Μετάβαση στο περιεχόμενο

AthensCon 4 [ 1 - 2/12/2018 @ Tae Kwon Do ]


ΚΟΜΙΞ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5492 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τι να πει κανείς. Πραγματικά, κάθε χρονιά είναι και καλύτερη...!
Το convention έχει βρει το ρυθμό του και πολλά πράγματα πλέον βγαίνουν χωρίς άγχος και πίεση, θες λόγω εμπειρίας, θες λόγω δημιουργίας αυτοματισμών, θες λόγω τύχης...; Πάντως ειλικρινά φέτος -άσχετα από την όποια κούραση- αισθανόμουν, στο πλαίσιο της διοργάνωσης, σημαντικά μικρότερα επίπεδα άγχους και αμηχανίας.

 

Η φετινή καλεσμένη μας από την Disney ήταν η Roberta Migheli. Μία εξαιρετική γυναίκα, η οποία δέχτηκε τα περισσότερα θετικά σχόλια, τόσο από τους επισκέπτες (οι οποίοι αν τη βλέπανε κουρασμένη της ζητούσαν "τον πιο εύκολο χαρακτήρα που μπορεί να σχεδιάσει" και διαρκώς επισήμαιναν "πόσο καλή είναι που σχεδιάζει δωρεάν για τόσες ώρες ασταμάτητα"), όσο και από τους υπόλοιπους καλλιτέχνες. Ο Mark Waid ήρθε στο τραπέζι της το Σάββατο και τη συνεχάρη για τη δουλειά της, το ταλέντο της και την εργατικότητά της, οι υπόλοιποι συνάδελφοί της δημιούργησαν ένα πηγαδάκι στο ξενοδοχείο και περνούσαν τη δουλειά (πρωτότυπα σκίτσα, προσχέδια ιστοριών, τελειωμένα εξώφυλλα με μελάνι) της από χέρι σε χέρι, συγχαίροντάς τη για την τεχνική της, ενώ μάλιστα της έγιναν προτάσεις για αγορά original art, κάτι που δεν έχει ξανακάνει μέχρι τώρα. Πραγματικά χαίρομαι πολύ, γιατί σταδιακά το AthensCon καθίσταται με εμφατικό τρόπο μέρος συνάντησης, ζύμωσης και δημιουργίας ευκαιριών όχι μόνο για τους Έλληνες σχεδιαστές ή εκδότες, αλλά και για τους διεθνείς καλεσμένους.

Στα λοιπά, ήταν πολύ ευχάριστη η συναναστροφή με το "ιταλικό γκρουπ". Εκτός από την Roberta, φέτος είχαμε τη Maria Laura Sanapo και τον Marco Santucci, ζευγάρι καλλιτεχνών, οι οποίοι ταίριαξαν και οι τρεις μεταξύ τους και κάνανε καλή παρέα όσο ήταν εδώ (μόνιμο άγχος δεδομένου ότι, λόγω γλώσσας, ο Ιταλός καλλιτέχνης μπορεί να είναι λίγο "εκτός" στο hanging-out μεταξύ των καλεσμένων).

Πολύ συμπαθείς ήταν ο Tom Lyle και ο Howard Mackie, με τους οποίους όμως δεν ανταλλάξαμε πολλές κουβέντες, ο Clive Russel ήταν ένας απίστευτα γλυκός και ευγενικός άνθρωπος και ο James O' Barr, αν και ψαρωτικός αρχικά, είχε απίστευτο χαβαλέ.

Αποκάλυψη αποτέλεσε ο guest της Jemma Press, ο Φιλανδός JP Ahonen! Ο τύπος ήταν εξαιρετικά συμπαθής και είχε πολύ ενδιαφέρον και χαβαλέ, ενώ το κόμικ του Belzebubs είναι από τα πιο διασκεδαστικά πράγματα που διάβασα τελευταία. Κάναμε μία συνέντευξη στο τέλος του διημέρου, την οποία μπορείτε να βρείτε από χθες στο καρέ-καρέ της Εφημερίδας των Συντακτών αυτού του Σαββατοκύριακου.

