Μετάβαση στο περιεχόμενο

albertus magnus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
SHARK NATION
Σενάριο/Kείμενα:
Σπύρος Δερβενιώτης
Σχέδιο:
Σπύρος Δερβενιώτης
Hμερ. έκδοσης:
20-04-2018
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Αστυνομικό,Φαντασίας
Μέγεθος:
17.0 x 24.0
Σελίδες:
148
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Μετάφραση:
Μαρία Χρίστου
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-960-9540-42-1

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

 

SHARKNATION_0001.jpgSHARKNATION_0001z.jpg

 

Από το οπισθόφυλλο:

 

Λος Άντζελες, 2020. Μια φεμινιστική ομάδα απελευθερώνει την Μπίμπι, τη σκλάβα του σεξ που ανήκει στον νεοεκλεγέντα Πρόεδρο των Η.Π.Α. , ο οποίος είναι μια διχαστική μασκοφορεμένη ιντερνετική περσόνα γνωστή μόνο ως "ο Καρχαρίας". Έναν χρόνο μετά τα γεγονότα του Yesternow , η υπόθεση αυτή φέρνει το δίδυμο Φιλίπο και Γκάφρει σε ολομέτωπη αντιπαράθεση, μπλεγμένους σε ένα περίπλοκο πολιτικό παιχνίδι που στήνεται με αφορμή την αρπαγή της Μπίμπι.

 

--------------------

 

1717502239_shark1.thumb.jpg.b2008703b2de4cf047ccb61f89b426d4.jpg

 

 

Ο Σπύρος Δερβενιώτης επιστρέφει στο κόσμο του πολύ καλού κόμικ Yesternow ( παρουσίαση εδώ ) και μας δίνει μια αξιόλογη συνέχεια γεμάτη ίντριγκα και καταπιάνεται με πολλά επίκαιρα θέματα όπως ο φεμινισμός, οι μειονότητες, η εισβολή της τεχνολογίας στην καθημερινότητα μας, ο έλεγχος στο ίντερνετ καθώς και την επίδραση των social media στις αποφάσεις που παίρνουμε (σημαντικές ή ασήμαντες).

 

261436585_shark2.thumb.jpg.7796e80c2e812b5e422d73d54df4ca77.jpg

 

Πολύ καλό σενάριο και σχέδιο σε μια καλή συνέχεια η οποία καταφέρνει όμως να διαφοροποιηθεί από το πρώτο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αγοράστηκε όταν πρωτοκυκλοφόρησε στο ComicDom Con 2018 και διαβάστηκε σήμερα. 

 

Άλλη μία δουλειά που φέρει την υπογραφή του βετεράνου Σπύρου Δερβενιώτη,συνέχεια του πολύ καλού Yesternow. Σεναριακά νομίζω ότι απέχει από την retro κατάσταση των '80s,του "προγόνου" του,καθώς δεν κάνει πολλές αναφορές στην μαγική αυτή δεκαετία. Από εκεί και πέρα ο Δερβενιώτης έχει στήσει ένα εξαιρετικό (σαν ιδέα) graphic novel το οποίο κάλλιστα θα μπορούσε να γίνει μυθιστόρημα. Αν επιχειρούσαμε να του βάλουμε μία ετικέτα θα δυσκολευόμασταν πολύ,μιας και δανείζεται στοιχεία από πολιτικό θρίλερ,από sci-fi θρίλερ,από κοινωνική νουβέλα,μέχρι και νουάρ. Κάτι τέτοιο θα περίμενα να με κουράσει,αλλά εννοείται πως δεν το έκανε. Ο δημιουργός πιάνει τον παλμό του σύγχρονου τρόπου ζωής και δεν διστάζει να εισάγει στην ιστορία του καταστάσεις που ίσως να σοκάρουν κάποιον πουριτανό. Η αλήθεια είναι ότι σε κάποιο σημείο νόμιζα ότι έκανε μία μικρή κοιλιά,αλλά μόλις το τελείωσα,συνειδητοποίησα ότι τελικά είχε σκοπό. Οπότε αναθεώρησα την άποψή μου. 

Spoiler

Μιλάω στο κεφάλαιο που ο Φιλίπο πηγαίνει στην Μάτζικλαντ.

