Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγαπημένα τραγούδια από τη χρονιά που γεννηθήκατε.


DaDiRa

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15090
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3174 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Παραλλαγή του θέματος του Γάντζου! Σκοπός μου είναι να ανακαλύψω περισσότερη καλή μουσική που ίσως έχει ξεχαστεί. Αν θέλετε βάλτε και ολόκληρα άλμπουμ, αλλά σας προτρέπω να επιλέξετε και ένα αγαπημένο τραγούδι από το κάθε άλμπουμ.

Για να δείτε ποια τραγούδια βγήκαν κάθε χρονιά αναζητάτε τον όρο "music in 19xx" και πατάτε στο λήμμα της Wikipedia, βρίσκετε στα Περιεχόμενα του το "Albums released" και ψάχνετε. Για ελληνικά δεν βρήκα κάτι. Αν ξέρει κάποιος πιο εύχρηστη βάση δεδομένων, ας μας πει. :beer:

Edit: 

13 λεπτά πριν, germanicus είπε:

υγ2 εργαλείο για να βρείτε/θυμηθείτε κομμάτια και δίσκους ανά χρονιά είναι το Acclaimed Music Σε αντίθεση με τις ταινίες, εδώ δεν είχα σκεφτεί ποτέ το τι μου αρέσει σε μουσική :) 

---

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2612
  • Reputation:   16027
  • Achievement Points:  2662
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5335 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Πρώτα-πρώτα, ρισπέκτ για τους Rammstein. :D

Δεύτερον, παρότι ήμουν στα τσακ να βάλω ολόκληρους δίσκους, καθότι αγαπημένοι όλοι, θα ακολουθήσω τους κανόνες, βάζοντας ένα τοπ-5. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20249
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6280 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μερικά αγαπημένα: I Say a little prayer, do you know the way to San Jose, I heard it through the grapevine, Francoise Hardy - Comment te dire adieu

αλλά τα δύο πρώτα είναι

The Zombies - Time of The Season και

Love - Alone Again or

 

Καλύτερος δίσκος φυσικά το Forever Changes

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28473
  • Reputation:   190087
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Well, ήταν η χρονιά του Machinehead από Deep Purple (κοτζαμάν LP που γουστάρω), και από σκέτα τραγούδια ήταν η χρονιά του Superstition από Stevie WonderWalk on the Wild Side από Lou ReedA Horse With No Name από America, Do it again από Steely DanEasy Livin' από Uriah Heep, Willkomen από Joel Grey αλλά η απόλυτη κομματάρα της χρονιάς ήταν το Papa was a rolling stone από τους Temptations :xm: 

 

 

 

 

:cheers5: 

 

υγ. ναι. το ξέρω πως τότε βγήκε και το Exile on Main St :) Αλλά από Rolling Stones γουστάρω πάρα πολλά κομμάτια, αλλά κανένα άλμπουμ :) Και όπως τα είδα, εκείνος ο δίσκος δεν έχει τίποτα από αυτά που γουστάρω :)

 

υγ2 εργαλείο για να βρείτε/θυμηθείτε κομμάτια και δίσκους ανά χρονιά είναι το Acclaimed Music Σε αντίθεση με τις ταινίες, εδώ δεν είχα σκεφτεί ποτέ το τι μου αρέσει σε μουσική :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3504
  • Reputation:   24632
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4578 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

@DaDiRa Οταν μου βαλεις ταινια θα σου βαλω τραγουδι  :SmokingDevil:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32795
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3109 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ωραιο θεμα! :)

 

Λοιπον...

