Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΧΑΜΕΝΟ ΦΑΣΜΑ


Bonadrug

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στο κάτω-κάτω, για κόμικ μιλάμε

 

 

αυτή η αποστροφή σου φίλε μου τα λέει όλα. χρησιμοποιείται πολύ συχνά και από δημιουργούς ακόμα ... "εεε κόμικ είναι τι θέλεις, τι ψάχνεις να βρεις κλπ".

Δηλαδή δεν έχουμε το δικαίωμα να ζητάμε από τα κόμικς αυτό που ζητάμε από άλλες μορφές τέχνης διότι τα κόμικς εξ ορισμού είναι ευτελέστερη μορφή της τέχνης;

 

Εν πάσει περιπτώσει γιατί αρπάζεσαι; Οι αρνητικές γνώμες σε όλα τα παραπάνω posts είναι τρεις το πολύ και οι θετικές πολλαπλάσιες.

 

 

ΥΓ. Και η αλήθεια είναι ότι διάβασα το Χαμένο Φάσμα αφού είχα δει 10 επεισόδια της Λάμψης και διαβάσει μερικά Βίπερ Νόρα για να έχω ένα καλό μέτρο σύγκρισης....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Από τις εφημερίδες της εποχής. Δεν έχω το παραμικρό στοιχείο. Αν και δε λέει και κάτι σπουδαίο ας προωθήσω τουλάχιστον το τόπικ . :)

 

post-3787-12825217510433_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ξανααγόρασα πρόσφατα το Χαμένο Φάσμα. Κι έτσι το θυμήθηκα. Οπότε το ξαναδιάβασα για 4η ή 5η φορά. Μπορώ να πω ότι μου άρεσε εξίσου όσο και την 1η φορά που το διάβασα πριν από καμιά δεκαπενταριά χρόνια.

 

:surf:

 

Δεν μου αρέσει να γράφω συγκινητικά και ποιητικά κατεβατά. Γενικά το αποφεύγω. Όπως επίσης αποφεύγω να γράφω νοσταλγικές περιγραφές.

 

Δυστυχώς στη συγκεκριμένη περίπτωση πιέζομαι. Για τρεις λόγους:

1. Η Ζογλοπίτου πέθανε.

2. Το κόμικς διαδραματίζεται στην πόλη μου (που μου αρέσει και δεν μου αρέσει ) Θεσσαλονικη. Και έχω κακό προηγούμενο.

3. Όταν κυκλοφόρησε, ήταν όντως "μια αναλαμπή, ένα διαμάντι". Το θέμα είναι ότι ακόμη και σήμερα ΚΤΤΜΓ είναι.

 

Για να αποφύγουμε λοιπόν διάφορες συγκινισιακές φορτίσεις, ας περιοριστούμε στις απολύτως απαραίτητες επισημάνσεις και επιχειρήματα.

 

Διαφωνώ πολύ με τον bonadrug (ποιος ξέρει, ισως μετά από τόσα χρόνια να διαφωνεί και ο ίδιος). Συμφωνώ τρελλά με τον washcloud (ο οποίος ήρθε, έγραψε ένα ποστάκι το 2009 και εξαφανίστηκε μυστηριωδώς).

 

Για το σενάριο:

1. Το σενάριο είναι ωραιότατο. Κι αυτό μου φαίνεται λίγο περίεργο, καθώς του κ. Αποστολίδη τα σενάρια δεν μου αρέσουν και πάρα πολύ. Όπως αναφέρεται και παραπάνω, το ότι έχουμε μια αναμέτρηση με το χιλιοειπωμένο (sic) το λέει και ο ίδιος ο κ. Αποστολίδης. Το θέμα είναι και πάντα θα είναι, το πώς θα το επεξεργαστείς και θα το αποδώσεις. 

 

2. Η ιστορία φαίνεται σε κάποιους περίεργη και απίθανη. Εγώ τη βρίσκω ρεαλιστικότατη. Γνωρίζω από πρώτο χέρι από τα φοιτητικά μου χρόνια αρκετά ειδύλλια καθηγητών με φοιτήτριες στη Θεσσαλονίκη. Και δεν εννοώ διάφορους λιγούρηδες καθηγητές που κυνηγούσαν φοιτητριούλες για να τους βάλουν χέρι. Και τέτοιες ιστορίες ξέρω πολλές και έχω δει και ανάλογες κινήσεις με τα ίδια μου τα μάτια. Στη συγκεκριμένη περίπτωση εννοώ πραγματικούς ερωτικούς δεσμούς.

