Μετάβαση στο περιεχόμενο

GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
INFINITY GAUNTLET (THE)
Σενάριο/Kείμενα:
Jim Starlin
Σχέδιο:
George Perez, Ron Lim, Josef Rubinstein, Tom Christopher, Bruce N. Solotoff, Mike Witherby
Σχέδιο εξωφύλλου:
George Perez
Hμερ. έκδοσης:
11-05-2018
Εξώφυλλα:
2 + 2 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό,Φαντασίας
Μέγεθος:
16.5 x 25.0
Σελίδες:
260
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Σάββας Αργυρού
Χρωματισμός:
Christie Scheele, Ian Laughlin
Επιμέλεια:
Μαρία Παναγοπούλου
Πρωτότυπος τίτλος:
The Infinity Gauntlet v1 01-06 (July/December 1991)
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-436-552-4
Ονομαστική τιμή:
22.99€

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116903
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6152 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

INFINITYGAUNTLET_0001.jpgINFINITYGAUNTLET_0001z.jpg

 

Τιμή καταλόγου: 22,99€

 

Για πάρα πολύ καιρό ο Θάνος, ο τρελός τιτάνας, προσπαθούσε να κερδίσει την εύνοια του θανάτου, προκαλώντας τον όλεθρο όποτε εμφανιζόταν. Μέχρι που κατάφερε να συλλέξει τα έξι πετράδια της αιωνιότητας και το γάντι που τα χειρίζεται. Και όλο το σύμπαν νοιώθει τις συνέπειες, τόσο που, θνητοί και θεοί συνασπίζονται για να τον σταματήσουν.

 

Το κοσμικό έπος της Marvel και του Jim Starlin επιτέλους βγήκε και στην χώρα μας, σε μια έκδοση τούμπανο από την Οξύ. :) Και συμπίπτει με την κυκλοφορία της ταινίας-εισπρακτικό φαινόμενο, Avengers: Infinity War η οποία διασκευάζει χαλαρά την θεματική του.

 

Η ιστορική σημασία του event όσο αφορά την βιομηχανία των κόμικς είναι τεράστια. Έχοντας ξεκινήσει την ανάπτυξη της θεματικής καιρό πριν σε άλλους τίτλους, η κατάληξη σε αυτά τα 6 ενισχυμένα τεύχη οδήγησε σε μια προώθηση άνευ προηγουμένου μέχρι τότε, και με διάφορα tιe-ins με τους κανονικούς τίτλους, όπου ανέπτυξαν διάφορα γεγονότα του τίτλου από την οπτική γωνία των επιμέρους χαρακτήρων (τα τεύχη 4-5 στο Incredible Hulk της Modern Times είναι παραδείγματα της σύνδεσης αυτής π.χ.), όλα τακτικές που χρησιμοποιούνται ευρέως σήμερα. Και φυσικά η επιρροή στις ιστορίες κοσμικών διαστάσεων που βγήκαν έκτοτε, είναι ανεκτίμητη. :)

 

 

Ο τίτλος είχε την ευτυχία να σχεδιαστεί από δύο καλλιτέχνες που ευδοκιμούν στην απόδοση πληθών και επικών τοπίων, τον George Perez και τον Ron Lim, με τον πρώτο να καλύπτει μέχρι και τις αρχές του τέταρτου τεύχους και να φεύγει λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεων (σχεδίαζε το επίσης μπελαλίδικο War of the Gods της DC) και τον δεύτερο να αναλαμβάνει από εκεί και έπειτα, αναλαμβάνοντας και τις συνέχειες που βγήκαν τις επόμενες χρονιές, τα Infinity War και Infinity Crusade, που ελπίζω να μεταφραστούν επίσης.

