Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΜΠΑΤΜΑΝ ΑΥΤΗ Η ΑΔΕΡΦΗ 5
Σενάριο/Kείμενα:
Γιώργος Τσακιρέλλης, Γιάννης Τεξής
Σχέδιο:
Γιώργος Τσακιρέλλης, Γιάννης Τεξής
Εκδοτική:
Hμερ. έκδοσης:
2018
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
14.5 x 20.5
Σελίδες:
28
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Προέλευση:
Ελληνική
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

BATMANADERFIPEDE_0001.jpgBATMANADERFIPEDE_0001z.jpg

 

 

Το Μπατ-γιούνιβερς εξαπλώνεται! Μετά το Μπάτμαν αυτή η αδερφή, το Μπάτμαν αυτή η αδερφή 2 και τις περιπέτειες του Καπετάν-Νυχτερίδα, έχουμε μια επανεκτύπωση της πρώτης ιστορίας του Γιώργου Τσακιρέλλη και μαζί μια νέα, εξ ολοκλήρου δημιουργία του Γιάννη Τεξή. Πρόκειται για αυτοέκδοση, στο εξώφυλλο όμως βλέπουμε την σύμπραξη δύο μεγάλων εταιρειών του χώρου, των Εκδόσεων του Κάμπου και της Pthirus Pubis.

 

Ερωτηθείς «γιατί 5;» ο Τσακιρέλλης είπε ότι ως #1 λαμβάνεται το αρχικό τεύχος, ενώ τα κόμικς του Καπετάν-Νυχτερίδα είναι τα #2-3. Τώρα, γιατί δεν λόγισε και το Μπάτμαν αυτή η αδερφή 2 δεν το γνωρίζω. Άλλωστε πάντοτε υπερηρωικές σειρές ήταν ένα μπέρδεμα. :confuse:

 

μπάτμαν.jpg Batman 03.jpg

 

Μην έχοντας διαβάσει το πρωτότυπο φανζίν, κάνω τη σούμα και των δύο ιστοριών: φουλ χαβαλετζίδικο, με χολιγουντιανού επιπέδου ανθρωποκυνηγητό στην ελληνική ύπαιθρο, βρισίδια με τον Άλφρεντ και χλέπες από ψηλά. Αν σας άρεσε η παλιά ιστορία, θα σας αρέσει κι η καινούργια, θεωρώ ότι τα αστεία τους μένουν και δεν ξεχνιούνται μετά από λίγο.

 

Σημείωση: μήπως το αρχικό φανζίν είναι ένα από τα λίγα, αν όχι το μόνο, ελληνικό κόμικ που είχε spin-off; 

 

:batman:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • GeoTrou changed the title to ΜΠΑΤΜΑΝ ΑΥΤΗ Η ΑΔΕΡΦΗ 5

  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Υπάρχουν άνθρωποι που αγοράζουν αυτό το πράγμα? Τι να πει κανείς. :sick:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Κρίνεις από το σχέδιο, αλλά όσο αφορά το αστείο του πράγματος αξίζει φοβερά :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Δεν κρίνω από το σχέδιο, απλά μου φαίνεται ότι το χιούμορ είναι πολύ φθηνό. Επίσης δεν έχουν πάρει άδεια από την DC για να χρησιμοποιήσουν τον χαρακτήρα του Batman (έστω κι αν είναι παρωδία / καρικατούρα), κάτι που σημαίνει ότι αν το αντιληφθούν οι δικηγόροι της εταιρείας μπορούν να τους πάρουν και τα σώβρακα από μία επερχόμενη αγωγή. Αλλά φυσικά δεν θα το μάθουν ποτέ, αφού δεν παρακολουθούν την Ελλάδα, εκτός αν κάποιος κακοπροαίρετος τους το σφυρίξει.

