Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σπαρτιάτικο λάδι για τους «300» [Κουκουλάς Γιάννης, efsyn.gr, 13/05/2018]


leonidio

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σπαρτιάτικο λάδι για τους «300»

 

comicon1.jpg

Ο Frank Miller ευχαριστεί το κοινό για τη θερμή υποδοχή που του επιφύλαξε, μετά την κάτι παραπάνω από εγκάρδια αγκαλιά που του έδωσε η Βούλα Πατουλίδου και τα αμέτρητα δωράκια που του πρόσφερε ο αντιδήμαρχος Σπάρτης, σε μια πρωτόγνωρη τελετή βράβευσης

 

Συντάκτης: Γιάννης Κουκουλάς

 

Στο Φεστιβάλ Κόμικς «The Comic Con» στη Θεσσαλονίκη, μια πολύ καλά οργανωμένη εκδήλωση με σημαντικούς καλλιτέχνες και χιλιάδες επισκέπτες, γίναμε μάρτυρες μιας απολαυστικά αστείας βράβευσης

Το Καρέ Καρέ και η «Εφ.Συν.» βρέθηκαν από τις 4 έως τις 6 Μαΐου στη Θεσσαλονίκη για το 4ο Φεστιβάλ Κόμικς «The Comic Con». Είχαμε την ευκαιρία να μιλήσουμε με πολλούς από τους χιλιάδες επισκέπτες που κατέκλυσαν το Βελλίδειο και να ανταλλάξουμε απόψεις για την ένατη τέχνη σε μια άψογη διοργάνωση για τους φαν του είδους, με κάθε λεπτομέρεια φροντισμένη, υπό τη γενική επιμέλεια και οργάνωση του Τάσου Λαζαρίδη, του Λεόντιου Παπαδόπουλου και των συνεργατών τους. Που η πιο αστεία, ακουσίως, στιγμή της ήταν η βράβευση του Frank Miller κατά τη μέρα των εγκαινίων.

 

comicon6.jpg

 

O Miller, ένας από τους σπουδαιότερους και πιο διάσημους σύγχρονους δημιουργούς κόμικς («Daredevil», «The Dark Knight Returns», «Sin City», «Ronin» κ.ά.), που χρέωνε πενήντα ευρώ τη φωτογράφιση μαζί του, άλλα πενήντα την υπογραφή του και διακόσια ευρώ για να περάσεις ένα ημίωρο με την αφεντιά του μαζί με άλλους δεκατέσσερις θαυμαστές του, ήταν κατά τα άλλα προσηνής, ευγενικός και με καλή διάθεση να τριγυρίσει στους χώρους, να ξεφυλλίσει τα ελληνικά κόμικς και να συνομιλήσει με τους Ελληνες καλλιτέχνες, με μια κάμερα να τον ακολουθεί κατά πόδας.

Εζησε όμως και μια μοναδική «εμπειρία»: τη βράβευσή του από την αντιπεριφερειάρχη και πρόεδρο του Οργανισμού Τουρισμού Θεσσαλονίκης, Βούλα Πατουλίδου, και τον αντιδήμαρχο Σπάρτης, Χρήστο Πλειώτα, που μετέτρεψαν την τελετή σε μια κιτς διαδικασία αποικιακού τύπου, βγαλμένη από κάποια παλιά δεκαετία.

 

comicon3.jpg

 

Και οι δύο Ελληνες επίσημοι, σεληνιασμένοι θαρρείς από το ότι βρέθηκαν στον ίδιο χώρο με κάποιον που έχει φιλοτεχνήσει σε κόμικς την ιστορία της Μάχης των Θερμοπυλών (στο βιβλίο «300», που αποτελεί μια εντελώς ελεύθερη απόδοση του ιστορικού γεγονότος και είναι ένα από τα ελάσσονα έργα του Miller) και βλέποντας ένα πολυπληθές κοινό να περιμένει να δει και να ακούσει τον Αμερικανό καλλιτέχνη, σκέφτηκαν να εκμεταλλευτούν την ύπαρξη ακροατηρίου και αποφάσισαν να δώσουν τα ρέστα τους.

Η Πατουλίδου, που αναγκάστηκε να πηδήξει κάποια καλώδια ανεβαίνοντας τα σκαλιά, ξεκίνησε να μιλά υπενθυμίζοντας σε όλους ότι «τα εμπόδια ακόμα τα περνάω» και εν συνεχεία, εντελώς ανερμάτιστα, αναφέρθηκε στο «Θεσσαλονήσι» και τους «Θεσσαλονησιώτες», σ’ αυτούς που ζουν κάτω και πάνω από τον Θερμαϊκό (;), στον Σούπερμαν, τον Σπάιντερμαν, τον Μπάτμαν και το Γκόθαμ, έδωσε τα δώρα της και τελικά αγκάλιασε τον Miller τόσο σφικτά που θα το θυμάται για πάντα.

 

comicon4.jpg

 

Και πήρε τη σκυτάλη ο αντιδήμαρχος Σπάρτης, που ξεκίνησε συγχαίροντας τους διοργανωτές αλλά και τους δημιουργούς κόμικς, «που έχουν επισκεφθεί τη χώρα σας», όπως χαρακτηριστικά ανέφερε, διαπράττοντας ένα αθώο φραστικό λάθος. Αποκαλώντας τον Frank Miller απλώς «Frank», λες και τους συνδέει μακρόχρονη φιλία, ανακοίνωσε ότι η Σπάρτη τον ανακήρυξε επίτιμο δημότη της και τον κάλεσε στη Λακωνία.

