Μετάβαση στο περιεχόμενο

albertus magnus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ
Σενάριο/Kείμενα:
Νικόλας Στεφαδούρος, Γιώργος Στεφαδούρος
Σχέδιο:
Νικόλας Στεφαδούρος
Σχέδιο εξωφύλλου:
Νικόλας Στεφαδούρος
Εκδοτική:
Hμερ. έκδοσης:
20-04-2018
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με σκληρό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Βιογραφικό
Μέγεθος:
17.0 x 24.0
Σελίδες:
132
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Επιμέλεια:
Άλκηστις Τριμπέρη
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-618-83025-4-9
Ονομαστική τιμή:
14,90€

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15837
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5305 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

ALEXANDREIA_0001z.jpgALEXANDREIA_0001.jpg

Επιμέλεια αραβικών κειμένων: Αγγελική Κοπέλου

 

Από το οπισθόφυλλο:

 

1967. Μια ελληνική οικογένεια, που ζει στην Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου, ετοιμάζεται να επιστρέψει στην Ελλάδα λόγω οικονομικών προβλημάτων. Ο μικρός γιος της οικογένειας αναγκάζεται να αφήσει πίσω του τις συνήθειες, τις φιλίες και την πόλη που αγαπάει, για να ξεκινήσει μια νέα ζωή.

 

Ο Γιώργος Στεφαδούρος αφηγείται τη ζωή στην ελληνική παροικία της Αλεξάνδρειας, τα έθιμα και τις πολιτισμικές επιρροές των Ελλήνων στην Αίγυπτο, και ξεκινάει ένα ταξίδι που εικονογραφεί ο γιος του, ο Νικόλας, με τον πιο ταιριαστό τρόπο.

 

 

----------------------------------

 

alexandria01.thumb.jpg.cb7959beb64e2cb8f75b076cd18158b0.jpg

 

 

Ο πατέρας διηγείται κομμάτια της ζωής του και ο γιός τα μεταφέρει σε ένα γλυκό και όμορφο κόμικ που σίγουρα θα σε κάνει να θέλεις να μάθεις περισσότερα για την ελληνική παροικία στην Αίγυπτο. Βέβαια η ιστορία δεν μένει μόνο εκεί δηλ στα παιδικά χρόνια του ήρωα μας στην Αλεξάνδρεια αλλά δείχνει και την μετέπειτα ζωή του τόσο τις χαρές όσο και τις λύπες.

 

alexandria03.thumb.jpg.e11c7f06d2719bf0094ef486c98cd436.jpg

 

 

 

Μια πολύ καλή δουλειά που πρωτοδημοσιέυτηκε στην ιστοσελίδα   socomic.gr  και τώρα κυκλοφορεί συγκεντρωμένο και που φυσικά αποτελέι μια κατάθεση ψυχής και αληθινών περιστατικών.

 

 

alexandria08.thumb.jpg.c46dc13c2f0256141c4870adbf2cf5da.jpg

 

 

Σημείωση πρώτη. Ευχαριστώ τον germanicus καθώς έκλεψα εχμ.. δανείστηκα από αυτό το thread μερικές εικόνες από το εσωτερικό του κόμικ και έτσι δεν χρειάστηκε να τις ψάξω.

 

Σημείωση δεύτερη. Αυτό το κόμικ το είχα βάλει στο μάτι και ήθελα να το βρώ στο comicdom οπωσδήποτε και χαίρομαι που το βρήκα. Ο πεθερός μου είναι Αιγυπτιώτης οπότε όπως καταλαβαίνετε είχα ένα ακόμη λόγο να θέλω να το αγοράσω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  504
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2243 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Είναι το ίδιο με αυτο που είναι στο socomic ή είναι με περισότερες σελίδες?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15837
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5305 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

@fotdim  εχει λιγες παραπανω. Καμια δεκαρια. Τουλαχιστον ετσι αναφερει στο εσωφυλλο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32743
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3079 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Φαινεται αρκετα ενδιαφερον και φτιαγμενο με μερακι. :)

 

Περισσοτερα, οταν με το καλο αποκτηθει καποια στιγμη. :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Απλά συγκινητικό. Σε τέτοια έργα, όπου περιγράφονται χαρές και πίκρες στην ζωή μιας πραγματικής οικογένειας, ιδιαίτερα αν ξέρεις τον δημιουργό, δεν σηκώνουν πολλές κριτικές ( ΙΜΟ πάντα).

