Μετάβαση στο περιεχόμενο

Star Trek TALK (Movies, TV, Animation)


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Αν σου φαίνεται αστείο το TNG σε κάποια σημεία, ΜΗ ΞΑΝΑΔΕΙΣ ΠΟΤΕ το TOS. Θα γελάς και θα κλαις ταυτόχρονα. Δεν είμαι και φανατικός τρέκι αλλά θυμάμαι κάτι επεισόδια που εξωγήινοι τους έβαζαν να χορεύουν ή κάτι τέρατα από το πανηγύρι της Ελεούσας, γ@μησέ τα.

 

Επειδή ξεκίνησες τώρα το TNG, προφανώς είσαι επηρεασμένος από τον Q (νομίζω 2ο επεισόδιο ή 3ο) που όντως είναι το γελοίο επεισόδιο της κάθε σεζόν, αλλά είναι σκόπιμα γελοίο. Δεν είναι σοβαρό και προέκυψε γελοίο. O Q, οι Φερένγκι και η μάνα της Τρόι είναι τα comic relief της σειράς. Πάντως για την εποχή του έχει αξιοπρεπή εξέλιξη των χαρακτήρων, καλό background story, καταμερισμό εργασιών (δε φεύγει ο αρχιμηχανικός μόνος με τον κυβερνήτη να εξερευνήσουν έναν άγνωστο πλανήτη) και έθεσε τις βάσεις για πολιτικά και κοινωνικά σχόλια δια της εξωγήινης αλληγορίας που εκτόξευσαν στο μέλλον το Babylon 5 και το BSG.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

20 hours ago, germanicus said:

Ιδιος στο I Claudius του 76 (άντε.. με λίγο μαλλί παραπάνω)

 

Καλα στον Κλαυδιο ειχε περουκα με μπουκλα!! Αλλα οντως ειναι αγεραστος σε μεγαλο βαθμο. Βοηθαει κιολας οτι επειδη ηταν καραφλος απο νεος και δεν ειχε και ποτε γενια ωστε να τα δουμε γκριζαρισμενα και ασπρισμενα (οπως του Τζοναθαν Φρεηκς πχ) ωστε να καταλαβουμε τα χρονια που περασαν.

 

Οσον αφορα τωρα το TOS και το TNG η ηλικια τους φαινεται κακα τα ψεματα. Αλλα και παλι πιστευω οτι λογω σεναριου  μπορει καποιος να τα δει ανετα ακομα και σημερα (εχοντας βεβαια στο νου τις συνθηκες και την αισθητικη της εποχης που γυριστηκαν).

 

ΥΓ Για τον Jakobi και τον Ian McKellen συμφωνω απολυτως. Σπουδαιοι ηθοποιοι. Δες και το Vicious αν δεν το εχεις δει. Εγω γελασα αρκετα. (αφου δεν μπορω να παω θατρο τους βλεπω στη τηλεοραση!)

 

 

 

Επεξεργασία από albertus magnus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

3η σεζόν TNG. Η σειρά είναι ο ορισμός του δόγματός μου ότι κάποια πράγματα καλό είναι να αποφεύγει κανείς τα πρώτα και να πηγαίνει στα μεταγενέστερα όπου οι δημιουργοί έχουν βρει τα πατήματά τους :) Θυμάμαι τώρα τα πράγματα που αγάπησα σε αυτή τη σειρά :) Να φτασουμε και στην 4η σεζόν που το βλαμμένο παίρνει πόδι και τι στον κόσμο :D 

 

 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Έχεις δοκιμάσει καμία skip list; Θα σου πρότεινα να δεις μία σεζόν όλη και τη skip list παρά πόδα και αν δεις ότι συμφωνείτε την εφαρμόζεις ;) 

 

Αν δεν τις ξέρεις τις λίστες είναι σε αυτό το site, σου βάζω την λίστα του TNG

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

πρώτη φορά ακούω τέτοιο πράμα :) πάντως το φινάλε της 2ης σεζόν το προσπέρασα με κλειστά μάτια :) ήξερα τι είναι :D 

 

τα άλλα βλέπονται. επί του παρόντος δεν βιάζομαι. καλά περνάω και με τα χαζά :D αν και να σου πω, βλέπω κάποια με τα οποία ψιλοδιαφωνώ :) (και κάποια με τα οποία συμφωνω :) )  

