Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποθήκευση-διατήρηση περιοδικών κόμικς


Ο επισκέπτης bluesman

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26431
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6199 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Εεεεππ!! Τι είναι αυτά που βλέπω εδώ; Τι λέει να δεις..."Θορ"; Εκεί τα έχεις κρυμμένα τα Ελληνικά της "Μαμούθ"; Γιατί είναι έξω από κουτιά και ζελατίνες; Ε; Γιατί; Απ'ότι βλέπω απ'τα άλμπουμ της "Μαμούθ" σου λείπει πράμα εε; Άστα..κι εμένα... Βλέπω και κάτι DVDs απ'το "Έθνος". Τι ταίνιες είχες πάρει κυρίως αν επιτρέπεται; :) Συγχαρητήρια για την οργάνωση πάντως! :respect: Αν είχα χώρο θα το έκανα κι εγώ φυσικά αλλά δεν έχω τόσο πολύ... :/

 

Καλά πού πήγες και τον εντόπισες τον ΘΩΡ, ναι εκεί είναι! Οι ελληνικοί σουπερήρωες είναι έξω από ζελατίνες, αλλά είναι μέσα σε τζάμι (ανοιχτή η πόρτα στη φωτογραφία) και γι' αυτό δεν χρειάζονται. Από άλμπουμ Μαμούθ όντως δεν έχω τα πάντα, μαζεύω μόνο συγκεκριμένες σειρές που μου αρέσουν, αλλά εδώ που έχω μπλέξει...

 

Οι ταινίες είναι πολλές και διάφορες, αλλά ήδη ο χώρος τους έχει αρχίσει να καταλαμβάνεται από νέα κουτιά με ξένα και ελληνικά (κάτι σκληρές γενιές) κόμικς που έχουν... επεκτατικές βλέψεις!! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26431
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6199 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Κυκλοφορούν ζελατίνες σε μέγεθος εκδοσεων Μαμουθ ????(Λουκυ λουκ, αστεριξ κτλ.). Στο solaris έχει μόνο σε αμερικάνικο μέγεθος.

 

Την ίδια απορία είχα κι εγώ και μου έλεγαν ότι δεν υπάρχουν, μέχρι που παρήγγειλα από τη "Σπηλιά των Κόμικς" στη Θεσσαλονίκη. :best:

Εκτός από τις κλασικές, έχει και θήκες σε μεγάλο μέγεθος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1680
  • Reputation:   6612
  • Achievement Points:  1744
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6279 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Κυκλοφορούν ζελατίνες σε μέγεθος εκδοσεων Μαμουθ ????(Λουκυ λουκ, αστεριξ κτλ.). Στο solaris έχει μόνο σε αμερικάνικο μέγεθος.

 

όποιος είναι συνδρομητής στο Storm σίγουρα ξέρει ότι υπάρχουν σε τέτοιο μέγεθος, άρα με ποιον συνεννοείστε για να πάρετε? εγώ έχω πάρει ήδη μία φορά ένα κιλό και αναμένω και 2ο(και υπάρχουν και σε άλλα μεγέθη, για TPB-HC και για Manga)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26954
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στο "..Εκ Των Υστέρων.." (Εκδόσεις "Ψυχής Τα Λαμπυρίσματα") μπορείτε να μου βρείτε εμένα ζελατίνα; :PPP: Χαχα εδώ σας θέλω! :beer:

 

Όσο για τις ταινίες φίλε μου Lord Makro άστα να πάνε... Τα DVDs επίσης πάμπολλα (και ακολουθούν και ειδικές εκδόσεις από σειρές κτλ.) και είναι και τα CDs, τα LPs τα comics... Στο τέλος θα μετακομίσω εγώ μου φαίνεται να μένουν αυτά εδώ. :confuse: Όσο για το "Θωρ" μήπως λίγο πιο δεξιά έχεις και τίποτα "Extra Σουπερήρωες"; Γι'αυτά μου κάνουν όπως τα κόβω. :beer:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1680
  • Reputation:   6612
  • Achievement Points:  1744
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6279 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

εδώ βρήκα ζελατίνα για τον Λούθερ Άρκράιτ :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4388
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  238
  • Reputation:   1326
  • Achievement Points:  238
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Argail ευχαριστώ για τη βοήθεια. Θα απευθυνθώ στο κατάλληλο άτομο λοιπόν :P. Χρησιμοποιείς και ράχες σε τέτοια μεγέθη και αν ναι ο προμηθευτης ειναι ο ίδιος???

 

Καλά Macro έσκισες με την οργάνωση. Κι εγώ με τον δικό σου τρόπο έχω ξεκινήσει να φτιάνω τη βιβλιοθήκη. Ετοιμάζω στο Photoshop ταμπελίτσες και για τα boxes οπότε τα templates θα τα postαρω εδώ να είναι διαθέσιμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26954
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

εδώ βρήκα ζελατίνα για τον Λούθερ Άρκράιτ :best:

Τι λες τώρα; Στην επόμενη αναζήτηση ζελατίνων θα σε έχω στα υπόψιν να μου πεις! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  6707
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  45
  • Reputation:   189
  • Achievement Points:  45
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5691 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Στο νέο ΚΟΜΙΞ, αναφέρει οτι, οι συνδρομητές θα πέρνουν ως δώρο μια κλασσική χαρτινη θήκη φύλαξης περιοδικών, αλλά κόκκινη & με το λογότυπο του ΚΟΜΙΞ στη ράχη. Νομίζω είναι πιο καλή λύση αυτή. Ας ελπίσουμε κάποια στιγμη να τις δούμε να διατείθενται σε όλους, όπως συνέβη και με τα παλαιότερα συνδρομιτηκά δώρα.