 

Στην χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας όλα είναι δυνατά. :batman:

 

Υ.Γ. Κάποιες τέτοιες στιγμές εύχομαι να ήμουν ο Joker, να τους δείξω εγώ ναούμ' :gyros:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Οι παρωδίες προστατεύονται από τον νόμο. Δεν πρόκειται να τους πάρουν κανένα σώβρακο. :) Τους αρκούν τα σώβρακα του Μπάτμαν και του Σούπερμαν. :P

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Να δούμε εμάς ποιός θα μας προστατέψει από τις παρωδίες και τις κακές εκδόσεις γενικότερα. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Προστατεύεις μόνος σου τον εαυτό σου. Δεν σ΄αρέσει δεν το παίρνεις. :) Από κει κι ύστερα ο καθένας εκδίδει ότι θέλει και φυσικά αναλαμβάνει τα ρίσκα του. :) Εμένα προσωπικά δεν μου πέφτει κανένας λόγος, ούτε κι έχω και κανένα λόγο να τους "δώσω". :)

 

:Paingiver: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

εμένα ποιος θα προστατέψει απο %$#&^$%*(& ποστ απο άτομα που δεν έχουν πιάσει καν το κόμικ :lol::angel: 

  • Like 2
  • Διαφωνώ 1
  • Αστείο 1
  • Ευχαριστώ 1
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Opinions are like a****les, everyone has one. :lol::takethis:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ στην αρχή ψάρωσα με το "#5" στο εξώφυλλο. Έχω το 1 και το 2 και αμέσως σκέφτηκα "Μα καλά,βγήκε #4-5 και δεν τα πήρα χαμπάρι?". :lol: 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1130
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2865 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Εμένα μου άρεσε ο περιπτεράς που λέει :Τα ρέστα σου Μπρούς.:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Λεπόν. :) Κατ'αρχάς, το Μπάτμαν αυτή η αδερφή 2 είναι ουσιαστικά το μισό Γυρνώ σαν τη Νυχτερίδα. Ο Τσακιρέλης είχε βγάλει το πρώτο Μπάτμαν αυτή η αδερφή, άρεσαν στον Χριστούλια κάποια πράγματα, το κουβέντιασαν και ο Χριστούλιας έβγαλε το Μπάτμαν αυτή η αδερφή 2. Το οποίο έκανε αίσθηση και εν συνεχεία επέλεξε να το εκδώσει επίσημα η Jemma, αλλάζοντας για προφανείς λόγους το Μπάτμαν σε Νυχτερίδας και η συνέχεια είναι γνωστή αφού φέτος βγήκε ο τρίτος τόμος. Δεύτερος του Χριστούλια ήταν το Τριγυρνώ μες στην Αθήνα και τρίτος το φετινό Αφού μ'αρέσει να γυρνώ. (αυτά τα 3 λοιπόν είναι τα "Μπάτμαν αυτή η αδερφή" 2,3,4 σε αυτή την άτυπη εσωτερική αρίθμηση :) )

 

Από εκεί και πέρα, για να εξηγήσω στον Λεωνίδα κάτι τις. :) Το Μπάτμαν αυτή η αδερφή 2, ***σπερνει***. Είναι εξαιρετικό, όταν είχε βγει σε εκείνο το Comicdom είχα πιάσει όλους τους γνωστούς μου και τους έλεγα "πηγαίντε πάρτε το". Ακόμα και σήμερα είναι ένας από τους ελληνικούς τίτλους που μου έρχονται πρώτοι-πρώτοι για να πω "πάρε διάβασε μάγκα κόμικ από Έλληνα". Θες στο τοπ 10? Θες στο τοπ 20? Γενικώς είναι από τα πράγματα που λατρεύω. 

 

Μη εμπορικές, μη επαγγελματικές, τελείως ερασιτεχνικές εκδόσεις με χρήση τέτοιων ονομάτων, έβγαιναν, βγαίνουν και θα συνεχίσουν να βγαίνουν εις τον αιώνα τον άπαντα :) Από τα θρυλικά πορνογραφικά Tijuana bibles, μέχρι εκδηλώσεις ειλικρινούς αγάπης όπως το Κομιξ wiki fanzine. Σε ποιον απευθύνεται το κάθε τι?... :) well. Εγώ λατρεύω και θα λατρεύω τον Crepax μέχρι να γίνω λίπασμα και τα μόρια μου να ξαναεμφανιστούν μέσα σε γαϊδουράγκαθα ή μέσα σε αψηλά κυπαρίσσια. Κάποιοι θα βλέπουν απλώς σαδομαζό πορνογραφία :) De gustibus :) Και κάποιες φορές θα βγούνε πράγματα όπως το Μπατμαν αυτή αδερφή 2 που σπέρνει. :) Για το 5 δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη αφού δεν το έχω διαβάσει ακόμη :) 

