Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ήθελα να ήξερα γιατί βάζουν το βιβλίο οριζόντια και το κόμικ κάθετα, με αποτέλεσμα να τσακίζεται η ράχη του κόμικ έτσι όπως πετάνε τα πακέτα κατά τη μεταφορά. Δεν μπορούν να βάλουν και τα δυο είτε οριζόντια είτε κάθετα, για να μην παθαίνει ζημιά το κόμικ; Πρέπει κάποιος να τους το πει, γιατί αυτά είναι κόμικ για συλλογή και όχι "το διαβάσαμε και το πετάμε στην ανακύκλωση". Άλλωστε έχουν και τιμούλα πάνω, οπότε μετά θα πωλούνται από το site των εκδόσεων ή/και από περίπτερα. Τσακισμένα θα τα πουλάνε 5,90€;

 

Πάντως βρήκα καλό αντίτυπο, το ξεφύλλισα, ξετρελάθηκα, αλλά το έβαλα αμέσως στο ράφι του, γιατί θέλω να το διαβάσω μαζί με το δεύτερο μέρος. Επίσης, θα τσιμπήσω και όλα τα υπόλοιπα τομάκια, και ας έχω ήδη τις περισσότερες ιστορίες από Μαμούθ Κόμιξ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 383
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  25017
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  33
  • Reputation:   198
  • Achievement Points:  33
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4366 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

καλά ρε παιδιά.. για το ότι βάζουν τον κόρτο σε συνέχειες δεν θα τους γιουχάρετε κάπως;...

 

από τη στιγμή που το δίνουν ως προσφορά σε εφημερίδα, ξεχάστε να ξανα εκδοθεί αυτόνομα για πολλά χρόνια.. έχουν δικαίωμα να κάνουν τέτοιες σαχλαμάρες και να τα βγάζουν σε συνέχειες; ιεροσυλία είναι..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

2 ώρες πριν, BladeRunner1992 είπε:

Ήθελα να ήξερα γιατί βάζουν το βιβλίο οριζόντια και το κόμικ κάθετα, με αποτέλεσμα να τσακίζεται η ράχη του κόμικ έτσι όπως πετάνε τα πακέτα κατά τη μεταφορά. Δεν μπορούν να βάλουν και τα δυο είτε οριζόντια είτε κάθετα, για να μην παθαίνει ζημιά το κόμικ;

Λογικά το κάνουν για να μην κρύβει το ένα τ΄άλλο και να φαίνονται και τα δύο.
Θα μπορούσαν όμως να είχαν από κάτω το Κόρτο και πάνω το βιβλίο.
Το βιβλίο φαίνεται πιο ανθεκτικό και ίσως δεν τσαλακωνόταν τόσο.


Πάντως εμένα, πέρα απ΄το ελαφρύ τσάκισμα στη ράχη που ανέφερε ο Θρηνωδός, έχει και "κυματιστές" σελίδες τώρα που το είδα από πάνω.
Τίμια έκδοση για εφημερίδα, δεν μπορώ να πω, αλλά κακά τα ψέματα είναι έκδοση εφημερίδας και φαίνεται :thinking:


Προσωπικά δεν είμαι τρελός φαν του Κόρτο, οπότε δεν με πειράζει τόσο να το έχω σε τέτοια κατάσταση.
Όμως σε κόμικ πιο αγαπημένου μου ήρωα, θα ήμουν απαιτητικός και θα χαλιόμουν :cold:

 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

17 λεπτά πριν, ernie pike είπε:

καλά ρε παιδιά.. για το ότι βάζουν τον κόρτο σε συνέχειες δεν θα τους γιουχάρετε κάπως;...

 

από τη στιγμή που το δίνουν ως προσφορά σε εφημερίδα, ξεχάστε να ξανα εκδοθεί αυτόνομα για πολλά χρόνια.. έχουν δικαίωμα να κάνουν τέτοιες σαχλαμάρες και να τα βγάζουν σε συνέχειες; ιεροσυλία είναι..

 

Μονο η πρωτη ιστορια που ειναι αδημοσιευτη, ειναι σε δυο μερη, τα υπολοιπα θα ειναι μικρες αυτοτελεις ιστοριες. :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Σκέψη προς συζήτηση  : Μου φαίνεται ότι δεν έπρεπε να βγει το συγκεκριμένο σε εφημερίδα. Από ότι μαθαίνουμε το Εκουατόρια πήγε πολύ καλά σε πωλήσεις. Γιατί να μην βγάλει αυτόνομα και σε ένα τόμο τον Ήλιο και τα υπόλοιπα σε εφημερίδα; Ως ακυκλοφόρητο, σίγουρα θα πούλαγε και αυτό εξίσου καλά. Και θα δινόταν και ένα push στο να αγοράσουν και τις εφημερίδες για τα υπόλοιπα.