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Δεν το θυμάμαι. Δεν είναι εκείνο με τον Πικάρ να γίνεται Borg; Γιατί αυτό είναι από τα κορυφαία νομίζω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αυτό που λες είναι το φινάλε της 3ης σεζόν. Το φινάλε της 2ης σεζόν είναι αυτό που κάτι τσιμπάει τον Ράηκερ και τρώει φλασιές από το παρελθόν. Που είναι και το μοναδικό όπου έβαλαν 0 στη λίστα που παρέθεσες προηγουμένως :D 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

This is your wake up call :) Σήμερα, έτσι? :) 

 

image.png

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

ναι. είμαι hyped. sue me :PPP:

 

 

 

 

:cheers5: 

ΥΓ Hell. Αυτός ο άνθρωπος ήταν σε 3 πράγματα που αγαπάω. I Claudius, Star Trek και Χ-Men. Σαφώς και είμαι χαρούμενος που θα τον ξαναδώ σε έναν από αυτούς τους ρόλους :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Εμενα μου αρεσε παντως το Πικαρντ. Αλλα εχει πολυ δρομο ακομα. Για 1ο επεισοδιο παντως καλο ειναι!

Επεξεργασία από albertus magnus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Ερώτηση. Στο τελευταίο επεισόδιο του TNG υπαινίσσονταν ένα μέλλον για τον Πικάρ, εν είδει ανάληψης και μετατροπής σε ανώτερο επίπεδο ύπαρξης τύπου Q. 

 

Υπάρχει και τέτοιο ή το έχουν πάρει στο στιλ, θυμάστε τον Πικάρ; Για να δούμε τι κάνει τώρα που γέρασε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

@Kurdy Malloy   Εγω να σου πω την αληθεια δεν θυμαμαι καθολου κατι τετοιο να γινοταν στο τελευταιο επεισοδιο ή τουλαχιστον δεν ειχα καταλαβει εγω  κατι τετοιο.

 

Spoiler

Αφου λυθηκε το θεμα με τα τρια timeline και ολη η ανθρωποτητα ηταν καλα ο Q αποχαιρεταει τον Πικαρντ και αυτος συνεχιζει τη ζωη του και μαλιστα δενεται πιο πολυ με το πληρωμα αρχιζοντας να παιζει χαρτια μαζι τους.

 

Επισης εχε υποψην σου οτι το Picard δεν πιανει απο το τελος του TNG καθως εχουν υπαρξει και 4 ταινιες μετα που μια χαρα συνεχισαν την ιστορια του Picard και του πληρωματος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 ώρες πριν, germanicus είπε:

ναι. είμαι hyped. sue me :PPP:

 

 

 

 

:cheers5: 

ΥΓ Hell. Αυτός ο άνθρωπος ήταν σε 3 πράγματα που αγαπάω. I Claudius, Star Trek και Χ-Men. Σαφώς και είμαι χαρούμενος που θα τον ξαναδώ σε έναν από αυτούς τους ρόλους :) 

Συγκινήθηκε η Whoopi Goldberg και φαίνεται, μιας και έμεινε αμίλητη πόση ώρα! Φοβερή έκπληξη!! Εκτός ότι τη γουστάρω κι εκείνη πολύ, στο "Star Trek: The Next Generation" ήταν απίθανη!! Νομίζω πως είχε παίξει και στη μία ταινία, έτσι δεν είναι; Την περιμένω και ως μητέρα Abigail στην καινούργια σειρά "The Stand" του Stephen King! :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55397
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

4 hours ago, Mandrake said:

Φοβερή έκπληξη!! 

 

Εεεεε! Βάλε και κάνα σπόιλερ μερικοί δεν το έχουμε δει ακόμα. Μια έκπληξη λιγότερη για μας λοιπόν. :moutra2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

@constantinople ποιο πράγμα έγινε spoiled??? το ότι έμεινε αμίλητη όταν ο άλλος της πρότεινε να παίξει στη σειρά??? :lol: 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55397
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

18 min ago , germanicus said:

@constantinople ποιο πράγμα έγινε spoiled??? το ότι έμεινε αμίλητη όταν ο άλλος της πρότεινε να παίξει στη σειρά??? :lol: 

 

Αν είναι στο επεισόδιο, έγινε spoiled. Αν δεν είναι δεν έγινε... 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

οκ :D

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

11 ώρες πριν, albertus magnus είπε:

@Kurdy Malloy   Εγω να σου πω την αληθεια δεν θυμαμαι καθολου κατι τετοιο να γινοταν στο τελευταιο επεισοδιο ή τουλαχιστον δεν ειχα καταλαβει εγω  κατι τετοιο.