Και σε μια αποθέωση ελληνικής «φιλοξενίας» και extra large γενναιοδωρίας, άρχισε να δίνει και να δίνει και να δίνει. Τι αναμνηστικές πλακέτες με τους «300», τι διακοσμητικά γλυπτά τοίχου, τι μπρελόκ, τι αγαλματίδια από χρησιμοποιημένες βίδες, τι σουβέρ για τον καφέ, τι σκαλισμένη καρφίτσα με το «Λ» που του την καρφίτσωσε κιόλας στο πέτο, τι δαχτυλίδι με «περικεφαλαία πολέμαρχου», τι μενταγιόν, μέχρι και μια μπουκάλα βιολογικό λάδι σπαρτιάτικο του έδωσε!

Και αφού το κοινό είχε σκάσει στα γέλια και ο Frank Miller παρακολουθούσε αποσβολωμένος και αμήχανος, κατάλαβε ότι κάπου πρέπει να σταματήσει. Για να μιλήσει επιτέλους και ο τιμώμενος. Που έκπληκτος από όσα είχαν προηγηθεί, δήλωσε πως όταν γυρίσει στην πατρίδα του, αν κάποιος του ζητήσει κάτι από όλα αυτά τα δώρα, θα του πει «Μολών λαβέ»…

Σε μια εξαιρετική και πολύ καλά οργανωμένη εκδήλωση που έσφυζε από νεολαία και πάθος για τα κόμικς, με σημαντικούς καλλιτέχνες και χιλιάδες επισκέπτες. Και μια από τις πιο γραφικές και απολαυστικά αστείες βραβεύσεις της Ιστορίας.

 

comicon5_0.jpgcomicon2.jpg

Στο τραπέζι της «Εφ.Συν.» και του «Καρέ Καρέ»

 

Πηγή

 

  • Like 13
  • Ουδέτερο 1
  • Αστείο 1
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Διατηρώντας μια μικρή επιφύλαξη σχετικά με άρθρα που ίσως έχουν γραφτεί για το The con και δεν έχουν ανεβεί εδώ, είναι καργα λυπηρό το ότι το θέμα που θεωρείται αρκετά σημαντικό ώστε να σχολιαστεί είναι η όποια βράβευση του μιλερ και όχι το φεστιβάλ σαν φεστιβάλ που έσπειρε. 

 

Αλλα αφού αυτά πουλάνε, αυτά θα γραφτούν. Μια κουβέντα για το «αξιόλογο φεστιβάλ», 100 κουβέντες για τα μπρελοκια και τους τενεκέδες. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Καλά δε νομίζω ότι είναι θέμα "πώλησης" και "πωλήσεων", σιγά το τι πουλάνε τα άρθρα περί κόμιξ στο in.gr ή την Εφσυν. Άρα δεν είναι θέμα πωλήσεων είναι καθαρά θέμα συνειδητών επιλογών του τι θέλουν να προβάλουν και τι απόηχο θέλουν να δείξουν. Και να μην είναι αυτό, λυπάμαι αλλά έτσι φαίνεται προς τον αναγνώστη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ειδικά το συγκεκριμένο κείμενο του "καρέ καρέ", δε θα μπορούσε να είναι αλλιώς... 

Ήμασταν με το Γιάννη Κουκουλά την ώρα της βράβευσης, και ο άνθρωπος είχε κυριολεκτικά γονατίσει από το γέλιο. :lol:

Όπως και να το κάνουμε, αυτή η βράβευση θαρρώ πως έμεινε στο μυαλό όλων των παρευρισκόμενων ως η κορυφαία στιγμή του τριημέρου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ήμουν κι εγώ στο παρεάκι (πήγαμε να γεμίσουμε πούπουλα τον Κουκουλά που του είχαν λείψει) και ρίξαμε πολύ γέλιο. Βέβαια πέρα από τον χαβαλέ που κάναμε, το όλο σκηνικό της βράβευσης, προσωπικά δεν το θεωρώ άσχημο. Μου άρεσε σαν πρωτοβουλία, μάλλον άρεσε και στον Miller, απ' ό,τι φαίνεται άρεσε και στο κοινό της έκθεσης, σίγουρα άρεσε και στον τύπο που βρήκε να γράψει κάτι διαφορετικό από τα συνηθισμένα, επομένως δεν βλέπω κάτι μεμπτό :P. Βέβαια αν δεν είχα πάει και το μόνο που διάβαζα από ανταπόκριση ήταν για την βράβευση του Miller, πιθανόν να είχα άλλη άποψη.

 

Αλλά γενικά ναι, το συγκεκριμένο γεγονός προσωπικά θα μου μείνει ως σημείο αναφοράς σε μερικά χρόνια. Όπως τώρα θυμάμαι και γελάω εύθυμα σκηνικά όπως την ουρά που είχε μαζέψει ο Manara με διακόσιους νοματαίους να τον ακολουθούν ευλαβικά σε δυο ορόφους, τον Bilal που δεν ήταν στο πρόγραμμα να μοιράσει υπογραφές και τελικά κατέληξε να υπογράφει σαν ροκ σταρ πάνω στο σανίδι και διάφορα άλλα τέτοια ευχάριστα ευτράπελα :D 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μπορεί όντως για τους περισσότερους που την έζησαν να ήταν η κορυφαία στιγμή :) Με όσους όμως μίλησα (και από αυτούς που την έζησαν) με άλλα πράγματα χοροπηδούσαν και για άλλα πράγματα μου πήρανε τα αυτιά :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Παράθεση

Και οι δύο Ελληνες επίσημοι, σεληνιασμένοι θαρρείς από το ότι βρέθηκαν στον ίδιο χώρο με κάποιον που έχει φιλοτεχνήσει σε κόμικς την ιστορία της Μάχης των Θερμοπυλών (στο βιβλίο «300», που αποτελεί μια εντελώς ελεύθερη απόδοση του ιστορικού γεγονότος και είναι ένα από τα ελάσσονα έργα του Miller)