(δυστυχώς εκ παραδρομής δε δημοσιεύτηκε το όνομά μου - από βδομάδα θα υπάρξει διόρθωση :oops:)

 



Λίγα inside-info για ντισνεϋκούς.

Η Roberta Migheli ανήκει στη γενιά των καλλιτεχνών που βγήκαν από την Accademia Disney και διδάχτηκαν κατά βάση από τον Giovan Battista Carpi. Ειδικά με τον Claudio Sciarrone και τον Alessandro Barbucci, κάνανε πολλή παρέα από την εποχή της "μαθητείας" - αν θυμάμαι καλά, για ένα διάστημα είχαν νοικιάσει οι τρεις του μαζί ένα στούντιο όπου βρισκόντουσαν καθημερινά και δούλευαν παρέα. Ωστόσο, ο Barbucci πλέον μένει στη Γαλλία και η επιτυχία τον έχει αλλάξει. Με το Sciarrone είναι ακόμα πολύ φιλαράκια.

Σε λιγότερο κουτσομπολίστικα νέα, πρόσφατα η Panini απέλυσε την αρχισυντάκτρια του Topolino και εγκατέστησε έναν δικό της, γνώστη μεν των πραγμάτων αλλά αρκετά... "τεχνοκράτη". Το πιο ενδιαφέρον, όμως, είναι πως διέκοψε τη συνεργασία της με όλους τους δημιουργούς Disney. Έχουν υλικό για 6 μήνες από τώρα και σε αυτό το διάστημα θα επεξεργαστούν ένα νέο μοντέλο συνεργασίας. Ουσιαστικά, ο λόγος ήταν ότι οι εκδόσεις δεν πάνε όσο καλά όσο παλιότερα (ριμάδα κρίση) και θέλουν να κάνουν κάτι για αυτό. Μία από τις βασικές παρατηρήσεις του περιοδικού ήταν ότι συχνά δημοσιεύονται ιστορίες που δεν έχουν λόγο ύπαρξης, αλλά βρίσκονται εκεί μόνο και μόνο για να γεμίζουν σελίδες. Η νέα προσέγγιση του Topolino στα πράγματα θα είναι στη βάση της η ποιοτική αναβάθμιση του περιεχομένου: κάθε ιστορία που θα δημοσιεύεται, είτε πολυσέλιδη, είτε δεκασέλιδη, είτε μονοσέλιδη, θα βρίσκεται στο περιοδικό επειδή είναι ΚΑΛΗ. Μακάρι να γίνει πράγματι αυτό και μακάρι να μην κινδυνέψουν τα περιοδικά και, εδώ που τα λέμε, η βασική παραγωγή ντισνεϋκών ιστοριών κόμικς παγκοσμίως.

Σε κάθε περίπτωση, είναι μία δύσκολη περίοδος για όλους τους συνεργάτες των εκδόσεων Disney και το γεγονός ότι, σε αυτά τα δεδομένα και παρά τις επίμονες ερωτήσεις μου και τη γνώση πως οι πιο πρόσφατοι προηγούμενοι καλεσμένοι χρέωναν τα σκίτσα τους, η Roberta δε ζήτησε ούτε ευρώ από τους Έλληνες θαυμαστές της για τα σκίτσα της, με έκανε να εκτιμήσω ακόμα περισσότερο το άτομό της.

 

Κατά τ' άλλα, φέτος ήταν και τα 90 χρόνια Μίκυ Μάους, ένα event που εορτάστηκε όπως έπρεπε: με μία διάλεξη του μεγαλύτερου φανατικού ντισνεϋκού στο ποίμνιό του. Ο @PhantomDuck έδωσε ρεσιτάλ για ακόμα μια φορά με τις γνώσεις του και παρουσίασε με τον καλύτερο τρόπο την πορεία του ποντικού στα παγκόσμια και τα ελληνικά δρώμενα, συνοπτικά αλλά χωρίς να παραλείπει πολλά από τη μία, αποφεύγοντας να κουράζει από την άλλη. Ήμουν κι εγώ εκεί να "συντονίζω", αν και τελικά πήρα άλλο ρόλο: με έβαλε να δείχνω και να ξεφυλλίζω τις ελληνικές εκδόσεις του Μίκυ Μάους που είχε απλώσει σαν εκθέτης στον έναν από τους τρεις καναπέδες. Ήμουν κάτι μεταξύ τηλεπωλητή και αεροσυνοδού που δείχνει βουβά τις οδηγίες ασφαλείας ενώ κάποιος μιλάει στους επιβάτες από τα ηχεία. Ατάκες όπως "όσο αυτός μιλάει εσείς παραγγέλνετε" πέρασαν αρκετές φορές από το μυαλό μου, αλλά αποφεύχθησαν - δε μου άφηνε και χρόνο, κάθε λεπτό με έβαζε να ξεφυλλίζω άλλο κόμικ. :lol: 

