Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες Κυκλοφορίες απο την Jemma Press (2007)


AndreasD

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25059
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Σήμερα έκανα την βόλτα μου στην έκθεση βιβλίου στην Ακρόπολη και έμαθα απο τον Λεύτερη (ιδιοκτήτης των μαγαζιών, αλλα και της εκδοτικής Jemma), οτι μέσα στο επόννο 15θημερο θα κυκλοφορήσει ο δεύτερος (έγχρωμος) τόμος του Bone με τίτλο "Μια απίθανη Αγελαδοδρομία" (the great cow race).

 

Ακόμα μέσα στο Νοέμβριο θα βγεί σε συλλεκτική έκδωση το έργο "The Adventures of Luther Arkwright" του Bryan Talbot. Θα είναι σχήματος Α4, σκληρόδετο και αριθμημένο σε 999 κομμάτια (κατι μου θυμίζει.......). Η τιμή του θα είναι 45 Ευρώ.

 

Περισσότερα για τον Bryan Talbot και το "The Adventures of Luther Arkwright" εδώ: http://www.bryan-talbot.com/lutherarkwright/index.php

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  90
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  211
  • Reputation:   536
  • Achievement Points:  211
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6392 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Φίλε Αντρέα ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση... :thanks:

 

μας φέρνεις πολύ ευχάριστα νέα. Περίμενα πως και πως το επόμενο τεύχος του BONE. :dance: Για το The Adventures of Luther Arkwright δεν γνωρίζω κάτι αλλά από το site που παρέθεσες φάνηκε ενδιαφέρον. Θα προσπαθήσω να πάρω μια ιδέα ψάχνοντας στο διαδίκτυο. Θα περάσω κι εγώ μια βόλτα από την έκθεση σίγουρα μέσα στη βδομάδα οπότε θα τα μάθω και από πρώτο χέρι...

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45736
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6169 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ. Άντε να δούμε, ελπίζω η Jemma να συνεχίσει την αξιόλογη δουλειά όπως έκανε και με τον πρώτο τόμο.

 

:thanks: AndreasD

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190095
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ακόμα μέσα στο Νοέμβριο θα βγεί σε συλλεκτική έκδωση το έργο "The Adventures of Luther Arkwright" του Bryan Talbot. Θα είναι σχήματος Α4, σκληρόδετο και αριθμημένο σε 999 κομμάτια (κατι μου θυμίζει.......). Η τιμή του θα είναι 45 Ευρώ.

 

στην αρχή όταν μου είπε ο Valt, θα κυκλοφορήσει κάτι η Jemma αλλά σε περίεργη έκδοση και θα κάνει 40τόσα ευρώ, μου ψιλοσηκώθηκε η τρίχα. Μετά όμως, όταν πήγαμε στο περίπτερο και μου είπε το παλληκάρι ποιό θα βγάλουνε, το έβαλα αυτομάτως στη wishlist και ας είναι αμερικάνικο (που σημαίνει, ότι σημαίνει σε επίπεδο του αν το βρίσκω, πως το βρίσκω κλπ).

 

Δεν τα έχω διαβάσει τα τεύχη της Dark Horse. Κανά δύο από τα πρώτα μόνο. Γιατί?... παραδόξως, επειδή φαίνεται καλό. Και θέλει προσήλωση. (α) Πολύ ζουμί σε επίπεδο σχεδίου/σκίτσου. Πειραματίζεται/δανείζεται/κεντάει. (β) κεντάει και στο σενάριο.... sci-fi με ψυχολογικά τερτίπια και δεν σου το πασάρει μασημένο....

 

Όπως μου είπε το παλληκάρι, μια ιδιαιτερότητα της ελληνικής έκδοσης (θα το γράψω και στη παρουσίαση, όταν με το καλό, το αναφέρω από τώρα μπας και ψήσω κανέναν) είναι ότι θα βγει σε μεγαλύτερο μέγεθος από το αμερικάνικο. Πως προέκυψε αυτό? το πάσαρε σε μεγάλη κόλλα στον/η μεταφραστή/τρια για να μπορεί να το διαβάζει καλύτερα και ξαφνικά όπως το κοίταζε, διαπίστωσε λεπτομέρειες που χανόντουσαν στο νορμάλ. Επικοινώνησε με τον Talbot για να του ζητήσει την άδεια να το βγάλει σε μεγάλο, και ο Talbot του είπε ότι το είχε φτιάξει για να βγει σε μεγάλο.... Άσχετα που δεν έχει συμβεί σε καμία μετάφρασή/έκδοσή του μέχρι στιγμής....

