Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Και με το 8ο τεύχος, ολοκληρώνεται και το άλμπουμ "Βουντού Για Τον Κύριο Πρόεδρο" και ξεκινάνε τα "Κέλτικα". Τα "Κέλτικα" είναι τα προσωπικά αγαπημένα μου, οπότε ανυπομονώ να τα δω και έγχρωμα (έχω την Α/Μ έκδοση)!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 383
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Διαβάστηκε και το νέο τεύχος. 2 ακόμα πολύ καλές ιστορίες.

 

Συγκεκριμένα, στην πρώτη ιστορία "Παραμύθια Και Παππούδες", βλέπουμε μία περιπέτεια γεμάτη μυστήριο και πολλές (μα πάρα πολλές) ανατροπές να ξεδιπλώνεται σε 20 σελίδες. Η ιστορία έχει μερικές από τις καλύτερες σκηνές που έχω δει σε κόμικς (πχ η σκηνή που ο Κόρτο πρέπει να πυροβολήσει απευθείας στην πληγή, που προκλήθηκε από το φίδι), πολύ καλός χρωματισμός και σχέδια. Το αρνητικό της ιστορίας είναι πως προσπαθεί συνεχώς να αποδείξει πόσο αξίζει, και καταντάει γελίο στο τέλος. Επίσης προσπαθεί να περάσει μηνύματα και σενάρια επόμενων τευχών, που απλά δεν προσδίδουν τίποτα. Σχετικά με το σχόλιο περί των "μηνυμάτων" που περνάει, στο τέλος της ιστορίας που ο παππούς (από τη σόι του πατέρα) βλέποντας τον εγγονό του να είναι ερυθρόδερμος το αντιμετωπίζει με υποτιμητικό ρόλο (ρατσισμός), και μετά ο Κόρτο του μιλάει ΑΝΟΙΧΤΑ για το πρόβλημά του, και έτσι απλά ο παππούς είναι οκ με την κατάσταση... Αμάν ρε Pratt, πίεσε τους για λίγες παραπάνω σελίδες!

 

Στη 2η ιστορία "Ο Άγγελος Στο Παράθυρο Της Ανατολής", έχουμε την "συνέχεια" της προηγούμενης ιστορίας με τον Κόρτο να ψάχνει για τον χάρτη για το Ελ Ντοράντο. Οι πολιτικές θέσεις και η επίσημη πλέον ένταξη του Κόρτο Μαλτέζε σε ιστορίες γύρω από τον Α' Παγκόσμιο ήταν απίθανη εξέλιξη! Το πέπλο μυστηρίου γύρω από την ιστορία, εξαιρετικό. Άρτιες σκηνές δράσης (αν και νομίζω λίγο το παράκαναν, αφού ο Κόρτο πλέον έγινε Ράμπο) και οι χαρακτήρες καλογραμμένοι. Τα αρνητικά: Το σχέδιο είναι μάπα σε αυτό. Καθόλου καλή μεταφορά στο χαρτί έχει γίνει, διαφωνόντας βασικά γύρω από το πρόσωπο του Κόρτο. Η αποκάλυψη του αγγέλου ούτε που με ακούμπισε. Έπρεπε να είχε γίνει καλύτερη δουλειά πίσω από την αποκάλυψη του. 

 

Η ιστορία όμως γίνετε αυτόματα μία από τις καλύτερες μετά την φράση "Η ΒΕΝΕΤΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΟΥ". Και μου λέτε πως ο Hugo Pratt έχει αρνητικά στοιχεία...:clap2:

 

Βαθμολογία: 8/10

Επεξεργασία από Ionas Aggelis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μάπα το σχέδιο στο «ο Άγγελος στο παράθυρο της Ανατολής» ;  Οκ το διάβασα και αυτό. 

 

Τα κελτικα είναι από τα πικ σχεδιαστικά στη σειρά των μικρών ιστοριών (και συνολικα του κορτο).

 

Γενικότερα δυσκολεύομαι να βγάλω νόημα από αυτά που γράφεις στην κριτική σου μιας και από πρόταση σε πρόταση αλλάζεις άποψη :thinking: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Kυκλοφόρησε σήμερα με το ΕΘΝΟΣ ο 9ος τομος της σειράς με τίτλο "Κάτω από τη σημαία του χρήματος ".

Να τα εξώφυλλο και οπισθόφυλλό του :

 

Το εξώφυλλο προστέθηκε στο πινακάκι της παρουσίασης.    