Αν το παμε με την χρονια (1977) εχει βγει πολυ πραγμα και απο "βαρβατα" ονοματα της μουσικης. :)

Ονοματα οπως: David Bowie, Diana Ross, Pink Floyd, Jethro Tull, Gloria Gaynor, AC/DC, Status Quo, Lynyrd Skynyrd, Iggy Pop, Judas Priest,

Donna Summer, Boney M, Bee Gees, Elvis Presley, Genesis, Rainbow, Barry White, Thin Lizzy, Chicago, Sex Pistols, Kiss, Queen, Santana, ZZ Top, Eric Clapton, Joe Cocker, Aerosmith, Alice Cooper, Scorpions και δεν συμμαζευεται! :)

 

Αν το παμε με τον μηνα (Οκτωβριος), εδω ειμαστε πιο περιορισμενα και εχουμε: Kiss, Lynyrd Skynyrd, Donna Summer, David Bowie, Genesis, Sex Pistols, Queen, Santana, Elvis Presley κλπ.:)

 

Αν το παμε με την μερα (25), τοτε ειμαστε ακομα πιο περιορισμενα και εχουμε μονο δυο επιλογες: Donna Summer: Once upon a time.           

& Art Garfunkel: Watermark . :)

 

Αλλα (παντα υπαρχει ενα αλλα...:D) , καλη η Donna, ομως δεν ειμαι τοσο του disco ακουσματος :)

και τον Garfunkel δεν τον εχω ξανακουσει :thinking:  θα το παω με την χρονια και θα επιλεξω

ενα απο τα αγαπημενα μου συγκροτηματα.... Scorpions: Taken by Force . 1900.gif

 

Scorpions - I've Got to be Free

 

 

:cheers5:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15090
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3174 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

@Γάντζος Στυγνός και μοβόρικος :PPP:, αφού το λέω τόσο καιρό ότι τις περισσότερες ταινίες τις έχω δει μέσα σε σχολικές αίθουσες επειδή με ανάγκαζαν :P. Believe it or not, δεν έχω δει καμία του '97 (Men in Black, Starship Troopers, Τιτανικός, Home Alone 3, Scream 2). Θα με βόλευε να πω The Truman Show, αλλά είναι της επόμενης χρονιάς (και αυτή στο σχολείο την είδα btw).

 

@germanicus

Το A Horse With No Name είναι ήδη στην playlist! Η γενιά μου το έμαθε από τους σταθμούς στο GTA: San Andreas, όπως και πολλά άλλα τραγούδια. Έχω φίλο που ακούει αποκλειστικά ελληνική mainstream, αλλά ξεσηκώνεται με Killing In The Name από Rage Against The Machine λόγω του παιχνιδιού :lol:.

 

@Retroplaymo Είπες Bowie και μου ήρθε φλασιά. Δεν ξέρω πως μου ξέφυγε από τις λίστες που κοιτούσα.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104469
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6037 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2612
  • Reputation:   16027
  • Achievement Points:  2662
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5335 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

@Dr Paingiver  Και απλα να ανφερω οτι ο ωραιος Johnny Otis ηταν πατριωτακι μας (Γιαννης Βελιωτης το ονομα του)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  384
  • Reputation:   2405
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2239 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  75

Τη χρονιά που γεννήθηκα άκουγα βασικά κουδουνίστρες για 12 μήνες, οπότε δεν μπορώ να διαλέξω αγαπημένα μου τραγούδια από τότε :)

Τα αγαπημένα μου τραγούδια εμφανίστηκαν τουλάχιστον 15 χρόνια αργότερα, αλλά οι τάσεις μου διαμορφώθηκαν μετά από τουλάχιστον 20. Οπότε δυσκολεύομαι να διαλέξω γιατί το progressive rock, λόγου χάρη, δεν υπήρχε την εποχή που είδα το φως του κόσμου... :blush: 

Επεξεργασία από Pete
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  384
  • Reputation:   2405
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2239 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  75

12 hours ago, Bonadrug said:

Μερικά αγαπημένα: I Say a little prayer, do you know the way to San Jose, I heard it through the grapevine, Francoise Hardy - Comment te dire adieu

αλλά τα δύο πρώτα είναι

The Zombies - Time of The Season και

Love - Alone Again or

 

Καλύτερος δίσκος φυσικά το Forever Changes

 

Βλέπω Νταϊόν Γουόργουικ, αλλά δεν ξέρω με ποια διασκευή προτιμάς το Grapevine...