 

Ελαφρώς εκτός θέματος, ελαφρώς εντός θέματος :D Εντός, εκτός και επί τα αυτά. Γεωμετρία :D 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Το Μπάτμαν αυτή η αδερφή 2 δεν έχει καμία σχέση με το χιούμορ του πρώτου φανζίν. Το μεν είναι σαφώς πιο εγκεφαλικό, πιο αστείο όχι λόγω ατάκων/ατακών, αλλά λόγω καταστάσεων. Το δε πιο κάφρικο, αλλά κατ' εμέ δεν είναι απλά μια συρραφή αστείων, όπως συμβαίνει σε άλλες περιπτώσεις. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

4 ώρες πριν, germanicus είπε:

 

 

Από εκεί και πέρα, για να εξηγήσω στον Λεωνίδα κάτι τις. :) Το Μπάτμαν αυτή η αδερφή 2, ***σπερνει***. Είναι εξαιρετικό, όταν είχε βγει σε εκείνο το Comicdom είχα πιάσει όλους τους γνωστούς μου και τους έλεγα "πηγαίντε πάρτε το". Ακόμα και σήμερα είναι ένας από τους ελληνικούς τίτλους που μου έρχονται πρώτοι-πρώτοι για να πω "πάρε διάβασε μάγκα κόμικ από Έλληνα". Θες στο τοπ 10? Θες στο τοπ 20? Γενικώς είναι από τα πράγματα που λατρεύω. 

 

Μη εμπορικές, μη επαγγελματικές, τελείως ερασιτεχνικές εκδόσεις με χρήση τέτοιων ονομάτων, έβγαιναν, βγαίνουν και θα συνεχίσουν να βγαίνουν εις τον αιώνα τον άπαντα :) Από τα θρυλικά πορνογραφικά Tijuana bibles, μέχρι εκδηλώσεις ειλικρινούς αγάπης όπως το Κομιξ wiki fanzine. Σε ποιον απευθύνεται το κάθε τι?... :) well. Εγώ λατρεύω και θα λατρεύω τον Crepax μέχρι να γίνω λίπασμα και τα μόρια μου να ξαναεμφανιστούν μέσα σε γαϊδουράγκαθα ή μέσα σε αψηλά κυπαρίσσια. Κάποιοι θα βλέπουν απλώς σαδομαζό πορνογραφία :) De gustibus :) Και κάποιες φορές θα βγούνε πράγματα όπως το Μπατμαν αυτή αδερφή 2 που σπέρνει. :) Για το 5 δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη αφού δεν το έχω διαβάσει ακόμη :) 

 

Ελαφρώς εκτός θέματος, ελαφρώς εντός θέματος :D Εντός, εκτός και επί τα αυτά. Γεωμετρία :D 

 

:cheers5: 

 

Εμένα αυτές οι εκδόσεις μου θυμίζουν τις ταινίες spoof που βγιαίνουν στο Hollywood. Films τύπου "Meet The Spartans" κλπ. που θεωρούνται σκουπίδια. Υπάρχουν και εξαιρέσεις βέβαια, όπως το πρώτο "Scary Movie" το οποίο είχε πλάκα.

 

Πάντως εγώ δεν θα το έβαζα στην (μεγάλη) βιβλιοθήκη μου με τα κόμικς και τις συλλογές ούτε αν μου το έδιναν τζάμπα, αλλά αυτά είναι γούστα θα μου πείτε. To each his own που λένε και οι Αμερικάνοι.

 

Προτιμώ να κρατάω αποστάσεις από κόμικς που τα θεωρώ (προσωπικά πάντα) κατώτερης ποιότητας. Τώρα αν αρέσουν σε άλλους, τι να κάνουμε. Γούστα είναι αυτά. Αισθητικά πάντως με απωθεί. Εμένα μ' αρέσουν τα Ζάκουλα που άλλοι τα θεωρούν trash και προιόντα υποκουλτούρας. Δεν γίνεται να συμφωνούμε σε όλα.

