Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΛΟΥΚΑ (ΙΤΑΛΙΑ)


Θρηνωδός

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55519
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3415 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ναι καλά διαβάσατε, Λούκα. Την ίδια Λούκα που γίνεται το δεύτερο μεγαλύτερο φεστιβάλ κόμικς στον κόσμο, το Lucca Comics and Games. Βέβαια έκατσαν έτσι τα πράγματα που πήγα σε άλλη περίοδο, αν και τώρα που την ευχαριστήθηκα σαν πόλη είμαι έτοιμος για δεύτερο γύρο. Η Λούκα έχει μια πανέμορφη παλιά πόλη, πολύ γραφική και με μαγαζιά που ικανοποιούν κάθε γούστο. Όταν γίνεται το φεστιβάλ δεν υπάρχει μόνο ένα συνεδριακό κέντρο ή ένα κτήριο που το φιλοξενεί, αλλά ολόκληρη η πόλη γεμίζει με πάγκους,τραπεζάκια και περίπτερα! Είναι συγκινητικό και μόνο στην σκέψη :tik:, και αν κρίνω από την "ζωή" που είχε στους δρόμους τώρα χωρίς κάποιο πολιτιστικό δρώμενο, τότε θα γίνεται πραγματική πανδαισία, ένας κομιξικός χαμός. :cool: Οπότε τέλη Οκτώβρη αρχές Νοέμβρη πάμε όλοι Ιταλία. :D

 

Μέχρι τότε όμως, ας δούμε τι έχει να προσφέρει σε οποιονδήποτε κομιξόφιλο που, όπως εγώ, έτυχε να πάει σε άσχετη ημερομηνία. :) 

 

Il Collezionista 

 

IMG_3875.JPGIMG_3876.JPG

 

Ιστοσελίδα

 

 http://www.ilcollezionistalucca.com/

 

Ωράριο λειτουργίας

 

Σάββατο    9:00π.μ.–1:00μ.μ., 3:30–7:30μ.μ.
Κυριακή    3:30–7:30μ.μ.
Δευτέρα    3:30–7:30μ.μ.
Τρίτη    9:00π.μ.–1:00μ.μ., 3:30–7:30μ.μ.
Τετάρτη    9:00π.μ.–1:00μ.μ., 3:30–7:30μ.μ.
Πέμπτη    9:00π.μ.–1:00μ.μ., 3:30–7:30μ.μ.
Παρασκευή    9:00π.μ.–1:00μ.μ., 3:30–7:30μ.μ.

 

Διεύθυνση

 

Piazza S.Giusto, 1/2 55100 Lucca

 

IMG_3878.JPGIMG_3879.JPGIMG_3880.JPG

 

Το Il Collezionista βρίσκεται στο κεντρο της παλιάς πόλης της Lucca και πέρα από κόμικς εμπορεύεται fantasy και crime fiction βιβλία, παλιά νομίσματα, pop funkos, φιγούρες, prints, αφίσες, όπλα ρέπλικες και σουβενίρ. Βέβαια το μεγαλύτερο μέρος του είναι αφιερωμένο στα κόμικς, και τι μέρος! Μιλάμε για έναν δεκάμετρο διάδρομο και δύο τετράγωνα δωμάτια γεμάτα από το πάτωμα ως το ταβάνι κόμικς. Το ένα αφιερωμένο στα Manga, το δεύτερο στα superhero και BD ενώ ο διάδρομος είχε μπόλικες deluxe εκδόσεις από διάφορα είδη και Disney. 

 

 

IMG_3881.JPGIMG_3882.JPGIMG_3883.JPG

 

 

Βέβαια όλα τα κόμικς ήταν στα Ιταλικά, γεγονός που με απέτρεψε από το να αγοράσω το οτιδήποτε μιας και δεν βρίσκω νόημα να σπαταλήσω λεφτά σε γλώσσα που δεν ξέρω όταν μπορώ να τσιμπήσω κάποιο αγγλικό (πάντα με κάποιες εξαιρέσεις). Η υπάλληλος στο ταμείο ήταν συμπαθητική, μιλούσε Αγγλικά και μας περιέγραψε διάφορα σκηνικά με τον χαμό που γίνεται στο τριήμερο του φεστιβάλ κάθε χρόνο. Το κατάστημα είναι πλήρως ενημερωμένο με όλους τους τρέχοντες τίτλους ενώ έχουν μεταφράσει στα Ιταλικά σχεδόν ο,τι υπάρχει και σε φοβερές εκδόσεις. Από δερματόδετα σε μέγεθος absolute μέχρι box set με όλα τα Κόρτο σε ιλουστρασιόν σκληρόδετες εκδόσεις και tablebooks το Spawn και το Sandman. Τα μισά των μισών να βλέπαμε μεταφρασμένα στα Ελληνικά και θα ήμασταν ευτυχισμένοι. 

