Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποθήκευση-διατήρηση περιοδικών κόμικς


Ο επισκέπτης bluesman

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Στο δωμάτιο-βιβλιοθήκη του σπιτιού μου χρησιμοποιώ έπιπλα BILLY από το ΙΚΕΑ. Αυτά για να βάλω τα διάφορα βιβλία της δουλειάς, τους τόμους και τα HC. Μαζί με τα Π5 ΒΑΒΕΛ Αστεριξ Λουκυ Wizard και ό,τι έκδοση μπορεί να μπει σε μια βιβλιοθήκη. Απλά τεύχη με συραπτικό πηγαίνουν πάνω στις BILLY μεσα σε κούτες RANX_XEROX γεμάτες με τευχάκια. Τις κούτες τις χάλασα και τις ξαναμοντάρισα προσεκτικά με ψαλίδι και κόλλα, για να έχει τέτοιο μέγεθος που να χωράει ακρβώς τα τευχάκια, χωρίς να κουνιούνται. Γεμισμένες είναι στοιβαρές και δεν χαλάνε τα περιοδικά. Με ετικέτες κολημένες στο κουτί ξέρω τι έχει η καθεμιά. Τα παλιά ή και τα σχετικά μονόχρωμα εξώφυλλα στα τεύχη τευχη που μπορούν να λερωθούν με την πάροδο του χρόνου, τα βάζω μέσα σε σακουλάκια και όταν πρέπει και σε backing board.

 

Έχω και καμιά 40 κούτες αφημένες στο πατρικό μου στο ημιυπόγειο. Τα έχω στοιβάξει μέσα σε μια τετράφυλλη ντουλάπα κρεβατοκάμαρας . Για να μην έχω 5 κούτες την μία πάνω στην άλλη, και ζορίζονται τα κάτω τεύχη από το βάρος των πάνω κουτιών, έχω χτίσει τελάρα σαν ράφια, για να αντέχουν το βάρος. Βασικά άλλαξα τα φώτα στην ντουλάπα. Έτσι και αλλιώς έχουμε χτίσει μια πατέντα ώστε να μην κινδυνεύει να πλυμηρίσει το ημιυπόγειο.

 

Ελπίζω...

Επεξεργασία από comicsell
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

quote

Έχει αγοράσει κανείς τις θήκες για το περιοδικό ΚΟΜΙΞ?Θα ήθελα μια γνώμη μιας και δεν τις έχω δει από κοντά.

Unquote

 

Όλα τα Κόμιξ τα έχω στις ειδικές θήκες. Μπορώ να πω ότι προστατεύονται πολύ καλά. Είναι όμως λίγο ογκώδεις. Επιπλέον δεν μπορείς να βάλεις πάρα πολλά τεύχη σε κάθε θήκη γιατί η στήριξη ξεκολλάει από την ράχη της θήκης. Πέραν αυτών αξίζει μόνο αν μετά τις βάλεις σε ράφια ή βιβλιοθήκη και όχι φυσικά την μία πάνω στην άλλη.

Επεξεργασία από Pavlos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3999
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  46
  • Reputation:   42
  • Achievement Points:  46
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6006 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

quote

Έχει αγοράσει κανείς τις θήκες για το περιοδικό ΚΟΜΙΞ?Θα ήθελα μια γνώμη μιας και δεν τις έχω δει από κοντά.

Unquote

 

Όλα τα Κόμιξ τα έχω στις ειδικές θήκες. Μπορώ να πω ότι προστατεύονται πολύ καλά. Είναι όμως λίγο ογκώδεις. Επιπλέον δεν μπορείς να βάλεις πάρα πολλά τεύχη σε κάθε θήκη γιατί η στήριξη ξεκολλάει από την ράχη της θήκης. Πέραν αυτών αξίζει μόνο αν μετά τις βάλεις σε ράφια ή βιβλιοθήκη και όχι φυσικά την μία πάνω στην άλλη.