 

Την άποψή μου για τα Ελληνικά κόμικς την γνωρίζετε άλλωστε. Να μην επαναλαμβάνομαι και γίνομαι κουραστικός. :blush:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μια στο δις, σε περίπτωση που δεν το έχεις πιάσει, αυτό εδώ μπορεί να λέει "Εκδοτική: ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΜΠΟΥ, PTHIRUS PUBIS", αλλά είναι αυτοέκδοση/φανζινάκι :) Το έγραψε ο Γιώργος στη παρουσίαση αλλά μετά έκανε και χοντρό χαβαλέ-"inside joke" που ίσως να παρασύρει κάποιους :) Είναι κάτι που βγαίνει σε 100-200-300 αντίτυπα. Είναι κάτι σαν αυτά εδώ και όχι κάτι σαν αυτά εδώ. Γι'αυτό και χρησιμοποιεί άφοβα τη λέξη "Μπάτμαν" :)

 

Αμφότεροι Τσακιρέλλης+Τεξής ξέρουν μια χαρά να σχεδιάζουν με την έξτρα παράμετρο ότι ο Τσακιρέλλης γουστάρει να φτιάχνει "καμμενιές" :) (η πρώτη σελίδα δείγμα είναι φετινή του Τεξή, η δεύτερη σελίδα δείγμα είχε πρωτοδημοσιευθεί στο πρώτο του Τσακιρέλλη πριν 7 χρόνια). Δεν θα πρέπει λοιπόν να το κρίνεις και να το συγκρίνεις με πράγματα όπως ένα Τα Μυστικά του Βάλτου, όπου κάποιος έχει επενδύσει σοβαρά λεφτά και έχει στόχο να μπει σε όσο περισσότερα σπίτια γίνεται, αλλά με άλλα πράγματα που έχουν ένα σαφώς πιο περιορισμένο target group και ενίοτε είναι φτιαγμένα καθαρά για τον χαβαλέ του δημιουργού και μερικών ακόμα :) Ένα σημαντικότατο ποσοστό από αυτά, μια που θα το βρεις σε ένα convention, μια που δεν θα το ξαναβρείς ποτέ μπροστά σου :D Γιατί άμα αρχίσεις σε κάθε φανζίν να γράφεις "ω ρε μάνα μου", τον ήπιαμε! :lol: 

 

 

:cheers5: 

 

 

εδιτ για να το πω και με κινηματογραφικούς όρους. Δεν είναι κάτι που θα μπει στη ζυγαριά με ένα Batman του Burton ή του Nolan, αλλά κάτι που θα μπει στη ζυγαριά με κάτι τέτοιο :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λεωνίδα ,μην χαλιέσαι .ενα τίμιο φανζινάκι είναι που δεν σε κοροίδευει για το τι είναι .Δε σουλέει ότι ειναι το καλύτερο κομικς που έχεις διαβάσει,καφρίλα πουλάει και δεν το κρύβει.Το χίουμορ των δημιουργων  πουλάει  ,που ξερεις ποιο είναι αν το θες το πέρνεις. Οσο για τα δικαιωματα έχει δίκιο ο Κωστας ,εξαλλου το ΜΠΑΤΜΑΝ γράφεται με Ελληνικους χαρακτηρες για να μην μοιαζει με το κανονικό  με λατινικους χαρακτηρες.:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ο τσακιρέλλης είναι και γ@μώ τα άτομα πάντως.

 

Είναι από αυτούς που θέλεις να έχεις για φίλους :) 

Επεξεργασία από Γάντζος
διόρθωση βωμολοχίας
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  384
  • Reputation:   2405
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2218 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  75

On 4/22/2018 at 5:54 PM, CaptainMarvel17 said:

Δεν κρίνω από το σχέδιο, απλά μου φαίνεται ότι το χιούμορ είναι πολύ φθηνό. Επίσης δεν έχουν πάρει άδεια από την DC για να χρησιμοποιήσουν τον χαρακτήρα του Batman (έστω κι αν είναι παρωδία / καρικατούρα), κάτι που σημαίνει ότι αν το αντιληφθούν οι δικηγόροι της εταιρείας μπορούν να τους πάρουν και τα σώβρακα από μία επερχόμενη αγωγή. Αλλά φυσικά δεν θα το μάθουν ποτέ, αφού δεν παρακολουθούν την Ελλάδα, εκτός αν κάποιος κακοπροαίρετος τους το σφυρίξει.

