Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποθήκευση-διατήρηση περιοδικών κόμικς


Ο επισκέπτης bluesman

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Ωραίος ο AndreasD! Κι εγώ ήθελα να το πω αυτό εν κατακλείδι και το ξέχασα! Παιδιά η οικονομική λύση είναι κούτες Α4 που λέει και ο φίλος μας και "καθαρίσατε", αρκεί να σφραγιστούν καλά! Ωραία ιδέα κι αυτή με τις σακούλες! Δεν το'χα σκεφτεί! Είναι μικρού μεγέθους οι κούτες, όντως, οπότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στη μεταφορά και την αποθήκευση! Σε μαγαζιά με φωτοτυπίες τις ζητάς! Αν παίζει και καμιά άλλη ιδέα εδώ είμαστε ν'ακούσουμε! :):beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Η λύση με τις σακούλες μου δόθηκε απο την γυναίκα μου, όταν μια βλαβη του θερμοσίφωνα στο πατάρι, λίγο έλειψε να μου κατασρέψει κάποια τεύχη. Είναι λύση αποτελεσματική και το κυριότερο, δεν κοστίζει δραχμή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Εγώ πάντως κρατάω όλα μου τα τεύχη στη βιβλιοθήκη μου (είναι μεγάλη, μην ανησυχείτε). Έτσι κι αλλιώς δε τα μαζεύω μόνο για να τα μαζεύω. Ωραίο πράγμα η συλλογή, αλλά το βασικό είναι να μπορώ να τα διαβάζω όταν το θελήσω. Και κάποια φορά που είχα χώσει κάποια στο πατάρι, γρήγορα το μετάνιωσα και τα ξαναέβγαλα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Μεγάλο θέμα η αποθήκευση των κόμικς...

Κατ' αρχήν θέλω τα κόμικς μου να μπορώ να τα βλέπω και να τα διαβάζω ή να ψάχνω σε αυτά όποτε το θελήσω και όχι να τα έχω κλεισμένα - ασφαλισμένα - κολλημένα με ταινία - κλειδαμπαρωμένα κάπου. Το καλύτερο είναι σε βιβλιοθήκη, αλλά πόσες βιβλιοθήκες χρειάζονται αν έχεις μεγάλη συλλογή;!!

Η λύση που ακολουθώ είναι απλή και φτηνή. Βάζω τα τεύχη μου σε κανονικά κουτιά αρχειοθέτησης περιοδικών (τα γνωστά box όπως τα λένε σε κάποια βιβλιοπωλεία) τα οποία είναι από χαρτόνι (υπάρχουν και πλαστικά βέβαια), σχετικά φτηνά και δεν υπάρχει λόγος να είναι "ειδικά" για κόμικς. Έχω δεκάδες τέτοια κουτιά με τεύχη τα οποία τα βάζω εννοείται σε πλαστικές σακουλίτσες για να προστατεύονται από σκόνη κλπ. Προς το παρόν χρησιμοποιώ αυτή την αποθήκευση μόνο για τα αμερικάνικά μου αλλά τώρα βρίσκομαι σε φάση αρχειοθέτησης και των ελληνικών μου. Κάθε τέτοιο κουτί χωράει συνήθως 30 ή 40 αμερικάνικα τεύχη (ανάλογα βέβαια το πάχος και το είδος χαρτιού), όρθια εννοείται.

Το θέμα βέβαια είναι να βρεθεί χώρος να μπουν όλα αυτά (σε βιβλιοθήκες προφανώς) αλλά μπορεί κανείς να τα έχει ακόμα και στο πάτωμα, σε αυτή τη φάση και μέχρι να μετακομίσω πνίγομαι από άποψη χώρου και τα έχω διασκορπισμένα σε διάφορα σημεία.

Ακολουθεί φωτογραφία από μια μικρή βιβλιοθήκη μου με μερικά κόμικς όπου φαίνονται και τα κουτιά που λέω.

 

biblioth4220dt8.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1468
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  48
  • Reputation:   24
  • Achievement Points:  48
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6243 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Νομίζω ότι η λύση του Lord Makro είναι η καλύτερη για αυτούς που θέλουν να ξεφυλλίζουν συχνά τις συλλογές τους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  3829
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  167
  • Reputation:   326
  • Achievement Points:  167
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6031 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επειδη αρκετοι απο εμας εχουμε πολλα.. μα πολλα κομικς, αναρωτιομουνα που τα αποθηκευετε και πως τα προστατευετε απο διαφορους κινδυνους..