Ελάσσονα ως προς την αξία του υπόλοιπου έργου του Μίλερ, αλλά όχι ως προς την ανταπόκριση που είχε, ιδίως όταν έγινε ταινία. Το ότι θεωρείται σούπερ σταρ και εκτός χώρου των κόμικς ο Μίλερ δεν το οφείλει στο Μπάτμαν ή στον Ατρόμητο, καλώς ή κακώς. Αν είχε βγει μόνο το κόμικ, δεν θα βραβεύονταν από τον αντιδήμαρχο της Σπάρτης, για να το κάνω πιο λιανά. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

3 ώρες πριν, JohnnyMZ είπε:

Ειδικά το συγκεκριμένο κείμενο του "καρέ καρέ", δε θα μπορούσε να είναι αλλιώς... 

Ήμασταν με το Γιάννη Κουκουλά την ώρα της βράβευσης, και ο άνθρωπος είχε κυριολεκτικά γονατίσει από το γέλιο. :lol:

Όπως και να το κάνουμε, αυτή η βράβευση θαρρώ πως έμεινε στο μυαλό όλων των παρευρισκόμενων ως η κορυφαία στιγμή του τριημέρου.

Θα σου έδινα δίκιο αν μιλούσαμε για ποστάρισμα σε κάποιο φόρουμ και όχι για ενυπόγραφο άρθρο σε εφημερίδα που τη διαβάζουν όλοι, σχετικοί και άσχετοι. Αφού αυτό βέβαια θεωρεί ότι ήταν το μείζον του τριημέρου καλά έκανε και αυτό προβάλει κατά σχεδόν αποκλειστικότητα, αλλά ας υπογραμμιστεί ότι πρόκειται για συνειδητή του απόφαση όπως ξαναείπα. Το αν γονάτισε στο γέλιο ή ξάπλωσε δεν το ξέρω - σας πιστεύω - αλλά για να δώσω και ένα άσχετο παράδειγμα, όταν μπήκε ο Τζιμι Τζαμπ στον τελικό του Euro 2004 μπορεί πολλοί να γέλασαν, μπορεί να ήταν η πιο αξιοσημείωτη στιγμή ενός βαρετού αγώνα, αλλά δεν είδα κάποια εφημερίδα παγκοσμίως να το έχει πρωτοσέλιδο και να αφιερώνει το 80% του χώρου της σε αυτό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1130
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2865 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ας το συνδυάσουμε καλύτερα.Το σπαρτιάτικό λάδι επάνω στο θεϊκό κορμί του Leonidas της ομώνυμης ταινίας.Λαδωμένες Φέτες και όποιος αντέξει.:lol::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Και ότι σχολίαζα νωρίτερα ότι διαφωνώ πλήρως με τη στρατευμένη τέχνη. Και με την στρατευμένη κριτική τέχνης.

Μία κουβέντα για το event, 10 για τη γελοιότητα της βράβευσης, και το επόμενο Σάββατο, 3σέλιδο αφιέρωμα στον Ιταλό δημιουργό, ο οποίος συγκριτικά με τον Miller, είναι "νάνος" σε ότι έχει να κάνει με αναγνωρισιμότητα, επίδραση, παγκόσμια απήχηση κλπ κλπ.

 

Αλλά είπαμε, αυτά έχει η στρατευμένη τέχνη και η(οι) κριτική(κριτικοί) της.......

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Μαζί σου σε αυτό σε γενικές γραμμές, όμως αν αναφέρεσαι στην συνέντευξη του Liberatore, εκτός του ότι έγινε από διαφορετικό άτομο (του ΜΖ που παίρνει συνεντεύξεις κυρίως από Ιταλούς), είμαι σίγουρος πως αν ο Miller δεχόταν να δώσει συνέντευξη, θα έτρεχαν με τα μπούνια όχι μόνο από την συγκεκριμένη εφημερίδα αλλά από παντού, όμως κάτι τέτοιο δεν έγινε αφού δρούσε υπό πλήρη επίβλεψη και ήταν συγκεκριμένες οι υποχρεώσεις του, άρα ο καθένας βολεύτηκε με όποιον από τους υπόλοιπους βρήκε εύκαιρους :P.

 

Αν αναφέρεσαι σε κάτι άλλο, πάο πάσο, δεν έχω ασχοληθεί και πολύ να δω τι παίζει.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

6 ώρες πριν, Dredd είπε:

Και ότι σχολίαζα νωρίτερα ότι διαφωνώ πλήρως με τη στρατευμένη τέχνη. Και με την στρατευμένη κριτική τέχνης.

Μία κουβέντα για το event, 10 για τη γελοιότητα της βράβευσης, και το επόμενο Σάββατο, 3σέλιδο αφιέρωμα στον Ιταλό δημιουργό, ο οποίος συγκριτικά με τον Miller, είναι "νάνος" σε ότι έχει να κάνει με αναγνωρισιμότητα, επίδραση, παγκόσμια απήχηση κλπ κλπ.

 

Αλλά είπαμε, αυτά έχει η στρατευμένη τέχνη και η(οι) κριτική(κριτικοί) της.......

 

:wow:

(δε με άφησαν να πάρω συνέντευξη από το Miller...........)

 

Καταρχάς, αυτό, του Liberatore, δεν ήταν αφιέρωμα, ήταν συνέντευξη. Έχει μεγάλη διαφορά αυτή η λεπτομέρεια, γιατί αλλάζει την εικόνα στην οποία στηρίζεται η παραπάνω κριτική.

Και στα υπόλοιπα conventions μπορεί να είχε υπερδιασημότερους δημιουργούς, πάντως εγώ μόνο του Ιταλού ντισνεϋκού "πουλάω" κάθε φορά στην εφημερίδα...

