Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορία για παλιό Disney


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  32695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  384
  • Reputation:   2405
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2240 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  75

Θα βάλω κάτι δύσκολο, ίσως, για το οποίο ΔΕΝ ξέρω την απάντηση. Απλά το ψάχνω χρόνια. Ίσως κάποιος από τα παιδιά να μπορεί να με διαφωτίσει.

Είναι τεύχος Μίκι Μάους, από τα πρώτα που κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα, με τον Ντόναλντ Ντακ και τα ανίψια του. (Αν δε με απατά η μνήμη... lol). Το θέμα είναι ένας χαμένος πολιτισμός σε κάποια έρημο και θυμάμαι ότι μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση στα παιδικά μου χρόνια. Το κόμικ τελειώνει με τους κατοίκους του πολιτισμού αυτού να γίνονται πάλι σκόνη...

Μήπως το έχει δει κάποιος; Μήπως ξέρει ποιο είναι;

Δε θα εκπλαγώ αν το βρει κάποιος, έχω εντυπωσιαστεί από τις γνώσεις πολλών...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190118
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

@Pete  Απορία είναι, οπότε θα μετακινηθεί στο τόπικ των αποριών :) Διότι ακόμα στο παιχνίδι ψάχνουμε αυτό που έβαλε ο ramirez :)

 

Κατά 99.999999999999999999999% αυτό που ψάχνεις είναι το λατρεμένο In Ancient Persia του θείου Carl Barks. Αυτό έχει εκδοθεί στα πάτρια στις κάτοθι εκδόσεις (στοιχεία από το inducks (που στο μεγαλύτερο μέρος του έχει συμπληρωθεί, όσον αφορά τα ελληνικά, από μέλη του φόρουμ))

Γέλιο και Χαρά 4 - Ο Ντόναλντ Ντακ στην αρχαία Περσία (1954) 
Μίκυ (Μεγάλο) 154 (1980) Στην Αρχαία Περσία
Κόμιξ 17 - Στην Αρχαία Περσία (1989) 
Η Μεγάλη Βιβλιοθήκη του Καρλ Μπαρκς 1 - 1950 - Στα ίχνη του Μονόκερω p. 053 (2009) Στην αρχαία Περσία
Η Μεγάλη Βιβλιοθήκη Disney 1 - 1950 - Στα ίχνη του Μονόκερω p. 053 (2014) idem

 

Περαιτέρω στοιχεία για τον θείο Carl Barks στην παρουσίαση του. Θα βρεις όμως άπειρες αναφορές σε αυτόν διάσπαρτες παντού στο φόρουμ αφού τον αγαπάμε πάρα πολύ, πάρα πολλοί :) Παλιάαααα η Disney δεν έλεγε ποιος έκανε τι. Αλλά σε κάποια φάση τη δεκαετία του 80, σιγά-σιγά το μυστικό βγήκε παραέξω, μάθαμε πως αυτός που έφτιαχνε εκείνες τις καλές ιστορίες είχε ονοματεπώνυμο, ξεκίνησαν να εκδίδονται συλλογές ειδικά με το έργο του, το περιοδικό Κόμιξ καταγράφηκε τρομερά ψηλά στις συνειδήσεις μας διότι στα 100 πρώτα του τεύχη, η τεράστια πλειοψηφία είχε Carl Barks... Τι να λέμε τώρα... 

 

Από τη στιγμή που μάλλον δεν ξέρεις ποιος είναι και που προφανώς είχες αγαπήσει τη δουλειά του, θα σε προτρέψω να ψαχτείς για αυτή τη σειρά που λέγεται Η Μεγάλη Βιβλιοθήκη Disney. Έβγαινε για 3 καλοκαίρια με την Κυριακάτικη Καθημερινή, ~15 τόμοι το χρόνο, βρίσκονται όλοι πολύ εύκολα μέσα από τη δευτερογενή αγορά με 2-3 ευρώ ο καθένας, οπότε κυνήγα τους πρώτους 2-3 τόμους.... Είναι από την περίοδο που πραγματικά κένταγε. 

