Μετάβαση στο περιεχόμενο

BATMAN: THE DARK PRINCE CHARMING [ ENRICO MARINI ]


Θρηνωδός

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3424 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

1.jpg

 

Το "Dark Prince Charming" είναι μία από τις σχετικά λίγες περιπτώσεις κόμικ όπου μπορούμε να δούμε πόσο καλά τα καταφέρνουν BD δημιουργοί στον υπερηρωικό κόσμο. Το έκανε ο Μοέμπιους με το Parable, ακολούθησαν κάποιοι ακόμα, ένας από τους πιο πρόσφατους ο Enrico Marini (Le Scorpion). Έγραψε και σχεδίασε ένα κόμικ για τον γνωστότερο αντι-ήρωα και προσωπικό αγαπημένο του, τον Μπάτμαν. Το έργο αποτελείται από δύο μέρη με το πρώτο να εκδίδεται τον Νοέμβριο του 2017 και το δεύτερο να έρχεται σε λίγο καιρό, τον Ιούνιο του 2018. Στον πρόλογο πέρα από τις διάφορες ευχαριστίες, ο δημιουργός περιγράφει το πως ήρθε σε επαφή με τον ίδιο τον Μπάτμαν, όταν ξαφνικά μια μέρα όπως σχεδίαζε μπούκαρε μέσα από το παράθυρο και του ζήτησε να κάνει μια ιστορία γι'αυτόν. :lol: Το μόνο που ζήτησε ο Μαρίνι από την DC στις δημιουργικές του ελευθερίες ήταν να μπορέσει να συμπεριλάβει στην ιστορία την Catwoman λόγω της ιδιαίτερης συμπάθειας του στις femmes fatales (βλέπε Mejai). 

 

2.jpg5.jpg

 

Η υπόθεση είναι απλή και δοκιμασμένη: Μια γυναίκα εθισμένη στα ναρκωτικά βγαίνει στην τηλεόραση και υποστηρίζει πως ο πατέρας της οκτάχρονης κόρης της είναι ο Μπρους Γουέιν, ζητώντας μέσω του δικηγόρου της 100 εκατομμύρια δολάρια αποζημίωση. Ο Τζόκερ δεν αφήνει την ευκαιρία να πάει χαμένη και απαγάγει το κοριτσάκι στέλνοντας τον δικηγόρο στα θυμαράκια και την μάνα στο νοσοκομείο, ενώ ο Μπάτμαν προσπαθεί να την σώσει. Στην προκειμένη ο νυχτερίδας είναι συναισθηματικά φορτισμένος πολύ παραπάνω από τις συνηθισμένες του κόντρες με τον Τζόκερ γιατί αυτή τη φορά είναι προσωπικό. 

 

Οι ζωγραφιές είναι πανέμορφες. Είχα πολλή περιέργεια να δω πως θα τα πάει ένας άσσος σχεδιαστής των BD στο σκοτεινό και σάπιο Γκόθαμ και δεν απογοητεύτηκα από το αποτέλεσμα. Είχε μερικά μονοσέλιδα και δισέλιδα καλοδουλεμένα και φροντισμένα να ταιριάζουν στο νουάρ κλίμα μιας εγκληματικής ιστορίας, ενώ η παλέτα χρωμάτων ταιριάζει άριστα με τις μουντές αποχρώσεις σε ο,τι περιτρυγιρίζει τον Μπατμαν και την αντίθεση με τα έντονα splash χρώματα του Τζόκερ. Πέρα από το κλασικό ντούο περνάνε από τις σελίδες η Χάρλεϊ Κουίν, η Κάτγουμαν και ο Κίλερ Κροκ με διακριτικό τρόπο εξυπηρετώντας την ιστορία χωρίς να εκβιάζουν την παρουσία τους.

