Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Τέχνη είναι το σκίτσο, όχι επιστήμη :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 383
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

7 ώρες πριν, AndreasD είπε:

Σχετικά με το θέμα του αν ο Πράττ μπορεί να σχεδιάζει ή όχι. Κατ αρχήν είναι θέμα γούστου. Σε κάποιους δεν αρέσει ο Πικάσο ή ο Βαν Γκόγκ. Τι να κάνουμε. Δεν είναι όλα για όλους.

 

Επίσης, και τώρα θα γίνω ελιτιστής, αλλά δε με νοιάζει κιόλας, για να καταλάβει κάποιος κάτι, πρέπει να έχει και μια εκπαίδευση, μια εμπειρία αν θες στο αντικείμενο.  Αν δείξω στο γιό μου, που πάει Β’ Γυμνασίου και λατρεύει τα μαθηματικά διαφορικές εξισώσεις, θα τις κοιτάξει, θα τις διαβάσει, αλλά δεν θα τις καταλάβει.

 

Αυτά ?

Ναι στην πρώτη φράση! Το σχέδιο είναι θέμα γούστου.

 

Ναι και στο δεύτερο κομμάτι. Πράγματι το σχέδιο πολλές φορές,  όπως και η ζωγραφική, θέλει μια εμπειρία και μια μικρή εκπαίδευση για να το καταλάβεις. Ας πούμε τον σουρεαλισμό αν ΔΕΝ τον κρίνεις στο πλαίσιο της εποχής που δημιουργήθηκε δεν θα τον εκτιμήσεις ποτέ. Ο Πικάσο ήξερε να ζωγραφίζει σαν φωτογραφία. Η guernica απεικονίζει το ταραχώδες πλαίσιο της εποχής και δεν θα ήταν τόσο ωραίο έργο αν δεν ήταν ζωγραφισμένη όπως είναι. Αποδομημένη.

 

Εντάξει επιστήμη δεν είναι όμως. Είναι σαφώς τέχνη όπως λέει και ο φίλος laz. Για αυτό και είναι θέμα γούστου όπως σωστά λες. 

Δεν είναι διαφορικές εξισώσεις με μερικές παραγώγους. 

Οι επιστήμες σε αντίθεση με τις τέχνες δεν είναι θέμα γούστου, αν και έχουν πολύ γούστο και πολλά θέματα η αλήθεια είναι. :D

 

 

 

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6936
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

12 ώρες πριν, archon είπε:

Το σχέδιο του Pratt στον Κόρτο, μου θυμίζει πολύ τα vector γραφικά του παιχνιδιού Another World που έπαιζα στον Atari ST μου, κάπου στα 1991-92:

Απλά και λιτά, που όμως σε ταξίδευαν στον μαγικό κόσμο του παιχνιδιού.

Όπως δεν μπορείς να συγκρίνεις τα bitmap με τα vector γραφικά, έτσι νομίζω γίνεται και με το σχέδιο του Κόρτο σε σχέση με δουλειές άλλων σχεδιαστών.

Φυσικά και δεν αλλάζει η άποψή μου οτι πρόκειται για άσχημο σχέδιο...

 

Το σχέδιο του Πρατ το λατρεύω.

 

Το ίδιο και το Another World (παιχνιδάρα) που έχω παίξει σε δεκάδες φορματ (Amiga, PS1,PS3,PSP,VITA.Wii,iphone ,android & Ipad) .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Το μου αρέσει ή δεν μου αρέσει κάτι είναι σεβαστό. Το ότι δεν έχω την γνώση και την εμπειρία να κρίνω κάτι, πρέπει να είναι επίσης σεβαστό.

Το να θεωρείς τον Πραττ κακό σχεδιαστή, είναι δικαίωμα του καθενός.

Το να θεωρείς τον Πραττ κακό σχεδιαστή έχοντας διαβάσει 2-3 κόμικ του και μη έχοντας διαβάσει τίποτα άλλο από την "σχολή" που εκπροσωπεί, είναι απλά ξεροκεφαλιά.

 

Το έχω πει πολλές φορές. Γνώμες υπάρχουν όσες και οι οπές που έχουμε όλοι μας. Αυτό που λείπει, είναι αυτό που λένε οι άγγλοι "informed opinion".

