Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣΠΑΝΙΟ ΡΟΚ


Pete

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104474
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6037 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Αυτό δεν είναι μόνο απόκλιση από τις 10ετίες '60 και '70. Είναι και απόκλιση από το ίδιο το θέμα "Σπάνιο Ροκ" :) Αυτό μόνο σπάνιο δεν είναι.

 

:Paingiver: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3418 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Αμέσως εσύ :sad1:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  384
  • Reputation:   2405
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2239 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  75

11 hours ago, Θρηνωδός said:

Να μου επιτραπεί μια απόκλιση από τις δεκαετίες 60'-'70 και να αναφέρω μια "πρόσφατη" μπάντα, τους wolfmother από την Αυστραλία. Με έτος ίδρυσης 2000, είναι από τις πρώτες μπάντες που μου έρχονται στο μυαλό σε όσους γραφικούς πετάνε την καραμέλα ότι δεν υπάρχουν δυνατές ροκ/μέταλ μπάντες πλέον.

 

Είναι μείξη stoner (doom δηλαδή για όσους γελάνε με την επονομασία)/psych αν και αυτοκαθορίζονται απλά ως hard rock. Δεν παίζουν πλέον με το original line-up τους (δείτε στο λινκ παραπάνω για πληροφορίες) αλλά έχουν πολύ χαρακτηριστικά φωνητικά και αξίζουν μια ακρόαση απ'όσους γουστάρουν το είδος. Επίσης, έχουν εξαιρετικά εξώφυλλα στους δίσκους τους, είναι από τα γκρουπ που θέλω να δω λάιβ, ένα από τα πολλά της μετά-2000 γενιάς (naxatras, stoned jesus, 1000mods, volbeat κ.ο.κ.) . 4 album όλα κι όλα, λίγα και καλά (wolfmother,cosmic egg, new crown, victorious). 

 

Ένα μουσικό δείγμα και ένα εξώφυλλο για χάζι από τον "δικό μας" frank frazetta. 

 

wolfmother.png

 

 

Πολύ καλή μπάντα και εξαιρετικό εύρημα! Αν και, όπως λες κι εσύ, δεν υπάρχει κάποια σπανιότητα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  33158
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  271
  • Reputation:   2442
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2099 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

On 12/4/2018 στο 9:03 ΠΜ, Pete είπε:

Είμαι ο Πητ Κωνσταντέας, οπότε κοντά έπεσες :)

Φοβάμαι ότι δε θα μπορέσω να σε ικανοποιήσω στο Kraut, γιατί δεν ακούω τίποτα άλλο από αγγλοσαξονικό ροκ, και η συλλογή μου αποτελείται αποκλειστικά από αγγλοσαξονικούς δίσκους. Είναι ένα θέμα που σίγουρα θα κουβεντιάσουμε κάποια στιγμή, αλλά θεωρώ ότι το αυθεντικό ροκ βρήκε το κατάλληλο γόνιμο έδαφος για να αναπτυχθεί μόνο σε χώρες με το ανάλογο κοινωνικο-πολιτικο-οικονομικό περιβάλλον. Οτιδήποτε άλλο είναι τύπου ροκ, ή εγχώρια σύγχρονη μουσική, τουλάχιστον κατά την άποψή μου. Και ελλοχεύει εσαεί ο κίνδυνος να χαρακτηρίζουμε τα πάντα ροκ, από τον Έρος Ραμαζότι μέχρι την Άννα Βίσση, αν περάσουμε σε μια γενίκευση του όρου. Δεν υποτιμώ τη δουλειά γερμανικών, ολλανδικών, σουηδικών, ουγγρικών ή ακόμα και ασιατικών συγκροτημάτων και καλλιτεχνών (αντίθετα, σε πολλές περιπτώσεις γράφουν καταπληκτική μουσική) αλλά δεν είναι ροκ εντ ρολ. Είναι κάτι άλλο, σπουδαίο ίσως αλλά όχι με αυτόν τον χαρακτηρισμό.

Τη λίστα θα σου την ανεβάσω σύντομα, σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

Ήσουν πρωτοπόρος ,όταν σε διαβάζαμε στα τέλη των 70ς ,πάντα διαφορετικός  σε σχέση με τους άλλους που έγραφαν( εξαίρεση ήταν και ο Α Ζήλος.)  και όχι mainstream. Ευτυχώς σήμερα πια μπορούμε και εμείς να ακούσουμε κάποια από αυτά που πρότεινες τότε. 

Επεξεργασία από shortly
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32136
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  19
  • Reputation:   58
  • Achievement Points:  19
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2504 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

φιλε μου, εχεις πολλα και εμπειρια, αλλά αν έχεις κανενα από αυτά (μη πω αν τα έχεις δει/ακούσει ποτέ σου) να σε παραδεχτώ, διαφορετικά άστο το άθλημα για σπάνιους δίσκους, εκτός και αναφέρεσαι σε διαφορετικά σπανια εξώφυλλα από πατάτες των beatles, rolling stones, led zepellin, madonna και ξερω γω τι αλλο αναλογο. ΜΙλαω για γκρουπ που εβγαλαν μονο ενα δισκο ή ενα ντεμο σε 2-3 εως 200 αντιτυπα και εξαφανιστηκαν, κυρίως folk, folk-rock.  τι εχεις απο αυτά;  http://www.rarerecordsvinyl.com/rare_records_1.html

 

και απο το amazon μερικα ακόμη:  ΤΙΜΕΣ

 και ακομη πιο εύκολο, από τα βιβλία του pokora τι ποσοστο έχεις απο τα βινύλια που αναφέρονται εκεί;

Επεξεργασία από angel
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.