 

3.jpg4.jpg

 

Το κύριο πρόβλημα όμως είναι ακριβώς αυτό, η απλότητα της ιστορίας. Το σενάριο είναι του σωρού, ένα από τα χιλιάδες που έχουμε δει και θα ξαναδούμε με τον Μπάτμαν με μικροδιαφορές. Μηδέν συγκίνηση, μηδέν πρωτοτυπία. Είναι στην κατηγορία του "στην μία στιγμή το διαβάζεις, την άλλη το ξεχνάς" δυστυχώς. Δεν ξέρω αν ο Μαρίνι δεν πολυασχολήθηκε ή απλά δεν είναι το δυνατό του χαρτί τα σενάρια αλλά επιβεβαιώνεται για ακόμα μια φορά πως το ότι είσαι φοβερός σχεδιαστής δεν σημαίνει πως τραβάς σαν σεναριογράφος. Όσες κριτικές διάβασα μόλις το τελείωσα έχουν το ίδιο παράπονο, μέχρι που μερικοί (πολλοί) φτάνουν να πουν πως χρησιμοποίησε τις όποιες γνωριμίες είχε στην DC για να κάνει την δουλειά. Υπερβολές και φήμες κατά πάσα πιθανότητα, αλλά εκ του αποτελέσματος δεν έμεινα ικανοποιημένος. Θα έβγαινε ένα αριστούργημα αν συνεργαζόταν με έναν δυνατό σεναριογράφο και έμενε στο καταπληκτικό του σχέδιο. Το 2ο μέρος δεν νομίζω ότι θα το πληρώσω, μάλλον ψηφιακό στη ζούλα θα το διαβάσω.

 

:alex: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3132
  • Reputation:   23811
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2970 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Εγώ θα τα πάρω όταν με το καλό βγουν στα Ελληνικά, να μου τα υπογράψει του χρόνου στο The Con :pray:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3424 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Το έχεις σίγουρο ότι και θα βγουν στα ελληνικά και θα έρθει και στο the con δηλαδή :lol: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3132
  • Reputation:   23811
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2970 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  53

To βρίσκω εξαιρετικά πιθανό να βγούνε στα Ελληνικά για πολλούς λόγους. Το ότι είναι ευκολότερο να πάρεις δικαιώματα από τον Dargaud το βασικότερο. Για το Con νομίζω ότι αν το επιδιώξουν θα τον φέρουν. Και αν δημοσιευτεί θα έχουν λόγους να το επιδιώξουν, ίσως και να τσοντάρει κάτι ο εδώ εκδότης, να γίνει πιο εύκολο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3424 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μακάρι να γίνει και το ένα και το άλλο. Αν και ο ίδιος μου είπε πως υπάρχει επαφή για το Μπάτμαν μεταξύ της Dargaud και κάποιου Έλληνα εκδότη (τον οποίο δεν ονόμασε αλλά ρίχνω τα λεφτά μου στην Οξύ), κρατάω κάποιες επιφυλάξεις για το ότι δεν έχει κυκλοφορήσει καν το δεύτερο τεύχος και έχω μάθει να μην εμπιστεύομαι τα εδώ αντανακλαστικά. :) Ελπίζω πάντως να μην το σπάσουν σε δύο μέρη αν τελικά βγει. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Kurdy Malloy-Θρηνωδός, 1-0 όσο αφορά τις προγνώσεις. :P

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3424 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Στην προκειμένη, χάρηκα που βγήκα λάθος :lol: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3424 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3424 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Διάβασα και το δεύτερο μέρος μιας και το πήρε η Μαριάννα για να το συμπληρώσει (πιθανότατα να το πάρω το "omnibus" πλάκα-πλάκα γιατί την άλλη εβδομάδα ο Μαρίνι υπογράφει και σκιτσάρει στην Βασιλεία για τους πρώτους 40 που θα'χουν το μαγικό χαρτάκι).

 

Το σχέδιο είναι εξαιρετικό, δεν αμφέβαλλα. Ο Μπρους μοιάζει πολύ στον Scorpion, γιατί άραγε; :lol:  Η ιστορία καλυτερεύει κάπως αν και φοβάμαι πως παραμένει μια οκ ιστορία που δεν προσθέτει κάτι παραπάνω στον νυχτερίδα πέρα από μια γαλλοβελγική αισθητική. Ξαναλέω όμως πως το σκίτσο, το δυνατό χαρτί του κόμικ και ο λόγος που εγώ και πολλοί ακόμα επέλεξαν να το διαβάσουν, είναι από άλλο πλανήτη, ειδικά στα μακρινά πλάνα. :clap2: 

 

Υ.Γ. Το πορτραίτο του Άλφρεντ είναι όπως τον θέλω, κυνικός, ατακαδόρος και συμπεριφέρεται στον Μπάτμαν μόνιμα με ένα ύφος "εγώ σε ξεσκάτιζα μικρό, μην μου το παίζεις τώρα μάγκας" :lol: Εδώ ο Μαρίνι χτύπησε διάνα. :) 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.