 

Βάλτε όλα αυτά, βάλτε και το ότι είναι Jemma Press (επαναλαμβάνω ότι αυτή την εταιρία την αγαπάω γιατί βγάζει μερακλίδικους τίτλους (ξαναεφιστώ την προσοχή σας στην εξαίρετη Μεγάλη Απάτη), ειδικά για όσους γουστάρουν λατινοαμερικάνικη λογοτεχνία (και ίσως ειδικά τα αστυνομικά τους (αλλά και τον Μάρκεζ))), πείστηκα να το περιμένω και ας τσούζει η τιμή........

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25059
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Germanicus μια μικρή διορθωση. Αυή την εποχή, πραγματι, το βγάζει στην Αμερική η Dark Horse, αλλά είναι Αγγλικής κατασκευής και προελεύσεως (που θα έλεγε και ο Χατζηχρήστος). Εχει κυκλοφoρήσει πριν κάποια χρόνια στην Αγγλία, απλα τώρα το "ανακάλυψαν" στην Αμερική. Για αυτό και το διαφορετικό (Ευρωπαϊκό) ύφος.

 

Σε κάθε περίπτωση μια το Storm, μια το The Adventures of Luther Arkwright, κάτι αλλάζει στην Ελληνική αγορά, προς το καλύτερο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190095
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

σωστός ο παίχτης! :respect:

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9053
  • Reputation:   64348
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6429 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Να διορθώσω τον φίλο Andrea ότι το μέγεθος δεν είναι Α4 αλλά Α3 και σε αυτό αναφέρεται και ο germ...

 

Προσκάλεσα τον Λευτέρη να μας επισκευτεί και να μας ενημερώσει/ενημερώνει ο ίδιος για τις εκδόσεις του (καθ' ότι χαίρει εκτίμησης από πολλούς εδώ) αλλά τον είδα καχύποπτο και αρνητικό γενικά με το ελληνικό νετ.... Είδωμεν

 

:beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25059
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Α3?! Ακομα πιο εντυπωσιακό!!!! Εχει ψιλοδίκιο ο Λευτέρης σε αυτά που λέει για το Ελληνικό νετ, αλλά ίσως, γιατί δεν έχει καταλάβει ακόμα οτι αυτό το site είναι διαφορετικό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190095
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Να διορθώσω τον φίλο Andrea ότι το μέγεθος δεν είναι Α4 αλλά Α3 και σε αυτό αναφέρεται και ο germ...

 

A3 θυμόμουνα, αλλά όπως έβλεπα το μέγεθος ενός Α4 (και πως είναι μεγαλύτερο από ένα κόμικ), είπα πως δεν θυμόμουν καλά και πως τα είχα μπερδέψει...

 

anyhow!

 

:beer: :rainbow:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26438
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6202 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Σήμερα έκανα την βόλτα μου στην έκθεση βιβλίου στην Ακρόπολη και έμαθα απο τον Λεύτερη (ιδιοκτήτης των μαγαζιών, αλλα και της εκδοτικής Jemma), οτι μέσα στο επόννο 15θημερο θα κυκλοφορήσει ο δεύτερος (έγχρωμος) τόμος του Bone με τίτλο "Μια απίθανη Αγελαδοδρομία" (the great cow race).

 

ΝΑΙΑΙ!!!! :best:

Πολύ καλά νέα! :rainbow:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1612
  • Content Count:  5046
  • Reputation:   34539
  • Achievement Points:  5054
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6181 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1. Υπάρχει περίπτωση ο τόμος να περιέχει και το sequel του κόμικ, δηλαδή και το TPB Legacy of Luther Arkwright, και γι’ αυτό να είναι τόσο ακριβό ;

 

 

2. Το original TPB Adventures of Luther Arkwright είναι ασπρόμαυρο, θα είναι και η Ελληνική έκδοση ; Ελπίζω πως όχι.

