Μετάβαση στο περιεχόμενο

Graphic novels σε ελληνική μετάφραση για 12-13 ετών;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  32788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  241
  • Reputation:   864
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  148

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

17 ώρες πριν, Otis είπε:

.

Συμφωνω με αυτά που λες,αλλά γιατι εγω δεν βλέπω τίποτα παρα μια άδεια καταχωρεσή;τα έπαιξα ;:confuse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  241
  • Reputation:   864
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  148

5 ώρες πριν, Βασιλεύς των κόμικς είπε:

Συμφωνω με αυτά που λες,αλλά γιατι εγω δεν βλέπω τίποτα παρα μια άδεια καταχωρεσή;τα έπαιξα ;:confuse:

 

Είχα εξαντλήσει το θέμα στον τίτλο και δεν ήξερα τι να προσθέσω:)

 

(Δεν είναι άδεια. Έχει μια τελεία.)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

'Όσα περισσότερα πεις για τα γούστα του 13χρονου που - απ'ότι καταλαβαίνω - ενδιαφέρεσαι να λάβεις προτάσεις ή για τι είδους κόμικς ψάχνεις εσύ να του δώσεις να διαβάσει, τόσο περισσότερες προτάσεις θα λάβεις. Αν εσύ δεν γράψεις κάτι, πως περιμένεις να ασχοληθεί κανείς; :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  241
  • Reputation:   864
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  148

31 λεπτά πριν, GreekComicFan είπε:

'Όσα περισσότερα πεις για τα γούστα του 13χρονου που - απ'ότι καταλαβαίνω - ενδιαφέρεσαι να λάβεις προτάσεις ή για τι είδους κόμικς ψάχνεις εσύ να του δώσεις να διαβάσει, τόσο περισσότερες προτάσεις θα λάβεις. Αν εσύ δεν γράψεις κάτι, κανείς επίσης δεν θα ασχοληθεί. :)

 

 

Πιστεύω ότι το "Graphic novels σε ελληνική μετάφραση για 12-13 ετών" ήταν ιδανικό. Ίσως και το "μετάφραση" να ήταν περιττό και επιζήμιο ή άδικο για την ελληνική παραγωγή, οπότε επαναδιατυπώνω: "Graphic novels στα ελληνικά για 12-13 ετών"

 

1) Θα μπορούσα να πω ότι είναι κορίτσι αλλά δε θέλω να διαχωρίζω με βάση το φύλο.

 

2) Το να πω ότι έχει συγκεκριμένο γούστο σε αυτή την ηλικία ένα παιδί είναι υπερβολή. Και αν έχει, γιατί να το κρίνω εγώ και γιατί να του δώσω μια από τα ίδια;

 

3) Θεωρώ ότι διευκολύνω κάποιον γράφοντας αυτό ακριβώς που έγραψα. Θέλω αυτό που θα έρθει αμέσως στο μυαλό κάποιου. Δε θέλω να το περιορίσω, πέρα από το ότι δε θέλω να περιέχει πράγματα ακατάλληλα για ένα παιδί, πχ υπερβολική βία, γι αυτό έδωσα μόνο την ηλικία. Το μόνο φίλτρο είναι αυτό. Αν είναι καλό και περνάει το φίλτρο, μου κάνει.

 

4) Δε θέλω καν να είναι παιδικό το βιβλίο, δε θέλω δηλαδή να έχει απαραίτητα γραφτεί για παιδιά. Αν ήθελα κάτι τέτοιο θα κοίταζα τις κυκλοφορίες για παιδιά. Το τι αρέσει στα παιδιά και το τι απευθύνεται στα παιδιά το ξέρω. Έχω διαβάσει πολλή βιβλιογραφία στο αντικείμενο και παρακολουθώ την αγορά.

 

5) Θέλω κάτι που θα δείξει σε ένα παιδί που διαβάζει ότι υπάρχει κάτι καλό και σε αυτή τη μορφή, των κόμιξ.

 

 

Επεξεργασία από Otis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  241
  • Reputation:   864
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  148

Και για το θέμα της καταλληλότητας:

 

Όταν ήμουν περίπου σε αυτή την ηλικία είδα το Ghostbusters και το Robocop. 

 

To Ghostbusters είχε αναφορές στο σεξ αλλά δεν ήξερα πολλά (άλλες εποχές) οπότε απλά δεν τις κατάλαβα. Και να τις καταλάβαινα, το πολύ να μου κινούσαν την περιέργεια. 

 

Η σκηνή όμως του διαμελισμού στο Robocop μου έκανε κακό.

 

Με τις βρισιές έχω ένα θέμα. Με τα χάλια των ελλήνων youtubers δε σώζεται, αλλά προσέχω να μην προσθέτω στο πρόβλημα.