 

Και ναι. Πέραν του Φάντομ Ντακ (που στα παιδάτα μου είχαν βγει στα Ελληνικά 5-10 ιστορίες), οι άλλες ιστορίες που μου είχαν μείνει, εν συνεχεία, όταν βγήκε το Κόμιξ, χαμπάριασα πως σε ποσοστό 90% ήταν του Carl Barks :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4544
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4849 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ισως θυμασαι την ιστορια που ειναι στο Μικυ Μαους 3, Τα λαφυρα του Πιζαρο.

Υπαρχει και στο Μικυ Μαους 421, Κλασικο 75, Κομιξ 24, Τομος Μπαρκς 18.

 

https://inducks.org/story.php?c=W+US+++26-01

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45752
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Κι εγώ προς την Αρχαία Περσία τείνω. Δες, και αν δεν είναι αυτή, το ξανασυζητάμε. Για να σου είχε κάνει εντύπωση τότε, λογικά θα ήταν Barks.

 

Και ένα trivia. Η συγκεκριμένη ιστορία είχε κάνει εντύπωση και στον πατέρα μου όταν ήταν πιτσιρίκι. Μου την περιέγραψε, την βρήκα, του την έδειξα και μου είπε πως τελικά όντως αυτή ήταν. Και η εμπειρία μου έχει δείξει πως οι ιστορίες που έκαναν εντύπωση και χαράχτηκαν στο μυαλό ενός παιδιού, τις περισσότερες φορές έμειναν σημαδεμένες και σε άλλα πιτσιρίκια της ίδιας εποχής. Οι αδιάφορες ιστορίες ξεχνιούνται, όμως οι καλές παραμένουν, έστω και στο πίσω μέρος του μυαλού. Και από την στιγμή που η συγκεκριμένη είχε βγει αρκετές φορές, το πιθανότερο είναι πως είναι αυτή.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  505
  • Reputation:   3294
  • Achievement Points:  534
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2275 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Εχει δίκιο ο germanicus μόλις το τσέκαρα στο ηλεκτρονικό μου αρχείο όντως σε αυτή την ιστορία οι κάτοικοι της αρχαίας πόλης ΙΣΤΑ ΦΑΚΑ κάπου στην Περσία γίνονται πάλι σκόνη (ΚΟΜΙΞ τεύχος 17)

Επεξεργασία από fotdim
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  384
  • Reputation:   2405
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2240 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  75

13 hours ago, germanicus said:

@Pete  Απορία είναι, οπότε θα μετακινηθεί στο τόπικ των αποριών :) Διότι ακόμα στο παιχνίδι ψάχνουμε αυτό που έβαλε ο ramirez :)

 

Κατά 99.999999999999999999999% αυτό που ψάχνεις είναι το λατρεμένο In Ancient Persia του θείου Carl Barks. Αυτό έχει εκδοθεί στα πάτρια στις κάτοθι εκδόσεις (στοιχεία από το inducks (που στο μεγαλύτερο μέρος του έχει συμπληρωθεί, όσον αφορά τα ελληνικά, από μέλη του φόρουμ))

Γέλιο και Χαρά 4 - Ο Ντόναλντ Ντακ στην αρχαία Περσία (1954) 
Μίκυ (Μεγάλο) 154 (1980) Στην Αρχαία Περσία
Κόμιξ 17 - Στην Αρχαία Περσία (1989) 
Η Μεγάλη Βιβλιοθήκη του Καρλ Μπαρκς 1 - 1950 - Στα ίχνη του Μονόκερω p. 053 (2009) Στην αρχαία Περσία
Η Μεγάλη Βιβλιοθήκη Disney 1 - 1950 - Στα ίχνη του Μονόκερω p. 053 (2014) idem

 

Περαιτέρω στοιχεία για τον θείο Carl Barks στην παρουσίαση του. Θα βρεις όμως άπειρες αναφορές σε αυτόν διάσπαρτες παντού στο φόρουμ αφού τον αγαπάμε πάρα πολύ, πάρα πολλοί :) Παλιάαααα η Disney δεν έλεγε ποιος έκανε τι. Αλλά σε κάποια φάση τη δεκαετία του 80, σιγά-σιγά το μυστικό βγήκε παραέξω, μάθαμε πως αυτός που έφτιαχνε εκείνες τις καλές ιστορίες είχε ονοματεπώνυμο, ξεκίνησαν να εκδίδονται συλλογές ειδικά με το έργο του, το περιοδικό Κόμιξ καταγράφηκε τρομερά ψηλά στις συνειδήσεις μας διότι στα 100 πρώτα του τεύχη, η τεράστια πλειοψηφία είχε Carl Barks... Τι να λέμε τώρα... 