 

Όλα αυτά βέβαια σε περίπτωση που το δεχόταν η εφημερίδα.

 

Τι λέτε;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25017
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  33
  • Reputation:   198
  • Achievement Points:  33
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4366 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

από τη στιγμή που βγήκε σε εφημερίδα, τελείωσε πλέον για πολλά χρόνια.. δεν πρόκειται να ξαναβγεί σε ελληνική έκδοση..

 

αυτά έχουν οι προσφορές.. ό,τι είχε δώσει π.χ. το βήμα σε μυθιστορήματα, δεν εκδόθηκε από εκδότες.. σου λέει όσοι ήταν να το πάρουν, το πήραν

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

48 λεπτά πριν, Dredd είπε:

Σκέψη προς συζήτηση  : Μου φαίνεται ότι δεν έπρεπε να βγει το συγκεκριμένο σε εφημερίδα. Από ότι μαθαίνουμε το Εκουατόρια πήγε πολύ καλά σε πωλήσεις. Γιατί να μην βγάλει αυτόνομα και σε ένα τόμο τον Ήλιο και τα υπόλοιπα σε εφημερίδα; Ως ακυκλοφόρητο, σίγουρα θα πούλαγε και αυτό εξίσου καλά. Και θα δινόταν και ένα push στο να αγοράσουν και τις εφημερίδες για τα υπόλοιπα.

 

Όλα αυτά βέβαια σε περίπτωση που το δεχόταν η εφημερίδα.

 

Τι λέτε;

Εγώ συμφωνώ απόλυτα, και αυτό είχα προτείνει στον εκδότη Λεωκράτη Ανεμοδουρά. Έπειτα η ιστορία είναι 78 σελίδων, και οι 84 σελίδες του άλμπουμ δεν είναι και τεράστιο νούμερο.

 

Ως φαν του Κόρτο διαφωνώ σε μερικά σημεία αρκετά. Αρχικά, το γεγονός που αναφέρθηκε που η αδημοσίευτη μπήκε σε 2 μέρη, αλλά και που είναι στις 40 σελίδες μόνο όλα τα άλμπουμ. Για να έχουμε πιο πολλές σελίδες αφιέρωμα, και να μην είναι εντελώς περιορισμένο το κάθε τεύχος λόγω των λίγων σελίδων θα έπρεπε να είναι περισσότερες. Έστω 48 να έβαζαν με 4-6 σελίδες αφιέρωμα θα συμφωνούσα! Ή 64 για μπαίνουν 3 ιστορίες αντί για 2 από τις short αυτοτελείς (που θα μπουν από το #3 και μετά). Μακάρι να είχαν γίνει έτσι.

Αλλά πρέπει να κιόλας να μην κράζουμε συνεχώς. Και αυτό που πήραμε είναι ικανοποιητικό.

Επεξεργασία από Ionas Aggelis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20237
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η ιστορία είναι πολύ καλή, μάλλον έπρεπε να βγει σε αυτόνομο άλμπουμ.

 

Άσχετο: Κε Λαοκράτη υπάρχουν και έγχρωμες ιστορίες του Ken Parker, ρίξτε καμιά ματιά και από κει, 40 χρόνια Ζαγκορ και Κάπτεν Μίκυ πήξαμε, να δούμε και κάτι καινούργιο για εμάς....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

@Dredd Αυτή είναι η «λογική περιπτέρου» που λέγαμε τις προάλλες. ;) Προσωπικά, αν δεν είχα τόσο hype για το κόμικ, θα προτιμούσα να δώσω έξι ευρώ μεθαύριο, παρά τέσσερα τώρα. Έτσι ίσως βοηθούσα και περισσότερο την εκδοτική. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Κακη προσφορα. Θα πρεπε να εχει χοντρο εξωφυλλο και ολοκληροι οι τομοι και μαλιστα να ειναι δυο ή τρεις μαζι δηλ γυρω στις 300 τουλαχιστον σελιδες με καθε εφημεριδα για να αξιζει η προσφορα.  Και με την εκδοση των 2 ευρω γιατι 4,25 ειναι πολλα.