 

Πλεον διατιθενται αυτες οι θηκες και στους μη νεους συνδρομητες

Εχει αγορασει κανενας να μας πει τις εντυπωσεις του?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  7403
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  178
  • Reputation:   1211
  • Achievement Points:  178
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5628 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ένα σημαντικό πρόβλημα, που λογικά θα έχετε προσέξει αρκετοί κατά την αποθήκευση των κόμικς,

είναι το σπάσιμο/κυλινδράρισμα της ράχης! :oops:

Το φαινόμενο αυτό είναι πιο εμφανές όταν η αποθήκευση γίνεται σε στοίβες-οριζόντια θέση.

Για μένα, ο καλύτερος τρόπος είναι η τοποθέτηση τής ράχης των περιοδικών εναλλάξ σε κατακόρυφη θέση

(δηλαδή ένα περιοδικό κανονικά και το επόμενο ανάποδα), όπως παρακάτω:

 

post-7403-1230661798_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45731
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6166 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ακριβώς έτσι τα έχω κι εγώ, με τη διαφορά πως τα περισσότερα τεύχη είναι τοποθετημένα σε συρτάρι και όχι σε ράφι. Τουλάχιστον μέχρι να πάρω θήκες και ζελατίνες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5639 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Και εγώ το κάνω αυτό αλλά ανά δέκα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  264
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  251
  • Reputation:   951
  • Achievement Points:  251
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ξέρετε στο κέντρο της Θεσσαλονίκης κάπου που να γίνονται τέτοιες βιβλιοδεσίες?

Και κάτι που ανακάλυψα...Οι κούτες που έχουν μέσα φίλτρα για στριφτά τσιγάρα rizla έχουν το ίδιο πάχος που έχουν και τα απλά κόμικ(αμερικάνικα). Οπότε πήρα 2 κούτες και τα μεταφέρω εκεί. Δεν αφήνουν κανένα κενό ωστέ να πηγαινοέρχονται εδώ και εκεί.

Επεξεργασία από doxaios
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  6936
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  286
  • Reputation:   4174
  • Achievement Points:  375
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5670 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

βλέποντας το θέμα αυτό τελικά υπάρχει κάποιο κατάστημα που να προμηθεύει ζελατίνες για τα κόμιξ? Στην Αμερική ξέρω πως υπάρχει ειδικό κατάστημα (!!) και καθόλου ακριβό, αλλά η αποστολή (shipping) είναι σε αστεία τιμή καθώς αποστέλνουν μόνο με UPS. Ξέρει κανένας που μπορώ να βρώ? (Υπ' όψην, είμαι από Κύπρο), αλλά εάν μπορώ να βρώ κάπου στην Αθήνα πέστε μου για να πω σε άτομο που ξέρω να μου πάρει.

 

Εάν όντως υπάρχει κάτι τέτοιο πέστε και μια τιμή για να ξέρω στο περίπου. Ρωτάω επειδή είναι δύσκολο να κοιτάξω προσωπικά επειδή είμαι από Κύπρο.

 

Ευχαριστώ! :thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9719
  • Group:  Members
  • Topic Count:  19
  • Content Count:  66
  • Reputation:   306
  • Achievement Points:  66
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5468 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

βλέποντας το θέμα αυτό τελικά υπάρχει κάποιο κατάστημα που να προμηθεύει ζελατίνες για τα κόμιξ? Στην Αμερική ξέρω πως υπάρχει ειδικό κατάστημα (!!) και καθόλου ακριβό, αλλά η αποστολή (shipping) είναι σε αστεία τιμή καθώς αποστέλνουν μόνο με UPS. Ξέρει κανένας που μπορώ να βρώ? (Υπ' όψην, είμαι από Κύπρο), αλλά εάν μπορώ να βρώ κάπου στην Αθήνα πέστε μου για να πω σε άτομο που ξέρω να μου πάρει.

 

Εάν όντως υπάρχει κάτι τέτοιο πέστε και μια τιμή για να ξέρω στο περίπου. Ρωτάω επειδή είναι δύσκολο να κοιτάξω προσωπικά επειδή είμαι από Κύπρο.

 

Ευχαριστώ! :thanks:

 

Πρόσφατα αγόρασα από το Σολάρις καμιά 200αριά, προς 0,04 ευρώ τη μία. Οκτώ ευρώ στο σύνολο. Το μέγεθος ήταν το τυπικό για τα αμερικανικά εικονογραφημένα. Στο Τιλτ που ρώτησα μου είπαν ότι δεν είχαν την περίοδο αυτή.