Όπως επίσης δεν ΠΡΕΠΕΙ να λέμε την γνώμη μας για τα πάντα, υπάρχει και το "Κοίτα, Άκου, Σώπα", ειδικά όταν είμαστε άσχετοι με το αντικείμενο, την ιστορία του, την εξέλιξη του, την αισθητική του, την ατμόσφαιρα, το περιρέουσα κοινωνική ατμόσφαιρα. Π.χ. δεν αντέχω το γράψιμο του Stan Lee, δεν μπορώ όμως να παραγνωρίσω ότι όταν τα έγραφε πριν 50 χρόνια, ήταν κάτι πρωτοποριακό για την εποχή του.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ποιος είπε τον Πρατ κακό σχεδιαστή;
Εγώ αυτό έγραψα:

On 29/5/2018 στο 11:45 ΠΜ, laz33 είπε:

Δεν τον είπα κακό σκιτσογράφο.
Εννοείται ότι όταν ήθελε έκανε παπάδες και δεν είχε να ζηλέψει απ΄τους "μεγάλους" της BD σχολής.

Αλλά επέλεξε να μη δίνει πολύ βάση στο σκίτσο του, με αποτέλεσμα αυτή την ασυνέπεια που είπα και πάνω.
Οι περισσότερες σελίδες να δείχνουν σχεδιαστικά δουλειές του ποδαριού και μία στο τόσο να υπάρχει κι ένα καρέ φουλ στη λεπτομέρεια και την ακρίβεια.
Επίσης παρατήρησα ότι στον Κόρτο δίνει μεγαλύτερη βάση, τουλάχιστον στο πρόσωπο.
Ενώ τους υπόλοιπους χαρακτήρες τους σχεδιάζει πιο λιτά.
Επιλογή του, απλά δεν είναι της προτίμησής μου :)
 

 

 

Άρα ή διευκρινίζουμε σε ποιον αναφερόμαστε ή προσέχουμε τι γράφουμε για να μη δημιουργούμε λανθασμένες εντυπώσεις.
Και χαρακτηρισμοί προς μέλη καλό είναι να μην υπάρχουν.
Στο "ξεροκέφαλος" και στο "άσχετος" αναφέρομαι :)

Edit: Kαι κάτι ακόμα.
Όταν κάποιος γράφει κάτι με το οποίο δεν συμφωνούμε δεν τον λέμε άσχετο.
Αυτό είναι συμπεριφορά παιδιών δημοτικού ή κάφρων.
Κι αν κρίνω απ΄την ηλικία σου Dredd δεν ανήκεις στην 1η κατηγορία. Στη 2η δεν ξέρω, θέλω να πιστεύω πως ούτε εκεί ανήκεις και ήταν απλά ένα ατυχές σχόλιο το τελευταίo σου :)

 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

@laz33 Φίλε Γιάννη αν θες μία 1000% φιλική συμβουλή: Αν αρχίσεις να χρησιμοποιείς τις λέξεις σχέδιο-σχεδιαστής αντί για σκίτσο-σκιτσογράφος, να δεις που θα αρχίσεις να εκτιμάς περισσότερο τις δουλειές τους. Ίσως και να τις κρίνεις και αλλιώς. Το ξέρω πως θα σου φανεί αυτό χαζό που λέω, αλλά ΝΑΙ οι λέξεις έχουν δύναμη. Δεν είμαι καμία πασιονάρια της πολιτικής ορθότητας, αλλά υπάρχει μία βάση. :) Και η λέξη σκίτσο περιέχει μέσα την προχειρότητα, τουλάχιστον στο δικό μου το μυαλό. Κι εγώ στην αρχή προσπάθησα πάρα πολύ να σκέφτομαι σχέδιο αντί για σκίτσο. Και πλέον έχω φτάσει να διαβάζω κάτι κυρίως για το σχέδιο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

@laz33 Δεν έχω κανένα πρόβλημα να παραδεχθώ ότι είμαι άσχετος με τον Κόρτο. Δεν έχω κανένα πρόβλημα να παραδεχθώ ότι είμαι άσχετος με τα Manga, με τα Disney και 1000 ακόμα πράγματα εντός ή εκτός κόμικς που δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα. Για αυτό έχω μάθει να ακούω τους ανθρώπους που ξέρουν 5 πράγματα παραπάνω από εμένα. Και φροντίζω να μιλάω (και να γράφω) όταν έχω να πω κάτι για αυτό που μιλάω ή γράφω. Όχι να πω κάτι απλά για να πω.