 

Μην τα παρετε παιδια. Δωστε κατι παραπανω να τα παρετε μεταχειρισμενα σε "συλλεκτικη" τιμη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32804
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  29
  • Reputation:   242
  • Achievement Points:  29
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

9 ώρες πριν, Θρηνωδός είπε:

4 περίπτερα γύρισα για να βρω αντίτυπο της προκοπής. 4. Τραγικό. Όλα ρημαδιασμένα στις ράχες από το βιβλίο που είχε μέσα το πακέτο και έκανε γωνία και το στράβωσε. Τελικά πήρα το λιγότερο ρημάδι που παρόλα αυτά είναι τσιγκελωτό σαν μουστάκι. 

 

Ντάξει είπαμε, αν είναι να χαλάσω και ένα τάληρο ακόμα σε βενζίνες για να βρω ένα φυσιολογικό τεύχος, περιμένω να βγει με τα 5.90 να κάνω την δουλειά μου. Έλεος δηλαδή. 

Με πρόλαβες .. το ίδιο ήθελα να γράψω... όπου κοίταξα έτσι τα είχανε βάλει στην εφημερίδα..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

54 λεπτά πριν, albertus magnus είπε:

Κακη προσφορα. Θα πρεπε να εχει χοντρο εξωφυλλο και ολοκληροι οι τομοι και μαλιστα να ειναι δυο ή τρεις μαζι δηλ γυρω στις 300 τουλαχιστον σελιδες με καθε εφημεριδα για να αξιζει η προσφορα.  Και με την εκδοση των 2 ευρω γιατι 4,25 ειναι πολλα.

 

Μην τα παρετε παιδια. Δωστε κατι παραπανω να τα παρετε μεταχειρισμενα σε "συλλεκτικη" τιμη.

Με το μπαρδόν αλλά δεν υπάρχουν λόγια για να πω πόσο πολύ διαφωνώ. Όποιος θέλει προσφορές ας πάει στα Lidl. Απογοητεύομαι όταν αντιμετωπίζεται ένα από τα 10 καλύτερα κόμικ στην ιστορία της 9ης τέχνης ως αντικείμενο προσφοράς, αλλά από την πλευρά του επιχειρηματία μπορώ να το κατανοήσω και σε κάποιο βαθμό να το δεχθώ.

 

Εκεί όμως που εξανίσταμαι είναι όταν βλέπω εκφράσεις ευγνωμοσύνης, από κομιξόφιλους και κούνημα του δαχτύλου σε όποιους λένε το αυτονόητο. Ότι κάθε τόμος Corto Maltese πρέπει να εκδοθεί όπως του αρμόζει. Και σε δεύτερη φάση και εάν και εφόσον και επειδή ας βγει σε εφημερίδες, σε γαριδάκια, σε ότι θέλει.

 

Και για να κάνω πιο σαφή τη θέση μου, ΜΑΚΑΡΙ να βγει σε μονό τόμο και επίπεδο Equatoria ο Ήλιος του Μεσονυχτίου σε τιμή περί τα 15 ευρώ (όπου και τοποθετώ τη λογική του εμπορική αξία). ΜΑΚΑΡΙ! Και μόλις βγει θα δώσω τα 2 τευχάκια ΤΖΑΜΠΑ σε όποιον προλάβει να τα ζητήσει. Και αυτό είναι δέσμευση. ΤΖΑΜΠΑ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Θενκς Σταύρο. :) Το respect που σου έβαλα δεν είναι αρκετό. 

 

Προσωπικα δεν ξανά αγοράζω την προσφορά από την εφημερίδα για να έχω αποτέλεσμα σαν αυτό 

 

E62576DD-9AA3-43EE-8E50-F76FB8BA605D.jpeg

 

οποίος θέλει να έχει αυτό και δεν τον ενδιαφέρει ας δώσει τα 4.25 και be my guest. 

 

Αν ενάμιση ευρώ παραπάνω κάνει την διαφορά μεταξύ νορμαλ κόμικ και τσαλακωμενου υλικού για κολάζ, δεν το σκέφτομαι καν. Κάποιοι από μας θελουμε αυτά που παίρνουμε και πληρώνουμε για καινούργια, να είναι καινούργια. Και ας κοστίσουν κάτι παραπάνω :) Όπως λέει ο αποπανω δεν είναι πολυτέλεια, είναι το αυτονόητο. 12 και 15 και 18 ευρώ για έναν τόμο στιλ εκουατορια χίλιες φορές από αυτό το πραμα που έπιασα και μου αφαίρεσε όλο τον χτεσινό ενθουσιασμό για την κυκλοφορία. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  241
  • Reputation:   864
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  148