 Επίσης το στήσιμο και η προσωπικότητα των χαρακτήρων μπορεί να δείχνει υπερβολικό τώρα,αλλά δυστυχώς φαίνεται ότι θα είναι προφητικό. Όχι το 2020 που υποτίθεται ότι εκτυλίσσεται η ιστορία,αλλά σίγουρα όχι και στο βαθύ μέλλον. 

 

Το σχέδιο το βρήκα πολύ πετυχημένο. Ο Δερβενιώτης δημιουργεί όμορφα τα πρόσωπα των πρωταγωνιστών και στέκεται πολύ στις σκιάσεις. Πρόκειται για σχέδιο που πιστεύω ότι θα το χαλούσε το χρώμα. Το ασπρόμαυρο ήταν το ιδανικό. best.gif

 

Η έκδοση ήταν αξιόλογη,με χοντρό ματ χαρτί και με στιβαρή κόλληση. Η μυρωδιά των σελίδων είναι κάπως παλιομοδίτικη και μου ξυπνούσε ευχάριστες αναμνήσεις. Η ένστασή μου είναι στο γεγονός ότι δεν υπήρχε ούτε μία σελίδα με κάποιο έξτρα. Ένα CV,ένα προσχέδιο,ένας πρόλογος,ένα making off,μία διαφήμιση των άλλων εκδόσεων βρε αδελφέ. :(

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Και να φανταστείς ότι φοβόμουν μήπως όλο το υπόλοιπο κόμικ φαινόταν σαν κοιλιά σε σχέση με το σημείο που λές :p Βέβαια,διαβάζοντας ολο το πόστ κατάλαβα ότι δεν ενοείς ακριβως κοιλιά (δηλαδή ένα σημείο που βαριέσαι) αλλά ένα ξεστράτισμα (δηλαδή τι εξυπηρετεί ρε φίλε αυτή η σκηνή;)

 Χαίρομαι που σου άρεσε :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

25 λεπτά πριν, derveniotis είπε:

διαβάζοντας ολο το πόστ κατάλαβα ότι δεν ενοείς ακριβως κοιλιά (δηλαδή ένα σημείο που βαριέσαι) αλλά ένα ξεστράτισμα (δηλαδή τι εξυπηρετεί ρε φίλε αυτή η σκηνή;)

 

Προφανώς δεν το εξέφρασα εγώ σωστά. Αυτό ακριβώς εννοούσα.  :) 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Περίμενα ότι θα μου αρέσει, αλλά δεν περίμενα ότι θα μου άρεσε περισσότερο από το Yesternow !best.gif

Το κόμικ είναι ένα πολύ διασκεδαστικό scifi/noir, συνέχεια του πρώτου, αλλά με δική του προσωπικότητα.

Πρόκειται για ένα πολύ έξυπνο κόμικ, που δεν αρκείται στις εύκολες λύσεις και που σέβεται τη νοημοσύνη των αναγνωστών.

Μέσω της υπόθεσης, αναδεικνύονται και διάφορα επίκαιρα, "δύσκολα" και ακανθώδη θέματα, όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω.

Είναι εύκολο να πέσει κανείς σε παγίδες ηθικολογίας και κηρυγμάτων. όταν καταπιάνεται με τέτοια ζητήματα.

Είναι δύσκολο να αποφύγει κανείς αυτές τις κακοτοπιές με την μαεστρία που το έκανε το Shark Nation. 

Όλα είναι κομμάτι του κόσμου του κόμικ κι όλα βγάζουν νόημα. 

Οι χαρακτήρες εξελίσσονται ακόμα περισσότερο από το Yesternow, οι διάλογοι ειναι αβίαστοι και καυστικοί, οι ανατροπές δεν είναι καθόλου προβλέψιμες.

Οι ποπ αναφορές είναι εκεί, αλλά διακριτικές όπως μ αρέσει να είναι, όχι φόρα παρτίδα .

Δεν κουράζει, παρά τον όγκο του.

Το σχέδιο κινείται σε πολύ καλό επίπεδο, το στήσιμο επίσης.

Χαίρομαι που πήρα στα χέρια μου ένα τέτοιο καλοδουλεμένο κόμικ, ένα χρόνο μετά το προηγούμενο κι ελπίζω να έχει την ανταπόκριση που του αξίζει.