20181202_164248.thumb.jpg.c3ed9d5f0dcc4c29728c6b09a1199cfc.jpg 

Εδώ μπορείτε να δείτε 2 παπιά μεταμφιεσμένα σε ποντίκια! 

 

20181130_161748.thumb.jpg.4ca394ab339fc8e97ab7be0d06108f1d.jpg Ένα μικρό κομικσάκι για την τουαλέτα.

IMG_3816.thumb.jpeg.ce36c4599d501c1596e2df649a4cf6be.jpeg20181202_144728.thumb.jpg.92dbbef87b1265bc72b4eb8648d1b9e3.jpg20181202_150616.thumb.jpg.ed7be206aaa54782ecde2f8f8d2fb66a.jpg20181205_161700.thumb.jpg.ec7acd5269ddf899e721e20cd2ec35e8.jpg

 

Στο τραπέζι της Roberta Migheli, όπου σχεδίαζε ασταμάτητα. Στην τελευταία φωτογραφία βλέπετε τα δώρα μου: το σκίτσο με τον Τζούνιορ Ντακ που μου άρεσε άπειρα και ένα original εξώφυλλο που είχε φέρει μαζί της (του οποίου την τελική μορφή είχαμε σαν banner από πίσω της). :D :D 

20181204_185858.thumb.jpg.a3946b23c42f6777755e39f4e6c56f7d.jpg20181205_161732.thumb.jpg.9bab6cfac90d95c8211c167a41a06fc5.jpg20181205_161751.thumb.jpg.9cd86d2009ed45b93c98fd98256b3fc3.jpg

Φυσικά πήρα σκίτσα και από το ζεύγος των Ιταλών, αλλά και τον James O' Barr! Και τα τρία γίνανε όταν αράζαμε για καφέ και συζητούσαμε για το πόσο ενοχλητικό είναι να περιμένουν οι θαυμαστές να τους κάνεις σκίτσα στο τζάμπα. Μη με ρωτήσετε αν πλήρωσα :lol::lol:

 

20181202_153046.thumb.jpg.19ca1feea5acf8ae186c39b55b81b233.jpg20181202_165115.thumb.jpg.0d973f070fa5cd226b10a2b8daa6b88d.jpg Φωτογραφίες με τα δύο αγαπημένα μου cosplay στο χώρο.

20181202_210304.thumb.jpg.9ac3b1fd416ced44196127c84b85b49b.jpg20181202_210316.thumb.jpg.c8a4fc330c6a79ed4388b47b8ac9353a.jpg20181202_210517.thumb.jpg.dc190d8ea2a7a8c8ca1cd3e719da75b7.jpg

Φωτογραφίες για τη συνέντευξη με τον JP Ahonen.

20181203_134433.thumb.jpg.408057089425e21660445d8fdb253fba.jpg20181203_140700.thumb.jpg.47251d2b57801c4c9736af5efaa39e30.jpg

Βόλτα στην Ακρόπολη, στη μία φωτο με το ιταλικό γκρουπάκι και στην άλλη σέλφι με τον Clive Russel!

 

Άλλη μια ωραία εκδήλωση. Χάρηκα που είδα ξανά κόσμο που είχα καιρό να δω και μιλήσαμε, έστω και λίγο. Από κόμικς, προσπάθησα να είμαι συγκρατημένος γιατί δε διανύω και την καλύτερη περίοδο οικονομικά ( :kabouris:), τίμησα όμως σχεδόν όλες τις καινούργιες ελληνικές εκδόσεις. 

