας συνέχεια...

 

Εχω πάρει εδώ και μερικές εβδομάδες ένα ψηφιακό υγρόμετρο/θερμόμετρο και το έχω βάλει στη βιβλιοθήκη μου. Οι εκτιμήσεις μου ότι δεν έχω καθόλου υγρασία επιβεβαιώθηκαν! :)

Η υγρασία είναι σχεδόν πάντα στο 30κάτι (35% αυτή τη στιγμή που γράφω), με το φυσιολογικό να είναι το 50-60% έχω δηλαδή ξηρή ατμόσφαιρα και δεν χρειάζεται να πάρω κανένα μέτρο προστασίας. Το μεγαλύτερο που έφτασε ήταν 41% σε κάποια φάση που έβρεχε για μερικές μέρες.

Αυτά τα υγρόμετρα είναι σχετικά φτηνά και νομίζω ότι είναι πολύ χρήσιμα - το δικό μου το πήρα από το eshop.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8659
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5426 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Εμεις που εχουμε βιβλιοθηκες για τα κομικς δηλ θα πρεπει να βαλουμε το αφυγραντικο πανω στις βιβλιοθηκες??Απο που το προμηθευομαστ αυτο ειπαμε?.Εγω εχω κλιματισμο στο δωματιο και το χρησιμοποιω που και που στην αφυγρανση,και για δροσια το καλοκαιρι οταν εχει καυσωνες by the way.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Και στη δική μου αποθήκη δεν έχει υγρασία. Ούτε μια σταγόμα μάζεψε ο αφυγραντήρας! Καλύτερα, αχρείαστος να είναι. :lol:

 

Εγώ αυτό που έχω κάνει για την αποθήκευση των κόμικς μου μέχρι στιγμής, είναι καταρχήν να τα έχω όλα σε σακούλα με χαρτόνι. Μετά όπως βλέπετε και στην φωτό που ακολουθεί, τα στοιβάζω μέσα σε κουτιά απο φωτοτυπικό χαρτί Α4. Στην μέσα πλευρά από το καπάκι κάθε κουτιού, έχω κολλήσει από ένα φακελάκι με ένα υλικό σιλικόνης που τραβάει την υγρασία! Κάποια στιγμή θέλω να αλλάξω τα κουτιά, αλλά μέχρι τώρα νομίζω ότι είναι μια πολύ καλή λύση...

 

Και γω χρησιμοποιώ κούτες xerox. Έχουν ικανοποιητικό μέγεθος, αλλά πρέπει να είναι γεμάτες φουλ για να μπορείς να στοιβάξεις 2-3. Με τίποτα 4ή γιατί θα κάνει ζημιά. Εγώ βέβαια τις ξεμοντάρω, τις κόβω και τις ξανακολώ για να χωράνε ακροβώς τα κόμικς. Ολόκληρη χειροτεχνία κάνω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14056
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  16
  • Reputation:   70
  • Achievement Points:  16
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4817 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Καλησπερα παιδια αποφασισα να φτιαξω και εγω την συλλογη μου σε ζελατινες και να τα στοιβαξω στην βιβλιοθηκη, διαβασα πιο πανω για acid free ζελατινες μπορει να μου εξηγησει καποιος τι διαφορα τους?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14056
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  16
  • Reputation:   70
  • Achievement Points:  16
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4817 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Α επισης πηρα μετρητη για την υγρασια και ειμαι στο 60% αυτο τη σημαινει? μπορω να τα εχω σε ζελατινες εξω η θα χαλασουν? απαντηστε παιδια χρειαζομαι βοηθεια :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Καλησπερα παιδια αποφασισα να φτιαξω και εγω την συλλογη μου σε ζελατινες και να τα στοιβαξω στην βιβλιοθηκη, διαβασα πιο πανω για acid free ζελατινες μπορει να μου εξηγησει καποιος τι διαφορα τους?

