Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ας μιλήσουμε για indie games!


DaDiRa

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Όπως ανέφερα σε άλλο topic, μου αρέσουν πολύ τα indie games. Με πολλά από αυτά έχω περάσει τις καλύτερες μου ώρες σε video games. Θα μιλήσω για κάποια προσωπικά αγαπημένα δίνοντας πάσα για να πείτε και εσείς τα δικά σας, και πιθανόν να επιστρέψω για περισσότερα, λιγότερο αγαπημένα αλλά ευρέως αποδεκτά indie games.

 

They Bleed Pixels

Μαζί με το επόμενο, all time αγαπημένο indie game που δεν μπορούσα να αφήσω αν δεν τερμάτιζα... και μετά δεν μπορούσα να αφήσω αν δεν βελτίωνα τα scores μου. Action platformer γρήγορου ρυθμού με παγίδες, combos και σταδιακά αυξανόμενης πολυπλοκότητας αντίπαλους. Από τα παιχνίδια που θα αναγκαστείς να κλείσεις σε κάποια φάση γιατί πονάνε τα δάκτυλα σου. Προτείνετε στους λάτρεις του είδους.


Gunpoint

Καμία σχέση με το παραπάνω, αν και το αγαπώ το ίδιο. Action/Puzzle. Παίζεις σαν Private Eye σε επίπεδα όπου πρέπει να μπεις μέσα σε κτήρια. Επαναπρογραμματίζεις διακόπτες, αποφεύγεις κάμερες, παρασύρεις φρουρούς και προκαλείς blackouts. Όλα αυτά με τη βοήθεια των gadgets σου, φυσικά.

 

Hotline Miami

Έμεινα με την εντύπωση πως έλαβε περισσότερη δημοσιότητα με το sequel του (που δεν έχω παίξει ακόμα). Top down action τακτικής και αντανακλαστικών αυτό, '80s και gore σε ένα περίεργο σενάριο. Το AI του Gunpoint και η ταχύτητα του They Bleed Pixels στο ίδιο παιχνίδι. Πολύ διασκεδαστικό, αν και αφού αναπτύξεις σωστό "muscle memory" θα έλεγα πως γίνεται λίγο μονότονο.

 

Risk of Rain

Περάσαμε στα Rogue-like. Δεν είμαι μεγάλος fan του genre, αλλά νομίζω ότι οι περισσότεροι έχουμε παίξει σε κάποια φάση. Δράση με στοιχεία platformer και αρκετή τακτική στην οποία δεν εμβάθυνα ιδιαίτερα. Αυτό που με τράβηξε ήταν η καλλιτεχνική του επιμέλεια. Όπως συμβαίνει με αυτά τα παιχνίδια, σε κάποια φάση βαρέθηκα να το ξαναπιάνω από την αρχή, οπότε το παράτησα, αλλά είχα μερικά πολύ διασκεδαστικά playthroughs. Πολύ καλά soundtracks, επίσης.

 

SUPERHOT

Παραλίγο να δημοσιεύω το post χωρίς να γράψω γι' αυτό! "Ο χρόνος προχωρά μόνο όταν κινείσαι". Με αυτό τον φαινομενικά απλό αλλά έξυπνο και άκρως εθιστικό μηχανισμό, η ομάδα του Superhot έφτιαξε ένα έντονα στυλιζαρισμένο shooter πρώτου προσώπου. Μικρό μεν, άκρως διασκεδαστικό δε. Δεν μένει τίποτα άλλο να πω εκτός από "SUPERHOT IS THE MOST INNOVATIVE SHOOTER I'VE PLAYED IN YEARS!" :D.

 

 

Αυτά για την ώρα. Μη γελιέστε... έχω και άλλα καλά στο "βιογραφικό" μου. Τα αφήνω για μελλοντικό ποστ, για την ώρα θέλω να διαβάσω τα δικά σας. :beer:

 

  • Like 4
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to Ας μιλήσουμε για indie games!

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Αν σου αρέσει το They Bleed Pixels, τσέκαρε οπωσδήποτε το Celeste. Δεν ξέρω αν έχεις κονσόλα, όμως κυκλοφορεί και σε PC με χαμηλές απαιτήσεις.

 

 

Είναι σαν ένα συνονθήλευμα από Super Meat Boy + VVVVVV. Το πρώτο από άποψη δομής, και το δύτερο από άποψη αισθητικής και γραφικών. Τίτλοι που παρεμπιπτόντως επίσης πρέπει να παίξεις εάν γουστάρεις παλουκοπλάτφορμ καταστάσεις :P.