Επεξεργασία από gaga
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6936
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  286
  • Reputation:   4174
  • Achievement Points:  375
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5670 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ευχαριστώ Γιώργο! :best:

 

Πρόσφατα αγόρασα από το Σολάρις καμιά 200αριά, προς 0,04 ευρώ τη μία. Οκτώ ευρώ στο σύνολο. Το μέγεθος ήταν το τυπικό για τα αμερικανικά εικονογραφημένα. Στο Τιλτ που ρώτησα μου είπαν ότι δεν είχαν την περίοδο αυτή.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9052
  • Reputation:   64337
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6426 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Σε 2-3 εβδομάδες στην Λέσχη θα υπάρχουν όλα τα μεγέθη για να πάρει όποιος θέλει.

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52802
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5405 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πολύ ενδιαφέρον θέμα! Θέλω να επανέλθω στο δέσιμο. Μου γεννήθηκαν κάποιες απορίες:

1. Σχετικά με την τιμή. Πόσο πάει περίπου ο τόμος;

2. Απ'ότι είδα σε φωτογραφίες φίλου, το μέγεθος των τελικών τόμων, για την ίδια σειρά, διαφέρει. Αυτό εξαρτάται από το αν θα τους κάνεις όλους μαζί -την ίδια φορά ας πούμε, από τον βιβλιοδέτη ή όπως και να 'χει δεν ξέρεις το τελικό αποτέλεσμα; Υποθέτω πως τις εσωτερικές σελίδες τις κόβουν ελαφρώς για να είναι όλες ισομεγέθεις.

3. Πόσες σελίδες (περίπου) μπορεί να είναι ο τόμος; Θέλω να υπολογίσω πόσοι τόμοι θα βγουν κάποιες σειρές που έχω στο πρόγραμμα να δέσω.

4. Μπορώ να δέσω ότι μέγεθος θέλω;

5. Με σειρές που είναι δεμένες καρφίτσα όπως το κόμιξ, δεν έχεις πρόβλημα στο καινούριο δέσιμο (υποθέτω). Με σειρές όπως πχ ο πρώτος κύκλος Μίκι Μυστήριο που είναι δεμένα με αλευρόκολλα και οι σελίδες ανοίγουν κάπως "άγαρμπα", τι γίνεται; Διορθώνεται καθόλου ή το αποτέλεσμα είναι το ίδιο;

 

Αυτά πάνω-κάτω...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2472
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  93
  • Reputation:   459
  • Achievement Points:  94
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Πολύ ενδιαφέρον θέμα! Θέλω να επανέλθω στο δέσιμο. Μου γεννήθηκαν κάποιες απορίες:

1. Σχετικά με την τιμή. Πόσο πάει περίπου ο τόμος;

2. Απ'ότι είδα σε φωτογραφίες φίλου, το μέγεθος των τελικών τόμων, για την ίδια σειρά, διαφέρει. Αυτό εξαρτάται από το αν θα τους κάνεις όλους μαζί -την ίδια φορά ας πούμε, από τον βιβλιοδέτη ή όπως και να 'χει δεν ξέρεις το τελικό αποτέλεσμα; Υποθέτω πως τις εσωτερικές σελίδες τις κόβουν ελαφρώς για να είναι όλες ισομεγέθεις.

3. Πόσες σελίδες (περίπου) μπορεί να είναι ο τόμος; Θέλω να υπολογίσω πόσοι τόμοι θα βγουν κάποιες σειρές που έχω στο πρόγραμμα να δέσω.

4. Μπορώ να δέσω ότι μέγεθος θέλω;

5. Με σειρές που είναι δεμένες καρφίτσα όπως το κόμιξ, δεν έχεις πρόβλημα στο καινούριο δέσιμο (υποθέτω). Με σειρές όπως πχ ο πρώτος κύκλος Μίκι Μυστήριο που είναι δεμένα με αλευρόκολλα και οι σελίδες ανοίγουν κάπως "άγαρμπα", τι γίνεται; Διορθώνεται καθόλου ή το αποτέλεσμα είναι το ίδιο;

 

Αυτά πάνω-κάτω...

 

:hi:

 

1. 9ε το υφασμα 12ε το δερμα!

2. Καποια κομικς δε ειναι ολες τις φορες το ιδιο μεγεθος(η ιδια σειρα αλλο πιο ψηλο αλλο πιο πλατυ κ.ο.κ.)! Επισης μπορεις να τα φτιαξεις χωρις να κοψεις τιποτα αλλα εσωτερικα δεν θα ειναι αλφαδι οι σελιδες!!(Εγω ετσι τα κανω τωρα)!

3. Στα Κομιξ στα Λουκυ και στα Αστεριξ δενω απο 10 μεχρι 15 και διαβαζονται ανετα!

4. Ναι!!

5. Ειναι πιο "ασφαλη" δεν φοβασαι μη σου φυγουν οι σελιδες και διαβαζονται πολυ ανετα!!!

Ελπιζω να σου ελυσα τις αποριες σου!!

