Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΑΠΟΙΚΙΑ


tik

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΑΠΟΙΚΙΑ (Η)
Σενάριο/Kείμενα:
Αρκάς
Σχέδιο:
Αρκάς
Hμερ. έκδοσης:
03-2018
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
24.0 x 16.5
Σελίδες:
100
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-960-329-607-2
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

APOIKIA_0001.jpgAPOIKIA_0001z.jpg

 

Τιμή καταλόγου: 7,50€

 

Χρόνια μετά την Χωματερή του Λέανδρου, μια μυρμηγκοφωλιά επανέρχεται στο προσκήνιο των κόμικς, αυτή τη φορά μέσα στο φρέσκο άλμπουμ του Αρκά (τον Αρκά τον ξέρετε, έτσι;).

 

Πολιτικοποιημένο το άλμπουμ με καλό χιούμορ κατά την άποψή μου.

 

Το πιο θετικό για εμένα είναι ότι ο Αρκάς επιστρέφει στην παλιά καλή συνταγή των στριπ, πιο δυνατά συγκριτικά με την άλλη πρόσφατη σειρά του, το Μαλλί με μαλλί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3726
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Καλοδεχούμενο:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Το πηρα χθες και το τελειωσα κιολας. Αρκετα καλο και θα λεγα οτι μου αρεσε καλυτερα απο αλλες τελευταιες δουλειες του. Βεβαια ειναι λιγο παρελθοντικο καθως τα συστηματα που διακωμωδει εχουν πεσει εδω και μερικες δεκαετιες αλλα βγαζει γελιο ετσι κι αλλιως. Επισης να αναφερω οτι ο αριθμος των σελιδων , συν το γεγονος οτι εχουμε στριπ ξανα μου αρεσε πολυ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Έχουμε κάποιο στριπ από το εσωτερικό του για να δούμε σε τι στυλ κινείται; Όχι πως δεν θα αγοραστεί, αλλά για να δούμε λίγο τι παίζει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

@PhantomDuck 

 

Από τη σελίδα της Πρωτοπορίας που ανέβασε λίγο παραπάνω ο Indian

 

apoikia1.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33963
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

^
:lol: 

Καλά... Ήταν σίγουρη αγορά έτσι και αλλιώς... Απλά μετά το link του Φώτιου επικυρώθηκε η αγορά του!!! 

:hop::hop::hop:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30791
  • Group:  Members
  • Topic Count:  66
  • Content Count:  674
  • Reputation:   7764
  • Achievement Points:  980
  • Days Won:  5
  • With Us For:  3309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Το τιμησα κι εγω χθες!:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το διάβασα και όπως ήταν αναμενόμενο το απόλαυσα όπως και κάθε άλμπουμ του μεγάλου δημιουργού. :) 

 

Από την μία μεριά με ευχαριστεί το γεγονός πως βλέπουμε μία νέα δουλειά που ξεφεύγει από την γνωστή "Μικρή σειρά",αλλά για να είμαι ειλικρινής νομίζω ότι η πολιτική σάτιρα υπερίσχυσε του κωμικού στοιχείου. Το χιούμορ φωνάζει από χιλιόμετρα το όνομα του Αρκά,αλλά πολλά ήταν τα σημεία που το βρήκα άτονο και άνευρο. Πιο πολλές είναι οι στιγμές που με έπιασε απελπισία,από τις στιγμές που γέλασα. :P Και φυσικά έχουμε και το φινάλε που ήταν πέρα για πέρα απαισιόδοξο και λυπηρό,παίρνωντας και το υποτυπώδες κέφι που είχες κάνει μέχρι στιγμής από τις αστείες ατάκες. 

 

Εν κατακλείδι,δεν μετάνιωσα που το αγόρασα,μου άρεσε έως έναν βαθμό,αλλά σε καμία περίπτωση δεν συναγωνίζεται τις παλιές δόξες του δημιουργού.

 

 

:beer:

Επεξεργασία από Indian
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33963
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Θα συμφωνήσω με τον ΟΥΓΚ! @Indian άνωθεν εν μέρη. Άκρως πολιτικοποιήμενο άλμπουμ που θύμιζε παλιές καλές δόξες του Άρκά αλλά το επιπεδό τους δε μπορεί να το φτάσει. Σαφώς ανώτερο από την "Μικρή σειρά." Έξυπνο χιούμορ με ήρωες δύο μυρμήγκια που αντιπροσωπεύουν κλασικούς τύπους ανθρώπων. Το τέλος θα το έλεγα απισιόδοξο μεν αλλά δυστυχώς ρεαλιστικότατο για τις μέρες που ζούμε και τις καταστάσεις που βιώνουμε. Θεωρώ ότι είχε τα φόντα για σειρά με διαφορετικό τέλος. Προτείνεται για φανατικούς του Άρκα. Οι υπόλοιποι άμα το πετύχετε κάντε του μία ανάγνωση. Πάντως είναι πολύ καλός ο συσχετισμός μεγέθους-τιμής.