 

Αξίζει να σημειωθεί πως η Ελληνική έκδοση πρέπει να προέρχεται από κάποια συλλογή που βγήκε μέχρι και τα μέσα του 2000 (μάλλον το trade του 2006 με cover price 24,99$), μιας και βλέπω το όνομα του Bill Jemas ως εκδότη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32743
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3079 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

ΝΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙ

:yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo:

:dance::dance::dance::dance::dance::dance::dance::dance::dance::dance::dance::dance:

:dimis::dimis3::dimis2::dimis::dimis3::dimis2::dimis::dimis3::dimis2:

:party4::party4::party4::party4::party4::party4::party4:

:yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo:

Μην κανετε καμια λ@λ@κι@ και δεν μου κρατησετε αντιτυπο, θα γινει του Θανασακη το καγκελο!!!!

tumblr_inline_p82is4SzJd1ri065t_250.gif

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5135
  • Reputation:   54930
  • Achievement Points:  5306
  • Days Won:  260
  • With Us For:  5197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  106

E, όχι και Θανασάκης, ολόκληρος Θάνος το Πανίσχυρο Κολοκυθάκι! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11142
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3515 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Το πήρα την Παρασκευή και κατάφερα να ξεκλεψω λίγο χρόνο να το διαβάσω σήμερα. Ενδιαφέρουσα ιστορία αν και λίγο χαοτική για τα γούστα μου, πάντως την απόλαυσα. Όσον αφορά για την έκδοση της Οξύ, πρόσεξα μερικά λάθη είναι η αλήθεια, γράμματα να λείπουν από λέξεις κλπ προφανώς λόγω βιασύνης. Όχι τίποτα τρομερό αλλά το επισημαίνω να το ξέρετε. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55496
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3387 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Το διάβασα επιτέλους μετά από πολύ καιρό στα αδιάβαστα. Έπεσε και η θέαση της ταινίας οπότε ήταν ευκαιρία. Σκαναρισμένο βέβαια, αν και κάποια στιγμή θα το ήθελα έντυπο.

 

Μου άφησε από τις καλύτερες εντυπώσεις. Είναι το δεύτερο major event που διαβάζω από Marvel μετά το Civil War αλλά ασύγκριτα καλύτερο. Μιλάμε για πιουρ επικίλα από την αρχή μέχρι το τέλος. Μέχρι το φινάλε του πρώτου τεύχους ήμουν κάπως μαγκωμένος μιας και δεν είχα διαβάσει το τι είχε προηγηθεί στις επιμέρους σειρές και είχα την φούρια της ταινίας. Τελικά, όσα λεφτά και να πέσουν, όσα σκηνικά και να στηθούν την ελευθερία και τα εργαλεία που χρησιμοποιούνται στο κόμικ (χαρακτήρες/περιβάλλοντα μαχών) δεν μπορούν να μπουν στην ταινία. Το Infinity War παραμένει μια εξαιρετική ταινία, το infinity gauntlet όμως είναι ένα έργο επικών διαστάσεων που σου περνάει 20 φορές καλύτερα τον πανικό και το μέγεθος των γεγονότων που περιγράφει. 

 

Απο έναν μη-υπερηρωικό αναγνώστη, και όσο πιο αντικειμενικό γίνεται, το infinity gauntlet είναι ένα άριστο κόμικ, γεμάτο συναίσθημα πολύ παραπάνω από τον μέσο όρο όλων των υπόλοιπων υπερηρωικών που έχω διαβάσει. Το σχέδιο έρχεται να συμπληρώσει με εξαιρετικές γραμμές και κάτι μεγάλα καρέ στις μάχες που με άπειρη λεπτομέρεια και άψογες αναλογίες είναι να τα πιεις στο ποτήρι. 

 

Φαίνεται πολύ πάντως το impact που είχε στην μετέπειτα κομιξική πορεία της εταιρίας. 

 

:clap2: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  78
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26331
  • Achievement Points:  4703
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

MUST HAVE για όσους δεν το έχουν!!!

 

Εντωμεταξύ με όλη αυτή την μανία με τις ταινίες, βλέπω ότι έχουν πάρει αρκετή αξία τα πρωτότυπα τεύχη, παρόλο που είναι σχετικά πρόσφατα...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55496
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3387 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Πέτυχα μερικά τεύχη από τα 6 σε cgc κιόλας, στο φεστιβάλ της Βασιλείας. Τιμές δεν είδα πάντως, αν και έδιναν πακέτο tpb Infinity gauntlet+infinity war στα 65 φράγκα. Πάρα πολύ αν και δεν εκπλήσσομαι. 