 

 

3. Αν όντως ο τόμος περιέχει και τα 2 βιβλία του Talbot με τον χαρακτήρα, πως θα δείχνει τελικά το αποτέλεσμα λόγω της διαφοράς χρωματισμού στις πρωτότυπες εκδόσεις ;

 

 

4. Θα χρησιμοποιηθεί επιτέλους μια καλύτερη γραμματοσειρά στα βιβλία της Jemma ;

 

 

Μάλλον ρωτάω λάθος ανθρώπους, αλλά δεν έχουμε εύκαιρο εδώ και κανέναν από την Jemma για να τον βάλω κάτω από μια καυτή λάμπα και να τον ανακρίνω… :lol:

 

 

 

ΥΓ. Μέγεθος Α3 ; Δηλαδή θα είναι σαν το HC album 300 της Μαμούθ ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190095
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

1. Mε μπέρδεψες λίγο με το Legacy of Luther Arkwright μιας και εγώ το ξέρω ως Heart of Empire. Όχι. Δεν θα το έχει. Για τα 9 τεύχη της πρώτης σειράς μιλάμε, μας το ξεκαθάρισε.

 

2. Φαντάζομαι πως όχι. Αν υπήρχε επιχρωματισμένη έκδοση, λογικά θα είχε βγει στην Αμερική και δεν βλέπω κάτι τέτοιο.

 

3. -

 

4. ? Δεν είχα προσωπικά πρόβλημα με τις γραμματοσειρές τους... Έχω τα Βίντεο Νουάρ, Ιγκουάνα, Η Μεγάλη Απάτη, Τεξ.... Δεν έχω Bone, Dawn, Ζωντανοί Νεκροί, Hellboy, Θεριστής, Μετά/Πριν το τέζα.

 

A3= 29,7x42,0 ... Αν θυμάμαι καλά το 300 είναι πιο πολύ "μακρόστενο" και σαφώς κοντύτερο......

 

(ενδεικτικά Α4 = 21,0χ29,7 το στάνταρ χαρτί για εκτυπώσεις)

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2059
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  63
  • Reputation:   94
  • Achievement Points:  63
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6202 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Kαταπληκτικά νέα!!Επιτέλους θα βγεί το νέο Βοne!!!Eυχαριστώ για την ενημέρωση.. :best: :best: :thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2976
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  237
  • Reputation:   1912
  • Achievement Points:  237
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6121 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  116

Α3?! Ακομα πιο εντυπωσιακό!!!! Εχει ψιλοδίκιο ο Λευτέρης σε αυτά που λέει για το Ελληνικό νετ, αλλά ίσως, γιατί δεν έχει καταλάβει ακόμα οτι αυτό το site είναι διαφορετικό.

 

Συμφωνώ και επαυξάνω για την "υγεία" του φόρουμ σας. Για το Bone τώρα, πάλι συμφωνώ και επαυξάνω. Είναι τρομερή δουλειά. Εγώ έχω στα αγγλικά τον μεγάλο ασπρόμαυρο τόμο αλλά και τα έγχρωμα της Jemma είναι καταπληκτικές εκδόσεις. Θα τα ξαναδιαβάσω με πρώτη ευκαιρία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15800
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Bone @ last!!!

 

Με νύχια και με δόντια κρατιέμαι να μην διαβάσω τις αγγλικές εκδόσεις και να το πάω ανθρώπινα και σωστά όπως θα τα βγάζει η Jemma. :D

 

Ευχαριστώ για τα νέα AndreasD!

 

Σχετικά με το Adventures of Luther Arkwright... ομολογώ ότι δεν έχω ιδέα. Είδομεν... Ψηφιακό preview από κάποιο netοπερίπτερο και αν μας κάνει τσα στη συνέχεια Jemma σου'ρχομαι :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Απλά για σύγκριση ο σκληρόδετος τόμος των "300" είχε διαστάσεις: 24,5 X 31,5 και περί τις 90 έγχρωμες σελίδες στα 16,80 ευρώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190095
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Απλά για σύγκριση ο σκληρόδετος τόμος των "300" είχε διαστάσεις: 24,5 X 31,5 και περί τις 90 έγχρωμες σελίδες στα 16,80 ευρώ.

