Μετάβαση στο περιεχόμενο

Star Trek TALK (Movies, TV, Animation)


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

3 ώρες πριν, Argail είπε:

Όταν βάζεις υπολίστα σε λίστα καλό είναι να χρησιμοποιείς άλλο σύστημα αρίθμησης, έβαλες δεκαδικό στην λίστα, στις υπολίστες μπορείς να βάλεις α,β,γ, κτλ ή λατινικούς αριθμούς i, ii, iii κτλ. 

για να απαντήσω στο δημοψήφισμα παγίδα που κάνεις, θα ρίξω άκυρο γιατί δεν έχω δει Star Trek Discovery (και γενικά έχω δει ελάχιστα) παρότι σε πιστεύω αλλά δεν μπορώ να πω, έτσι απλά ήθελα να κάνω το τρολάρισμα μου 

:beer:

:SmokingDevil: To ξέρεις να υποθέσω ως βετεράνος, ότι μπορώ να αλλάξω το ποστ μου χωρίς να φαίνεται και να μείνει η παρατήρησή σου ξεκρέμαστη :angel: :lol:

 

Επίσης να πω ότι τα τελευταία ποστ ξεστρατίζουν από το θέμα της κουβέντας που είναι να συμφωνήσουμε ΟΛΟΙ ότι η Μπέρναμ είναι ο γελοιότερος χαρατήρας σε όλα τα Star Trek (Kira incl) και ότι το Discovery ντροπιάζει το franchise:ego:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

1 λεπτό πριν, Kurdy Malloy είπε:

:SmokingDevil: To ξέρεις να υποθέσω ως βετεράνος, ότι μπορώ να αλλάξω το ποστ μου χωρίς να φαίνεται και να μείνει η παρατήρησή σου ξεκρέμαστη :angel: :lol:

έχω πάρει τα μέτρα μου, αν και ως mod μπορείς να αλλάξεις και δικά μου οπότε εκεί δεν μπορώ να κάνω κάτι, πέρα από καταγγελία :lol:

447854451_Screenshot2022-06-28173656.thumb.jpg.82d39b32d04784af662905b1d137950f.jpg

2 λεπτά πριν, Kurdy Malloy είπε:

Επίσης να πω ότι τα τελευταία ποστ ξεστρατίζουν από το θέμα της κουβέντας που είναι να συμφωνήσουμε ΟΛΟΙ ότι η Μπέρναμ είναι ο γελοιότερος χαρατήρας σε όλα τα Star Trek (Kira incl) και ότι το Discovery ντροπιάζει το franchise:ego:

Έχεις δίκιο σου ζητώ συγνώμη, παρακαλώ να επανέλθουμε στο θέμα, εγώ θα σταματήσω εδώ το off topic, αν και από ότι κατάλαβα από τα λεγόμενα σου πιο ενδιαφέρον είναι το off topic :lol:

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55404
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

52 min ago , Argail said:

εγώ θα σταματήσω εδώ το off topic,

 

TI;:collapse: 

 

Ήμουν έτοιμος να ρωτήσω ποια είναι η σειρά προτίμησης σου για τη χρήση των εναλλακτικών 1,2,3 Α,Β,Γ, α,β,γ, i,ii,iii  :(

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2264
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5726 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Πρόσφατα τελείωσα τις 3 φετινές σειρές του Star Trek. Πολλή μετριότητα και σίγουρα δεν ήταν και η καλύτερη χρονιά για το franchise. Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά:

 

Discovery

 

Κάθε χρόνο γίνεται και χειρότερο. Το μόνο θετικό η δράση, το σενάριο ξεκίνησε καλά, αλλά ξενέρωσα για το πως κατέληξε. Για τους χαρακτήρες έχουν λεχθεί πολλά σε άλλο topic και εγώ δεν έχω να προσθέσω κάτι περισσότερο, πέραν του ότι η σειρά αποτελεί την αποθέωση του diversity σε βαθμό που σε κάνει να πιστεύεις ότι βλέπεις παρωδία της αυθεντικής σειράς. 

 

Picard

 

Λιγοστή δράση, σενάριο αχταρμάς, μόνο ο Steward το έσωσε αν και αυτός ξεκίνησε να κουράζει. Τουλάχιστον η επόμενη σεζόν θα είναι και η τελευταία και ελπίζω o Picard να έχει έναν αποχαιρετισμό αντάξιο του. Επίσης, δεν μου άρεσε το πως έχουν καταντήσει τους Borg. 