 

Από τη στιγμή που μάλλον δεν ξέρεις ποιος είναι και που προφανώς είχες αγαπήσει τη δουλειά του, θα σε προτρέψω να ψαχτείς για αυτή τη σειρά που λέγεται Η Μεγάλη Βιβλιοθήκη Disney. Έβγαινε για 3 καλοκαίρια με την Κυριακάτικη Καθημερινή, ~15 τόμοι το χρόνο, βρίσκονται όλοι πολύ εύκολα μέσα από τη δευτερογενή αγορά με 2-3 ευρώ ο καθένας, οπότε κυνήγα τους πρώτους 2-3 τόμους.... Είναι από την περίοδο που πραγματικά κένταγε. 

 

Και ναι. Πέραν του Φάντομ Ντακ (που στα παιδάτα μου είχαν βγει στα Ελληνικά 5-10 ιστορίες), οι άλλες ιστορίες που μου είχαν μείνει, εν συνεχεία, όταν βγήκε το Κόμιξ, χαμπάριασα πως σε ποσοστό 90% ήταν του Carl Barks :) 

 

:cheers5: 

Πρώτο, εντυπωσιάστηκα. Δεύτερο, εντυπωσιάστηκα. Τρίτο, εντυπωσιάστηκα. Τέταρτο Πρόγραμμα ΕΡΤ (συγνώμη, παρασύρθηκα).

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις εξονυχιστικές πληροφορίες, αν και ακόμα δεν ξέρω ποιο ήταν το τεύχος. Πιθανότατα η Αρχαία Περσία, όπως λες. Τουλάχιστον είδα στα τεύχη που έχετε ανεβάσει το Χαμένοι στις Άνδεις, μια ακόμα αγαπημένη μου περιπέτεια (ο Μενίγ θα συμφωνήσει :) ) επίσης από τον Μπαρκς...

 

10 hours ago, cypavlos said:

Ισως θυμασαι την ιστορια που ειναι στο Μικυ Μαους 3, Τα λαφυρα του Πιζαρο.

Υπαρχει και στο Μικυ Μαους 421, Κλασικο 75, Κομιξ 24, Τομος Μπαρκς 18.

 

https://inducks.org/story.php?c=W+US+++26-01

Ευχαριστώ για τον κόπο! Όχι, δεν ήταν αυτό... Νομίζω :)

 

10 hours ago, PhantomDuck said:

Κι εγώ προς την Αρχαία Περσία τείνω. Δες, και αν δεν είναι αυτή, το ξανασυζητάμε. Για να σου είχε κάνει εντύπωση τότε, λογικά θα ήταν Barks.

 

Και ένα trivia. Η συγκεκριμένη ιστορία είχε κάνει εντύπωση και στον πατέρα μου όταν ήταν πιτσιρίκι. Μου την περιέγραψε, την βρήκα, του την έδειξα και μου είπε πως τελικά όντως αυτή ήταν. Και η εμπειρία μου έχει δείξει πως οι ιστορίες που έκαναν εντύπωση και χαράχτηκαν στο μυαλό ενός παιδιού, τις περισσότερες φορές έμειναν σημαδεμένες και σε άλλα πιτσιρίκια της ίδιας εποχής. Οι αδιάφορες ιστορίες ξεχνιούνται, όμως οι καλές παραμένουν, έστω και στο πίσω μέρος του μυαλού. Και από την στιγμή που η συγκεκριμένη είχε βγει αρκετές φορές, το πιθανότερο είναι πως είναι αυτή.