 

μέσες άκρες λοιπόν αναμενόμενο το κόστος (με τιμολογιακή βάση το 300). Το TPB έξω έχει 216 σελίδες (2,4 φορές πάνω, 2,4χ16,8=40,32) και θα είναι 60% μεγαλύτερο από το 300.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25059
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Bone @ last!!!

 

Με νύχια και με δόντια κρατιέμαι να μην διαβάσω τις αγγλικές εκδόσεις και να το πάω ανθρώπινα και σωστά όπως θα τα βγάζει η Jemma. :D

 

Ευχαριστώ για τα νέα AndreasD!

 

Σχετικά με το Adventures of Luther Arkwright... ομολογώ ότι δεν έχω ιδέα. Είδομεν... Ψηφιακό preview από κάποιο netοπερίπτερο και αν μας κάνει τσα στη συνέχεια Jemma σου'ρχομαι :D

 

Παντως, εγω ευχαριστήθηκα την ασπρομαυρη εκδοση σε ένα τόμο (sorry Λευτερη). Οι γραμμές του Jeff Smith μεσα στη απλότητά τους, εχουν μια τρομερή δύναμη, που κατά την άποψή μου παντα, "χανουν" στο χρώμα. Σε κάθε περίπτωση, θα αγωράσω και τον δεύτερο τομο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  3018
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  201
  • Reputation:   306
  • Achievement Points:  201
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6118 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Σε συζήτηση που είχα με τον ιδιοκτήτη Λευτέρη Σταυριανο μου είπε για μια νέα τριμηνιαία σειρά που θα κυκλοφορήσει γύρω στο Νοεμβριο.

Θα είναι 200 σελίδες και κάθε τεύχος θα έχει δύο τεύχη από σειρές τρόμου της Bonelli Comicw ( www.SergioBonelliEditore.it).

Θα ξεκινήσει με τα πραγματικά εκπληκτικά

 

Dylan Dog (επιστροφή στην Ελλάδα για τον υπέροχο ερευνητή του εφιάλτη μετά τα 8 τεύχη της Μαμουθ το 1999-2000)

 

και

 

Dampyr (φοβερή σειρά με ένα κυνηγό βαμπίρ)

 

έχοντας διαβάσει μέρος και των δύο σειρών τις συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  466
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  920
  • Reputation:   7678
  • Achievement Points:  950
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Συμφωνώ απόλυτα. Αν κάποτε σκέφτηκα σοβαρά να μάθω Ιταλικά ήταν για να μπορέσω να διαβάσω τέτοιες σειρές που δεν έιχαν δυστυχώς καλή πορεία στην Ελλάδα.

 

PS φυσικά δεν έμαθα ποτέ. Άρα καλώς να έρθουν.. :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190095
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Συνήθως no news, good news. Δεν κολλάει εδώ όμως ;)

 

:cool:

 

αν μάλιστα είναι και σε τυπική Jemma εκτύπωση και όχι στην εκτύπωση του Ντύλαν Ντογκ της Μαμούθ (πιο bd κόμικ το πρώτο, πιο λαϊκό περιοδικό το δεύτερο).... :)

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  466
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  920
  • Reputation:   7678
  • Achievement Points:  950
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Νομίζω πάντως ότι η Ιταλική έκδοση είναι στο μέγεθος και γενικές προδιαγραφές της έκδοσης της Μαμούθ.

Τουλάχιστον όσα ιταλικά Bonneli έχω (Zagor κυρίως) έτσι είναι.

 

Anyway δεν θα με χαλάσει όπως και να είναι, η καρδιά μου όμως είναι δωσμένη στα λαικά περιοδικά :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190095
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

το σχόλιο/επιθυμία μου δεν αφορά το μέγεθος, αλλά την ποιότητα του χαρτιού και κατ'επέκταση των χρωμάτων :) στο, συγκριτικά, σκληρό χαρτί που εκτυπώνει η Jemma τα χρώματα είναι πιο μαύρα, πιο έντονα ;)

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  466
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  920
  • Reputation:   7678
  • Achievement Points:  950
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Για αυτά έλεγα και εγώ στο "γενικές προδιαγραφές".

