Μετάβαση στο περιεχόμενο

το πρωτο κομικ που διαβασα


kostas250

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  32135
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  5
  • Reputation:   14
  • Achievement Points:  5
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2484 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Χαιρετω την παρεα με ολον μου τον ενθουσιασμο . Επειδη στο site υπαρχουν χρηστες με μεγαλη εμπειρια σε αυτον τον τομεα ,

θα κανω μια ερωτηση με την ελπιδα να βρεθει απαντηση .Πανε  πολλα χρονια που διαβασα ενα κομικ για πρωτη μου φορα και

ξεκινησε καπως ετσι η αγαπη μου για αυτα . Το κακο ειναι το οτι ημουν πολυ μικρος τοτε και το τευχος αντιθετα με αλλα μεταγενεστερα

χαθηκε .Επειδη το θυμαμαι συχνα θα ρωτησω μηπως καποιος το ξερει και που θα μπορουσα να το βρω .Επειδη ομως τα στοιχεια που εχω

ειναι λιγα ( εως και ανυπαρκτα ) και μπερδεμενα αν θεωρηθει ατοπο ας διαγραφει παρακαλω απο τους διαχειριστες . Προκειται

για ενα Μικυ Μαους που ημερολογιακα πρεπει να ηταν κατω απο το 1000 τευχος αφου διαβαστηκε το 1984 περιπου

και μαλλον δεν ηταν το τοτε τελευταιο σε κυκλοφορια τευχος   οποτε μπορει να ηταν και μικροτερος αριθμος .

Λυπαμαι αλλα δεν εχω καλλιτερα στοιχεια :sad1: . Ηταν μια ιστορια με τον ντοναλτ και κυριως τα 3 ανιψακια που ελεγαν για  ενα golf

Volgwagen ( περιεργο για ιστοριες με τα παπια ) με μεγαλη κεραια που ειχαν δει στον θειο τους . Επισης θυμαμαι οτι κατεβαιναν 

στα καρε της ιστοριας για μπανιο στην θαλασσα συζητωντας κατι . Λυπαμαι πολυ που δεν εχω περισσοτερα στοιχεια και ελπιζω να

μην εγραψα κατι ασχετο που σε αυτην την περιπτωση μην το λαβετε υπ οψιν . Ευχαριστω πολυ , Κωσταντινος .:havefun:

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Θα μου κάνει μεγάλη εντύπωση αν ΔΕΝ στο έχουν βρει οι ντισνεϊκοί του φόρουμ μέσα σε 24 ώρες...:lol::lol: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Με ένα γρήγορο ψάξιμο στο inducks (είχα πολλυυυυ καιρό να το κάνω αυτό :P ), μια ιστορία που μπορεί να είναι αυτή που αναφέρεις, είναι "Το πλαστικό χταπόδι"

 

Δημοσιεύθηκε στα Μίκυ Μάους #510 (1976), #1143 (1988), #1623 (1997)

Ξεκινάει με τον Ντόναλντ και τα ανιψάκια να πηγαίνουν στην παραλία με το νέο σπορ αυτοκίνητο του Γκαστόνε. Δυστυχώς δεν έχω αυτή τη στιγμή πρόσβαση στα τεύχη μου για να δω αν είναι όντως αυτή η ιστορία.

 

 

:beer:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Οι πρώτες 3 σελίδες της ιστορίας που αναφέρει ο dionik.

Χταπόδι (1).jpgΧταπόδι (2).jpgΧταπόδι (3).jpg

 

Αν δεν είναι αυτή, πες μας για να ψάξουμε. Όταν λες Golf volkswagen, εννοείς πως έτσι έγραφε μέσα το κείμενο στο μπαλονάκι, ή εσύ το συμπέρανες επειδή έτσι έμοιαζε το αμάξι; Επειδή δεν συνηθίζεται να γίνεται τοποθέτηση προϊόντων μέσα σε ιστορίες, επομένως εάν το έγραφε όντως, μπορεί να είναι από παλιότερες μεταφράσεις του '70, που ήταν πιο ελεύθερα τα πράγματα. Εάν δεν έγραφε μάρκα και το κατάλαβες εσύ, τότε μπορεί να είναι από τεύχος του '80.

 

Μήπως ήταν μία ιστορία που ο Ντόναλντ είχε κάνει το αμάξι του κάτι σαν ταξί, είχε βάλει μία κεραία που την ονόμαζαν «σιμπί» αν θυμάμαι καλά, και επικοινωνούσε με αυτήν με άλλους «ταξιτζίδες»;

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32135
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  5
  • Reputation:   14
  • Achievement Points:  5
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2484 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ευχαριστω παρα πολυ για την ανταποκριση παιδια . Σπαω το κεφαλι μου να θυμηθω κατι παραπανω . Αυτο που θυμαμαι καθαρα ηταν οτι η οπτικη του καρε που τα ανιψακια πανε στην θαλασσα τα εδειχνε πιο κοντα και να τρεχουν . Για το golf , εγραφε στο μπαλονακι ( με μεγαλη κεραια )  αλλα αυτα τα αυτοκινητα ξεκινησαν να παραγονται το 74 οποτε μπερδευτηκα πολυ . Πως θα μπορουσα να διαβασω την ιστορια ομως ? Αν βρω και αγορασω το τευχος θα κανει περιπου 5 μερες για να ερθει . ( μενω στην βορια ελλαδα ) Μηπως κατι σε pdf επιτρεπεται ωστε να δω την περιοδο εκεινη ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.