 

Strange New Worlds

 

Η επιστροφή του Enterprise στη μικρή οθόνη δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, αλλά πιστεύω ότι θα εκτιμηθεί από τους παραδοσιακούς φαν του Star Trek. Τίποτα το ιδιαίτερο απο πλευράς δράσης και σεναρίου, αλλά είναι αρκετά υποσχόμενο και μπορεί να γίνει καλύτερο στο μέλλον.

 

Γενικά το μεγάλο προβλήμα του franchise είναι η απουσία σοβαρών villains οι οποίοι θα δώσουν το επιπλέον ενδιαφέρον.   

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  53
  • Reputation:   187
  • Achievement Points:  53
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5468 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

18 hours ago, Hayate said:

Discovery

 

Κάθε χρόνο γίνεται και χειρότερο. Το μόνο θετικό η δράση, το σενάριο ξεκίνησε καλά, αλλά ξενέρωσα για το πως κατέληξε. Για τους χαρακτήρες έχουν λεχθεί πολλά σε άλλο topic και εγώ δεν έχω να προσθέσω κάτι περισσότερο, πέραν του ότι η σειρά αποτελεί την αποθέωση του diversity σε βαθμό που σε κάνει να πιστεύεις ότι βλέπεις παρωδία της αυθεντικής σειράς. 

 

Picard

 

Λιγοστή δράση, σενάριο αχταρμάς, μόνο ο Steward το έσωσε αν και αυτός ξεκίνησε να κουράζει. Τουλάχιστον η επόμενη σεζόν θα είναι και η τελευταία και ελπίζω o Picard να έχει έναν αποχαιρετισμό αντάξιο του. Επίσης, δεν μου άρεσε το πως έχουν καταντήσει τους Borg. 

 

Strange New Worlds

 

Η επιστροφή του Enterprise στη μικρή οθόνη δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, αλλά πιστεύω ότι θα εκτιμηθεί από τους παραδοσιακούς φαν του Star Trek. Τίποτα το ιδιαίτερο απο πλευράς δράσης και σεναρίου, αλλά είναι αρκετά υποσχόμενο και μπορεί να γίνει καλύτερο στο μέλλον.

Συμφωνώ ως προς τα πρώτα δύο. Δυστυχώς το discovery είναι μία σειρά που προφανώς οι σεναριογράφοι δεν έχουν ιδέα το που θέλουν να πάει, κάθε σεζόν είναι και διαφορετική και δεν υπάρχει έτσι μία συνέχεια που να σου κεντρίζει το ενδιαφέρον. Το Picard, αν και χάρηκα που είδα πολλούς γνωστούς ηθοποιούς από τις προηγούμενες σειρές δυστυχώς δεν είναι σειρά Star Trek. Είναι κάτι τελείως διαφορετικό, μάλλον περισσότερο θυμίζει σαπουνόπερα με την αργή εξέλιξη της πλοκής παρά σειρά scifi με ηθικά διλημματα κι action σκηνές.

 

Τώρα, το SNW είναι κάτι τελείως διαφορετικό. Δεδομένου του ότι τα πλαίσια που μπορούν να κινηθούν οι σεναριογράφοι είναι πολύ περιορισμένα (λόγω TOS) πιστεύω ότι έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά. Ο σκοπός ήταν αυτός ακριβώς που εσύ αναφέρεις σαν αρνητικό, να φτιάξουν μία σειρά που θα ικανοποιήσει τους trekkies που ήθελαν μία σειρά σαν το TOS. Και πιστεύω ότι το πέτυχαν. Η ατμόσφαιρα, οι αναφορές σε επεισόδια του TOS και οι περισσότεροι καλογραμμένοι χαρακτήρες δίνουν ένα καλό αποτέλεσμα το οποίο απ'ότι φαίνεται θα είναι ακόμα καλύτερο στις επόμενες σεζόν μιας και πάντα η πρώτη είναι εισαγωγική.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

 

 

 

Τρεηλερ για την 3η σεζον και εχει πολυ πραγμα μεσα, Νεους αλλα και παλιους κακους (αλλα και εξ αιματος σχεση στην πραγματικοτητα με ενα κλασικο κακο, που δεν ξερω αν το βαλουν και στη σειρα)