 

IMG_3884.JPGIMG_3885.JPGIMG_3890.JPG

 

Από τιμές φυσιολογικές έως φθηνές. Μπόλικα Disney είδα επίσης, αν και σε καμία περίπτωση δεν τα προωθούσαν όσο περίμενα πριν πάω στην Ιταλία λόγω παράδοσης στον τομέα. Νομίζω απ'όσα κομιξάδικα έχω πάει στην Ευρώπη το συγκεκριμένο είναι το δεύτερο καλύτερο μετά το L'oreille Casse της Γενεύης. Αν βρεθείτε στην πόλη, φεστιβάλ ή μη, περάστε μια βόλτα χωρίς δεύτερη σκέψη έστω για το μάτι. :) 

 

και μερικές ακόμα φώτος

 

IMG_3891.JPGIMG_3892.JPGIMG_3894.JPG

 

IMG_3895.JPGIMG_3897.JPGIMG_3898.JPG

 

IMG_3901.JPGIMG_3902.JPGIMG_3925.JPG

 

IMG_3905.JPGIMG_3916.JPGIMG_3910.JPG

 

 

Παλαιοβιβλιοπωλείο στην πλατεία S. Giusto

 

IMG_3932.PNGIMG_3933.PNG

 

Για το συγκεκριμένο δεν έχω τις τόσες πληροφορίες, μιας και ούτε ταμπέλα με όνομα είχε ούτε κάρτα επικοινωνίας. Είναι ένα παλαιοβιβλιοπωλείο στην πλατεία S. Giusto όπως φαίνεται στον αποπάνω χάρτη, το οποίο βγάζει πάγκους με διάφορα μπλιμπλίκια στο στιλ του μοναστηρακίου. Λογικό λοιπόν να πουλάει και μπόλικα φουμέτια, πάλι όλα στα Ιταλικά. Ο παράδεισος του @φλοκ είναι το συγκεκριμένο. Είχε λίγο από Πρατ, Μανάρα, Κρέπαξ αλλά κυρίως είχε χιλιάδες τόμους/τεύχη από Ντύλαν Ντογκ, Τεξ, Ζαγκόρ, Μίστερ Νο και δεν συμμαζεύεται. Τι άλλο να πούμε από κει και πέρα; Μόνο ότι συγκεκριμένη μερίδα του φόρουμ θα σάλιωνε τα πατώματα αν βρισκόταν εκεί μπροστά σε όλα αυτά τα καλούδια :lol: 

 

IMG_3934.JPGIMG_3935.JPGIMG_3937.JPG

 

Και εγώ τυχαία πέρασα. Ένα εστιατόριο έψαχνα που μου σύστησαν για να χλαπακιάσω Ιταλικές πίτσες και ξαφνικά βλέπω ταμπελάκια που έλεγαν Fumetti. Είδα φως και μπήκα λοιπόν. :) Οι δύο υπεύθυνοι των πάγκων (που λογικά ήταν και οι ιδιοκτήτες) δεν μιλούν Αγγλικά παρά ελάχιστα και τα περισσότερα από τα πραγματάκια που πουλούσαν δεν ήταν και στην καλύτερη κατάσταση. Παρόλα αυτά όπως πολύ καλά ξέρετε πάντα βρίσκονται διαμάντια μέσα στις άπειρες στοίβες οπότε δεν χάνετε τίποτα να κάνετε μια περατζάδα μπροστά από τους πάγκους. Θα βρείτε τον περίγυρο τουλάχιστον όμορφο με τα σοκάκια και τις εκκλησίες. :) 

 

IMG_3938.JPGIMG_3939.JPGIMG_3940.JPG

 

Γενικά στην πρώτη μου φορά στην Ιταλία δεν μπορώ να πω ότι έχω κάποιο παράπονο πέρα από τα κλασικά ευτράπελα που τυχαίνουν σε όλους. Αν πάτε στείλτε ένα μήνυμα, έχω 2-3 εστιατόρια σταμπαρισμένα για το άψογο φαγητό τους και άλλα τόσα για να αποφύγετε οπωσδήποτε. :) 

 

IMG_3941.JPGIMG_3942.JPGIMG_3946.JPG

 

IMG_3954.JPGIMG_3950.JPG

 

:beer: 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.