Μετάβαση στο περιεχόμενο

ramirez

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
MANIFESTO
Σενάριο/Kείμενα:
Ηλίας Κυριαζής
Σχέδιο:
Ηλίας Κυριαζής
Σχέδιο εξωφύλλου:
Ηλίας Κυριαζής
Hμερ. έκδοσης:
19-02-2018
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Κοινωνικό,Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
16.5 x 24.0
Σελίδες:
228
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-960-623-021-9

  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1613
  • Content Count:  5048
  • Reputation:   34550
  • Achievement Points:  5056
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

MANIFESTOANUBIS_0001.jpgMANIFESTOANUBIS_0001z.jpg

 

Κυκλοφόρησε πρόσφατα από την Anubis η επανέκδοση του Manifesto, με μαλακό εξώφυλλο αυτή τη φορά. Απ' ότι καταλαβαίνω πέρα απ' αυτό δεν υπάρχει άλλη διαφορά με την εξαντλημένη σκληρόδετη έκδοση που είχε βγάλει ο ίδιος ο Κυριαζής προ τριετίας μέσω crowdfunding. Ή μάλλον λάθος, υπάρχει και μια (μεγάλη) διαφορά στην τιμολόγηση αφού το συγκεκριμένο βιβλίο έχει λιανική τιμή 16,50 €, ενώ μπορεί να βρεθεί στην Πρωτοπορία με 40% έκπτωση στα 9,90 €.

 

Αναλυτικό αφιέρωμα στον συγγραφέα και τη δουλειά του μπορείτε να διαβάσετε εδώ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12967
  • Reputation:   94937
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Με 9.90€ πάντως πιστεύω ότι είναι must have αγορά για κάποιον που δεν το έχει. :) 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5514 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Γενικά νομίζω το συγκεκριμένο κόμικ έχει περίοπτη θέση σε κάθε "Greek Comics Starter Pack" :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32709
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  35
  • Reputation:   219
  • Achievement Points:  35
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το διάβασα πριν. Πλάκα είχε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  9282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  150
  • Reputation:   1002
  • Achievement Points:  150
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5507 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πανέμορφη "ιστορία" από τον Ηλία Κυριαζή, το απέκτησα πριν λίγα χρόνια υπογεγγραμένο από τον ίδιο μετά από ολιγόλεπτη συζήτηση. Ένα πραγματικά ρεαλιστικό παραμύθι που δίνει και μία πολύ ωραία coming of age ιστορία, αρκετά meta φυσικά, αφού ο ίδιος ο ήρωας είναι δημιουργός κόμικς! Αυτή η αίσθηση της δεκαετίας του 2000 είναι που με κερδίζει πάνω από όλα, όντας τέκνο εκείνων των χρόνων, πάντα αγαπώ μία καλή ιστορία που αναφέρεται σε εκείνη την περίοδο. Διάβαζα από το 9 κάποιες από τις ιστορίες αυτές λοιπόν, αλλά δεν μπορούσα να συλλάβω λόγω ηλικίας το concept και τι πραγματικά πραγματεύεται (όπως δυστυχώς συνέβαινε με τους περισσότερους τίτλους του εν λόγω περιοδικού, που δυστυχώς αν και τους είχα όλους μάλλον τους έχασα σε κάποια μετακόμιση; μπορεί και να βρίσκονται στο υπόγειο).
Ο τίτλος είναι πράγματι κλασικός και ακόμα και σε όσους φτάσαμε αυτή την ηλικία μία δεκαπενταετία μετά από το 2005, νομίζω πως μπορούμε να ταυτιστούμε με πολλά από τα themes που παρουσιάζονται, για τη φιλία, τον έρωτα, τις σχέσεις γενικότερα και το κυνήγι του ονείρου, να βρούμε αυτό που αγαπάμε και να καταπιαστούμε με αυτό. 6 χρόνια πριν τα 30 (ή μάλλον 5 πλέον!) βρίσκω τον εαυτό μου σε ίδια σημεία και σταυροδρόμια με τον Βίκτωρα και κατά συνέπεια τον Ηλία Κυριαζή και τόσους άλλους. Και ο καμβάς μας είναι ίδιος, ένα urban τοπίο που αλλάζει, αλλά αλλάζει όντως; Ή όλα τριγύρω αλλάζουνε και όλα τα ίδια μένουν;
Με εντυπωσίασε το γεγονός πως ο συγγραφέας αποκύρηξε το έργο σε κάποια φάση, αλλά η αγάπη του κόσμου για αυτό τον οδήγησε στο να το αγκαλιάσει εκ νέου και να το γνωρίσει ξανά. Ανυπομονώ λοιπόν να διαβάσω και άλλες φορές στο πέρασμα του χρόνου, με νέα οπτική ματιά!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2612
  • Reputation:   16028
  • Achievement Points:  2662
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5337 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Πριν καμια δεκαρια μερες το ξεκινησα και αυτο και σε 3-4 μερες περιπου το τελειωσα. Και μπορω να πω εμεινα ικανοποιημενος.  Στις παρεες μου (τα προηγουμενα χρονια κυριως) μου το ανεφεραν συχνα σαν ενα καλο ελληνικο κομικ. Εγω ομολογω οτι απο το "9" δεν το θυμομουν. Ειτε δεν ειχε τυχει να το πετυχω στα τευχη που ειχα διαβασει τοτε ή μου ειχε περασει αδιαφορο εκεινη την εποχη. Παντως τωρα ποιυ το διαβασα μου αρεσε.  Ηταν η εποχη κιολας που ειχα παρομοια ηλικια με εκεινη του πρωταγωνιστη οποτε ολα εκεινα τα βιωματα και οι ποπ αναφορες ηταν κατι που και εγω τα ειχα ζησει οποτε το διαβασα πλεον με νοσταλγια και μου αφησε ενα γλυκοπικρο αισθημα στο τελος καθως ο ηρωας μας μεγαλωνε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.