Επεξεργασία από albertus magnus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Το Discovery το σταμάτησα στο τέλος της 1ης σεζόν λόγω του εξευτελιστικού τρόπου που τελείωσε: Ένας Κλίνγκον (αν θυμάμαι καλά) απειλεί να τινάξει τον πλανήτη του στον αέρα, οπότε οι υπόλοιποι Κλίνγκον λένε: "Ωωωω, αυτός έχει κότσια, κάνει για ηγέτης μας!" Αυτός που απειλούσε να τινάξει τον πλανήτη τους στον αέρα!!!
Το Picard το βλέπω μόνο λόγω του Στιούαρτ. Έχει καταντήσει θλιβερό. Εδώ, περισσότερο από όλους τους χαρακτήρες,  ξεφτιλίστηκαν τα Μποργκ στο τελευταίο επεισόδιο της 2ης σεζόν. Αλλά γενικά η σειρά μου προκαλεί θλίψη. Μόνη στιγμή άξια αναφοράς ο αποχαιρετισμός Πικάρντ και Κιου, όπου συγκινήθηκα μόνο λόγω των 2 ηθοποιών και του τρόπου που απέδωσαν τη σκηνή.
Το SNW ήταν κάτι που δεν περίμενα. Μακράν η καλύτερη σειρά Star Trek από εποχής TNG. Μέσα στην απλότητά της η σειρά ασχολείται με νοήματα πολύ βαθύτερα από τις υπόλοιπες σειρές που θέλουν να το παίξουν φιλοσοφημένες, είναι όμως απλά σοβαροφανείς. Το επεισόδιο με το παιδάκι που θυσιάζεται για τον πλανήτη του, το βρήκα συγκλονιστικό. Το τελευταίο επεισόδιο της 1ης σεζόν το εκτίμησα ακόμη περισσότερο όταν ξαναείδα το επεισόδιο της αρχικής σειράς Balance of Terror, μια και είναι μια εναλλακτική ματιά εκείνου του επεισοδίου.
Ακόμη και ο Σποκ της σειράς αυτής, είναι ό,τι καλύτερο έχω δει τα τελευταία χρόνια. Τον προτιμώ από τον κινηματογραφικό Σποκ.

Το τρέιλερ του Πικάρντ μού άρεσε, αλλά την έχω πατήσει ήδη άλλες δυο φορές με αυτη τη σειρά. Κρατάω επιφυλάξεις.

 

Επεξεργασία από theforce
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Και τα δύο κλείνουν για έναν απλό λόγο. Γιατί το SNW έδειξε πώς είναι ένα κανονικό Star Trek και πλέον έχουν εκτεθεί ανεπανόρθωτα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Η 3η σεζόν του Picard είναι μέχρι στιγμής αριστουργηματική, Καμιά σχέση με ό,τι θλιβερό είχαμε δει μέχρι τώρα.

Και το SNW συνεχίζει δυναμικά.  Πολύ ευχάριστα νέα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

50 λεπτά πριν, Γάντζος είπε:

 

 