 

Επίσης στο σημερινό φύλλο ,δημοσιεύεται μία ενδιαφέρουσα συνέντευξη του γιού του Ουγκο Πράττ ,Τζόνας 

Την επομενη Κυριακή ο τομος Νο 10 με τίτλο "Ονειρο Χειμωνιάτικου Πρωινού"  

 

kortonext.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Εγώ έχω μείνει πίσω στην ανάγνωση, αλλά ήθελα να πω ότι η ιστορία "Βουντού για τον κύριο πρόεδρο" που διάβασα χθες είναι μακράν η αγαπημένη μου από όλες τις μικρές που διάβασα μέχρι τώρα.

Επί τη ευκαιρία, είχαμε κάνει poll για τις καλύτερες ιστορίες Κόρτο ή όχι; Κάτι θυμάμαι, αλλά η αναζήτηση δεν με βοηθάει. Αν τη βρει κάποιος ας στείλει λινκ. Ααα, και όταν ολοκληρωθεί αυτή η κυκλοφορία θα είχε ενδιαφέρον να κάνουμε ένα για τα καλύτερα εξώφυλλα των άλμπουμ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Διαβάζοντας το σημερινό τεύχος και ειδικά την ιστορία "Κονσέρτο σε Ο μινόρε για νιτρογλυκερίνη " θυμήθηκα ξανά τους λόγους για τους οποίους  τα Κέλτικα είναι το πιο αγαπημένο μου album από Κορτο.:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Εντωμεταξύ αν το προσέξετε στο πρωτοσέλιδο της εφημερίδας του Έθνους, στις προσφορές, έχουν βάλει το εξώφυλλο του επόμενου τεύχους... Αχ τυπογραφεία...:clap2:

Επεξεργασία από Ionas Aggelis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25017
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  33
  • Reputation:   198
  • Achievement Points:  33
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4367 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

έχοντας διαβάσει και τις ίδιες ιστορίες σε ασπρόμαυρο σχέδιο, έχω να πω ότι μου άρεσε περισσότερο με το χρώμα, αν και πιστεύω ότι σε μερικές ιστορίες δεν είναι και πολύ πετυχημένος ο χρωματισμός.. μερικές φορές υπερισχύει μια κιτρινίλα σαν background που καταντάει κουραστική..

όμως, σε γενικές γραμμές, οι ιστορίες έχουν κερδίσει πολύ από το χρώμα.. "Παραμύθια και Παππούδες" η πιο ωραία ιστορία πιστεύω από αυτές της νότιας αμερικής

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Τευχάρα και αυτήν. Κατά την γνώμη μου, η ιστορία "Κονσέρτο Σε Ο Μινόρε Για Άρπα Και Νιτρογλυκερίνη" είναι η καλύτερη, πλέον, περιπέτεια του Μαλτέζε. Hugo Pratt το μεγαλείο σου...:respect:

 

Ανανεωμένη η λίστα με τις ιστορίες του Κόρτο από την καλύτερη στη χειρότερη:

 

1. "ΚΟΝΣΕΡΤΟ ΣΕ Ο ΜΙΝΟΡΕ ΓΙΑ ΑΡΠΑ ΚΑΙ ΝΙΤΡΟΓΛΥΛΕΡΙΝΗ"

2. "ΒΟΥΝΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΠΡΟΕΔΡΟ"

3. "Η ΛΙΜΝΟΘΑΛΑΣΣΑ ΤΩΝ ΟΜΟΡΦΩΝ ΟΝΕΙΡΩΝ"

4. "ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗ ΣΗΜΑΙΑ ΤΟΥ ΧΡΗΜΑΤΟΣ"

5. "Η ΑΙΤΙΑ ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΓΛΑΡΟΣ"

6. "ΣΑΜΠΑ ΥΠΟ ΣΤΑΘΕΡΟ ΣΤΟΧΟ"

7. "...ΚΑΙ ΑΣ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΥΧΟΔΙΩΚΤΕΣ ΕΥΓΕΝΕΙΣ"

8. "ΤΑ ΚΕΦΑΛΙΑ ΤΩΝ ΜΑΝΙΤΑΡΙΩΝ"

9. "ΕΝΑΣ ΑΕΤΟΣ ΣΤΗ ΖΟΥΓΚΛΑ"

10. "ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΤΡΙΣΤΑΝ ΜΠΑΝΤΑΜ"

11. "Η ΚΟΝΓΚΑ ΤΗΣ ΜΠΑΝΑΝΑΣ"

12. "ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΗ ΜΠΑΪΑ"

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ελπίζω τώρα που βγαίνουν έγχρωμα ξανά τα τεύχη, να αρχίσουν να εμφανίζονται τα 6 του '90 πιο φθηνά μπας και κλείσουμε καμια τρύπα. :) Αν τελικά βγει και η Σαμαρκάνδη :pray:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4221 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Λογικά θα βγουν στο Κόρτο Μαλτέζε στο Έθνος vol 2!