 

:beer: :beer: :beer:

Επεξεργασία από giorgosf12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52802
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5405 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Σ'ευχαριστώ φίλε giorgosf12! Το μόνο που μένει τώρα είναι να βρω ένα καλό βιβλιοδετείο στην Θεσσαλονίκη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10525
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  5
  • Reputation:   84
  • Achievement Points:  5
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5399 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γεια σας παιδιά! :hi: Αυτό το topic με ενδιαφέρει διπλά, ως βιβλιοδέτη και ως συλλέκτη κόμικς, οπότε θα ήθελα να πω κι εγώ δυο κουβέντες:

 

-Επειδή γίνεται πολύς λόγος περί δεσίματος και διαφύλαξης των θησαυρών μας, θα ήταν καλό να κάνουμε έναν διαχωρισμό. Άλλο πράγμα «δένουμε» τα κόμικς και άλλο τα δένουμε ώστε να διατηρηθούν ακμαία. Η διαφορά δεν είναι ορατή καθώς το όλο ζήτημα είναι τι δουλειά έχει κάνει ο βιβλιοδέτης εσωτερικά. Αυτό που κάνουν στο 95% των περιπτώσεων οι βιβλιοδέτες στα κόμικς είναι απλώς αυτό που λέμε «κάλυμμα», το οποίο δεν βοηθάει παρά ελάχιστα στην προστασία του περιεχομένου. Το καλό δέσιμο, και όχι απλώς το κάλυμμα, είναι χρονοβόρο και κοστίζει.

 

-Εάν τα κόμικς που έχουμε είναι ιδιαίτερα πολύτιμα και έχουν συλλεκτική αξία πέρα από συναισθηματική, δεν τα δένουμε, καθώς αυτό μειώνει τη συλλεκτική τους αξία. Τα σπάνια και πολύτιμα κόμικς τα διαφυλάσσουμε σε ειδικές θήκες για βιβλία, που είναι δεμένες με καλά υλικά (ποτέ χαρτί ή πλαστικό αλλά ύφασμα και κυρίως δέρμα) και τα προστατεύουν από σκόνη, υγρασία και φως. Αυτές κοστίζουν το ίδιο ή ακριβότερα από το στάνταρ δέσιμο.

 

-Εάν δε θέλετε τα κόμικς σας δεμένα να μοιάζουν με το νομικό βήμα (παλαιά έκδοσις κιόλας!) τότε δώστε βάση στο ποιος θα τα δέσει. Παραγωγικά βιβλιοδετεία (αυτά που δουλεύουν για εκδόσεις ή έχουν παραπάνω από 2-3 ανθρώπους) ή ηλικιωμένοι βιβλιοδέτες κατά πάσα πιθανότητα δε θα ασχοληθούν με την αισθητική του πράγματος και θα τα δέσουν όπως και όλα τα άλλα που περνούν από τα χέρια τους. Καλύτερα να πρόκειται λοιπόν για νέους τεχνίτες που αντιλαμβάνονται τι σημαίνει κόμικς. Εάν θέλετε η διακόσμηση του δεσίματος να μην είναι μονάχα το τι χρώμα θα μπει αλλά να υπάρχει κάποιο σχέδιο ή να αποδοθεί κάποιο στοιχείο του/των κόμικς που δένετε, αυτό απαιτεί χρόνο, καλλιτεχνική έμπνευση και λεφτά, και είναι η μόνη περίπτωση στην οποία ανεβαίνει η αξία του αντί να κατεβαίνει.

 

-Δυστυχώς, και αυτό το έχω δει και ακούσει να συμβαίνει, οι περισσότεροι βιβλιοδέτες (καλοί και κακοί) αντιμετωπίζουν τα κόμικς σαν παιδαριώδη αναγνώσματα και όχι σαν αξιόλογα έργα τέχνης. Θεωρούν πως δεν έχουν αυτά καθαυτά άλλη αξία πέρα από συναισθηματική και πως είναι μάλλον ανόητο να τα δένει κανείς. Προσέξτε ώστε ο βιβλιοδέτης σας να δείχνει να κατανοεί περί τίνος πρόκειται και να μην τα υποτιμά, ειδάλλως θα τους φερθεί αναλόγως: πριόνισμα σαν να είναι κούτσουρα, κόλλημα λες και είναι σοβάδες, κοτσάρουν κι ένα κάλυμμα και άντε για κάτι «πιο σοβαρό».

 

-Δε μπορούν όλα τα κόμικς να δεθούν εξίσου καλά, και αυτό οφείλεται στην έκδοσή τους. Αν η έκδοση είναι ποιοτική (ποιοτικό χαρτί, ικανοποιητικά περιθώρια, όχι βάρβαρες ραφές κλπ κλπ) τότε όλα καλά, αν είναι φτηνή και πρόχειρη τότε το αποτέλεσμα από άποψη χρηστικότητας ή μακροζωίας, όχι όσον αφορά την όψη, θα είναι λίγο κατώτερο.

