Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4235 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εξαιτίας του Μίκυ Μαλτέζε αποφάσισα να διαβάσω κάποια Κόρτο που έχω και να αγοράσω την έγχρωμη έκδοση της Μπαλάντας από τις εκδόσεις Μικρός Ήρως :) Διάβασα αυτές τις μέρες το "Κάτω από τον Ήλιο του Μεσονυκτίου" που είχα αγοράσει και έχω να πω πως μου άφησε ανάμικτα συναισθήματα. Να πω ότι η ιστορία γενικά είχε όπως έχουν πει και άλλοι στο θρεαντ κάποια σημεία που γινόντουσαν εναλλαγές αρκετά γρήγορα και με ενόχλησε. Άλλο ένα σημείο που γενικά με ενόχλησε ήταν ο χρωματισμός. Τον βρήκα λίγο άσχημο, ενώ και το σχέδιο δεν με ξετρέλανε.

 

Το πρώτο μέρος της ιστορίας ήταν υπερβολικά μέτριο. Μου φάνηκε αρκετά αργό αλλά μου άρεσε ο Κόρτο :) Μου φάνηκαν σε κάποια σημεία λίγο κάπως οι διάλογοι και ήταν λίγο αργό. Προς τέλος του μου άρεσε και αυτό ήταν που το έσωσε για μένα ώστε να μην πάρει κάτω από τη βάση. 6/10

 

Το δεύτερο μέρος ήταν σαφώς καλύτερο με κάποιες μικρές ανατροπές και έναν καλύτερο Κόρτο έξυπνο και έτοιμο να κρατήσει το λόγο του. Μου άρεσε που αυτό που έβγαλε το τελικό κομμάτι της ιστορίας είναι ότι σημασία έχει το ταξίδι και όχι το τέλος ή καλύτερα η ανταμοιβή. Γιατί η ανταμοιβή του Κόρτο είναι η περιπέτεια. Ακόμα, θαρρώ ότι μου άρεσε γενικά που βάζει διάφορα ιστορικά στοιχεία κλπ Και πάλι όμως δεν μπορώ να πω ότι με συνεπήρε. 7/10

 

Θα βάλω 6,5/10

 

Από προχθές διαβάζω το Εκουαντόρια και μου αρέσει πολύ περισσότερο. Καλύτερο σχέδιο και ροή ιστορίας ενώ ο χρωματισμός είναι πολύ όμορφος. Ελπίζω να μου αρέσει η Μπαλάντα, για την οποία ακούω θετικά λόγια από παντού. Αυτή θα καθορίσει αν θα συνεχίσω με τον Κόρτο :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 383
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33861
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

9 hours ago, ΚΟΜΙΞ said:

Εξαιτίας του Μίκυ Μαλτέζε αποφάσισα να διαβάσω κάποια Κόρτο που έχω και να αγοράσω την έγχρωμη έκδοση της Μπαλάντας από τις εκδόσεις Μικρός Ήρως :) Διάβασα αυτές τις μέρες το "Κάτω από τον Ήλιο του Μεσονυκτίου" που είχα αγοράσει και έχω να πω πως μου άφησε ανάμικτα συναισθήματα. Να πω ότι η ιστορία γενικά είχε όπως έχουν πει και άλλοι στο θρεαντ κάποια σημεία που γινόντουσαν εναλλαγές αρκετά γρήγορα και με ενόχλησε. Άλλο ένα σημείο που γενικά με ενόχλησε ήταν ο χρωματισμός. Τον βρήκα λίγο άσχημο, ενώ και το σχέδιο δεν με ξετρέλανε.

 

Το πρώτο μέρος της ιστορίας ήταν υπερβολικά μέτριο. Μου φάνηκε αρκετά αργό αλλά μου άρεσε ο Κόρτο :) Μου φάνηκαν σε κάποια σημεία λίγο κάπως οι διάλογοι και ήταν λίγο αργό. Προς τέλος του μου άρεσε και αυτό ήταν που το έσωσε για μένα ώστε να μην πάρει κάτω από τη βάση. 6/10

 

Το δεύτερο μέρος ήταν σαφώς καλύτερο με κάποιες μικρές ανατροπές και έναν καλύτερο Κόρτο έξυπνο και έτοιμο να κρατήσει το λόγο του. Μου άρεσε που αυτό που έβγαλε το τελικό κομμάτι της ιστορίας είναι ότι σημασία έχει το ταξίδι και όχι το τέλος ή καλύτερα η ανταμοιβή. Γιατί η ανταμοιβή του Κόρτο είναι η περιπέτεια. Ακόμα, θαρρώ ότι μου άρεσε γενικά που βάζει διάφορα ιστορικά στοιχεία κλπ Και πάλι όμως δεν μπορώ να πω ότι με συνεπήρε. 7/10

 

Θα βάλω 6,5/10

 