@Θρηνωδός Απ' ότι βλέπω τα νερά του χαρτιού του εσωτερικού είναι σωστά. Στο εξώφυλλο όμως τα νερά μάλλον είναι ανάποδα. Ευχαριστημένοι να είμαστε που δεν είναι πιο χοντρό το εξώφυλλο και δεν είναι ανάποδα και τα νερά του εσωτερικού, γιατί μετά από λίγη υγρασία θα είχε μπόλικο κυματισμό η ράχη και θα έκανε κρακ κρακ όταν θα άνοιγε. Αλλού φτιάχνεται το χαρτί, αλλού τυπώνεται, αλλού δένεται, και αλλού καταλήγει, οπότε προκύπτουν αυτά όταν η ράχη πακτώνεται με κόλλα και τα νερά δεν είναι όλα παράλληλα σε αυτή. Επίσης, το Fujitsu μειώνει πολύ την υγρασία:)

 

humidity.thumb.PNG.a2af3b380db734fed3b89e84739ea359.PNG

Επεξεργασία από Otis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33861
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

14 ώρες πριν, Ionas Aggelis είπε:

Αν δεν γελιέμαι, στο "Κάτω από τον Ήλιο του Μεσονυκτίου" έχουμε ένα γνωστό πρόσωπο να εμφανίζεται. Τον Ρας (που εμφανίζεται στις πρώτες 5 σελίδες) τον έχουμε ξαναδεί στην ιστορία "Η Κρυφή Αυλή του Μυστηρίου" (στα γαλλικα "En Sibérie"). Πέρα από τη φυσιογνωμική απόδειξη, ο Κόρτο του λέει πως "για Ρώσος , δεν αντέχεις το κρύο...". Νομίζω πως δεν χρειάζονται άλλες αποδείξεις...:)

Ρας είναι ο Ρασπούτιν. Κεντρικό πρόσωπο της σειρά από την αρχή της κιόλας!!!

 

Λοιπόν κάποια σχόλια και από εμένα.

 

Καλή έκδοση που τιμάει τα λεφτά της αν και με χαλάει η κακοποίησή της. Μπράβο πάντως στον εκδότη για την επιλογή του Κόρτο! Με χαλάει λίγο που είναι μισό μισό αλλά χαλάλι.

Η ιστορία σαν ιστορία μου άρεσε, αλλά δεν με ξετρέλανε. Είχε κάποιες σελίδες αργές, που δεν πρόσφεραν τίποτε.

Σχετικά με το χρώμα τώρα. Γενικά, όπως έγραψα πιο πάνω, θα πάρω και τα υπόλοιπα, παρόλο που τα έχω όλα από τη ΜΑΜΟΥΘ, για να τα δω χρωματισμένα. Το Εκουατορία είχε φοβερά χρώματα που έδωσαν στην ιστορία! Εδώ όμως το χρωματικό αποτέλεσμα δεν μου άρεσε. Βασικά δεν δίνει κάτι σε σχέση με το ασπρόμαυρο νομίζω. Πολύ Flat χρωματική προσέγγιση. Σε κάποιες σελίδες αντί να έχουμε άσπρο φόντο με μαύρα μελάνια, έχουμε κίτρινο φόντο με μαύρα μελάνια!!

 

 

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  731
  • Reputation:   6922
  • Achievement Points:  745
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2925 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Με μεγάλη ανυπομονησία και ενθουσιασμό το αγόρασα Σάββατο βράδυ.

 

Με άφησε πολύ ικανοποιημένο ως ιστορία μεχρι στιγμής, καλός Κόρτο, ταξιδιάρης και ονειροπόλος.

Ψάχνει παλιές ερωμένες και χαμένους θησουρούς στα πέρατα του κόσμου...

 

Για έκδοση εφημερίδας πολύ καλή, όμως για τη βιβλιοθήκη υστερεί σημαντικά..

Θα προτιμούσα να εκδοθεί σαν αυτοτελές άλμπουμ το συγκεκριμένο για να γίνει σετ με το Εκουατόρια, τα άλλα ασ εβγαιναν σαν ενθετα εφημερίδας.

 

Το αγόρασα 3 φορές, τα αντίτυπα και τα 3 ήταν λίγο τσαλακωμένα στην ράχη. Μου άρεσε που τα άπλωσα στον καναπέ μαζί με τα Μαμούθ, και τα IDW και έγινε ένας Κορτοχαμός.

 

Άντε καλή άρχη και ελπίζω στα Άπαντα του Κόρτο πρώτα και μετά στα Άπαντα του Πρατ από τις εκδόσεις Μικρώς Ήρως!!!.