 

-Τέλος, στο διά ταύτα, στις τιμές δηλαδή… Κακά τα ψέματα, δε γίνεται να περιμένουμε να δοθεί μια ωραία εμφάνιση και μια επαρκής προστασία στα κόμικς μας με 10-15 ευρώ. Δεν είναι λογικό κάποιος που θα αφιερώσει αρκετές ώρες δουλειά, τέχνη και προσοχή για κάτι που αγαπάμε, να πάρει τα λεφτά που κοστίζει μια πίτσα, σωστά; Η παραπάνω τιμή είναι εξωπραγματική, και ακόμη κι αν βρεθεί κάπου, υποδηλώνει μια δουλειά η οποία θα γίνει χωρίς προσοχή ή έγνοια. Μια αξιοπρεπής βιβλιοδεσία με ύφασμα που έχει ως στόχο την ανάδειξη και διαφύλαξη, θέλει τουλάχιστον 30 ευρώ, εάν είναι με δέρμα τα διπλάσια. Επίσης δε γίνεται από τη μια μέρα στην άλλη. Το ξέρω πως το ποσό είναι αποθαρρυντικό, όμως εάν θέλετε να φροντίσετε τα κόμικς σας οι εναρκτήριες τιμές είναι λίγο ή πολύ αυτές. Εάν κάποιος ζητήσει τα μισά, είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα τα ξεπετάξει όσο πιο γρήγορα και πρόχειρα γίνεται. Επειδή αναφέρθηκε σε προηγούμενο ποστ ότι μια βιβλιοδεσία με δέρμα κοστίζει 12 ευρώ, ενδεικτικά αναφέρω πως μόνο το κομμάτι δέρμα που απαιτείται για να δεθεί ένας τόμος από 10-15 τεύχη του περιοδικού ΚΟΜΙΞ, κοστίζει γύρω στα 7 ευρώ… Μόνο το δέρμα.

 

Αυτά από εμένα! Ελπίζω να βοήθησα όσους σκέφτονται να δέσουν (ή να μη δέσουν!!) τα κόμικς τους. Εάν κάποιος έχει απορίες ή θέλει βοήθεια θα χαρώ πολύ να με ρωτήσει οτιδήποτε! (koutsipetsidis@gmail.com)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26954
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γειά και χαρά!! :beer: Δείχνεις να έχεις ψάξει πολύ το θέμα "δέσιμο" και θα σε παρακαλούσα αν έχεις κάποιο μέσον να σκανάρεις ή φωτογραφήσεις κάποιες δικές σου δουλειές, για να πάρουμε ένα παράδειγμα για τις περιπτώσεις που αναφέρεις! Αν επίσης την έχεις "πατήσει" κάποια στιγμή (κι απ'τα λάθη μαθαίνουμε) θα θέλαμε να μας δείξεις και μια τέτοια περίπτωση. Προσωπικά αν και δεν είμαι έτοιμος για κάτι τέτοιο ακόμη (ακόμη "μπαλώνω" τρύπες) μ'ενδιαφέρει το θέμα! :thanks::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10525
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  5
  • Reputation:   84
  • Achievement Points:  5
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5399 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γεια χαρά φίλε Mandrake! :hi: Χαίρομαι πάρα πολύ που ενδιαφέρονται άνθρωποι για το θέμα, είτε εν τέλει αποφασίσουν να δέσουν κόμικς τους είτε όχι! Κόμικς και βιβλιοδεσία δεν είναι συνδυασμός που συναντάμε συχνά και είναι κρίμα, διότι αν υπάρχει κέφι το αποτέλεσμα «ζωγραφίζει»!

 

Έχω κάποιες φωτογραφίες, αλλά πρόκειται για βιβλιοδεσίες πέρα από κόμικς, επειδή σπάνια δίνει κάποιος κόμικς για δέσιμο και επειδή συνήθως φωτογραφίζουμε τις πιο καλλιτεχνικές ή ακριβές βιβλιοδεσίες (κόμικς ή μη) και δεν κρατάμε αρχείο από απλά δεσίματα. Πχ πριν από κανα μήνα συντήρησα και έδεσα για κάποιον τη Ζωδιακή Πέτρα αλλά δεν τη φωτογράφισα επειδή το δέσιμο ήταν απλό, όσον αφορά την όψη βέβαια! Επίσης σχετικά με τα λάθη, αν έχει τύχει να κάνω λάθος προσπαθώ να εξαφανίσω τα πειστήρια :mafia: , διορθώνοντάς τα πριν τα φωτογραφίσω!!

 

Μιας κι ανέφερες το μπάλωμα, όσον αφορά το οικονομικό, επειδή ίσως ξενίσει η πραγματική τιμή καμιά φορά, έχετε κατά νου πως μπορείτε να ζητήσετε από το βιβλιοδέτη σας να το κάνει σε βάθος χρόνου, ειδικά αν πρόκειται για συλλογή. Πέντε μήνες, ένα χρόνο, δύο χρόνια, όσο βολεύει τον καθένα. Ακόμη και αν δεν το λένε καμιά φορά, η δυνατότητα υπάρχει!

