Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποθήκευση-διατήρηση περιοδικών κόμικς


Ο επισκέπτης bluesman

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Είσαι σίγουρος για αυτό που αποφάσισες; Δεν ξέρω αν είναι εφικτό οικονομικά :P

Οι Mylar είναι πανάκριβες, (σε σχέση πάντα με τις άλλες που κυκλοφορούν) γιατί είναι πραγματικά μουσειακού επιπέδου. Στο λέω εκ πείρας γιατί έχω κάποιες Mylar κι εγώ, αλλά με... το σταγονόμετρο σε τεύχη ιδιαίτερης αξίας και παλαιότητας.

 

Μια λύση πάντως αν θέλεις καλύτερη ποιότητα (χωρίς να πας σε mylar) είναι να πάρεις σακούλες από πολυαιθυλένιο (αντί για πολυπροπυλένιο που είναι το στάνταρ). Εγώ έχω καταλήξει στις Collectorline τις οποίες χρησιμοποιώ για τα παλιά μου τεύχη (70s - αρχές 80s) και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Βέβαια δεν νομίζω να υπάρχουν στην Ελλάδα, τελευταία φορά είχα παραγγείλει αρκετά πακέτα από Αγγλία για να έχω απόθεμα...

Κατά τα άλλα, για την συντριπτική πλειοψηφία των κόμικς μου χρησιμοποιώ κλασικές σακουλίτσες από πολυπροπυλένιο, μια χαρά κάνουν τη δουλειά τους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μόλις τώρα, Lord Makro είπε:

Είσαι σίγουρος για αυτό που αποφάσισες; Δεν ξέρω αν είναι εφικτό οικονομικά :P

Οι Mylar είναι πανάκριβες, (σε σχέση πάντα με τις άλλες που κυκλοφορούν) γιατί είναι πραγματικά μουσειακού επιπέδου. Στο λέω εκ πείρας γιατί έχω κάποιες Mylar κι εγώ, αλλά με... το σταγονόμετρο σε τεύχη ιδιαίτερης αξίας και παλαιότητας.

 

Μια λύση πάντως αν θέλεις καλύτερη ποιότητα (χωρίς να πας σε mylar) είναι να πάρεις σακούλες από πολυαιθυλένιο (αντί για πολυπροπυλένιο που είναι το στάνταρ). Εγώ έχω καταλήξει στις Collectorline τις οποίες χρησιμοποιώ για τα παλιά μου τεύχη (70s - αρχές 80s) και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Βέβαια δεν νομίζω να υπάρχουν στην Ελλάδα, τελευταία φορά είχα παραγγείλει αρκετά πακέτα από Αγγλία για να έχω απόθεμα...

Κατά τα άλλα, για την συντριπτική πλειοψηφία των κόμικς μου χρησιμοποιώ κλασικές σακουλίτσες από πολυπροπυλένιο, μια χαρά κάνουν τη δουλειά τους.

 

Δείξε μου κάποια φωτογραφία να πάρω ένα παράδειγμα πως είναι κάθε κατηγορία που λες. Νόμιζα ότι το mylar ΕΙΝΑΙ από πολυαιθυλένιο! Γνωρίζω ότι είναι ακριβότερες αλλά δεν έχω καταλάβει πόση διαφορά έχουν σε σχέση με άλλες κατηγορίες ποιότητας. Σημειωτέον ότι στο σαλόνι που έχω βάλει κάποιες ραφιέρες έχω τζάκι. Δεν είναι δίπλα, βέβαια, αλλά ούτε ακριβώς απέναντι. Το πολυαιθυλένιο είναι acid free, έτσι; Σε ότι αφορά τις θερμοκρασίες είτε από τζάκι, είτε από air condition στο χώρο, θα έχω άραγε πρόβλημα; Κάποιες ραφιέρες έχουν φύλλα (ξύλινα, όχι τζάμι), άλλες όχι. Δεν απαντάς όμως στο ερώτημα από που τις προμηθεύομαι, έστω αυτές από πολυαιθυλένιο στις οποίες αναφέρεσαι... Δε θέλω άλλη μια απ' τα ίδια με κουβέντα που δεν καταλήγει πουθενά φίλε Χρήστο αλλά άμεσες πρακτικές λύσεις. Θέλω να ξεκινήσω να παραγγέλνω..χθες! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Λοιπόν, φωτογραφίες δεν νομίζω ότι έχει νόημα να βάλω, η διαφορά είναι κυρίως στην αίσθηση και στην αφή και δεν νομίζω ότι αποτυπώνεται σε μια εικόνα. Οι Mylar είναι πολύ γυαλιστερές και "κρυστάλλινες" και δεν φθείρονται με την πάροδο του χρόνου, γι' αυτό είναι μουσειακής ποιότητας. Η διαφορά στην τιμή είναι μεγάλη - το πακέτο των 50 είναι σαφώς ακριβότερο από ένα πακέτο των 100 της "κανονικής" ποιότητας. Εγώ οι λίγες που χρησιμοποιώ είναι Mylites 2 στο standard μεγεθος που κάνει και για Silver Age τεύχη