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Αφου λυθηκε το θεμα με τα τρια timeline και ολη η ανθρωποτητα ηταν καλα ο Q αποχαιρεταει τον Πικαρντ και αυτος συνεχιζει τη ζωη του και μαλιστα δενεται πιο πολυ με το πληρωμα αρχιζοντας να παιζει χαρτια μαζι τους.

 

Επισης εχε υποψην σου οτι το Picard δεν πιανει απο το τελος του TNG καθως εχουν υπαρξει και 4 ταινιες μετα που μια χαρα συνεχισαν την ιστορια του Picard και του πληρωματος.

Όταν λύθηκε το θέμα με τα μπλεγμένα timelines ο Q του πέταξε κάτι του στυλ ότι αυτό ήταν το πρώτο τεστ και θα αλλάξουν και πολλά και κάτι τέτοια που δε θυμάμαι πλήρως και όταν ο Πικάρ είχε ρωτήσει τι εννοεί, ο Q απάντησε κάτι του στυλ "θα δεις" αφήνοντας (σε μένα) ότι είναι υποψήφιος για κάποιου είδους ascencion. Όχι τόσο άμεσο ώστε να επηρεάζει τις ταινίες.

 

Και εννοείται ότι περιμένω να δω κάποιου είδους Q και στην καινούργια σειρά, ίσως λίγο λιγότερο λακαμά :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 ώρες πριν, constantinople είπε:

 

Εεεεε! Βάλε και κάνα σπόιλερ μερικοί δεν το έχουμε δει ακόμα. Μια έκπληξη λιγότερη για μας λοιπόν. :moutra2:

Μα το ανέφερε στη συνέντευξη, στο βίντεο παραπάνω! Δεν έχω δει ακόμη το επεισόδιο, διότι δεν έχει μεταφραστεί... Αναμένω και κατεβαίνει εν τω μεταξύ (με τα τελευταία 2 "The Mandalorian"!)... Λάθος άτομο έπιασες, δεν κάνω βλακείες τέτοιες εγώ. Με ενοχλούν τον ίδιο τα spoilers, αφάνταστα.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

3 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Δεν έχω δει ακόμη το επεισόδιο, διότι δεν έχει μεταφραστεί... 

Δεν έχεις πλέον δικαιολογία. ;)

 

Ο μόνος που είχε κάποιας μορφής ανέλιξη ήταν ο Γουέσλι. Το όλο θέμα με το φινάλε του TNG εγώ το θυμάμαι σαν γενικό hint για την πορεία της ανθρωπότητας από εκεί και έπειτα, της οποίας ο Πικάρντ στην προκειμένη περίπτωση είχε οριστεί ως αντιπρόσωπος, όπως και στην αρχή της σειράς, και όχι σαν προάγγελο κάποιας προσωπικής ανέλιξης.

 

Καλό και το πρώτο επεισόδιο του Picard. Ένα 7/10 το παίρνει. Θα ήθελα να βάλω και παραπάνω αλλά τα θεματάκια του τα έχει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Είμαι 16 λεπτά και 43 δεύτερα στο σώου. Πάτησα pause μόνο και μόνο για να μπω εδώ και να πω ότι είναι συγκλονιστικά εξαιρετικό! :D

 

αη εμ σο εφινγκ χάπι!

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ακριβώς, ο Γουέσλι! Και φυσικά ο Ράικερ, όταν του είχε δώσει δυνάμεις ο Q, προσωρινά! Είχε βέβαια κάνει αναφορά ο Q ότι οι άνθρωποι έχουν τη δυνατότητα να φτάσουν πολύ παραπάνω από τους Q κάποια στιγμή, αλλά εννοούσε φυσικά στο πολύ μακρινό μέλλον...

 

Κυκλοφόρησαν Κώστα; Τότε δεν έχω, όχι..! Μόλις είδα πως ξεκίνησε και ο 2ος κύκλος του "Project Blue Book" που επίσης ήθελα πολύ να δω και δεν έχω κατεβάσει καν τον 1ο ακόμη... Δεν τις προλαβαίνω με τίποτα λέμε... :crying: Τέλος με "The Witcher", "Watchmen" και όπου να 'ναι "The Mandalorian" και "Έτερος Εγώ: Χαμένες Ψυχές", για να πιάσω τώρα "Star Trek: Picard". Είναι που δε θα ξεκινούσα νέες σειρές... Καλά, την τελευταία ειδικά, δεν την έχανα με την καμία!! spidey_yeah_that.gif

 

EDIT: REPACK στην έκδοση του "Amazon One";;; Γιατί repack;;; trixes.gif Διαβάζω πως δεν είναι τα fps σωστά από το κανάλι (ήταν στα 24) και τα διόρθωσαν... :confuse: Πάμε από την αρχή κατέβασμα... wall.gif Εν τω μεταξύ το repack είναι λίγο μικρότερο...