Από προχθές διαβάζω το Εκουαντόρια και μου αρέσει πολύ περισσότερο. Καλύτερο σχέδιο και ροή ιστορίας ενώ ο χρωματισμός είναι πολύ όμορφος. Ελπίζω να μου αρέσει η Μπαλάντα, για την οποία ακούω θετικά λόγια από παντού. Αυτή θα καθορίσει αν θα συνεχίσω με τον Κόρτο :)

 

Και ο Ήλιος του Μεσονυκτίου και το Εκουατορία στην πραγματικότητα είναι Κόρτο αλλά δεν είναι Κόρτο. :)

Κόρτο είναι αυτά που έγραψε ο Πρατ. :kabouris:

Είναι σαν να θες να διαβάσεις Μπαρκς και αντί για Μπαρκς να πας στις ιστορίες του Γιιπες.  :antekale:

Διάβασε την Μπαλάντα. Αν δεν σου αρέσει μην διαβάσεις άλλο Κόρτο τότε. :sad1:

Αν σου αρέσει (:blob7:) τότε πάρτα με τη σειρά που βγήκαν από τις εκδόσεις Μικρός Ήρωας (ξεκινώντας από αυτά στον τροπικό του Αιγοκερω που - για εμένα - είναι καλύτερα από την Μπαλάντα)

 

Παρεπιπτόντως το πρώτο μου Κόρτο (Ο Αετός στη Ζούγκλας) το διάβασα στη Λισαβόνα, με θέα τον Ατλαντικό, σε ένα συνέδριο, παρέα με την κοπέλα μου που έγινε τελικά γυναίκα μου.

Προσοχή προσοχή λοιπόν

 

Υ.Γ. Όχι δεν ήταν τόσο ρομαντικό τώρα που το θυμήθηκα. Η αρχή του έγινε στην τουαλέτα του ξενοδοχείου.  :xm:

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τα εξώφυλλα και τα οπισθόφυλλα των άλμπουμ #01 - #04, #06 και #09 αντικαταστάθηκαν με μεγαλύτερης ανάλυσης. :) 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  35292
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  58
  • Reputation:   334
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1607 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Καλησπέρα σας!:hi:

 

Επειδή θέλω πολύ να διαβάσω Κόρτο Μαλτέζε, θα μπορούσε κάποιος να με κατατοπίσει παρακαλώ;

 

Έχω χάσει τη μπάλα με τις εκδόσεις του Μικρού Ήρωα, διότι δεν καταλαβαίνω ποιες είναι οι ιστορίες σε σχέση με τα άλμπουμ του εξωτερικού. Αυτά που κυκλοφορούν είναι το σύνολο του έργου, σπασμένο σε περισσότερα μέρη και με άλλους τίτλους; Ή απλώς λέω βλακείες;:hit:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9667
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

On 4/21/2022 at 8:11 PM, Mr. Fanto said:

Καλησπέρα σας!:hi:

 

Επειδή θέλω πολύ να διαβάσω Κόρτο Μαλτέζε, θα μπορούσε κάποιος να με κατατοπίσει παρακαλώ;

 

Έχω χάσει τη μπάλα με τις εκδόσεις του Μικρού Ήρωα, διότι δεν καταλαβαίνω ποιες είναι οι ιστορίες σε σχέση με τα άλμπουμ του εξωτερικού. Αυτά που κυκλοφορούν είναι το σύνολο του έργου, σπασμένο σε περισσότερα μέρη και με άλλους τίτλους; Ή απλώς λέω βλακείες;:hit:

Τα δύο πρώτα τεύχη από τα 13 αυτής της έκδοσης είναι ένα καινούργιο άλμπουμ του 2015 (Κόρτο Μαλτέζε: Κάτω από τον Ήλιο του Μεσονυκτίου) και τα υπόλοιπα 11 έχουν άλλες ιστορίες. Αυτές οι ιστορίες κυκλοφορούν στην Γαλλία (και έτσι είχαν κυκλοφορήσει και από την Μαμούθ) στα άλμπουμ «Στον Αστερισμό του Αιγόκερου», «Βουντού για τον Κύριο Πρόεδρο», «Κέλτικα» και «Αιθίοπες».

 

Οι υπόλοιπες εκδόσεις Κόρτο Μαλτέζε από τον Μικρό Ήρωα είναι:

Κόρτο Μαλτέζε: Εκουατόρια (καινούργιο άλμπουμ του 2017)

Κόρτο Μαλτέζε: Η Μπαλάντα της Αλμυρής Θάλασσας

Κόρτο Μαλτέζε: Η Μέρα της Ταροβεάν (καινούργιο άλμπουμ του 2019)