Λεοκράτη σε ευχαριστούμε, πάντα τέτοια, είσαι η ευχάριστη εξαίρεση στην Ελλάδα της μιζέριας και της κρίσης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3950 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μια καλή και ακρως εμπορική ιδέα θα ήταν να καθιερωθεί ένα ετήσιο συλλεκτικό ημερολογιο με τους ήρωες των εκδόσεων Ανεμοδουρά με διαφορετικές εικόνες ανα έτος 

 

Λεοκρατη δρομολογησε το και δεν νομίζω να βγεις χαμενος από αυτό 

Επεξεργασία από Σκρουτζ μακ Ντακ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

corto_01.thumb.jpg.39c10751e9df3ee0dac7123bd6dc1345.jpg

 

 

είμαι πολύ χαρούμενος,

 

απίστευτη έκδοση, είχα σκοπό ν αρχίσω να παίρνω τα κορτο κάποια στιγμή και αυτή η κίνηση μου λύνει τα χέρια χαχα

γουστάρω να βλέπω γνωστά κομικς στο περίπτερο, πως να το κάνουμε.. φτάνει πια με όλο αυτό το παραμυθάκι "πολυτελής έκδοση βιβλιοθήκης" κτλ

χάνουμε την ουσία, κόμικς μόνο στα βιβλιοπωλεία πιστεύω ότι είναι κατάντια χαχα

οκ δεν παρεξηγώ όσους έχουν διάθεση για κράξιμο, η λιτσα μας είχε ενημερώσει για τον ανάδρομο έρμη, είναι και οι δύσκολες μέρες :lol:

 

νομίζω το γουστάρω καλύτερα και απο τα hc της disney που έδιναν, εκείνα δεν πρόκειται  να διαβαστούν ποτέ, ενώ αυτό είναι άλλη φάση

ελπίζω και σε άλλες τέτοιες εκδόσεις αργότερα με γνωστούς ήρωες μέσω εφημερίδων!!! :D:beer: 

  • Like 10
  • Respect 2
  • Αστείο 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Bλέπω και του Θρηνωδού έχει κυματιστές σελίδες, άρα δεν έτυχε στο δικό μου αντίτυπο μόνο.
Και βασικά έχω την εντύπωση ότι όταν το πήρα δεν ήταν έτσι.
Άρα μάλλον λόγω υγρασίας, που είπε ο Otis, πήραν τέτοια κλίση οι σελίδες :thinking:

Ήθελα και κάτι να ρωτήσω μιας και δεν έχω το Εκουατόρια.
Η έκδοση είναι ίδιας ποιότητας με τον Ήλιο του Μεσονυκτίου; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  731
  • Reputation:   6922
  • Achievement Points:  745
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2925 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Πριν από 1 ώρα, laz33 είπε:

Bλέπω και του Θρηνωδού έχει κυματιστές σελίδες, άρα δεν έτυχε στο δικό μου αντίτυπο μόνο.
Και βασικά έχω την εντύπωση ότι όταν το πήρα δεν ήταν έτσι.
Άρα μάλλον λόγω υγρασίας, που είπε ο Otis, πήραν τέτοια κλίση οι σελίδες :thinking:

Ήθελα και κάτι να ρωτήσω μιας και δεν έχω το Εκουατόρια.
Η έκδοση είναι ίδιας ποιότητας με τον Ήλιο του Μεσονυκτίου; :thinking:

 

Φίλε laz33 το Εκουατόρια είναι ποιότητα βιβλιοπωλείου, όχι περιπτέρου. 30% καλύτερο εξώφυλλο και χαρτί από Cinebook.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31905
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  34
  • Reputation:   271
  • Achievement Points:  34
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2657 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Δε μπορώ να το εξηγήσω σας έχουν καταραστεί όλους εδώ μέσα; γιατί όλοι κάνετε παράπονα για χτυπημένα κόμικ όταν είναι προσφορά σε εφημερίδα, ενώ εγώ ποτέ δε είχα θέμα, όλα όσα έχω πάρει τα βρίσκω πάντα σε πολύ  καλή κατάσταση 

  • Like 12
  • Διαφωνώ 1
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πριν από 1 ώρα, limperis είπε:

Δε μπορώ να το εξηγήσω σας έχουν καταραστεί όλους εδώ μέσα; γιατί όλοι κάνετε παράπονα για χτυπημένα κόμικ όταν είναι προσφορά σε εφημερίδα, ενώ εγώ ποτέ δε είχα θέμα, όλα όσα έχω πάρει τα βρίσκω πάντα σε πολύ  καλή κατάσταση 

Προσωπικά δεν είπα για χτυπημένο, είπα για τσαλακωμένο με "κυματιστές" σελίδες.
Δες τη φωτογραφία του Θρηνωδού(κάπως έτσι έχει γίνει και το δικό μου αντίτυπο) και πες μου ειλικρινά πως χαρακτηρίζεις αυτήν την κατάσταση.
Αντικειμενικά πάντως δεν θεωρείται MINT ή NEAR MINT, όπως θα έπρεπε να συμβαίνει για καινούριο τεύχος.
Ίσως ούτε VERY FINE. 
Και λέω αντικειμενικά γιατί υπάρχουν σαφείς κανόνες που ορίζουν την κατάσταση ενός κόμικ.