Δε θέλω να σποιλάρω τίποτα, οπότε δε θα δώσω κανένα στοιχείο της υπόθεσης πέρα απ' όσα αναφέρθηκαν παραπάνω.

Όπως έχω πει και για το Yesternow, θεωρώ ότι τους αξίζει να κυκλοφορήσουν και στο εξωτερικό.

Το καλύτερο ελληνικό κόμικ που έχω διαβάσει ως τώρα για φέτος.

Θέλουμε πολλά ακόμα αντίστοιχα κόμικς και κατά προτίμηση στο ίδιο σύμπαν  Σπύρο Δερβενιώτη :D

Η έκδοση είναι καλη και σε προσιτή τιμή, αλλά συνεχίζει να υπάρχει το προβληματάκι με τη βαριά μυρωδιά του μελανιού, 

που έχω συναντήσει και σε άλλες εκδόσεις της χαραμάδας, ειδικά τον Δον Κιχώτη.

Γι αυτό και άργησα λίγο να το διαβάσω - περίμενα να υποχωρήσει η μυρωδιά του μελανιού.

(από τότε που έκοψα το κάπνισμα έχω ξαναποκτήσει όσφρηση  :lol:  )

 

Όπως θα καταλάβατε, το προτείνω ανεπιφύλακτα, σετακι με το Yesternow :beer:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

10 hours ago, Kabuki said:

 

Θέλουμε πολλά ακόμα αντίστοιχα κόμικς και κατά προτίμηση στο ίδιο σύμπαν  Σπύρο Δερβενιώτη :D

 

Aye, aye!

10 hours ago, Kabuki said:

Γι αυτό και άργησα λίγο να το διαβάσω - περίμενα να υποχωρήσει η μυρωδιά του μελανιού.

 

To καλύτερο πέταξες ::P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Το διάβασα καπάκι μετά από το Yesternow. Αρκετά καλύτερο, πιο δεμένο και πιο στιβαρό. Το σκίτσο παραμένει στα ίδια επίπεδα με το Yesternow, καλό αλλά όχι εκπληκτικό. Απόλυτα ταιριαστό πάντως σε σχέση με το σενάριο. Το οποίο σενάριο φαίνεται πιο δουλεμένο, δεν πλατιάζει και με εξαίρεση το ξεστράτισμα που αναφέρεται και παραπάνω και μου φάνηκε λίγο μεγάλο για το σκοπό που εξυπηρετούσε, ήταν ότι πρέπει. Για άλλη μια φορά, θέλω να τονίσω, ότι πρέπει να είναι από τα λίγα ελληνικά κόμικς με τόσες πολλές σελίδες, που δεν κάνουν κοιλιά και δεν "κρεμάνε" εννοιολογικά και από άποψη ροής, και για αυτό αξίζει ιδιαίτερα εύσημα ο δημιουργός.

 

Παράπονο έχω μόνο από τη μετάφραση, η οποία, σε αντίθεση με το Yesternow όπου δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα, εδώ μου φάνηκε πιο πρόχειρη και με 2-3 εμφανείς "αγγλισμούς". Δεν έχω αυτή τη στιγμή μπροστά μου το κόμικ, αλλά αυτό που μου έχει μείνει έντονα είναι το : "Έχουμε συμφωνία;", το οποίο προφανώς προέρχεται από το 'We got a deal?", αλλά στα ελληνικά έπρεπε να αποδωθεί ως : "Σύμφωνοι;" ή "Είμαστε σύμφωνοι;".

Γενικά η μετάφραση μου φάνηκε σαν να έγινε γρήγορα, χωρίς 2ο πέρασμα. Δεν υπάρχουν σοβαρά προβλήματα, δεν αλλοιώνεται κάπου το νόημα, απλά θεωρώ κρίμα να υπάρχουν τέτοια προβλήματα σε δουλειές Ελλήνων δημιουργών.

 

Συνολικά μια πάρα πολύ καλή δουλειά, και το σημαντικότερο, ένα "τσικ" καλύτερη από την προηγούμενη. Όπως και στο Yesternow, αθετώ τις αρχές μου, και του βάζω ένα 7/10, αλλά βάσει του ότι σπανίζουν οι τόσο καλές ελληνικές δουλειές, του βάζω ένα 8/10.