 

Είμαι ξεροκέφαλος σε πάρα πολλά πράγματα. Σε πράγματα που πιστεύω ότι κατέχω και προσπαθώ, με επιχειρήματα, να πείσω τον άλλον για την ορθότητα των επιχειρημάτων μου. Δεν πηγαίνω στα Ντίσνευ να πω ότι ο Rosa κάνει απλοϊκό σχέδιο. Δεν πάω στα Manga  να επικρίνω έναν από τους καλύτερους δημιουργούς τους. Γιατί; Γιατί δεν έχω καμία ανάγκη να το κάνω, γιατί δεν θα προσφέρει σε κανέναν τίποτα αυτό που θα πω, και γιατί πάνω από όλα, ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ σε αυτά.

 

Έχεις θάψει τον Κομήτη χωρίς να τον έχεις πάρει. Έχεις δηλώσει ότι το 80% των αναγνωρισμένων δημιουργών δεν σου αρέσει. Επικρίνεις το σχέδιο του Pratt. Και όλα αυτά, βάσει δικών σου λεγομένων, έχοντας διαβάσει πολύ λίγα και συγκεκριμένου ύφους κόμικς. Η συμπεριφορά σου για εμένα, κινείται στα όρια του troll. Από εκεί και πέρα, άσε με εμένα που είμαι κάφρος (ενίοτε), διάβασε αυτά που σου έχουν γράψει άλλοι κατά καιρούς, και αν δεν αλλάξεις γνώμη για οτιδήποτε, τότε θεώρησε με απλά κάφρο (πλήρως) και συνέχισε να σκορπίζεις τη γνώση σου στα έγκατα του φόρουμ......

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Σταύρο δεν τη χρησιμοποιώ υποτιμητικά τη λέξη σκίτσο.
Βασικά νόμιζα έχει την ίδια σημασία με το σχέδιο.
Σε πολλά κόμικς έτσι αναφέρεται :) 
 

πχ:  37-2-638.thumb.jpg.97b74d167c27b7014a37abb3d5bf0941.jpg




@Dredd 
Δεν έχει νόημα να συνεχίσω τη συζήτηση μαζί σου απ΄τη στιγμή που άλλα λέω κι άλλα καταλαβαίνεις.
Ούτε έχω όρεξη να συμμετέχω κάθε φορά στα παραληρήματά σου.
Yγεία και καλή καρδιά :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Η συζήτηση στο παρόν θέμα είναι για τον Κόρτο Μαλτέζε και την έκδοση της Μικρός Ήρως και του Έθνους, όχι για προσωπικές αντιπαραθέσεις. Αν συνεχίσει η κουβέντα σε αυτό το ρυθμό, θα αρχίσουν οι "αποψιλώσεις" σχολίων. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

2 λεπτά πριν, GreekComicFan είπε:

Η συζήτηση στο παρόν θέμα είναι για τον Κόρτο Μαλτέζε και την έκδοση της Μικρός Ήρως και του Έθνους, όχι για προσωπικές αντιπαραθέσεις. Αν συνεχίσει η κουβέντα σε αυτό το ρυθμό, θα αρχίσουν οι "αποψιλώσεις" σχολίων. :)

 

Δεν θα συνεχίσει απ΄την πλευρά μου γιατί δεν έχω καμιά όρεξη να τη συνεχίσω, αλλά περίμενα πιο γρήγορα αντανακλαστικά απ΄τους διαχειριστές όταν βλέπουν μέλος να χαρακτηρίζει άλλο μέλος επειδή απλά δεν συμφωνεί μαζί του.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Just now, laz33 said:

Δεν θα συνεχίσει απ΄την πλευρά μου γιατί δεν έχω καμιά όρεξη να τη συνεχίσω, αλλά περίμενα πιο γρήγορα αντανακλαστικά απ΄τους διαχειριστές όταν βλέπουν μέλος να χαρακτηρίζει άλλο μέλος επειδή απλά δεν συμφωνεί μαζί του.

 

Και οι διαχειριστές (οι οποίοι παρεπιπτόντως είναι άνθρωποι κι αυτοί και μπορεί να ασχολούνται και με κατι άλλο ταυτόχρονα ) ,με τη σειρά τους  περιμένουν από ΟΛΑ τα μέλη να σέβονται τους κανόνες και της καλής συμπεριφοράς και τους λειτουργικούς ,όπως π.χ το οτι δεν γράφουμε διαρκώς προσωπικες απόψεις και γενικά οτι σκεφτούμε σε καθε παρουσιαση στο οριο του σπαμ .  