Αλλιώς βγάλε μια φωτογραφία και στείλε μας το δικό σου αντίτυπο να δούμε τι θεωρείς "πολύ καλή κατάσταση" που έγραψες ότι το πήρες :)

Εdit: Ανεβάζω φωτό με το δικό μου τεύχος, που θα μπορούσε άνετα να πρωταγωνιστεί σε διαφήμιση Ruffles :lol:

yyy.thumb.JPG.0b1800880b8bc7dda9317ddc04b9ab39.JPG  yy.thumb.JPG.929581040c29b271e15be76d90dafa40.JPG 
 

yyyy.thumb.JPG.ae98b5818f18bfacde5e8640ceec6770.JPG

 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

12 hours ago, Kurdy Malloy said:

Με το μπαρδόν αλλά δεν υπάρχουν λόγια για να πω πόσο πολύ διαφωνώ. Όποιος θέλει προσφορές ας πάει στα Lidl. Απογοητεύομαι όταν αντιμετωπίζεται ένα από τα 10 καλύτερα κόμικ στην ιστορία της 9ης τέχνης ως αντικείμενο προσφοράς, αλλά από την πλευρά του επιχειρηματία μπορώ να το κατανοήσω και σε κάποιο βαθμό να το δεχθώ.

 

Εκεί όμως που εξανίσταμαι είναι όταν βλέπω εκφράσεις ευγνωμοσύνης, από κομιξόφιλους και κούνημα του δαχτύλου σε όποιους λένε το αυτονόητο. Ότι κάθε τόμος Corto Maltese πρέπει να εκδοθεί όπως του αρμόζει. Και σε δεύτερη φάση και εάν και εφόσον και επειδή ας βγει σε εφημερίδες, σε γαριδάκια, σε ότι θέλει.

 

Και για να κάνω πιο σαφή τη θέση μου, ΜΑΚΑΡΙ να βγει σε μονό τόμο και επίπεδο Equatoria ο Ήλιος του Μεσονυχτίου σε τιμή περί τα 15 ευρώ (όπου και τοποθετώ τη λογική του εμπορική αξία). ΜΑΚΑΡΙ! Και μόλις βγει θα δώσω τα 2 τευχάκια ΤΖΑΜΠΑ σε όποιον προλάβει να τα ζητήσει. Και αυτό είναι δέσμευση. ΤΖΑΜΠΑ.

 

 

Δεν ξερω αν ολα οσα γραφεις αναφερονται σε μενα αλλα αφου εκανες παραθεση το μηνυμα μου ετσι το παιρνω. Εγω εγραψα το μηνυμα μου (προφανως ειρωνικο) γιατι και εγω εξανισταμαι οταν καποιοι ανθρωποι δεν εκτιμουν τιποτα και που δεν σκεφτονται τους αλλους που στην Ελλαδα της κρισης ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ να πληρωσουν πανακριβες εκδοσεις και εφοσον ειναι εξαντλημενες δεν υπαρχει τροπος να το διαβασουν καπως αλλιως. Το γεγονος δε οτι καποιος εκανε λογαριασμο στο φορουμ μονο και μονο για να κραξει τη συγκεκριμενη προσφορα και να γραψει δυο μηνυματα δεν το σχολιαζω περαιτερω.

 

Συμφωνω και εγω οτι ειναι εξαιρετικο κομικ το Κορτο Μαλτεζε  και του αξιζουν τα καλυτερα ομως μηπως δεν τραβαει μια τετοια εκδοση εδω?? Μηπως ειστε στο λογιστηριο του Ανεμοδουρα για να κρινετε γιατι και πως πηρε την αποφαση να το δωσει σε εφημεριδα και κομμενο στα δυο κατι ακυκλοφορητο μαλιστα?? Προφανως ειχε τους λογους του και προφανως ξερει καλυτερα απο μας ποσο καλα πηγε ή οχι η Εκουατορια.. Παντως για οσους ξεχνανε οι πρωτες εκδοσεις της Μαμουθ κομμενες ηταν και αυτες και η Σαμαρκανδη μαλιστα στα 3. Η καλυτερη εκδοση για εμενα ηταν η Μπαλαντα αλμυρης θαλασσας με την εξωφυλλαρα την χοντρη. Το γεγονος ομως οτι την πηρα απο το παζαρι βιβλιου μηπως λεει κατι για το ποσο τραβανε εδω στην Ελλαδα τετοιες εκδοσεις? Εκτος αν οι εκδοτες γινανε φιλανθρωποι και θελανε να δωσουν Κορτο στο λαο ετσι για την ψυχη της μανας τους.

