Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρονολογική Κατάσταση Ελληνικών Κόμικς


MIts Mits

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  32622
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  124
  • Reputation:   938
  • Achievement Points:  124
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Σκέφτηκα να ξεκινήσω ένα θέμα για την χρονολογική αρχειοθέτηση των Ελληνικών εκδόσεων στα κόμικς.

Προσπάθησα (για προσωπική μου χρήση) να κάνω κάπιο XL αρχείο, έχοντας σαν βάση (αυτά που έχω στο σκληρό μου), με αναζητήσεις στο διαδύκτιο, σε αναρτήσεις σε σάιτ....και απλά κατάλαβα ότι όλο αυτό δεν γίνεται τόσο απλά και εύκολα. (Πχ. Πιο "Γέλιο και χαρά έχει ημερομηνίες έκδοσης, το ίδιο και στα "Κλασικά..." του Πεχλιβανίδη;).

 

Βλέποντας την δουλειά που έχουν κάνει στο εξωτερικό, αναζητούσα από το 2010 κάτι αντίστοιχο και στις αελληνικές εκδόσεις, το οποίο μέχρι τώρα δεν βρήκα.

 

Δηλαδή, ένα πίνακα που να έχει

Α/Α, Ημερ. Έκδοσης, Ημερ. Κυκλοφ.,Τίτλος, Σελ, Τιμή, Παρατηρ.

 

Είναι μία κατάσταση δ'υσκολη και αρκετά χρονοβόρα για την αυθεντικότητα και την επαλήθευση των στοιχείων (θες 3 πηγές;)

 

Απλά, βλέπωντας όλη την υπέροχη, σε επιμέρους εκδόσεις, δουλειά που έχει γίνει στο φόρουμ, θεώρησα πως, ίσως, θα μπορούσε να γίνει μία τέτοια κατάσταση καταλογογράφησης.

 

Δηλαδή, ένα ερώτημα που πρέπει να βάλω, είναι ; πιο είναι το πρώτο κόμικς (έκδοση) στην Ελλάδα;

 

 

Υ.Γ. Έχω ένα XL που περιέχει αρκετές καταχωρήσεις, αλλά ντρέπωμαι να σας το ανεβάσω, γιατί θέλει διώρθωμα.

Εάν όλα αυτά υπάρχουν σε κάποια έντυπη ή Ηλεκτρονική έκδοση, πλιιζζ, ενημερώστε με, δεν χρειάζεται να κάνουμε οτιδήποτε,

απλά, επαλήθευση

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13217
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5983 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32622
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  124
  • Reputation:   938
  • Achievement Points:  124
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

 

 

Ευχαριστώ, δεν τη γνώριζα την συγκεκριμένη έκδοση. [Υπάρχει ακόμη; και μόλις βρεθεί η ευκαιρία (ένεκα τιμής) θα μπορούσα να το βρω σε βιβλιοπωλεία ή μέσω ΛΕΦΙκ; Βλέπεις είμαι θεσ/νίκη και δεν πολυκατεβαίνω Αθήνα.]

 

Πάντως αυτό που ενοούσα είναι κάτι σαν το από κάτω πινακάκι πανω-κάτω

 

Τίτλος

Τεύχ.

Ημερ έκδοσης

Ημ. Κυκλοφ

εκδότης

είδος

Περιοδ.

 

σελ.

Γέλιο και Χαρά

2

 

07/03/1954

Ατλαντις

 

 

Εβδομ.

 

 

Βαβέλ

1

Φλεβάρης 1981

15 / 02/1981

ΒΑΒΕΛ

ανθολογία

Μηνιαίο

 

100

 

Εάν υπάρχει ένα τέτοιου τύπου πινακάκι (σε XL μεγαλώνει προς τα δεξιά με στήλες για τιμή ,)

Είναι σαν να έχει όλες τις παρουσιάσεις που γίνονται στο φόρουμ, αλλά σε ένα συγκεντρωτικό πινακάκι, σαν το παραπάνω.

Εάν κυκλοφορεί κάτι τέτοιο εδώ στο φόρουμ.

 

 

Επεξεργασία από MIts Mits
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32795
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3107 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Σε ενα αντιστοιχο θεμα,  μερικους μηνες πριν, ο GCF κατι ειχε πει...

 

On 13/1/2018 στο 12:06 ΠΜ, GreekComicFan είπε:

Όλα αυτά που αναφέρεις, κάποια στιγμή θα μπορούν να γίνουν με δυνατότητα παραμετροποίησης μέσα στην ίδια την βάση. Ήδη τα στοιχεία που έβαλες, υπάρχουν στα πινακάκια των εκδόσεων. Το να κάνουμε παραπλήσιες λίστες και θέματα των πραγμάτων που έχουμε ήδη, δεν βοηθάει ώστε να βρίσκουμε τα στοιχεία ευκολότερα από το σύστημα που έχουμε τώρα και από αυτά που θα μπορέσει να μας δώσει η βάση όταν γίνει η αναβάθμιση της. :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9050
  • Reputation:   64328
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6426 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Καλημέρα @MIts Mits 

Για τα στοιχεία που θέλεις έχει αρχίσει να γίνεται καταγραφή από το ξεκίνημα αυτής της Κοινότητας (πριν 11+ χρόνια).