 

 

Το ξεφύλλισμα των τευχών γίνεται άνετα?Μέχρι 16 τεύχη λέει ότι χωράει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Το ξεφύλλισμα των τευχών γίνεται άνετα?Μέχρι 16 τεύχη λέει ότι χωράει.

 

Γίνεται πολύ εύκολα, αλλά ο αριθμός των 16 τευχών δεν είναι standard. Εξαρτάται απόλυτα από το πάχος των τευχών. Ίσως ίσχυε παλιά που τα πρώτα τεύχη ήταν πολύ πιό λεπτά από τα πιό πρόσφατα. Και ένα άλλο θέμα που ξέχασα να αναφέρω στο προηγούμενο post αφορά τα special τεύχη που είναι χοντρά και κολλημένα ( όχι με συνδετήρες ). Αυτά δύσκολα τοποθετούνται στις θήκες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Αγόρασα πολλές θήκες ΚΟΜΙΞ, αλλά τελικά, αφού τις χρησιμοποίησα λίγο καιρό, τις άφησα στο ράφι όπως τις πήρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3960
  • Group:  Members
  • Topic Count:  233
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   4287
  • Achievement Points:  1125
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6012 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Μακριά απο υγρασία και για τους νεαρότερους κάτι που είπαν και τα παιδιά: τους γονείς και τα μάτια σας!!! :fear: :UpDown:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Ναι, οι βιβλιοθήκες από το ΙΚΕΑ είναι μία όμορφη και φτηνή σχετικά λύση. Έχουν και όμορφα πορτάκια εάν θέλετε τμήμα τους να είναι εντελώς κλειστό ή με τζάμι για να μην έχετε πρόβλημα με την σκόνη.

 

Φίλε comicsell, αλήθεια που ακριβώς είναι το πατρικό σου; :D

 

Όχι μην πηγαίνει στο πονηρό το μυαλό σου, απλά τον τελευταίο καιρό με όλες αυτές τις πλημμύρες και τις καταστροφές όπου το νερό φτάνει και το ένα μέτρο σε ύψος στα πλημμυρισμένα σπίτια, σε βάζει σε σοβαρές σκέψεις για το πόσο ασφαλείς μπορείς να αισθάνεσαι γενικά. Υπόγεια - ημιυπόγεια - ισόγεια, ακόμα και πατάρια μπορεί να είναι εξαιρετικά χρήσιμα για χρήσεις αποθήκευσης όλων των λογιών των πραγμάτων, όμως όπως η πείρα έχει αποδείξει (και ιδία προσωπική) έχουν στατιστικά μεγάλες πιθανότητες να αντιμετωπίσουν κάποιο πρόβλημα (τείνει να είναι αυξητική αυτή η τάση).

 