Χαρακτηριστική η φωνή του Κόλιν Μπλάντστοουν που ωστόσο δεν κατάφερε πολλά πράγματα χωρίς τους Zombies και τι να πει κανένας για το συγκρότημα του Άρθουρ Λι, τους Love... Εξαιρετικό το Forever Changes,  αλλά επίσης αξιοπρόσεκτο το Da Capo...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  384
  • Reputation:   2405
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2239 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  75

11 hours ago, germanicus said:

Well, ήταν η χρονιά του Machinehead από Deep Purple (κοτζαμάν LP που γουστάρω), και από σκέτα τραγούδια ήταν η χρονιά του Superstition από Stevie WonderWalk on the Wild Side από Lou ReedA Horse With No Name από America, Do it again από Steely DanEasy Livin' από Uriah Heep, Willkomen από Joel Grey αλλά η απόλυτη κομματάρα της χρονιάς ήταν το Papa was a rolling stone από τους Temptations :xm: 

 

 

 

 

:cheers5: 

 

υγ. ναι. το ξέρω πως τότε βγήκε και το Exile on Main St :) Αλλά από Rolling Stones γουστάρω πάρα πολλά κομμάτια, αλλά κανένα άλμπουμ :) Και όπως τα είδα, εκείνος ο δίσκος δεν έχει τίποτα από αυτά που γουστάρω :)

 

υγ2 εργαλείο για να βρείτε/θυμηθείτε κομμάτια και δίσκους ανά χρονιά είναι το Acclaimed Music Σε αντίθεση με τις ταινίες, εδώ δεν είχα σκεφτεί ποτέ το τι μου αρέσει σε μουσική :) 

Πολυμορφία στο άκουσμα! Πραγματικά, μερικά από αυτά που αναφέρεις ήταν κομματάρες... Τι να πρωτοθυμηθείς από το 1972... Το Saint Dominic's Preview του Βαν Μόρισον; To Close To The Edge των Yes; To Thick As A Brick των Jethro Tull? Το πρώτο άλμπουμ του Στίβεν Στιλς με τους Manassas (και μάλιστα διπλό);  Το πέμπτο (και υποτιμημένο) άλμπουμ των Poco, A Good Feelin' To Know; Ίσως αυτό που είχε ιδιαίτερη σημασία για την Ελλάδα ήταν το Argus των Wishbone Ash, αλλά ένα μικρό αριστούργημα (δεν αναφέρομαι στα εκατοντάδες αριστουργήματα άγνωστων καλλιτεχνών εκείνης της χρονιάς που πέρασαν απαρατήρητα) ήταν το καλύτερο (και ομότιτλο) άλμπουμ του Τζέρι Τζεφ Γουόκερ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  384
  • Reputation:   2405
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2239 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  75

8 hours ago, albertus magnus said:

@Dr Paingiver  Και απλα να ανφερω οτι ο ωραιος Johnny Otis ηταν πατριωτακι μας (Γιαννης Βελιωτης το ονομα του)

Και το σπουδαίο περιοδικό ΤΙΜΕ μάς τίμησε ιδιαίτερα όταν, με το θάνατο του Ότις το 2012, έγραψε: Πέθανε Ο Έλληνας νονός των ριθμ εντ μπλουζ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28473
  • Reputation:   190087
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Γιατί λες ότι είχε ιδιαίτερη σημασία για την Ελλάδα το Argus? :D Είχα διαβάσει μικρός στο Ποπ+Ροκ να μνημονεύεται στην ίδια ανάσα με υλικό από τους λατρεμένους Led Zep, οπότε το αγόρασα αλλά δεν μου έκανε ποτέ μπιου. Το θυμάμαι αποκλειστικά και μόνο ως εξώφυλλο. Προφανώς κάτι είχε παιχθεί για να το μνημονεύεις εσύ καθ'αυτό τον τρόπο και να το είχα διαβάσει με τέτοια φρασεολογία στο Ποπ+Ροκ. 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  384
  • Reputation:   2405
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2239 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  75

5 min ago , germanicus said:

Γιατί λες ότι είχε ιδιαίτερη σημασία για την Ελλάδα το Argus? :D Είχα διαβάσει μικρός στο Ποπ+Ροκ να μνημονεύεται στην ίδια ανάσα με υλικό από τους λατρεμένους Led Zep, οπότε το αγόρασα αλλά δεν μου έκανε ποτέ μπιου. Το θυμάμαι αποκλειστικά και μόνο ως εξώφυλλο. Προφανώς κάτι είχε παιχθεί για να το μνημονεύεις εσύ καθ'αυτό τον τρόπο και να το είχα διαβάσει με τέτοια φρασεολογία στο Ποπ+Ροκ. 

 

:cheers5: 

Έκανα τη δισκοκριτική στο Ποπ & Ροκ τότε αλλά δεν το είχα θεωρήσει σπουδαίο άλμπουμ, έχεις απόλυτο δίκιο.

Το ελληνικό στοιχείο είναι ότι αναφέρεται σε μια από τις πόλεις-κράτη της αρχαίας Ελλάδας, το Άργος, και για κάποιο λόγο έκανε πράγματι πάταγο στη χώρα μας οπότε είναι αξιομνημόνευτο. Ανεξερεύνητες οι βουλές των ανθρώπων... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28473
  • Reputation:   190087
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πολλοί έκαναν δισκοκριτική τότε.... Τώρα μου βάζεις φιτιλιές.... Και δεν ξέρω και πότε ακριβώς είναι το τότε :) Περιοδικό με διάρκεια... :) Εγώ το διάβαζα κάπου 1986-1990. Δεν θυμάμαι ποιος ήταν αυτός που γούσταρε τον Prince (ίσως στον ίδιο βαθμό που τον γούσταρα και εγώ (όσο είχε τους Revolution δίπλα του, διότι μετά σιγά-σιγά σταμάτησε να φτιάχνει αλμπουμάρες)) αλλά και ποιος ήταν αυτός που είχε εκθειάσει το ομώνυμο των Εν Πλω, οπότε είχα τσιμπήσει και τον είχα τσιμπήσει :D (για να τον κάνω χρόνια μετά δώρο στην τότε κολλητή μου, που μου είχε φάει για χρόνια τα αυτιά και η οποία εντέλει τον ήθελε μόνο για να λέει πως τον έχει.............. προσφέρθηκε μετά από δεκαετίες να μου τον επιστρέψει, αλλά τα δώρα... :)

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  384
  • Reputation:   2405
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2239 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  75

52 min ago , germanicus said:

Πολλοί έκαναν δισκοκριτική τότε.... Τώρα μου βάζεις φιτιλιές.... Και δεν ξέρω και πότε ακριβώς είναι το τότε :) Περιοδικό με διάρκεια... :) Εγώ το διάβαζα κάπου 1986-1990. Δεν θυμάμαι ποιος ήταν αυτός που γούσταρε τον Prince (ίσως στον ίδιο βαθμό που τον γούσταρα και εγώ (όσο είχε τους Revolution δίπλα του, διότι μετά σιγά-σιγά σταμάτησε να φτιάχνει αλμπουμάρες)) αλλά και ποιος ήταν αυτός που είχε εκθειάσει το ομώνυμο των Εν Πλω, οπότε είχα τσιμπήσει και τον είχα τσιμπήσει :D (για να τον κάνω χρόνια μετά δώρο στην τότε κολλητή μου, που μου είχε φάει για χρόνια τα αυτιά και η οποία εντέλει τον ήθελε μόνο για να λέει πως τον έχει.............. προσφέρθηκε μετά από δεκαετίες να μου τον επιστρέψει, αλλά τα δώρα... :)

 

:cheers5: 

ΧΑΧΑΧΑΧΑ... Σωστός. Το 1986 δεν ήμουν πια στο Ποπ & Ροκ. Γενικά, μην ακούς κανέναν. Η κριτική έχει ένα στοιχείο γενικότητας (το ρόλο της μουσικής μέσα σε ένα γενικότερο πλαίσιο, ας μην πιάσουμε μια τόσο μεγάλη κουβέντα) και ο καλύτερος κριτικός όλων είναι ο εαυτός σου, γιατί εκείνος ξέρει τι του αρέσει και, μερικές φορές, γιατί. Το μουσικό ψάξιμο είναι άλλο πράγμα, εκεί χρειάζεται μια ειδική παιδεία που δεν είναι απαραίτητο να έχει κάθε ακροατής. Εκτός αν πράγματι αντιμετωπίζει πολύ σοβαρά την Τέχνη.

