Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νεα απο εκδοσεις Μικρος Ηρως (2018)


kostas1969

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Εγώ σχετικά με νέους ήρωες θα ήθελα τους: Julia και Dragonero. Κυρίως την Julia, καθώς είναι ηρωίδα και έχουμε μία έλειψη από τέτοιες στην Ελλάδα οπότε θα έφερνε ίσως και γυναικείο κοινό... λέμε τώρα;!:thinking: Ο Dragonero έχει την Lord of the Rings / Hobbit ατμόσφαιρα άρα νέο κοινό θα έφερνε και αυτό. Diabolik δεν βάζω επειδή δεν είναι Bonelli (ανήκει στην Panini προς το παρόν). 

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

1 ώρα πριν, Ionas Aggelis είπε:

Diabolik δεν βάζω επειδή δεν είναι Bonelli (ανήκει στην Panini προς το παρόν). 

Και; Δεν πιστεύω πως έχει νόημα να μιλάμε μόνο για Bonelli. Αυτόνομες εκδόσεις είναι, δεν υπάρχει περιορισμός στο τι μπορεί να επιδιώξει να βγάλει, αν θέλει. :)

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2742
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Εξαιρετική προσπάθεια η νέα αυτή έκδοση. Τα έχω στα χέρια μου και λυπάμαι να τα διαβάσω μην και χαθεί η μαγεία. Είμαι σαν το Γκόλουμ με τα πολύτιμά του. Πολλά μπράβο στον εκδότη.  Φυσικά κάθε νέος τίτλος είναι ευπρόσδεκτος σύμφωνα πάντα με τα περιθώρια και τα πλαίσια του εκδοτικού οίκου. Προσεκτικές οικονομικές κινήσεις για μακροχρόνια προσφορά στους φίλους των κόμικς. Προσωπικά θα προτιμούσα Dragonero και Nathan Never ως νέους τίτλους. Κάτι Ρίνγκο, Diabolik κλπ παπουλιάρικα ας βγουν στο Μπλεκ παρέα με τον Ταρζάν και την Τσίτα, να ξεχαρμανιάσουν όσοι τα επιθυμούν. Ζήτουμενο είναι το κέρδος της εταιρείας με τίτλους που θα πιάσουν, προκειμένου να μπορεί να μας προσφέρει το καλύτερο (όπως τα Κόλτο και τα Καστέλ και την νέα αυτή σειρά που πέρσι τέτοια εποχή δεν θα πιστεύαμε ότι θα κυκλοφορούσαν ποτέ στην Ελλάδα του εκδοτικού  σκότους) ...και έπειτα αν έχει λεφτά για πέταμα ας μας δώσει και έναν παπουλότιτλο να γουστάρουμε.

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Γιατί προτείνετε όλοι φουμέτια αλήθεια; Είναι ιταλική η εκδοτική ή παίρνει επιδότηση από το ιταλικό επιμελητήριο;

 

γκουχ γκουχ

 

Αγαπητές εκδόσεις Μικρός Ήρως

ακόμα και ένας τυφλός θα έβλεπε ότι αυτό που ανέβασε την εκδοτική επίπεδο είναι ένα BD και στη συνέχεια ένα έργο Ιταλού μεν, αλλά πρακτικά BD που πρωτοδημοσιεύονταν στη Γαλλία. Μην ακούτε τους μπαρμπάδες. Το BD είναι ΝΒΑ, το φουμέτι Ευρωλίγκα. 

 

Αυτά :) 

  • Like 9
  • Respect 1
  • Αστείο 7
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32406
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Σταύρο εννοείται BD, σ΄εμένα το λες;
Από BD έχω πολλές προτάσεις(ήδη ανάφερα τον Largo Winch σε 1η φάση).
Απλά επειδή βλέπω συμπάθεια/κόλλημα της εταιρείας με φουμέτια, είπα να προτείνω κι ένα της Ιταλικής σχολής που πραγματικά αξίζει και στερείται ποιοτικής έκδοσης (Storia del West) :)

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Σας διαφευγει ένα μικρό αλλά σημαντικό σημείο .