 

Πάντως αν θες να δεις δουλειά, σε μια ή δυο βδομάδες θα τελειώσω μια απλή δερμάτινη βιβλιοδεσία ενός Sin City που ήθελα να χαρίσω στη λέσχη, να βάλω κι εγώ τον «οβολό» μου στην ενίσχυση της βιβλιοθήκης-η οποία είναι όλα τα λεφτά, την είδα κι από κοντά!! Θα προσπαθήσω ν’ ανεβάσω κι εδώ μια φωτο όταν το τελειώσω! Μετά απ’ αυτό ίσως κάνω κι ένα δεύτερο κόμικ που σκέφτομαι από καιρό, και θα χαρώ να το δείτε! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15796
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6305 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πάντως αν θες να δεις δουλειά, σε μια ή δυο βδομάδες θα τελειώσω μια απλή δερμάτινη βιβλιοδεσία ενός Sin City που ήθελα να χαρίσω στη λέσχη, να βάλω κι εγώ τον «οβολό» μου στην ενίσχυση της βιβλιοθήκης-η οποία είναι όλα τα λεφτά, την είδα κι από κοντά!! Θα προσπαθήσω ν’ ανεβάσω κι εδώ μια φωτο όταν το τελειώσω! Μετά απ’ αυτό ίσως κάνω κι ένα δεύτερο κόμικ που σκέφτομαι από καιρό, και θα χαρώ να το δείτε! :D

Ω! σου λέω! Μεγάλες στιγμές! :):respect:

:thanks:

 

Πάντως μπορεί να ανεβάσεις φωτογραφίες ακόμα και από βιβλία - με χαρά θα τα θαυμάσουμε! Τα Φωτο-Αλμπουμ είναι στη διάθεσή σου ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25033
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Ναι. Θα με ενδιέφερε και εμένα να δω δουλειές σου γιατί έχω κατα νού κάποια κομμάτια που τα αγαπώ πολύ να τα δέσω. Ελπίζω κάποια στιγμή να σε δούμε στη Λέσχη και να τα πούμε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2472
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  93
  • Reputation:   459
  • Achievement Points:  94
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

:hi:

Πολυ ενδιαφερον το τοπικ σου φιλε bookbinder!!

Αν θα μπορουσες να σχολιασεις και να με συμβουλεψεις για ο,τι στραβο βλεπεις που θα μπορουσα να προσεξω στο μελλον και να ζητησω απο τον βιβλιοδετη μου!!!

Θα δουμε τα παρακατω

post-2472-1247082820_thumb.jpg

post-2472-1247083390_thumb.jpg

 

Υφασμα πριν 25 χρονια!!

post-2472-1247082874_thumb.jpg

post-2472-1247082992_thumb.jpg

post-2472-1247083053_thumb.jpg

 

Δερμα σε μικρο μεγεθος!

post-2472-1247083104_thumb.jpg

post-2472-1247083150_thumb.jpg

post-2472-1247083183_thumb.jpg

post-2472-1247083736_thumb.jpg

 

Δερμα σε κανονικο μεγεθος!

post-2472-1247083227_thumb.jpg

post-2472-1247083257_thumb.jpg

post-2472-1247083284_thumb.jpg

post-2472-1247083349_thumb.jpg

post-2472-1247083360_thumb.jpg

 

Και ενα Made in USA πριν πολλα χρονια, υφασμα!

post-2472-1247083469_thumb.jpg

post-2472-1247083500_thumb.jpg

 

Ελπιζω να μην κουρασα με τοσες πολλες φωτο!! :pray:

:efxaristo:

:cheers3: :cheers3: :cheers3: :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10525
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  5
  • Reputation:   84
  • Achievement Points:  5
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5399 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κατ' αρχάς giorgof12 να σε συγχαρώ για την έγνοια που έδειξες για τη συλλογή σου και για τον αριθμό που έχεις δέσει!!! :best: Επιπλέον, όντως το να διαβάζεις κάτι δεμένο είναι άλλη αίσθηση από την κανονική, πέρα από τα άλλα οφέλη που προκύπτουν για ό,τι δένουμε.

 

Επειδή το βιβλίο είναι κάτι χρηστικό και επειδή η βιβλιοδεσία έχει να κάνει με ένα σωρό λεπτομέρειες που φαίνονται από κοντά (ρεφελάρισμα, ράψιμο, εσωτερικό ράχης κτλ κτλ), και μερικές που τις καταλαβαίνεις μονάχα αγγίζοντας το βιβλίο (λύγισμα, ποιότητα υλικών, "περάσματα" κτλ) δε μπορώ να μιλήσω από κριτικής πλευράς σχετικά με τις φωτο που ανέβασες διότι ίσως να αδικήσω τον βιβλιοδέτη! Υπάρχουν 300 τρόποι ραφής πχ, δε μπορώ να δω τί ραφή έχει κάνει, κι είναι ένα από τα πιο σημαντικά στοιχεία. Απ' αυτά που βλέπω φαίνεται καλή δουλειά, ειδικά αν λάβουμε υπόψη τη χρήση που θα έχουν περάσει αυτά τα 25 χρόνια! Η αντοχή στη χρήση είναι το πιο σημαντικό. Κάποια πράγματα που βλέπω και θα μπορούσαν να είναι διαφορετικά έχουν να κάνουν μονάχα με την αισθητική, η χρηστικότητα και η ποιότητα της βιβλιοδεσίας δε μπορεί να κριθεί απ' την εικόνα!