Σαν 1ο στόχο είχαμε βάλει την καταγραφή όλων των ελληνικών εκδόσεων (που έχει ολοκληρωθεί 99,9%) και σαν 2ο στόχο έχουμε βάλει να καταγράψουμε λεπτομερειακά όλα τα τεύχη σε όλους τους τίτλους στην τεράστια βάση δεδομένων που έχουμε δημιουργήσει.

Αποτέλεσμα του 1ου στόχου είναι ο κατάλογος που σου ανέφερε ο Παναγιώτης πιο πάνω (αν τον θέλεις στείλε μου προσωπικό μήνυμα να στον στείλω)

Όσο για τον 2ο στόχο, προχωράει αργά καθώς μιλάμε για στοιχεία άνω των 60.000 τευχών....

 

Σε απάντηση της ερώτησής σου, όχι δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή τρόπος να βγάλεις τα στοιχεία με τον τρόπο που αναφέρεις. Βρισκόμαστε σε πλήρη αναδιοργάνωση της βάσης ώστε να μας δίνει τα στοιχεία που θέλουμε, όπως τα θέλουμε... φυσικά αυτό θα πάρει χρόνο :)

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  384
  • Reputation:   2405
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  75

30 min ago , Valtasar said:

Καλημέρα @MIts Mits 

Για τα στοιχεία που θέλεις έχει αρχίσει να γίνεται καταγραφή από το ξεκίνημα αυτής της Κοινότητας (πριν 11+ χρόνια).

Σαν 1ο στόχο είχαμε βάλει την καταγραφή όλων των ελληνικών εκδόσεων (που έχει ολοκληρωθεί 99,9%) και σαν 2ο στόχο έχουμε βάλει να καταγράψουμε λεπτομερειακά όλα τα τεύχη σε όλους τους τίτλους στην τεράστια βάση δεδομένων που έχουμε δημιουργήσει.

Αποτέλεσμα του 1ου στόχου είναι ο κατάλογος που σου ανέφερε ο Παναγιώτης πιο πάνω (αν τον θέλεις στείλε μου προσωπικό μήνυμα να στον στείλω)

Όσο για τον 2ο στόχο, προχωράει αργά καθώς μιλάμε για στοιχεία άνω των 60.000 τευχών....

 

Σε απάντηση της ερώτησής σου, όχι δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή τρόπος να βγάλεις τα στοιχεία με τον τρόπο που αναφέρεις. Βρισκόμαστε σε πλήρη αναδιοργάνωση της βάσης ώστε να μας δίνει τα στοιχεία που θέλουμε, όπως τα θέλουμε... φυσικά αυτό θα πάρει χρόνο :)

 

:cheers3:

Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω στην αρχειοθέτηση, έχω πολύχρονη πείρα (αρχεία κάθε μορφής, σκανάρισμα και πρόγραμμα OCR,  αρχειοθέτηση 30.000+ LPs και 50.000+ singles κλπ. :) )

Αν πάντως ξεκινάτε τώρα μια νέα προσπάθεια, θα πρότεινα να προτιμήσετε την Access και όχι το Excel. Εκτός, φυσικά, αν κάποιος γνώστης σάς φτιάξει ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα (αν και με την Access μπορείς να δημιουργήσεις οτιδήποτε).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9050
  • Reputation:   64328
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6426 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

22 min ago , Pete said:

Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω στην αρχειοθέτηση, έχω πολύχρονη πείρα (αρχεία κάθε μορφής, σκανάρισμα και πρόγραμμα OCR,  αρχειοθέτηση 30.000+ LPs και 50.000+ singles κλπ. :) )

Αν πάντως ξεκινάτε τώρα μια νέα προσπάθεια, θα πρότεινα να προτιμήσετε την Access και όχι το Excel. Εκτός, φυσικά, αν κάποιος γνώστης σάς φτιάξει ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα (αν και με την Access μπορείς να δημιουργήσεις οτιδήποτε).

Έχουμε ενσωματώσει και διευρίνει την βάση δεδομένων μας και τα στοιχεία περνιούνται εδώ στο φόρουμ...