Κι εγώ είμαι μέσα σ'αυτούς που απολαμβάνουν το χρώμα αλλά κυρίως με την κυκλοφορία τους σε πραγματική χρονολογική σειρά!

Δεν είναι υποχρέωση του αναγνώστη να ξέρει την χρονολογική σειρά αλλά του εκδότη να τα κυκλοφορεί ώστε να μην μπερδεύει τον αναγνώστη!

Με την Μαμούθ γινόταν πραγματικό μπάχαλο ,ήταν σαν να βλέπεις μια ταινία στο You Tube σε μικρά βιντεάκια κι ανακατεμένα!

Γι'αυτό πολλές φορές επιμένω ότι τελικά ένας πολύ σημαντικός παράγοντας για ένα κόμικ-σειρά κόμικ είναι και το ΜΕΡΑΚΙ !

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Τώρα που έφτιαχνα τις καταχωρήσεις του goodreads και χάζευα τα εξώφυλλα/οπισθόφυλλα για πρώτη φορά με την ησυχία μου σκάλωσα στο κάτω μέρος του οπισθόφυλλου του τελευταίου τεύχους. Έχω σβήσει και το barcode επειδή είμαι πολύ προ. :lol: 

 

KORTOMIKROSHROS_0009z.jpg

 

Είτε έγχρωμο είτε ασπρόμαυρο, είναι απλά μαγευτικό. Το βλέμμα της, τα διακριτικά φύλλα που δηλώνουν την ύπαρξη του αέρα, το στήσιμο του προσώπου, το πως γέρνει ελάχιστα προς τα δεξιά το κεφάλι. 

 

:clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

@guskoin Η Μαμούθ τα έβγαζε όπως βγήκαν στο εξωτερικό, δεν βρίσκω πού είναι το «λάθος». Προσωπικά, το προτιμώ έτσι. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@Θρηνωδός Εγώ θα επικεντρωθώ περισσότερο στα μάτια της. Πραγματικά ένα αφηρημένο και μαγευτικό βλέμμα. :wow: 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33882
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Λοιπόν χτες ήμουν σε ένα ταξίδι. Στην επιστροφή με αεροπλάνο κάθισα αναπαυτικά και διάβασα (για δεύτερη φορά μετά την ασπρόμαυρη έκδοση 3 χρόνια πριν) τις πρώτες ιστορίες από τα Κέλτικα. Τ Α Ξ Ι Δ Ε Ψ Α κυριολεκτικώς και μεταφορικώς. Νομίζω ότι η ιστορία "Κονσέρτο Σε Ο Μινόρε Για Άρπα Και Νιτρογλυκερίνη"  απογειώνει το μύθο του Κόρτο. Απίθανη!!!Και με χρώμα η αλήθεια είναι ότι ανέβηκε επίπεδο! Πραγματικά έργο τέχνης ισάξιο με ένα πίνακα του Μονέ ή με μια συμφωνία του Σούμπερτ. Μπορεί να υπερβάλω, αλλά ρε παιδιά η θλίψη του Κόρτο στο τελευταίο καρέ είχε μπει μέσα μου από χτες και ακόμα τριγυρνάει στο μυαλό μου.

 

Τα Κέλτικα δεν είναι κατάλληλα για να αρχίσει κανείς το Κόρτο Μαλτέζε. Είναι κατάλληλα για να απογειώσουν σε κάποιον την απόλαυση αυτή!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Για μια ακόμα φορά και πρώτοι απ όλους ,έχετε την χαρά να δείτε τα εξώφυλλο και οπισθόφυλλο του 10ου τομου Κορτο με τίτλο : " Ονειρο χειμωνιάτικου πρωινού" που μόλις κυκλοφορησε στο κεντρο .