 

Τελος να πω οτι οι προσφορες στο LIDL ή σε αλλα σουπερ μαρκετ στην εποχη μας ειναι το μονο που χωριζει καποιους ανθρωπους απο την ζητιανια και τους προσφερει στοιχειωδη διαβιωση. Ευχομαι στη ζωη σας (αλλα και σε μενα) να σας πηγαινουν παντα ολα καλα και να εχετε αρκετη ανεση ωστε να αγοραζετε οτι επιθυμειτε ειτε ειναι φαγητο ειτε υπογραφη του Φρανκ Μιλλερ ειτε πανακριβη συλλεκτικη εκδοση δερματοδετη κτλ Αλλα μην κοροιδευτε και υποτιματε οσους δεν εχουν.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Δε μου αρέσει να κάνουμε στείρα αντιπαράθεση, απλά να σημειώσω ότι φάσκεις και αντιφάσκεις. Όλα όσα γράφεις παραπάνω έρχονται σε αντίθεση με το: 

14 ώρες πριν, albertus magnus είπε:

Κακη προσφορα. Θα πρεπε να εχει χοντρο εξωφυλλο και ολοκληροι οι τομοι και μαλιστα να ειναι δυο ή τρεις μαζι δηλ γυρω στις 300 τουλαχιστον σελιδες με καθε εφημεριδα για να αξιζει η προσφορα.  Και με την εκδοση των 2 ευρω γιατι 4,25 ειναι πολλα.

 

Αν γράφεις κάτι ειρωνικά, συνέχισέ το ειρωνικά. Αλλιώς το μόνο που γίνεται είναι ένας αχταρμάς χωρίς νόημα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

3 min ago , Kurdy Malloy said:

Δε μου αρέσει να κάνουμε στείρα αντιπαράθεση, απλά να σημειώσω ότι φάσκεις και αντιφάσκεις. Όλα όσα γράφεις παραπάνω έρχονται σε αντίθεση με το: 

 

Αν γράφεις κάτι ειρωνικά, συνέχισέ το ειρωνικά. Αλλιώς το μόνο που γίνεται είναι ένας αχταρμάς χωρίς νόημα.

 

 

Ολο ειρωνικο ηταν αυτο το μηνυμα. Προφανως τα 4,25 μια χαρα τιμη ειναι και ειναι και η στανταρ της κυριακατικης εφημεριδας.  Δεν εχω κουραγιο τωρα να σου κανω μαθημα Ελληνικων.

 

Απλα να συμπληρωσω οτι εγω δεν κουνησα το δαχτυλο ποτε σε κανενα.  Οπως πχ κανανε σε μενα εδω μεσα επειδη ειπα οτι δεν μου αρεσει το Μικυ Μαους. Και για αυτο δεν γραφτηκα στο κλαμπ Ντισνευ. Και επειδη δεν γουσταρω και εγω τις αντιπαραθεσεις δεν ξαναγραφω και σε αυτο το thread να τελειωσει η υποθεση.

 

Εγω χαιρομαι πολυ που θα διαβασω κατι που μεχρι τωρα δεν υπηρχε η δυνατοτητα. Τελος. Εσας που δεν σας αρεσει παρτε τηλ τον Λεωκρατη και ζητηστε του εξηγησεις.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Έχουμε μπερδέψει το "αναίτιο κράξιμο" με το δικαιολογημένο παράπονο. Μήπως να μην τολμάμε να αναφέρουμε τα αρνητικά μιας έκδοσης σε επίπεδο διανομής επειδή φαινόμαστε πικρόχολοι και τσίπιδες; :) Ή μήπως δεν έχουμε δικαίωμα επειδή *άκουσον άκουσον* γουστάρουμε πιο ποιοτικές εκδόσεις σε κάποια πράγματα; 

 

Σαν Αλέξανδρος είμαι πολλές φορές ελαστικός παραπάνω απ'όσο πρέπει γιατί κρίνω με τα δεδομένα της χώρας και της πορείας των εκδόσεων, χωρίς να βγάζω χολή για πράγματα που έξω οι αναγνώστες (όχι οι περιστασιακοί) θα τα έβλεπαν και θα γέλαγαν. :) Η έκδοση σαν έκδοση είναι μια χαρά, η διανομή όμως κάκιστη τουλάχιστον στην Ρόδο. Το τελικό αποτέλεσμα όμως που εγώ σαν αγοραστής θα κρίνω ήταν κακό, και αυτό είναι γεγονός και όχι άποψη. 