Βέβαια οι ψε- κα(σ)μένοι με τον Άρκά σαν του λόγου μου δεν είμαστε υγιές αντιπροσωπευτικό δείγμα!!! :lol: 

:hop::hop::hop:  

Επεξεργασία από Μενίγ Πουαγώ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33863
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Θύμιζε τα παλιά καλά άλμπουμ του Αρκά. Πολιτικοποιημένο μεν αλλά όχι στοχοποιημένο. Με αρχή μέση και τέλος. Η έκπληξη ήταν το τέλος του. Τελικά ρε παιδιί μου ο Αρκάς δεν τους "αγαπάει" τόσο τους χαρακτήρες του!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64274
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

@1SUPERMAN1 Παρατηρώ (τελευταία πιο έντονα) μια έντονη τροπή των απαντήσεων/απόψεων σου σε πολιτικά θέματα. Σου τονίζω ακόμα μια φορά, ότι ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ρητά από τους κανόνες αυτής της κοινότητας, οι πολιτικές συζητήσεις.

 

Η καταλογογράφιση/καταμέτριση άρθρων και εκδόσεων που κάνουμε έχει ΚΑΘΑΡΑ εγκυκλοπαιδικό χαρακτήρα και όχι υποστήριξη των απόψεων του συγγραφέα.

 

Θα σε παρακαλέσω ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ, να σταματήσεις να γράφεις τις πολιτικές σου απόψεις (όποιες και αν είναι). Το να λες "συμφωνώ" ή "διαφωνώ" είναι αποδεκτό αλλά όχι να μπαίνεις σε ανάλυση και κρίση πολιτικών πεποιθήσεων.

 

ΠΟΤΕ δεν με ενδιέφεραν οι πολιτικές πεποιθήσεις και πιστεύω του κάθε μέλους. Όλοι είμαστε ισότιμοι σε αυτό το μέρος, αρκεί να σεβόμαστε τους κανόνες και τον στόχο που έχουμε : ΝΑ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΟΥΜΕ με το χόμπυ μας που είναι τα κόμικς.

 

Τελευταία προειδοποίηση για όλους και όλες, ανεξαρτήτου φύλου, φυλής, πολιτικής τοποθέτησης και θρησκείας. ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΗΡΗΣΤΕ ΕΥΛΑΒΙΚΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ αν θέλετε να παραμείνετε σε αυτό το μέρος.

 

V

 

ΥΓ Οι τρεις τελευταίες απαντήσεις διαγράφτηκαν

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10248
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  345
  • Reputation:   1902
  • Achievement Points:  365
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Valtasar θα εκτιμούσα τα λόγια και τις συμβουλές σου αν πραγματικά ήταν αμερόληπτες. Όμως κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει, για παράδειγμα δεν είδα να πράττεις το ίδιο με τις απαντήσεις του ramirez ο οποίος μάλιστα ανέφερε ονόματα συγκεκριμένου πολιτικού χώρου "χρωματίζοντας" εμένα και ανεβάζοντας άσχετες φωτογραφίες. Η ευαισθησία σου και τα αντανακλαστικά σου εξαντλούνται μόνο όταν δεις συγκεκριμένες  λέξεις ή εκφράσεις που δεν σου αρέσουν πολιτικά. Επίσης όπως το είχα προβλέψει επειδή φαίνεται πως κι εσύ ανήκεις στον ίδιο πολιτικό χώρο με αυτόν προέβεις σε διαγραφές και σε συμβουλές "ορθής πολιτικής" μόνο των δικών μου σχολίων. Αν δεν διαγράψεις τα σχόλια του συγκεκριμένου σχολιαστή όπως έκανες και μ'εμένα  τότε να θεωρήσεις δεδομένη την αποχώρισή μου από το blog  , που νομίζω ότι προσέφερα αρκετά πράγματα όλα αυτά τα χρόνια. Είναι κρίμα που οι αρρωστημένες πολιτικές ιδιεοληψίες  είναι πιο πάνω από την ορθή και αντικειμενική κρίση. Αυτό χαρακτηρίζει τον καθένα μας κι εμφανίζει ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα στην κοινωνία μας το οποίο δεν πρόκειται να επιλυθεί με δικτατορικού τύπου μεθόδους , απεναντίας…. 

ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ !

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64274
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Μιλάς για αμεροληψία όταν, γνωρίζοντας τους κανόνες της Κοινότητας, επανειλημμένα μιλάς πολιτικά. Βάζεις τη φωτιά και περιμένεις να καούν και άλλοι μαζί σου.... Λάθος

 

Σε θεωρώ τον κυρίως υπεύθυνο σε δεκάδες "πολιτικές" συζητήσεις εδώ. Αν δεν ήμουν αμερόληπτος θα είχες φύγει από καιρό αλλά θεωρώ ότι μπορείς να βάλεις φρένο στη συμπεριφορά σου και να φερθείς σαν αναγνώστης κόμικς και όχι σαν οπαδός συγκεκριμένης ιδεολογίας.

