Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  731
  • Reputation:   6922
  • Achievement Points:  745
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2925 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

12 λεπτά πριν, Ionas Aggelis είπε:

 

Ελπίζω να αλλάξουν γνώμη λίαν συντόμως...:moutra2:

 

Ποιά είναι τα άμεσα πλάνα τους;

 

Γιατί μας έχουν καλομάθει το 2018. Με Ζαγκόρ, Κόρτο, Καστέλ κλπ (Μπλεκ και Ροι).

 

Ελπίζω να έχουμε καμία ευχάριστη καλοκαιρινή εκπληξη !!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 383
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος που έβγαλαν και όσα έβγαλαν, ένα μπράβο τους αξίζει :) 

 

Από κει και πέρα οι περισσότερες μεγάλες ιστοριες κυκλοφορούν ακόμα και βρίσκονται εύκολα, μπορείτε να τις πάρετε όσοι ανυπομονείτε από χίλια δυο μέρη :) το μόνο που θέλω να βγάλουν είναι οι εξαντλημένες ιστοριες, ήτοι Σαμαρκανδη, Ελβετικά και Μου για να μπορέσουν να τις πάρουν όσοι τις ψάχνουν χρόνια :pray:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33864
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Βάλε και τη Μπαλάντα που χρειάζεται μια ποιοτική έγχρωμη εκτύπωση και είμαστε οκ!Ε εντάξει τι έμεινε? Κανα δυο άλμπουμ ακόμα!!!:D :D:D

Αλήθεια ξέρει κανείς τι σχέδια έχουν στην εφημερίδα για μετά τον Κόρτο? 30 εβδομάδες σερί παίρνουμε την εφημερίδα!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Πριν από 1 ώρα, Manitou είπε:

Βάλε και τη Μπαλάντα που χρειάζεται μια ποιοτική έγχρωμη εκτύπωση και είμαστε οκ!Ε εντάξει τι έμεινε? Κανα δυο άλμπουμ ακόμα!!!:D :D:D

 

Το πρόβλημα με όλα τα πολυσέλιδα άλμπουμ είναι πως τουλάχιστον τα μεγαλύτερα (Μπαλάντα, Μου, Σαμαρκάνδη) από μόνα τους θέλουν 3 τεύχη το καθένα για να εκδοθούν με εφημερίδα. Δηλαδή 9 τεύχη κιόλας! Οπότε προτείνω μήπως και γινόταν να τα πάρουμε (τουλάχιστον) αυτά τα 3 άλμπουμ στο βιβλιοπωλείο ολοκληρωμένα με κανένα αφιέρωμα παραπάνω μέσα...:pray:

Πριν από 1 ώρα, Manitou είπε:

Αλήθεια ξέρει κανείς τι σχέδια έχουν στην εφημερίδα για μετά τον Κόρτο? 30 εβδομάδες σερί παίρνουμε την εφημερίδα!!!

 

Πόσο γρήγορα και ευχάριστα περνάει ο καιρός... :clap2:Πραγματικά δεν έχω ιδέα για την συνέχεια, αλλά ελπίζω να είναι κάποια από τις προτάσεις μου .

Επεξεργασία από Ionas Aggelis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Στις προτάσεις σου, ο Μπλακσαντ είναι τόσο αταίριαστος όσο το Rawhide μέσα στο Blues Brothers :lol:. Αλλά επίσης είναι και ότι κοντινότερο στον Κόρτο από τα άλλα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

Τευχος 12 και προτελευταιο της σειρας ,τουλάχιστον για την ώρα .Στον χαρακτήρα του ΚΑΣ το αφιερωμα του Ταρλαντεζου στο άλμπουμ.Στα μέσα της εφημερίδος ένα αρθρο-αφιερωμα του Βαγγέλη Περρή για τον Ούγκο Πρατ ,από το λ΄γο που διαβασα μαλλον πρόκειται για  βιογραφία.

