Μετάβαση στο περιεχόμενο

Editor's Choice - Κλασική Βιβλιοθήκη Disney 9 - Θρύλοι


ΚΟΜΙΞ

Πώς σας φάνηκε το τεύχος;   

6 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

disneybook9-960x600-thumb-large.thumb.jpg.17e0457577d6212b5b7419117b4fc712.jpg

(Η Καθημερινή λέει Θρύλοι εδώ αλλά στην Εθνική Βιβλιοθήκη έλεγαν Φαντασία που είχα βάλει πριν... Τέλος πάντων το άλλαξαν.)

Πρόκειται για τον δεύτερο τόμο της αντίστοιχης Ιταλικής σειράς. Ο συγκεκριμένος τόμος έχει 11 ιστορίες γύρω στις 30 σελίδες η κάθε μια (εκτός από μια ιστορία που έχει 2 μέρη 30 και 21 σελίδων). Από αυτές επτά έχουν δημοσιευτεί στα ελληνικά και μπει σε τεύχη του Μίκυ Μάους της Α΄ Περιόδου, στο Γίγας και στο Ντόναλντ.  Υπάρχουν 5 αδημοσίευτες που ίσως δούμε (κάποια από αυτές):

 

  1. Topolino e la spada invincibile (η δεύτερη καλύτερη του τόμου και η ιστορία που θα ήθελα να δούμε από τις αδημοσίευτες εννοείται.)
  2. Paperino e il regno di Greet
  3. Paperino e la regina Nonah-Paper
  4. Topolino e la corazza di Sorceres
  5. Topolino, Ser Pipp e il tesoro del drago

 

Πιστεύω ότι θα ήταν ωραίο να μπει η ιστορία Η Σμαραγδένια Περικεφαλαία που στα ελληνικά μπήκε στον τόμο Γίγας που ήταν ασπρόμαυρος. Οπότε επιτέλους δίνεται η ευκαιρία να διαβάσουμε την ιστορία χρωματισμένη. Ακόμα μια ιστορία που έχει δυο μέρη και την έχουμε δει στο Μίκυ Μάους (πριν πολλά χρόνια) είναι Το σπαθί του χρόνου. Αποτελεί το highlight του τόμου και είναι ιστορία που υπάρχει μόνο σε 2 τεύχη του Μίκυ Μάους και δεν έχει ξαναμπεί. Άρα νομίζω ότι ήρθε να τη δούμε και μακάρι να γίνει. Οι υπόλοιπες ιστορίες δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο αλλά ο συγκεκριμένος τόμος μπορεί να είναι από τους καλύτερους αρκεί να γίνουν σωστές επιλογές.

 

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Δυστυχώς φίλε μου οι ελπίδες μας αποδείχθηκαν  φρούδες. Από τις 5 αδημοσίευτες και την 1 που είχε δημοσιευθεί μόνο ασπρόμαυρη, οι απαράδεκτοι έβαλαν μόνο μία την Paperino e la regina Nonah-Paper μαζί με άλλες 4 δημοσιευμένες.

Στα 9 τεύχη λοιπόν που κυκλοφόρησαν ως σήμερα έβαλαν συνολικά 5 αδημοσίευτες ιστορίες συν 2 μονοσέλιδες με τον Πασχάλη και 1 δημοσιευμένη μόνο ασπρόμαυρη.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Είναι απλά τα πράγματα. Αγόρασαν όλες τις ιστορίες και κρατάνε τις αδημοσίευτες κάβα για το Μίκυ μαους. Όπως με τον καβατσανο πριν από μία εβδομάδα. Λογικό εν μέρει αν είσαι από τη μεριά του εκδότη. 

  • Like 5
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 ώρες πριν, tryfev είπε:

Δυστυχώς φίλε μου οι ελπίδες μας αποδείχθηκαν  φρούδες. Από τις 5 αδημοσίευτες και την 1 που είχε δημοσιευθεί μόνο ασπρόμαυρη, οι απαράδεκτοι έβαλαν μόνο μία την Paperino e la regina Nonah-Paper μαζί με άλλες 4 δημοσιευμένες.

Στα 9 τεύχη λοιπόν που κυκλοφόρησαν ως σήμερα έβαλαν συνολικά 5 αδημοσίευτες ιστορίες συν 2 μονοσέλιδες με τον Πασχάλη και 1 δημοσιευμένη μόνο ασπρόμαυρη.

Δυστυχώς και χωρίς την ένταξη της ιστορίας του Καβατσάνο, ο τόμος γίνεται αδιάφορος. Είχε τα φόντα να γίνει ο καλύτερος τόμος της σειράς. Κρίμα...