Σχετικά με τα φουμετια και το τι θα θέλαμε ή δεν θα θέλαμε να εκδοθεί.

Οπως εχουμε ξαναπεί ,όλα είναι θέμα (τιμής) δικαιωμάτων .....

Και όπως πιθανότατα γνωρίζουμε ,οι Γάλλοι σ αυτό τον τομέα θεωρούνται από τους ακριβότερους .

Αυτή τη στιγμή η εκδοτική συνεργαζεται κυρίως με τον οικο Bonelli και κάποιους resellers .

Τα κόστη χωρίς να είναι αμελητέα ,είναι σαφως μικρότερα των BD και το οικονομικό ρίσκο μικρότερο.

Γι αυτό και η προτίμηση στα φουμέτια .

Συν το γεγονός οτι παραδοσιακά οι εκδόσεις Ανεμοδουρά είχαν συνεργασία με Ιταλικους εκδοτικούς οίκους .

Αρα όσοι ζητούν κατι απο τη γκαμα του Bonelli (Dragonero ,Julia ,Never ,Mistery κ.λ.π) βρίσκονται πιο κοντά στην "πραγματικότητα".

Τα BD που είναι και δική μου επιθυμία ...κοστίζουν .

Μακαρι να παει καλά η 'Μικρός Ηρως" και να εχει τη δυνατότητα να εκδίδει και ΒD και οτι άλλο  στο μέλλον.

 

Και κατι ακόμα άσχετο με την συγκεκριμένη εκδοτική αλλά σχετικό με το θεμα BD .

Γνωρίζοντας τα μεγέθη των δικαιωμάτων ,ίσως μπορούμε να πούμε κι ενα καλό λόγο για την κακομοίρα τη Μαμουθ που τόσα και τόσα έχει ακούσει για την πορεία της τα τελευταία χρόνια .Η οποία επι 2 δεκαετίες και κάτι ψιλά ,τα σκαγε χοντρά στους Γάλλους για να μπορέσει να φέρει στην Ελλάδα και να μας παρουσιάσει ενα πλήθος απο αξιόλογους Γαλλικούς τίτλους ,τους οποίους τους αγόραζαν 500 με 1000 (και πολλά λεω ) άτομα .

 

  • Like 19
  • Ευχαριστώ 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Η Μαμούθ έχει βγάλει όλα τα BD της στα 4-5 ευρώ οι 44-50 σελίδες. Πόσο ακριβά να είναι τα δικαιώματα. Ειλικρινά δεν έχω ιδέα, αλλά όταν κάνει το φουμέτι 8 ευρώ οι 100 σελίδες και ο διπλός Μπλούμπερι 10 ευρώ το ίδιο μέγεθος (α/μ - ΟΚ δεκτόν) γενικά δε βλέπω αξιοσημείωτη διαφορά. 

 

Με τη σειρά μου όμως να σου επισημάνω τι ξεχνάς εσύ. Αν σε μία γειτονιά ανοίξουν 4 πιτσαρίες και εσύ σκεφτείς ότι αφού δουλεύουν οι 4 πιτσαρίες ας ανοίξω κι άλλες 3, οι πιθανότητες λένε ότι μάλλον θα κλείσουν και τα 7 μαγαζιά, ενώ αν ανοίξει αντί για 5η πιτσαρία ένα σουβλατζήδικο και ένα μπουγατσατζήδικο, πιθανότατα θα δουλέψουν όλοι. Οι τακτικές εκδόσεις της εκδοτικής, νομίζω πως το έδειξαν καθαρά αυτό. ;) 

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

3 min ago , Kurdy Malloy said:

Η Μαμούθ έχει βγάλει όλα τα BD της στα 4-5 ευρώ οι 44-50 σελίδες.