 

Το εξώφυλλο προστέθηκε στο πινακάκι της παρουσίασης.  

 

Την άλλη Κυριακή 24/06  ο τόμος 11 με τίτλο "Παρωδία μεταξύ Ζυνκοτ & Μπραι Ντυν "

 

korto10next.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Πήραμε και το 10ο τεύχος και πρέπει να δηλώσω πόσο θαμπωμένος είμαι από την ομορφιά του εξωφύλλου (αλλά και του οπισθόφυλλου). :clap2:Νομίζω ότι η Μοργκάνα κοιτάει μέσα στην ψυχή μου... Οι δύο νέες ιστορίες ήταν πανέμορφες... Αλλά εκεί που θα ήθελα να σταθώ είναι στα λάθη που πρόσεξα:

 

Αρχικά, η διαφήμιση της εφημερίδας με προβληματίζει. Η πρώτη ιστορία στους Αιθίοπες ήταν το "Στο Όνομα Του Ελεήμονα Και Σπλαχνικού Αλλάχ", ενώ στη διαφήμιση αναγράφει την ιστορία "Το Τελευταίο Κόλπο" (που λανθασμένα την ονομάζουν "Η Τελευταία Βολή Της Ερήμου"). Αν αυτό ισχύει τότε μιλάμε για ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ της εκδοτικής.:wow: Μακάρι να είναι απλά τυπογραφικό της εφημερίδας...

 

Επιπλέον, είμαι ο μόνος που το νέο τεύχος του "ανοίγει"; Δηλαδή οι σελίδες παραλίγο να ξεκολλήσουν. Είναι η πρώτη φορά που αντιμετωπίζω κάτι τέτοιο...:sad1:

Επεξεργασία από Ionas Aggelis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

3 λεπτά πριν, Ionas Aggelis είπε:

Επιπλέον, είμαι ο μόνος που το νέο τεύχος του "ανοίγει"; Δηλαδή οι σελίδες παραλίγο να ξεκολλήσουν. Είναι η πρώτη φορά που αντιμετωπίζω κάτι τέτοιο...:sad1:

 

Δεν έχω τέτοιο πρόβλημα με το δικό μου αντίτυπο. Το πρόβλημα που είχα ήταν άλλο,αλλά όχι και τόσο σημαντικό. Είχε μείνει λίγη κόλλα στο πίσω μέρος της "Βιβλιοθήκης της μπύρας" και είχε κολλήσει ο τόμος επάνω στο άλμπουμ του Κόρτο που ήταν από κάτω. Ξεκόλλησε σχετικά εύκολα,αλλά μέχρι να γίνει αυτό φοβήθηκα μήπως σκιστεί το εξώφυλλο. :wow: 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

7 λεπτά πριν, Indian είπε:

 

Δεν έχω τέτοιο πρόβλημα με το δικό μου αντίτυπο. Το πρόβλημα που είχα ήταν άλλο,αλλά όχι και τόσο σημαντικό. Είχε μείνει λίγη κόλλα στο πίσω μέρος της "Βιβλιοθήκης της μπύρας" και είχε κολλήσει ο τόμος επάνω στο άλμπουμ του Κόρτο που ήταν από κάτω. Ξεκόλλησε σχετικά εύκολα,αλλά μέχρι να γίνει αυτό φοβήθηκα μήπως σκιστεί το εξώφυλλο. :wow: 

 

 

:beer: 

 

Αυτό έγινε και σε εμένα ξέχασα να το αναφέρω. Και την προηγούμενη εβδομάδα το Εθνοσπόρ για το Μουντιάλ ήταν κολλημένο με την Βιβλιοθήκη Μπύρας. Οπότε είναι κάτι που θα συμβαίνει σε όλους μέχρι την ολοκλήρωση της βιβλιοθήκης της μπύρας...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

35 λεπτά πριν, Ionas Aggelis είπε:

Αρχικά, η διαφήμιση της εφημερίδας με προβληματίζει. Η πρώτη ιστορία στους Αιθίοπες ήταν το "Στο Όνομα Του Ελεήμονα Και Σπλαχνικού Αλλάχ", ενώ στη διαφήμιση αναγράφει την ιστορία "Το Τελευταίο Κόλπο" (που λανθασμένα την ονομάζουν "Η Τελευταία Βολή Της Ερήμου"). Αν αυτό ισχύει τότε μιλάμε για ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ της εκδοτικής.:wow: Μακάρι να είναι απλά τυπογραφικό της εφημερίδας...