 

"ὅλως μὲν οὖν αἰσχρολογίαν ἐκ τῆς πόλεως, ὥσπερ ἄλλο τι, δεῖ τὸν νομοθέτην ἐξορίζειν (ἐκ τοῦ γὰρ εὐχερῶς λέγειν ὁτιοῦν τῶν αἰσχρῶν γίνεται καὶ τὸ ποιεῖν σύνεγγυς)· μάλιστα μὲν οὖν ἐκ τῶν νέων, ὅπως μήτε λέγωσι μήτε ἀκούωσι μηδὲν τοιοῦτον· ¨ (Αριστοτέλης, Πολιτικά Ζ)

Επεξεργασία από Otis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Κάπως δύσκολη κουβέντα αυτό το "12-13" διότι ενστικτωδώς πάω να αποφύγω κάποια πράγματα και να κατατρέξω σε "παιδικά", αλλά μετά θυμάμαι πως σε μικρότερη ηλικία διάβασα διάφορα υπερηρωικά κόμιξ, τα οποία με είχαν εντυπωσιάσει και είχα περάσει πάρα πολύ όμορφα :) Βοηθάς βέβαια με το τελευταίο ποστ αφού πρακτικά λες "όχι χυδαιολογία", "όχι gore". 

 

Προφανώς τα Αστερίξ+Λούκυ Λουκ του Goscinny και τα Τεντεν του Herge τα έχεις ήδη καλύψει :) Πιθανότατα να τα διαχωρίζεις κατηγοριοποιώντας τα μέσα σου ως απλά κόμικ και όχι graphic novels. (έχω ένα θέμα με τον όρο graphic novel, αλλά δεν είναι του παρόντος).

 

Σκέψεις?  Τα πρώτα που μου έρχονται είναι Μαραθώνας, Θερμοπύλες, Σαλαμίνα και Πλαταιές των Σέρβη+Πέτρου. Η διασκευή Στα μυστικά του βάλτου των Ράγκου+Πανταζή. Η Παρέα της δικαιοσύνης + το Οχυρό της μοναξιάς μου ακούγονται μια χαρά :) Ασυζητητί τα Bone είναι εξαιρετικότατα για κάθε ηλικία! :love4: Αλλά κάποια νομίζω πως είναι εξαντλημένα... Προσπαθώ να σκεφτώ και κάτι υπερηρωικό που να μην έχει gore, να έχει δετό σενάριο και συν τοις άλλοις να εντυπωσιάζει με το σχέδιο του. Ωραίο πράγμα να έχεις τέτοιες αναμνήσεις :) 1602 λοιπόν (ας με διορθώσουν όσοι το έχουν διαβάσει πιο πρόσφατα εάν τυχόν έχει σκηνές που δεν είναι για παιδιά. Πάνε και κάποια χρόνια :) )  Συχνά-πυκνά βρίσκει κανείς στο διάβα του τους Μεγάλους Ντετέκτιβ σε "κουτιά" των 8 τόμων και σε εξαιρετική τιμή. (ή έστω έβρισκε...) Δεν είναι *τα* αστυνομικά, αλλά σε ποιον δεν θα αρέσει μια απλή διασκευή ενός Πουαρό? :) (υπάρχει και το φρέσκο Έγκλημα στο Οριέντ εξπρές αλλά η πλοκή του είναι αξέχαστη και καλύτερα να το γνωρίσει κάποιος είτε από το ίδιο το βιβλίο, είτε από κάποια μεταφορά στην οθόνη :) )  Η Οξυ αυτή τη στιγμή βγάζει κάποια πάρα πολύ κλασσικά και ωραία παλιά υπερηρωικά storylines. F4 από John Byrne, X-Men Μαύρος Φοίνικας, Daredevil Ατρόμητος κ.ο.κ. Είναι από αυτά που είπα πως ενστικτωδώς μου ήρθε να τα αποφύγω, αλλά κάτι παρόμοια σημάδεψαν την παιδική μου φαντασία :) Ειδικά οι F4 με τις "κοσμικές" τους περιπέτειες μου ακούγονται ταιριαστές. Έχουν θανάτους διάφορα από αυτά τα κόμικ, δεν έχουν σπλατεριές όμως... (πάλι απ'όσο τα θυμάμαι, ας με διορθώσει κάποιος που τα διάβασε πρόσφατα). Το Marvels είναι επίσης εντυπωσιακό με εξαιρετικό σχέδιο.
 

Αυτά, γιατί ήδη μακρυγόρησα :) 


Παρακολούθα επίσης το τόπικ "Η ΛΕΦΙΚ προτείνει". Γίνεται μια ενδιαφέρουσα σταχυολόγηση εκείθε :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Να προσθέσω κι εγώ μερικά καλά και φτηνά:

 

Το νησί των θησαυρών, είναι από τα αγαπημένα μου βιβλία.