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εξαιρετικό! Έχω έναν ενδοιασμό μόνο. Σε spoiler για να μιλάω ελεύθερα :) 

 



Οι 2 σειρές Star Trek που ήταν υπό την εποπτεία του Rodenberry μιλούσαν για ένα ουτοπικό μέλλον. Είχαμε λύσει τα σημαντικότερα προβλήματά μας, δεν είχαμε φτώχεια, πείνα και άλλα παρόμοια δεινά, και πλέον εξερευνούσαμε το σύμπαν. Το Deep Space 9 που φτιάχτηκε μετά τον θάνατό του, άλλαξε αυτό το μέρος της συνταγής. Προφανώς υπήρχαν "περίεργα" και σκοτεινά θέματα και στο TNG από ένα σημείο και μετά. Τα βασανιστήρια που πέρασε ο Picard από τους Kardashians λχ ήταν κομβικό σημείο για την αμερικάνικη τηλεόραση και είχαν προκαλέσει τεράστια αίσθηση. Αλλά και πάλι, το TNG δεν είχε την έμφυτη μιζέρια που είχε το DS9. Ίσως αυτός να είναι και ένας λόγος που το παράτησα σε κάποια φάση. Και έχω την αίσθηση ότι παράτησαν πάρα πολλοί τα τηλεοπτικά Star Trek γενικώς. Προφανώς είχαν το κοινό τους, αλλά δεν ήταν επ'ουδενί το φαινόμενο που ήταν το TNG. Να καθόμαστε εναγωνίως να δούμε το "νέο" επεισόδιο :) (εάν το internet ήταν τότε όπως είναι τώρα, θα μιλάγαμε για καταστάσεις επιπέδου Lost ή GoT :) ) Προφανώς δεν έχω την παραμικρή ιδέα για το τι ρόλο βάραγαν τα Voyager, Enterprise και Discovery. Δεν άκουσα εκθειαστικά σχόλια για δαύτα, οπότε δεν τα άγγιξα :) 

 

Φοβάμαι λοιπόν μη τυχόν συμβεί το ίδιο και με αυτή εδώ τη σειρά. Τα γραφικά είναι εκπληκτικά :) Το storytelling και η κινηματογράφηση είναι μοντέρνα. Οι σκηνές μάχης, τόσο το hand to hand που είδαμε όσο και κάποια που έδειξε στο preview στο τέλος του επεισοδίου, ήταν και αυτά μοντέρνα :) Το βασικό premise όμως... Αυτό που βρίσκεται μέσα στην ψυχή του σώου... Αυτό το "Starfleet has lost its soul" (ή πως το είπε τέλος πάντων), αυτό το "έγινε μια μεγάλη καταστροφή και μπανάραμε τα androids" (ή όπως τα λένε :) ), κάτι σκηνές που είχα δει στο αρχικό τρέηλερ όπου ο Πικαρντ φαίνεται να πηγαίνει ενάντια σε όλο το Federation... 

 

Μπορείς να πεις καλές ιστορίες με κυνηγημένους, με περιθωριακούς, με ταλαίπωρους. Πιθανότατα αυτός είναι και ο τρόπος για να πεις τις καλύτερες ιστορίες :) Ο ανθρώπινος πόνος, το ανθρώπινο δράμα, ο αγώνας. Αλλά... Δεν ήταν έτσι οι 2 αυθεντικές σειρές Star Trek. Αυτές που δημιούργησαν αυτό το φαινόμενο και όλα αυτά τα spin offs. Ναι. Στη δεύτερη ταινία θυσιάζεται ο Σποκ. Έχουμε δράμα. Και ταυτόχρονα είχαμε και διθυράμβους για εκείνη την ταινία. Τον ξανακουβάλησαν όμως. Και δεν το ξανατόλμησαν :) Γιατί at the end of the day, the Enterprise and its captain are winners :) Θα ζοριστούνε λιγάκι, αλλά πάντα θα υπάρχει happy ending. Πάντα θα υπάρχει ένας τόνος αισιοδοξίας. 