 

Εξάλλου είναι γνωστό σε όλους ότι αν ένας καθηγητής είναι σχετικά νέος και μπορεί να το χειριστεί λίγο καλά το πράγμα, ασκεί τεράστια έλξη στις φοιτήτριες. Και αυτό το έχω δει με τα μάτια μου. Ειδικά αν πρόκειται για καθηγητή της Αρχιτεκτονικής, δεν το συζητώ, οι φοιτήτριες δεν έχουν καμιά ελπίδα- θα πέσουν αμαχητί.

Να προσθέσω ότι αρχιτέκτονας καθηγητής που είναι λαοφιλής, ωραίος τύπος, εργατικός, δημοφιλής στις κυρίες και επιτυχημένος συγγραφέας, τον οποίο πολλοί γνωρίζουν απο τα μυθιστορήματά του είναι υπαρκτός σαν πρόσωπο-μοντέλο. Είναι ο γνωστός στους κομικσοκύκλους κ. Μαρτινίδης. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων προφανώς δεν εννοώ ότι η ιστορία βασίζεται στον κ. Μαρτινίδη. Ωστόσο είναι ένα υπαρκτό πρόσωπο που διαθέτει πολλά χαρακτηριστικά από τον ήρωα της ιστορίας. Για να μην πω ότι και ο κ. Μαρτινίδης έχει γράψει ένα μυθιστόρημα με αντίστοιχο καθηγητή ήρωα ή ότι όλοι οι ήρωες στα βιβλία του είναι κάπως έτσι. 

 

Να προσθέσω επίσης ότι κοσμικές εκδηλώσεις όπως το πάρτι στο Πολυτεχνείο, όπου παρευρίσκονται και καθηγητές κα συγχρωτίζονται με τους φοιτητές είναι αρκετά συχνές. Θέλω να πώ ότι κι αυτό είναι ένα  ρεαλιστικό σημείο. Αντίστοιχη εικόνα νομίζω υπάρχει και στο Δεν είναι αυτό που νομίζεις.

 

3. Για τα υπαρξιακά προβλήματα των μεσηλίκων, τι να κάνουμε, είναι υπαρξτά. Επειδή είναι των μεσηλίκων δεν πάυουν να είναι προβλήματα. Ο κ. Αποστολίδης τα έκανε ένα σεναριάκι αξιοπρεπέστατα. Και όχι μόνο αυτό. Πρόσθεσε και άλλες παραμέτρους, το ονειρικό στοιχείο με τη γιαγια και τις ιστορίες/παραμύθια, τον αληθινό έρωτα που βλέπει στα όνειρά του ο πρωταγωνιστής και όχι τις παρενέργειες της κρίσης ηλικίας του και άλλα και άλλα. Βεβαια υπάρχουν και όλα τα κλισέ στοιχεία με την οικογένεια που ζει την κρίση, το παιδί που που είναι ξεκρέμαστο κλπ κλπ. Ακόμη κι εκεί όμως ο σεναριογράφος κάτι παραπάνω προσπαθεί να δώσει (πχ το παιδί πάει στην κηδεία). Γενικά θα συμφωνήσω με τον germanicus ότι είναι μια απλή ιστορία και όχι ένας διανοουμενίστικος βαθύς μύθος. Και σαν τέτοια έχει κατά τη γνώμη μου μεγάλη αξία.

 

4. Ήθελα να γράψω δυο πράγματα και για το σάουντρακ του κόμικς αλλά βαριέμαι (οπότε φαντάζομαι ότι κι εσείς θα βαρεθήκατε).

 

:sleep2:

 

Για το σχέδιο

 

Δεν χρειάζεται να πω πολλά, με κάλυψαν οι προηγούμενοι. Νομίζω ότι συμφωνούμε όλοι ότι είναι καλό. Πραγματικά όταν είχε κυκλοφορήσει το βιβλίο είχα πάθει ζημιά.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το στήσιμο των καρέ είναι πολυ σφιχτό. Πολλά κοντινά πλάνα, λίγες παράξενες γωνίες. Επίσης ότι σπανίως η σχεδιάστρια απεικονίζει το κάτω ένα τρίτο των ποδιών. Αυτό πιστεύω ότι οφείλεται σε ένα από τα πρακάτω α) Δεν άρεσε στη Ζογλοπίτου να σχεδιάζει παπούτσια ή β) ήθελε ο αναγνώστης να έχει την αίσθηση ότι βρίσκεται πολύ κοντά, δίπλα στους πρωταγωνιστές και όχι να τους παρακολουθεί σαν να είναι σε σκηνή.