 

Εγω προσωπικα τα φιλαω μεσα σε ντουλαπια απο καινουργιο επεξεργασμενο ξυλο, με κλειδαρια φυσικα.

Τα κομικς τα ιδια τα εχω μεσα σε mylite φακελους με acid-free extra-thick backboards. Προτιμω mylites απο mylar γιατι τα mylar ειναι πολυ σκληρα και μπορει να κανουν ζημια στα κομικς οταν τα βγαζεις/βαζεις, και επειδη τα mylites μπορουν να σφραγιστουν ενω τα mylar ειναι ανοιχτα απο πανω.

 

Mylites

 

 

Ολα αυτα βεβαια για τα golden age τευχη μου. Τα πιο μοντερνα τευχη τα βαζω σε απλες comic-book bags που τις βρισκεις σε ολα τα αναλογα μαγαζια.

 

Βασικα οι μεγαλυτεροι μπαμπουλες για τα κομικς ειναι το φως, η υγρασια, και η ζεστη. Και μακρυα απο υπογεια γιατι η χωρα μας εχει και πλυμηρες...

 

Υπαρχουν διαφοροι οδηγοι φυλαξης στο ιντερνετ, ιδου ενας:

 

Taking care of your comic books is not hard, but it does require some effort and dedication. The three major destabilizing and destructive elements associated with these paper products are:

 

Direct Sunlight

Always keep your comics out of direct sunlight, as these UV rays will fade the printing inks used in their manufacture. When storing your comics make sure to always use acid free bags and boards.

 

Moisture

Always try to keep your comic books free from any contact with water or moisture such as extreme humidity. Moisture will not only stain and mildew your comic book, but it will also deteriorate the elements used in its manufacture.

 

Heat

Always avoid storing or displaying comic books in overly hot environments, as these elements will make the paper fibers brittle and will darken them making the comic book's pages brown in the process.

 

In caring for your comics, there are various handling and storage techniques that should be used. An overall note: while it's not necessary to wear protective gloves when handling your comics, care should be taken whenever your comics are out of their protective environment. Creases, folds, bends, tears, etc., can have an adverse effect on the comic's value, and should be avoided at all costs.

 

Bag and board

One of the key elements of keeping a comic book in its current condition is to bag and board it. Bags and backing boards can be purchased at a local comic book store. The best bags and boards for comic book storage will be acid free.

 

Do not tape

Do not put any tape on the bag storing the comic book. The main reason for this is that when removing the comic book it could catch on the tape and potentially damage it.

 

Change bags and boards

It is recommended to change bags and boards every two to three years.

 

CGC grading and encapsulation

For more valuable comics, Comics Guaranty, LLC offers a grading and encapsulation service, where they will render a third party opinion about the condition of your comic book and encapsulate it in a hard plastic holder.

 

:beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

H αλήθεια είναι πως είναι μια θεματολογία στην οποία μπορεί να εμφανιστούν αρκετά χρήσιμα πράγματα (όπως οι πληροφορίες που παραθέτεις) οπότε ίσως να δικαιούται τον τίτλο του sticky! Από την άλλη όταν πρωτοασχολήθηκα με αυτό το θέμα στην Ελλάδα, οι τιμές στα σακουλάκια και τα κατάλληλα χαρτόκουτα μου φάνηκαν τόσο φρικαλέα ακριβότερες από το Αμέρικα (όπου και τις έμαθα) που έκανα πίσω. Οφείλω όμως να ομολογήσω πως όταν πλημμύρισε το υπόγειο του σπιτιού μου, κάποια κόμικ που ήταν σε σακουλάκια τη γλυτώσαν.... Ή έστω πάθαν πολύ μικρότερες ζημιές....

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2472
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  93
  • Reputation:   459
  • Achievement Points:  94
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6142 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Εγώ τα δικά μου τα περισσότερα τα εχω βιβλιοδέσει και τα φυλαω στη βιβλιοθήκη μου(εδω θα ήθελα ενα σχολιο για το αν χάνουν την αξία τους λογω βιβλιοδεσίας), και τα υπολοιπα τα φιλάω σε πλαστικές θήκες και αυτα στη βιβλιοθήκη μου!!

 

Γιώργος

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εγώ τα δικά μου τα περισσότερα τα εχω βιβλιοδέσει και τα φυλαω στη βιβλιοθήκη μου(εδω θα ήθελα ενα σχολιο για το αν χάνουν την αξία τους λογω βιβλιοδεσίας),

 

εκτίμησή μου? και να χάνουν, δε νομίζω ότι είναι κάποιο τραγικό ποσό (μιλάμε για τα Ελληνικά πάντα).