Περισσότερα εν καιρώ!

Και του χρόνου!

 

 

 

 

 

20181202_131827.jpg

  • Like 21
  • Respect 6
  • Ευχαριστώ 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6036 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Για τις ομιλίες που είπε κάποιος πριν, έχω να πω ότι είχαν μεγάλο ενδιαφέρον και θα ήθελα και γω να τις ξαναδω. Κάπου κάπου ποστάρουν βιντεάκια στη σελίδα τους στο Facebook, αλλά δεν νομίζω να δημοσίευσαν ολόκληρη ώρα. Το περίεργο είναι ότι σπάνια βλέπω γνωστούς έλληνες δημιουργούς σε αυτές τις ομιλίες. Θα μου πεις προμοτάρουν εκείνη την ώρα τη δουλειά τους.

 

Στην ομιλία του Mark Waid του είπα ότι θεωρώ αυτόν υπεύθυνο για την προσωπικότητα του Deadpool, και με ευχαρίστησε. Ναι, μας είπε, αυτός έχτισε το στιλ του. Στο μυαλό του είχε τον Μπαγκς Μπάνι, και προσπάθησε να τον κάνει κάτι διαφορετικό από οτιδήποτε άλλο. Η αλήθεια είναι ότι οι προηγούμενοι συγγραφείς δεν έκαναν και πολλά μαζί του.

 

Στην ομιλία της Sanapo οδηγήθηκε κάπου περίεργα η συζήτηση και υπεύθυνος ήμουν εγώ :P . Όσο μας έκανε μάθημα για το πώς ζωγραφίζουνε μια όμορφη κοπέλα τη ρώτησα πώς και ακολουθεί τη σχολή της Image του 1992. Χυμώδεις αφύσικα ερωτικές γυναίκες, ενώ η Marvel προωθεί λιγότερο θηλυκές γυναίκες. Ms Marvel, Captain Marvel, Monckingbird, new Wasp και άλλες που έχουν πολύ λιγότερο σώμα φωτομοντέλου πια. Πέρασαν οι εποχές που έμοιαζαν με πορνοσταρ. Τώρα οδηγούνται σε πιο εφηβικές χωρίς μεγάλο στήθος ακόμη το κορίτσι του μπαμπά Τρίτωνα κοπέλες. Μας απάντησε ότι αυτό είναι το στιλ που προωθεί και επιβάλλει η DISNEY για τα νέα κορίτσια (Ήταν που η DISNEY δε θα επιβαλλόταν στην  MARVEL καλλιτεχνικά). Εκείνη τη στιγμή πετάγεται μια κοπέλα και της κάνει παρατήρηση ότι δεν είναι σωστό αυτό που κάνει. Ότι δηλαδή προωθεί πρότυπα γυναικών αφύσικα και δημιουργεί προβλήματα σε κορίτσια που δεν μπορούν να ανταποκριθούν σε αυτά. Η Sanapo απάντησε ότι θέλει να πουλήσει, και σαν γυναίκα της αρέσει ο Brad Pitt. Eκεί κάπου ανταλλάξανε και άλλες κουβέντες αλλά πολύ γρήγορα η συζήτηση αυτή έλαβε τέλος και συνεχίστηκε σχολιάζοντας άλλα πράγματα.

 

Τι να πω. Μακάρι ο επόμενος James Bond να είναι κοντός και χοντρός σαν εμένα και να φλερτάρει με χοντρές και κοντές. Βέβαια θα το δω μόνο εγώ. Μπα, ούτε εγώ θα το δω. Ίσως στους ολυμπιακούς να κερδίσει κάποιος στα 100 μέτρα που να είναι χοντρός και κοντός σαν εμένα. Άντε γιατί σκάσαμε με τους σωματαράδες!

Επεξεργασία από x for xepeta
  • Like 7
  • Αστείο 4
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Retroplaymo locked και unlocked this θέμα

  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Η τελευταία ανάρτηση για την καινούργια εκδήλωση μεταφέρθηκε εδώ:) Πλέον, συνεχίζουμε εκεί. :) 

 

:cheers5:

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.