 

Στο κάτω κάτω αν δεν ξεβάψει και λίγο το χαρτί στο χέρι πως θα πάρεις μαζί σου την "αίσθηση" του κόμικ ? :oops::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1612
  • Content Count:  5046
  • Reputation:   34539
  • Achievement Points:  5054
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6181 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μπράβο στην Jemma και γι' αυτή την κίνηση (μετά την αναμενόμενη κυκλοφορία του Luther Arkwright). Ο Dylan Dog είναι πολύ καλή σειρά φαντασίας-τρόμου, και ντροπή σε όσους δεν την τίμησαν όταν την κυκλοφορούσε η Μαμούθ με αποτέλεσμα να σταματήσει στα 8 τεύχη. Ο Dampyr έχει κάποιες ομοιότητες με το Dylan Dog όσον αφορά την ανάμιξη με το υπερφυσικό, αλλά είναι πιο action σειρά θα έλεγα, και χωρίς το χιούμορ του Dylan.

 

Έχω και τα 8 τεύχη Dampyr που κυκλοφόρησε η IDW και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος, εκτός από το ότι το 8ο τεύχος είναι το 1ο μέρος μια ιστορίας και δυστυχώς η IDW δεν κυκλοφόρησε 9ο τεύχος με αποτέλεσμα η ιστορία να μείνει μετέωρη (ναι, δεν κάνει μόνο η Μαμούθ τέτοιες χαζομάρες - βλέπε Μάρτιν Μύστερυ νο 4).

 

Παρεπιμπτόντως (ωραία λέξη), η συνέχεια της ιστορίας στο Μάρτιν Μύστερυ που λέγαμε έχει εκδοθεί στα Αγγλικά από την Dark Horse και είναι το 3ο τεύχος στη limited series των 6 τευχών που είχε βγάλει πριν μερικά χρόνια.

 

 

ΥΓ. Άσχετο. Και η σειρά Nathan Never είναι πολύ αξιόλογη. Στα σενάρια (ΚΑΙ στα σενάρια μαλλόν) οι Ιταλοί είναι άκρως επαγγελματίες. Αυτά να βλέπουμε μην τυχόν και τους αντιγράψουμε σε κάποια πράγματα (εμένα μου λες ; )....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25059
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Μπράβο στην Jemma! Περιμένουμε με ανυπομονησία να πάρουμε το πρώτο τεύχος στα χέρια μας

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190095
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Παρεπιμπτόντως (ωραία λέξη), η συνέχεια της ιστορίας στο Μάρτιν Μύστερυ που λέγαμε έχει εκδοθεί στα Αγγλικά από την Dark Horse και είναι το 3ο τεύχος στη limited series των 6 τευχών που είχε βγάλει πριν μερικά χρόνια.

 

Νομίζω ότι πρέπει να φτιάξουμε μια λίστα με τι Ευρωπαϊκό/Λατινοαμερικάνικο έχει μεταφραστεί στα Αγγλικά......

 

:thanks: για την πληροφορία ramirez.....

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλά το "Ντύλαν Ντογκ" ήταν καταπληκτική σειρά!! Περιμένω με ανυπομονησία να βγει!! Ανακοινώθηκε καμιά καινούργια ημερομηνία μήπως; Το "Dampyr" γνωρίζω τι είναι (σαν όρος) αλλά δεν γνωρίζω το κόμικ. Για να λέτε ότι είναι καλό πάντως, θα είναι λογικά! Ευπρόσδεκτα ΚΑΙ τα δύο!! Ευχαριστώ για την ενημέρωση! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Νομίζω ότι πρέπει να φτιάξουμε μια λίστα με τι Ευρωπαϊκό/Λατινοαμερικάνικο έχει μεταφραστεί στα Αγγλικά......

 

Μακάρι, για να μπορέσω επιτέλους να βρω τα διάφορα αργεντίνικα κόμικς που ψάχνω ανέλπιδα πια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190095
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μακάρι, για να μπορέσω επιτέλους να βρω τα διάφορα αργεντίνικα κόμικς που ψάχνω ανέλπιδα πια.

 

εκτιμώ ότι αυτή η πρόχειρη λίστα αγγλόφωνων BD θα βοηθήσει κάπως την κατάσταση :D

 

ρίξε και μια ματιά στο bookpalace ;)

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.