Μετά την αριστουργηματική 3η σεζόν του Picard (καμία σχέση με τις αρλούμπες των 2 προηγουμένων σεζόν), έρχεται η 2η σεζόν του SNW !!! Το Σταρ Τρεκ στα καλύτερά του!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Δεν την τελείωσα ακόμα, αλλά μέχρι τώρα έχει υπόθεση με αρχή μέση και τέλος. Λίγο το θέμα με χαλάει αφού το είχαμε δει στο DS9 και όχι στο TNG αλλά εντάξει δεν το έχουν πάρει και εργολαβία. Θα επανέλθω όταν ολοκληρωθεί. Αλλά αυτή η σεζόν μαζί με τον Πάικ, έχουν βγάλει το franchise από το βούρκο που το έριξε κυρίως η αηδία που λέγεται Discovery.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55404
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι το καλύτερο story telling που είχαν να επιδείξουν οι σειρές TNG, DS9 και VOY ήταν οι τελευταίες seasons του DS9 (δεν αναφέρομαι σε μεμονωμένα επεισόδια του TNG που μπορεί να έλαμψαν ως αριστουργήματα, δεν έπαψαν να είναι όμως μεμονωμένα επεισόδια) οπότε την "εισβολή" του DS9 στο TNG την βρίσκω όχι μόνο καλοδεχούμενη αλλά και 25 χρόνια καθυστερημένη... :up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2264
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5726 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Συμφωνώ με τις καλές κριτικές που έχει δεχθεί η τρίτη σεζόν του Picard. Τεράστια η βελτίωση σε σχέση με τις προηγούμενες 2 σεζόν, πάνε χρόνια να δούμε τόσο καλό  Star Trek και φυσικά το απόλυτο tribute στο Next Generation και τις άλλες σειρές των 90's.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Picard εχω δει μονο το πρώτο επεισόδιο. Δεν μου άρεσε η μαυρίλα που έβγαζε. Είχα διαβάσει καλά σχόλια σχετικά με το πως τα πήγε (ειδικά με επανεμφανίσεις κόσμου), δελεαζόμουν, αλλά με αυτά που διαβάζω εδώ για 2 κακές σεζόν και μια τρίτη εξαιρετική, δεν ξέρω αν αντέχω να δω εκείνες τις 2 σεζόν για να φτάσω στην τρίτη.

Από την άλλη όμως... ωωωω από την άλλη. Ξεκινησα την περασμένη εβδομάδα το Strange New Worlds, είμαι τώρα στο S02E05 και περνάω εξαιρετικά :) Είναι τηλεοπτική παραγωγή και φαίνεται. Επίσης μάλλον είναι targeted σε νεαρότερο κόσμο. Κάτι σαν Dr Who. Μολαταύτα διασκεδάζω. Μου φέρνει feelings από τις καλές στιγμές του TNG! :) Ίσως να είναι στα υπέρ του το ότι είναι λίγα τα επεισόδια σε κάθε σεζόν. Τόσες καλές ιστορίες τους έρχονται, τόσες λένε. 

Το κακό του είναι ότι είναι prequel. Άρα δεν μπορεί να δείξει κάτι χειρότερο και απειλητικότερο από τους Borg (όπως τους είδαμε στο TNG). Το Federation θα συνεχίσει να υπάρχει. Το ίδιο και με ό,τι ανακαλύψουν. Θα πρέπει να είναι κάτι που είχε ήδη ανακαλυφθεί στα επόμενα (που είναι και πολλά). Μέχρι στιγμής δεν έχουν συναντήσει θέμα με αυτό. Αλλά είναι constraint.


Είναι επίσης weird το πόσες γυναίκες έχει :) Μέχρι στιγμής έχουμε 3 άντρες στο main cast και 5 γυναίκες. Με την εσωτερική χρονολόγηση του franchise, αυτή η πλήρης ισότητα ανατράπηκε στο μέλλον :D Δεν με έχει ζορίσει μέχρι στιγμής στην διασκέδαση, αλλά μου είναι τόσο προφανές ότι αυτό αντικατοπτρίζει την σημερινή κουλτούρα που είναι διαφορετική από αυτή των 60ς οπότε φτιάχτηκε το TOS. 

Βρίσκω weird τον ρόλο που έχουν οι Spock, Uhura και James Kirk. Έχω πολύ φρέσκο στο μυαλό μου το reboot/alternate universe του Abrams. Δεν έχω φρέσκο το TOS. Οπότε ενίοτε μου χτυπάει κάπως.

 

Αναπάντεχα διασκεδαστικό όμως. Χαίρομαι :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55404
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

4 min ago , germanicus said:

με αυτά που διαβάζω εδώ για 2 κακές σεζόν και μια τρίτη εξαιρετική, δεν ξέρω αν αντέχω να δω εκείνες τις 2 σεζόν για να φτάσω στην τρίτη.

 

Can you watch Picard Season 3 without watching the first two?


They are okay, but season 3 is so good it makes the other two seasons look even worse than they were. I truly recommend you watch season 3 as a stand alone and go back to 1 or 2 if you have the time but season 3 is an absolute must watch for any TNG kid.