 

(α) Βασικά απ'ότι βλέπω/ακούω δεν υπάρχει καμία σχέση με το αμερικάνικο σύστημα των Near Mint, Mint, Very Fine κλπ (που συνήθως ισχύει στα νομίσματα και νομίζω και στα γραμματόσημα).

(β) Για ξεκίνημα δεν υπάρχει μια αρκετά μεγάλη αγορά και γνώση για να διαμορφωθεί μια τυποποιημένη αξιολόγηση. Ο κάθε ένας ζητάει ότι του κατέβει στο κεφάλι του. Υπάρχει μια αξιολόγηση "αυτά είναι φτηνά" "αυτά είναι ακριβά", αλλά πέραν τούτου... Αρκετές φορές υπάρχει και άγνοια του τι έχει ο πωλητής στα χέρια του... (εδώ καλά καλά δεν ξέρουμε τι έχει κυκλοφορήσει!)

(γ) Εν συνεχεία υπάρχει τραγικότατη άγνοια πάνω στο θέμα "πως αξιολογούμε"/"πως πουλάμε". Δεν είναι δυνατόν να λείπουν 2 σελίδες και ο πωλητής (διαδικτυακός) να μην σου το αναφέρει. Εάν είναι δυνατόν!!! Ακόμη τραβάω τις τρίχες μου... Ή να σου πουλάει χωρίς φωτογραφία και να πετάει ένα "οι τιμές αντανακλούν την ποιότητα" Δε μιλάω καν για επίπεδο "έχει τσάκισμα" κλπ.

(δ) Σε τέταρτο στάδιο οι αρχικοί πωλητές αδιαφορούσαν/αγνοούσαν το πως να τα χειριστούν. Είναι τρομακτικά εύκολο και σύνηθες να έχουν γράψει επάνω πόσα παραλάβαν...

(ε) Τέλος (και από εκεί εκτιμώ ότι πηγάζει και η μεγαλύτερη διαφοροποίηση) είναι/ήταν πάρα πολύ μικρό το τιράζ. Ως αποτέλεσμα, μερικά πράγματα ή τα βρίσκεις και απλώς "ζητάς" να είναι σε κατάσταση Fine (με την αμερικάνικη αξιολόγηση) ή δεν τα βρίσκεις με τίποτα.... Ως εκτούτου είτε το έχει ο άλλος NM, είτε το έχει Μ, είτε ακόμα και VF, καταλήγει να το κοστολογεί το ίδιο. Άθικτα, ανέγγιχτα ΝΜ του 82 φτάσαν στα χέρια μου με την ίδια κοστολόγηση ενός απλού κοινού F!!!!

(στ) Εάν λοιπόν εσύ έχεις βιβλιοδετήσει τα πρώτα 30 τεύχη του Αστερίξ του Σπανού (λέω τώρα), εκτιμώ ότι άνετα θα βρεις κάποιον που είναι διατεθειμένος να τα πληρώσει όσο κάνουν το κάθε ένα ξεχωριστά. Μερικοί θα πούνε, ευχαριστώ δεν θα πάρω. Οι περισσότεροι από αυτούς φαντάζομαι ότι θα το κάνουν γιατί έχουν τα περισσότερα.... Εμένα αντιθέτως (και όπως έχω κόψει τους περισσότερους εδώ μέσα), θα μου κάνεις τη ζωή πιο εύκολη (αν ποτέ αποφασίσω να τα χώσω για κάτι τέτοιο).

 

my 2 cents, σίγουρα και άλλοι που έχουν ακόμα μεγαλύτερη εμπειρία/γνώση (και είναι και πολλοί) θα έχουν κάτι να πουν στο θέμα (που και αυτό, κάπου αλλού δεν το κουβεντιάζαμε?!?!?!..... :) )

 

:cheers:

 

ΥΓ για ευκολία στην ανάγνωση, το έσπασα σε "παραγράφους"

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Προσωπικά δεν θα μου άρεσε η λύση της βιβλιοθεσίας, εφόσον μιλάμε για κόμικς, προτιμώ να τα έχω στην "κανονική" τους μορφή. Αν βέβαια έτσι βολεύεται κάποιος είναι δικό του θέμα... Το θέμα της κατάστασης στην οποία βρίσκονται - πουλούνται τα τεύχη είναι όντως λίγο φλου στην Ελλάδα. (Βέβαια και οι αμερικάνοι από την άλλη πλευρά συχνά το παρακάνουν).