Για τα πατάρια μόνο α) έλλειψη θερμοσίφωνα και β) συνεχής επίβλεψη μην σπάσουν τυχόν υδραυλικά από τους από επάνω (συνήθως είναι επάνω από τα μπάνια). Για τα υπόγεια μόνο όσα βρίσκονται σε κτίρια υπερυψωμένα, δηλαδή σε λόφους με επαρκή αποχέτευση και μακριά από ποταμούς - ρέματα και κεντρικά δημοτικά δίκτυα ύδρευσης, αποχέτευσης και ομβρίων δείχνουν να μην έχουν πρόβλημα, αλλά και πάλι μην είστε ποτέ 100% σίγουροι καθώς έστω και ένας σωλήνας ή κάτι άλλο να περνάει μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα. Όπως τέτοιο πρόβλημα αντιμετώπισα εγώ με το δικό μου υπόγειο - αποθήκη που επί δύο χρόνια κάθε φορά που έβρεχε είχα μία εσωτερική πισίνα από τα νερά που έφερνε από τον κήπο ένας σωλήνας που είχε μέσα τα καλώδια του ΟΤΕ. Ευτυχώς τα πλακάκια που είχα βάλει είχαν καλή σχετικά ρύση και έβγαζαν τα νερά εκτός αποθήκης, μετά ανέλαβα με το τρυπάνι ανά χείρας και διόρθωσα ολοκληρωτικά (θέλω να πιστεύω) το πρόβλημα αφού οι κ.κ. συνιδιοκτήτες ένιπταν τας χείρας τους... Πάραυτα πάντα υπάρχει σε αυτούς τους χώρους έντονο το πρόβλημα της υγρασίας λόγω του ότι βρίσκονται υπό το έδαφος και συνήθως έχουν ανεπαρκή αερισμό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Το υπόγειο έχει πλημυρίσει παλιότερα και γι' αυτό η πατέντα με την σύνδεση στην κεντρική αποχέτευση βολεύει καλά. Εξάλου μένω επαρχία, εκεί που δεν έχουμε μπαζώσει πάρκα, δεν έχουμε κάψει λόφους και η βροχή απλά πέφτει. ΟΙ σωλήνες του σπιτιού καλά θα κάνουν να κάτσουν ήσυχα! Αλλά από την άλλη, ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  4388
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  238
  • Reputation:   1326
  • Achievement Points:  238
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5946 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Τις Billy απο ΙΚΕΑ έχω και εγώ και πιστεύω ότι είναι εντελώς κομικ-friendly τόσο σε διαστάσεις όσο και σε προσαρμοστικότητα. Φτηνές, όμορφες και επεκτάσιμες.

 

Την βιβλιοδεσία την έχω σκεφτεί και εγώ, αλλά με προβληματίζει το κόστος. Προτιμώ να επενδύσω σε άλλα κόμικ που θέλω να πάρω, τουλάχιστον προσ το παρόν. Ειδικά σακουλάκια είναι η πιο ενδεδειγμένη λύση για μένα. Για τα ΚΟΜΙΞ σκεφτόμουν κι εγώ τα ντοσιέ της εταιρίας αλλά στη φωτο της διαφήμισης βλέπω κάτι κλιπσακια στις ράχες που μου φαίνονται λίγο βάρβαρα. Όποιος τα έχει ας μας δώσει τα φώτα του και ως προς αυτό. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Στο νέο ΚΟΜΙΞ, αναφέρει οτι, οι συνδρομητές θα πέρνουν ως δώρο μια κλασσική χαρτινη θήκη φύλαξης περιοδικών, αλλά κόκκινη & με το λογότυπο του ΚΟΜΙΞ στη ράχη. Νομίζω είναι πιο καλή λύση αυτή. Ας ελπίσουμε κάποια στιγμη να τις δούμε να διατείθενται σε όλους, όπως συνέβη και με τα παλαιότερα συνδρομιτηκά δώρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Όντως, μακράν η πιο πρακτική λύση και απορώ γιατί δεν το εφάρμοσαν τόσον καιρό στο ΚΟΜΙΞ. Στο Αλμανάκο είχαν κυκλοφορήσει σαν δώρο σε μερικά τεύχη και ήταν πολύ πρακτικές. Πολύ καλύτερη επιλογή από τις προηγούμενες, με τους συνδετήρες και την ράχη που ξεκολλούσε.

 

Μακάρι να τις διαθέσουν προς πώληση χωρίς να είναι ανάγκη να γραφτείς συνδρομητής. Σίγουρα θα αγοράσω πολλές :rainbow:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Και σίγουρα θα έχουν πολύ χαμηλότερο κόστος, απο τις άλλες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Φίλε CortoMaltese, τα κλιπάκια δεν φθείρουν το περιοδικό απλά τα κρατάνε από τις μεσαίες σελίδες (ένα επάνω και ένα κάτω) και όλα μαζί μπαίνουν στο ντοσιέ χωρίς πρόβλημα ή κόπο. Είναι η κλασσική λύση που προσφέρει σε διάφορες κυκλοφορίες της η DeAngostini και κρίνεται αξιόλογη, αλλά δεν ξέρω εάν είναι και κατάλληλη γιατί ουσιαστικά είναι στον αέρα και ίσως με την πάροδο του χρόνου εάν είναι όρθια να "κρεμάνε".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  3999
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  46
  • Reputation:   42
  • Achievement Points:  46
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6006 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Μια ερώτηση παιδιά.