 

Σοβαρά πάντως, καταλαβαίνω σε μεγάλο βαθμό την "κριτική" για το συγκεκριμένο άρθρο (αν κι έχω τις αντιρρήσεις μου), αλλά μου φαίνεται υπερβολή, με αφορμή αυτήν την επιλογή του να καταλήγουμε σε μία αρνητική γενίκευση για το μοναδικό σταθερό "ένθετο" για κόμικς στον ελληνικό τύπο.

 

Άλλωστε το convention "διαφημίστηκε" από το ένθετο πριν γίνει, όπως και όφειλε. Κατόπιν εορτής, και με το επίμαχο κείμενο, και με τη συνέντευξη ενός από τους διεθνείς καλεσμένους (λόγω της παρουσίας του σε ελληνικά περιοδικά στα τέλη του περασμένου αιώνα ίσως είναι πιο οικείος στο ακροατήριο της εφημερίδας, ή και γενικά στο κομικσόφιλο κοινό της εποχής), υπήρξε extra promotion στο event. Έστω και με αυτόν τον τρόπο. Δε θίγεται το event και η διοργάνωση, αλλά η χαζοπολιτικαντίστικη αντίληψη του αντιδημάρχου. Και ίσα-ίσα, "καταγράφεται" ένα από τα πιο viral περιστατικά του Comic Con 4. Στο facebook να βλέπατε τι γινόταν με το θέμα...

 

Τα περί στράτευσης μου φαίνονται too much σε κάθε περίπτωση. Λες και θέλει να περάσει κάποιο υποσυνείδητο μήνυμα ο Κουκουλάς. Σε φάση, το μεγαλύτερο conspiracy theory μετά τους Illuminati. Πρόκειται, απλά, για μία (συνειδητή) επιλογή του αρθρογράφου, ο οποίος μπορεί, νομίζω, να γράφει ό,τι θέλει ο ίδιος. Και ό,τι του έκανε εντύπωση, του ιδίου. Δεν είναι υπάλληλος της διοργάνωσης :lol:

 

Και απ' την άλλη, άλλο ένα άχρωμο κείμενο που ουσιαστικά επαναλαμβάνει το guest list και το πρόγραμμα του τριημέρου, μιας εκδήλωσης που "καλπάζει" ήδη για τέταρτη χρονιά, θέλαμε...;

Προσωπικά, δε θα το διάβαζα καν. 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

24 min ago , JohnnyMZ said:

(δε με άφησαν να πάρω συνέντευξη από το Miller...........)

 

Ξέρουμε άμα πήρε κανείς?

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Για αρχή, να τονίσω ότι δεν διαβάζω το ένθετο κάθε Σάββατο, χοντρικά το διαβάζω μία φορά το μήνα. Αυτό για το επίπεδο γνώσης που έχω για το περιεχόμενο του.

Όσες φορές το έχω διαβάσει, διακρίνω καθαρά τα κόμικς ή/και τη λογική όσων θέλει να προωθήσει ο κος Κουκουλάς.

Ακριβώς επειδή είναι το μοναδικό ένθετο για κόμικς, έχω και απαιτήσεις.

Έχω την απαίτηση να ξεπερνά το γενικότερο ύφος της εφημερίδας που το φιλοξενεί και να μιλάει για "όλα" τα κόμικς, όχι μόνο αυτά που αρέσουν σε κάποιον/κάποιους.

 

Το γεγονός ότι δημοσιεύθηκε η συνέντευξη του Liberatore ήταν υπέροχο. Ποιους απασχολεί; Πιστεύω λίγους. Δεν λέω να μην δημοσιευθεί, προς θεού.

Απλά πιστεύω ότι θα βοηθούσε πολύ περισσότερο την διάδοση των κόμικς στην Ελλάδα μια εκτενέστερη παρουσίαση του event, με mini-παρουσιάσεις όλων των προσκεκλημένων, προτάσεις για κόμικς που έχουν φτιάξει, φαν καταστάσεις από το ΣΚ κλπ.

Και ας σκεφτούμε ότι δεν παίζει τον σημαντικότερο ρόλο το τι θα αρέσει σε εμάς τους καμένους, αλλά τι θα αγγίξει αυτούς που δεν είναι καμένοι, μπας και καούν κάποια στιγμή και αυτή. (ελπίζω να γίνεται αντιληπτή η διάθεση με την οποία έγραψα αυτή τη πρόταση).

 

Προσωπική άποψη βέβαια εκφράζω, αλλά όταν ο κόσμος πάλλεται με ταινίες και σειρές Marvel και DC, όταν στα ελληνικά cons βλέπεις όλο και περισσότερα και καλύτερα καινούρια χέρια να σχεδιάζουν πραγματικά τα πάντα, όταν δειλά-δειλά οι 3-4 κομιξοεκδοτικοί της χώρας κάνουν βήματα προς τα εμπρός, το μοναδικό ένθετο για κόμικς στην Ελλάδα να ασχολείται με κόμικς και θεματολογία Βαβέλ και 90s, με κοινωνική κριτική και καταγγελτική underground νοοτροπία είναι λίγο απογοητευτικό.

 

Κατά την άποψη μου πάντα.......

 

:beersanta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ας μου επιτραπεί μια παρέμβαση, επειδή διαβάζω το ένθετο και μάλιστα στην έντυπη μορφή της εφημερίδας κάθε Σάββατο.