  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Το Celeste δεν το ήξερα, ειδικά από τόσο πρόσφατες κυκλοφορίες έχω μαύρα μεσάνυχτα οπότε όποιος έχει και άλλα, ας πει. Τα άλλα δύο εννοείται τα έχω παίξει. :D

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23548
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

 

On 3/28/2018 στο 12:23 ΜΜ, DaDiRa είπε:

Risk of Rain

Περάσαμε στα Rogue-like. Δεν είμαι μεγάλος fan του genre, αλλά νομίζω ότι οι περισσότεροι έχουμε παίξει σε κάποια φάση. Δράση με στοιχεία platformer και αρκετή τακτική στην οποία δεν εμβάθυνα ιδιαίτερα. Αυτό που με τράβηξε ήταν η καλλιτεχνική του επιμέλεια. Όπως συμβαίνει με αυτά τα παιχνίδια, σε κάποια φάση βαρέθηκα να το ξαναπιάνω από την αρχή, οπότε το παράτησα, αλλά είχα μερικά πολύ διασκεδαστικά playthroughs. Πολύ καλή soundtracks, επίσης.

 

 

Σόρι αλλά αυτό δε μου φαίνεται για roguelike, πιο πολύ για κλασσικό platform game μου κάνει. Κανένα καλό ορθόδοξο roguelike έχουμε να προτείνουμε;

Να μην είναι εντελώς πρωτόγονο σαν μερικά που είχα τερματίσει παλιά, όπως:

Image result for roguelike

 

ή αυτό που έλιωνα στο Mac Classic:

 

Image result for roguelike dungeon of doom

 

Αλλά να είναι σχετικά πιο μοντέρνο και ενδιαφέρον (όχι πολύ, αλλιώς δεν είναι roguelike)

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Μια χαρά Roguelike είναι το Risk Of Rain, απλά δεν μπορεί να γίνει εύκολα αντιληπτό από το trailer χωρίς να το παίξεις ο ίδιος, λόγω της φύσης του. Πολύ ωραίο παιχνιδάκι, με κορυφαίο soundtrack, από Έλληνα παρακαλώ, τον Χρήστο Χρηστοδούλου.

 

 
 

 

 

Από εκεί και πέρα, το κορυφαίο του είδους για εμένα, είναι μακράν το Rogue Legacy. Απίστευτο παιχνίδι, χιούμορ, σύστημα μάχης, gameplay, τα πάντα όλα. Προτείνεται με κλειστά μάτια.

 

 

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23548
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Ναι, δεν το έχω παίξει αλλά το trailer δείχνει ένα real time παιχνίδι. Ό,τι δείχνει, είναι πλατφόρμα, ξέρω γω; Τι το κάνει roguelike;

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Κοίτα, εγώ βλέπω ότι έχει το tag rogue-like στο steam και ότι μοιάζει με άλλα παιχνίδια που είχαν το tag rogue-like, οπότε και το χαρακτηρίζω έτσι :lol:. Τώρα άμα το πάμε αυστηρά από τον ορισμό (ψάχνω στη wikipedia γιατί όντως δεν ξέρω απ' έξω να περιγράψω το genre) και βλέπω πως όντως υπήρχε θέμα για το "πόσο rogue-like" είναι ένα παιχνίδι, οπότε κάθισαν και έβγαλαν κριτήρια. Το Risk of Rain κάποια τα έχει, κάποια όχι... πήγα να τα γράψω αναλυτικά αλλά βαρέθηκα :P, οπότε έψαξα να στείλω gameplay και είδα ότι το έχει παρουσιάσει ο TotalBiscuit. Είναι υπεραναλυτικός στις παρουσιάσεις, οπότε νομίζω θα καταλάβεις ακριβώς τι παίζει με το gameplay του.

 

 

1 hour ago, Kurdy Malloy said:

Κανένα καλό ορθόδοξο roguelike έχουμε να προτείνουμε;

Χμμ... ένα πρόσφατο που παίζουν φίλοι μου που ασχολούνται πολύ με το genre είναι το Slay the Spire, αλλά είναι σε Early Access και λέει "we fused card games and roguelikes" οπότε δεν ξέρω αν σου κάνει. Ένα του 2016 που πάλι έχει μεγάλη αναγνώριση είναι το Darkest Dungeon. Αλλά δεν ξέρω αν αυτά είναι ορθόδοξα :lol:.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Για εμένα, μετά το Rogue Legacy ακολουθεί το χάος. Κάποιοι φίλοι είχαν πάθει παράκρουση με το Spelunky, το οποίο όμως δυστυχώς δεν μου έκανε εντύπωση όσο και αν το προσπάθησα.

 

 

  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.