Σύντομα θα φτιαχτεί ενα νεο θέμα στη Γενική Συζήτηση για τον Κορτο (εαν καποιος απο τα μέλη το επιθυμεί μπορεί να το δημιουργήσει ο ίδιος )  και εκεί θα μπορούμε να κουβεντιάσουμε οτι θελουμε σχετικά . 

Ας προσπαθήσουμε να κρατήσουμε τις παρουσιάσεις καθαρές από σχόλια που δεν περιεχουν πληροφοριακό υλικό για την καθε σειρά αλλα μόνο προσωπικές απόψεις .:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Η διαχείριση περιμένει ένα ποσοστό διαφωνιών, αλλά περιμένει και ένα ποσοστό αυτόσυγκράτησης από όλους τους συμμετέχοντες, εν ολίγοις περιμένει να είστε ευγενικοί μεταξύ σας. Δεν μπορούμε να κάνουμε συστάσεις με το παραμικρό κόμμα που γράφεται διαφορετικά από την νόρμα. Θα ήταν εντελώς αποστειρωμένες οι συζητήσεις έτσι. :)
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το να λες κάποιον ξεροκέφαλο και άσχετο επειδή "τόλμησε" να μην του αρέσει το σκίτσο του Πρατ δεν νομίζω πως είναι απλά ένα κόμμα που γράφτηκε διαφορετικά απ΄τη νόρμα, αλλά τέλος πάντων :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δεν την είχα διαβάσει νωρίτερα την συζήτηση για να παρέμβω. Είναι αυτό που επισήμανε και ο Φλοκ, ασχολούμαστε και με άλλα πράγματα εκτός του φόρουμ. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32392
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  14
  • Reputation:   168
  • Achievement Points:  14
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2328 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

On 29/5/2018 στο 2:46 ΜΜ, Ionas Aggelis είπε:

Αλλά κάτι ακόμα που κανείς δεν αναφέρει είναι τις ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ περιπέτειες του Μαλτέζε που περιέχονται στο #7! Και συγκεκριμένα το "Η ΛΙΜΝΟΘΑΛΑΣΣΑ ΤΩΝ ΟΜΟΡΦΩΝ ΟΝΕΙΡΩΝ". Πρέπει να αναφέρονται όλα στη συζήτησή μας νομίζω!

 

Όπως πολύ σωστά παρατήρησε ο Ionas Aggelis, δεν έχει γίνει ακόμα αναφορά στις υπέροχες ιστορίες του τεύχους της τελευταίας εβδομάδας. Για να αλλάξουμε λοιπόν το κάπως επιβαρυμένο κλίμα, θα παραθέσω την άποψή μου για αυτές:

 