Που μπορώ να βρω τις ζελατίνες για να βάζω μέσα τα τεύχη ΚΟΜΙΞ μου? Υπάρχουν στα βιβλιοπωλεία ή πρέπει να παω σε συγκεκριμένο μαγαζί?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15795
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Στα περισσότερα κομιξάδικα (προσωπικά παίρνω από Solaris) μπορείς να προμηθευτείς διαφάνειες και σκληρά χαρτόνια - συνήθως οι διαφάνειες είναι σε πακέτα των 50 & 100 αν δεν κάνω λάθος :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Υπάρχουν σε όλα τα κομικομάγαζα, όπως είναι το Solaris, Jemma, Comicworld, Relax κλπ. Αλλά μπορείς και να τα βρείς online στο ebay κλπ.

 

ΕDIT: Σόρρυ zoo δεν είχα δει το post σου!

Επεξεργασία από AndreasD
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3999
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  46
  • Reputation:   42
  • Achievement Points:  46
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6006 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Σας ευχαριστώ :thanks:

Θα περάσω μια βόλτα από Solaris τότε

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Αφού έγινε εδώ αναφορά και για τις βιβλιοθήκες, να αναφέρω ότι πρόσφατα "αναγκάστηκα" να προμηθευτώ νέες βιβλιοθήκες για το σπίτι μου. Είχα ήδη στον ίδιο χώρο δύο μικρούλες σε πλάτος (40 εκατ.) από την σειρά Billy που προαναφέρθηκε και είμαι έως ένα βαθμό ικανοποιημένος μαζί τους, όμως τελικά αποφάσισα να μην πάρω τίς ίδιες, κυρίως του χαμηλού ύψους που φτάνουν ακόμα και με την προσθήκη της - κάπως χαζής κατά την γνώμη μου - επέκταση που έχουν. Μετά από λίγη μελέτη αγόρασα από το ίδιο κατάστημα βιβλιοθήκες της σειράς Besta με τα παρακάτω κριτήρια - χαρακτηριστικά:

 

α) Ποιότητα: από όσο τις είδα πριν αλλά και τώρα που τις έχω στημένες είναι πολύ καλής ποιότητας, με όμορφο και εύκολο δέσιμο που δεν φαίνεται από όπου και να τις κοιτάξεις. H κατασκευή τους είναι πολύ εύκολη και μπορείτε να την κάνετε μόνοι σας, ενώ ποιοτικά τελικώς είναι πάνω του μέσου όρου θα έλεγα αφού μάλιστα αναφέρουν ότι έχουν αντοχή βάρους περί τα 30 κιλά ανά ράφι. Παράλληλα εκτός από τα 4 πόδια που έχει στις άκρες έχει άλλο ένα στο μέσο της για να "παίρνει" το βάρος και να μην καμπυλώσει σε αυτό το σημείο που σημειωτέων το ξύλο έχει και διπλάσιο πάχος από αυτό των άκρων άρα ποιο ενισχυμένο θα έλεγα - ενώ είναι και καλαίσθητο σαν αποτέλεσμα (μιλάω για τις διπλές βιβλιοθήκες του 1,20 μ.).