Αν πας στο Index GC(Περιεχόμενα GC)-->Covers(Εξώφυλλα) και πατήσεις σε οποιοδήποτε τίτλο (προτίμησε κάποιον με πολλά τεύχη - π.χ. Δράσις) την λίστα κυκλοφορίας, θα δεις όλα τα τεύχη.... αν πατήσεις σε οποιονδήποτε αριθμό τεύχους, θα δεις τα λεπτομερειακά στοιχεία του τεύχους... φυσικά δεν είναι όλα περασμένα.... στο τέλος της σελίδας θα δεις το λινκ Stories, αν το πατήσεις (π.χ τσέκαρε μερικά πολεμικά-Δράσις, Πόλεμος) θα δεις και την πρώτη σελίδα από τις ιστορίες που περιέχει, αν πατήσεις το νούμερο της ιστορίας θα δεις και τα λεπτομερειακά στοιχεία  της :) Μέχρι στιγμής έχουν περαστεί 4.600+ ιστορίες τευχών

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  384
  • Reputation:   2405
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  75

1 min ago , Valtasar said:

Έχουμε ενσωματώσει και διευρίνει την βάση δεδομένων μας και τα στοιχεία περνιούνται εδώ στο φόρουμ...

Αν πας στο Index GC(Περιεχόμενα GC)-->Covers(Εξώφυλλα) και πατήσεις σε οποιοδήποτε τίτλο (προτίμησε κάποιον με πολλά τεύχη - π.χ. Δράσις) την λίστα κυκλοφορίας, θα δεις όλα τα τεύχη.... αν πατήσεις σε οποιονδήποτε αριθμό τεύχους, θα δεις τα λεπτομερειακά στοιχεία του τεύχους... φυσικά δεν είναι όλα περασμένα.... στο τέλος της σελίδας θα δεις το λινκ Stories, αν το πατήσεις (π.χ τσέκαρε μερικά πολεμικά-Δράσις, Πόλεμος) θα δεις και την πρώτη σελίδα από τις ιστορίες που περιέχει, αν πατήσεις το νούμερο της ιστορίας θα δεις και τα λεπτομερειακά στοιχεία  της :) Μέχρι στιγμής έχουν περαστεί 4.600+ ιστορίες τευχών

Νομίζω ότι το έχω ξαναπεί, έχω εντυπωσιαστεί από τη δουλειά σας εδώ.

Ούτε ιδρύματα με πληρωμένους ειδικούς, αρχειοθέτες και υπαλλήλους δεν έχουν κάνει τη δική σας δουλειά. Μακάρι να υπήρχε μια ελληνική Βιβλιοθήκη του Κογκρέσου για να καταθέσετε τους καταλόγους σας, γιατί είναι κάτι που πρέπει να μείνει και να περάσει ευρύτερα στις επόμενες γενιές σαν δημόσια προσφορά, ακόμα και αν αυτό το site (μακριά από μας) δε θα υπάρχει πια... Κακά τα ψέματα, το μεράκι του συλλέκτη-ρέκτη δεν αντικαθίσταται από κανενός είδους γνώση, αμοιβή ή χρόνο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32622
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  124
  • Reputation:   938
  • Achievement Points:  124
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

On 21/3/2018 στο 12:04 ΜΜ, Pete είπε:

Νομίζω ότι το έχω ξαναπεί, έχω εντυπωσιαστεί από τη δουλειά σας εδώ.

Ούτε ιδρύματα με πληρωμένους ειδικούς, αρχειοθέτες και υπαλλήλους δεν έχουν κάνει τη δική σας δουλειά. Μακάρι να υπήρχε μια ελληνική Βιβλιοθήκη του Κογκρέσου για να καταθέσετε τους καταλόγους σας, γιατί είναι κάτι που πρέπει να μείνει και να περάσει ευρύτερα στις επόμενες γενιές σαν δημόσια προσφορά, ακόμα και αν αυτό το site (μακριά από μας) δε θα υπάρχει πια... Κακά τα ψέματα, το μεράκι του συλλέκτη-ρέκτη δεν αντικαθίσταται από κανενός είδους γνώση, αμοιβή ή χρόνο.

 

Συμφωνώ με τον Pete και με όλους τους προλαλήσαντες για όλα τα εύσημα. Αν δεν κάνατε ότι έχετε κάνει μέχρι τώρα ακόμη θα είμασταν στο τέλος της παλαιολιθηκής εποχής.

Απλά αυτό που σκεφτόμουνα εγώ, είναι της κατάστασης: οκ, το 1969 , μήνα Νοέμβριο, τι εκδόθηκε;

Για να το βρώ αυτή τη στγμή πρέπει να ανατρέξω σε δεκάδες σειρές και άλλα αρχεία (αυτό κάνω δηλαδή), σε πίνακες, εξώφυλλα κλπ.

Αυτή η μορφή αρχειοθέτησης με βοήθησε στα Αμερικάνικα κόμικς που έχω στο PC.

Δεν ξέρω αν είναι καλύτερο το XL ή κάποιο άλλο πρόγραμμα, απλά σε XL έχω τις ξένες εκδόσεις και αυτό έχω μάθει να δουλεύω, γιαυτό το έγραψα. Και περισότερο για χρήση σε Personal PC, γιατί για το φόρουμ σίγουρα χρειάζεται άλλο πρόγραμμα για κάτι παρόμοιο.

Υ.Γ. Αλήθεια, τα τεύχη που δεν έχουν (γράφουν) ημερομηνίες μέσα, (π.χ. Κλασσικά Εικονογραφημένα) πως τα χρονολογείται;

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.