 

Στην χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας όλα είναι δυνατά. :batman:

 

Υ.Γ. Κάποιες τέτοιες στιγμές εύχομαι να ήμουν ο Joker, να τους δείξω εγώ ναούμ' :gyros:

Θίγεις μια μεγάλη αλήθεια, το γεγονός ότι ελάχιστοι ζητούν πνευματικά δικαιώματα και σίγουρα εδώ πρόκειται για μάλλον ξεκάθαρη κλοπή. Είναι παλιά ιστορία στην Ελλάδα, δυστυχώς...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Πάντως επειδή βλέπω εδώ και πολλά ποστς να συνεχίζεται μια συζήτηση τελείως στον αέρα και χωρίς να θέλω να πάρω το μέρος κανενός, έχω δύο ερωτήσεις. Μπορεί κάποιος, με απόλυτη σιγουριά όμως όχι με εικασίες, να μου πει αν όντως χρειάζονται δικαιώματα για την χρήση του χαρακτήρα για σατιρικούς λόγους και αν ναι, πάλι με απόλυτη σιγουριά, μήπως και έχουν πάρει  τέτοια δικαιώματα; :thinking:

 

:Paingiver: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  384
  • Reputation:   2405
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2218 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  75

1 min ago , Dr Paingiver said:

Πάντως επειδή βλέπω εδώ και πολλά ποστς να συνεχίζεται μια συζήτηση τελείως στον αέρα και χωρίς να θέλω να πάρω το μέρος κανενός, έχω δύο ερωτήσεις. Μπορεί κάποιος, με απόλυτη σιγουριά όμως όχι με εικασίες, να μου πει αν όντως χρειάζονται δικαιώματα για την χρήση του χαρακτήρα για σατιρικούς λόγους και αν ναι, πάλι με απόλυτη σιγουριά, μήπως και έχουν πάρει  τέτοια δικαιώματα; :thinking:

 

:Paingiver: 

Από τις γνώσεις μου στο χώρο, πνευματικά δικαιώματα σε οτιδήποτε έχει κατατεθεί ως πνευματική ιδιοκτησία είναι απαραίτητα, ιδιαίτερα αν από τη χρήση του προϊόντος απορρέουν κέρδη. Το δεύτερο σκέλος δεν το γνωρίζω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγω συμφώνησα με τον Κώστα οχι γιατι υπέθεσα ότι έχει δίκιο αλλά σε ένα πάνελ στο 13 φεστιβάλ της ΒΑΒΕΛ που παρακουλούθησα -δεν θυμαμαι ποιος τωρα-δημιουργος που σατύριζε άλλα είδους κομικς  είπε ότι σάτυρα επιτρεπεται να γίνει μεσα στα επιτρεπτα όρια βέβαια χωρίς να πάρεις δικαιώματα .Σκέψου οι ταινίες που γίνονται τον τελευταιο καιρο που σατυρίζουν άλλες (SCARY MOVIE ) ή τηλεοπτικα show το τι λεφτα θα δίναν . 

Ο δημιουργος ηταν αυτος που πήρε το MAUS και 'εβαλε στα πρόσωπα των σκίτσων προσώπα ανθρώπων ,πράγμα που δεν το θεωρησαν σάτυρα (κατα εμε δεν ηταν ) και αποσύραν τα βιβλία .

  Πάντως νομίζω οτι η κουβεντα πήγε αλλου για αλλου.

  Ναι αλήθεια είναι ότι ο Τσακιρέλης είναι πολύ άτομο ,και τον συμπάθησα πιο πολυ στο φετιν κον γιατι προτου πλησιασω τον πάγκο του με γνώρισε και με ανφωνησε σαν βασιλια .Ακομα ενας που δεν ξέρει το ονομα μου αλλα το νικ .Το πήρα αποφαση του χρονου θα σκάσω μυτη με στεμα και ρομφια.  Βασιλεύς των κόμικς

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.