Όσο για τον Πρινς, δε μου άρεσε ποτέ :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5402 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

εγω έφαγα άλλο σκάλωμα τώρα.. 1ο ποστ @DaDiRa και βλέπω du hast και λεω απο μεσα μου  "μα δεν ειναι παλιο, το θυμαμαι οταν ειχε βγει.."

 

σοκ!!!! :blush:εχουν περασει 20 χρόνια.. :praff:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20249
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6280 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 hours ago, Pete said:

Βλέπω Νταϊόν Γουόργουικ, αλλά δεν ξέρω με ποια διασκευή προτιμάς το Grapevine...

 

Σεβασμός στο Marvin αλλά προσωπική αδυναμία ο John Fogerty  :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  384
  • Reputation:   2405
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2239 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  75

31 min ago , Bonadrug said:

Σεβασμός στο Marvin αλλά προσωπική αδυναμία ο John Fogerty  :)

Υπάρχουν δεκάδες διασκευές στο τραγούδι, όπως θα ξέρεις, αλλά νομίζω ότι δυο ξεχωρίζουν, εκτός φυσικά από τον Μάρβιν και τον Φόγκερτι.

Η μια είναι της Ροζέτα Χαϊτάουερ

 

Και η άλλη, πιο ροκ, των Rare Earth, από το άλμπουμ Grand Slam που, δυστυχώς, δε βρήκα στο YouTube για να την ανεβάσω. Θα πρέπει να ρωτήσω τους διαχειριστές αν επιτρέπεται να ανεβάσω mp3 εδώ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32854
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Λίγες επιλογές είχα απ΄το ΄83, οπότε διάλεξα τη μόνη ίσως που μ΄αντιπροσωπεύει :cheers4:
 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20419
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5049 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ενταξει,κι εμενα τα πολυ αγαπημενα μου ξεκινανε απο αρχες 80'ς κυριως. Εψαξα τις επιτυχιες του 1977,και βρηκα 3 τραγουδια που μου αρεσουν πολυ.
Bill Conty -Theme from Rocky

Το οποιο μου εχει μεινει πιο πολυ στο μυαλο απο την ελληνικη διαφημιση,και μετα απο την ταινια του Ροκυ. :P

"Eagles -Hotel California "

"Leo Sayer-When i need you"
 

 

     
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104469
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6037 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

8 hours ago, germanicus said:

Είχα διαβάσει μικρός στο Ποπ+Ροκ να μνημονεύεται στην ίδια ανάσα με υλικό από τους λατρεμένους Led Zep, οπότε το αγόρασα αλλά δεν μου έκανε ποτέ μπιου.

Τεράστιο άλμπουμ το Argus.... τεράστιο. :)

 

:Paingiver: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  384
  • Reputation:   2405
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2239 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  75

11 min ago , Dr Paingiver said:

Τεράστιο άλμπουμ το Argus.... τεράστιο. :)

 

:Paingiver: 

