Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΚΟΡΤΟ ΜΑΛΤΕΖΕ
Σενάριο/Kείμενα:
Hugo Pratt, Juan Diaz Canales
Σχέδιο:
Hugo Pratt, Ruben Pellejero
Hμερ. έκδοσης:
15-04-2018
Εξώφυλλα:
13 + 13 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
13
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Περιπέτεια
Περιοδικότητα:
Εβδομαδιαία
Μέγεθος:
21.0 x 28.0
Σελίδες:
44
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Ντίνα Φατούρου
Lettering:
Γιάννης Μπεβεράτος
Χρωματισμός:
Ruben Pellejero, Patrizia Zanotti
Επιμέλεια:
Λευτέρης Ταρλαντέζος
Πρωτότυπος τίτλος:
Corto Maltese
Προέλευση:
Γαλλική
ISBN:
978-618-5362-09-6
Ονομαστική τιμή:
5,90€
Ομαδοποίηση:
Iστορίες στη βάση:
2

  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

KORTOMIKROSHROS_0001.jpg KORTOMIKROSHROS_0002.jpg   KORTOMIKROSHROS_0003.jpg  KORTOMIKROSHROS_0004.jpg

   

 

Τιμή εφημερίδας (ως ένθετο): 4,25 ευρώ

 

Πήρα και εγώ την έκδοση για την οποία μιλάτε στο φόρουμ τον τελευταίο καιρό. Με ψήσατε. Είχα πάρει το Εκουατόρια που δυστυχώς δεν έχω προλάβει να το διαβάσω ακόμα. Η νέα έκδοση είναι εξίσου καλαίσθητη αλλά και κινείται στην ίδια ποιότητα και μέγεθος. Ένα μπράβο στον Λεωκράτη και στην εκδοτική :) Λογικά θα τσιμπήσω και τα υπόλοιπα. Θα δούμε... Πάντως πολύ θετική εντύπωση μου έκανε ότι πρόκειται για αδημοσίευτη ιστορία στην Ελλάδα.

 

Πληροφορία για το εσωτερικό που ρώτησε ο germ: Πέρα από το κόμικ το τεύχος είχε 1 σελίδα σχολιασμό, 1 σελίδα εισαγωγική και στο πίσω μέρος αυτής σχεδιάκια του Κόρτο. Όσο για αρίθμηση, θα πω ότι έψαξα να βρω και στην αρχή δεν είδα κάτι αλλά άμα κοιτάξεις καλά πάνω στη ράχη βλέπεις το νούμερο 1. Άρα από ότι φαίνεται θα είναι σειρά η έκδοση.

 

Όμορφο και το εξώφυλλο :beer:

 

 

Ευχαριστούμε για τα υπόλοιπα εξώφυλλα τους Retroplaymo, Βασιλεύς των Κόμικς, φλοκ & GreekComicFan.

  • Like 33
  • Διαφωνώ 1
  • Ουδέτερο 1
  • Ευχαριστώ 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 383
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ευχαριστούμε. :)

 

Δες εδώ τι στοιχεία ζητάμε για να τα προσθέσεις ώστε να ανέβει στην βάση. Επίσης, σκάναρε σε παρακαλώ και το οπισθόφυλλο. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μόλις τώρα, GreekComicFan είπε:

Ευχαριστούμε. :)

 

Δες εδώ τι στοιχεία ζητάμε για να τα προσθέσεις ώστε να ανέβει στην βάση. Επίσης, σκάναρε σε παρακαλώ και το οπισθόφυλλο. :)

 

Έτοιμο ήδη ;) Κοίτα άμα θέλει κάποια διόρθωση. Το ανέβασα και το οπισθόφυλλο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Οκ. :thanks: Τα στοιχεία πάντως πρέπει να ανεβαίνουν όλα μαζί στην παρουσίαση και όχι τμηματικά. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μόλις τώρα, GreekComicFan είπε:

Οκ. :thanks: Τα στοιχεία πάντως πρέπει να ανεβαίνουν όλα μαζί στην παρουσίαση και όχι τμηματικά. :)

 

Οκ. Το ξέχασα η αλήθεια είναι :P Θα το έχω στο νου μου. Για αυτό με το που έφτιαξα το τόπικ πήγα να κάνω edit για να τα βάλω. Σκέφτηκα... Ξέχασες το πινακάκι είπα στον εαυτό μου χαχα