 

:beersanta:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32043
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  4
  • Reputation:   36
  • Achievement Points:  4
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2555 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

"Παράπονο έχω μόνο από τη μετάφραση, η οποία, σε αντίθεση με το Yesternow όπου δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα, εδώ μου φάνηκε πιο πρόχειρη και με 2-3 εμφανείς "αγγλισμούς". Δεν έχω αυτή τη στιγμή μπροστά μου το κόμικ, αλλά αυτό που μου έχει μείνει έντονα είναι το : "Έχουμε συμφωνία;", το οποίο προφανώς προέρχεται από το 'We got a deal?", αλλά στα ελληνικά έπρεπε να αποδωθεί ως : "Σύμφωνοι;" ή "Είμαστε σύμφωνοι;"....ενικά η μετάφραση μου φάνηκε σαν να έγινε γρήγορα, χωρίς 2ο πέρασμα."

 

Καλημέρα σας,

Είμαι η μεταφράστρια και μια από τους εκδότες, και θα ήθελα να απαντήσω όσον αφορά τους "Αγγλισμούς". ΟΙ Αγγλισμοί μέσα στο κείμενο είναι συνειδητές μεταφραστικές επιλογές με το εξής σκεπτικό - το "έχουμε συμφωνία"  πχ.τα τελευταία χρόνια έχει περάσει στην Ελληνική γλώσσα, το βρίσκουμε στις εφημερίδες και το χρησιμοποιούν συνέχεια Έλληνες πολιτικοί κυρίως σε ότι αφορά σκληρές διαπραγματεύσεις (μνημόνιο, Σκοπιανό κτλ). Στο κόμικ, αυτή τη φράση τη λέει για πρώτη φορά ο Καρχαρίας- μια διχαστική περσόνα του διαδικτύου ο οποίος όμως δεν παύει να είναι πολιτικός και του την ξαναλέει στο τέλος ένας από τους άλλους χαρακτήρες. Μια ιντερνετική περσόνα/πολιτικός το 2020 κατά πάσα πιθανότητα θα μίλαγε με "Αγγλισμούς" παρά σαν τον Μπαμπινιώτη(εδώ το κάνουν οι πιο μέηνστρημ πολιτικοί μας από το 2012!)  . Και γενικά, το κόμικ εξελίσσεται το 2020, μιλάνε άνθρωποι που έχουν κυρίως άμεση τριβή με τον κόσμο του Ιντερνετ άρα το λογικό είναι να στη γλώσσα τους (τα 'Ελληνικά' πλέον) να έχουν περάσει Αγγλισμοί (πχ. σκατοθύελλα) γιατί αυτό συμβαίνει στα Ελληνικά τώρα. 

Το να διαφωνεί κανείς με αυτή την επιλογή είναι επίσης δόκιμο, έτσι κι αλλιώς η μετάφραση είναι μια σειρά επιλογών που γίνονται με βάση κάποια κριτήρια, όπως και το να μην του αρέσει το τελικό αποτέλεσμα φυσικά. Η ένσταση μου είναι στο "πρόχειρο" και το "χωρίς δεύτερο πέρασμα" :) Είναι όλα συνειδητές επιλογές, περνάνε πολλά χέρια, γλωσσική επιμέλεια και επίσης έχουμε την τύχη να περνάει και από τον ίδιο τον δημιουργό.

Χαίρομαι πάντως που σας άρεσε το κόμικ σαν σύνολο, ευχαριστούμε για την καλή βαθμολογία και για την στήριξη :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Καλημέρα σας κι από μένα, και χαίρομαι πολύ που το κόμικ απ' ό,τι φαίνεται ικανοποιεί σαν αναγνωστική εμπειρία.

Για τη μετάφραση, θέλω κι εγώ να επιβεβαιώσω ότι κάθε επιλογή της συζητήθηκε εξαντλητικά, και ότι αντίθετα από το να συνέβει κάποιο"κρίμα" σε "δουλεά έλληνα δημιουργού".θα ευχόμουν κάθε δημιουργός να ευτυχει΄να έχει μεταφραστη που καταλαβαίνει τις συγκεκριμένες ανάγκες του κάθε έργου κι όχι απλά να μεταφράζει λέξεις. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

@ΜαρίαΧ Καλημέρα σας,

 

Για αρχή, σας ευχαριστώ που μπήκατε στη διαδικασία να απαντήσετε στον σχολιασμό μου, θεωρώ πολύ σημαντική την επικοινωνία μεταξύ όλων των συντελεστών ενός κόμικ και του κοινού. 