Και κάτι άλλο, ξέρετε που μπορώ να βρω πλαστικές σακουλίτσες σε διαφορετικό μέγεθος από το κλασσικό για τα αμερικάνικα τεύχη; Είτε μικρότερο (για Μίκι Μάους π.χ.) είτε μεγαλύτερο (μέγεθος άλμπουμ της Μαμούθ ή μεγάλου Μίκυ). Στο Solaris πάντως που ρώτησα δεν έχουν.

 

Ή να σου πουλάει χωρίς φωτογραφία και να πετάει ένα "οι τιμές αντανακλούν την ποιότητα"

 

Κατάλαβα για ποιόν λες... (και είναι και ακριβός ο συγκεκριμένος)

 

my 2 cents, σίγουρα και άλλοι που έχουν ακόμα μεγαλύτερη εμπειρία/γνώση (και είναι και πολλοί) θα έχουν κάτι να πουν στο θέμα (που και αυτό, κάπου αλλού δεν το κουβεντιάζαμε?!?!?!..... :) )

 

Μεγαλύτερη εμπειρία από έναν εκατοστάχρονο;;! :confuse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Προσωπικά δεν θα μου άρεσε η λύση της βιβλιοθεσίας, εφόσον μιλάμε για κόμικς, προτιμώ να τα έχω στην "κανονική" τους μορφή. Αν βέβαια έτσι βολεύεται κάποιος είναι δικό του θέμα...

 

Δες το λίγο με διαφορετικούς όρους. Παράδειγμα. Δεν έχω κανένα Αστερίξ από Ψαρόπουλο. Σε κάποια φάση σκοπεύω να τα αποκτήσω. Έστω ότι το κάθε ένα κάνει χ ευρώ. Κάποιος τα έχει βιβλιοδετήσει και τα βρίσκω. Έστω ότι είναι 25 (δε θυμάμαι... παραπάνω είναι βασικά...). Αν πάω ξεχωριστά ένα-ένα μιλάμε για 25χ ευρώ. Από τη στιγμή που τα έχει σετ, σίγουρα βελτιώνεται η αξία τους. Πόσο όμως? 25χ+5%? Έστω ότι τα έχει βιβλιοδετήσει... Ναι. Θα τα προτιμούσα τεύχος-τεύχος. Πόσο όμως θα δώσω? Τα βρήκα σετ... Δεν θεωρώ αδιανόητο να δώσω 25χ.... Άσε δε που λογικά έχουν γλυτώσει από σημαντική ταλαιπωρία οι μέσα σελίδες....

 

Κατάλαβα για ποιόν λες... (και είναι και ακριβός ο συγκεκριμένος)

 

:cat1: στα κεραμίδια (αν και δεν είναι αυτός με τις 2 σελίδες μείον)

 

Μεγαλύτερη εμπειρία από έναν εκατοστάχρονο;;! :confuse:

 

δε μιλάμε για τη ζωή (ούτε για τη Ζωή). μιλάμε για τη συλλογή κόμικ στην Ελλάδα :lol:

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2472
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  93
  • Reputation:   459
  • Achievement Points:  94
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6142 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Ίσως να το έθεσα λάθος όσον αφορά στην αξία!

Πρώτα απ'όλα ποτέ δεν θα πούλαγα κάτι από τα κόμιξ μου!!

Έχω ολοκληρωμένες σειρές από πολλά(Κομιξ, Αστεριξ, Λουκυ Λουκ, Μίκυ Μυστήριο, Κλασσικά Εικονογραφημένα, Μαστερ Κουνγκ Φου,κ.λ.π.), και τα έχω βιβλιοδέσει για να μπορώ να τα φιλάω και να τα διαβάζω όποτε θέλω!! Αλλά εχω βιβλιοδέσει και όλα τα παλιά Μικυ Μαους που μάζευα όταν ήμουν πιο νέος(1970-1998, περίπου)!

Μάλλον εννοώ αν χάνουν το "Feeling" σαν κόμικς! Και όπως πολύ σωστά το έθεσε ο φίλος Lord Makro είναι πως βολεύει τον καθένα!!

Τον τελευταίο καιρό πάντως δεν έχω βιβλιοδέσει τίποτα!! Ίσως άλλαξε η "διάθεση μου" και μου αρέσουν στην "κανονικη" τους μορφή!