 

Να μερικές συμβουλές/γνώμες που μου έρχονται κατά νου, πέρα από τα προλεχθέντα:

 

Να ζητάτε πάντα λινή κλωστή απ' τον βιβλιοδέτη σας, είναι κάτι που κανονικά δε χρεώνεται έξτρα, είναι πολύ φιλικό προς ό,τι δένουμε, έχει μεγάλη αντοχή και δημιουργεί πολύ καλές συνθήκες για την επόμενη φορά που θα δεθεί ή θα συντηρηθεί το κόμικ. Είναι κάτι που άλλοι βιβλιοδέτες χρησιμοποιούν κι άλλοι όχι, ανάλογα με την όρεξη ή την αντίληψή τους. Αν και μπορεί να φαίνεται παράξενο, τα βιβλία δεν τα δένουμε για να κρατήσουν αιώνες! Πρέπει να δένονται με τέτοιο τρόπο ώστε να μπορούν εύκολα να συντηρηθούν και να ξαναδεθούν αν χρειαστεί.

Επίσης αν θέλετε να δέσετε έναν πολύ ογκώδη/παχύ τόμο (ή πολλούς) μπορείτε να ζητάτε να σας τους ράψουν και με λινή κορδέλα πέρα από την κλωστή. Αυτό χαλαρώνει ελάχιστα τη δομή του δεσίματος, όμως ανακουφίζει πολύ την όλη κατασκευή κατά την μακρόχρονη χρήση και διευκολύνει το γύρισμα των σελίδων.

 

Κάτι άλλο που προτείνω (και που έχει κάνει ο giorgos σε κάποια δεσίματα) είναι πως αν δε θέλετε όλο δέρμα λόγω της τιμής, κάντε τουλάχιστον τη ράχη με δέρμα καθώς αυτό μαζί με τις γωνίες είναι τα σημεία που δέχονται την περισσότερη φθορά. Δυστυχώς εδώ παίζει τεράστιο ρόλο η ποιότητα του δέρματος, το καλό δέρμα και το κακό είναι η μέρα με τη νύχτα! Σε γενικές γραμμές προτιμήστε κατσίκι άβαφο κι όχι δέρματα χρωματισμένα από τον παραγωγό, και αποφύγετε εντελώς δέρματα που δείχνουν να έχουν «πλαστική» υφή.

 

Μια προσωπική προτίμηση-πρόταση είναι να μη δένονται τα κόμικς με στρογγυλεμένες ράχες. Αν το στρογγύλεμα γίνει σωστά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, απλώς θεωρώ πως είναι καλύτερο να μην τα ταλαιπωρούμε παραπάνω από όσο χρειάζεται για να δεθούν.

 

Επειδή τα κόμικς είναι κάτι που υφίσταται ιδιαίτερη χρήση, δεν είναι ένα βιβλίο που θα το διαβάσουμε 2-3 μόνο φορές στη ζωή μας, καλό είναι για σπάνια και ακριβά τεύχη να ζητάμε να γίνουν «περαστό». Αυτό είναι μια τεχνική ανώτερη απ’ τη συνηθισμένη που έχει εξαιρετικά χαρακτηριστικά. Συνήθως δεν την κάνουν παραγωγικά βιβλιοδετεία και είναι κάπως «τσουχτερή» αλλά αποζημιώνει με την αντοχή και τη στιβαρή της δομή.

 

Τέλος, ας έχουμε κατά νου πως τα κόμικς είναι φτιαγμένα με προϋποθέσεις φιλικές προς τους τυπογράφους κι όχι τους βιβλιοδέτες! Ειδικά στα νεότερα αυτό είναι πολύ εμφανές. Επίσης είναι ένα είδος που κανονικά είναι πολύ απαιτητικό καθώς είναι αρκετά δυσκολότερο να δεθεί σωστά από ένα απλό βιβλίο και χρησιμοποιείται συνεχώς, πράγμα που το εξασθενεί πολύ γρηγορότερα.

 

Παρένθεση, επειδή είδα σε προηγούμενο post με τη φωτογραφία της βιβλιοθήκης σου να λες πως στο δέρμα υπάρχουν μόνο 4 χρώματα, ήθελα να πω πως αυτό δεν ισχύει! Αυτό συμβαίνει στην περίπτωση που τα δέρματα είναι ήδη βαμμένα από το εργοστάσιο-βυρσοδέψη. Κανονικά το δέρμα είναι άβαφο, σε κρεμ-μπεζ απόχρωση, και μπορείς με ειδικές βαφές να του δώσεις οποιοδήποτε χρώμα! Απλώς αυτό απαιτεί χρόνο, πειραματισμούς και μια στάλα εικαστική αντίληψη κι έτσι, εύλογα, το αποφεύγουν αρκετοί βιβλιοδέτες που είτε το αφήνουν άβαφο ή παίρνουν έτοιμα βαμμένα. Σε κάποιες περιπτώσεις το έτοιμο βαμμένο δέρμα είναι λίγο κατώτερο του κανονικού, αλλά μόνο σε κάποιες.