  • Βουντού για τον κύριο πρόεδρο: Μια ενδιαφέρουσα περιπέτεια, τοποθετημένη σε ένα ξεχωριστό νησί της Καραϊβικής, ονόματι Πορτ Ντουκάλ. Πέρα από την ίδια την πλοκή, πλούσια σε ανατροπές και κορυφώσεις της δράσης, υπάρχουν ακόμη πολλές ενδιαφέρουσες πλευρές στο στήσιμο και την εξέλιξη της ιστορίας. Αν παρακάμψουμε τον ρόλο των κεντρικών προσώπων της δράσης (την προσπάθεια του Κόρτο Μαλτέζε να βοηθήσει τη Σολεδάδ, και όσα ακολουθούν μέχρι το ρομαντικό απραγματοποίητο του τέλους), η υπόθεση μιλάει για έναν λαό της Καραϊβικής που από υποχείριο των πολιτικών διαπλοκών και δέσμιος των φόβων του παρελθόντος (προέδρου και υπερφυσικών στοιχείων-νεκροζώντανων κινείται προς το μέλλον, μέσα από την επανάσταση (γνώριμο μοτίβο). Αρχηγός του η Μεγάλη Μάσκα, ένας μάγος του βουντού (εντυπωσιακή αντίφαση) που καταφέρνει να τους δείξει ότι δεν υπάρχει τίποτα σε αυτές τις απάτες να φοβηθούν -ο μυθικός τους πρόεδρος ήταν νεκρός από καιρό. Ο φόβος της παρέμβασης των ξένων δυνάμεων που επικαλούνται σποραδικά όλοι είναι ένα στοιχείο πολιτικής πραγματικότητας που αποδεικνύει πόσο έξυπνα ο Ούγκο Πρατ ξέρει να ισορροπεί ανάμεσα στα μυθικά στοιχεία και την πραγματικότητα του κόσμου του 20ου αιώνα. Στο τελευταίο καρέ της σελίδας 6, υπάρχει επίσης μια έμμεση αναφορά στον γάλλο συγγραφέα Ζολά και στο πιο γνωστό του κείμενο, το "Κατηγορώ".
  • Η λιμνοθάλασσα των όμορφων ονείρων: Η ιστορία είναι μοναδική. Αν και δεν είναι ευρέως γνωστή, αποτελεί προσωπικά την πλέον αγαπημένη μου από τις 20-σέλιδες δημιουργίες του Πρατ. Αρχικά, η πρώτη πρωτοτυπία που συναντάμε σε αυτή είναι το γεγονός ότι ο Κόρτο διαδραμτίζει μόλις ένα μικρό δευτερεύοντα ρόλο στην όλη υπόθεση. Ο πραγματικός πρωταγωνιστής είναι ο Ρόμπιν Στιούαρτ, ένας άγγλος λιποτάκτης που έχει καταφύγει στην όχθη της Λιμνοθάλασσας των Όμορφων Ονείρων, κυνηγημένος από τις τύψεις του. Η αινιγματική του φυσιογνωμία αποκαλύπτεται σταδιακά μέσα από τα οράματα που αρχίζει να αποκτά καθώς βαδίζει (συνειδητά άραγε;) προς τον θάνατο. Το παρελθόν του έρχεται να τον πολιορκήσει, τα λάθη που έκανε, ό,τι δεν κατάφερε, οι άνθρωποι που πλήγωσε ή απογοήτευσε, όλα όμως είναι πια αμβλυμμένα και πιο "σωστά" σε αυτό το όμορφο όνειρο του παραληρήματος. Και καθώς γύρω του παρελαύνουν παλιές στιγμές και πρόσωπα, ο ίδιος σπεύδει με έναν ηρωισμό και μια ειλικρίνεια που μόνο οι απελπισμένοι διαθέτουν να διορθώσει τα σφάλματα, έστω και μέσα στην παραίσθηση. Το γερμανικό τανκ, η στιγμή που όλα για αυτόν κρίθηκαν από την δειλία του να το αντιμετωπίσει, θα ξαναπεταχτεί μπροστά  του , μα εκείνος θα το νικήσει μόνος του, όπως θα ήθελε να είχε κάνει και τότε. Και καθώς οι γνώριμες μορφές του τον συγχαίρουν ο ίδιος θα παραδεχτεί ότι "Η ζωή είναι πολύ πιο μελαγχολική από αυτή τη μικρή ιστορία πολέμου", και έχοντας κερδίσει την αγάπη που ζητούσε θα παραδοθεί, ευτυχισμένος πια, στο αναπόφευκτο τέλος. Η "σκηνοθεσία" της περιπέτειας, με την εναλλαγή του αληθινού τοπίου της λιμνοθάλασσας και των ονειρικών χαρακωμάτων του Α' Παγκοσμίου Πολέμου είναι εξαίσια. Και μια συγκινητική λεπτομέρεια. Τα πρόσωπα των ιθαγενών κάθε τόσο (και στο εξώφυλλο) κοιτάζουν προς το μέρος του θεατή, τον Στιούαρτ που εννοείται πως βρίσκεται καθηλωμένος στην καρέκλα, ενώ το πνεύμα-η φανταστική μορφή του κινείται στο βάθος στα μονοπάτια του ονείρου.
Επεξεργασία από Klingsor
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

@Klingsor ακολουθώντας και εγώ το παράδειγμά σου, ανανεώνω την κατάταξη των ιστοριών από την καλύτερη στη χειρότερη, με την προσθήκη του νέου τεύχους (#7):

 

1. "ΒΟΥΝΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΠΡΟΕΔΡΟ"

2. "Η ΛΙΜΝΟΘΑΛΑΣΣΑ ΤΩΝ ΟΜΟΡΦΩΝ ΟΝΕΙΡΩΝ"

3. "Η ΑΙΤΙΑ ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΓΛΑΡΟΣ"

4. "ΣΑΜΠΑ ΥΠΟ ΣΤΑΘΕΡΟ ΣΤΟΧΟ"

5. "...ΚΑΙ ΑΣ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΥΧΟΔΙΩΚΤΕΣ ΕΥΓΕΝΕΙΣ"

6. "ΤΑ ΚΕΦΑΛΙΑ ΤΩΝ ΜΑΝΙΤΑΡΙΩΝ"

7. "ΕΝΑΣ ΑΕΤΟΣ ΣΤΗ ΖΟΥΓΚΛΑ"

8. "ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΤΡΙΣΤΑΝ ΜΠΑΝΤΑΜ"

9. "Η ΚΟΝΓΚΑ ΤΗΣ ΜΠΑΝΑΝΑΣ"

10. "ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΗ ΜΠΑΪΑ"

Επεξεργασία από Ionas Aggelis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εγώ είπα οτι είναι άποψή μου πως το σχέδιο του Κόρτο είναι άσχημο, οπότε αγγίζουν κι εμένα τα περί οπών κλπ...