Αυτό ακριβώς ήταν και το πρόβλημα της οικονομικής κατρακυλας της εταιρείας ,τη στιγμή που οι πωλήσεις σε πολλούς "μικρούς" τίτλους (π.χ Ντικ Χερισον ,Αμπραφαξ και ενα σωρό άλλοι ,ακόμα και Μπλουμπερυ ) ήταν ελάχιστες ....... Να θυμίσω εδώ και τη "φασαρία " που είχαμε κανει τοτε που βγήκε το τελευταίο Μπλουμπερυ επειδή ήταν ασπρόμαυρο και οχι έγχρωμο....

9 min ago , Kurdy Malloy said:

Πόσο ακριβά να είναι τα δικαιώματα

Απ όσο μου έχουν πει ανθρωποι από εκδοτικές  ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΑ !!

10 min ago , Kurdy Malloy said:

Οι τακτικές εκδόσεις της εκδοτικής, νομίζω πως το έδειξαν καθαρά αυτό.

Οι εκδόσεις περιπτέρου της Μικρός Ηρως οπως και άλλων εκδοτικων είναι πολύ δυσκολο να περπατήσουν και ενας βασικός παράγοντας είναι και η διανομή στη χώρα μας (περα από την συρίκνωση του αγοραστικού κοινού) .

Οταν είσαι μικρή εκδοτική και υποχρεώνεσαι σε τιραζ 6-7 χιλιαδων τευχων για να έχεις στοιχειώδη παρουσία (οχι παντου) το πραγμα αρχιζει και ζορίζει από νωρίς .

Βαλε τα κατεστραμενα απο επιστροφες (μεγαλο ποσοστο) και εχεις μια μικρή εικόνα .

Γενικά δεν λέω οτι όλα είναι καλώς καμωμένα από τις εκδοτικές ,ούτε είμαι συνήγορός τους .

Εχουμε να κανουμε με εμπόριο οπου παίρνονται ρίσκα ,σωστές και λάθος αποφάσεις και στο τελος της ημέρας γίνεται ένας απολογισμός και ενα ταμείο.

 

Αυτό που ήθελα να πω με το προηγούμενο ποστ μου είναι οτι εμείς σαν αναγνώστες έχουμε τις επιθυμίες / απαιτήσεις μας και καλά κάνουμε και απο την άλλη ο καθε εκδότης ζυγίζει πράγματα που εμεις δεν γνωρίζουμε και δεν μας αφορούν στην τελική και κανει τις όποιες επιλογές του.

Σίγουρα μεταξύ των θέλω των δικων μας και των εκδοτικών πολλές φορές υπάρχει μεγάλη απόσταση. :)

  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Το πρόβλημα φίλε μου καλέ, :) είναι ότι αν εγώ θέλω να φάω κοντοσούβλι και εσύ με μπουχτίζεις στα μακαρόνια, υπάρχει θέμα και από εκεί που θα έπαιρνα κι από καμία μακαρονάδα γαρνιτούρα στο τέλος δε θα θέλω ούτε να τα δω.

 

Η στάση μου και η γνώμη μου πάγια είναι ότι όταν εκφράζω τα θέλω μου, τα εκφράζω στο έπακρο και απροβλημάτιστα. Θέλω να έχω ΛαΦερράρι, θέλω τον Μέσι στον Ηρακλή, θέλω 10 εκδόσεις BD το μήνα. Οτιδήποτε άλλο είναι συμβιβασμός για μένα και προφανώς και είμαι διατεθιμένος να συμβιβαστώ - καμία αντίρρηση, αλλά τα θέλω μου είναι αυτά. Εγώ πχ θέλω 10 καλά BD το μήνα στα ελληνικά. Και θα τα αγόραζα και τα 10 ασχέτως τιμής. Αν ο Χ και ο Ψ εκδότης δεν μπορούν να μου τα προσφέρουν καλώς, δεκτό και σεβαστό. Αλλά να ξέρουν ότι δεν προσφέρουν αυτό που πραγματικά θέλω, άρα αν κάποια στιγμή σταματήσω να τα αγοράζω, κι εγώ και άλλοι πολλοί να μην πέσουμε από τα σύννεφα. Και αυτό δε θα το ξέρουν αν εμείς εκ προοιμίου έχουμε αναλάβει το ρόλο του λογιστή των εκδόσεων ή του υπεύθυνου τιράζ. Εμείς απλά λέμε τι θέλουμε και όχι τι θα θέλαμε αλλά να είναι εντός δυνατοτήτων και κοντά στα μέχρι τώρα κλπ του Χ,Ψ εκδότη.