 

Εκεί που εξεπλάγην είναι όταν πήγα στο τραπεζάκι του Lee Townsend και είχε το πρώτο τεύχος με blank cover, έχοντας σχεδιάσει το ίδιο σχέδιο με το κανονικό #1 με κάποιες μικροδιαφορές. Μην έχοντας διαβάσει ακόμα την σειρά αλλά μη έχοντας δει και τα εξώφυλλα, σκέφτηκα "τι σχεδίασε ο τύπος". Την ίδια μέρα μπήκα στο φόρουμ σε αυτή τη παρουσίαση και συνειδητοποίησα ότι απλά είχε αντιγράψει το κανονικό. :lol: Πολύ πρωτότυπο ρε Townsend, το έδινε και ένα κατοστάρικο :lol: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  78
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26331
  • Achievement Points:  4703
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Να πούμε και να τονίσουμε ότι ο Perez κάνει παπάδες... :papas:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116903
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6152 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

52 λεπτά πριν, Θρηνωδός είπε:

Μου άφησε από τις καλύτερες εντυπώσεις. Είναι το δεύτερο major event που διαβάζω από Marvel μετά το Civil War αλλά ασύγκριτα καλύτερο. Μιλάμε για πιουρ επικίλα από την αρχή μέχρι το τέλος. Μέχρι το φινάλε του πρώτου τεύχους ήμουν κάπως μαγκωμένος μιας και δεν είχα διαβάσει το τι είχε προηγηθεί στις επιμέρους σειρές και είχα την φούρια της ταινίας. Τελικά, όσα λεφτά και να πέσουν, όσα σκηνικά και να στηθούν την ελευθερία και τα εργαλεία που χρησιμοποιούνται στο κόμικ (χαρακτήρες/περιβάλλοντα μαχών) δεν μπορούν να μπουν στην ταινία. Το Infinity War παραμένει μια εξαιρετική ταινία, το infinity gauntlet όμως είναι ένα έργο επικών διαστάσεων που σου περνάει 20 φορές καλύτερα τον πανικό και το μέγεθος των γεγονότων που περιγράφει. 

Ο Jim Starlin είναι ο άρχοντας των κοσμικών γεγονότων με σημαντικά διακυβεύματα, πως να το κάνουμε. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16424
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  28
  • Reputation:   209
  • Achievement Points:  28
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4700 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Απο που μπορω να το προμηθευθω? Εννοω παιζει να το πετυχω στο περιπτερο της γειτονιας μου πχ? Και μιας και ειπα για το περιπτερο της γειτονιας μου.. ετυχε και ειδα προχτες ενα τομο amazing spiderman 1/3 ξερετε περι τινος προκειτε , αν εχει καλη ιστορια δλδ. ευχαριστω ! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116903
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6152 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ήσουν σίγουρος πως πέτυχες τόμο και όχι τεύχος για το Spider-Man; :thinking:

 

Το Infinity Gauntlet μπορείς να το βρεις αποκλειστικά στα Public αλλά και στην Λέσχη φίλων κόμικς. :) 

 

Τόμους σαν το Infinity δεν τους βρίσκεις παραδοσιακά στα περίπτερα παρά μόνο σε σπάνιες περιπτώσεις ξεστοκαρίσματος των τελευταίων κομματιών, κάτι που έχει να γίνει περίπου 3-4 χρόνια από κάποιον εκδότη. Είναι εκδόσεις βιβλιοπωλείου. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16424
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  28
  • Reputation:   209
  • Achievement Points:  28
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4700 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ηδη το παραγγειλα στο public της περιοχης μου ευχαριστω :) Ναι ειμαι απολυτος σιγουρος,  το εξωφυλλο ελεγε τομος 1/3 και τιτλο ειχε the amazing spiderman.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116903
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6152 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Η τελευταία σειρά που βγήκε από Spider-Man στα περίπτερα είχε 3 τεύχη όλα και όλα και όταν βγήκε σε τόμο έγραφε μέρη 1-3, που σημαίνει πως είναι πλήρες, για αυτό σε ρωτάω. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16424
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  28
  • Reputation:   209
  • Achievement Points:  28
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4700 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ναι αυτο ηταν! Μπερδεψα το (1 απο τα 3.....1 εως 3..) Τελος παντων, αν εχω καταλαβει καλα τα κομικ της μαρβελ βγαινουν σε μινι σειρες δλδ δεν νομιζω να υπαρχει καποια σειρα που να συνεχιζει καιρο ετσι δεν ειναι?