2 ώρες πριν, Manitou είπε:

Είναι απλά τα πράγματα. Αγόρασαν όλες τις ιστορίες και κρατάνε τις αδημοσίευτες κάβα για το Μίκυ μαους. Όπως με τον καβατσανο πριν από μία εβδομάδα. Λογικό εν μέρει αν είσαι από τη μεριά του εκδότη. 

Προσωπικά δεν με ένοιζαν ιδιαίτερα οι αδημοσίευτες σε αυτόν τον τόμο (πέρα από μια) αλλά η ιστορία του Καβατσάνο Το Σπαθί του Χρόνου που δύσκολα τη βρίσκει κανείς αφού είναι μόνο σε 2 τεύχη του ΜΜ. Αυτή έπρεπε να μπει.

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 4
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

18 ώρες πριν, ΚΟΜΙΞ είπε:

Δυστυχώς και χωρίς την ένταξη της ιστορίας του Καβατσάνο, ο τόμος γίνεται αδιάφορος. Είχε τα φόντα να γίνει ο καλύτερος τόμος της σειράς. Κρίμα...

Προσωπικά δεν με ένοιζαν ιδιαίτερα οι αδημοσίευτες σε αυτόν τον τόμο (πέρα από μια) αλλά η ιστορία του Καβατσάνο Το Σπαθί του Χρόνου που δύσκολα τη βρίσκει κανείς αφού είναι μόνο σε 2 τεύχη του ΜΜ. Αυτή έπρεπε να μπει.

Υπάρχει στον ιταλικό τόμο και η συνέχεια εκείνης της ιστορίας.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Χάλι μαύρο αυτός ο τόμος. Είχα μαζί μου στο καφενεδάκι τα 2 τελευταία τομάκια. Ξεκίνησα από αυτό εδώ όλος χαρά περιμένοντας πράγματα που θα μου θύμιζαν Σπαθί των Πάγων ή Marco Rota-Andold. Όχι εφάμιλλα (δεν είναι εύκολο να φτιάξεις αριστουργήματα. δεκτόν) αλλά ρε παιδί μου, να είναι καλά... Σοκαρίστηκα από την πρώτη, χαλάστηκα με τη δεύτερη, το έπιασα το υπονοούμενο στη τρίτη. Χάλι μαύρο.

 

1 αστεράκι γιατί τα πήρα στη κράνα :) 

 

Μάλλον δεν ήταν τυχαίο που όλες τους ήταν δευτεροπεμπτοέκτες ιστορίες κάποιου Τοπολινο (με την πρώτη να είναι η πρώτη του 10ου τόμου κάποιας σειράς Ντοναλντοφαντασία. Paper Fantasy)

 

Το βράδυ ανάψαμε το τζάκι. Είχαμε προσάναμμα :)

 

:cheers5: 

 

 

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

27 min ago , germanicus said:

Χάλι μαύρο αυτός ο τόμος. Είχα μαζί μου στο καφενεδάκι τα 2 τελευταία τομάκια. Ξεκίνησα από αυτό εδώ όλος χαρά περιμένοντας πράγματα που θα μου θύμιζαν Σπαθί των Πάγων ή Marco Rota-Andold. Όχι εφάμιλλα (δεν είναι εύκολο να φτιάξεις αριστουργήματα. δεκτόν) αλλά ρε παιδί μου, να είναι καλά... Σοκαρίστηκα από την πρώτη, χαλάστηκα με τη δεύτερη, το έπιασα το υπονοούμενο στη τρίτη. Χάλι μαύρο.

 

1 αστεράκι γιατί τα πήρα στη κράνα :) 

 

Μάλλον δεν ήταν τυχαίο που όλες τους ήταν δευτεροπεμπτοέκτες ιστορίες κάποιου Τοπολινο (με την πρώτη να είναι η πρώτη του 10ου τόμου κάποιας σειράς Ντοναλντοφαντασία. Paper Fantasy)

 

Το βράδυ ανάψαμε το τζάκι. Είχαμε προσάναμμα :)

 

:cheers5: 

 

 

θα συμφωνησω οτι ηταν πολυ αδιαφορο τομακι, αλλά.... προσαναμμα;;;;; :wow::wow::wow:

 

 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

39 λεπτά πριν, apetoussis82 είπε:

Υπάρχει στον ιταλικό τόμο και η συνέχεια εκείνης της ιστορίας.