 

Αυτά μου’ ρχονται προς το παρόν! :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28471
  • Reputation:   190061
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6360 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

το θέμα έχει απογειωθεί....

 

:respect: bookbinder!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116930
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Παρένθεση, επειδή είδα σε προηγούμενο post με τη φωτογραφία της βιβλιοθήκης σου να λες πως στο δέρμα υπάρχουν μόνο 4 χρώματα, ήθελα να πω πως αυτό δεν ισχύει! Αυτό συμβαίνει στην περίπτωση που τα δέρματα είναι ήδη βαμμένα από το εργοστάσιο-βυρσοδέψη. Κανονικά το δέρμα είναι άβαφο, σε κρεμ-μπεζ απόχρωση, και μπορείς με ειδικές βαφές να του δώσεις οποιοδήποτε χρώμα! Απλώς αυτό απαιτεί χρόνο, πειραματισμούς και μια στάλα εικαστική αντίληψη κι έτσι, εύλογα, το αποφεύγουν αρκετοί βιβλιοδέτες που είτε το αφήνουν άβαφο ή παίρνουν έτοιμα βαμμένα. Σε κάποιες περιπτώσεις το έτοιμο βαμμένο δέρμα είναι λίγο κατώτερο του κανονικού, αλλά μόνο σε κάποιες.

Δεν είμαι από αυτούς που θα έδενα την συλλογή μου, σίγουρα όμως αναγνωρίζω την χρησιμότητα των πληροφορίων που δίνεις. :) Η γνώση είναι σημαντικό εφόδιο. :) Το παραπάνω απόσπασμα όμως είναι, πιστεύω, ιδιαίτερα χρήσιμο και για τις εκδοτικές. Καλό είναι να ξέρουν - και να ξέρουμε - πως υπάρχουν επιπλέον επιλογές, ιδιαίτερα για εκδόσεις με μικρό αριθμό αντιτύπων όπως είναι το Storm. :)

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10573
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  106
  • Reputation:   336
  • Achievement Points:  106
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ρε παίδες, δεν έχω τι να πω... το θέμα τα σπάει.

 

Εγώ οδεύω ταχέως προς τη λύση του Lord Makro, δηλαδή πλαστικό καλυμματάκι/ χαρτονένια "πλάτη"/ανοιχτό κουτί κατηγοριοποίησης.

 

Στο μέλλον, και αν το καταφέρω, θα χτυπήσω και ανάλογη βιβλιοθήκη...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9052
  • Reputation:   64337
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6426 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Να ενημερώσω (όπως όφειλα να είχα κάνει) για ζελατίνες και προστατευτικά χαρτόνια που διαθέτει αυτή τη στιγμή η Λέσχη.

Σημειώνω 2 βασικά θέματα για το κάθε είδος :

 

-Υπάρχει 1 είδος ζελατίνα : η σπέσιαλ ποιότητα που διαθέτει αυτοκόλλητο στην άκρη για να κλείνει (καλύτερη ποιότητα). Πωλείται με το κομμάτι σε αντίθεση με τις απλές που πουλιούνται με το κιλό (δεν διαθέτουμε προς το παρόν)

 

-Τα backboards(προστατευτικά χαρτόνια) υπάρχουν αυτή τη στιγμή μόνο στην ανώτερη ποιότητα (1000 πάχος) και όχι στα 500 που είναι τα αμερικάνικα. Έχουν το πλεονέκτημα να μην σπάνε με τίποτα αλλά το μειονέκτημα ότι πιάνουν περισσότερο χώρο. Μπορούν να διατεθούν σε ότι διαστάσεις θέλετε, θα αναφέρω μερικές απλώς για να δείτε τις τιμές. Μπορείτε να τα δείτε από κοντά στην βιβλιοθήκη της Λέσχης.

 

ΖΕΛΑΤΙΝΕΣ Special

 

15Χ20 (Μίκυ Μάους, πολεμικά) --> 0,07 €

18Χ23 (Αγόρι, Μπλεκ) --> 0,07 €

20Χ25 (ΚΟΜΙΞ) --> 0,08 €

20Χ30 (Αμερικάνικα) --> 0,092 €

23Χ30 (Α4, Μαμούθ) --> 0,105 €

28Χ36 (Άλμπουμ Ελευθεροτυπίας, Μπράβο) --> 0,15 €

 

Backboards 1000 (σε αναλογία για τις παραπάνω ζελατίνες)

 

14Χ19 --> 0,13 €

17Χ22 --> 0,13 €

19Χ24 --> 0,17 €

19Χ29 --> 0,22 €

22Χ29 --> 0,22 € (αν θέλετε ακριβώς το Αμερικάνικο τεύχος, θα πρέπει να γίνει κοντύτερο για να χωρέσει στα ειδικά κουτιά)

24Χ30 --> 0,24 €

27Χ35 --> 0,26 €

 

Όποιος χρειαστεί κάποια ας επικοινωνήσει μαζί μου για να κανονίσω (ή να περάσει από την Λέσχη)

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.