 

Επί της ουσίας τώρα, από τη στιγμή που, όπως και εσείς λέτε, δεν πρόκειται για παραλείψεις αλλά για συνειδητούς Αγγλισμούς, δεν έχω να αντιπαραβάλλω κάτι πέρα από την προσωπική μου άποψη, χωρίς να σημαίνει βέβαια ότι και αυτή είναι σωστή. Κατά την άποψη μου πάντα, στον προφορικό λόγο, δεν χρησιμοποιείται ποτέ η έκφραση "έχουμε συμφωνία", όταν ρωτάει κάποιος έναν άλλον. Χρησιμοποιείται στον γραπτό λόγο, στον προφορικό λόγο όταν εξιστορούμε, όχι όμως σε άμεση ερώτηση προφορική. Πιστεύω τουλάχιστον, δεν έχω γνώση του αντικειμένου, μόνο εμπειρία. Επίσης, το σκατοθύελλα δεν έχω ακούσει να χρησιμοποιείται, ακόμα τουλάχιστον. 

 

Από τη στιγμή όμως που όλα τα παραπάνω είναι συνειδητές επιλογές, αυτά είναι κάτι που δεν θα χρησιμοποιούσα εγώ και τίποτα παραπάνω. Δεν έχω την απαιτούμενη γνώση για κάτι παραπάνω.

 

Και πάλι ευχαριστώ για την επικοινωνία.

 

@derveniotis  Τα συγχαρητήρια μου για το αποτέλεσμα της δουλειάς σας. Συνεχίστε έτσι!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Συμφωνώ απολύτως ότι είναι πολύ χρήσιμο για ένα τέτοιο φόρουμ να ανταλάσσονται όσο γίνεται περισσότερες πληροφορίες για τη διαδικασία κατασκευής :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Μετά από ένα κενό λόγω Πάσχατος στο χωριό (πού να διαβάζεις τώρα Μικυμάου, ενώ μπαινοβγαίνει το δωμάτιο η ανηψούλα, ενώ τα ξαδέρφια πετάνε δυναμιτάκια ή μαρσάρουν στο πειραγμένο ποδήλατο), το ολοκλήρωσα χθες το βράδυ. :)

Ξεκινάει απίστευτα καλά, συνεχίζει εξίσου δυνατά και τελειώνει λιγότερο καλά. Όχι κακά ή εύκολα, απλά το φινάλε μου φάνηκε «λίγο» σε σχέση με την όλη πλεκτάνη που εξυφαίνεται στις προηγούμενες σελίδες. Το αντίθετο, δηλαδή, από το Yesternow, που στο μεγαλύτερο μέρος του το θεώρησα απλά διασκεδαστικό και στο τέλος μου τίναξε τα μυαλά. Παρόλα αυτά, θεωρώ το Shark Nation αρκετά τσικ ανώτερο, γιατί είναι απίστευτοι οι παραλληλισμοί με την πραγματικότητα που ζούμε, σε σημείο που ένιωσα κάτι σαν κλειστοφοβία.

Γενικά γουστάρω την ελληνική σκηνή κόμικς, δε λέω «καλό για ελληνικό». Όμως ποτέ δεν έχω χρησιμοποιήσει τη λέξη «αριστούργημα» για ελληνικό κόμικ. Ε, στην περίπτωση αυτής της σειράς, ίσως να μπορούσα να την γράψω... :) 

Ανυπομονώ για τη συνέχεια, γιατί αν δεν κάνω λάθος έχει ειπωθεί ότι θα είναι τριλογία :xm:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

6 hours ago, GeoTrou said:

Ανυπομονώ για τη συνέχεια, γιατί αν δεν κάνω λάθος έχει ειπωθεί ότι θα είναι τριλογία :xm:

 

Το "Showrunner" γράφεται as we speak, ευελπιστώντας να είναι έτοιμο στο comicdomCon2020. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Και πάλι με αφορμή την ComicDom και τα signings από τον Δερβενιώτη πήρα και αυτό το τομάκι.