Όπως λέει κ ο Κώστας @ΚΟΜΙΞ πιο πάνω, αυτό είναι το μεγάλο φάουλ του τόμου.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

@Kabuki Δεν ζει η γιαγιά μου μάτια μου, οπότε δεν υπάρχουν πλέον κότες για να χρειαστούμε περιτύλιγμα για τα αυγά. :) Οπότε ως μοντέρνος αστός, έχω το τζάκι μου, έχω το τζακούζι μου και συνεισφέρω υπεύθυνα στην αιθαλομίχλη της πόλης :D

 

:cheers5: 

  • Like 3
  • Αστείο 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Το σπαθί του χρόνου είναι εξαιρετική ιστορία. Είναι άνετα μέσα στο προσωπικό μου ΤΟΡ 100. Ήθελα πάρα πολύ να δω τόσο την ίδια σε ανατύπωση, όσο και την συνέχεια της που δεν την έχουμε διαβάσει στην Ελλάδα. Κρίμα που δεν μπήκε καμία από τις δύο. Μέτρια πράγματα νομίζω κι από αυτόν τον τόμο.

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

11 λεπτά πριν, PhantomDuck είπε:

Το σπαθί του χρόνου είναι εξαιρετική ιστορία. Είναι άνετα μέσα στο προσωπικό μου ΤΟΡ 100. Ήθελα πάρα πολύ να δω τόσο την ίδια σε ανατύπωση, όσο και την συνέχεια της που δεν την έχουμε διαβάσει στην Ελλάδα. Κρίμα που δεν μπήκε καμία από τις δύο. Μέτρια πράγματα νομίζω κι από αυτόν τον τόμο.

Μέτριος προς κακός θα έλεγα με μια ματιά που έριξα :P 

3 ώρες πριν, germanicus είπε:

Χάλι μαύρο αυτός ο τόμος. Είχα μαζί μου στο καφενεδάκι τα 2 τελευταία τομάκια. Ξεκίνησα από αυτό εδώ όλος χαρά περιμένοντας πράγματα που θα μου θύμιζαν Σπαθί των Πάγων ή Marco Rota-Andold. Όχι εφάμιλλα (δεν είναι εύκολο να φτιάξεις αριστουργήματα. δεκτόν) αλλά ρε παιδί μου, να είναι καλά... Σοκαρίστηκα από την πρώτη, χαλάστηκα με τη δεύτερη, το έπιασα το υπονοούμενο στη τρίτη. Χάλι μαύρο.

 

1 αστεράκι γιατί τα πήρα στη κράνα :) 

 

Μάλλον δεν ήταν τυχαίο που όλες τους ήταν δευτεροπεμπτοέκτες ιστορίες κάποιου Τοπολινο (με την πρώτη να είναι η πρώτη του 10ου τόμου κάποιας σειράς Ντοναλντοφαντασία. Paper Fantasy)

 

Το βράδυ ανάψαμε το τζάκι. Είχαμε προσάναμμα :)

 

:cheers5: 

 

 

Η αλήθεια είναι ότι η Καθημερινή μας τα χάλασε και δεν έκανε καλές επιλογές... Τα τομάκια αυτά έχουν 1-2 πολύ καλές ιστορίες... Άμα δεν βάλεις και αυτές...

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Καλά έκανε πάντως που δεν έβαλε την έξτρα ιστορία από το Σπαθί των Πάγων. Η συγκεκριμένη ιστορία είναι κατ'αρχάς για δημοσίευση μέσα σε ένα εβδομαδιαίο Μίκυ Μάους (κάτι που θα έπρεπε να είχε γίνει εδώ και χρόνια ) και εν συνεχεία για δημοσίευση σε ένα συγκεντρωτικό τόμο με τα υπόλοιπα. Η τελευταία φορά ήταν με τα Μεγάλα Σήριαλ το καλοκαίρι του 2009. Βαράμε 10ετία του χρόνου λοιπόν, οπότε πεδίο δόξης λαμπρό για να τη βγάλουν σε ένα τομάκι να την γνωρίσει η σημερινή πιτσιρικαρία (ο Τερζό έχει μάλλον ήδη ξεστοκάρει από ΜΣ17). Ιδεατά σε μια σόλο έκδοση, με λίγη παραπάνω προσοχή-επιμέλεια και με τα πρόσθετα που της αξίζουν. Δεν αποκλείεται κι όλας γι'αυτό και να μην την έβαλαν εδώ. Διότι προετοιμάζονται για κάτι άλλο στο προσεχές μέλλον :) 

 

 

 

:cheers5: 

 

 

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ναι, ότι θα ήταν το ιδανικό σενάριο, εννοείται. Αλλά η Καθημερινή δεν μας έχει δώσει κάποια τέτοια δείγματα τόμων του στυλ Μεγάλα Σήριαλ. Ακόμα και τα τελευταία Σήριαλ του Τερζόπουλου, είχαν διαφορετική δομή. Και από την στιγμή που έχουμε δει να παραλείπουν άλλες αντίστοιχες ιστορίες, θα περιμένω πως απλά δεν θα δούμε το σπαθί του χρόνου κάποια στιγμή σύντομα. Έτσι ώστε αν δεν βγει να μην απογοητευτώ, αλλά αν  βγει, θα είναι ευπρόσδεκτο.