 

:sleep3:

 

Τελειώνοντας να πω ότι αυτό που μου αρέσε ξαναδιαβάζοντας χτες αυτό το βιβλίο είναι ότι παρά το γεγονός ότι περάσαντόσα χρόνια από τότε που κυκλοφόρησε, δεν μου φαίνεται παλιό. Θα μπορούσε να είχε γραφτεί/σχεδιαστεί σήμερα 13.03.2013.

 

:pool:

 

ΥΓ Σώζω προς το παρόν αυτό το κειμενάκι και θα επανέλθω σε λίγο με μερικά τρίβια για το σκηνικό και τους χώρους στους οποίους εξελίσσεται η ιστοράι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτό που λες για το ότι ζωγραφίζει το ένα τρίτο των ποδιών μάλλον δεν το κάνει τυχαία. Είναι το περίφημο Αμερικάνικο Πλάνο , όπου οι άνθρωποι καδράρονται από το κεφάλι ως τα γόνατα. Προέρχεται από τις ταινίες γουέστερν όπου καδράριζαν έτσι για να φαίνεται και το ρεβόλβερ. Αργότερα το πλάνο αυτό ξέφυγε από τα γουέστερν και γενικεύτηκε στο αμερικάνικο σινεμά. Στην Ευρώπη χρησιμοποιείτο ελάχιστα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μιας και το ανέφερα παραπάνω, ορίστε μερικές φωτογραφίες από το σκηνικό του κόμικς. Α! Οι σελίδες που αναγράφονται αντιστοιχούν στη 2η έκδοση (Μεταίχμιο 2006), μιας και αυτήν έχω τώρα μπροστά μου.

 

 

 

σελ 7

Η πύλη με τη μεγάλη καμάρα είναι μια από τις τρεις (σήμερα) πορτάρες στο ενδιάμεσο τείχος στα κάστρα. Η περιοχή ονομάζεται Εσκί Ντελίκ.

μακεδονικο2.jpg SCN_0003.jpg makedoniko.jpg

 

Το σημείο αυτό έχει πολλή πλάκα, γιατί εδώ κάνει αναστροφή το λεωφορείο #23 της Άνω Πόλης. Δηλαδή μπαίνει μέσα στην καμάρα και μετά κάνει όπισθεν.

 

Το ταβερνάκι Μακεδονικό που φαίνεται από πίσω υπάρχει ακόμη, είναι μάλιστα το τελευταίο αυθεντικό κουτούκι της Άνω Πόλης (για την ακρίβεια βρίσκεται στις Συκιές και όχι στην Άνω Πόλη, αφού είναι έξω από τα τείχη).

 

Δύο καλλιτεχνίζουσες νυχτερινές φωτογραφίες (δυστυχώς δεν έχω το όνομα του φωτογράφου-συγγνώμην)

Konstantinos Tls 2.jpgKonstantinow Tls 1.jpg

 

Και μια φωτογραφία της περιοχής πριν από 100 χρόνια.

1268kart.jpg

 

 

Σελ 8

Το Πολυτεχνείο Θεσσαλονίκης με το αμφιθέατρό του και πίσω η Κεντρική Βιβλιοθήκη.

09_1.jpg 6710.jpg

 

Το αμφιθέατρο κάποτε ήταν στολισμένο με ένα εικαστικό έργο, το οποίο πλέον καλύφτηκε με γκραφίτι.

assets_LARGE_t_420_9335564.jpg assets_LARGE_t_420_9335565_type12128.jpg

 

 

σελ 13

Το κυλικείο του Πολυτεχνείου (δυστυχώς δεν έχω καμιά καλύτερη φωτογραφία)

2009120800163-preview.jpg

 

 

σελ 15

Ο τουρμπές του Μουσά Μπαμπά στην Άνω Πόλη. Αγιος τόπος τόσο για τους χριστιανούς όσο και για τους μουσουλμάνους. Ευτυχώς αναστηλώνεται.

μουσα.jpg μουσα2.jpg μουσα3.jpg

 

 

σελ 16

Το σπίτι με το διάτρητο μπαλκονάκι είμαι σίγουρος ότι το έχω δει καπου στην Άνω Πόλη. Δεν μπορώ να θυμηθώ πού. Ίσως βέβαια να έχει κατεδαφιστεί.