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116903
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6152 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Σε τεύχη ναι, έχει επιλέξει αυτό το μοτίβο η Ανούμπις, και για τα DC.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28464
  • Reputation:   189994
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ας ποζεριάσω και εγώ λίγο :) Ποζεριάζει ο κάθε κακομοίρης επειδή πήρε από το σουπερμάρκετ 5-6 κιλά κόμικ στο "τι πήρα και αισθάνομαι σαν παιδάκι τα Χριστούγεννα", ας ποζεριάσω με μερικά κομμάτια που έχω 22+ χρόνια στη συλλογή μου :) 

 

Το Infinity Gauntlet δεν θα το αγοράσω στα Ελληνικά. Διότι πριν από 22+ χρόνια:

 

IMG_0122.JPGIMG_0124.JPG

 

πλάκα θα είχε να ήταν και τα newsstand editions, αλλά αυτό είναι κάτι που μάθαμε πολύ πρόσφατα :) (ή έστω είναι η πιο πρόσφατη μόδα στις τουλίπες)

 

:cheers5: 

 

 

υγ ασυζητητί πρόκειται για crossover event που θεωρώ καλύτερο από πάρα πολλά άλλα της Μαρβελ. Αν όχι το καλύτερο. Για να πω και ένα σχόλιο για το κόμικ αυτό καθαυτό :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  751
  • Content Count:  12877
  • Reputation:   94171
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  425
  • With Us For:  4615 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@germanicus Σαν ένας από τους κακομοίρηδες που παίρνει 5-6 κιλά κόμικς από το σούπερ μάρκετ και ποζεριάζει στο "τι πήρα και αισθάνομαι σαν παιδάκι τα Χριστούγεννα",δεν μπορώ παρά να υποβάλω τα σέβη μου για τα αποκτήματά σου. :lol: 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32743
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3079 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

@Indian Αλλος ενας φτωχομπινεδιαρης κακομοιρης, εδω, κανε πιο 'κει να χωρεσουμε. :lol:

 

 

@germanicus  :respect:

 

 

:cheers5:

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  751
  • Content Count:  12877
  • Reputation:   94171
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  425
  • With Us For:  4615 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@Retroplaymo Εντάξει,αλλά για να είμαστε εξηγημένοι,εγώ θα κάτσω στο παράθυρο. :lol: 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  78
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26331
  • Achievement Points:  4703
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ελα ρε, εδώ έχουμε και ξεχωριστό κουτί για τα Infinity :D:D

P1280277.thumb.jpg.5f412e64a84f8e658e1a4dee115a4bb1.jpg

 

(αλλά την αμαρτία μου την λέω, μου λείπει το Quest...)

Επεξεργασία από Lord Makro
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28464
  • Reputation:   189994
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

η αμαρτία είναι ότι έχεις κρατήσει τα επόμενα. όχι ότι σου λείπει το quest :lol: 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  78
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26331
  • Achievement Points:  4703
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Κοίτα το WAR μου άρεσε πάρα πολύ, ήταν άξια συνέχεια. Το ABYSS είχε επίσης ενδιαφέρον με τους πολλούς διαφορετικούς Thanos, ήταν καλή ιστορία. To CRUSADE μέτριο, και το MARVEL: THE END το είχε πια κουράσει το θέμα και ήταν και υπερβολικό...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116903
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6152 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το Crusade όντως υποδεέστερο, αλλά αφού το ξεκίνησαν, γιατί να μην δούμε όλη την πορεία, αν είναι δυνατόν; :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  751
  • Content Count:  12877
  • Reputation:   94171
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  425
  • With Us For:  4615 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Σαν τελείως άσχετος με την θεματολογία,είδα το "Infinity War",το οποίο και βρήκα εξαιρετικό και μετά από τα διθυραμβικά σας σχόλια,αγόρασα το κόμικ από την Λέσχη. Κι αφού τελείωσα την ανάγνωσή του,ας πω κι εγώ τις εντυπώσεις μου. Να ξανατονίσω ότι τα λεγόμενά μου δεν είναι απαύγασμα γνώσης και σοφίας,αλλά η γνώμη κάποιου άσχετου με το συγκεκριμένο σύμπαν και τα γεγονότα. :)

 