Πόσο δίκιο έχεις!!! Και πόσο δίκιο έχει ο πατέρας σου!!! (Τους χαιρετισμούς μου :) )

Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω το τεύχος για να το τσεκάρω. Το είχα μέχρι το 1989 περίπου, όταν μια πλημμύρα κατέστρεψε αυτό και χιλιάδες άλλα κόμιξ, περιοδικά και βιβλία που είχα συγκεντρώσει από τα παιδικά μου χρόνια :(

 

1 hour ago, fotdim said:

Εχει δίκιο ο germanicus μόλις το τσέκαρα στο ηλεκτρονικό μου αρχείο όντως σε αυτή την ιστορία οι κάτοικοι της αρχαίας πόλης ΙΣΤΑ ΦΑΚΑ κάπου στην Περσία γίνονται πάλι σκόνη (ΚΟΜΙΞ τεύχος 17)

Ευχαριστώ πολύ! Μήπως υπάρχει πουθενά σκαναρισμένο αυτό το τεύχος για να το επιβεβαιώσω;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6399
  • Reputation:   63253
  • Achievement Points:  6463
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Όλα τα τεύχη του περιοδικού Κόμιξ κυκλοφορούν σκαναρισμένα εκτός φόρουμ γενικά στο διαδίκτυο. Εϊναι εύκολο να βρεθούν με απλή αναζήτηση. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  384
  • Reputation:   2405
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2240 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  75

Θέλω να ευχαριστήσω θερμά τους @germanicus, @cypavlos, @fotdim, @tik και ιδιαίτερα τον @PhantomDuck για τον κόπο και τις γνώσεις τους. Πράγματι, ήταν το 17ο τεύχος και ξανάγινα παιδί... 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  505
  • Reputation:   3294
  • Achievement Points:  534
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2275 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Σου έστειλα μήνυμα που μπορεις να τα βρεις

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4544
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4849 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

21 ώρες πριν, Pete είπε:

....................Είναι τεύχος Μίκι Μάους, από τα πρώτα που κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα, με τον Ντόναλντ Ντακ και τα ανίψια του. ...........

 

Κι εγω την Αρχαια Περσια σκεφτηκα αρχικα (με προλαβε ο τζερμανικους και γι'αυτο δεν την εγραψα), αλλα επειδη εγραψες απο τα πρωτα Μικυ Μαους κι οχι το Κομιξ, σημειωσα κι αυτη την ιστορια που καπως ταιριαζε.  Περιεργως δεν ειχε τυπωθει ποτε στο Μικυ Μαους ενω ηταν γνωστη απο τα πρωτα Γελιο και Χαρα. 

Το Γελιο και Χαρα 4 ειναι η πρωτη εμφανιση του Μπαρκς στο ελληνικο κοινο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  384
  • Reputation:   2405
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2240 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  75

3 hours ago, fotdim said:

Σου έστειλα μήνυμα που μπορεις να τα βρεις

 

To πήρα και σε ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1830
  • Reputation:   13173
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3429 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

23 ώρες πριν, fotdim είπε:

Εχει δίκιο ο germanicus μόλις το τσέκαρα στο ηλεκτρονικό μου αρχείο όντως σε αυτή την ιστορία οι κάτοικοι της αρχαίας πόλης ΙΣΤΑ ΦΑΚΑ κάπου στην Περσία γίνονται πάλι σκόνη (ΚΟΜΙΞ τεύχος 17)

 

:thinking: Χωρίς να έχω το τεύχος μπροστά μου, νομίζω ότι η πόλη ήταν Ίτσα Φάκα και όχι Ίστα Φάκα.

 

Διάβασα τόσες πολλές φορές αυτή την ιστορία (σίγουρα καμιά εκατοστή και κάτι) και θυμάμαι όλες τις ατάκες. "Έρχεται ο γαμπρός! Έρχεται ο γαμπρός ο λεβέντης!"

 

Αυτή η ιστορία μαζί με το Μεγάλο Τσίρκο πρέπει να είναι οι πιο πολυδιαβασμένες μου. Αλλά η τελευταία φορά που τις διάβασα πρέπει να ήταν πριν 10-15 χρόνια...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4544
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4849 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

41 λεπτά πριν, apetoussis82 είπε:

 

:thinking: Χωρίς να έχω το τεύχος μπροστά μου, νομίζω ότι η πόλη ήταν Ίτσα Φάκα και όχι Ίστα Φάκα.

 

Σωστα θυμασαι.  Εδω ειναι τα πανελ απο το Κομιξ και το Γελιο+Χαρα

 

Komix017_P08.thumb.jpg.26dacce4792dc1fcc9a12f8d2f79f2ca.jpgPage08.thumb.jpg.093c6f73e9adc5a80a520e22e0050912.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.