 

gerber678.thumb.jpg.d78e562ab84f6cde9f6cd167b67db48f.jpg

 

Για το πού τις προμηθεύεσαι, υπάρχουν τα γνωστά ελληνικά και ξένα καταστήματα κόμικς. Αν θυμάμαι καλά, το πακέτο που έχω αυτή τη στιγμή το είχα πάρει από το Star Comics. Ο Άγγελος φέρνει γενικά διάφορα είδη από σακούλες, εκεί παίρνω και τις απλές που χρησιμοποιώ στα σύγχρονα κόμικς - προτιμώ τις Comicare.

 

Όσο για τις Collectorline που ανέφερα πριν τις οποίες χρησιμοποιώ γενικά για τα πιο παλιά τεύχη είναι αγγλική φίρμα και δεν βρίσκονται εύκολα στην Ελλάδα. Θα μπορούσε ίσως κάποιο κατάστημα να τις παραγγείλει...

 

 

Επεξεργασία από Lord Makro
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  30737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  115
  • Reputation:   695
  • Achievement Points:  216
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3334 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Καλησπέρα, έχω τα περιοδικά μου σε βιβλιοθήκη και σκέφτομαι να πάρω μηχάνημα συσκευασίας κενού αέρος ώστε να βάζω τα περιοδικά σε σακουλάκια και να τα κλείνω..όπως κάνουν δηλαδή με τα τρόφημα θα βάζω τα περιοδικά..τι λέτε? το έχει κάνει κανείς?αξίζει?κάτι άλλο να προτείνετε?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25886
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  214
  • Reputation:   2284
  • Achievement Points:  233
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4202 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

2 ώρες πριν, xristaras1978 είπε:

Καλησπέρα, έχω τα περιοδικά μου σε βιβλιοθήκη και σκέφτομαι να πάρω μηχάνημα συσκευασίας κενού αέρος ώστε να βάζω τα περιοδικά σε σακουλάκια και να τα κλείνω..όπως κάνουν δηλαδή με τα τρόφημα θα βάζω τα περιοδικά..τι λέτε? το έχει κάνει κανείς?αξίζει?κάτι άλλο να προτείνετε?

 

Ζόρικο μου φαίνεται και χρονοβόρο! 

Αρχικά δεν θα μπορείς να τα ανοίξεις για να διαβάσεις, θα πρέπει κάθε φορά να το σκίζεις και να το ξανασφραγίζεις.

 

Γιατί δεν πορεύεσαι με τις κλασσικές διαφάνειες για comics που κυκλοφορούν ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  115
  • Reputation:   695
  • Achievement Points:  216
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3334 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

6 ώρες πριν, Andysaurus είπε:

 

Ζόρικο μου φαίνεται και χρονοβόρο! 

Αρχικά δεν θα μπορείς να τα ανοίξεις για να διαβάσεις, θα πρέπει κάθε φορά να το σκίζεις και να το ξανασφραγίζεις.

 

Γιατί δεν πορεύεσαι με τις κλασσικές διαφάνειες για comics που κυκλοφορούν ?

Για ποιες λες;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25886
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  214
  • Reputation:   2284
  • Achievement Points:  233
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4202 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Υπάρχουν διάφορες εταιρίες που βγάζουν τέτοιες διαφάνειες. 

Παραθέτω ενδεικτικά μία από τις γνωστές. 

Επίσης υπάρχουν διάφορα μεγέθη. 

Εμένα που η συλλογή μου αποτελείται κυρίως απο υπερ ηρωικά σε standard size χρησιμοποιώ συγκεκριμένο μέγεθος. 

Τώρα αν θες να κλείσεις μεγαλύτερα μεγέθη (τύπου Asterix) η μικρότερα (τύπου μίκυ μάους) θα πρέπει να το ψάξεις με διαστάσεις. 

 

Επίσης αν θες να κλείσεις tpbs θα πρέπει να έχεις στο νου σου ότι ναι μεν θα βρεις αρκετές διαφάνειεςόπου στην περιγραφή θα έχουν το ίδιο μέγεθος (ύψος και πλάτος) αλλά έχουν διαφορετικό βάθος ώστε να χωράνε και τομάκια άνω των 200 σελίδων. 