 

Google translate:

 

Μπορείτε να παρακολουθήσετε την 3η σεζόν του Picard χωρίς να παρακολουθήσετε τις δύο πρώτες;


Είναι εντάξει, αλλά η σεζόν 3 είναι τόσο καλή που κάνει τις άλλες δύο σεζόν να φαίνονται ακόμα χειρότερες από ό,τι ήταν. Σας συνιστώ ειλικρινά να παρακολουθήσετε τη σεζόν 3 ως αυτόνομη και να επιστρέψετε στην 1 ή 2, αν έχετε χρόνο, αλλά η σεζόν 3 είναι απολύτως απαραίτητο για κάθε παιδί του TNG.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

οκ. τελείως up to date με το SNW. Είδα το musical, είδα και το απίστευτο επεισόδιο με τη σύνδεση με Lower Decks. Δεν έχω δει LD, Μπήκα όμως εύκολα στο νόημα και υπήρξαν διάφορες στιγμές που βάραγα το τραπέζι από τα γέλια :) 

πάρα πολύ διασκεδαστικό σώου. Απ'ότι βλέπω, οι 2 πρώτες σεζόν του Discovery έχουν πολύ καλύτερα ratings από τις 2 τελευταίες. Και αφού ο Mount είναι σε όλα τα επεισόδια της 2ης σεζόν, θα δώσω μια ευκαιρία και σε εκείνες :) 

 

fun! :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2264
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5726 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Τελείωσα πρόσφατα το SNW και μπορώ να πώ ότι η 2η σεζόν είναι καλύτερη από την πρώτη. Κάποια επεισόδια απλά είναι απολαυστικά, το δε τέλος σε κάνει να ανυπομονείς για την 3η σεζόν!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Ηθελα καμποσο  καιρο να γραψω εδω ενα γενικοτερο σχολιο για τις καινουριες  σειρες σταρ τρεκ αλλα ολο το αμελουσα και ολο καθυστερουσα να δω και τα επεισοδια.  Τελικα Σεπτεμβρη και Οκτωβρη ειδα την 3η σεζον Picard και την 2η Strange new worlds οποτε τα εχω δει πλεον ολα και τα καινουρια (τουλαχιστον τα Live action γιατι δεν εχω δει τα κινουμενα σχεδια καθολου αλλα πιστευω στο μελλον θα τα δω και αυτα).  Το βαζω μεσα σε spoiler γιατι κατι θα μου ξεφυγει εφοσον τα εχω δει και γραφω πιο ελευθερα

 

Spoiler

1) Discovery. Ξεκιναω με το πιο αδυναμο απο τα τρεις σειρες (κατα την γνωμη μου). Ομολογω οτι στην αρχη ημουν ενθουσιασμενος και ηθελα πολυ να δω μια καλη σειρα σταρ τρεκ μηπως σημανει και την επαναφορα του franchise γενικοτερα.  Ημουν και πεινασμενος για μια σειρα σταρ τρεκ καθω ςειχαν περασει πολλα χρονια απο την τελευταια το enterprise (που ηταν και μετριοτατη). Τις ταινιες του Jar Jar Abrams δεν τις βαζω μεσα (αν και ηταν λιγο διασκεδαστικες σε καποια σημεια) Οποτε της δικαιολογησα - συγχωρησα αρκετα θεματα αυτης της σειρας αλλα σιγουρα στην συγκριση με αλλες χανει κατα πολυ. Αυτα ομως που της αναγνωριζω ειναι οτι ξαναεφερε το ενδιαφερον για σειρες σταρ τρεκ και ετσι χαρη σε αυτην ειδαμε και αλλα πραγματα και φυσικα την αμεση συνδεση της με το strange new worlds που μονο και μονο για αυτο το λογο θα την θυμαμαι με αγαπη (αντε και για τον Σαρου που τον γουσταρω πολυ σαν χαρακτηρα). Παντως αν και οι 3η και 4η σεζον πηραν ακομα χειροτερες κριτικες εμενα μου αρεσαν καλυτερα απο τις δυο πρωτες γιατι νομιζω οτι βρηκε καλυτερα τον χωρο της και τον χρονο της στο Franchise αυτο.  Θα δω (εστω και αν ξερω πως θα ειναι μετρια) και την 5η σεζον και καλα κανει και τελειωνει παντως.  Απο τις 3 νεες σειρες σιγουρα η χειροτερη και νομιζω συνολικα στο franchise καπου εκει την κατατασσω μαζι με το enterprise.