 Στο επόμενο 2 σπάνιες και ακυκλοφόρητες εικονο-ιστοριες και η κλασσικη ιστορια ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΛΕΟΠΑΡΔΑΛΕΙΣ.

 Οποιος την έχει μεγάλη ...την μηχανη της σαρώσεως ας εχει την καλοσνη να τα σαρώσει ,εγω την εχω μικρη.

 Ακομα στην σελίδα φωτογραφιες που θα τις κάνω αφφισες σελιδα 74.

η αιτια που ....σηκώνονται πολλα μποφωρ αυτή την περιοδο στην Μυκονο και ταυτοχρόνως ενας τροπος το πως σερνονται τα καράβια.

   Υ.Γ.  Κάποτε έκανα πλάκα αν εγραφα με το αριστο,τωρα πληκτολογησα καιι σαρωσα με αυτο    Για ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΑΡΙΣΤΕΡΟ για αυτό συγχωρηστε τυχον λάθη.

 

Το εξώφυλλο προστέθηκε στο πινακάκι της παρουσίασης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

welcome back. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Καλώς όρισες Βασιλέα, σιδερένιος και περαστικά! :cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Mεγαλειότατε    ,η χαρά μας που επιστρέψατε ξανα είναι μεγαλύτερη κι απ την νεα κυκλοφορία του Κορτο . :party3::clap2::dj:

 

Σκαναρω τη διαφήμιση του επόμενου σύμφωνα με τις επιθυμίες σας που για  μας είναι διαταγές :div:

 

 

kortonext1.jpg korto2next.jpg

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55372
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Τι θέλει να πει "εικονο-ιστορίες"; Ότι είναι εικόνες και από κάτω έχει κείμενο;΄:thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

13 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Τι θέλει να πει "εικονο-ιστορίες"; Ότι είναι εικόνες και από κάτω έχει κείμενο;΄:thinking:

 

Είναι λιθογραφίες. Για την μία από τις 2 ιστορίες "Ο Κόρτο Στη Κόρδοβα" (CORTO A CORTOBA), που είναι 12 σελίδων, παρέχω μερικές εικόνες (ανακατεμένη αρίθμηση):

 

27f91eee-4fc2-4ff6-a08a-66c29b0f1bcb.jpg

fdcfa476e0d47d151856e17c0ae4c95f.jpg

corto-cordoba-5.jpg

corto-cordoba-12.jpg

corto-cordoba-2.jpg

corto-cordoba-01.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ακόμα πίσω στην ανάγνωση εγώ, αλλά θέλω να σχολιάσω πόσο εξαιρετικό κόμικ είναι η "Κονσέρτο σε ο μινόρε για άρπα και νιτρογλυκερίνη" που διάβασα σήμερα. Σενάριο, σχέδιο, σκηνοθεσία, διάλογοι... και χρώμα, που είναι μεταγενέστερο: όλα εξαιρετικά. Αν και όχι με μεγάλη διαφορά, τη βάζω πάνω από τη "Βουντού για τον κύριο Πρόεδρο". Δεσμεύομαι να φτιάξω και εγώ λίστα προτίμησης όταν τα τελειώσω, αν και πιστεύω πως θα δυσκολευτώ αρκετά.

Η προηγούμενη του άλμπουμ (Κάτω από τη σημαία του χρήματος) με ξένισε αρκετά στις πρώτες σελίδες, αλλά τελικά ήταν και αυτή πολύ καλή. Δεδομένου ότι έβαλα 5/5 σε "χειρότερα" (i.e. λιγότερο καλά) άλμπουμ, σε αυτό πρέπει να δώσω ένα 6/5. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Kαι καπου εδώ φτασαμε στο τέλος . :(

Απο απόψε το βράδυ (στο κέντρο της Αθήνας) κυκλοφόρησε το τελευταίο  τεύχος Κορτο   (Νο 13 ) από τις εκδόσεις Μικρός Ηρως με το Εθνος της Κυριακής .