β) Μέγεθος: επειδή είχα να καλύψω έναν τοίχο πλάτους 2,50 μέτρων και μέγιστου ύψους 2,60 αποφάσισα ότι οι Besta είναι ακριβώς ό,τι χρειάζομαι γιατί με δύο βιβλιοθήκες πλάτους 1,20 καλύπτω το μήκος σχεδόν όλο (2x1,20 μ=2,40 μ) ενώ η επέκταση που έχει για το ύψος ήταν κομμένη και ραμμένη για μένα και ίσως από τις λίγες που φτάνουν τόσο ψηλά (1,92 μ + 0,64 = 2,56 μ και περίπου μισός πόντος για τα πόδια τους) Να αναφέρω ότι είναι πιο βαθιές από ότι συνήθως αφού φτάνουν τα 40 εκατοστά και αυτό σημαίνει ότι μπορείτε να βάλετε και πράγματα που άλλοτε περίσσευαν ή τα βάζατε όρθια, ή μπροστά από τα περιοδικά να βάλετε τυχόν φιγούρες ή ακόμα και "σαβούρα" στα κάτω ράφια για απλή αποθήκευση.

Χρώμα - εμφάνιση: υπάρχει διαθέσιμη σε δύο χρώματα... τύπου οξιάς που με ενδιέφερε εμένα και σε σκούρο καφέ. Άρα ήδη ταιριάζει με όσα έχω στον ίδιο χώρο αλλά και με τα γούστα μου. Συνολικά είναι απλές και όμορφες, ενώ έχουν και διάφορα χρώματα και υλικά για τα πορτάκια για να προσθέσουν επιπλέον χαρακτήρα σε αυτή. Προσωπικά σε άμεση σύγκριση με τις Billy, κρίνω ότι στο ίδιο χρώμα (οξιά) είναι πιο όμορφες και δείχνουν και πιο στιβαρές - βαριές.

Επεκτασιμότητα - προσαρμοστικότητα: Εμπίπτουν στην ίδια κατηγορία με τις Billy από άποψη επεκτασιμότητας ή προσαρμοστικότητας - πια για μένα - αφού τα ράφια τους μπορείς κυριολεκτικά να τα βάλεις σε όποιο ύψος επιθυμείς, ενώ μπορείς στο μέλλον να προσθέσεις και πόρτες διαφόρων μεγεθών, χρωμάτων και υλικών (ξύλο - γυαλί - αλουμίνιο) αλλά και μορφής (ανοιγόμενες - συρόμενες). Δεν είναι ανάγκη να τα πάρεις όλα με την πρώτη. Έχει επίσης έπιπλο για τηλεόραση, ράφια λεπτά αναρτώμενα επί τοίχου, δέχεται συρτάρια ή και ειδικά ράφια για να αφήνεις ανοικτά περιοδικά (?what?), ακόμα και σκάλα εάν την χρειάζεστε καθημερινά...

Τιμή: Οι τιμές τους κρίνονται συμφέρουσες ειδικά για την ποιότητα που προσφέρουν, αλλά ακόμα και άμεσα συγκρινόμενες με τις αντίστοιχες Billy (σε χρώμα: Οξιάς). Επισυνάπτω αρχείο του καταλόγου που αφορά τις βιβλιοθήκες αυτής της σειράς για να πάρετε μάτι ακριβώς πόσο κοστίζουν.

 

Προσωπικά δεν συνηθίζω να διαφημίζω εταιρείες ή προϊόντα, αλλά όταν βρω κάτι καλό γενικά κρίνω ότι είναι σκόπιμο να το αναφέρω και στους φίλους που τυχόν ενδιαφέρονται.

 

Ίσως αργότερα να βάλω και φωτό από αυτές στημένες, αλλά θα πρέπει πρώτα να τις τακτοποιήσω λιγάκι αφού ξαφνικά έχω πολύ χώρο ελεύθερο και δεν ξέρω πως και που να τα βάλω όλα τα βιβλία και τα κόμικ.

 

Ακολουθεί αρχείο PDF:

ikea_besta.pdf

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Niiice!!! :best::D: :beer5::DJO::)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Έχω αγοράσει και BESTA και BILLY. Εξίσου καλές. Τις BILLY τις χρησιμοποιώ για τα κομικς και TPB επειδή είναι πιο ρηχές (28 cm). Και παίρνουν γυάλινη πόρτα που τις κάνει ακόμη πιο όμορφες.