 

Νομίζω οτι στα πλαίσια της συζήτησης μπορούμε να εκφράσουμε τι μας αρέσει και τι όχι, και φυσικά δε χρειάζεται να διαβάσουμε ούτε μια σελίδα για να πούμε τη γνώμη μας για το σκίτσο. Απλά το βλέπουμε και λέμε "μου αρέσει" ή "δε μου αρέσει"...

Ούτε με αγγίζουν τα ποιητικά του στυλ "χάνεται στην ομίχλη γι'αυτό το ένα πόδι είναι μεγαλύτερο από το άλλο" κλπ.

 

Έχω μεγαλώσει με άπειρα κόμικς και από πολλές σχολές... Ποτέ δε ένιωσα την ανάγκη όμως να μάθω ποιός σχεδίασε τι. Αυτά άρχισα να τα νογάω από τότε που μπήκα στο Greek Comics (OK, κάποιους σχεδιαστές τους ήξερα από παιδί, πολύ λίγους όμως).

Τώρα αν ο Pratt είναι ιερή αγελάδα και δεν πρέπει να τον πιάνουμε στο στόμα μας αν δεν έχουμε διαβάσει πολλά και διάφορα, ίσως να είναι δεκτό κι αυτό. Κάτι μπορεί να μας διαφεύγει εμάς των υπολοίπων, το οποίο νομίζω δε θα πρέπει να μας αποτρέπει, από το να λέμε τη γνώμη μας για κάτι οφθαλμοφανές όπως είναι το σκίτσο...

 

:beer2:

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

@archon
Eίναι άτομα που μπαίνουν στο φόρουμ για να σχολιάσουν τα θέματα και είναι άτομα που μπαίνουν για να σχολιάσουν άλλα άτομα.
Δεν είναι πολλοί οι τελευταίοι. 2-3 όλοι κι όλοι. Κι ευτυχώς ο ένας έχει καιρό να φανεί.
Κρίμα που δεν υπάρχει επιλογή μπλοκαρίσματος όπως στο fb.
Θα μας είχε γλιτώσει από άσκοπες συζητήσεις κι αντιπαραθέσεις :)

 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Δε νομίζω να γίνεται αυτό σκόπιμα και μάλιστα από μέλη τα οποία έχουν προσφέρει πολλά και στο φόρουμ και στη Λέσχη.

Τα'χουμε ξαναπεί: Είμαστε εδώ μέσα από την αγάπη μας για τα κόμικς και δεν υπάρχει λόγος για διενέξεις.

 

Το να μην αρέσουν όλα σε όλους, είναι εξαιρετικά υγιές...

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

25 λεπτά πριν, laz33 είπε:

[...] Κρίμα που δεν υπάρχει επιλογή μπλοκαρίσματος όπως στο fb.
Θα μας είχε γλιτώσει από άσκοπες συζητήσεις κι αντιπαραθέσεις :)

 

Pro tip  

Screenshot_2.thumb.png.73640a34ba9962a750265f477d99c2cc.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ευτυχώς δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι. Κάποιοι παθιάζονται (ένας από αυτούς και εγώ, και σε τεράστιο βαθμό μάλιστα μερικές φορές), κάποιοι παθιάζονται και δεν μπορούν να το ελέγξουν δικαίως ή αδίκως. Η κουβέντα σχετικά με το σκίτσο του Πρατ μεταξύ ατόμων που μπορεί να το θεωρούν είτε άριστο, είτε συμπαθητικό είτε κάκιστο για μένα είναι πολύ εποικοδομητική και χαβαλετζίδικη. Ακόμα και όταν ανάβουν τα αίματα εντός πλαισίου έχει τον χαβαλέ του. 