Ελπίζω να τα ξεμπέρδεψα λίγο :) (Εννοώ μέσα μου)!!! :)

 

Γιωργος

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

έγραψα μπόλικα και όπως έγραφα και αναρωτιόμουν, έβγαζα συμπεράσματα... Σε τελική κατάληξη, δεν θα πλήρωνα για βιβλιοδέτηση. Αυτά τα λεφτά θα τα διοχέτευα στην αγορά άλλων κόμικ (ή και αλλού). Από την άλλη, το να είχα κάτι βιβλιοδετημένο, αυτή τη στιγμή, με τον αριθμό, την ποιότητα των κόμικ που έχω και τις παραστάσεις που έχω ζήσει, δεν θα με χάλαγε/άλλαζε την ευχαρίστηση/απόλαυση.

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Για τον δικό μου τρόπο έχω επισινάψει και φότο σ'αυτό το poll για την αρχειοθέτηση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3829
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  167
  • Reputation:   326
  • Achievement Points:  167
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6031 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ολα εξαρτουνται με το τι εννοει κανεις με την βιβλιοδεσια... Μπορεις να επαναφερεις ενα απο τα τευχη στην αρχικη του κατασταση? Αν ναι, δεν υπαρχει προβλημα..

 

Αν ομως δεν γινεται κατι τετοιο, τοτε (οσο αφορα τα αμερικανικα κριτηρια) οχι μονο πεφτει η αξια, αλλα μπορει και να μηδενιζεται κιολας.

Οι αμερικανοι ειναι πολυ αυστηροι σε αυτα τα θεματα. Εχουν συγκεκριμενους κανονες για το τι μπορεις και δεν μπορεις να κανεις σε ενα κομικ. Αφου ακομα και τα κομικς που εχουν υποστει "restoration" (επιδιορθωση σκισιματων, κτλ) το οποιο και ακριβο ειναι και αμα γινει σωστα δεν αφηνει ιχνη, θα ριξει σημαντικα την αξια του αποτελεσματος σε σχεση με ενα ιδιο τευχος που δεν εχει υποστει restoration.

 

Οποτε το να βιβλιοδεσεις π.χ τα #1 - #20 του Action Comics, θα ηταν οικονομικο εγκλημα, αλλα παλι σιγουρα θα υπηρχαν αρκετοι που θα ηθελαν να αγορασουν το αποτελεσμα. Το κακο ειναι οτι αυτο το αποτελεσμα δεν μπορει πια να αξιολογηθει και να κοστολογηθει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Δεκτά αυτά που λες KI, αλλά για το ξένο κόμικ. Το οποίο και υπάρχει σε μεγαλύτερο τιράζ και έχει και τρελές αξίες και το κυνηγάει κόσμος σε όλη την υφήλιο και ξέρουμε ποιό είναι. Εκτίμησή μου (που μπορεί να είναι και λάθος, αλλά μόνο με εμπειρική έρευνα μπορεί να απαντηθεί αυτό) όποιος μαζεύει ένα ελληνικό, πες το Μίκυ Μάους, αν του λείπουν τα 50-99 και ο άλλος τα έχει κάνει τομάκι, πάνω-κάτω στην ίδια αξία θα το αγοράσει... Μιλάω βέβαια για παλιά κόμικ τα οποία και σπανίζουν και δεν τα έχουν χειριστεί με τη νοοτροπία συλλέκτη (γιατί φαντάζομαι σε σημερινό κόμικ (πχ Ρούμπι) που υπάρχει κόσμος που ξέρει, που το προσέχει κλπ, σε 30-40 χρόνια, θα υπάρχουν "σωστά" αντίτυπα και θα υπάρχουν διαφορές στις τιμές)

 

Άλλο παράδειγμα είναι κάτι ερωτικά fumetti που μου έχει δείξει ο Valt. Απίστευτα σύνηθες να λείπει η πρώτη σελίδα (όχι το εξώφυλλο, αλλά ούτε και από την κύρια ιστορία... αυτή με στοιχεία εκδότη/τίτλο κλπ).... Για τον χ/ψ λόγο. Δε μου είπε όμως ότι ο έμπορος του το κοστολόγησε διαφορετικά επειδή λείπει η σελίδα (και δεν φαντάζομαι να έκανε κάτι τέτοιο. για μια πληθώρα λόγων (που ανέφερα πιο πάνω) )

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64279
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Διατυπώθηκαν πολλές απόψεις που συμπίπτουν στις δικές μου...

 

Πρώτα απ' όλα, νομίζω ότι είναι λάθος να συγκρίνουμε την Αμερικάνικη αγορά με την δική μας.