 

Αν όμως αφορά μόνο τεύχη και όχι τομάκια δεν θα δυσκολευτείς καθόλου. 

download.jpg

Επεξεργασία από Andysaurus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  39883
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  2
  • Reputation:   8
  • Achievement Points:  2
  • Days Won:  0
  • With Us For:  433 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γειά σας παιδιά και απο μένα,

καινούριος στην παρέα και μόλις ξεκινάω την συλλογή μου.

Μια ερώτηση, για τα μικρά Μικυ Μαους (13,5 x 20,5) τι κουτιά αποθήκευσης χρησιμοποιείται;

Ζελατίνες βρήκα αλλα κάποιον τρόπο αποθήκευσης για αυτά τα μικρούλια δεν βρήκα. Ακόμα και κάποιες θήκες περιοδικών θα μου έκαναν.

ευχαριστω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36220
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  127
  • Reputation:   997
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1427 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

1 ώρα πριν, panagiotis223 είπε:

Γειά σας παιδιά και απο μένα,

καινούριος στην παρέα και μόλις ξεκινάω την συλλογή μου.

Μια ερώτηση, για τα μικρά Μικυ Μαους (13,5 x 20,5) τι κουτιά αποθήκευσης χρησιμοποιείται;

Ζελατίνες βρήκα αλλα κάποιον τρόπο αποθήκευσης για αυτά τα μικρούλια δεν βρήκα. Ακόμα και κάποιες θήκες περιοδικών θα μου έκαναν.

ευχαριστω.

Κούτες παπουτσιών ίσως ή ακόμα καλύτερα χειροποίητες :havefun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39883
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  2
  • Reputation:   8
  • Achievement Points:  2
  • Days Won:  0
  • With Us For:  433 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλησπέρα παιδιά,

για τα Μίκυ Μάους που βρίσκεται χαρτονάκια;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10248
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  345
  • Reputation:   1902
  • Achievement Points:  365
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

On 23/1/2023 στο 10:52 ΠΜ, panagiotis223 είπε:

Γειά σας παιδιά και απο μένα,

καινούριος στην παρέα και μόλις ξεκινάω την συλλογή μου.

Μια ερώτηση, για τα μικρά Μικυ Μαους (13,5 x 20,5) τι κουτιά αποθήκευσης χρησιμοποιείται;

Ζελατίνες βρήκα αλλα κάποιον τρόπο αποθήκευσης για αυτά τα μικρούλια δεν βρήκα. Ακόμα και κάποιες θήκες περιοδικών θα μου έκαναν.

ευχαριστω.

Στο Jumbo πουλάνε χάρτινες κούτες με διαστάσεις 32Χ21Χ12,5 εκατοστά. Αυτές νομίζω κάνουν. Επίσης υπάρχουν και πλαστικές πολύ ανθεκτικές κούτες σε διάφορες διαστάσεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  40349
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  1
  • Reputation:   3
  • Achievement Points:  1
  • Days Won:  0
  • With Us For:  310 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά καλησπέρα 

Που μπορώ να βρω κουτιά αποθήκευσης στη Θεσσαλονίκη;

Storage box.

Ή τι άλλο έχετε να προτείνετε. 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  32788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  241
  • Reputation:   864
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  148

Για την αποθήκευση σε ελεγχόμενη υγρασία υπάρχουν ντουλάπες αν δεν έχει αναφερθεί πιο πάνω. Υποτίθεται θα βοηθήσει στην υδρόλυση και την οξείδωση. Φτιάχνει πχ η Sirui που φτιάχνει τα φωτογραφικά. Το κόστος για το μοντέλο με υαλοπίνακα είναι περίπου 3 ευρώ το λίτρο για τα 200 λίτρα, και 40Kw κατανάλωση το χρόνο υποθέτω.

 

Οι αλλαγές θερμοκρασίας νομίζω ότι μπορούν να ομαλοποιηθούν πολύ με απλή θερμομόνωση με φελιζόλ σε σημαντικό ποσοστό της εξωτερικής επιφάνειας, αλλά μια και ελέγχεται η υγρασία, ίσως υπάρχει αντίκτυπο.

 

Υποθέτω ότι έχουν μικρή κυκλοφορία αέρα σε σχέση με τα ανοιχτά ράφια, οπότε θα κάνουν λίγο πιο ομαλές τις αλλαγές θερμοκρασίας ούτως ή άλλως, και θα περιορίζουν σημαντικά τα έντομα.