 

Αν δεν μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά και εστιάζεις σε άλλους και όχι στον εαυτό σου, τότε προδιαγράφεις την αποχώρησή σου (με όποιο τρόπο επιλέξεις).

 

Όσο για τα γραφόμενά σου, περί της ιδεολογίας μου, σε πληροφορώ ότι με έχουν κατηγορήσει πολλάκις, με όλα τα προσωνύμια (ακραία δεξιά έως ακραία αριστερά), δεν ιδρώνει το αυτί μου όμως. Η Κοινότητα αυτή παραμένει αδιάφορη σε πολιτικές ιδεολογίες και φανατισμούς κάθε είδους.

 

Οποιοσδήποτε θέλει να μιλήσει για ιδεολογίες, ας βρει κάποιο άλλο μέρος. Μπορεί να θεωρείς τις μεθόδους μου δικτατορικές αλλά εγώ είμαι αυτός που θα φροντίσει να τηρούνται η κανόνες.

 

End of story

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10248
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  345
  • Reputation:   1902
  • Achievement Points:  365
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Κατάλαβα από την απάντησή σου ότι παραμένεις μεροληπτικός. Επίσης είδα ότι έτρεξες να κατεβάσεις ένα θέμα που ανέβασα με ένα κόμικ ( https://archive.org/details/new_world_order_1 ) που προφανώς δεν σου άρεσε (τόσο "ουδέτερος" είσαι). Αν ήταν κανένα κόμικ με τον Άρη Βελουχιώτη όμως ή από την "αμερόληπτη" εφημερίδα των συντακτών δεν θα υπήρχε πρόβλημα. Όμως δεν μου αφήνεις  άλλο περιθώριο, από τη στιγμή που δεν αντέδρασες όπως θα έπρεπε και στον ramirez και δεν διέγραψες τις αναρτήσεις του , παρά να αποχωρήσω ΕΓΩ από το blog πριν με διαγράψεις εσύ ως γνήσιος "δημοκράτης". Περίμενα από μέρος σου έστω μια μικρή υποχώρηση αλλά τελικά οι ιδεοληψίες σου φαίνεται να έχουν φανερά μέγιστη προτεραιότητα. Λυπάμαι ιδιαίτερα που τόσα χρόνια μοιράστηκα μαζί σας τόσο όμορφα πράγματα , πράγμα που δεν το ανέφερες καν, αυτό δείχνει την υποκρισία και τη μαυρίλα που έχετε στην ψυχή σας.

Πολύ φοβάμαι ότι στο τέλος θα μείνετε μια παρέα γραφικών ΑΡΙΣΤΕΡΩΝ να τα λέτε μεταξύ σας χωρίς δεύτερη άποψη.

Σας χαιρετώ λοιπόν και σας αφήνω να εφαρμόζετε τις σταλινικές σας μεθόδους και την αριστερή προπαγάνδα  που θυμίζουν Βόρειο Κορέα, με την ψευδαίσθηση ότι πράξατε το "καλό". 

Ελπίζω τώρα με την αποχώρησή μου να ικανοποίησα εσένα και την αριστερή παρέα σου (αυτός ήταν ο σκοπός σας άλλωστε), αν και πραγματικά δεν σας έχω πλέον σε καμία εκτίμηση.

 

 

Επεξεργασία από 1SUPERMAN1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  41452
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  48
  • Reputation:   93
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  34 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το διάβασα σήμερα όλο με την μια . Δεν μου πήρε και πολύ ώρα βέβαια .

Παρατηρήσεις 90 σελίδες αλλά σε μορφή στριπ που δεν βολεύει στην βιβλιοθήκη μου . Σε άλλους αρέσει περισσότερο αυτό το στυλ.

Ωραία σχέδιαση ωραία χρώματα

Ωραία σενάριο και ιδέα  να σχολιάσει τα μυρμήγκια ως μια αποικία πολιτικοποιημένη .

Τα αστεία όμως ήταν ανιαρά καμιά σχέση με τα ωραία αστεία του Αρκά .έρχομαι από το η ζωή μετά το οποίο με έκανε σε κάποια στριπακια να χτυπιέμαι από τα γέλια !!!

Λοιπόν τα αστεία του δεν είναι αστεία αλλά πιο πολύ υπονοούμενα του καθεστώτος που σχολιάζει .να με έκαναν να σκάσω ένα χαμογελο 3,4 αστεία.

Επίσης το τέλος απρόσμενο και καταθλιπτικό δεν το περίμενα ίσως βέβαια ο καλλιτέχνης να ήθελε να περάσει έτσι το μύνημα ότι σε αυτό το πολιτικό καθεστώς δεν επιβιώνεις .

Άσχετα με το νόημα που ήθελε να περάσει εγώ το κρίνω ως αναγνώστης που θέλει να γελάσει .

Ε δεν γέλασα . Ίσως να μην είναι και του στυλ μου αυτά τα αστεία

Πάντως για 7€ αξίζει να υπάρχει σε μια συλλογή

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.