 

Πάντως το τεύχος μου είναι λίγο τσακισμένο πίσω :sad1: Αλλά είμαι ευχαριστημένος γενικά. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Τι υλικό περιέχει μέσα πέραν του κόμικ? :) 1-2 σελίδες σχολιασμό από Ταρλαντέζο and that's it ή έχει κι άλλα? :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 λεπτό πριν, germanicus είπε:

Τι υλικό περιέχει μέσα πέραν του κόμικ? :) 1-2 σελίδες σχολιασμό από Ταρλαντέζο and that's it ή έχει κι άλλα? :) 

 

:cheers5: 

1 σελίδα σχολιασμό, 1 σελίδα εισαγωγική και στο πίσω μέρος αυτής σχεδιάκια του Κόρτο. Αυτά. Γενικά είναι πιο "φτωχό" στα άλλα σημεία πέραν του κόμικ σε αντίθεση με το Εκουατόρια (που του έριξα μια ματιά).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

Συγγνώμη αλλά η γνώμη μου είναι ότι η παρουσίαση θέλει δουλειά ακόμη .Σχεδόν αυτα που αναφερες ,που ειναι η γνωμη σου για το κόμικς πρέπει να είναι ο επίλογος .Τα στοιχεία που σου ζήτησε ο Νίκος πρέπει να μπουν στο κείμενο.Δεν ανάφερες πουθενα ότι δίνεται μαζί με το έθνος της κυριακής,λίγα λόγια για τον ήρωα,πως τα δικαιώματα μετα απο τόσο καιρο πήγαν απο Μαμουθ στον Μ.Ηρωα κ.λ.π. Σκέψου μετα απο 15-20 χρόνια τον νέο αναγνωστη που θα θέλει πληροφορίες το πόσο αδιαφορη θα του είναι η παρουσίαση.

 Και πάλι συγγνώμη δεν είναι τίποτα το προσωπικό,αλλά όποιος και να την έκανε θα του την έλεγα.Εξάλλου μου είσαι πολύ συμπαθής και σε θεωρω πολύ έξυπνο,(εσυ για μενα δεν ξέρω αλλα σιγουρα τώρα θα θέλεις να μου σπάσεις το κεφάλι.Ο Παύλος πουλά σε καλή τιμή πέτρες ,προτιμησέ τον ) 

  • Like 11
  • Αστείο 6
  • Ευχαριστώ 1
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Συμφωνώ 100% με τον Βασιλιά.
Αν δεν διάβαζα τα σχόλια και δεν γίνονταν κάποιες διορθώσεις, ούτε καν θα πήγαινε το μυαλό μου ότι πρόκειται για παρουσίαση του κόμικ.
Καταρχάς δεν υπάρχει ακόμα ο τίτλος, παρά ένα σκέτο Κόρτο Μαλτέζε.

Και φυσικά πουθενά αναφορά στο περιεχόμενο.

 

Τέλος πάντων.
Έχω ψηθεί να το αγοράσω και μάλλον θα το κάνω, μιας και βλέπω συμφέρει αν το πάρω από εφημερίδα.

Όταν με το καλό το διαβάσω θα επανέλθω για τις εντυπώσεις μου :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

:thanks: για την παρουσίαση. Αυτό που αναρωτιέμαι είναι αν υπάρχει κάποιου είδους αρίθμηση στην ράχη ή στο εσωτερικό που να μας δίνει μια ιδέα για το αν θα αντιμετωπίσουμε την έκδοση ως σειρά ή ως μεμονωμένες κυκλοφορίες (όπως τα παλιά κόρτο). :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

@Θρηνωδός Και περιμένεις αυτό το ανούσιο στοιχείο να στο πούνε στην παρουσίαση βρε Αλέξανδρε; Τράβα αγόρασέ το να το δεις μόνος σου. :)

 

:Paingiver: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

19 λεπτά πριν, Θρηνωδός είπε:

:thanks: για την παρουσίαση. Αυτό που αναρωτιέμαι είναι αν υπάρχει κάποιου είδους αρίθμηση στην ράχη ή στο εσωτερικό που να μας δίνει μια ιδέα για το αν θα αντιμετωπίσουμε την έκδοση ως σειρά ή ως μεμονωμένες κυκλοφορίες (όπως τα παλιά κόρτο). :) 