 

Γιατί αν εγώ θέλω τραλαλά, αλλά λέω ότι θέλω τραλαλό γιατί αυτό μου παρέχει η καλλιτέχνις, αν κάποια στιγμή βαρεθώ το τραλαλό δε θα είναι άδικο από τη στιγμή που έλεγα ότι αυτό ήθελα τόσα χρόνια; :thinking:

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

1 hour ago, Kurdy Malloy said:

Με τη σειρά μου όμως να σου επισημάνω τι ξεχνάς εσύ. Αν σε μία γειτονιά ανοίξουν 4 πιτσαρίες και εσύ σκεφτείς ότι αφού δουλεύουν οι 4 πιτσαρίες ας ανοίξω κι άλλες 3, οι πιθανότητες λένε ότι μάλλον θα κλείσουν και τα 7 μαγαζιά, ενώ αν ανοίξει αντί για 5η πιτσαρία ένα σουβλατζήδικο και ένα μπουγατσατζήδικο, πιθανότατα θα δουλέψουν όλοι

 

Δεν λεω ιερο φαγητο η πιτσα και τα σουβλακια αλλα εμενα γνωμη μου ειναι οτι θελει και ενα πατσατζιδικο για τους ξενυχτηδες.  Ειδικα με μπουκοβο τρομερο φαγητο!

 

Κατι αλλο λεγαμε βεβαια αλλα με παρασυρατε με το φαγητο και ξεχαστηκα. Αυτα....!

Επεξεργασία από albertus magnus
  • Like 1
  • Respect 1
  • Αστείο 7
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

3 BD πάντως που είχε βγάλει η εκδοτική (ως Περιοδικός Τύπος) πριν 10+ χρόνια, μάλλον πήγαν άπατα :) Κάποιοι (και καλά φαν της εκδοτικής :D ) ούτε που τα ήξεραν όταν το κουβεντιάζαμε στη Λέσχη πριν κανά 6μηνο και δεν μπορώ να πω ότι τα έχω προσέξει πολλές φορές να προσφέρονται ως μεταχειρισμένα. Από την άλλη, δεν υπήρχε στοκ από δαύτα όταν πριν 2-3 χρόνια ρώτησα για να κλείσω κάποιες τρύπες.

 

image.pngimage.pngimage.png

 

Τα Ρουμπι ήταν δροσιστικά (Walthery γαρ :) ). Τα άλλα 2 από αυτά τα χιουμοριστικά της οκάς τύπου Τιτέφ, τα οποία μάλλον χάνουν πάρα πολύ λόγω της μετάφρασης (τα υπερεπιτυχημένα στη Γαλλία Τιτέφ λχ δεν θα έλεγα ότι έχουν συγκλονίσει τους Έλληνες αναγνώστες. Κρίνοντας από τα σχόλια και τις αντιδράσεις που έχω δει εδώ μέσα συνολικά)

 

:cheers5: 

  • Like 10
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Αφού πιάσαμε την κουβέντα με τα BD ας πω και εγώ τις επιθυμίες μου. Προσωπικά θα ήθελα και εγώ κραυγαλέα το Largo Winch αλλά και Blueberry (καθώς η Μαμούθ δεν βλέπω να ενδιαφέται για την συνέχιση της σειράς). Για bd από ξένους εκδότες (εκτός Γαλλίας-Βελγίου) θέλω με μανία να εκδοθεί ολόκληρο το έργο του Hugo Pratt ξανά (δημοσιευμένα και αδημοσίευτα) :pray:και να ολοκληρωθεί ο Κόρτο Μαλτέζε (8 ιστορίες έμειναν που να πάρει... και 6 μικρού μήκους αδημοσίευτες ιστορίες)!