 

Τις BESTA τις χρησιμοποιώ για να φτάξω σύνθετο στο καθιστικό. Είναι πιο βαθιές (40 cm) και ταιριάζουν εγκυκλοπάιδιες και λευκώματα. Οι πόρτες που έχουν είναι γυαλιού γάλακτος και είναι κρίμα να κρύβονται μικρά βιβλία σε τέτοιο μεγάλο χώρο χωρίς καν να φαίνονται. Το εύκολο μοντάρισμα - ξεμοντάρισμα είναι ένα ατού και για τα δύο είδη επίπλων. Εξίσου καλή ποιότητα θα έλεγα, εκτός το λευκό BILLY. Σκέτη καταστροφή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Εγκάθετε του ΙΚΕΑ, ΜΠΟΥ! :lol:

Πλάκα-πλάκα, με τέτοια παρουσιάση, αν είχα χώρο για να στήσω βιβλιοθήκες, θα λάμβανα την πρόταση σου ιδιαίτερα υπόψην, καθώς ξέρω τι ψαχτήρι είσαι σε κάτι τέτοια. :best:

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Εξίσου καλή ποιότητα θα έλεγα, εκτός το λευκό BILLY. Σκέτη καταστροφή.

Λευκό; Ποιο λευκό; Για πόσο καιρό; "Φτηνήλα", όνομα και πράμα θα έλεγα... όχι για "μακροχρόνια σχέση", αν και η κουνιάδα μου που έχει πάρει τέτοια δεν έχω δει ακόμα αλλαγή χρωματισμού αλλά βεβαίως κάνουν και τα μισά λεφτά έτσι... H Billy σε χρώμα οξιάς αντιθέτως, είναι πολύ όμορφες και μου αρέσουν πολύ τα πορτάκια τους (έχω πάρει ξύλινα για το κάτω μισό - όχι γυαλί), κρίμα που οι Besta δεν έχουν το ίδιο σχέδιο αλλά είναι κάπως flat. Πάντως επειδή εμένα η κατάσταση είναι σύμμεικτη (περιοδικά - εγκυκλοπαίδειες - παλιές κονσόλες - κομμάτια υπολογιστών και ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς) οι βιβλιοθήκες αυτές μου ήρθαν κουτί, και σαν μέγεθος - κυρίως λόγω ύψους - αλλά και σαν βάθος και τιμή. Πορτάκια σε αυτές δεν έχω βάλει ακόμη, σκέφτομαι όμως ξύλινα ανοιγόμενα κάτω μέχρι τα 64 εκατοστά, γυαλί για το υπόλοιπο της βιβλιοθήκης (1,28 εκατ.) αλλά και για την επέκταση (64 εκατ.) αν και για την τελευταία σκεφτόμουν πάλι ξύλινα... θα δείξει.

 

Η πλάκα είναι ότι την πρώτη φορά που πήγα στο εν λόγω κατάστημα μου φάνηκαν όλα χάλια - ψεύτικα... δεν ασχολήθηκα πολύ. Τη δεύτερη φορά έδωσα λίγο παραπάνω προσοχή στην λεπτομέρεια, ενώ τώρα είμαι σίγουρος ότι πολλά πράγματα μπορώ να τα πάρω από εκεί σε συνδυασμό καλής ποιότητας και τιμής. ΟΚ, σαλόνι - καλή τραπεζαρία δεν θα πάω από εκεί αλλά γενικά για χώρους γραφείου - σπίτια φοιτητών - νεανικά και παιδικά δωμάτια κλπ νομίζω ότι είναι μία χαρά (έχει και Σουηδικά κεφτεδάκια :D μην με ρωτήσετε από τί κιμά είναι φτιαγμένα, δεν με ενδιαφέρει - όσο λιγότερα ξέρω τόσο καλύτερα). Αυτάαααα... νομίζω ότι τα δούλεψα και σήμερα τα ποσοστά μου :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Εγώ πάλι βρίσκομαι στην τελική φάση μετακόμισης των κόμικς μου στην καινούρια μου βιβλιοθήκη που έφτιαξα στη NEOSET. Όταν τελειώσει η οργάνωση - τακτοποίησή τους θα ανεβάσω φωτογραφίες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Yoshi τρελές πληροφορίες! Και πολύ χρήσιμες για όσους χρειάζωντε έξτρα χώρο (και είμαι ένας απο αυτούς!).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ας βάλω λοιπόν μερικές φωτογραφίες από την καινούρια μου βιβλιοθήκη...