 

2) Picard.  Ξεκινησε μετρια αλλα της αναγνωριζω οτι ειδικα στην 3η βελτιωθηκε αρκετα φερνοντας επιτελους ολο το οριτζιναλ καστ του TNG μαζι (που κακως δεν ειχαν φερει απο την 1η σεζον κατ εμε).  Πολυ αγαπημενος ηρωας ο Picard και ολο το TNG γενικα αναγεννησαν στο τελος των 80ς το franchise και οταν ειδα τα νεα ενθουσιαστηκα. Αλλα το αποτελεσμα στις πρωτες δυο σεζον ψιλομετριο. Ειχα καποιες καλες στιγμες στην 1η σεζον, ειχε τον Data (και λιγο Ραικερ) αλλα οι νεοι χαρακτηρες δεν μου πολυ εκαναν κλικ και γενικα δεν ξετρελλαθηκα. Επισης βρηκα τρελη τρυπα στο σεναριο την φιλια του με την Seven of Nine.  Δηλ την φερανε και την κολλησανε με τον Πικαρντ δεν βλεπουμε πουθενα το πληρωμα του voyager  και μαλλον καταλαβαινουμε οτι η Janeway Την ξεχασε μολις γυρισανε και την πασαρε σε αλλο πληρωμα να την κανουν παρεα. Στην 2η σεζον (που μου αρεσε ελαχιστα καλυτερα απο την 1η) ανακατεψαν Μποργκ, εναλακτικο μελλον, ταξιδι στο χρονο, ψυχολογικα του Πικαρντ και τον Q φυσικα αλλα ενταξει ψιλοβγηκε το αποτελεσμα (ας πουμε) με το μελλον των Μποργκ μαλλν στην ομοσπονδια (??!!!). Αγαπημενη μου σκηνη παντως στο λεωφορειο με τον πανκ και το ραδιοφωνο που εχει τρελλη ιστορια κι συνδεση με το voyage home και το τραγουδι αλλα και ο ηθοποιος που τον βρηκαν 35 χρονια μετα! Και ευτυχως φτασαμε στην 3η σεζον οπου για μενα το πραγμα λειτουργησε πολυ καλυτερα.  Ειδαμε ολο το αυθεντικο πληρωμα, ειδαμε την ομοσπονδια σε κινδυνο και φυσικα ειδαμε και το Enterprise - D  εστω και για λιγο.   Για μενα την ψιλοσωσε  την σειρα η 3η σεζον αλλα ειχε και αυτη τα θεματα της γενικα.  Πικαρντ νομιζω μονος του χωρς το πληρωμα του δεν μπορουσε να σταθει ευκολα. Δηλ αν αντι για την seven  ειχαμε τον οποιοδηποτε δικο απο το πληρωμα του σαν δεξι του χερι εξαρχης θα μου κολλαγε καλυτερα.  Καλυτερη απο το discovery χαρη στην 3η σεζον και το δεσιμο που ειχα ηδη με τον Picard και με αλλους χαρακτηρες.

 

 

3) Strange new worlds.  Μακραν η καλυτερη απο τις 3 νεες σειρες. Μου αρεσαν οι χαρακτηρες εξαρχης (απο την 2η σεζον του discovery). Μου αρεσει το γεγονος οτι οι σεναριογραφοι παραγωγοι δειχνουν τρομερο σεβασμο στην αυθεντικη παλαια σειρα (TOS) και εχουν μελετησει πολυ ολα τα επεισοδια και ολους τους χαρακτηρες. Υπαρχουν πραγματα και χαρακτηρες που μου φανηκαν ασχετα και μολις το εψαξα ειδα οτι υπηρχαν και στη παλια σειρα και απλα το ειχα ξεχασει εγω! Επισης καραγουσταρα τελικα την επαναφορα στα αυτονομα ανεξαρτητα επεισοδια οπως ηταν οι παλιες σειρες.  Λειτουργησε καλα αυτο το φορματ αν και στην εποχη μας δεν συνηθιζεται πλεον. Γενικα χαιρομαι πλεον να βλεπω star trek και εχω ελπιδες για το μελλον και την συνεχεια του Franchise. Δεν εχω βρει κακο επεισοδιο μεχρι στιγμης (ναι και το μιουζικαλ ακομα μου αρεσε).  Ελπιζω να ειναι το ιδιο καλη και η 3η σεζον και γιατι οχι (αν συνεχισει βεβαια στο ιδιο επιπεδο) να δουμε και πολλες σεζον ακομα (ισως και μερικα επεισοδια με τον Κερκ καπετανιο πλεον ωστε να συδνεθει εντελως με την αυθεντικη σειρα).