Το όνομα της ιστορίας στη γαλλική έκδοση είναι "Le Dernier Coup", που στα ελληνικά μεταφράζεται "Το Τελευταίο Χτύπημα" :)

Όσον αφορά το λάθος στη σειρά ιστοριών έχεις δίκαιο.
Αλλά εδώ έχουν δημιουργήσει άλμπουμ με μια ιστορία απ΄το "Βουντού για τον Κύριο Πρόεδρο" και μια απ΄τα "Κέλτικα", για να μην ξαναθυμήσω ότι σπάνε τα άλμπουμ σε 2 μέρη.
Η λάθος σειρά στα "Αιθιοπικά" σε πείραξε; :lol:
Έτσι κι αλλιώς ανεξάρτητες είναι οι ιστορίες και δεν παίζει τόσο ρόλο η σειρά ανάγνωσης :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33882
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

9 ώρες πριν, laz33 είπε:


Αλλά εδώ έχουν δημιουργήσει άλμπουμ με μια ιστορία απ΄το "Βουντού για τον Κύριο Πρόεδρο" και μια απ΄τα "Κέλτικα", για να μην ξαναθυμήσω ότι σπάνε τα άλμπουμ σε 2 μέρη.
Η λάθος σειρά στα "Αιθιοπικά" σε πείραξε; :lol:
 

 

 

Και όμως αυτό ήταν καλή κίνηση. Γιατί η μια ιστορία είναι συνέχεια της άλλης και έτσι γίνεται η μετάβαση από το ένα άλμπουμ (μια ομάδα περιπετειών) στο άλλο. Γενικά ενώ στην αρχή με ξένιζε αυτό το 2 ιστορίες κάθε άλμπουμ τώρα μ αρέσει πολύ. Ωραία αλμπουμάκια που αναδεικνύουν την όλη φάση. Ούτως η άλλως μιλάμε για 20σέλιδες αυτοτελείς ιστορίες που εντάσσονται σε μια γενική ομάδα. Η κατηγοριοποίηση της μαμούθ έγινε με ένα τρόπο ώστε να τους βολεύει. Δεν σπάνε κάποιο σφιχτό άλμπουμ παρά μια γενική ομάδα ιστοριών σε τεύχη 2 ιστοριών. Γενικά μ αρέσει ΠΑΡΑ πολύ που τα ξαναδιαβάζω έγχρωμα και δεν με χαλάει καθόλου το μέγεθος. Ίσα ίσα έχει τόσο ωραία εξώφυλλα που και κάθε τεύχος να είχε μια ιστορία δεν θα με χάλαγε και τόσο!

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μια παρατήρηση μόνο αν μου επιτρέπετε.

Η Μαμούθ μάλλον αναπαρήξε την κλασική γαλλική έκδοση με την διαφορά (βάσει των στοιχείων της Βικιπέδιας) ότι ο γαλλικός τόμος του Στον αστερισμό του Αιγόκερου που περιέχει στην αυθεντική του έκδοση 6 ιστορίες έχει σπάσει στα δύο, με τον δεύτερο τόμο να περιλαμβάνει και την πρώτη ιστορία του Βουντού για τον κύριο Πρόεδρο. Το Βουντού για τον Κύριο Πρόεδρο στην γαλλική έκδοση περιλαμβάνει 5 ιστορίες (στην δεύτερη έκδοση του όμως από τον Casterman το Στον αστερισμό του Αιγόκερου σπάει σε δύο άλμπουμ των τριών ιστοριών με τίτλους Ραντεβού στην Μπάχια και Ο αετός της Βραζιλίας). Το θέμα βέβαια είναι ότι και οι 11 ιστορίες που συμπεριλαμβάνονται σε αυτά τα άλμπουμ έχουν σε γενικές γραμμές μια κάποια συσχέτιση μεταξύ τους. Έτσι από δυο γαλλικά άλμπουμ με 6 και 5 ιστορίες αντίστοιχα έχουμε 3 ελληνικά με 3, 4 και 4 ιστορίες αντίστοιχα. Καθώς οι ιστορίες αυτές σχηματίζουν έναν χαλαρό αφηγηματικό κύκλο η μετακίνηση μιας ιστορίας στο επόμενο ή στο προηγούμενο άλμπουμ δεν είναι κάτι που χαλά την ενότητα.