 

Δεν χρειάζεται κανείς να χαλάει την καρδιά του για μελάνι και χαρτί, έχουμε όλοι αρκετή σκ***λα στην ζωή μας για να προσθέτουμε λίγη ακόμα. Το μέρος αυτό είναι για απόλαυση και μόνο, εμείς σαν διοικητική ομάδα πασχίζουμε και, πιστέψτε με, χαλάμε ώρες καθημερινά για να το διατηρήσουμε έτσι. Ώρες που θα μπορούσαμε να περνάμε με τις γυναίκες μας, τις γκόμενες μας, την οικογένεια μας και ο,τι άλλο κ****ντίζουμε να κάνουμε, ώρες που όλα τα υπόλοιπα μέλη τις έχουν κερδισμένες γιατί στο τέλος της μέρας (και καλώς υπάρχει αυτή η εντύπωση) ένα φόρουμ είναι. 

 

Από μέρους σας έχετε να κάνετε μόνο αυτό, είτε το σχέδιο του Πρατ είναι άθλιο είτε το καλύτερο όλων. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

18 λεπτά πριν, Θρηνωδός είπε:

Ευτυχώς δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι. Κάποιοι παθιάζονται (ένας από αυτούς και εγώ, και σε τεράστιο βαθμό μάλιστα μερικές φορές), κάποιοι παθιάζονται και δεν μπορούν να το ελέγξουν δικαίως ή αδίκως. Η κουβέντα σχετικά με το σκίτσο του Πρατ μεταξύ ατόμων που μπορεί να το θεωρούν είτε άριστο, είτε συμπαθητικό είτε κάκιστο για μένα είναι πολύ εποικοδομητική και χαβαλετζίδικη. Ακόμα και όταν ανάβουν τα αίματα εντός πλαισίου έχει τον χαβαλέ του.

Το αστείο/τραγικό της υπόθεσης είναι ότι μου έγινε επίθεση να μη σχολιάζω το σχέδιο του Πρατ από άτομο - που όπως το ίδιο έγραψε - δεν έχει σχέση με τον Κόρτο.
Φαντάσου να σχολίαζα κόμικ που κατέχει και του αρέσει.
Καλά, αν έγραφα κάτι αρνητικό για το Judge Dredd θα με έστελνε στο εκτελεστικό απόσπασμα, δεν το συζητώ :lol:

Άρα Θρηνωδέ για μένα αυτό δεν είναι θέμα παθιάσματος, αλλά εμμονής με το πρόσωπό μου λόγω παρελθοντικών συμβάντων :)

@PhantomDuck 
thanks, δεν είχα παρατηρήσει ότι υπήρχε τέτοια επιλογή.
Την επόμενη φορά που θα μου γίνει επίθεση χωρίς λόγο δεν θα κάτσω να σκάσω απαντώντας. Ξέρω τι θα κάνω :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Προσωπικές εμμονές θέλω να πιστεύω ότι δεν υπάρχουν. Μεγάλα παιδιά είμαστε όλοι, κοντραριζόμαστε γιατί είμαστε παθιασμένοι όλοι για αυτό που αγαπάμε. Δεν υπάρχει λόγος να αναλωνόμαστε στα ίδια. :beer: Καλή καρδιά από όλους, άμα ήμασταν όλοι μαζί στην λέσχη θα πίναμε μπυρονια και θα γελάγαμε, για αυτό είμαι σίγουρος :lol: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

@laz33 μόνο που είπαμε να λήξει το προσωπικό ζήτημα. Ας μην επανερχόμαστε :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διάβαζα ξανά τις 5 πρώτες σελίδες για να βρω εκείνη τη λίστα με τα τεύχη που θα κυκλοφορήσουν, μπάφιασα και τα παράτησα... Γιατί βρε παιδιά τις καίριες πληροφορίες δεν τις περνάει κάποιος στην παρουσίαση; Ακόμη δεν αναφέρεται το φύλλο που συνοδεύει τα τεύχη, που πολύ σωστά επισημαίνει ο Παναγιώτης στην 1η σελίδα! Αυτά είναι πολύ βασικά για να λείπουν από την παρουσίαση κι εδώ μέσα πλέον χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα... Παίζει να υπάρχουν και τέσσερις σελίδες με σχόλια για τα κακά της μετάφρασης και μόνο και άλλες δύο για τις τσακισμένες εκδόσεις... Πολύ ψηλά έχουμε βάλει τον πήχη για εκδόσεις που διανέμονται στα περίπτερα, λες και αυτά τα φαινόμενα δεν υπήρχαν δεκαετίες τώρα... Τα πρακτορεία (ένα πλέον) δε λυπούνται κανέναν και τίποτα και οι εκδότες δεν τους "βάζουν χέρι" διότι τους χρειάζονται. Πάρτε το χαμπάρι. Ερωτώ λοιπόν, για πόσα είναι τεύχη είναι ο προγραμματισμός; Δε ψάχνω παραπάνω, αρκετή ώρα έφαγα...