Κόρτο Μαλτέζε: Η Κρυφή Αυλή του Μυστηρίου

Κόρτο Μαλτέζε: Βενετσιάνικο Παραμύθι

Κόρτο Μαλτέζε: Τα Νεανικά Χρόνια

Κόρτο Μαλτέζε: Το Χρυσό Σπίτι της Σαμαρκάνδης

Κόρτο Μαλτέζε: Τανγκό

Κόρτο Μαλτέζε: Ελβετικά

Κόρτο Μαλτέζε: Ο Μαύρος Ωκεανός (καινούργιο άλμπουμ του 2021, reboot)
Κόρτο Μαλτέζε: Μου
Κόρτο Μαλτέζε: Νύχτες του Βερολίνου (καινούργιο άλμπουμ του 2022)

Επεξεργασία από jimakoszs97
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35292
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  58
  • Reputation:   334
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1607 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

2 ώρες πριν, jimakoszs97 είπε:

Τα δύο πρώτα τεύχη από τα 13 αυτής της έκδοσης είναι ένα καινούργιο άλμπουμ του 2015 και τα υπόλοιπα 11 έχουν άλλες ιστορίες.

 

Οι υπόλοιπες εκδόσεις Κόρτο Μαλτέζε από τον Μικρό Ήρωα είναι:

ΚΟΡΤΟ ΜΑΛΤΕΖΕ: ΕΚΟΥΑΤΟΡΙΑ (καινούργιο άλμπουμ του 2017)

ΚΟΡΤΟ ΜΑΛΤΕΖΕ: Η ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΗΣ ΑΛΜΥΡΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ

ΚΟΡΤΟ ΜΑΛΤΕΖΕ: Η ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΤΑΡΟΒΕΑΝ

ΚΟΡΤΟ ΜΑΛΤΕΖΕ: Η ΚΡΥΦΗ ΑΥΛΗ ΤΟΥ ΜΥΣΤΗΡΙΟΥ

ΚΟΡΤΟ ΜΑΛΤΕΖΕ: ΒΕΝΕΤΣΙΑΝΙΚΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ

ΚΟΡΤΟ ΜΑΛΤΕΖΕ: ΤΑ ΝΕΑΝΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ

ΚΟΡΤΟ ΜΑΛΤΕΖΕ: ΤΟ ΧΡΥΣΟ ΣΠΙΤΙ ΤΗΣ ΣΑΜΑΡΚΑΝΔΗΣ

ΚΟΡΤΟ ΜΑΛΤΕΖΕ: ΤΑΝΓΚΟ

ΚΟΡΤΟ ΜΑΛΤΕΖΕ: ΕΛΒΕΤΙΚΑ

ΚΟΡΤΟ ΜΑΛΤΕΖΕ: Ο ΜΑΥΡΟΣ ΩΚΕΑΝΟΣ (καινούργιο άλμπουμ του 2021, reboot)

Ναι φίλε μου, τα έχω δει αυτά στη σελίδα της εκδοτικής. Απλά δεν βλέπω ίδιους τίτλος και αριθμό άλμπουμ με εκείνα του εξωτερικού, τις πρωτότυπες κυκλοφορίες. Για αυτό δεν έχω καταλάβει αν έχουν βγει όλα στην Ελλάδα κι αν είναι αλλιώς χωρισμένα σε τόμους. :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21460
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πριν από 1 ώρα, Mr. Fanto είπε:

Ναι φίλε μου, τα έχω δει αυτά στη σελίδα της εκδοτικής. Απλά δεν βλέπω ίδιους τίτλος και αριθμό άλμπουμ με εκείνα του εξωτερικού, τις πρωτότυπες κυκλοφορίες. Για αυτό δεν έχω καταλάβει αν έχουν βγει όλα στην Ελλάδα κι αν είναι αλλιώς χωρισμένα σε τόμους. :thinking:

Στο "Εκουατόρια" υπάρχει μια εισαγωγή που λέει για όλα τα Κόρτο του Pratt πότε γράφτηκαν κτλ.

Και υπάρχει και αυτή η σελίδα που έχει και τα 29 άλμπουμ του Pratt (μέχρι το 28 έχουν βγει από τη "Μικρός Ήρως" το 29 το περιμένουμε ακόμα)

image.thumb.jpeg.ca8f5d376e06d90eba24ede5cdc64326.jpeg

Αν πάρεις αυτό το άλμπουμ θα βγάλεις μια άκρη.

(Η εισαγωγή και η σελίδα αυτή υπάρχουν στην Α' έκδοση του Εκουατόρια, δεν ξέρω αν υπάρχουν στη Β' που κυκλοφορεί τώρα)

 

Από το 1-29 είναι του Hugo Pratt

Τα υπόλοιπα ("Κάτω από τον Ήλιο του Μεσονυκτίου", "Εκουατόρια", "Η Μέρα της Ταρόβεν" και "Μαύρος Ωκεανός") είναι τα πιο καινούρια που έγραψαν άλλοι.