Η αλήθεια είναι ότι έψαξα και δεν βρήκα και για αυτό δεν είπα κάτι... Βέβαια τώρα που κοιτάω λίγο την στραβή μου ράχη, βλέπω να γράφει ένα απλό 1 πάνω πάνω αλλά δεν το είχα προσέξει πριν καθόλου. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μερικές γενικές πληροφορίες σχετικά με την αρχική κυκλοφορία πριν πιάσω και γω στα χέρια μου το παρόν αύριο :) Το "Sous le soleil de minuit" βγήκε τον Σεπτέμβριο του 2015 και αποτελεί το πρώτο επίσημο μη-Πραττικό κόμικ με τον Κόρτο Μαλτέζε. Στο σενάριο ο Juan Diaz Canales (σεναριογράφος του Blacksad) και στο σχέδιο ο Ruben Pellejero. Όπως όλοι ξέρουμε έχει κυκλοφορήσει πλέον και δεύτερο, το Εκουατόρια. Όλως τυχαίως βρέθηκα στην Λωζάνη όταν κυκλοφόρησε και γινόταν ένας γενικός χαμός και τρελό promotion του ήρωα. Είχα πάρει και μια αφίσα 1:1 που έχω στολισμένη. :) 

 

Βλέπω πως το "Κάτω από τον ήλιο του μεσονυκτίου-μέρος Α'" είναι το ίδιο μέγεθος με το Εκουατόρια οπότε το χρησιμοποιώ σαν σύγκριση με την γαλλική έκδοση του 2015 που έχω. :) Να σημειώσω πως η casterman έβγαλε ταυτόχρονα δύο σκληρόδετες εκδόσεις του "Sous le soleil de minuit", μια έγχρωμη και μια ασπρόμαυρη. Απλά στην έγχρωμη που προηγείται χρονικά είχε ένα χαρτί (στο μέγεθος 1/3 του dust jacket για να καταλάβετε) που έγραφε "Apres plus de 20 ans d'absence, il revient", ήτοι "μετά από πάνω από 20 χρόνια απουσίας, επιστρέφει". 

 

1.jpg2.jpg

βλέπουμε πως είναι μικρότερο το ελληνικό από το γαλλικό. 

 

3.jpg

Στο Γαλλικό υπάρχει η αρίθμηση 13, δηλώνοντας πως η casterman το τοποθετεί στην ίδια σειρά με τα αρχικά 12 άλμπουμ του Πραττ. 

 

6.jpg

Η έκδοση χωρίς το έξτρα χαρτί με την ανακοίνωση της επιστροφής. Παρατηρούμε ότι η μακέτα εξωφύλλου είναι στημένη πανομοιότυπα με το Ελληνικό. 

 

4.jpg

Βλέπουμε πως αρχική γλώσσα που γράφτηκε ήταν τα Ισπανικά, οπότε θα πρότεινα η προέλευση στο πινακάκι να γίνει "Ισπανική". 

 

5.jpg

Στο εσώφυλλο περιέχει χάρτη με τοποθετημένες γεωγραφικά όλες τις περιπέτειες του Κόρτο (Αυτό είναι και το μοναδικό extra της έκδοσης μαζί με λίστες από προηγούμενες δουλειές των δημιουργών).

 

Ξέρω, η λουλουδάτη μου κουβέρτα είναι πολύ σέξι. :lol: Προσωπική εντύπωση του Ελληνικού από μένα αύριο, και πάλι συγχαρητήρια στην Μικρός Ήρως :clap2: Ας μπει και στον πρωτότυπο τίτλο το "Sous le soleil de minuit" μέχρι να διαπιστώσουμε αν ήρθε πρώτο το Γαλλικό ή το Ισπανικό  αφού σύμφωνα με το παραπάνω ποστ υπάρχει αρίθμηση έχουμε να κάνουμε με σειρά οπότε ορθά μένει το "Corto Maltese". :) 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Καταρχας, να πω οτι ειναι το πρωτο Κορτο Μαλτεζε που μπαινει στην συλλογη μου,

οποτε η αποψη μου θα ειναι καθαρα ως μεσου αναγνωστη. :)

 

Για αρχη, θα ξεκινησω με μερικα, ας το πουμε "εξτραδακια" που υπαρχουν στην εκδοση. :)

 

Απο την 2η σελιδα, η  "ταυτοτητα" της εκδοσης και ενα μικρο ευχαριστηριο σημειωμα του Pellejero, πανω δεξια. :)

 

Κόρτο Μαλτέζε σελ.2.jpg

 

 

Καποια σχεδια του Κορτο Μαλτεζε, που υπαρχουν στην 4η σελιδα.:)

 

Κόρτο Μαλτέζε σελ.4.jpg

 

 

Και τελος, το αρθρο του Λευτέρη Ταρλαντέζου, απο την σελιδα 43. :)

 

Κόρτο Μαλτέζε σελ.43.jpg

 

Και παμε στα της εκδοσης....