 

ΥΓ: Παραλίγο να ξεχάσω τον αγαπημένο Storm του Don Lawrence...;)

 

ΥΓ #2: Από Ισπανικά κόμικς θέλω Blacksad, από Βρετανικά Roy of the Rovers (τα νέα άλμπουμ) και 2000AD!

Επεξεργασία από Ionas Aggelis
  • Like 9
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

To τελευταίο Blueberry πάντως βγήκε πριν από 1,5 χρόνο. Δεν το λες και παρατημένη σειρά. :) 

  • Like 9
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32571
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  48
  • Reputation:   336
  • Achievement Points:  48
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

1 ώρα πριν, Ionas Aggelis είπε:

Αφού πιάσαμε την κουβέντα με τα BD ας πω και εγώ τις επιθυμίες μου. Προσωπικά θα ήθελα και εγώ κραυγαλέα το Largo Winch αλλά και Blueberry (καθώς η Μαμούθ δεν βλέπω να ενδιαφέται για την συνέχιση της σειράς). Για bd από ξένους εκδότες (εκτός Γαλλίας-Βελγίου) θέλω με μανία να εκδοθεί ολόκληρο το έργο του Hugo Pratt ξανά (δημοσιευμένα και αδημοσίευτα) :pray:και να ολοκληρωθεί ο Κόρτο Μαλτέζε (8 ιστορίες έμειναν που να πάρει... και 6 μικρού μήκους αδημοσίευτες ιστορίες)!

 

ΥΓ: Παραλίγο να ξεχάσω τον αγαπημένο Storm του Don Lawrence...;)

 

ΥΓ #2: Από Ισπανικά κόμικς θέλω Blacksad, από Βρετανικά Roy of the Rovers (τα νέα άλμπουμ) και 2000AD!

Ίωνα πριν 1,5 χρόνο πήραμε από την ΜΑΜΟΥΘ ένα πολύ ωραίο και προσεγμένο τόμο ΜΠΛΟΥΜΠΕΡΥ και όπως μου είπαν και οι΄ίδιο έπεται συνέχεια..

Και εγώ έχω ξενερώσει με την ΜΑΜΟΥΘ αλλά πρέπει να αναγνωρίσουμε πως σε αυτήν οφείλουμε πολλά και πως ό,τι τεύχος υποσχέθηκε βγήκε ή θα βγει με καθυστέρηση μεν αλλά το παιρνουμε..

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32571
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  48
  • Reputation:   336
  • Achievement Points:  48
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Επίσης δημοσιεύτηκε το εξώφυλλο του κόμικ του Μικρού ήρωα

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32406
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Τα Blueberry υπάρχουν και στην πολύ όμορφη αμερικάνικη έκδοση της Epic Graphic Novel για όποιον καίγεται(όπως εγώ) να διαβάσει ή ν΄αποκτήσει τα αδημοσίευτα τεύχη στην Ελλάδα.
Θα προτιμούσα να δω τα Durango που δεν υπάρχουν στ΄αγγλικά.
Επίσης θα ήθελα πολύ να διαβάσω τα: Le Prince de la Nuit, πάλι του Swolfs και Adèle Blanc-Sec του Tardi.
Α και να βγουν και τα υπόλοιπα Dick Hérisson.
Πολλά ζητάω; :)

 

 

Επεξεργασία από laz33
  • Like 8
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64276
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Συγνώμη παιδιά που σας την σπάω αλλά.... ο τίτλος του θέματος είναι "Νέα από τις εκδόσεις Μικρός Ήρως" και όχι τι θα θέλαμε να μας εκδόσουν... εκτός αν ο κ.Ανεμοδουράς έγραψε κάπου ότι δέχεται παραγγελίες :)

 

Επειδή σε διάφορα θέματα έχουν πέσει απόψεις για το τι θέλουμε να δούμε στην Ελλάδα, ας κάνετε ένα θέμα για επιθυμίες και ας αφήσουμε αυτό το θέμα να διαβάζουμε τα Νέα του Μικρού Ήρωα...