 

 

Οψόμεθα :) Κοντός ψαλμός αλληλούια :) Πάντως είμαι πάρα πολύ ενθουσιασμένος. Και μου αρέσουν όλα τα μικρά touches/φόροι τιμής στα όσα έχουν προηγηθεί :) Πάρα πολύ :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

ok. Μέσα από το spoiler. Μη φοβού. Εδώ μιλάω για κάτι που είχε συμβεί στο TNG

 

image.png

 

Kardashians.... καλά το πάω... περίφημα :D Τουλάχιστον δεν είμαι μόνος... :lol: 

 

 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Μόλις το είδα. Δείτε το. ASAP. Resistance is futile.

 

Germ δες το το Discovery. Αν και στην αρχή με ξένισε και το θεώρησα εντελώς εκτός φιλοσοφίας, πλέον έχω συνηθίσει την οπτική του και ομολογώ ότι το μάζεψαν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Και λίγα πράματα πιο αναλυτικά σήμερα. Κατ'αρχήν μου άρεσαν όλα τα easter eggs του επεισοδίου. Τα πολλά facepalms του Πικάρ στη συνέντευξη, το Captain Picard Day, τα άπειρα λίτρα Earl Grey που καταναλώθηκαν κι εδώ. Κάτι άλλα που διάβασα δεν τα θεωρώ easter eggs γιατί είναι βασικά στοιχεία της υπόθεσης.

 

Πριν δω το πρώτο επεισόδιο του Πικαρ είδα το ντοκιμαντέρ που βγήκε μαζί με το τέλος του TNG. Εκεί ο Φρέικς ουσιαστικά περιγράφει το όραμα του Ρόντενμπερι για τη σειρά. Μία ανθρωπότητα που έχει περάσει στο επόμενο επίπεδο, χωρίς πείνα, χωρίς φτώχια, χωρίς πάθη. Κάπου είπε ότι η σειρά διαδραματίστηκε σε έναν 24ο αιώνα όπου όλοι θα θέλαμε να ζήσουμε. Χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες γιατί πολλοί έχουν μία παράλογη σχέση με ότι αποκαλούν spoiler, απλά θα πω ότι είδα έναν κόσμο όπου αυτή η περιγραφή δεν ανταποκρίνεται πλήρως. Και το κόβω εδώ

 

Όσο για τη συνέχεια; Δεν ξέρω που θα το πάνε, ΠΡΟΦΑΝΩΣ και είμαι super intrigued με τον Μποργκ κύβο που φαίνεται από τους τίτλους της αρχής κιόλας, ΑΛΛΑ δεν ξέρω αν θα κάνω καλό απολογισμό στο τέλος αν (όπως υποψιάζομαι) η υπόθεση της σειράς θα είναι άλλη μία φορά το Robot revolution. Blade Runner, BSG, Westworld, I Robot, SG-1 και πάρα, μα πάρα πολλά αξιολογότατα και πολύ αγαπημένα κινηματογραφικά και τηλεοπτικά προϊόντα έχουν αναλύσει το θέμα (το εξαντλήσει είναι λίγο μεγάλη λέξη), δεν ξέρω αν θέλω να δω και ένα Star Trek σε αυτό το μοτίβο. Προφανώς από την περιβόητη δίκη του Ντέιτα στην πρώτη ή δεύτερη σεζόν του TNG έχει θιχθεί το θέμα στη σειρά και όσο υπάρχει Ντέιτα υπάρχει και το θέμα, αλλά δεν ξέρω αν θέλω να το δω ως main theme.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55397
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

5 min ago , Kurdy Malloy said:

ΠΡΟΦΑΝΩΣ και είμαι super intrigued με τον Μποργκ κύβο που φαίνεται από τους τίτλους της αρχής κιόλας

 

Ορίστε τώρα μου σποιλέριασες τους τίτλους της αρχής! Εγώ ήθελα να εκπλαγώ όταν θα έβλεπα τον κύβο borg!! :moutra2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 weeks later...

  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

5ο επεισόδιο και πρώτο επεισόδιο που βασίστηκε σε guest από τα παλιά. Δεν το λέω ούτε σε σπόιλερ. Να το δείτε :gun2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

 

 

Star Trek to the rescue :) 

 

:cheers5: 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

3o σερί επεισόδιο που είχαμε χαρακτήρες από τα παλιά να τραβάνε το κουπί. Σε λίγο θα αναρωτιέμαι αν βλέπω το TNG - Season 8. Χωρίς να έχω κάποια πληροφόρηση (από cast lists κλπ) έχω την εντύπωση ότι 

 

Ε-Ε-ΕΡΧΕΤΑΙ

Spoiler


Αποτέλεσμα εικόνας για wesley crusher

 

 

:PPP:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.