Δεν έχουμε παιδεία αναγνώστη αλλά ούτε παιδεία συλλέκτη, οπότε τα κριτήρια διαφέρουν σημαντικά από τα κράτη που έχουν.

 

Σχετικά με την βιβλιοδεσία, προσωπικά την προτιμώ αν και είναι πολύ σπάνια στην πιάτσα...

Αν βρεθεί κάποιος τόμος, θα είναι από κάποιον μερακλή και λογικά θα είναι ακριβότερος από συνολικά τα μεμονομένα τεύχη.

Γιατί ακριβότερος ? Απλή λογική. Οταν βρίσκεις τα ίδια τεύχη σε μέτρια έως απαράδεκτη κατάσταση σε ακριβή τιμή, δεν είναι πιό ωραίο να τα πάρεις άθικτα και σίγουρος ότι αυτά που παίρνεις έχουν περάσει μόνο από έναν άνθρωπο ?

Φυσικά μιλάω για την ακριβή χειροποίητη βιβλιοδεσία με το σχοινί και το δερματόδετο εξώφυλλο που περιέχουν τα τεύχη άθικτα μέσα (το λέω γιατί έχω δει βιβλιοδετημένα τεύχη χωρίς εξώφυλλα ή να λείπουν σελίδες...). Φυσικά η συνολική ποιότητα της βιβλιοδεσίας παίζει σημαντικό ρόλο στην αγορά του (για μένα πάντα).

Οταν εμείς οι ίδιοι συμπεριφερόμαστε στα κόμικ σαν άχρηστες φυλλάδες μικρής συναισθηματικής αξίας από το παρελθόν και τα έχουμε (οι περισσότεροι) σε κούτες κάπου στο χωριό/πατάρι/υπόγειο, τότε δεν μπορούμε να μιλάμε για αξία βιβλιοδεσίας ή αξία τεύχους. Τουλάχιστον τα βιβλιοδετημένα είναι σίγουρο ότι εκτιμήθηκαν από τον αγοραστή γι' αυτό και δαπανήθηκε ένα έξτρα ποσό για να γίνουν τόμος....

 

Το κοινό των συλλεκτών στην Ελλάδα είναι σε εμβρυική κατάσταση. Οπως αναφέρθηκε παραπάνω, κατάλογοι δεν υπάρχουν, γνώσεις δεν υπάρχουν, ο καθένας το παίζει ειδήμων επειδή έχει κάποια τεύχη και οι έμποροι παντογνώστες(ενώ οι περισσότεροι είναι επιεικώς άσχετοι).

 

Η γνώση είναι που βάζει τους κανόνες. Αν ο πελάτης ξέρει τι θέλει και πόσο κάνει, τότε ο έμπορος δεν μπορεί να κάνει ότι θέλει.

Το GC πιστεύω ότι έχει αρχίσει και βάζει σωστές βάσεις. Σε πολλά σημεία αποκτάμε γνώση που θα μας δώσει δύναμη. Τώρα ίσως κάποιοι δεν το βλέπετε αλλά το μέλλον πιστεύω θα μας δικαιώσει.

 

:beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2472
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  93
  • Reputation:   459
  • Achievement Points:  94
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6142 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Να επανέλθω στο θεμα και με μερικές φωτο!

Όπως προείπα ποτέ δεν θα πούλαγα τα αγαπημένα μου κόμικς τα περισσότερα από τα οποία, τα μαζεύω από πολύ νέος!

Ο λόγος που αποφάσισα κάποτε να τα δέσω ήταν για να τους δώσω μια περίοπτη θέση στη βιβλιοθήκη μου μαζι με όλα τα άλλα βιβλία μου!!

Επίσης ενας άλλος λόγος ειναι η προστασία τους απο οτιδήποτε και "οποιονδήποτε"!!

Η αίσθηση του να διαβάζεις τα παλιά τεύχη δεμένα είναι τελείως διαφορετική!

 

dscf0442wl1.jpg

dscf0443kn5.jpg

dscf0445vb4.jpg

dscf0446ti0.jpg

 

Γιωργος

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Να επανέλθω στο θεμα και με μερικές φωτο!

...