Επεξεργασία από hudson
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33861
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

17 ώρες πριν, Mr. Fanto είπε:

Καλησπέρα σας!:hi:

 

Επειδή θέλω πολύ να διαβάσω Κόρτο Μαλτέζε, θα μπορούσε κάποιος να με κατατοπίσει παρακαλώ;

 

Έχω χάσει τη μπάλα με τις εκδόσεις του Μικρού Ήρωα, διότι δεν καταλαβαίνω ποιες είναι οι ιστορίες σε σχέση με τα άλμπουμ του εξωτερικού. Αυτά που κυκλοφορούν είναι το σύνολο του έργου, σπασμένο σε περισσότερα μέρη και με άλλους τίτλους; Ή απλώς λέω βλακείες;:hit:

Ο μικρός ήρωας έχει κυκλοφορήσει το σύνολο του έργου εκτός από το τελευταίο τεύχος Κορτο (Μου) που προς το παρόν δεν σε ενδιαφέρει. Ξεκινά από την Μπαλάντα και αν σου αρεσει πάρε τα τεύχη των εκδόσεων με τη σειρά που βγήκαν. Απέφυγε τα σύγχρονα (όχι ότι είναι κακα απλά άφησε τα για το τέλος) και πιάσε τα τεύχη του Κορτο όπως βγήκαν από τις εκδόσεις. Είναι μια τέλεια σειρά και ημερολογιακά αλλά και σε ποιότητα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35292
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  58
  • Reputation:   334
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1607 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!:thanks:

 

Θα αρχίσει η μελέτη!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Κόρτο Μαλτέζε: Κάτω από τον Ήλιο του Μεσονυκτίου

 

Ήμουν σε μια περίεργη φάση που δεν έχω τελειώσει ούτε τα Ελβετικά με το Μου, ούτε τα άλμπουμ του Pratt από τη συγκεκριμένη σειρά, αλλά ταυτόχρονα ήθελα να αρχίσω τα άλμπουμ των Canales και Pellejero γιατί έχω την αίσθηση ότι η πιο σύγχρονη ματιά τους, θα μου άρεσε πολύ. Διαβάζοντας λοιπόν το πρώτο άλμπουμ τους που είναι και τα δύο πρώτα τεύχη αυτής της σειράς, πρέπει να πω ότι το Κάτω από τον Ήλιο του Μεσονυκτίου μου άρεσε πάρα πολύ!

 

Βλέπουμε λοιπόν τον Κόρτο στη Βόρεια Αμερική, κοντά στο Βόρειο πόλο όπου αναλαμβάνει να μεταφέρει ένα γράμμα του Τζακ Λόντον σε ένα παλιό του έρωτα, το οποίο φυσικά και θα εξελιχθεί σε μια νέα περιπέτεια του Κόρτο, στην οποία θα κινδυνέψει η ζωή του, θα έρθει σε επαφή με ενδιαφέροντες χαρακτήρες και φυσικά θα πρέπει στο τέλος να πάρει σημαντικές αποφάσεις για τον ίδιο και τους γύρω του. Το σχέδιο είναι πολύ όμορφο και εξαιρετικά κοντά στον Pratt σε σημείο που θα πίστευα εύκολα ότι είναι του ιδίου.

 

Ο Canales από την άλλη φροντίζει πολύ ώστε το σενάριο να μοιάζει με ιστορία Κόρτο Μαλτέζε, αλλά αλλάζει λίγο την προσέγγιση του ως προς τους διαλόγους και κυρίως την έκταση του κειμένου. Έτσι το Κάτω από τον Ήλιο του Μεσονυκτίου είναι λιγότερο πυκνογραμμένο, ενώ γενικότερα ο Ισπανός διαλέγει να βάλει περισσότερη δράση στο παιχνίδι σε μερικά σημεία και θεωρώ ότι του βγαίνει αρκετά όμορφα. Συνολικά λοιπόν είναι μια ενδιαφέρουσα κυκλοφορία για τους επίγονους του Pratt και μια πολύ καλή αρχή που πιστεύω ότι θα συνεχιστεί με εξίσου ενδιαφέροντα τρόπο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

@ nikolas12  πριν καναδυό βδομάδες το ξαναδιάβασα κι εγώ για να μπω στο "μουντ" ώστε να διαβάσω το πρόσφατο "Νύχτες του Βερολίνου" που φαίνεται πολλά υποσχόμενο.

 

Ο Ήλιος του Μεσονυκτίου είναι αρκετά συμπαθητικό άλμπουμ και πράγματι φαίνεται, εκ πρώτης όψεως τουλάχιστον, αραιογραμμένο.

Αν όμως πας στα σχόλια της 4ης σελίδας θα διαπιστώσεις ότι έχει αφαιρεθεί κείμενο από αρκετά μπαλονάκια, ώστε να χωρέσει η μεγαλύτερη σε διαστάσεις γραμματοσειρά της Μικρός Ήρως.