Δεν έχω διαβάσει το yesternow (δεν ήξερα ότι είναι σαν συνέχειες) όμως αυτό δεν έπαιξε κάποιον ιδιαίτερο ρόλο, πολύ ωραία ιστορία, με πολλές αλληγορίες με την πραγματικότητα και ένα μάλλον πολύ επικίνδυνο μέλλον καθόλου φανταστικό. Το κόμικ επίσης πραγματεύεται ζητήματα παρόμοια με το Blade Runner (τι είναι άνθρωπος) ίσως όχι τόσο έντονα αλλά είναι εκεί και είναι ευδιάκριτα.

Το σχέδιο αρκετά καλό, μου άρεσε η ασπρόμαυρη προσέγγιση, συνολικά πολύ ωραία έκδοση, τώρα πρέπει να πάρω και το Yesternow

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Και αφού διάβασα το Yesternow και έκανα την κριτική μου, ήρθε η ώρα για το Shark Nation που αποτελεί συνέχεια του. Στο Shark Nation ο Σπύρος Δερβενιώτης κάνει ακόμα πιο έντονη κριτική και αυτή τη φορά αντί για την κινηματογραφική βιομηχανία (όπου οι επιρροές του, αλλά και χαρακτήρες από το πρώτο κόμικ παραμένουν υπαρκτοί), εδώ γυρνάμε περισσότερο σε μια εναλλακτική ματιά, πιο πολιτική κατευθυνόμενη προς την κατάσταση της αμερικάνικης κοινωνίας, αλλά και την επιρροή των social media και όλου του κυνηγιού για likes, subscribes και ύπαρξης απόψεων που προκαλούν πόλωση ή αποστροφή σαν μέσο ανέλιξης στην κοινωνία.

 

Προφανώς επηρεασμένος από τις εκλογές του 2016, ο δημιουργός μας φέρνει σε μια Αμερική όπου τις εκλογές έχει κερδίσει ένας τύπος γνωστός για τις ακραίες του απόψεις και ο οποίος ανέβηκε χάρη στα social media. Φοράει μια μάσκα καρχαρία και οι φανς του είναι γνωστοί ως Shark Nation, ενώ ο ίδιος κυκλοφορεί παντού με μια σκλάβα του σεξ που μειώνει συνεχώς. Η άλλη πλευρά όμως δε μένει καθόλου ασχολίαστη. Η υποκρισία και το ψέμα μιας κουλτούρας που το παίζει woke, που ψάχνει παντού το shaming, που αποδίδει την ήττα της στον σεξισμό αλλά όχι στην ίδια της την ανικανότητα, είναι μερικά από τα κύρια θέματα που σχολιάζονται έντονα στο κόμικ.

 

Ουσιαστικά το όλο πρόβλημα ξεκινάει όταν μια ομάδα υπό τις οδηγίες της έτερης υποψήφιας απαγάγει τη σκλάβα του Προέδρου και στην οποία ανήκει η σύντροφος της Γκάφρεϊ που πρωταγωνιστούσε στο Yesternow. Την ίδια ώρα, ο παρτενέρ της στο γραφείο ερευνών τους, ο Ντικ προσλαμβάνεται από τον Πρόεδρο προκειμένου να βρει τη σύντροφο του. Εν τέλει όμως το όλο θέμα μετατρέπεται στην αναζήτηση του ποια είναι αυτή η κοπέλα, τι συμβολίζει και φυσικά πόσα πράγματα κρύβονται πίσω από όλα όσα έχουν συμβεί. Ο Δερβενιώτης παραδίδει ένα πολύ άρτιο sequel με καυστικότατο πολιτικό σχολιασμό, δεν διαλέγει το μέρος καμίας πλευράς και με πολύ καλό σενάριο πετυχαίνει κάθε σκοπό που είχε μέσα από αυτό το δημιούργημα. Το σχέδιο εννοείται ότι το λάτρεψα και ισχύουν όσα είπα και στο Yesternow.

 

Όπως είπα και για το πρώτο κόμικ θέλει κι άλλες αναγνώσεις για να πιάσεις κάθε πτυχή σχολιασμού του δημιουργού. Σίγουρα όμως το Shark Nation στέκεται επάξια δίπλα στον προκάτοχό του και ελπίζω σύντομα να έχουμε νέα σχετικά με το Showrunner, γιατί θέλω να δω πως θα κλείσει αυτή η τριλογία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.