Δεν θυμάμαι να έχω διαβάσει κάποιο κόμικ και να μου έχει δημιουργήσει τόσο έντονα συναισθήματα,όσο αυτό. Σεναριακά παρακολουθούμε με κομμένη την ανάσα την συμμετοχή άπειρων ηρώων του σύμπαντος της Marvel (που μερικούς τους ξέρω,άλλους τους είχα ακουστά κι άλλους δεν τους γνώριζα καν). Από την πρώτη κιόλας σελίδα βλέπουμε έναν Thanos,παντοδύναμο κι έτοιμο για όλα,που σε μία συνεχή επίδειξη δύναμης δεν διστάζει να φέρει την καταστροφή και τον απόλυτο όλεθρο σε όλα τα πλανητικά συστήματα. Ο σεναριογράφος,μαεστρικά βάζει στο παιχνίδι διάφορους υπερήρωες,καλούς και κακούς,γήινους κι εξωγήινους,που ετοιμάζονται για την μεγάλη μάχη,αυτήν με τον μοβ Τιτάνα. Η αγωνία χτυπάει κόκκινο κατά την διάρκεια των ετοιμασιών του επικείμενου πολέμου ανάμεσα σε δυνάμεις που φαίνεται πρακτικά αδύνατον να χάσουν,ο οποίος όταν έρχεται γίνεται με απίστευτη πλοκή που καμία κινηματογραφική ταινία,ακόμα και λογοτεχνικό βιβλίο,δεν νομίζω να μπορούν να την πετύχουν. Ενδιαφέρον είχε και το γεγονός ότι η καταστροφική μανία του Thanos στην αρχή,χτυπάει και τους υπερήρωες,ενώ η τροπή που παίρνουν τα πράγματα,όσο πλησιάζουμε στο φινάλε,με εξέπληξε ευχάριστα (μιας και περίμενα να υπάρχουν περισσότερες ομοιότητες με την πρόσφατη ταινία). Σε κανένα απολύτως σημείο του κόμικ δεν παρατήρησα κάποια κοιλιά. Αντιθέτως κάθε σελίδα εξάπτει την περιέργεια του αναγνώστη για την συνέχεια. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι το εξής

Spoiler

Γιατί ο Γουόρλοκ είπε ότι ο Thanos κατά βάθος δεν θέλει την θεϊκή δύναμη που του προσφέρουν τα δαχτυλίδια της αιωνιότητας? :thinking: 

 

Αξίζει νομίζω να σταθούμε και στον όμορφο χειρισμό της γλώσσας από τον συγγραφέα. Απίστευτα λογοτεχνικός. :respect: 

 

Το σχέδιο φανερώνει την ηλικία του και την εποχή του. Μία εποχή ρετρό πλέον,αλλά τόσο όμορφη. :hug2: Παράλληλα κρύβει πολλές λεπτομέρειες και μία τεράστια ποικιλία από χρώματα,που αντί να κουράζουν,φέρνουν ένα αξιόλογο αποτέλεσμα. 

 

Από την έκδοση θα ήθελα δύο πράγματα. Το πρώτο είναι να υπήρχαν έξτρα καλούδια και το δεύτερο είναι ότι ένα τέτοιο έργο θα το ήθελα σκληρόδετο (στην ίδια τιμή με το μαλακόδετο :lol: ). Κατά τα άλλα η παρούσα έκδοση κυμαίνεται στα επίπεδα της ΟΞΥ,τα οποία είναι πολύ υψηλά. Αρκετά στιβαρή η κόλληση,που αντέχει τον μεγάλο αριθμό σελίδων. Το χαρτί είναι καλή ποιότητας και η μετάφραση θεωρώ ότι είναι κάτι παραπάνω από ικανοποιητική. 

 

Ευχαριστώ πολύ την Marvel που δημιούργησε αυτό το κόμικ,την ΟΞΥ που το έφερε στην Ελλάδα και το GC που μου το γνώρισε. :thanks: 

 

 

:beer: 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  78
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26331
  • Achievement Points:  4703
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

9 hours ago, Indian said:

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι το εξής

  Hide contents

Γιατί ο Γουόρλοκ είπε ότι ο Thanos κατά βάθος δεν θέλει την θεϊκή δύναμη που του προσφέρουν τα δαχτυλίδια της αιωνιότητας? :thinking: 

 

 

Γιατί δεν ήταν η πρώτη φορά που έγινε παντοδύναμος (ούτε η τελευταία) και πάντα καταφέρνει να χάνει τη στιγμή που κάτι τέτοιο φαίνεται αδύνατο. Είναι σαν να δίνει υποσυνείδητα την ευκαιρία στους αντιπάλους του, αυτό εννοεί.