Ευτυχώς αυτό το πετσόκομμα δεν συνεχίστηκε στα επόμενα άλμπουμ :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38117
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  177
  • Reputation:   1207
  • Achievement Points:  190
  • Days Won:  0
  • With Us For:  893 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Κάπου είχα αναφέρει οτι ωραία η προσφορά με όλα τα Κορτό μαζεμένα, αλλά με το Athenscon στην γωνία όλο το budget θα πήγαινε εκεί -- τελικά δεν μπόρεσα να κρατηθώ με την black friday προσφορά του 50% και πήρα όσα albums μου λείπανε απο Πρατ (το 90% δηλαδή) μαζί με την θήκη. Παρέλαβα σήμερα.Όλα ωραιότατα, αναρωτιέμαι η θήκη πόσο θα κρατήσει, είναι απο γερό χαρτί, αλλά άνοιξε κλείσε (είναι και πολλά πανάθεμά τα) δεν την γλυτώνεις την φθορά. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33861
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

6 ώρες πριν, diotsoumas είπε:

Κάπου είχα αναφέρει οτι ωραία η προσφορά με όλα τα Κορτό μαζεμένα, αλλά με το Athenscon στην γωνία όλο το budget θα πήγαινε εκεί -- τελικά δεν μπόρεσα να κρατηθώ με την black friday προσφορά του 50% και πήρα όσα albums μου λείπανε απο Πρατ (το 90% δηλαδή) μαζί με την θήκη. Παρέλαβα σήμερα.Όλα ωραιότατα, αναρωτιέμαι η θήκη πόσο θα κρατήσει, είναι απο γερό χαρτί, αλλά άνοιξε κλείσε (είναι και πολλά πανάθεμά τα) δεν την γλυτώνεις την φθορά. 

Βάλτα ξεχωριστά μέχρι να τα διαβάσεις και μετά όλα μαζί εκεί μέσα. Αν και η θήκη δεν πρέπει να είναι τόσο εύθραυστη. Πάντως είναι ωραιότατη. Και εγώ δεν το μετάνιωσα καθόλου που την πήρα. Δείχνει πολύ όμορφα στη βιβλιοθήκη που επειδή έχει ακριβώς το σωστό μέγεθος από κάτι box που έχω την έχω βάλει με τη φάτσα μπροστά να φαίνεται.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Αυτές τις μέρες διάβαζα τις ιστορίες από τα άλμπουμ του Αστερισμού στον Αιγόκερου οπότε ας πω δυο λόγια πάνω σε αυτά.

 

Το Μυστικό του Τριστάν Μπαντάμ

 

Αν και δύο ιστορίες σε κάθε άλμπουμ, πρακτικά αυτό και το επόμενο άλμπουμ έχουν μία θεματική σπαστή σε τέσσερις ιστορίες και αυτή είναι του Άγγλου Τριστάν Μπαντάμ, του οποίου ο πατέρας του έχει αφήσει περιουσία, αλλά ταυτόχρονα ο ίδιος ψάχνει τη χαμένη του αδερφή. Παρέα με τον Κόρτο θα μπλεχτούν σε μια ιστορία που ενέχει στοιχεία από το Χαμένο Βασίλειο του Μου και ο Pratt εισάγει αρκετά σουρεαλιστικά στοιχεία, αλλά πολύ πιο προσεκτικά σε σχέση με τα Ελβετικά ας πούμε. Δυνατές ιστορίες με αρκετό ενδιαφέρον.

 

Ένας Αετός στη Ζούγκλα

 

Εδώ συνεχίζουμε τις ιστορίες με τον μικρό Τριστάν και τον έτερο σύντροφο τους Στάινερ ταξιδεύουν για να μαζέψουν και άλλα στοιχεία σχετικά με το Μου, αλλά τους βλέπουμε περισσότερο να μπλέκουν σε ιστορίες στη ζούγκλα με φυλές και πολλή δράση με τον Κόρτο να βρίσκει έξυπνους τρόπους να υπερασπιστεί τους συντρόφους τους, αλλά μέσα από αυτές τις περιπέτειες μαθαίνει και ότι ουσιαστικά δεν πρέπει να εμπιστεύεται κανέναν, καθώς καθένας μπορεί να τον προδώσει.

 

Η Αιτία ήταν ένας Γλάρος

 

Χωρίς τον Τριστάν και με ολίγη από Στάινερ, το τρίτο δίδυμο περιπετειών ήταν το αγαπημένο μου, καθώς στην πρώτη έχουμε ένα ακραίο κυνήγι θησαυρού με τον Κόρτο να χρειάζεται τέσσερα στοιχεία για να σχηματίσει τον χάρτη και να έχει μόνο το ένα, αλλά ταυτόχρονα να ξέρει και τα άλλα περίπου που βρίσκονται. Ε ένα από αυτά το έχει ο Ρασπούτιν και η ιστορία γίνεται ροντέο, από τις πιο αγνά διασκεδαστικές ιστορίες του Κόρτο. Και η δεύτερη δε με χάλασε, πολύ ικανοποιητική ιστορία με δράση και όμορφο τέλος με τον Κόρτο να έχει αμνησία και να μη θυμάται ποια άτομα γνώρισε και πως βοήθησε την Σολεδάδ.