 

Ομολογω οτι δεν περιμενα κατι λιγοτερο, ειναι στα ιδια επιπεδα με την σειρα του Ερίκ Καστέλ, το ιδιο προσεγμενη,

με ομορφο illustration χαρτι, το οποιο σε συνδυασμο με το χρωμα, εχει αποτελεσμα να δινει ενταση στο σχεδιο. :)

 

Οσο για την ιστορια, ακομα δεν την εχω διαβασει, αλλα απο το πρωτο αυτο ξεφυλλισμα που εκανα, μου φαινεται αρκετα (εως πολυ αρκετα) καλη,

με ομορφο σχεδιο, σε αυτο οπως προειπα, βοηθαει το γεγονος οτι ειναι εγχρωμη, σκιασεις εκει που πρεπει και γενικα πολυ καλοστημενη. :)

 

Κατα πως φαινεται, θα μαζεψω ολη την σειρα, μιας και απ' οτι βλεπω αξιζει

και μαλλον, κατα πως φαινεται παλι, ο Κόρτο κερδισε εναν ακομη αναγνωστη! :D

 

Τωρα τα υπολοιπα, τεχνικα και μη, λεπτομερειες κλπ.,  τα αφηνω στους σκληροπυρηνικους Pratt-ικους φαν. :D

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

On 4/15/2018 at 10:35 AM, Retroplaymo said:

Κατα πως φαινεται, θα μαζεψω ολη την σειρα, μιας και απ' οτι βλεπω αξιζει

και μαλλον, κατα πως φαινεται παλι, ο Κόρτο κερδισε εναν ακομη αναγνωστη!

Σε συνέχεια της σχετική κουβέντας που είχαμε στη Λέσχη θα πω οτι χαίρομαι που το αποφάσισες τελικά  και οι ωρες και το ...σάλιο που καταναλώσαμε για να σε πείσουμε δεν πήγαν χαμένα .:lol:

Εφ όσον και τα υπόλοιπα album που θα εκδωθούν είναι στο ίδιο επίπεδο ,θεωρώ οτι η σειρά είναι must have ,οχι μόνο για τους φανατικούς του Κόρτο αλλά για όσους θέλουν να διαβασουν ενα (πολύ) καλό κομικ.

Θα συμφωνήσω μαζί σου για την ποιότητα της έκδοσης (χρώματα,χαρτί κ.λ.π) ,είναι πράγματι πολύ καλή και τίμια για την τιμή της.

Δεν εχω προλαβει να διαβασω παρά 5-6 σελίδες μόνο και το σενάριο δείχνει ενδιαφέρον .

Καλώς ήλθες λοιπόν ξανά φίλε Κορτο για να μας πάρεις παρέα στα ταξίδια σου .

Λεωκράτη Ανεμοδουρά  :efxaristo::respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

 Θα κυκλοφορήσει και το 2ο μέρος την άλλη Κυριακή? 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

2 min ago , Pilgrim said:

 Θα κυκλοφορήσει και το 2ο μέρος την άλλη Κυριακή? 

Nαι,δες εδω και την καταχώρηση στο σημερινό φύλλο 

 

20180415_112800.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Να πω και εγώ με τη σειρά μου, ως μεγάλος φαν του Κόρτο Μαλτέζε, πως αυτή είναι μία άξια έκδοση του ήρωα. Υπέροχο εξώφυλλο (ίσως το καλύτερο όλων των εκδόσεων Μαλτέζε), τέλειο illustration. Δεν το έχω διαβάσει ακόμα, αλλά ως πρώτη εντύπωση είναι εξαιρετικό.:yahoo: Συγχαρητήρια στον Λεωκράτη, και περιμένω πως και πως τα επόμενα άλμπουμ, αλλά και γενικά στην εκδοτική για την πολύ καλή δουλειά.:best: Πρέπει να δώσω επίσης credit στο πολύ ωραίο άρθρο του Λ. Ταρλαντέζου για πολλοστή φορά. Μία φορά να του βρω ψεγάδι και τι στον κόσμο:lol:!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