Και τώρα που το αναφέρεις θυμάμαι ένα παλιό τεύχος του Wizard που είχε αφιέρωμα με τους πιο επικίνδυνους κακούς των κόμικς. Εκεί ο Thanos ήταν μεν μέσα στους κορυφαίους, όχι όμως στις πρώτες θέσεις και ο λόγος έγραφαν ότι ήταν ακριβώς αυτό, ότι δεν μπορεί (ή δεν θέλει) να αξιοποιήσει πραγματικά τη δύναμή του. Σε αντίθεση με τον κορυφαίο κακό της Μάρβελ, τον Dr. Doom που θα κάνει τα πάντα για να πετύχει τους στόχους του και έχει πλήρη αυτοπεποίθηση.

 

 

Επεξεργασία από Lord Makro
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  751
  • Content Count:  12877
  • Reputation:   94171
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  425
  • With Us For:  4615 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@Lord Makro Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το να χάνει την υπέρμετρη δύναμή του από καθαρή ατυχία (γκαντεμιά θα το έλεγα :P ) είναι κάτι που μπορώ να το δεχτώ. Θεωρώ όμως υπερβολικό να κάνει ό,τι κάνει και μετά να μην μπορεί να το διαχειριστεί και να το "καταθέτει" στα χέρια των αντιπάλων του. Και μάλιστα αυτό να γίνεται πολλές φορές,όπως λες. Είναι σαν να κοπιάζει να πετύχει κάτι ακατόρθωτο,να πασχίζει να το κρατήσει κι όταν δεν τα καταφέρνει να αφήνεται να αιωρείται ότι δεν το ήθελε πραγματικά. Μου θυμίζει την παροιμία "όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια". :lol: 

 

Ώστε ο Dr. Doom είναι ο κορυφαίος κακός του σύμπαντος της Marvel,ε? Κοίτα να δεις τι μαθαίνει κανείς. :thinking:  :thanks: 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116903
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6152 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Spoiler

Όταν ζητάει την αγάπη του θανάτου, ε, τα ακατόρθωτα ζητάει. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32743
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3079 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

44 λεπτά πριν, Indian είπε:

Μου θυμίζει την παροιμία "όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια"

 

Θα κανεις γαργαρες με σαπουνονερο και ξεπλυμα με μπυρες, οταν θα μιλας για τον Θανασακη! :moutra2::ego::slap:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  751
  • Content Count:  12877
  • Reputation:   94171
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  425
  • With Us For:  4615 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@GreekComicFan Έλα μωρέ,ευκολάκι είναι αυτό. :lol: 

 

Spoiler

Πέρα από την πλάκα,ναι έχεις δίκιο σε αυτό. Απλά εγώ περισσότερο αναφερόμουν στο γεγονός ότι,καλώς ή κακώς,το γάντι με τα πετράδια της αιωνιότητας βρίσκεται στο χέρι του,οπότε μπορεί να διαχειριστεί αυτή την απίστευτη δύναμη όπως θέλει και κανένας δεν μπορεί να του σταθεί σοβαρό εμπόδιο. Από την άλλη αν δεν μπορεί να εντυπωσιάσει την κυρά του θανάτου (τον αρχικό του στόχο),ίσως να αισθάνεται δεν αξίζει να συνεχίσει. Δεν είχα σκεφτεί αυτή την προοπτική. Ενδιαφέρον θα είχε να μαθαίναμε και τις άλλες "αποτυχίες" του μοβ Τιτάνα. :) 

 

@Retroplaymo Πέρα από την πλάκα,μου άρεσε ο χαρακτήρας του Θανασάκη. Και μάλιστα περισσότερο απ'ότι θα περίμενα για villain. Ωραίος τύπος. :P 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  78
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26331
  • Achievement Points:  4703
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

1 hour ago, Indian said:

Ώστε ο Dr. Doom είναι ο κορυφαίος κακός του σύμπαντος της Marvel,ε? Κοίτα να δεις τι μαθαίνει κανείς. :thinking:  :thanks: 

 

Αναμφίβολα. Δες και την εξέλιξη που είχε το Secret Wars, ο πατέρας όλων των crossovers ;)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.