 

:cheers3:

  • Like 10
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

16 ώρες πριν, germanicus είπε:

3 BD πάντως που είχε βγάλει η εκδοτική (ως Περιοδικός Τύπος) πριν 10+ χρόνια, μάλλον πήγαν άπατα :) Κάποιοι (και καλά φαν της εκδοτικής :D ) ούτε που τα ήξεραν όταν το κουβεντιάζαμε στη Λέσχη πριν κανά 6μηνο και δεν μπορώ να πω ότι τα έχω προσέξει πολλές φορές να προσφέρονται ως μεταχειρισμένα. Από την άλλη, δεν υπήρχε στοκ από δαύτα όταν πριν 2-3 χρόνια ρώτησα για να κλείσω κάποιες τρύπες.

 

image.pngimage.pngimage.png

 

Τα Ρουμπι ήταν δροσιστικά (Walthery γαρ :) ). Τα άλλα 2 από αυτά τα χιουμοριστικά της οκάς τύπου Τιτέφ, τα οποία μάλλον χάνουν πάρα πολύ λόγω της μετάφρασης (τα υπερεπιτυχημένα στη Γαλλία Τιτέφ λχ δεν θα έλεγα ότι έχουν συγκλονίσει τους Έλληνες αναγνώστες. Κρίνοντας από τα σχόλια και τις αντιδράσεις που έχω δει εδώ μέσα συνολικά)

 

:cheers5: 

Δεν τα είχα πάρει χαμπάρι καθόλου... Κρίμα... Πάντως την δεκαετία του 2000 είχαν βγει πολλοί τίτλοι με χαριτωμένα παιδάκια σε μονοσέλιδες σκανδαλιές (Μπουλ και Μπιλ, Τιτέφ, Σεντρίκ, Τζότζο) και δεν μπορώ να πω ότι με συγκλόνισαν οπότε είναι πιθανό και να έβλεπα στο περίπτερο τον Τοτό μάλλον θα τον σνόμπαρα. 

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Όπως ανέφερε και ο @JPapados, έχουμε και το επίσημο εξώφυλλο του νέου βιβλίου του Μικρού Ήρωα, "ΤΟ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ ΦΑΝΤΑΣΜΑ"! :)

FB_IMG_1539079050261.jpg

  • Like 10
  • Ευχαριστώ 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Το νέο κόμικς του Μικρού Ήρωα, "Το Αεροδρόμιο - Φάντασμα", σε σενάριο Γιώργου Βλάχου και σχέδιο Κώστα Φραγκιαδάκη, θα κυκλοφορήσει την επόμενη εβδομάδα, Παρασκευή 26 Οκτωβρίου, μαζί με την "Εφημερίδα Των Συντακτών"! Ο καλύτερος τρόπος για να γιορτάσουμε την εθνική μας γιορτή εναντίων των Γερμανών!:)

 

Η ανακοίνωση από την επίσημη ιστοσελίδα του Φραγκιαδάκη: 

http://mythoscomics.gr/el/news/olokainoyrios-mikros-iros-se-skitso-kosta-fragkiadaki

 

Επίσημο trailer: 

 

  • Like 13
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Βγήκε και το επίσημο trailer του νέου ΜΠΛΕΚ! 164 σελίδες, σχήμα 17×24, πολυτελές, και διμηνιαίο. Με 12 ιστορίες κόμικς και 10 σελίδες άρθρα, από τις 12 οι 2 ειναι του Hugo Pratt και 2 είναι ελληνικές!