1 ώρα πριν, φλοκ είπε:

Σε συνέχεια της σχετική κουβέντας που είχαμε στη Λέσχη θα πω οτι χαίρομαι που το αποφάσισες τελικά  και οι ωρες και το ...σάλιο που καταναλώσαμε για να σε πείσουμε δεν πήγαν χαμένα .:lol:

 

Απο αυτο καταλαβαινετε τι παθαινει κανεις, οταν κανει συχνες περατζαδες στην λεσχη και εχει συναναστροφες με κουλτουριαρηδες!!! :damn:

 

Οι τυποι δεν παιζονται μιλαμε :wow: ειναι ασοι στον προσηλυτισμο!!! :hypno:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Το πήρα μόλις και δεν το έχω διαβάσει ακόμα για να διαμορφώσω άποψη για το περιεχόμενο, οπότε θα αναφερθώ μόνο στα της έκδοσης.
Σαν έκδοση είναι στα πρότυπα του Έρικ Καστέλ. Ίσως λίγο καλύτερης ποιότητας χαρτί. Για να απαντήσουμε και στο Θρηνωδό έχει στην κορυφή της ράχης το 1, αλλά είναι άγνωστο αν αφορά μόνο το συγκεκριμένο κόμικ που είναι κομμένο στα δύο ή θα συνεχίσει και μετά.
Αυτό που με ξενέρωσε απίστευτα ήταν τα κείμενα στις μέσα μεριές του εξώφυλλου και του οπισθόφυλλου. Γιατί; Αν έμπαιναν δύο επιπλέον σελίδες θα εκτροχίαζαν το μπάτζετ και θα απέτρεπαν την έκδοση; Αν δεν έμπαινε καθόλου το γραπτό του Ταρλαντέζου θα χάναμε κάτι συνταρακτικό; Καλώς μπήκε, μην παρεξηγηθώ, αλλά ας έμπαινε σε μια ξεχωριστή σελίδα. 
Γενικά το μόνο μου πρόβλημα με τον συγκεκριμένο εκδοτικό οίκο είναι ότι (imho) δεν σέβεται το μέσο, όπως σέβεται το περιεχόμενο…
Όπως και να χει, θα πάρω και τα υπόλοιπα.
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Προσπάθησα να κρατηθώ για να το διαβάσω μονορούφι την επόμενη Κυριακή, αλλά το ξεφύλλισμα με απορρόφησε. Δεν ξέρω πώς θα τελειώσει η ιστορία, αλλά μέχρι στιγμής μου αρέσει πολύ. Κατ' εμέ, αρκετά ανώτερη από την Εκουατόρια, τόσο σαν σενάριο, όσο και σαν σχέδιο. Από τα έξτρα κρατάω κυρίως τα λεγόμενα του Pratt στην τελευταία σελίδα. :) 

 

Υ.Γ.: Είναι κάτι που μου τριβελίζει το μυαλό, αλλά δεν ξέρω πού να το γράψω βρε παιδάκι μου... Λεωκράτη, υπάρχουν αρκετά αμετάφραστα κόμικς του Pratt... :D 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

46 min ago , GeoTrou said:

Προσπάθησα να κρατηθώ για να το διαβάσω μονορούφι την επόμενη Κυριακή, αλλά το ξεφύλλισμα με απορρόφησε. Δεν ξέρω πώς θα τελειώσει η ιστορία, αλλά μέχρι στιγμής μου αρέσει πολύ. Κατ' εμέ, αρκετά ανώτερη από την Εκουατόρια, τόσο σαν σενάριο, όσο και σαν σχέδιο.

Mόλις τέλειωσα κι εγώ την αναγνωσή του .

Θα συμφωνήσω απόλυτα (για πρώτη και τελευταία φορά :lol: ) με τον geo :spidey_yeah_that::)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

4 περίπτερα γύρισα για να βρω αντίτυπο της προκοπής. 4. Τραγικό. Όλα ρημαδιασμένα στις ράχες από το βιβλίο που είχε μέσα το πακέτο και έκανε γωνία και το στράβωσε. Τελικά πήρα το λιγότερο ρημάδι που παρόλα αυτά είναι τσιγκελωτό σαν μουστάκι. 