Δεν παίζει ρόλο το σχέδιο (που είναι πολύ καλό), δεν παίζει ρόλο η πλοκή και άλλα που συνήθως ψάχνω και αναλύω σε ένα κόμικ.

Παίζει ρόλο η ψυχή και το προσωπικό exposition του καλλιτέχνη.

 

Απλά συγκινητικό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10656
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  29
  • Reputation:   295
  • Achievement Points:  29
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

On 4/29/2018 at 8:58 AM, fotdim said:

Είναι το ίδιο με αυτο που είναι στο socomic ή είναι με περισότερες σελίδες?

 

Είναι αρκετά διαφορετικό από αυτό που ανέβαινε στο Socomic. Εκεί για να έχει μια σχετική αυτοτέλεια η κάθε σελίδα (σαν επεισόδιο) είχα αλλάξει αρκετά τα κείμενα, δημοσίευα τις σελίδες σε διαφορετική σειρά για να συμπίπτει πχ Πάσχα με πασχαλιάτικο επεισόδιο κλπ, και επίσης δεν δημοσιεύτηκαν ποτέ οι τελευταίες 8 σελίδες που ολοκληρώνεται και η ιστορία. ;) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  389
  • Content Count:  4284
  • Reputation:   33918
  • Achievement Points:  4406
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4278 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αγοράστηκε στο 3ο διήμερο αυτοτελών εκδόσεων της Λέσχης το προηγούμενο Σάββατο... Την δουλειά του @Stef... την ήξερα από την τριλογία του OMG... Σκληρόδετο και καλαίσθητο τράβηξε το βλέμα μου από την πρώτη στιγμή... Το διάβασμα σε οθόνη δεν είναι στις προτιμήσεις μου όποτε θα ομολογήσω ότι αγνοούσα την ,διαδυκτιακή, ύπαρξή του. Θα ήθελα να πω ότι το διάβασα... Αλλά δεν ισχύει... Γιατί ταξίδεψα. 

Σε καταστάσεις που δεν έχω βιώσει. Σε εποχές που δεν έχω ζήσει. Το "ζευγάρι" πατέρας και γιος κεντάνε ο πρώτος στην αφήγηση και ο δεύτερος στην εικονογράφηση. Η αφήγηση σε συνδυασμό με το εικόνες σε αναγκάζει να βιώσεις ποικίλα συναισθήματα που σε κάνον να δεις ότι αξίζει να παλέψεις για ότι αγαπάς. Είτε αυτό λέγετε οικογένεια είτε επαγγελματική αποκατάσταση. Οι πραγματικές εικόνες δένουν όμορφα με το σχέδιο. Μετά το τελευταίο καρέ απλά θέλεις να μάθεις περισσότερα για εκείνη την εποχή!!!

:hop::hop::hop: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10656
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  29
  • Reputation:   295
  • Achievement Points:  29
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

On 6/7/2018 at 7:37 AM, Μενίγ Πουαγώ said:

Θα ήθελα να πω ότι το διάβασα... Αλλά δεν ισχύει... Γιατί ταξίδεψα. 

 

 

Με συγκινείς, πολύ χαίρομαι που σε ταξίδεψε (αυτός είναι και ο σκοπός ενός βιβλίου κατά τη γνώμη μου)! :thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  751
  • Content Count:  12877
  • Reputation:   94171
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  425
  • With Us For:  4615 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Διάβασα το συγκεκριμένο κόμικ και το πρώτο συναίσθημα που μου γεννήθηκε ήταν...ντροπή. Ο λόγος που αισθάνθηκα έτσι ήταν γιατί μόλις το αγόρασα,το άφησα στην στοίβα με τα αδιάβαστα να περιμένει καρτερικά την σειρά του και δεν το διάβασα αμέσως. Ειλικρινά ζητώ συγγνώμη... :blush2:

 

Για το κόμικ,όπως πολύ σωστά ειπώθηκε παραπάνω,δεν μπορούμε να πούμε πολλά πράγματα. Θα ήταν πλεονασμός. Είναι γραμμένο με τέτοιον τρόπο,ώστε οποιοσδήποτε έχει στο μυαλό του μία εμπειρία από τα ανέμελα παιδικά χρόνια στο χωριό των παππούδων και των πατέρων του,να το εκτιμήσει περισσότερο και να βρει πολλές ομοιότητες με την δική του παιδικότητα. Τελικά όλα τα ωραία,δεν απέχουν πολύ μεταξύ τους. :) Ο Γιώργος Στεφαδούρος,επιχειρεί μία λεπτομερή περιγραφή της ζωής του στην Αλεξάνδρεια και καταφέρνει μαεστρικά να μας κάνει να γελάσουμε,να συγκινηθούμε και να ονειρευτούμε. Ουσιαστικά μας περιγράφει την ίδια την ύπαρξη,με τις χαρές και τις λύπες της. Οι λέξεις που χρησιμοποιεί είναι λογοτεχνικές και ταυτόχρονα απλές,χωρίς να κουράζουν. Ακόμα και οι Αραβικές εκφράσεις μου άρεσαν. Μου θύμισαν μερικές Τούρκικες που έλεγε η συχωρεμένη η γιαγιά μου,η οποία δεν έγραψε βιβλίο ή κόμικ (αν και θα ήθελε σίγουρα το πρώτο),αλλά της άρεσε να με κρατάει στην αγκαλιά της και να μου περιγράφει την ζωή της στην Σμύρνη,λίγο πριν ξεριζωθεί για πάντα από εκεί. 

 

Κι έρχεται ο ταλαντούχος Νικόλας,ο γνωστός μας @Stef... ,να οπτικοποιήσει όλες αυτές τις περιγραφές,με τρόπο όπως μόνο εκείνος ξέρει. Την εισαγωγή παράλληλα και φωτογραφιών την βρήκα ευφυέστατη και προσδίδει περισσότερο άρωμα στην αφήγηση,μεταμορφώνοντας το κόμικ σε λεύκωμα. Οι γραμμές του όμορφες και καθαρές,άλλοτε προκαλούσαν γέλιο και άλλοτε θλίψη,ανάλογα με την "ώρα" της αφήγησης. Ο χαλαρός κι αρκετά γήινος χρωματισμός συνέβαλε στην χαλαρή ανάγνωση.

 

Η έκδοση είναι έτσι όπως θα έπρεπε να ήταν σε έναν τέτοιο διήγημα. Το σκληρόδετο εξώφυλλο και το καλής ποιότητας παχύ χαρτί,βοηθούν με την σειρά τους να διαβάζονται αυτές οι αναμνήσεις-κατάθεση ψυχής για πολύ καιρό. Ο πρόλογος,ο επίλογος,τα βιογραφικά των συντελεστών,αλλά και οι ευχαριστίες κλείνουν ιδανικά αυτή την υπέροχη δουλειά.

 

Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου,ο κύριος Γιώργος να πραγματοποιήσει το όνειρό του και να ξαναπατήσει τα χώματα της γενέτειράς του (αν δεν το έχει ήδη κάνει). :) 

 


:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10656
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  29
  • Reputation:   295
  • Achievement Points:  29
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

@Indian δεν ξέρεις πόσο χαίρομαι όταν διαβάζω τέτοια σχόλια! :thanks: Σ'ευχαριστώ πολύ!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55496
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3387 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μια long overdue ανάγνωση, αυτή της Αλεξάνδρειας, συνέβη σήμερα. Μόνο που έγινε μέσω του socomic.gr ( :thanks: ) και όχι του εντύπου, το οποίο έχω βάλει στο πρόγραμμα να αγοράσω σύντομα, ειδικά μετά τα παραπάνω σχόλια του Νικόλα ότι το στήσιμο του είναι τελείως διαφορετικό από του webcomic και τις 8 έξτρα σελίδες που περιέχει. :) 

 