 

 

 


 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Κριτική επί των φάσεων. Πιστεύω κι εγώ ότι η αδερφή σειρά του TNG είναι το DS9 και ήθελα (ή έστω θα ήθελα) να δω χαρακτήρες από εκεί. Σίσκο; μικρός Σίσκο; η γυναίκα του Σίσκο (να θυμίζει και Όρβιλ); Μπασίρ (που έχει κάνει και καριέρα εκτός άρα θα έδινε πολλά στη σειρά); κάποια ενσάρκωση του/της Νταξ; ακόμα και η ατάλαντη Κίρα θα έδινε πιο νόημα στη σειρά από την "τηβάλαμεγιατίείναιτούμπανο" Seven of Nine. Δε λέω καν κάποιον Φερένγκι γιατί βλέπω να τους έχει απορρίψει το franchise. Τέλος πάντων πλέον η σειρά θα έχει άλλο πρωταγωνιστή και άλλη πορεία κατά πως φαίνεται και προφανώς άλλο όνομα, πιθανόν να είναι και δύο σειρές (Jake - 7 of 9 αν και δε με έχει πείσει ότι μπορεί να πάρει πάνω της σειρά, αλλά εδώ πήρε η Μπέρναμ).

 

Στο SNW με χάλασε η ασυνέπεια των γυνακείων χαρακτήρων για να είμαστε equal gender etc. Δηλαδή δεν μπορεί η Νοσοκόμα Τσάπελ να είναι μισό κλικ από το Νόμπελ Ιατρικής και μετά να επιστρέψει στο Έντερπραϊζ και να βαράει ενέσες χωρίς να τη ρωτήσει ο Μακόι έστω και μισή φορά τη γνώμη της. Ούτε ξαφνικά η Ουχούρα να έγινε space τηλεφωνήτρια από εκεί που ήταν μισό κλικ από τον κυβερνήτη.

 

 

Για το Discovery δε θα κάνω κριτική, μιλάμε για αίσχος, τα έχω πει Πολάκης.

 

Αυτό που πρέπει όλοι να δείτε όμως είναι τα Lower Decks. Απολαυστικό και από τη σκοπιά του τρέκι. Η ιδέα να κάνουν τους πρωταγωνιστές τρέκις εκείνης της εποχής που ξέρουν τα πάντα για τις καριέρες των άλλων πρωταγωνιστών είναι πραγματικά απολαυστική.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

2 hours ago, Kurdy Malloy said:

Στο SNW με χάλασε η ασυνέπεια των γυνακείων χαρακτήρων για να είμαστε equal gender etc. Δηλαδή δεν μπορεί η Νοσοκόμα Τσάπελ να είναι μισό κλικ από το Νόμπελ Ιατρικής και μετά να επιστρέψει στο Έντερπραϊζ και να βαράει ενέσες χωρίς να τη ρωτήσει ο Μακόι έστω και μισή φορά τη γνώμη της. Ούτε ξαφνικά η Ουχούρα να έγινε space τηλεφωνήτρια από εκεί που ήταν μισό κλικ από τον κυβερνήτη.



έχεις τα δίκια σου :)  δεν ξέρω πως ακριβώς το έχω προσπεράσει αυτό το σκέλος εγώ. Αλλά δεν το πολυσκέφτομαι. Σε τεράστιο βαθμό δεν το αντιμετωπίζω καν ως πρηκουελ του TOS. (τη νοσοκόμα λχ, ούτε που την θυμόμουν. και ακόμα δεν την θυμάμαι :) απλά έχω διαβάσει ότι υπήρχε :) )  

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55404
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

4 hours ago, Kurdy Malloy said:

Για το Discovery δε θα κάνω κριτική, μιλάμε για αίσχος, τα έχω πει Πολάκης.

 

Παράξενο, ο Πολάκης δεν έχω ακούσει να έχει εκφέρει γνώμη για τη σειρά... :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Μέγας τρέκι, συχνάζει στα cons

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.