 

Ντάξει είπαμε, αν είναι να χαλάσω και ένα τάληρο ακόμα σε βενζίνες για να βρω ένα φυσιολογικό τεύχος, περιμένω να βγει με τα 5.90 να κάνω την δουλειά μου. Έλεος δηλαδή. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3089 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

8 λεπτά πριν, φλοκ είπε:

Mόλις τέλειωσα κι εγώ την αναγνωσή του .

Θα συμφωνήσω απόλυτα (για πρώτη και τελευταία φορά :lol: ) με τον geo :spidey_yeah_that::)

 

Κι εγω θα συμφωνησω απολυτα (για πρωτη φορα και ελπιζω για τελευταια φορα :lol:)  με τον ψυλλοσακο, που συμφωνει με τον μπροκολο! :D

Για ξεφυλλισμα ξεκινησα, με αναγνωση καταντησα. :) 

 

Και για να παραφρασω και μια παλια διαφημιση/φραση...."Με ενα Κορτο, ξεχνιεσαι". :lol:

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Όχι, το έχει καταχωρήσει το Άρλεκιν αυτό. Μην δίνει μπερδεμένα σήματα. :P

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

27 λεπτά πριν, φλοκ είπε:

Mόλις τέλειωσα κι εγώ την αναγνωσή του .

Θα συμφωνήσω απόλυτα (για πρώτη και τελευταία φορά :lol: ) με τον geo :spidey_yeah_that::)

 

:fiou:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το πήρα κι εγώ. Λέω να το διαβάσω μετά την απόκτηση και του 2ου μέρους όμως...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Επικαιροποίησα την λίστα εκδόσεων του Κόρτο Μαλτέζε με τις δύο νέες κυκλοφορίες και προσέθεσα το "Κάτω από τον ήλιο του μεσονυκτίου - Μέρος Α'" στο goodreads για όποιον ενδιαφέρεται να το καταχωρήσει και εκεί. :beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Αν δεν γελιέμαι, στο "Κάτω από τον Ήλιο του Μεσονυκτίου" έχουμε ένα γνωστό πρόσωπο να εμφανίζεται. Τον Ρας (που εμφανίζεται στις πρώτες 5 σελίδες) τον έχουμε ξαναδεί στην ιστορία "Η Κρυφή Αυλή του Μυστηρίου" (στα γαλλικα "En Sibérie"). Πέρα από τη φυσιογνωμική απόδειξη, ο Κόρτο του λέει πως "για Ρώσος , δεν αντέχεις το κρύο...". Νομίζω πως δεν χρειάζονται άλλες αποδείξεις...:)

Επεξεργασία από Ionas Aggelis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

To πήρα κι εγώ αλλά θα το διαβάσω αφού πάρω και το 2ο μέρος :)

 

Δυστυχώς θα συμφωνήσω με το σχόλιο του Θρηνωδού, κάτι όμως που θεωρώ αναπόφευκτο αν πάρεις paperback κόμικ από εφημερίδα.
'Εψαξα σε 2-3 ψιλικατζίδικα να βρω αντίτυπο της προκοπής. Ακόμα κι αυτό που τελικά πήρα ήταν τσαλακωμένο. Απλά το λιγότερο τσαλακωμένο απ΄τα υπόλοιπα.
Ευτυχώς δεν ήταν χτυπημένο.
Το έβαλα στη βιβλιοθήκη ανάμεσα στ΄άλλα μπας και ισιώσει κάπως.
Η έκδοση είναι αρκετά καλής ποιότητας για την τιμή της. Mέσα ειδικά έμεινα πολύ ικανοποιημένος απ΄το χαρτί και τα χρώματα.
Αλλά το εξώφυλλο έπρεπε να είναι πιο χοντρό.
Συνολικά θεωρώ είναι καλή έκδοση για εφημερίδα αλλά μέτρια γενικώς :thinking:

 

Άποψη για την ιστορία δεν έχω αλλά φαίνεται υποσχόμενη.
Και κάτι που έχω ξαναπεί, πριν ακόμα πιάσω έγχρωμο Κόρτο στα χέρια μου.
Ό,τι και να λέμε έγχρωμο > ασπρόμαυρο.
Βy far κιόλας :)

 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.