 

Acid free είναι οι ζελατίνες οι οποίες δεν παθαίνουν καμία αλλοίωση με τον χρόνο και δεν αλληλεπιδρούν χημικά με το περιβάλλον ώστε να βγάλουν οξέα που μπορεί να επηρεάσουν το τεύχος. Ουσιαστικά, αν δεν κάνω λάθος, οι μόνες που είναι πραγματικά acid free είναι οι Mylar οι οποίες είναι μουσειακής ποιότητας (όντως χρησιμοποιούνται σε μουσεία - βιβλιοθήκες) και είναι πολύ ακριβότερες από τις άλλες. Φυσικά δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις τέτοιες για τη συλλογή σου, υπάρχουν διάφορες άλλες επώνυμες μάρκες που δεν είναι εντελώς acid free αλλά παρέχουν μια χαρά προστασία. Πρόσφατα πήρα ένα πακέτο Comicare από το Star Comics και τις βρήκα πολύ καλές, ενώ τα μαγαζιά πουλάνε και πιο απλές "χύμα" (π.χ. στο Solaris).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13835
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  170
  • Reputation:   1850
  • Achievement Points:  171
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ζελατίνες σε μεγάλη ποσότητα που μπορούμε να βρούμε; Κι ας έχουν και μικροδιαφορές στο μέγεθος...

 

:thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  447
  • Reputation:   1337
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4889 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Παιδια να ρωτησω κατι που μου ηρθε τωρα στο ακυρο...? :thinking:

Αυτες οι σακουλιτσες που εχουν οι τομοι του καμπανα κανουν για αποθηκευση τευχων?

Γιατι μου ειναι πολυ ευκολο να βρω!

Επισης γινεται να παραγγειλω απο την λεσχη σακουλιτσες? :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Ρε παίδες, δεν έχω τι να πω... το θέμα τα σπάει.

 

Εγώ οδεύω ταχέως προς τη λύση του Lord Makro, δηλαδή πλαστικό καλυμματάκι/ χαρτονένια "πλάτη"/ανοιχτό κουτί κατηγοριοποίησης.

 

Στο μέλλον, και αν το καταφέρω, θα χτυπήσω και ανάλογη βιβλιοθήκη...

Από ποιο καζάνι της κόλασης ξετρύπωσες τον Λαβρέντι Μπέρια και τον κοτσάρισες για avatar φίλε; ΄Ημουν 7-8 χρονών όταν τον καθάρισαν! Και μην φαντασθεί κανείς ότι με ενοχλεί η ιδεολογία την οποία υποτίθεται ότι πρέσβευε. Απλά ευθυνόταν για τον θάνατο ("εκκαθάριση" ήταν ο εξευγενισμένος όρος που χρησιμοποιούσαν) πάρα πολλών ανθρώπων. Εκ των υστέρων πρόσεξα ότι το ποστ στάλθηκε πριν ενάμισυ χρόνο. Αυτό όμως δεν αλλάζει την ουσία όσων γράφω παραπάνω.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδια να ρωτησω κατι που μου ηρθε τωρα στο ακυρο...? :thinking:

Αυτες οι σακουλιτσες που εχουν οι τομοι του καμπανα κανουν για αποθηκευση τευχων?

Γιατι μου ειναι πολυ ευκολο να βρω!

Επισης γινεται να παραγγειλω απο την λεσχη σακουλιτσες? :thinking:

 

Αναλόγως, αν είναι βρώμικες και σκισμένες επειδή ήταν άγνωστο σε ποια αποθήκη ψιλικατζίδικου κλπ όχι. :P Σα μέγεθος μια χαρά είναι.

 

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=393&view=findpost&p=121239 Στείλε pm στον Valt και ρώτα τον. Αλλιώς έλα στην Comicdom και πάρε καμιά κούτα να'χεις. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13416
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  32
  • Reputation:   96
  • Achievement Points:  32
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4911 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

εχετε φερει στη λεσχη ζελατινες??

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  447
  • Reputation:   1337
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4889 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Αναλόγως, αν είναι βρώμικες και σκισμένες επειδή ήταν άγνωστο σε ποια αποθήκη ψιλικατζίδικου κλπ όχι. :P Σα μέγεθος μια χαρά είναι.

 

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=393&view=findpost&p=121239 Στείλε pm στον Valt και ρώτα τον. Αλλιώς έλα στην Comicdom και πάρε καμιά κούτα να'χεις. :D

 

E λογικα το δευτερο θα κανω!:P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.