 

Σε όλες τις ιστορίες το σχέδιο του Pratt είναι εξαιρετικό και νομίζω πως αυτές οι μικρότερες ιστορίες έχουν καλύτερο ρυθμό και πιάνουν πιο αυθεντικά το vibe του ναυτικού που μπλέκεται σε περιπέτειες παρέα με ενδιαφέροντες χαρακτήρες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33861
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Για μένα @ nikolas12 αυτές είναι οι καλύτερες ιστορίες του Κόρτο. Γενικά αυτές οι ιστορίες που ξεκίνησες όλες έως (και) τα κέλτικα είναι ο καλύτερος Κόρτο Μαλτέζε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  560
  • Reputation:   4376
  • Achievement Points:  620
  • Days Won:  1
  • With Us For:  917 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Πριν από λίγο πήγα να διαβάσω τον Ήλιο του Μεσονυκτίου και άρχισα κατά λάθος από το δεύτερο μέρος. Έπρεπε να διαβάσω τις πρώτες 20 σελίδες για να καταλάβω ότι κάτι δε πάει καλά, και αυτό επειδή έχω συνηθίσει τα Κόρτο να έχουν κάπως μπερδευτική πλοκή έτσι και αλλιώς...

 

Σίγουρα δεν είναι και από τις σπουδαιότερες στιγμές μου αυτή...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33861
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

16 ώρες πριν, Rombax είπε:

 

 

Σίγουρα δεν είναι και από τις σπουδαιότερες στιγμές μου αυτή...

Η ατάκα πάλι είναι απίθανη. Οπότε 1-1!!!:beersanta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τα Κεφάλια των Μανιταριών

 

Μετά από ολιγοήμερο διάλειμμα ξεκίνησα το νέο σετ ιστοριών του Κόρτο αρχικά με το άλμπουμ Τα Κεφάλια των Μανιταριών που περιέχει δύο αυτοτελείς περιπέτειες που δε συνδέουν πρόσωπα μεταξύ τους όπως έγινε πχ με τον Τριστάν Μπαντάμ στα προηγούμενα άλμπουμ. Στην πρώτη ιστορία έχουμε τον Κόρτο ακόμα επηρεασμένο από την ιστορία με τον Γλάρο να μην έχει ανακτήσει τελείως τη μνήμη του και να περνάει μια περιπέτεια μαζί με τον Σταϊνερ στη ζούγκλα με προδοσίες και ανατροπές, αλλά ο Pratt μας κρατάει τη μεγαλύτερη και καλύτερη για το τέλος.

 

Και η δεύτερη ιστορία είναι πολύ πλούσια σε δράση αφού βλέπουμε επιτέλους να ανακατεύονται πράκτορες των ΗΠΑ, ληστές και διάφοροι απλοί άνθρωποι που εμπλέκονται στο καλοστημένο σχέδιο της φίλης του Κόρτο, Χρυσόστομης. Έχουμε κάμποσο πιστολίδι και ωραίες προδοσίες που συμβαίνουν μεταξύ τους και έναν Κόρτο κλασικά να προσπαθεί να βγάλει άκρη. Διασκεδαστικές ιστορίες και οι δύο, αλλά δεν έχουν κάτι το παραπάνω για να ξεχωρίσουν με το σχέδιο του Pratt να παραμένει εξαιρετικό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Η Λιμνοθάλασσα των Όμορφων Ονείρων

 

Αυτό το άλμπουμ έχει ίσως τον λιγότερο Κόρτο από κάθε άλλον. Ο Pratt συνεχίζει να φέρει χαρακτήρες από προηγούμενες ιστορίες και εν προκειμένω βρίσκουμε ξανά τη Σολεδάδ Λοκααρθ από την ιστορία Η αιτία ήταν ένας γλάρος, αλλά δεν βλέπουμε τόσο τις περιπέτειες του, αφού φαινομενικά εκτελείται σε μια δίκη παρωδία. Προφανώς αυτό είναι το πλάνο του ήρωα για να ανατρέψει τη διαφθορά στο νησί. Η δεύτερη ιστορία επίσης δεν έχει αρκετό Κόρτο, αλλά βλέπουμε την ιστορία ενός μέθυσου στρατιώτη σε κάτι τελείως διαφορετικό από όσα μας έχει συνηθίσει ο Pratt με το σχέδιο στα νησιά ή στις πολεμικές σκηνές να παραμένει εξαιρετικό.