 

 

σελ 17-18 

Και πάλι το κυλικείο του Πολυτεχνείου 

 

 

σελ 2, 83 και 87

Η ψαροταβέρνα το Αγνάντι υπάρχει ακόμη

 

 

σελ 33

Φυσικά η παραλία

 

 

σελ 54

Τα καστρόπληκτα στην Άνω Πόλη

καστροπλικτα.jpg

 

 

σελ 58

Μικρά bazaars δίπλα στην Αγορά Καπάνι, στο κέντρο.

βαζααρ.jpg

 

σελ 83

Το Μακεδονία Παλάς, το οποίο πρόσφατα νοίκιασε ο Ιβάν Σαββίδης.

makedonia-palace-.jpg

 

Το εργοστάσιο ΒΙΑΜΥΛ βρισκόταν στην οδό Γεωργικής Σχολής, το δρόμο δηλαδή που παλιά οδηγούσε προς Χαλκιδική και αεροδρόμιο, καθώς επίσης και Επανομή, Μηχανιώνα και άλλα προάστεια (Προάστεια πλέον. Παλιότερα απλώς χωριά). Ήταν κάτι σαν ορόσημο, γιατί όταν περνούσες από την περιοχή υπήρχε πάντα μια περίεργη γλυκερή μυρωδιά.

viamyl.jpg

Το 2008 έκλεισε και το 2010 κυριολεκτικά ισοπεδώθηκε.

viamyl2.jpg

 

:hot:

 

Δεν θα αναφερθώ καθόλου σε Ναύπλιο, Επίδαυρο, Δελφούς. Πάντως έχω την εντύπωση ότι στο ταβερνάκι της σελίδας 67 έφαγε και ο Αστερίξ με τους υπόλοιπους Γαλάτες, όταν ήρθαν για τους Ολυμπιακούς Αγώνες

 

 
:pool:
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Αν σημερα, με ρωτησει καποιος για τα καλυτερα Ελληνικα κομικς που εχω διαβασει, σιγουρα,

σιγουρα ομως, το Χαμενο Φασμα θα ειναι μεσα στις απαντησεις μου.

 

Δεν εχω να προσθεσω πολλα σε οσα εχουν ειπωθει στα προηγουμενα ποστ.

Το σεναριο ειναι αυτο που ειναι και δεν προσπαθει να γινει κατι παραπανω.

Βλεποντας καποια σχολια που εχουν προηγηθει αναρωτιεμαι αν καποια αντιτυπα δεν ειχαν

κατω απο τον τιτλο τον υποτιτλο "Μια συγχρονη ερωτικη ιστορια" και ειχαν τον υποτιτλο

"Το κομικς που θα αλλαξει τον κοσμο. ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ."

Σιγουρα εχει καποιες "ευκολιες" οπως τις λεω, οι οποιες το κρατανε λιγο πισω, αλλα αυτο δεν

αλλαζει το γενικο αποτελεσμα και αν ειναι λιγο κλισε, ειναι μονο επειδη εχουμε στο μυαλο μας

τις δεκαδες Ελληνικες σειρες και Αμερικανικες (σαχλες πολλες φορες) ταινιες :)

Ο καλλιτεχνης αυτοπροσδιοριζει το εργο και την μαχη του εναντια στο χιλιοειπωμενο απ' τη αρχη.

Το αποτελεσμα, ειτε τον δικαιωνει ειτε οχι δεν ειναι ψευτικο, δηθεν ή παραπλανητικο.

Δεν απευθυνεται σε ολες τις ηλικιες και ανθρωπους.

Αν το διαβαζα τρια χρονια πριν ισως να το αφοριζα, σημερα οχι.

Οχι επειδη διαβασα περισσοτερα κομικς και τα καταλαβαινω καλυτερα, απλα ειμαι πλεον πιο πληρης βιωματικα.

 

 

Για το σχεδιο τι να πω; Προιον μελετης, εξασκησης και ταλεντου. Ολα στον υπερθετικο βαθμο.

Πολυ μπροστα απο την εποχη του, τουλαχιστον εγχωρια.

Μεγαλο κριμα που η Μαρια-Ηλεκτρα Ζογλοπιτου μας αφησε νωρις.

 

 

Αοριστα μπορω να το προτεινω μονο στους ανω των 30, δεν ειναι για μικροτερους ηλικιακα αναγνωστες

καθως δυσκολα θα το εκτιμησουν οσο του αξιζει.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Χαμένο φάσμα στα 2,90€ στην Πρωτοπορία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Και φέτος στα 1,90€, πάλι στην πρωτοπορία.

 

http://www.protoporia.gr/chameno-fasma-p-71559.html

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κάντε λίγο υπομονή και του χρόνου θα το δίνουν δώρο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.