 

Καταρχάς, υπήρξε παρουσίαση του The Comic Con, όπως και όλων των σχετικών εκδηλώσεων που έγιναν στη χώρα μας. Δεν ανέβηκε στην αρθρογραφία επειδή έκρινα ότι δεν αναφέρει κάτι που δεν είχε ήδη αναρτηθεί στο αντίστοιχο θέμα και θεώρησα ότι θα μπορούσε κάποιος να το ποστάρει εκεί και όχι στην Αρθρογραφία. Τουλάχιστον, αυτό ήταν το δικό μου σκεπτικό, ενδεχομένως και λανθασμένο και προφανώς φέρω την ευθύνη των επιλογών μου. Τώρα, εάν κάποιος/α το διάβασε είτε στην έντυπη, είτε στην ηλεκτρονική μορφή και έκρινε ότι δεν πρέπει να ανεβεί σε αυτή την ενότητα, υποθέτω ότι επίσης θα είχε κάποια κριτήρια με τα οποία έκανε την επιλογή του/της. :)

 

Αυτά για το τυπικό του θέματος, αλλά νομίζω ότι δείχνουν ξεκάθαρα ότι το ένθετο ασχολείται και καλύπτει όλα τα σημαντικά γεγονότα που συμβαίνουν στη χώρα μας. :)

 

Στα κατά τη γνώμη μου, πιο ουσιαστικά θέματα τώρα. Είναι καλό, θεμιτό και απολύτως εποικοδομητικό να έχουμε απαιτήσεις από το οποιοδήποτε έντυπο/ένθετο/ιστοσελίδα κ.ο.κ που ασχολείται με τα κόμικς. Είναι όμως εξίσου καλό να θυμόμαστε ότι και όσοι αρθρογραφούν δικαιούνται να έχουν προσωπικές εκτιμήσεις και γούστα και να τα προωθούν. Εξυπακούεται, βεβαίως, ότι κρίνονται για αυτές τις απόψεις και ότι υπάρχουν και άνθρωποι που είναι απολύτως αντίθετοι με αυτές.:) Είναι όμως - προσωπική μου άποψη - ακόμα καλύτερο να μην ξεχνάμε ότι και εμείς ως αναγνώστες/αποδέκτες ενός κειμένου, έχουμε επίσης προσωπικές απόψεις και γούστα, τα οποία θέλουμε να προωθήσουμε και ότι, όταν το πράττουμε επίσης κρίνομαστε για αυτό.

 

Υπό αυτό το πρίσμα, αδυνατώ να καταλάβω γιατί ο Κουκουλάς και ο κάθε Κουκουλάς θα έπρεπε α) να παρουσιάζει όλα τα κόμικς που κυκλοφορούν στην Ελλάδα β) να εστιάσει στα πιο δημοφιλή και γ) να "υπερβεί" τα δικά του γούστα προς όφελος των προτιμήσεων του όποιου αναγνωστικού κοινού του (δηλαδή, εάν κατάλαβα καλά - ζητάω συγγνώμη σε περίπτωση που έχω παρερμηνεύσει τα γραφόμενα - να "θάψει" τρόπον τινά τις δικές του προτιμήσεις και απόψεις για να γίνει αρεστός στους αναγνώστες του)

 

Σχετικά με το α): κανένας δεν το κάνει αυτό, κανένας δεν παρουσιάζει τα πάντα, όλοι κάνουν επιλογές, που είναι δικαίωμά τους, και εξάλλου και εμείς ως αναγνώστες κάνουμε επιλογές. Επιπλέον, υπάρχει πάντα και ο πρακτικός παράγοντας (έλλειψη χρόνου και χώρου). Οφείλω όμως να τονίσω ότι τα περισσότερα άρθρα που έχουν ανεβεί στο φόρουμ και έχει γράψει ο συγκεκριμένος αρθρογράφος αφορούν σε ελληνικά κόμικς (τα καινούρια χέρια, στα οποία πολύ εύστοχα αναφέρεσαι). Τώρα, αν υπάρχει κάποιο κόμικ που δεν έχει παρουσιάσει, ενώ σε κάποιους άρεσε ή εάν έχει γράψει διθυράμβους για κάτι, που σε άλλους δεν άρεσε, θεωρώ ότι αυτό είναι μέσα στα πλαίσια της κριτικής. Κανένας δεν συμφωνεί με όλους για όλα.

 

Σχετικά με το β): ναι, σίγουρα, θα μπορούσαν να υπάρχουν παρουσιάσεις για τις νέες ταινίες που κυκλοφορούν, καθώς και για τα κόμικς από τα οποία εμπνέονται οι συγκεκριμένες ταινίες, αλλά υποθέτω ότι δεν έχει γίνει αυτό λόγω άποψης, αλλά και χώρου. Πολύ συχνά όμως, μέσα σε στήλες του ένθετου (και όχι στο κύριο άρθρο, η αλήθεια είναι) έχουν παρουσιαστεί πολλές στοχευμένες πληροφορίες γύρω από αρκετά mainstream αμερικάνικα κόμικς. Τώρα, αν το target group θα έπρεπε να είναι οι 16χρονοι που πηγαίνουν στις υπερηρωικές ταινίες και όχι αυτοί που θέλουν να ψαχτούν λίγο παραπάνω, είναι σίγουρα θέμα προς συζήτηση. Αλλά στην τελική, για να καεί κάποιος, δεν αρκεί να πηγαίνει να βλέπει τις συγκεκριμένες ταινίες, πρέπει να ψαχτεί και λίγο, αλλιώς δεν είναι καμένος, είναι μονοδιάστατος, κατά την ταπεινή μου άποψη και χωρίς παρεξήγηση.