Γιωργος

 

 

:cool::div: :div:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

ΟΚ, μας έψησες... για πες μας κιόλας λεπτομέρειες για το πόσο κοστίζει περίπου η όλη διαδικασία... :cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

χμμμμ τώρα που τα βλέπω (α) θα σκότωνα τον βιβλιοδέτη που τα "Κόμιξ" δεν βγήκαν ισοϋψή (είμαι manic compulsive... τι να κάνουμε... αρρωσταίνω που τα βλέπω να χοροπηδάνε έτσι :) ) (β) βάρυναν πολύ.... η εικόνα που έχει ο LordMakro πιό πάνω με τα χαρτόκουτα είναι ίδια (πάνω-κάτω) με την κατάσταση των δικών μου και είναι σύμφωνη με τη δική μου αισθητική για το πως θέλω να τα "βλέπω" εκτεθειμένα στη βιβλιοθήκη μου. Η βιβλιοδέτηση που επιλέχτηκε μου θυμίζει δικηγορικό γραφείο/επαγγελματικό χώρο απτο 1960. Μου σκότωσες το πιτσιρίκι μέσα μου που γουστάρει χρώματα, χαβαλέ και τζέρτζελο! Ειδικά τα Αστερίξ και τα Λούκυ Λουκ μου θυμίζουν κάτι πανάρχαιους τόμους με εργατικές νομοθεσίες, κάτι οικονομικές εγκυκλοπαίδειες του πατέρα μου.... θα προτιμούσα (αν και δεν ξέρω αν είναι εφικτό) γυαλιστερά ζωντανά χρώματα. Και πιθανότατα διαφορετικό ανά σειρά και με παραπομπή στα "χρώματα" της σειράς (πχ πράσινο για Ιζνογκούντ, γαλάζιο για Αστερίξ κλπ)....

 

Βέβαια γράφει τώρα ένας άνθρωπος που έχει βάψει το σαλόνι του γαλάζιο/μπλε/μωβ, έχει ένα κατακόκκινο κάλυμμα στον καναπέ, κίτρινα μαξιλάρια, πολυθρόνες με βαμένο κόκκινο το ξύλο, ψάχνει να χώσει μέσα κάτι σε ανοιχτό ζωντανό πράσινο και οραματίζεται κάτι βγαλμένο από ένα γαλλοβελγικό κόμικ :lol: (πρόοδος από την εποχή που τα ήθελα όλα βαμμένα μαύρα, με μαύρα σεντόνια, μαύρα μαξιλάρια, μαύρα έπιπλα, μαύρη μαυρίλα πλάκωσε, μαύρη σαν καλιακούδα ;) )

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Τελικά δεν είμαι μόνο εγώ λοξός, απλά εγώ συγκρατήθηκα και δεν είπα τίποτα για τα ισοψή ΚΟΜΙΞ, παρόλα αυτά το κόκκινο είναι πολύ καλό πρέπει να ομολογήσεις - έχει και τα εξώφυλλα μέσα έτσι; Ωστόσο αντιστοιχίες με τα χρώματα που λες (κόκκινο - ΤΕΝ ΤΕΝ / πράσινο - ΙΖΝΟΓΚΟΥΝΤ / γαλάζιο - ΑΣΤΕΡΙΞ / κίτρινο ίσως - ΛΟΥΚΥ κλπ) είναι λεπτομέρειες προσωπικού γούστου και δυνατότητες δεσίματος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2472
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  93
  • Reputation:   459
  • Achievement Points:  94
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6142 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Οκ!

Μερικές απαντήσεις:

1. Το κόστος τώρα είναι 18€ για δέρμα και 12€ για πανί.

2. Το ύψος με ενοχλεί και εμένα αλλά τα παλια τεύχη ήταν πιο μικρά από τα καινούργια και τα έδεσα διαφορετικές εποχές!!

Μέσα είναι ισοϋψή!

3. Το δέρμα βγαίνει μόνο ματ!

4. Τα χρώματα είναι διαφορέτικα σε καθε διαφορετική σειρά και είναι θέμα γούστου αλλά στο δέρμα υπάρχουν μόνο 4 χρώματα(μπλε,πρασινο,κοκκινο,μαυρο)!!