Τίτλος του  "Οι Ανθρωποι Λεοπαρδάλεις"

Ενα ωραίο ταξίδι 13 εβδομαδων τελειώνει κσι στα χέρια μας  μένει μια πολύ όμορφη σειρά με ιστορίες του αγαπημένου ήρωα .

Να το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τεύχους 13 :

 

Το εξώφυλλο προστέθηκε στο πινακάκι της παρουσίασης.    

 

 

Μακάρι να δούμε στο μέλλον κι άλλες όμορφες εκδόσεις από την Μικρός Ηρως . :)

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

@φλοκ Έλεγξε σε παρακαλώ μήπως και έχει διαφήμιση για πιθανό επόμενο τεύχος ή νέα έκδοση:D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Το ξέρω οτι η ελπίδα πεθαίνει τελευταία αλλά θα σε απογοητεύσω.......:(

Δεν υπάρχει καμία καταχώρηση για επόμενο τεύχος .

Και ο ίδιος ο εκδότης μας είχε πει παλαιότερα οτι τα τεύχη θα είναι 13 και οχι περισσότερα.:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33864
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Τι επιπλέον έχει το τεύχος αυτό εκτός από την ιστορία?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Εχει υπέροχα σκίτσα ,περισσότερο με ζωγραφιές μοιάζουν (λιθογραφίες) , του Πρατ τα οποία συνοδεύουν ένα κείμενο που αναφέρεται στα παιδικά χρόνια του Κορτο Μαλτεζε ,καθως και μια ιστορία με τίτλο "Ο Κορτο στην Κορδοβα" που αναφέρεται στη σχέση του ήρωά μας με τη μητέρα του .

Κάποιες απο αυτες τις λιθογραφίες υπάρχουν στο ποστ του Ιωνα παραπάνω.

Πραγματικά υπέροχες και μόνο γι αυτό αξίζει το τεύχος . 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33864
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Υπέροχο τέλος της έκδοσης αυτής. Υπέροχη έκδοση χωρίς κάτι άλλο επιπλέον να πεις. Δέκα με τόνο. Όσοι γνωρίσατε από εδώ τον Κορτο θα έλεγα να ψάξετε να διαβάσετε κ τα αλλα. Με σειρά προτίμησης την μπαλάντα, τη Σαμαρακανδη, την Αυλή του Μυστηρίου, το Τανγκό και το Βενετσιανικο παραμύθι. Στο τέλος αν ψηθειτε υπάρχουν κ τα ελβετικά και το Μου. Γενικά τα πιο μεγάλα είναι πιο ολοκληρωμένα από τις 20σελιδες ιστορίες με φοβερές ιστορίες την Μπαλάντα και τη Σαμαρακανδη. Το δεύτερο αρκετά σκληρό και αληθινό. Το μόνο απ' όλα που διάβασα που το ένιωσα σαν γροθιά στο στομάχι.

Αυτά.

Εύγε στις εκδόσεις Μικρός Ήρωας!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Εγω ειχα πει καιρο πριν να μην ξαναγραψω σε αυτο το Thread αλλα αφου φτασαμε στο τελος της προσφορας και εχουν περασει και 3 μηνες και εχουν καταλαγιασει τα παθη να πω απλα ενα μεγαλο ευχαριστω και ενα μπραβο στις εκδοσεις Μικρος Ηρως που μας εδωσε την ευκαιρια να παρουμε μερικα εξαντλημενα κομικ συν το καινουριο.

 

Εγω ειδικα που ημουν στην φαση και εψαχνα τα Κορτο Μαλτεζε μου ηρθε κουτι η συγκεκριμενη εκδοση. Με τα καλα της και τα κακα της βεβαια και ελπιζω να μαθανε απο οποια λαθη τους και σε επομενες προσπαθειες να γινουν καλυτεροι. 