Σίγουρα ο καθένας αντιλαμβάνεται διαφορετικά τη μουσική, αλλά το "τεράστιο" σηκώνει πολύ κουβέντα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104469
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6037 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Εννοείται ότι εκφράζω προσωπική άποψη και όχι αντικειμενική άποψη, έτσι; :) Κατά τα λοιπά ο λόγος που ποτέ δεν διάβαζα δισκοκριτικές (εκείνη την εποχή), ήταν γιατί εκνευριζόμουν πολύ να ακούω άσχημα λόγια για δίσκους που με σημάδεψαν. Τώρα καταλαβαίνω βέβαια το διαφορετικό των απόψεων, αλλά τότε δεν το καταλάβαινα και αγανακτούσα. Αγανακτούσα πχ με τον Αργύρη Ζήλο που "έθαβε" τους Uriah Heep. Αγανακτούσα όταν έλεγα (και ακόμα το λέω) ότι θεωρώ το Musical Box των Genesis το κορυφαίο άλμπουμ  όλων των εποχών (υπερβολικό, έτσι;) και το αμφισβητούσαν. Αλλά τότε το αίμα μου κυλούσε με άλλους ρυθμούς. :)

 

:Paingiver:

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28473
  • Reputation:   190087
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το Musical Box είναι τόσο χάλια LP που το λες και ανύπαρκτο... :D:D:D

 

:cheers5: 

 

edit για το Nursery Cryme δεν έχω άποψη πάντως :D 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  384
  • Reputation:   2405
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2239 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  75

14 min ago , Dr Paingiver said:

Εννοείται ότι εκφράζω προσωπική άποψη και όχι αντικειμενική άποψη, έτσι; :) Κατά τα λοιπά ο λόγος που ποτέ δεν διάβαζα δισκοκριτικές (εκείνη την εποχή), ήταν γιατί εκνευριζόμουν πολύ να ακούω άσχημα λόγια για δίσκους που με σημάδεψαν. Τώρα καταλαβαίνω βέβαια το διαφορετικό των απόψεων, αλλά τότε δεν το καταλάβαινα και αγανακτούσα. Αγανακτούσα πχ με τον Αργύρη Ζήλο που "έθαβε" τους Uriah Heep. Αγανακτούσα όταν έλεγα (και ακόμα το λέω) ότι θεωρώ το Musical Box των Genesis το κορυφαίο άλμπουμ  όλων των εποχών (υπερβολικό, έτσι;) και το αμφισβητούσαν. Αλλά τότε το αίμα μου κυλούσε με άλλους ρυθμούς. :)

 

:Paingiver:

 

 

 

Φυσικά και είναι προσωπικές οι απόψεις. Υπάρχουν στοιχεία αντικειμενικότητας, αλλά αυτό έχουν να κάνουν πιο πολύ με τεχνικά στοιχεία (παίξιμο, λάθος μέτρα κλπ.) και λιγότερο με μουσικές αξίες (εξαιρέσεις φυσικά υπάρχουν, εκεί που εισβάλλουν νεωτερισμοί κλπ.) Διαφωνούσα κι εγώ με τον φίλο μου τον Αργύρη σε πολλά πράγματα και ξενυχτούσαμε κουβεντιάζοντας. Το Musical Box μπορεί να ακούγεται υπερβολικό για όλους, αλλά όχι για σένα, τον ακροατή, κι αυτό έχει σημασία: τα δικά σου ακούσματα και τι σε συγκινεί. Υπάρχει μια μουσική γλώσσα που γενικά μεταφράζεται, αλλά οι επιμέρους αντιλήψεις αποτελούν ιδιωματισμούς συχνά πιο σημαντικούς για τα μεμονωμένα άτομα απ΄ ό,τι η ίδια η γλώσσα. Με δυο λόγια, άκουγε χωρίς ενοχές και διάβαζε χωρίς προκαταλήψεις :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  384
  • Reputation:   2405
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2239 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  75

2 min ago , germanicus said:

Το Musical Box είναι τόσο χάλια LP που το λες και ανύπαρκτο... :D:D:D

 

:cheers5: 

 

edit για το Nursery Cryme δεν έχω άποψη πάντως :D 

Γίνεσαι προκλητικός... :lmao:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104469
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6037 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Είναι προκλητικός και γι αυτό θα τον τιμωρήσω με κάτι ανάλογο του clockward orange. Θα τον δέσω σε μια καρέκλα και θα τον βάλω να ακούει επί 24ώρου βάσεως το Nursery crime, μέχρι να ζητήσει συγνώμη. :lmao:

 

:Paingiver: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.