 

dscf0449cm6.jpg

 

Γιωργος

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Κι εγώ παρατήρησα αμέσως το ύψος στους τόμους με τα ΚΟΜΙΞ, δυστυχώς δεν μπορείς να είσαι σίγουρος τι δουλειά θα σου κάνει ακριβώς αυτός που θα τα δέσει. Ωραίο το κόκκινο χρώμα, τα υπόλοιπα όντως είναι κάπως "βαριά". Προσωπικά δεν θα το έκανα, ειδικά τα κόμιξ της Μαμούθ είναι ήδη ωραία δεμένα (με ράχη και χωρίς συρραπτικά) και φαίνονται θαυμάσια όπως είναι σε μια βιβλιοθήκη. Γενικά σύμφωνω με τον germanicus ότι δεν πρέπει να δείχνουν υπερβολικά "σοβαρά" (κόμικς είναι άλλωστε), χωρίς όμως να χρειάζεται να είναι και εντελώς "παρδαλά". Το σίγουρο πάντως είναι ότι τα θέλω τακτοποιημένα και προσβάσιμα σε βιβλιοθήκες και όχι αποθηκευμένα σε πατάρια, κούτες κλπ. Προσεχώς μετακομίζω (επιτέλους, χώρος) και βρίσκομαι σε φάση ψαξίματος για βιβλιοθήκες, όταν τακτοποιηθώ θα ανεβάσω νέες φωτογραφίες (με ομοιόμορφα τα κουτιά και με τυπωμένες τις ταμπελίτσες). :mafia:

Επεξεργασία από Lord Makro
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

George 12, εμένα μου αρέσει αυτο που έχεις κάνει με τους τόμους! ΟΚ μπορεί και εγώ να διάλεγα πιο pop χρώματα, αλλα γενικά ειναι όμορφο αποτέλεσμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  3999
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  46
  • Reputation:   42
  • Achievement Points:  46
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6006 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Να κάνω μια ερώτηση? Κάπου την έχει ξαναπάρει το μάτι μου αλλά δεν κατάφερα να την βρω μέσα στα χιλιάδες posts :D

Έχει αγοράσει κανείς τις θήκες για το περιοδικό ΚΟΜΙΞ?Θα ήθελα μια γνώμη μιας και δεν τις έχω δει από κοντά.

 

Όσο αναφορά την αποθήκευση,όσα έχουν μεγάλη αξία για μένα βρίσκονται στη βιβλιοθήκη σε ντουλαπάκι. Για τα υπόλοιπα αγόρασα πρόσφατα κουτιά από το ΙΚΕΑ ,τα τακτοποίησα με ταμπελίτσες απέξω και τα έβαλα στο πατάρι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15795
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Όσο αναφορά την αποθήκευση,όσα έχουν μεγάλη αξία για μένα βρίσκονται στη βιβλιοθήκη σε ντουλαπάκι. Για τα υπόλοιπα αγόρασα πρόσφατα κουτιά από το ΙΚΕΑ ,τα τακτοποίησα με ταμπελίτσες απέξω και τα έβαλα στο πατάρι.

...όπου ελπίζω να ΜΗΝ έχεις θερμοσύφωνα!! Αν έχεις κάνε τον κόπο να πάρεις κανα-2 τελάρα ξύλινα από καμμιά οικοδομή και βάλε τα κουτιά πάνω σε αυτά. Πολλά γίνονται - μην κάτσει στραβή και έχεις να στεναχωριέσαι και για τα κόμικ ;)

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1533
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  893
  • Reputation:   614
  • Achievement Points:  893
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6235 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Σωστή η συμβουλή του zoo! Κι εγώ έχασα πολλά συλλεκτικά κόμικ (τα περισσότερα ήταν συλλογή του πατέρα μου..) από το νερό που μπήκε στην αποθήκη λόγω πλημύρας... :crying: :crying: :crying: και σκέφτομαι ότι αν είχα την κούτα πάνω σε ράφι θα ζούσαν..γι αυτό να προσέχετε για να έχετε.. :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3999
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  46
  • Reputation:   42
  • Achievement Points:  46
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6006 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

χεχε έχω φροντίσει ήδη!έχω ένα κομμάτι μελαμίνης, αλλά ούτως ή άλλως βρίσκονται πάνω από άλλα κουτιά διαφόρων πραγμάτων.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  4236
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  153
  • Content Count:  1514
  • Reputation:   18098
  • Achievement Points:  2201
  • Days Won:  21
  • With Us For:  5972 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μια καλή λύση είναι επίσης να τα πας σε κάποιο τυπογραφείο για σκανάρισμα,αφού πρώτα χωρίσεις τις σελίδες.Μερικά διαθέτουν επαγγελματικά μηχανήματα,που βάζεις πακέτο τις σελίδες και τις σκανάρει γρήγορα τη μια μετά την άλλη!Ίσως να είναι ακριβή λύση,αλλά σίγουρα πολύ πιο γρήγορη.Όλα αυτά φυσικά για λόγους back up,αφού το χάρτινο κόμικ δε συγκρίνεται εννοείται με το σκαναρισμένο...!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.