 

Υ.Γ.

Το σπαθί των πάγων είναι άλλη ιστορία, η οποία έχει επίσης ένα αδημοσίευτο sequel, το οποίο έχω δηλώσει εδώ και μία δεκαετία πως θέλω να το διαβάσω σε αντίστοιχο στυλ με αυτό που περιέγραψες, όμως ακόμα περιμένω :P.

  • Like 7
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33964
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εγώ πάλι έχω να πω ότι δε περίμενα κάτι συγκεκριμένο... Ίσως και για αυτό να ευχαριστήθικα τον τόμο και πέρασα ευχάριστα διαβάζοντάς τον. Γενικά αυτοί οι δύομισι μήνες είχαν την γλυκειά προσμονή της κάθε Κυριακής (χώρια τα υππόλοιπα τεύχη) και πραγματικά στεναχωριέμαι που αυτή την Κυριακή κλείνει ένα κύκλος. 

:hop::hop::hop: 

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Κι εγώ έμεινα σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος από τον συγκεκριμένο τόμο. Εννοείται ότι οι ιστορίες του δεν αγγίζουν καν τον "Άρχοντα των μάγων" ή το "Σπαθί των πάγων". Ούτε κατά διάνοια. Πάμε να δούμε τις ιστορίες μία-μία. :)

 

"Η αιχμάλωτη βασίλισσα"
Ο Ντόναλντ απάγεται καλοπροαίρετα και μεταφέρεται σε ένα μυθικό βασίλειο το οποίο φαίνεται ότι δεν του είναι άγνωστο. Εκεί μαθαίνει ότι η καλή Βασίλισσα έχει κρατηθεί όμηρος από μία αδίστακτη μάγισσα. Έτσι καλείται να βοηθήσει την επαναφορά της στον τόπο της. Στο πλευρό του θα σταθεί η όμορφη πριγκίπισσα και οι δύο μαζί θα ξεκινήσουν ένα επικίνδυνο ταξίδι,γεμάτο περιπέτεια και δράση. Ευχάριστο σενάριο,που χάριζε μία όμορφα μπλεγμένη υπόθεση. Προσωπικά μού έβγαλε το sword & sorcery κλίμα,που σημαίνει ότι πέτυχε τον σκοπό της. Με ενόχλησε λίγο ο τρόπος που ο Ντόναλντ μεταφέρεται από το σπίτι του στην Λιμνούπολη,στο μυθικό βασίλειο. :antekale: Γενικά όμως έμεινα ευχαριστημένος. Το σχέδιο το βρήκα αρκετά καλό.

 

"Η τριπλή καμπάνα"
Βρισκόμαστε στο μυθικό βασίλειο του Μάουσντομ,όπου οι δυνάμεις του σκότους έχουν αναλάβει παράνομα την εξουσία κι έχουν πετρώσει τον Βασιλιά με τους πιστούς στρατιώτες του,βάζοντας παράλληλα τον Μαύρο Πητ επικεφαλής της βασιλικής φρουράς. Ο αγαπητός πρίγκιπας Μίκυ παίρνει την μεγάλη απόφαση να απελευθερώσει τον ηγέτη του και να ελευθερώσει την πατρίδα του. Για να το κάνει αυτό πρέπει να βρει την τριπλή καμπάνα,που με τον ήχο της θα λύσει τα μάγια. Ο αναγνώστης θα απολαύσει αυτή την αναζήτηση κι ο ήρωάς μας θα περάσει δια πυρός και σιδήρου για να πετύχει τον σκοπό του. Σενάριο που ξεχωρίζει. Η ιστορία έχει σωστά δομημένη πλοκή κι έναν Γκούφυ,να κλέβει την παράσταση με τον ιδιόρρυθμο ρόλο του. Εξίσου όμορφο είναι και το σχέδιο.