 

 

  • Like 24
  • Respect 2
  • Ευχαριστώ 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Οπότε, συνεχίζει το Στορμ από εκεί που σταμάτησε η Δ περίοδος του Μπλεκ, μιας και η ιστορία που αναφέρει αντιστοιχεί στο 13ο άλμπουμ της σειράς. Η ιστορία υπάρχει και στο 7ο άλμπουμ της Συλλογής Storm. :)

 

cf7e5bcd7112cf49ff1348de4a59ef105c7206cd.jpg

 

Η ιστορία του Φάντομ προέρχεται από την περίοδο που είχε την άδεια παραγωγής ιστοριών η Moonstone, μια περίοδο για την οποία δεν έχω ακούσει καλά λόγια είναι η αλήθεια, αλλά αυτή η ιστορία είναι γραμμένη από τον Chuck Dixon για το The Phantom Annual, ο οποίος είναι παραπάνω από ικανός συγγραφέας, οπότε ελπίζω να είναι ενδιαφέρουσα. :)

Annual1.jpg

 

Εδώ βλέπουμε επίσης πως ιστορία είναι σπασμένη σε πέντε κεφάλαια, οπότε, κρίνοντας από το ανθολογικό ύφος του περιοδικού, μάλλον θα δούμε το πρώτο κεφάλαιο μόνο. Κάθε κεφάλαιο βλέπω πως λαμβάνει χώρα σε διαφορετική χρονολογική περίοδο, οπότε υποθέτω πως έχει κάποια αυτοτέλεια. :)

 

Υ.Γ. Διόρθωση: Το τρίτο κεφάλαιο είναι γραμμένο από τον Chuck Dixon. Το πρώτο είναι γραμμένο από τον Ron Marz, επίσης ικανότατος συγγραφέας.

 

  • Like 19
  • Ευχαριστώ 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30791
  • Group:  Members
  • Topic Count:  66
  • Content Count:  674
  • Reputation:   7764
  • Achievement Points:  980
  • Days Won:  5
  • With Us For:  3309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Η τιμη του θα ειναι 5,90 ευρω σε επικοινωνια που ειχα με τον Λεωκρατη.Πολυ καλη τιμη,το υπολογιζα γυρω στα 7,5 με 7,9 ευρω.:)

  • Like 17
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2356 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Γνωρίζει κανείς αν θα το βρίσκουμε και στα βιβλιοπωλεία όπως τα υπόλοιπα;

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Σχετικά με τις ιστορίες: 

 

Screenshot_20181112-102809.thumb.jpg.b8971bded8526da29a2700fd814b9e1d.jpg

- Μπλεκ: Περιπέτεια Στο Σαν Λορέντζο

32 σελίδες, Il Grande Blek #100, σενάριο Guzzon & Volta σε σχέδιο Capitanio

Screenshot_20181112-102819.thumb.jpg.aa82c129b3b026b712995534d4bcabbf.jpg

- Μάντυ Ρίλεϋ: Ο Χείμαρος

12 σελίδες, σενάριο Collins σε σχέδιο Gracia & Sejias

Screenshot_20181112-102831.thumb.jpg.7d85c77d180f1e4f77209f1e85741d22.jpg

- Λακ Σταρ Ο' Χαρά

Αυτοτελές, 8 σελίδες, Corto Maltese #108 (1982), σενάριο & σχέδιο Hugo Pratt

Screenshot_20181112-102845.thumb.jpg.f9ef5c3e2f9e93e9120c9a7a73d6fe47.jpg

- Κόρτο Μαλτέζε: Επίλογος Στα Κέλτικα

Σενάριο & σχέδιο Hugo Pratt

Screenshot_20181112-103042.thumb.jpg.57bc2207c8d751092e815cdcbec1ce84.jpg

- Φάντομ: Οι 5 Ημέρες Του Δράκου Μέρος Α'