 

Στην επανέκδοση από τον Casterman το 1974-5 του Βουντού για τον κύριο Πρόεδρο (που θυμίζω περιλαμβάνει στην Γαλλική έκδοση 5 ιστορίες) σπάει σε 3 άλμπουμ/τεύχη των δυο ιστοριών το καθένα. Το τρίτο μέρος περιλαμβάνει τις ιστορίες Ο άγγελος στο παράθυρο της Ανατολής (η οποία δεν συμπεριλαμβανόταν στην πρώτη επίτομη έκδοση) και Παραμύθια και παππούδες, μάλιστα το τεύχος τιτλοφορείται Ο άγγελος στο παράθυρο της Ανατολής. Οπότε το γεγονός ότι συμπεριλαμβάνονται στο τεύχος/άλμπουμ από το Έθνος οι συγκεκριμένες δύο ιστορίες (γεγονός που κι εμένα δεν μου αρέσει/με παραξενεύει) δεν είναι έμπνευση των εκδόσεων Μικρός Ήρως. (τελικά δεν ήταν μόνο μια παρατήρηση αλλά ελπίζω να δείξετε κατανόηση)

 

πηγές 1, 2, 3

Επεξεργασία από thor77
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32804
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  29
  • Reputation:   242
  • Achievement Points:  29
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Εχουμε καμια ενημερωση για το αν θα εκδοθουν κ τα υπολοιπα Κορτο??:pray:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Όχι, δεν υπάρχει. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Πλάκα, πλάκα, μετά το "Παρωδία Μεταξύ Ζύνκοτ Και Μπράι Ντιν", μένουν 2 τεύχη ακόμα [με τις 3 τελευταίες ιστορίες των "Αιθιοπικών"]. 8 Ιουλίου αυλαία... Πώς περνάει ο καιρός...:sad1:

 

Μακάρι να βγάλουν και τις υπόλοιπες 8 δημιουργίες του Hugo Pratt (και κυρίως την Μπαλάντα)...:pray:

Επεξεργασία από Ionas Aggelis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25017
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  33
  • Reputation:   198
  • Achievement Points:  33
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4367 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

On 17/6/2018 στο 11:02 ΜΜ, Ionas Aggelis είπε:

Πήραμε και το 10ο τεύχος και πρέπει να δηλώσω πόσο θαμπωμένος είμαι από την ομορφιά του εξωφύλλου (αλλά και του οπισθόφυλλου). :clap2:Νομίζω ότι η Μοργκάνα κοιτάει μέσα στην ψυχή μου... 

 

Γενικά, όλα τα εξώφυλλα της σειράς είναι πάρα πολύ ωραία.. να λέμε και τα καλά εεε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Από το site των public βρήκα τα 2 επόμενα εξώφυλλα της έκδοσης (τα #12 και #13):

korto-malteze-12-gia-alloys-romaioys-kai-gia-alles-ioylietes-9786185362065-200-1291338.jpg

korto-malteze-13-oi-anthropoi-leopardaleis-9786185362072-1000-1291338.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Kυκλοφόρησε σήμερα (στο κεντρο της Αθήνας) με το Εθνος  της Κυριακής  ο 11ος τομος της σειράς με τίτλο "Παρωδία μεταξύ Ζυνκοτ & Μπραι Ντυν ".

Να τα εξώφυλλο και οπισθόφυλλό του :

 

Το εξώφυλλο προστέθηκε στο πινακάκι της παρουσίασης.    

 

Την επομενη Κυριακή 1η Ιουλίου  ο τομος Νο 12 με τίτλο "Για 'αλλους Ρωμαίους και για άλλες Ιουλιέτες "  !

 

kortonexta.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32804
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  29
  • Reputation:   242
  • Achievement Points:  29
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

:sad1: Ρωτησα στο φατσοβιβλιο της εκδοτικης για το αν θα εκδοθουν κ τα υπολοιπα Κορτο κ μου απαντησαν οτι δεν ειναι στα αμεσα πλανα τους..:crying:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

53 λεπτά πριν, gosvas είπε:

:sad1: Ρωτησα στο φατσοβιβλιο της εκδοτικης για το αν θα εκδοθουν κ τα υπολοιπα Κορτο κ μου απαντησαν οτι δεν ειναι στα αμεσα πλανα τους..:crying:

 

Ελπίζω να αλλάξουν γνώμη λίαν συντόμως...:moutra2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.