 

Αυτα απο μενα και ελπιζω να δουμε και τις μεγαλες εξαντλημενες ιστοριες ξανα ωστε να ολοκληρωσω και εγω την συλλογη μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  46
  • Reputation:   227
  • Achievement Points:  49
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

On 7/7/2018 στο 7:29 ΜΜ, φλοκ είπε:

Kαι καπου εδώ φτασαμε στο τέλος . :(

Απο απόψε το βράδυ (στο κέντρο της Αθήνας) κυκλοφόρησε το τελευταίο  τεύχος Κορτο   (Νο 13 ) από τις εκδόσεις Μικρός Ηρως με το Εθνος της Κυριακής .

Τίτλος του  "Οι Ανθρωποι Λεοπαρδάλεις"

Ενα ωραίο ταξίδι 13 εβδομαδων τελειώνει κσι στα χέρια μας  μένει μια πολύ όμορφη σειρά με ιστορίες του αγαπημένου ήρωα .

Να το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τεύχους 13 :

Μακάρι να δούμε στο μέλλον κι άλλες όμορφες εκδόσεις από την Μικρός Ηρως . :)

 

 

 

 

ηθελα να το ρωτησω αυτο... τελειωσε η σειρα με τον κορτο μαλτεζε στο εθνος? μονο 13 τομους θα εχει η σειρα του εθνους?

πειτε μου και εμενα, γιατι εαν εχει και αλλα τευχη, πρεπει να ξερω, διοτι μου αρεσαν παρα πολυ! (ειμαι νεος στον κοσμο του κορτο μαλτεζε, μονο 1-2 χρονια τον ξερω τον ηρωα, ενω πριν απο τα τευχη της εφημεριδας, ειχα μονο την ''μπαλαντα της αλμυρης θαλασσας''.

 

10 ώρες πριν, Manitou είπε:

Υπέροχο τέλος της έκδοσης αυτής. Υπέροχη έκδοση χωρίς κάτι άλλο επιπλέον να πεις. Δέκα με τόνο. Όσοι γνωρίσατε από εδώ τον Κορτο θα έλεγα να ψάξετε να διαβάσετε κ τα αλλα. Με σειρά προτίμησης την μπαλάντα, τη Σαμαρακανδη, την Αυλή του Μυστηρίου, το Τανγκό και το Βενετσιανικο παραμύθι. Στο τέλος αν ψηθειτε υπάρχουν κ τα ελβετικά και το Μου. Γενικά τα πιο μεγάλα είναι πιο ολοκληρωμένα από τις 20σελιδες ιστορίες με φοβερές ιστορίες την Μπαλάντα και τη Σαμαρακανδη. Το δεύτερο αρκετά σκληρό και αληθινό. Το μόνο απ' όλα που διάβασα που το ένιωσα σαν γροθιά στο στομάχι.

Αυτά.

Εύγε στις εκδόσεις Μικρός Ήρωας!

εχεις δικιο, το ''σαμαρσκανδη'' το ειχα διαβασει απο εναν φιλο, και με αγγιξε πολυ, ηταν τραγικο.

το προβλημα ειναι, πως θα βρω τα μεγαλα τευχη του κορτο (η ηπειρος του ''μου'', σαμαρσκανδη, αυλη του μυστηριου τα ''ελβετικα'', και το τανγκο)??? διοτι τα περισσοτερα ειναι εξαντλημενα, ή δυσευρετα.

 

επισης αν υπαρχει πληρης εκδοση της ''αλμυρης μπαλαντας'' στα ελληνικα (διοτι μονο στα αγγλικα την βρηκα), και σε προσιτη τιμη, ας μου πει καποιος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

@chris dude 

 

Απ'ότι ξέρουμε μέχρι στιγμής η "Μικρός Ήρως" δεν θα προχωρήσει σε έκδοση των μεγάλων ιστοριών είτε αυτόνομα είτε μέσω εφημερίδας. Ένας από τους λόγους ότι αυτές κυκλοφορούν ακόμα από την Μαμούθ. 