 

Το γ) είναι εντελώς προσωπικό, αλλά δεν θεωρώ ότι εμείς ως αναγνώστες δικαιούμαστε να ασκούμε ασύστολα κριτική σε ό,τι δεν μας αρέσει ή δεν συνάδει με τα γούστα μας και τις απόψεις μας, χωρίς παράλληλα να έχουμε συναίσθηση ότι είμαστε κι εμείς δέσμιοι των δικών μας απόψεων. Δεν καταλαβαίνω πάντως γιατί είναι κακό πράγμα η κοινωνική κριτική και η καταγγελτική νοοτροπία, ούτε θεωρώ ότι η Βαβέλ ήταν έντυπο που αξίζει την απαξίωση, επειδή είχε κάποια συγκεκριμένη αισθητική και ιδεολογία. :)

 

Πάντα με καλή διάθεση και ζητάω ξανά συγγνώμη εάν παρερμήνευσα κάτι. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Συγγνώμη που θα σας εκνευρίσω όλους, αλλά οι πηγές ενημέρωσης έχουν αλλάξει. Το να συζητάμε για το τι πρέπει να περιέχει ή πως πρέπει να γράφεται ένα άρθρο σε μια εφημερίδα είναι σαν να συζητούν κάποιοι τη δεκαετία του 50 αν οι ρόδες στις άμαξες πρέπει να έχουν γύρω γύρο λάστιχο ή λαμαρίνα.

Τα Social Media και τα ενημερωτικά site πλέον φροντίζουν για την ενημέρωση όλων μας. Ή τουλάχιστον όσους έχουν διάθεση να ενημερωθούν. Είναι πολλά και με διαφορετικές φωνές το καθένα, οπότε ο πλουραλισμός είναι δεδομένος. Τα κλασικά μέσα όπως οι εφημερίδες (στην έντυπη και ηλεκτρονική μορφή τους) έχουν πλέον χάσει το πως κινείται ο κόσμος γύρω τους για πολλούς λόγους που δεν είναι της παρούσης.

Αυτό που περιμένω από ένα καλό αρθρογράφο (και σε ηλεκτρονικό, όχι έντυπο μέσο), είναι η άποψη. Και αυτό ο Κουκουλάς το κάνει καλά. Αν και νομίζω ότι είναι πολύ συνδεδεμένος με το χαρτί και δεν έχει τη διαδικτυακή υπόσταση που απαιτούν οι καιροί μας. Ακόμα περιμένω συνεντεύξεις με καλλιτέχνες που δεν έχουν συχνά βήμα, όπως ο Λιμπερατόρε, που btw Γιάννη συγκριτικά με τον Μίλερ δεν είναι νάνος. Ή τουλάχιστον δεν είναι νάνος με την αντικειμενική έννοια. Και αυτό ο Γιάννης ΜΖ το κάνει καλά και δικτυώνεται ακόμα καλύτερα.

Συνεντεύξεις του Μίλλερ έχουμε διαβάσει πολλές. Πρέπει να έχουμε από όσους περισσότερους άλλους μπορούμε για να μαθαίνουμε και αυτούς που δεν ξέρουμε και να μην παραμένουν νάνοι για μας ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

10 hours ago, AndreasD said:

Συνεντεύξεις του Μίλλερ έχουμε διαβάσει πολλές. Πρέπει να έχουμε από όσους περισσότερους άλλους μπορούμε για να μαθαίνουμε και αυτούς που δεν ξέρουμε και να μην παραμένουν νάνοι για μας ?

 

Καταλαβαίνω το τι λες εν γένει, και εν γένει έχεις δίκιο :) Από τη στιγμή όμως που ο Μίλλερ έχει γράψει 2 κόμικ με αφορμή την αρχαία Ελλάδα, έχουν γυριστεί 2 ταινίες γύρω από αυτή τη μυθοπλασία του και έχει δημιουργήσει έναν διάσημο χαρακτήρα Ελληνικής καταγωγής (την Ηλέκτρα), τότε υπάρχουν ερωτήσεις και συζητήσεις που μπορούν να γίνουν μαζί του, οι οποίες να αφορούν ειδικά το Ελληνικό κοινό. Για τα πολιτικά του πιστεύω, για τον Μπάτμαν, για τους Μουσουλμάνους, για το Ρόμποκοπ, θα τον ρωτήσει ο οιοσδήποτε και όντως θα βρούμε τέτοιες συνεντεύξεις με το κιλό. Ερωτήσεις όμως γύρω από τον Ηρόδοτο, γύρω από τις Πλαταιές, τους Ελληνοπερσικούς πολέμους, του τρόπου που "διαβάζει" την Περσική ιστορία (θυμίζω πως ο Ηρόδοτος την είχε περί πολλού. Καμία σχέση με την άποψη των Ελλήνων από τον 4ο αιώνα πΧ και μετά) την επίσκεψή του στα Καμένα Βούρλα (εάν δεν απατώμαι, πριν από χρόνια), την Ελληνική καταγωγή της Ηλέκτρας, της τυχόν σχέσης του με Ελληνοαμερικάνους, αυτά είναι πραγματάκια που δεν θα τα βρεις να κουβεντιάζονται σε βάθος σε μια συνέντευξη από το εξωτερικό :) (παρεκτός άμα την κάνει Ιρανός :D

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Ναι! Αυτή πράγματι θα ήταν μια ενδιαφέρουσα συνέντευξη!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