 

Στις φωτογραφίες δεν γίνεται καλά κατανοητό το μέγεθος της βέβαια, πιάνει σχεδόν έναν ολόκληρο τοίχο, έχει ύψος πάνω από 2 μέτρα και δεν χωράει ολόκληρη στις φωτογραφίες! :D Ακόμα δεν έχει ολοκληρωθεί εντελώς η τακτοποίηση των κόμικς μου (ούτε θα μπουν όλα εδώ), όπως έχω ξαναγράψει χρησιμοποιώ κουτιά αρχειοθέτησης περιοδικών (box) με τυπωμένες αυτοκόλλητες ταμπελίτσες που έχω ετοιμάσει.

 

post-2066-1204849718_thumb.jpg post-2066-1204849788_thumb.jpg post-2066-1204849807_thumb.jpg post-2066-1204849844_thumb.jpg post-2066-1204849868_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  4521
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  20
  • Reputation:   36
  • Achievement Points:  20
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5927 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Εγώ τώρα τα έχω κι εγώ σε βιβλιοθήκη στο γραφείο μου με πόρτα και ψηλά από την κόρη μου...

Όσο σκέφτομαι πόσα είχα και δεν έχω πια... Ας είναι καλά η μάνα μου και τα παιδιά της αδελφής μου... :crying:

Τα 7 θαύματα των πάπιων, το μυστικό του τοτέμ, τη ζωδιακή πέτρα είναι μόνο ένα δείγμα του τι έχασα.... Κρίμα :valtnino:

 

P.S Πω πω Lord Makro φοβερή οργάνωση!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

P.S Πω πω Lord Makro φοβερή οργάνωση!!!

 

Είμαι οργανωτικός τύπος... ;)

 

(και έχουν αυξηθεί βέβαια τα κουτιά από τότε που έβαλα τις φωτογραφίες)

 

:Book: :Book:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εεεεππ!! Τι είναι αυτά που βλέπω εδώ; Τι λέει να δεις..."Θορ"; Εκεί τα έχεις κρυμμένα τα Ελληνικά της "Μαμούθ"; Γιατί είναι έξω από κουτιά και ζελατίνες; Ε; Γιατί; Απ'ότι βλέπω απ'τα άλμπουμ της "Μαμούθ" σου λείπει πράμα εε; Άστα..κι εμένα... Βλέπω και κάτι DVDs απ'το "Έθνος". Τι ταίνιες είχες πάρει κυρίως αν επιτρέπεται; :) Συγχαρητήρια για την οργάνωση πάντως! :respect: Αν είχα χώρο θα το έκανα κι εγώ φυσικά αλλά δεν έχω τόσο πολύ... :/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4388
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  238
  • Reputation:   1326
  • Achievement Points:  238
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5946 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Κυκλοφορούν ζελατίνες σε μέγεθος εκδοσεων Μαμουθ ????(Λουκυ λουκ, αστεριξ κτλ.). Στο solaris έχει μόνο σε αμερικάνικο μέγεθος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μαλλον η σωστη ερωτηση ειναι: υπαρχουν ζελατινες σε τετοιο μεγεθος? :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.