10 σελίδες, The Phantom Annual, σενάριο Marz σε σχέδιο Procopio

Screenshot_20181112-103050.thumb.jpg.b12f7d39089bcdba3092fa0dc62aad63.jpg

- Δικαστής Ντρέντ: Μία Χριστουγεννιάτικη Ιστορία

Σενάριο Grant σε σχέδιο Ranson

Screenshot_20181112-103101.thumb.jpg.5104bfcc079843f9550f9a6bf2d31654.jpg

- Γιορ: Το Πεδίο Της Μάγισσας

σενάριο D. Navarro σε σχέδιο J. Zanotto

Screenshot_20181112-103110.thumb.jpg.0c4ba96f8181c5327895fa2e452ebd97.jpg

- Ταρζάν: Το Κτήνος Της Σελήνης

18 σελίδες, Tarzan #225, σενάριο & σχέδιο Joe Kubert

Screenshot_20181112-103118.thumb.jpg.73e89861f7b8414068867d8787efdb1d.jpg

- Στορμ: Ο Δολοφόνος Του Έριμπαν

46 σελίδες, Storm #13, σενάριο Lodewijk σε σχέδιο Don Lawrence

Screenshot_20181112-103127.thumb.jpg.dcc8ef390358b7c38a95001dfc0e1d4d.jpg

- Το Παιδί Πάνθηρας

6 σελίδες, σενάριο Tom Tully σε σχέδιο Western & Bradbury

 

- Με Κομμένη Την Ανάσα

σενάριο Ε. Αργύρη σε σχέδιο Ν. Κούτση

 

- Λ-Ο Πήγασος 4-Ω

σενάριο & σχέδιο Σ. Ορνεράκη

Screenshot_20181112-103034.jpg

  • Like 14
  • Ευχαριστώ 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

22 λεπτά πριν, budd είπε:

Γνωρίζει κανείς αν θα το βρίσκουμε και στα βιβλιοπωλεία όπως τα υπόλοιπα;

 

Ναι. Στο trailer κιόλας μας λέει πως θα είναι διαθέσιμο πρώτο στο Athenscon και στις 4 Δεκεμβρίου σε περίπτερα & βιβλιοπωλεία!

Screenshot_20181112-162018.jpg

Screenshot_20181112-162025.jpg

  • Like 9
  • Ευχαριστώ 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33495
  • Group:  Members
  • Topic Count:  63
  • Content Count:  329
  • Reputation:   1627
  • Achievement Points:  349
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1994 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Εξαιρετικό φαίνεται, ανυπομονώ!!!

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2742
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ωραία θα ήταν να έβγαινε και ο Στορμ σε εφημερίδα όπως ο Καστέλ τουλάχιστον μέχρι εκεί που είχε μείνει στο Μπλεκ , ώστε να ξεσκονίσουμε λίγο την μνήμη μας. 

  • Like 10
  • Respect 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17595
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

14 λεπτά πριν, MARIELOS είπε:

Ωραία θα ήταν να έβγαινε και ο Στορμ σε εφημερίδα όπως ο Καστέλ τουλάχιστον μέχρι εκεί που είχε μείνει στο Μπλεκ , ώστε να ξεσκονίσουμε λίγο την μνήμη μας. 

Συμφωνω απολύτως!!!

  • Like 10
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Μου αρέσουν τα περιοδικά και θεωρώ την τιμή πολύ καλή για το υλικό που έχει. Επίσης μου αρέσει που θα έχει και ιστορίες Ελλήνων (φαντάζομαι και ελπίζω νέες). Τα περισσότερα από αυτά τα κόμικ δεν τα έχω διαβάσει ποτέ, αλλά με αφορμή τα 2-3 που με ενδιαφέρουν, ευκαιρία να τα γνωρίσω και τα υπόλοιπα. Και ίσως να είναι αρκετά καλά ώστε να με κερδίσουν.

  • Like 13
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.