@leonidio Προφανώς και όσοι αρθογραφούν έχουν (και πρέπει να έχουν) τις προσωπικές τους απόψεις και να μην τις θάβουν. Θα προτιμούσα όμως, και τονίζω το προτιμούσα, να μην "κερδίζουν" οι προσωπικές απόψεις και προτιμήσεις, αυτό που γίνεται στον κόσμο γύρω μας. Αν εμένα μου αρέσουν τα underground comics, δεν σημαίνει ότι πρέπει κατά βάση να "προωθώ" αυτό το είδος και λιγότερο αυτά που δεν μου αρέσουν, όταν τα undreground comics έχουν ένα κοινό Α και τα υπόλοιπα έχουν ένα κοινό 10Α. Αυτή είναι τουλάχιστον η δική μου άποψη για μία στήλη που πρέπει (πάλι κατά την δική μου άποψη) να προωθεί το μέσο και όχι ένα μέρος του μέσου. Η συνολική μου λογική είναι ότι, όσοι έχουν ένα βήμα στην τόσο μικρή ακόμα ελληνική αγορά, πρέπει να προσπαθούν να φέρουν περισσότερο κόσμο στο μέσο, και όχι να προσπαθούν π.χ. να διαβάσουν όλοι 2000AD απλά επειδή μου αρέσει εμένα το 2000AD. Από εκεί και πέρα, το να συγκρίνεις ένα έντυπο σε μια Σαββατιάτικη εφημερίδα, με τις προσωπικές απόψεις που γράφουμε σε ένα φόρουμ που το διαβάζουν 100-200 άτομα κάθε ημέρα, το θεωρώ απλά άτοπο και μη συγκρίσιμο. Με λίγα λόγια, προτιμώ μια πιο ισορροπημένη πληροφόρηση η οποία αν διαβάσεις πίσω από τις λέξεις, θα δεις ότι δεν υπάρχει.

Για το β) θα σου πω ότι αν νομίζεις ότι τις ταινίες τις παρακολουθουν μόνο 16χρονοι, κάνεις τεράστιο λάθος. Και αν δεχθώ τον συλλογισμό σου, ότι δηλαδή τις ταινίες τις παρακολουθούν μόνο 16χρονοι, πως πιστεύεις ότι μπορείς να φέρεις αυτούς τους 16χρονους στα κόμικς, με Liberatore ή με mainstream comics; Πάντα σε περίπτωση βέβαια που συμφωνείς με τον συλλογισμό μου ότι πρωτεύον πρέπει να είναι το άνοιγμα των κόμικς στο κοινό και όχι να συνεχίσουμε να απευθυνόμαστε στους ίδιους και στους ίδιους 1000 ή 2000 ή 3000 που ήδη ασχολούνται με τα κόμικς.

Για το γ) θα σου πω ότι πιστεύω ότι σαφώς και δικαιούμαστε ως αναγνώστες να κριτικάρουμε αυτά που διαβάζουμε. Προφανώς και θα το κάνουμε μέσα από το πρίσμα των προσωπικών μας απόψεων, δεν γίνεται να κάνω κριτική υπό το πρίσμα των απόψεων κάποιου τρίτου, είναι αδόκιμο και αχρείαστο. Κριτική πρέπει να γίνεται από όλους, φτάνει να είναι κόσμια και να μην υπάρχει υστεροβουλία, π.χ. να έχω και εγώ μια στήλη σε άλλη εφημερίδα και θέλω να περάσω τη δική μου λογική και να χτυπήσω κάποιον άλλον.

 

@AndreasD Προσωπικά δεν θα με ενδιέφερε μια συνέντευξη του Μιλλερ, τουλάχιστον όχι ιδιαίτερα. Πέρα από εμάς που ασχολιόμαστε πιο πολύ και δεν είμαστε πάνω από κάποιες χιλιάδες, τους υπόλοιπους πιστεύεις ότι θα τους ενδιέφερε περισσότερο μία συνέντευξη του Μίλλερ ή μία του Liberatore? 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

@Dredd Γενικά Γιάννη οι χιλιάδες, και πέρα από μας που ασχολούμαστε με τα κόμικς, δεν ενδιαφέρονται να διαβάσουν ούτε συνέντευξη του Μίλλερ, ούτε του Λιμπερατόρε. Το έργο τους και πολύ περισσότερο τα ονόματά τους δεν ανήκουν στο πεδίο ενδιαφερόντων των πολλών. Ακόμα και από μας που ασχολούμαστε το μεγαλύτερο ποσοστό δεν ασχολείται με εφημερίδες (έντυπες ή ηλεκτρονικές) για να ενημερωθεί. Από το μικρό ποσοστό που ασχολείται, ένα κλάσμα αυτού επιλέγει το Καρέ-Καρέ για λόγους που πάλι δεν είναι της παρούσης. Οπότε καταλαβαίνεις γιατί έγραψα για άμαξες κλπ στο προηγούμενο ποστ μου.

Από κει και πέρα όμως, και στα πλαίσια του πλουραλισμού και της πολυφωνίας των πολλών μέσων και όχι του ενός, αυτοί που επιλέγουν να διαβάσουν Καρέ Καρέ, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ο Λιμπερατόρε τους κάνει ένα κλικ παραπάνω από τον Μίλλερ. Για να σου δώσω ένα, τραβηγμένο αντίστοιχο, στα Νέα του Ψαροτούφεκου, δεν περιμένεις να διαβάσεις για τη νέα γκάμα κλωστών της DMC  :D   