 

Στα του κόμικ, έχω διαβάσει την μισή ιστορία μέχρι στιγμής και την θεωρώ πολύ ανώτερη από το Εκουατόρια, κάτι μεταξύ αυτού και του Πραττ. Την ευχαριστιέμαι πολύ τώρα που μπορώ επιτέλους να την διαβάσω στην γλώσσα μου και χαίρομαι πολύ που επιλέχθηκε για έκδοση, ανεξαρτήτως επακόλουθων. 

 

:alex: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Το πρόβλημα δημιουργείται Αλέξανδρε όταν αναφερόμαστε σε κάποιον εκδότη και τον λέμε (επανειλλημένως) "Λεωκράτης". Μπορεί να είναι φίλος σας, μπορεί να είναι και γαμώ τα παιδιά, μπορεί να έχει πάει πολύ μπροστά το κόμικ στην Ελλάδα του 2018, αλλά για τον πελάτη είναι, ήταν και θα είναι "Εκδόσεις Μικρός Ήρως". Αν είναι Λεωκράτης δημιουργείται μία στρέβλωση στην οπτική μας, ελπίζω να είναι περιτό να πρέπει να αναλύσω πόσο και γιατί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

@albertus magnus Επέτρεψε μου να σου πω ότι λαϊκίζεις σε απίστευτο βαθμό. Τι σχέση έχει το επίπεδο διαβίωσης κάποιων ανθρώπων με ένα χόμπυ όπως τα κόμικς; Επειδή, δυστυχώς, κάποιοι συνάνθρωποι μας δυσκολεύονται να επιβιώσουν, πρέπει να σταματήσουν να υπάρχουν κόμικς. Ή επιτρέπεται μόνο να υπάρχουν κόμικς σε κακή ποιότητα; Ή σε μέτρια ποιότητα; Και ποιος θα ορίζει αυτή τη ποιότητα; Με τη δική σου λογική θα μπορούσε να εκδοθεί και σε 10 τεύχη των 5 σελίδων και να στοιχίζει 50 λεπτά. Ή μήπως 8 τεύχη; Ή μήπως 5 10σέλιδα και 5 2σέλιδα. Δεν υπάρχει καμία λογική σε αυτό που ισχυρίζεσαι. Και δεν υπάρχει γιατί όσα έγραψες, μαζί και αυτά που έγραψα εγώ σε αυτή τη παράγραφο, είναι αυθαίρετα.  Εσύ πιστεύεις ότι €4 ευρώ είναι λογική τιμή, άλλος θα πει €2, άλλος θα πει €8 και πάει λέγοντας. Κοινώς, ότι κατεβάζει η κούτρα του καθενός.

 

Τέλος πάντων, η κοινή λογική λέει ότι ένα έργο πρέπει να εκδίδεται στο σύνολο του και όχι αποσπασματικά. Εκτός εάν έχει φτιαχτεί για να εκδοθεί αποσπασματικά. Γιατί ο δημιουργός, φτιάχνει κάτι με αρχή, μέση και τέλος, με σκοπό να συγκινήσει σε συγκεκριμένο σημείο, να συνεπάρει σε άλλο σημείο, να "μαγέψει" σε τρίτο σημείο κλπ. Δεν το φτιάχνει έχοντας στο μυαλό του τις οικονομικές συνθήκες του κάθε πολίτη κάθε κράτους στο οποίο δυνητικά θα μεταφραστεί το έργο του. 

 

Για αυτό το λόγο τα έργα πρέπει να εκδίδονται στο σύνολο τους. Και μετά, βγάλτο σε συνέχειες και στο Μπλεκ.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

@Dredd 

 

1 hour ago, albertus magnus said:

Και επειδη δεν γουσταρω και εγω τις αντιπαραθεσεις δεν ξαναγραφω και σε αυτο το thread να τελειωσει η υποθεση.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

3 ώρες πριν, ProfPhillipMortimer είπε:

 

Φίλε laz33 το Εκουατόρια είναι ποιότητα βιβλιοπωλείου, όχι περιπτέρου. 30% καλύτερο εξώφυλλο και χαρτί από Cinebook.

Η Cinebook δεν βάζει ιλουστρασιόν σελίδες, οπότε θα το έλεγα πως είναι καλύτερο από αυτές. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.