Η σκέψη που μου πέρναγε συνεχώς από το μυαλό όταν το τελείωνα και σκεφτόμουν τι να γράψω, είναι ακριβώς αυτό που είπε και ο Γιάννης (Dredd) παραπάνω, ότι σε τέτοια έργα που είναι πρακτικά καταθέσεις ψυχής, δεν χωράνε οι συνηθισμένες κριτικές. Άλλωστε, η μόνη απορία που είχα ήταν ότι οι σελίδες όπως είχαν ανέβει ψηφιακά ήταν λίγο ασύνδετες μεταξύ τους χρονικά και νοηματικά, απορία που απαντήθηκε από το παραπάνω σχόλιο του Stef ότι προσπαθούσε να ποστάρει σελίδες σχετικές με την περίοδο που ανέβαιναν. 

 

Ήταν ένα πολύ συναισθηματικά φορτισμένο κόμικ, χτύπησε ευαίσθητες χορδές και σε μένα μιας και το ένα μέρος της οικογένειας μου ήρθε από τα Βουρλά της Σμύρνης το '22 και πέρασε στο dna των επερχόμενων γενεών ο πόνος του διωγμού και η "ρετσινιά" του πρόσφυγα που ένιωθε ξένος στην ίδια του την χώρα. Επίσης κατάλαβα από πρώτο χέρι τον πόνο των 5 παιδιών όταν έπρεπε να εγκαταλείψουν την Αλεξάνδρεια για την Αθήνα, μιας και όλη μου η παιδική ζωή ήταν μετοικήσεις κάθε δύο χρόνια στις 4 γωνιές της Ελλάδας. Το σχόλιο με οποίο θα κλείσω είναι πως αυτές οι δουλειές έχουν για μένα μεγαλύτερη βαρύτητα από το κόμικ της διπλανής πόρτας. Είναι εύκολο να γράψεις fantasy και sci-fi, να δημιουργήσεις χαρακτήρες και κόσμους με τους οποίους εσύ επιλέγεις το πως θα συνδεθείς μαζί τους εξαρχής. Το να εκθέσεις όμως σκέψεις σου, βιώματα, συναισθήματα αλλά και την ιστορία της ίδιας σου της οικογένειας σε δημόσιο βήμα, είναι θαρραλέο και αξιέπαινο. Εγώ, αν είχα αξιωθεί να είμαι ικανός να σχεδιάζω και να δημιουργώ κόμικς (ρε θα σας είχα τρελάνει σε αυτή την περίπτωση :D ) λέω ξεκάθαρα πως δεν θα είχα τα κάκαλα να το κάνω, θα φοβόμουν. Οπότε :clap2: 

 

Θα επανέλθω μετά την ανάγνωση της παραλλαγμένης έντυπης εκδοχής. Μέχρι τότε, thanks Stef. Αυτό και το Αϊβαλί του Σολούπ, για τους προφανείς λόγους, είναι τα μόνο δύο κόμικ που έχω προτείνει στην μητέρα μου να διαβάσει. Ξέρω πόσο θα συγκινηθεί και θα δεθεί με αυτά. Κάτι τέτοια κόμικ, που είναι 100% Ελληνικά αν καταλαβαίνετε πως το γράφω, πρέπει να τα φυλάμε σαν τα μάτια μας. Είναι άριστη ευκαιρία να τα δώσουμε στους επόμενους μικρούς κομιξοαναγνώστες (και μη) χωρίς να γίνουμε στιγμή δογματικοί. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25521
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  621
  • Reputation:   6374
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4262 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

πολύ καλά έκανες: ΑΞΙΖΕΙ και με το παραπάνω!!!

 

(ποιος λέει η ελληνική σκηνή κόμικς δεν είναι υπολογίσιμη; οκ ρητορική ερώτηση... ) ;) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10656
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  29
  • Reputation:   295
  • Achievement Points:  29
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

@Θρηνωδός ευχαριστώ πολύ για τα υπέροχα λόγια! ❤

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7074
  • Reputation:   26663
  • Achievement Points:  7408
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το "Αλεξάνδρεια" κυκλοφόρησε στις 20 Απριλίου 2018.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.