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

@AndreasD Έστω όμως για τους 10-20-30 που θα τους πασάρει το έντυπο ο πατέρας τους επειδή αυτός διαβάζει την εφημερίδα, προτιμάς να διαβάσουν για το Liberatore παρά για τον Μιλλερ? Τέλος πάντων, γίνομαι κουραστικός, αλλά η δική μου λογική είναι ότι πρέπει όλοι να προσπαθούμε να ανοίξουμε την αγορά πριν μείνουμε τρεις και ο κούκος. Το γεγονός ότι υπάρχει αύξηση στον αριθμό των εκδόσεων, το ότι το Οξύ βγάζει ένα κόμικ κάθε μήνα, το ότι η Anubis βγάζει -μετά από χρόνια- πάνω από ένα κόμικ το μήνα, το ότι ο Λευτέρης βγάζει όλο και περισσότερα και καλύτερα κόμικ, δεν είναι αποτέλεσμα κανενός Λιμπερατόρε, καμίας κοινωνικής κριτικής, καμίας αναβίωσης της Βαβέλ και καμίας underground κουλτουρας. Είναι αποτέλεσμα, όσο και αν δεν ταιριάζει με τους εξευγενισμένους μας ουρανίσκους, των ταινιών, των σειρών, της pop κουλτούρας γενικότερα. Και θεωρώ ότι όλοι μας, στο μέτρο του δυνατού, πρέπει να εκμεταλευτούμε αυτό το hype, και να προσπαθήσουμε να φτιάξουμε μια νέα γενιά αναγνωστών κόμικς για να μην ζήσουμε άλλη στείρα δεκαετία 90 οπότε και διαβάζαν κόμικς μόνο οι ενήλικες. Αν το θέλουμε βέβαια, και δεν θέλουμε να παραμείνουμε μόνοι μας στα πλαίσια του ελιτισμού μας και μετά από 20 χρόνια ψάχνουμε εκδόσεις της Jemma όπως κάποιοι ψάχνουν τώρα τους Καμπανάδες και τους Μπλεκ. 

 

Προφανώς όλα τα παραπάνω δεν απευθύνονται ούτε στον Ανδρέα, ούτε και σε κανέναν άλλο προσωπικά.

 

Υ.Γ. Πως πάει η μέση ρε σκυλί του πολέμου;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

ρε να ρωτήσω τώρα κάτι σοβαρά, δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί κάπου.. 

 

το λάδι τελικά το πήρε μαζί του; πέρασε κανονικά στο αεροπλάνο; κι αν ναι; του άρεσε; το έφαγε; ωμό σε σαλάτα η μαγείρεψε με αυτό;

κάνα τουιτ έκανε για το ελληνικό ελαιόλαδο η τσάμπα το δώρο;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5863
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για να τοποθετηθω καλυτερα,ουτε το κομικς εχω διαβασει,ουτε την ταινια εχω δει και ο κυριος Κουκουλας ειπε οτι το κομικς το δημιουργησε κατα προσεγγιση.Αλλα εμεις οι Ελληνες εχουμε ενα κακο αποθεωνουμε τους ξενους οταν δημιουργουνε ενα εργο με την δικη μας κουλτουρα και οταν καποιος Ελληνας πει κατι για την ιστορια μας τον λεμε Ελληναρα,να μου πεις ενταξει μπορει να φανηκε λιγο ατοπο αυτο που εκαναν οι δικοι μας,ισως και αυτοι να υπερεβαλαν αλλα σε πενηντα χρονια αυτοι που θα ζουν θα λενε οτι οι Σπαρτιατες μιλαγαν Αμερικανικα και οτι την ιστορια την εγραψε ο FRANK MILLER,που ασχετος απο αυτα ειναι φοβερος κομιξας.Δεν ξερω αν ειμαι στο πνευμα της συζητησης αλλα μην τους βγαζουμε ολους Ελληναραδες και ξερετε και τι αλλο τους λενε αν ξεστομισουν μια κουβεντα για την Ελλαδα.Γιατι εκτος απο τον FRANK MILLER  στην Ελλαδα υπηρχε και ο Καλαιτζης και τοσοι αλλοι,μην το ξεχναμε.:nek::nek::nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  241
  • Reputation:   864
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  148

Εμένα μου άρεσε το άρθρο:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Απαντώντας και στην ερώτηση του Germ, αλλά και επισημαίνοντας το άτοπο του διλήμματος " Συνέντευξη Miller VS Συνέντευξη Liberatore", απ' όσο ξέρω, όχι, δεν έδωσε καμία συνέντευξη. 

 

Το άτοπο το επισημαίνω για να έχουμε υπόψη ότι δεν υπήρχε π.χ. η δυνατότητα και για τις δύο συνεντεύξεις και η κολλημένη νοοτροπία του "Καρέ-Καρέ" στην αντεργκραουντίλα-ναϊντίλα της Βαβέλ απέρριψε τη μία για να βάλει την άλλη. :D

 

Από εκεί και πέρα, βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσα και γόνιμη τη συζήτηση που προηγήθηκε, αισθάνομαι ότι έχω καλυφτεί από τα εκατέρωθεν επιχειρήματα. Γι' αυτό θα επικεντρωθώ αλλού.

Νομίζω ότι, κατά κάποιον τρόπο, επωμίζεται το καρέ-καρέ το βάρος του κενού που υπάρχει αυτή τη στιγμή σε στήλες για κόμικς, οπουδήποτε. 

Αντρέα, συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό με τις αλλαγές που περιγράφεις στην ενημέρωση κλπ. λόγω των social media, αλλά μπορώ να πω ότι, ακόμα και στο διαδίκτυο, απ' την εικόνα που έχω, το κενό αυτό είναι έντονο.

Αν υπήρχε γενικά μία πληθώρα δημοσιογράφων/στηλών(/περιοδικών) σχετικών με τα κόμικς, τότε πιστεύω δε θα είχαμε εμμείνει τόσο πολύ σε αυτή τη συζήτηση, γιατί θα υπήρχε γενικά μεγάλη ποικιλία και δυνατότητα επιλογής του καθενός τι να διαβάζει... Τώρα ο περιορισμός είναι εμφανής, και επαναλαμβάνω, ακόμα και διαδικτυακά.

Πράγματι, όμως, νομίζω όλοι έχουμε παρατηρήσει μία -μικρή έστω, αλλά αντιληπτή- (επ)άνοδο της 9ης Τέχνης στην ελληνική κουλτούρα, και καλό θα ήταν τα κυρίαρχα μέσα να την ακολουθήσουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.