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6936
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

8 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

Διάβαζα ξανά τις 5 πρώτες σελίδες για να βρω εκείνη τη λίστα με τα τεύχη που θα κυκλοφορήσουν, μπάφιασα και τα παράτησα... Γιατί βρε παιδιά τις καίριες πληροφορίες δεν τις περνάει κάποιος στην παρουσίαση; Ακόμη δεν αναφέρεται το φύλλο που συνοδεύει τα τεύχη, που πολύ σωστά επισημαίνει ο Παναγιώτης στην 1η σελίδα! Αυτά είναι πολύ βασικά για να λείπουν από την παρουσίαση κι εδώ μέσα πλέον χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα... Παίζει να υπάρχουν και τέσσερις σελίδες με σχόλια για τα κακά της μετάφρασης και μόνο και άλλες δύο για τις τσακισμένες εκδόσεις... Πολύ ψηλά έχουμε βάλει τον πήχη για εκδόσεις που διανέμονται στα περίπτερα, λες και αυτά τα φαινόμενα δεν υπήρχαν δεκαετίες τώρα... Τα πρακτορεία (ένα πλέον) δε λυπούνται κανέναν και τίποτα και οι εκδότες δεν τους "βάζουν χέρι" διότι τους χρειάζονται. Πάρτε το χαμπάρι. Ερωτώ λοιπόν, για πόσα είναι τεύχη είναι ο προγραμματισμός; Δε ψάχνω παραπάνω, αρκετή ώρα έφαγα...

 

Για 13 τεύχη.

 

Τα 2 της αδημοσίευτης ιστορίας και 11 για τις 21 20σελιδες ιστορίες του Pif gadget.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

13 τεύχη θα εκδοθούν συνολικά. Καλύπτουν τα βιβλία: "Στον Αστερισμό του Αιγόκερω", "Ο Αετός της ζούγκλας", "Βουντού για τον κύριο Πρόεδρο", "Κέλτικα" και "Αιθιοπικά" καθώς και τη νέα περιπέτεια "Κάτω από τον ήλιο του μεσονυκτίου" που δημοσιεύτηκε στα 2 πρώτα τεύχη.

Μετά τα 2 πρώτα τεύχη έχουμε 2 20σέλιδες ιστορίες σε καθε τεύχος! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

@Mandrake 

 

Τα τεύχη που πρόκειται να εκδοθούν εδώ κι εδώ   :tik:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σας ευχαριστώ πολύ όλους! :best:Ενημερώνω το αρχείο μου που έχει μείνει πολύ πίσω (δεν είχα περάσει καμία αγορά απ' τα τέλη του 2017, ούτε από εφημερίδες, ούτε τευχάκια εκτός, ούτε graphic novels, ούτε τίποτα... Τα περνούσα μονάχα στη βάση του Greekcomics (και όσα υπάρχουν και μπορώ να περάσω, βέβαια!)) και έφτασα να διαβάζω 5 σελίδες (ξανά ορισμένες) χωρίς να βρίσκω το ζητούμενο... Δεν αγχώνομαι, από εφημερίδες μου τα κρατάνε πάντα, αλλά να περάσω μπροστά κάποια στοιχεία για να μην τα έχω μετά. Η σειρά που διανεμηθούν άλλαξε όμως πολύ. Δε θα βάλω τίτλους για την ώρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Μιας και η Αυτού Μεγαλειότης Βασιλιάς των Κομικς παραθερίζει στα θερινά ανάκτορα ,κάποιος πρέπει να κάνει τη βρώμικη δουλειά της ενημέρωσης !

Κυκλοφόρησε λοιπόν ήδη στο κέντρο της Αθήνας φρέσκος φρέσκος και λαχταριστός   ο 8ος τόμος της σειράς με τίτλο " Ο Αγγελος στο παράθυρο της Ανατολής".

 

Να το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλό του :

 

Το εξώφυλλο προστέθηκε στο πινακάκι της παρουσίασης.   

 

 

Την άλλη Κυριακή το 9ο album "Κάτω από τη σημαία του χρήματος ". :)

 

 

korto next.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.