 

Ο Άγγελος στο Παράθυρο της Ανατολής

 

Το Ο Άγγελος στο Παράθυρο της Ανατολής γυρίζει στα πιο παραδοσιακά Κόρτο μονοπάτια. Έχουμε μια εξαιρετική ιστορία, από τις πιο συγκινητικές του ήρωα με τον ίδιο να αναζητά τον εγγονό ενός Άγγλου γιατρού στη ζούγκλα. Οι γονείς του μικρού έχουν δολοφονηθεί και μαζί με τον οδηγό του οι δύο ήρωες θα έρθουν αντιμέτωποι με τους υπαίτιους σε μια ιστορία με φανταστικές ανατροπές. Μου άρεσε πολύ το σχέδιο ειδικά σε κάποια τοπία, καθώς και οι ανατροπές του Pratt.

 

Στη δεύτερη ιστορία έχουμε την επιστροφή του Κόρτο στην Ευρώπη και τη Βενετία, αφού έχει πάρει μια πληροφορία (άλλη μια ωραία σύνδεση από προηγούμενες ιστορίες) ότι εκεί βρίσκεται ο χάρτης για τη Χρυσή Πόλη της Σιμπόλα. Υπέροχο σχέδιο στην Ιταλία, καλόγεροι και in typical Pratt fashion έχουμε ξανά επιστροφή, αυτή τη φορά της Βενετσιάνας Στήβενσον, η οποία όπως είναι προφανές φέρνει τα πάνω κάτω σε μια ιστορία με εξαιρετική δράση. Θα έλεγα ότι το άλμπουμ αυτό είναι το καλύτερο από το σετάκι 6-8.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Κάτω από τη Σημαία του Χρήματος

 

Συνέχεια με τα Κόρτο και πιάνουμε ένα άλμπουμ που μας γυρίζει στην Ευρώπη και τις ιστορίες σε χώρες της. Αρχικά έχουμε τον Κόρτο στο ιταλικό μέτωπο να προσπαθεί να πάρει έναν θησαυρό θαμμένο σε μια ιστορία με πάρα πολύ πιστολίδι και εξαιρετική δράση. Συνεχίζουμε με Ιρλανδία και μια από τις καλύτερες ιστορίες Κόρτο που έχω διαβάσει με τον ήρωα να προσπαθεί να εκδικηθεί τη δολοφονία του φίλου του που αγωνίζεται με τον IRA. Στο τέλος όμως έχουμε μια ανατροπή που φέρνει πραγματικά τα πάνω κάτω στην ιστορία και την οδήγησε στις αγαπημένες μου. Το σχέδιο του Pratt είναι φανταστικό τόσο στον πόλεμο όσο και στην Ιρλανδία όπου μου αρέσει το πράσινο που έχει βάλει στο background κάθε καρέ. Πολύ δυνατό άλμπουμ με όμορφες και συγκινητικές ιστορίες.

 

Όνειρο Χειμωνιάτικου Πρωινού

 

Αγγλία και Στόουνχετζ έχει το μενού σε μια ιστορία που εν μέρει αποτελεί προοίμιο για όσα θα βλέπαμε σε ιστορίες τύπου Ελβετικά. Ο σουρεαλισμός κυριαρχεί και ο Κόρτο έρχεται σε επαφή με μυθικές μορφές της αγγλικής μυθολογίας παρασυρόμενος σε μια περιπέτεια που δεν ξέρει αν είναι αληθινή ή όχι. Δεύτερη και αρκετά πιο πεζή ιστορία μας μεταφέρει στη Γαλλία, ξανά στο μέτωπο όπου ο Κόρτο με Αυστραλούς στρατιώτες προσπαθεί να αναχαιτίσει ένα γερμανικό μαχητικό που τους έχει τσακίσει. Όπως είπα, είναι μια πιο πεζή και όμορφη ιστορία σκληρού πολέμου, η οποία σε κερδίζει αμέσως. Το σχέδιο του Pratt στο γερμανικό αεροσκάφος και γενικότερα στον πόλεμο παραμένει εξαιρετικό και αυτό το δεύτερο άλμπουμ μας συστήνει σε περισσότερες χώρες της Ευρώπης κατά τη διάρκεια του Α Παγκόσμιου Πολέμου. Συνολικά και τα δύο άλμπουμ ήταν όμορφα και χαίρομαι που μπαίνω σιγά σιγά στην τελική ευθεία της ανάγνωσης των Κόρτο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33861
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Έτσι όπως τα γράφεις ένας νέος Κορτο-αναγνωστης θα έχει μαζεμένη όλη την πληροφορία για ολα τα τεύχη με τη σειρά για να δει τι θέλει να διαβάσει. Περιμένω να τα τελειώσεις όλα να μας πεις ποιο κομμάτι σου άρεσε πιο πολύ. Και εγώ το 2015 που τα έπιασα τα διάβασα περίπου όπως και εσύ. Με τη σειρά και μπαμ μπαμ. Και όσο πιο πολλά διάβαζα τόσο πιο πολύ έμπαινα στο νόημα. Well done @ nikolas12 .