 

"Ιππότης χάι-τεκ"
Το κάστρο Ντάκαντορ διοργανώνει,όπως κάθε χρόνο,έναν διαγωνισμό για την ανάδειξη του πιο ανδρείου ιππότη. Όπως είναι φυσικό προσελκύει πολλούς άνδρες από την περιοχή. Αυτό θέλει να εκμεταλλευτεί κι ο Σκρουτζ που έχει ένα πανδοχείο και θέλει να βγάλει το περισσότερο κέρδος. Εκεί δουλεύει κι ο ανιψιός του ο Ντόναλντ που φημίζεται για την ατζαμοσύνη του. Σε μία κρίση απροσεξίας καταφέρνει να βγάλει νοκ άουτ όλους τους διαγωνιζόμενους ιππότες κι έτσι οι συγκυρίες το φέρνουν να αναδειχτεί εκείνος. Έτσι του ανατίθεται μία αποστολή. Το βασίλειο έχει ένα κέρας,το οποίο έχει σιγήσει ύστερα από τα μάγια που του έκανε ένας σατανικός μάγος,ο οποίος δεν άντεχε τον ήχο του. Ο πρωταγωνιστής μας θα πρέπει να τον βρει και να τον πείσει να τα λύσει. Κι αυτή η υπόθεση είχε πλάκα αλλά στηρίζεται περισσότερο στην γλαφυρότητα,παρά στην δράση και την περιπέτεια. Σε σχέση με τις προηγούμενες ιστορίες την βρήκα περισσότερο αδύναμη. Το σχέδιο είναι καλό,αλλά παραφορτωμένο.

 

"Οι ασημένιες πηγές"
Το βασίλειο του Μάουσντομ αντιμετωπίζει ένα σοβαρότατο πρόβλημα. Όλα τα αποθέματα νερού έχουν στερέψει με αποτέλεσμα οι υπήκοοι να διψούν και η λειψυδρία να έχει καταστρέψει τις καλλιέργειες. Όλα δείχνουν ότι ένας κακός μάγος έχει κάνει τα ξόρκια του κι έχει στρέψει το ποτάμι,που έρχεται από τις ασημένιες πηγές,μακριά από το Μάουσντομ. Ο ήρωάς μας,παρέα με τον πιστό του φίλο,αλλά και την βασίλισσα των Αμαζόνων, θα επιχειρήσουν να επαναφέρουν την ευημερία στον τόπο τους. Η δεύτερη ιστορία από την σειρά "Οι θρύλοι του Μάουσντομ" που φιλοξενείται στον τόμο. Κι εδώ το σενάριο μού άφησε θετικές εντυπώσεις. Είχε καλογραμμένη υπόθεση,με χιούμορ εκεί που πρέπει,καλής ποιότητας δράση,καθώς κι έξυπνο φινάλε. Ικανοποιημένος έμεινα κι από το σχέδιο.

 

"Ο τελευταίος παίκτης"
Ο Μίκυ παρατηρεί ότι τα δύο του ανίψια έχουν χάσει παντελώς την όρεξή τους για το παιχνίδι. Το πρόβλημα δείχνει να εντείνεται όταν και τα υπόλοιπα παιδιά της παρέας έχουν το ίδιο θέμα. Όσο κυλάνε οι σελίδες καταλαβαίνουμε ότι κάτι μεταφυσικό κρύβεται πίσω απ'όλα αυτά και μόνο ο καλοκάγαθος Γκούφυ θα μπορέσει να διορθώσει τις καταστάσεις. Κι εδώ έχουμε ένα σενάριο που περιέχει μάγους και μυθικούς κόσμους. Έχω όμως την εντύπωση πως η δημιουργός έχει κάνει κατάχρηση της φαντασίας ή για να το θέσω καλύτερα,έχει δώσει στην υπόθεση μία πιο παιδική υφή. Γενικά την βρήκα αρκετά μέτρια δουλειά,με πολλές συγγραφικές ευκολίες. Το σχέδιο,από την άλλη,δεν ήταν κι άσχημο.

 

 

:beer: 

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • PhantomDuck changed the title to Editor's Choice - Κλασική Βιβλιοθήκη Disney 9 - Θρύλοι

  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Οι ιστορίες του Μαουσντομ όλα τα λεφτά. Οι υπόλοιπες μέτριες με εξαίρεση την τελευταία που είναι απλά κακή. 

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 ώρες πριν, Manitou είπε:

Οι ιστορίες του Μαουσντομ όλα τα λεφτά. Οι υπόλοιπες μέτριες με εξαίρεση την τελευταία που είναι απλά κακή. 

Θα μπορούσαμε να έχουμε μια ιστοριάρα αλλά δυστυχώς τίποτα... :sad1:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.