 

Σε αυτό το λινκ μπορείς να δεις ενδεικτικά τι κυκλοφορεί από τις μεγάλες ιστορίες και το βρίσκεις άμεσα. Εκτός από την πολιτεία βέβαια τα τεύχη υπάρχουν σε όλα τα μεγάλα βιβλιοπωλεία (Πρωτοπορία, Public κλπ). Διαλέγεις και παίρνεις :) Απ'ότι βλέπω άμεσα διαθέσιμα είναι τα: Νεανικά Χρόνια, Ταγκό, Βουντού για τον κύριο πρόεδρο (που περιέχει τις μικρές ιστορίες που έχεις ήδη από το έθνος), Κρυφή αυλή του μυστηρίου, Βενετσιάνικο παραμύθι, Στον Αστερισμό του Αιγόκερω (ομοίως με το Βουντού). Την μπαλάντα την είδα σε κάμποσα αντίτυπα στην πρωτοπορία πριν μερικές εβδομάδες, πάρε ένα τηλ και θα σε εξυπηρετήσουν. 

 

Τα εξαντλημένα είναι μου,ελβετικά, σαμαρκάνδη. Για αυτά, πάρε νουμεράκι και στην ουρά μαζί μας :lol: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  32799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  46
  • Reputation:   227
  • Achievement Points:  49
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

On 9/7/2018 στο 3:28 ΠΜ, Θρηνωδός είπε:

@chris dude 

 

Απ'ότι ξέρουμε μέχρι στιγμής η "Μικρός Ήρως" δεν θα προχωρήσει σε έκδοση των μεγάλων ιστοριών είτε αυτόνομα είτε μέσω εφημερίδας. Ένας από τους λόγους ότι αυτές κυκλοφορούν ακόμα από την Μαμούθ. 

 

Σε αυτό το λινκ μπορείς να δεις ενδεικτικά τι κυκλοφορεί από τις μεγάλες ιστορίες και το βρίσκεις άμεσα. Εκτός από την πολιτεία βέβαια τα τεύχη υπάρχουν σε όλα τα μεγάλα βιβλιοπωλεία (Πρωτοπορία, Public κλπ). Διαλέγεις και παίρνεις :) Απ'ότι βλέπω άμεσα διαθέσιμα είναι τα: Νεανικά Χρόνια, Ταγκό, Βουντού για τον κύριο πρόεδρο (που περιέχει τις μικρές ιστορίες που έχεις ήδη από το έθνος), Κρυφή αυλή του μυστηρίου, Βενετσιάνικο παραμύθι, Στον Αστερισμό του Αιγόκερω (ομοίως με το Βουντού). Την μπαλάντα την είδα σε κάμποσα αντίτυπα στην πρωτοπορία πριν μερικές εβδομάδες, πάρε ένα τηλ και θα σε εξυπηρετήσουν. 

 

Τα εξαντλημένα είναι μου,ελβετικά, σαμαρκάνδη. Για αυτά, πάρε νουμεράκι και στην ουρά μαζί μας :lol: 

σε ευχαριστω για το χρησιμο post σου, αγαπητε θρηνωδε! :)

 

μια ερωτηση παντως:

ξερει κανεις που μπορω να βρω τα τευχη/τους τομους του κορτο μαλτεζε με τις ιστοριες:

 

-η μπαλαντα της αλμυρης θαλασσας

-η ηπειρος του μου (η απλως, ''μου''),

-η χρυση σκεπη της σαμαρσκανδης

???

 

δεν με πειραζει ακομα και εαν ειναι στα αγγλικα, αρκει να ειναι σε καλη κατασταση, και σε λογικες τιμες, διοτι στο amazon+στο ebay βρηκε μερικα πολυ ακριβα (παρολο που ειναι συχρονες επανεκδοσεις+ανατυπωσεις...)...

 

βοηθηστε με, φιλοι μου!