 

Σίγουρα περιορίζουν τα οργανικά που φτάνουν στο χαρτί με τη σκόνη και τις μυρωδιές. Πολύ σημαντικό στα ελληνικά υπόγεια που μπορεί να έχουν και καυστήρες κλπ, και σε μικρά διαμερίσματα με καθιστικό στον ίδιο χώρο με την κουζίνα.

 

Έχουν κλειδιά για βασική προστασία από αδιάκριτους, παιδιά, κατοικίδια και γενική καθαριότητα όταν αυτή γίνεται από τρίτους ή δικούς μας ανθρώπους που δεν ξέρουν από κόμιξ.

 

Έχουν tempered glass μπροστά στα μεγάλα μεγέθη, οπότε μπορείς να αφήσεις να φαίνεται κάπως το περιεχόμενο ή να προστατεύσεις και απ' το φως με απλή κάλυψη του υαλοπίνακα από μέσα. Και ο υαλοπίνακας μόνος του πρέπει να κόβει πολλά απ τα καταστροφικά.

 

Το κόστος είναι σίγουρα υψηλότερο από μια απλή ντουλάπα ανάλογης κατασκευής, αλλά όχι και τόσο πολύ στις μέρες μας. Πληρώνουμε πλέον ακόμα και τη χειρότερη ποιότητα κλειστού ραφιού χρυσή.

 

Δεν ξέρω τί αντοχές έχουν σε βάρος.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  25886
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  214
  • Reputation:   2284
  • Achievement Points:  233
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4202 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Οι βιβλιοθήκες μου φούλαραν δυστυχώς και έχω πάρει την απόφαση στην μία που έχει τευχάκια να τα βγάλω και να τα αποθηκεύσω κάπου αλλού. 

Το ερώτημα είναι που?

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με κούτες αποθήκευσης και κατά καιρούς έχει πάρει το μάτι μου ειδικά κουτιά αποθήκευσης Comics. 

Τι προτείνετε? Να προχωρήσω σε αυτή τη λύση, 

Να σημειώσω ότι όλα τα τεύχη είναι στις διαφάνειες του με χαρτονάκι.

Τα τεμάχια που θέλω να αποδεσμεύσω από τις βιβλιοθήκες είναι γύρω στα 1000. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33749
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  118
  • Reputation:   902
  • Achievement Points:  123
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1925 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  56

2 hours ago, Andysaurus said:

Οι βιβλιοθήκες μου φούλαραν δυστυχώς και έχω πάρει την απόφαση στην μία που έχει τευχάκια να τα βγάλω και να τα αποθηκεύσω κάπου αλλού. 

Το ερώτημα είναι που?

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με κούτες αποθήκευσης και κατά καιρούς έχει πάρει το μάτι μου ειδικά κουτιά αποθήκευσης Comics. 

Τι προτείνετε? Να προχωρήσω σε αυτή τη λύση, 

Να σημειώσω ότι όλα τα τεύχη είναι στις διαφάνειες του με χαρτονάκι.

Τα τεμάχια που θέλω να αποδεσμεύσω από τις βιβλιοθήκες είναι γύρω στα 1000. 

 

Η φράση-κλειδί γι` αυτό που ψάχνεις είναι "short box".

Αυτά ακόμα κι αν γεμίσουν τελείως, μπορείς να τα μεταφέρεις εύκολα.

Έρχονται σε δύο μεγέθη, ένα για συνηθισμένα τεύχη, κι ένα για μεγαλύτερα.

Εξωτερικά μπορεί να είναι λευκά (και να είναι σχετικά φθηνά), ή τυπωμένα (στη διπλάσια περίπου τιμή).

Πέρα απ` αυτά μπορείς να χρησιμοποιήσεις κι άλλα δοχεία. Υπάρχουν διάφορα, κάποια μάλιστα ειδικά γι` αυτή τη δουλειά.

Γενικά, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και απλά κουτιά (χάρτινα, πλαστικά...) αλλά θα πρέπει να προσέξεις μήπως το υλικό τους επηρεάζει αρνητικά το χαρτί, ή μήπως τα απομονώνει τόσο αποτελεσματικά από την υγρασία, ώστε να παγιδεύσει αυτήν που έμεινε μέσα! Στην οποία περίπτωση ψάξε για desiccant.

 

Εννοείται ότι και το περιβάλλον είναι σημαντικό, καθώς πρέπει να αποφεύγεις τον ήλιο και την υγρασία.

 

Αυτά τα λίγα από μένα. Ίσως κάποιος με περισσότερη γνώση και πείρα να σε βοηθήσει περισσότερο...

 

        καλή διάθεση πάντα!

                      :)

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.