Μετάβαση στο περιεχόμενο

SLACK WYRM [ JOSH WRIGHT ] ( 2001- )


GeoTrou

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

wyrm46.jpg

 

Δεν είναι όλοι οι δράκοι πονηροί και άπληστοι σαν τον Smaug. Οι μάγοι με τις μακριές γενειάδες δε χρησιμοποιούν πάντοτε τις μαγικές τους σφαίρες για να παρακολουθούν τις κινήσεις του Κακού. Και οι paladin μπορεί καμιά φορά να είναι κότες. Κυριολεκτικά.

 

wyrm31.jpg wyrm56.jpg

 

Στο χιουμοριστικό αυτό webcomic, ο Αυστραλός Joshua Wright παίρνει τις συμβάσεις του fantasy και τις φέρνει τούμπα. Πρωταγωνιστής είναι ένας γλυκατζής δράκος που προτιμάει να αράζει ή να παίζει D&D με τις αποστολές εξόντωσής του, παρά να τρομοκρατεί τα γύρω χωριά. Στο κάστρο του δεν υπάρχει χρυσάφι ούτε για δείγμα και μόνη του παρέα είναι ένας ομιλών σκελετός κάποιου νεκρού πολεμιστή. Προσθέστε σε αυτό το σκηνικό έναν γερο-μάγο με μαλάκυνση, μια αρχοντοπούλα που θέλει να παίξει τον ρόλο της αιχμάλωτης πριγκίπισσας (παρότι είναι μονάχα μια δούκισσα) και ένα creepy κοράκι-ματάκια.

 

wyrm71.jpg wyrm90.jpg 

 

Με πλήθος αναφορών στην ποπ κουλτούρα από τα έργα του Tolkien (προφανώς) μέχρι τα Star Wars και το Peanuts, το Slack Wyrm είναι ένα πραγματικά αστείο στριπάκι. Τολμώ δε να πω ότι ο τρόπος που διακωμωδεί το είδος του fantasy μπορεί να συγκριθεί με το Donjon των Lewis Trondheim και Joann Sfar. Έχει μια εσωτερική συνοχή, υπό την έννοια ότι οι χαρακτήρες εξελίσσονται και υπάρχουν αρκετά running gag, πράγμα που το κάνει μη στατικό. Μεγάλο συν στη φόρμα του στριπ αυτό.

 

Δεν είμαι σίγουρος πότε ακριβώς ξεκίνησε ο Wright να δημιουργεί το Slack Wyrm. Μάλλον κάπου στις αρχές της περασμένης δεκαετίας. Όπως και να ‘χει, μπορείτε να το διαβάζετε στο Facebook ή, για μεγαλύτερη ευκολία, στην ιστοσελίδα του, όπου ανεβάζει και άλλα κόμικς. 

 

wyrm66.jpg

 

Σημείωση: δυσκολεύτηκα πολύ να επιλέξω ενδεικτικά στριπ και να μην γεμίσω την παρουσίαση :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Τι λες τώρα; Έχει καμία εβδομάδα που το έχω pinned στον browser για να το διαβάσω και να το παρουσιάσω :lol:. Πράγματι, και εμένα το Donjon μου ήρθε κατευθείαν στο μυαλό όταν έπεσα πάνω του. Θα το πιάσω από την αρχή σε κάποια φάση, δεν είναι τεράστιο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Εγώ το πέτυχα εντελώς τυχαία στο Facebook μόλις χθες και κατάφερε να με τραβήξει άμεσα. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.