ευχαριστω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Στα Ελληνικά έχει κυκλοφορήσει σαν Το Χρυσό σπίτι της Σαμαρκάνδης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

On 29/5/2018 στο 1:31 ΜΜ, Kurdy Malloy είπε:

Προφανώς και πρόκειται περί επιλογής. Πρόσεξε το άνω μεσαίο καρέ στη σελίδα που δημοσίευσες. Δες τα πόδια του Κόρτο. Εάν δεν είναι ανάπηρος, το ένα πόδι είναι 30-50% μακρύτερο από το άλλο. Έκανε ο Πρατ τέτοιο λάθος; Το θεωρώ αδιανόητο. Πρόσεξε όμως αυτό το αφύσικο στήσιμο σώματος, πόσο όμορφα δίνει την εντύπωση του Κόρτο που αφήνεται και χάνεται στην ομίχλη. Θα το πετύχαινε αυτό με φυσικότερη στάση σώματος; Νομίζω πως όχι.

Η αριστουργηματικη απεικονιση της ομιχλης σε αυτο το καρε μου θυμιζει το πρωτο καρε κορτο που μου ειχε ρίξει το σαγονι: στη μπαλαντα, σε καποια φαση που ενα πλοιο παιρνει φωτια και ορμαει μεσα ο κορτο, ο πρατ χρησιμοποιεί ενα αρκετα παχυ πινελο, σαν να μην εχει σκουπισει το επιπλεον μελανι και δημιουργει αψογα την εντυπωση ενος κορτο που μπαινει μεσα στις φλογες και βλεπεις αδρα τη σιλουέτα του πισω απο τις γλωσσες της φωτιας. Καθηλωτικο απλα.. 

Υπαρχει καλο και κακο λεπτομερες σχεδιο, οπως και καλο και κακο "βρωμικο" /απλο σχεδιο :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  5975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  187
  • Reputation:   1767
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5757 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Καλημέρα σας, η εφημερίδα των συντακτών αρχίζει από σήμερα την μπαλάντα της αλμυρής θάλασσας σε 4 τεύχη.

70745356_1423722767766489_5972560699816148992_o.jpg

 

Ίδιο μέγεθος με τα προηγούμενα , λογικό αφού είναι από την ίδια εκδοτική, 48 σελίδες καλής ποιότητας. Γράφει λιανική τιμή 4,5 €, οπότε συμφέρει..... ελαφρώς!

IMG_20190921_105540.jpg

IMG_20190921_105531.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2355 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Λέτε να κυκλοφορήσει αργότερα από την εκδοτική σαν ένας τόμος;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  504
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2253 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

3 ώρες πριν, budd είπε:

Λέτε να κυκλοφορήσει αργότερα από την εκδοτική σαν ένας τόμος;

 Δεν το πιστεύω γιατί κάθε τεύχος έχει αναγραφόμενη τιμή 4,50 ευρώ,

έτσι αν κυκλοφορήσει τόμος πρέπει να τιμολογείται γύρω στα 20 ευρώ πλας που ακούγετε κάπως αρμυρούτσικη τιμούλα.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Δεν αποκλείεται να κυκλοφορήσει σε τόμο όπως έγινε με τον Ερικ Καστελ. Το ότι τα 4 τεύχη έχουν ονομαστική τιμή 18 ευρώ αθροιστικά δεν λέει τίποτα,  αφου οι τόμοι πουλιούνται πάντα φθηνότερα σπο το άθροισμα των τιμών των τευχών που τους απαρτίζουν 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Valtasar changed the title to ΚΟΡΤΟ ΜΑΛΤΕΖΕ
  • 2 months later...

  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1169
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4832 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 τραγουδάκια , αφιερωμένα στον Κόρτο, βγήκε προχτές, το άλλο στον Άλκη Αλκαίο μα αναφέρεται και ο Κόρτο μας μέσα...

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εδώ και μέρες έχω τελειώσει την ανάγνωση όλων των τευχών της σειράς.Επειδή βαριέμαι να γράψω κάτι ξεχωριστά για το κάθε τεύχος,πόσο μάλλον για την κάθε ιστορία,θα πω μόνο μια γενική άποψη και ποιες ιστορίες ξεχώρισα.