Μια πειρατική μπύρα πασπαλισμενη με μπόλικη περιπέτεια στην υγεία σου. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Παρωδία μεταξύ Ζυνκότ & Μπράϊ-Ντυν

 

Δεν προλάβαινα να διαβάσω δεύτερο άλμπουμ οπότε έμεινα στο ένα για σήμερα και θα δείξει πότε θα πιάσουμε και τα επόμενα. Σε αυτό το άλμπουμ κάθε ιστορία έχει μια διαφορετική θεματική την οποία αγαπάει ο Pratt στο Κόρτο. Η πρώτη ιστορία έχει περισσότερο μυστήριο και αποκαλύψεις και πολύ σουρεαλιστικούς χαρακτήρες, ενώ η δεύτερη είναι 100% περιπέτεια με τον Κόρτο να βρίσκεται στα βάθη της ερήμου με τον Κόρτο και έναν φίλο του να προσπαθούν να απελευθερώσουν έναν μικρό πρίγκηπα που έχει φυλακίσει ο θείος του. Πολλή πιστολίδι, αρκετός χώρος για καρέ με δράση, είναι μια συναρπαστική ιστορία. Το σχέδιο του Pratt συνεχίζει να εντυπωσιάζει, στην πρώτη για τον συγκρατημένο σουρεαλισμό και την απόδοση των περίεργων σχεδόν απόκοσμων χαρακτήρων και στο δεύτερο για τα εντυπωσιακά πάνελ που φέρνουν τη δράση στο προσκήνιο, αλλά και την ποιότητα της ιστορίας. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Για Άλλους Ρωμαίους και Άλλες Ιουλιέτες

 

Φτάνω σιγά σιγά στο τέλος της σειράς και δεν ήμουν τρομερά ενθουσιασμένος με τον Κόρτο στην Αφρική, αλλά τελικά αυτό το άλμπουμ με τις δύο ιστορίες του αποδείχθηκε ένα από τα πιο μεστά κατά τη γνώμη μου. Η πρώτη ιστορία έχει το απλό μοτίβο της κόντρας του Κόρτο με έναν Άγγλο λοχαγό, ο οποίος καλύπτει τη δειλία του μέσα από τη σκληρή του συμπεριφορά σε αφρικάνικες φυλές ώσπου μία εξ αυτών, μέλη της οποίας γνωρίζει ο Κόρτο, επιτίθεται στο οχυρό. Η εξέλιξη, η λύτρωση που προσφέρει ο Κόρτο, ο τρόπος που βλέπει έναν άνθρωπο ως εχθρό αλλά το πως του φέρεται στα δύσκολα προσθέτουν πολλά όμορφα στοιχεία για τον ήρωα.

 

Η δεύτερη περιέχει τις περιπέτειες του Κόρτο με τον Κας που είχαμε δει και στην πρώτη ιστορία με τους δύο φίλους να βρίσκονται στη μέση μιας διαμάχης φυλών, ενώ ένα περίεργο πλάσμα που είναι κάτι μεταξύ μάγου και άγγελου θα περιπλέξει την ιστορία. Μετρημένοι χαρακτήρες που γράφονται με όμορφο τρόπο, ωραίες εξελίξεις, ακόμα και δράση με μικρές ανατροπές έχει η ιστορία. Γενικότερα το Για Άλλους Ρωμαίους και Άλλες Ιουλιέτες είναι από τα άλμπουμ που μου άρεσαν περισσότερο γιατί έχει απλές σε πλοκή, αλλά σεναριακά καλογραμμένες ιστορίες με το σχέδιο του Pratt να μην κεντάει στις αφρικανικές ερήμους όπως στις ιστορίες σε νησιά, αλλά γενικότερα παραμένει σε εξαιρετικό επίπεδο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Οι Άνθρωποι Λεοπαρδάλεις

 

Τελευταίο άλμπουμ της σειράς επιτέλους και πιάνοντας τον τελευταίο Κόρτο ένιωσα ελαφρώς ένα βάρος γιατί οι ιστορίες του με συνόδευσαν όλο το τελευταίο διάστημα και σίγουρα μου άρεσαν πολύ. Το άλμπουμ αυτό περιέχει ουσιαστικά μία ιστορία στην Αφρική στην οποία ο Κόρτο συντάσσεται με τους ντόπιους κατά του στρατού σε μια πολύ όμορφη ιστορία που συνδυάζει δράση και μυστήριο και αποτελεί ιδανικό κλείσιμο για τα άλμπουμ. Αντί για δεύτερη ιστορία έχουμε μια αφήγηση του Κόρτο που καταλαμβάνει μεγάλο μέρος των σελίδων με συνοδευτικά σκίτσα που αφορούν την αρχή της ζωής του και βρήκα όμορφο που βλέπουμε τον ήρωα να εξιστορεί γεγονότα για την οικογένεια του και τον τόπο που μεγάλωσε. Ένα δυναμικό τελευταίο άλμπουμ για έναν σπουδαίο ήρωα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.