 

Τρεις σκιές, συγκινητικό κατάλληλο για όλες τις ηλικίες

 

Τρεις σωματοφύλακες, πολύ κλασικό, δεν μου άρεσε όσο τα άλλα τις σειράς (Πχ το νησί των θησαυρών) αλλά αξιόλογο και χορταστικό.

 

Αρμάδα, ίσως, ίσως λέω για λιιιιγο μεγαλύτερη ηλικία; Μπα καλό μου φαίνεται. Έφηβη ήρωας, περιπέτεια, λίγο ρομάνς, μια χαρά. Άσε που μπορεί να αρέσει και μετα΄το παιδί να θέλει κιαι τα υπόλοιπα στα γαλλικά και να κάνει και εξάσκηση γλωσσομάθειας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64277
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Εκτός από τις παραπάνω αξιόλογες προτάσεις, εγώ θα πρότεινα αυτά που έδωσα εγώ στα παιδιά μου και τα λάτρεψαν.... τον ΛΕΟΝΑΡΝΤΟ, τον ΑΧΙΛΛΕΑ ΤΑΛΟΝ και αν βρεθούν στο δρόμο σου κάποιο από τη σειρά Χρυσά Κόμικς

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5172
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  5343
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Προσωπικό μου όνειρο να βγάλει κάποιος την αξιολογότατη σειρά Ζιλ Ζουρντάν Απίθανος ντετέκτιβ τα πρώτα 4 από τα 16 τεύχη (αν θυμάμαι καλά) της οποίας είδαμε στα Χρυσά Κόμικς! :pray:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το Θρυλικοί επίσης μπορεί να είναι κάτι που θα σε/την ενδιάφερε (νεανικό φάντασι).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

On 5/18/2018 at 10:42 AM, germanicus said:

 1602 λοιπόν (ας με διορθώσουν όσοι το έχουν διαβάσει πιο πρόσφατα εάν τυχόν έχει σκηνές που δεν είναι για παιδιά. Πάνε και κάποια χρόνια :) )  

 

Άκυρο. Το διάβασα μέσα στο ΣΚ. Έχει μια σκηνή η οποία με κάνει να μην αισθάνομαι άνετος στο να το προτείνω για ένα παιδί τέτοιας ηλικίας που δεν το γνωρίζω συν τοις άλλοις. 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  241
  • Reputation:   864
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  148

Πριν από 1 ώρα, germanicus είπε:

 

Άκυρο. Το διάβασα μέσα στο ΣΚ. Έχει μια σκηνή η οποία με κάνει να μην αισθάνομαι άνετος στο να το προτείνω για ένα παιδί τέτοιας ηλικίας που δεν το γνωρίζω συν τοις άλλοις. 

 

:cheers5: 

 

Έπρεπε να έχουν όλα ένα σύστημα να φαίνεται στο εξώφυλλο για τι περιεχόμενο περίπου μιλάμε, όπως σε κάποιες αμερικάνικες εκδόσεις κόμιξ και παιχνιδιών.

 

Το 1602 το έχει και εδώ:

 

15 Marvel Comics Storylines Perfect For An R-Rated Movie

https://screenrant.com/best-marvel-comics-stories-r-rated-movie/

 

Επεξεργασία από Otis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Στα τευχάκια ήταν πιο κατανοητό μιας και βγήκε υπό την ταμπέλα Marvel Knights που ήταν για 15 ετών και άνω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Από Disney λίγο πολύ τα πάντα κάνουν για παιδιά 12 ετών. Ο όρος Graphic Novel έχει καταλήξει να χρησιμοποιείται από πολλούς για διάφορους λόγους. Θα θεωρήσω πως μιλάμε για έναν τόμο, που περιέχει μία αυτοτελή ιστορία με αρχή, μέση, τέλος.

 

Έχοντας τα παραπάνω υπ' όψιν, προτείνω τα:

 

Χωρίς εννιαία ιστορία, όμως καθαρά ως καλές ιστορίες σε τόμους, προτείνω οποιονδήποτε τόμο από αυτές τις σειρές:

 

 

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  241
  • Reputation:   864
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  148

Ένα πρόβλημα με τα παιδιά είναι ότι το ανάγνωσμα πρέπει να φαίνεται ότι απευθύνεται σε ηλικία τουλάχιστον 3-4 χρόνια μεγαλύτερη:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  241
  • Reputation:   864
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  148

Βρήκα ένα διδακτικό του ΙΚΑ.

 

https://www.ssa.gov/history/otherhome.html

 

comic41.jpg

comic42.jpg

comic43.jpg

factoid1.jpg

 

 

Επεξεργασία από Otis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.