Αρχικά,ενώ νόμιζα κι εγώ(όπως και οι περισσότεροι πιστεύω) ότι μια ιστορία 20 σελίδων δεν "προλαβαίνει" να σε συναρπάσει,να σου περάσει μηνύματα και να σου μείνει στη μνήμη,τελικά ο Pratt το καταφέρνει αυτό.Ειναι σαν τα επεισόδια των "Απαράδεκτων",που διαρκούν μολις 20 λεπτά αλλά είναι γεμάτα με τόσες πολλές ατάκες και αστείες σκηνές που μοιάζουν για επεισόδια μιας ωρας. :PΟ Πραττ γράφει  καταπληκτικούς διαλόγους,σε πολλές ιστορίες στήνει την πλοκή πολύ όμορφα,και οι χαρακτήρες είναι εξαιρετικά ενδιαφέροντες.Τα αντιπολεμικά μηνύματα είναι διάχυτα παντού μέσα στις ιστορίες,άλλες φορές φανερά και άλλες πιο διακριτικά.Αυτο που επίσης σου τραβά το ενδιαφέρον είναι ότι  ο Κόρτο βρίσκεται σε πάρα πολλούς διαφορετικούς τόπους(στην βορεια Ευρώπη,στην κεντρική και νότια Αμερική,στις ερήμους της Ανατολής)συναντά πολύ διαφορετικούς μεταξύ τους ανθρώπους και συναναστρέφεται με διαφορετικές κουλτούρες και πεποιθήσεις.Εμενα προσωπικά με ενθουσίαζε αυτό.Προφανως είναι αποτέλεσμα της εμπειρίας του συγγραφέα,που έχει ταξιδέψει και διαβάσει πολύ. :)

 

Ακόμα και οι ιστορίες που ήταν πιο αδύναμες σχετικά με τις υπολοιπες,με ευχαριστούσαν  και με άφηναν με μια ωραία αίσθηση στο τέλος της ανάγνωσης. Ίσως επειδή δεν είναι μεγάλες οπότε δεν σε κουράζουν σχεδόν καθόλου. :)

 

Όσον αφορά το σχέδιο,το βρίσκω εκπληκτικό.Ταιριαζει στις ιστορίες και σου μεταφέρει το κλίμα και την ατμόσφαιρα πολύ καλά (πχ στην έρημο με τα καρέ που δείχνουν μόνο τον ήλιο και τις ακτίνες του,ή την ζεστή άμμο).Στους χαρακτήρες δίνει βάση φυσικά στον Κόρτο και στις γυναίκες,των οποίων τα πρόσωπα είναι πανέμορφα σχεδιασμένα.Ειδικα στον Κόρτο δίνει ρεσιτάλ με πολλά καρέ εστιασμένα στα μάτια του,από πολλές διαφορετικές γωνίες και με πάμπολλες διαφορετικές εκφράσεις.

Όμως πιστεύω  ότι το σχέδιο ανήκει στην κατηγορία " ή θα το καραγουστάρεις ή θα το μισήσεις " :lol:

Είναι πολλές φορές αφαιρετικό και αυτό σίγουρα ενοχλεί στο μάτι κάποιους.

 

Αφού είπα την γενική μου άποψη,(πολλά έγραψα τελικά :P ) ας πω τις ιστορίες που ξεχώρισα που ήταν: "Κάτω από τη σημαία του χρήματος", "Κονσέρτο σε 'Ο μινόρε για άρπα και νιτρογλυκερίνη", "Η λιμνοθάλασσα των όμορφων ονείρων", "Κοτ ντε νουι και ρόδα της Πικαρδίας", "Όνειρο χειμωνιάτικου πρωινού", " Οι άνθρωποι λεοπαρδάλεις", "Για άλλους Ρωμαίους και για άλλες Ιουλιέτες" και "Το τελειωτικό χτύπημα".

 

 

:beer:

Επεξεργασία από mko
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.