Μετάβαση στο περιεχόμενο

Moebius: Από που να αρχίσω;


DaDiRa

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15091
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3175 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Έτυχε σήμερα να χαζεύω σχέδια του. Είναι από τους δημιουργούς που άκουγα από τη στιγμή που γράφτηκα στο φόρουμ και όσο περισσότερα μάθαινα για τα κόμικς τόσο καλύτερα καταλάβαινα πόσο ψηλά τον έχετε οι περισσότεροι. Γι' αυτό ανέβαλλα συνέχεια την ενασχόληση μου με τα έργα του. Αλλά σε κάποια φάση πρέπει να αρχίσω. Το μοναδικό που έχω διαβάσει, πριν κανένα χρόνο (ίσως και παραπάνω), είναι το The Long Tomorrow.

Με κίνδυνο να υπάρχει κάπου σαν απάντηση ή σαν διαφορετικό τόπικ, τολμάω να φτιάξω δικό μου. Πιο πολύ γιατί με ενδιαφέρουν οι γνώμες του καθένα (οπότε όσο περισσότεροι απαντήσετε τόσο καλύτερα) παρά κάποιος απόλυτος οδηγός. Αλλά και τα links εντός ή εκτός φόρουμ είναι ευπρόσδεκτα.:coffee::dadira:

 

Edit: Α, και αν πείτε για ιστορίες, πείτε και σε ποιες εκδόσεις τις βρίσκω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Δύσκολο ερώτημα φίλε. :thinking: Η πιο εύκολη λύση είναι το Ινκάλ, που όμως είναι γραμμένο από τον Jodorowsky. Από το κορυφαία σχέδια του Moebius, αλλά μπορεί να σε απωθήσει σεναριακά.

Εγώ ξεκίνησα με το Arzach και το Silver Surfer Parable. Το δεύτερο είναι αρκετά καλό, αλλά δεν το λες και αντιπροσωπευτικό, αφού πρόκειται για υπερηρωικό. Το πρώτο το λατρεύω, αλλά θεωρώ ότι δύσκολα θα αρέσει τόσο σε έναν νέο αναγνώστη του Moebius. Κι εγώ με τα χρόνια, σιγά-σιγά το εκτίμησα. Το Edena, που κυκλοφόρησε πρόσφατα στα αγγλικά, δε θα το πρότεινα για πρώτη επαφή. Από εκεί και πέρα, υπάρχουν σκαναρισμένες οι περισσότερες, αν όχι όλες, οι εκδόσεις της Epic, που περιέχουν κυρίως μικρές ιστορίες.

Από εκεί και πέρα, αν μιλάμε για την Gir πλευρά του, Blueberry. Βέβαια εκεί δεν είμαι ειδικός, καθότι έχω διαβάσει μόνο ένα άλμπουμ. :) 

Τελικά, μάλλον προς το Arzach θα έκλινα. :P 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3419 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Το προσωπικά αγαπημένο είναι ο κύκλος της εντινα (υπάρχει σκαναρισμένο στην έκδοση της epic αλλά η dark horse το κυκλοφόρησε πέρσι σε έναν χορταστικό τόμο ολόκληρο. Στις ξένες εκδόσεις θα το βρεις αλλά είμαι από κινητό τώρα). Αλλά δεν το προτείνω για πρώτο επειδή είναι πολύ ιδιαίτερο και ίσως ξενισει σαν πρώτη επαφή. 

 

Αν θέλεις να δεις τον μοεμπιους σαν σχεδιαστή, διάβασε τα blueberry. Δείχνουν την εξέλιξη του χεριού του από τότε που ήταν παιδαρελι μέχρι φτασμένος. 

 

Αν σ´αρέσει η επιστημονική φαντασία, διάβασε incal (υπάρχει στα ελληνικά από την μαμούθ αλλά η humanoids βγάζει μια όμορφη deluxe hc έκδοση στα 22 κάτι ευρώ), ή όλες τις μικρές του που βάζω στο μπλογκ (βρίσκονται σκαναρισμένες από την έκδοση της epic επίσης, ζητά και στις στέλνω). 

 

Αν θέλεις να τον δεις σε υπέρ ηρωικό, διάβασε το silver surfer parable. Υπάρχει επίσης στις ξένες εκδόσεις από τον Γιώργο. 

 

Αν θέλεις να διαβάσεις κάτι τελείως ψυχεδελικό και μπροστά από την εποχή του, διάβασε το αρζακ. Από τεράστια μερίδα οπαδών του θεωρείται μακράν το πιο πρωτοπόρο και καλύτερο. Υπάρχει και αυτό στην epic. 

 

Αυτά για αρχή. Αλλά το edena για μένα είναι το magnus opus. :) 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15091
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3175 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

@Θρηνωδός Καλά, έγραψες μίνι σεντόνι από το κινητό; :P

 

Το Parable το έχω στη readlist από τότε που το παρουσίασε ο GeoTrou :lol:. Εννοείται ότι προτιμώ επιστημονική φαντασία, οπότε το Blueberry το αφήνω για εναλλακτική. Τα Parable και Incal δεν με χαλάνε, αλλά από τη στιγμή που δεν τα προτείνετε με κλειστά τα μάτια, θα εστιάσω σε δικά του σενάρια για την ώρα. Οπότε μένει Arzach ή να πιάσω τις μικρές του. Από τη μια με εξιτάρουν αυτά που λέτε για το Arzarch, από την άλλη οι σύντομες ιστορίες είναι πιο προσβάσιμες. Οκ, θα το σκεφτώ. :thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3770 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ξεκίνα με το incal. Διάβασε ότι άλλο σου προτείνουν και τελείωσε πάλι με το incal. Δεν είναι μόνο το σχέδιο του Moebius που σε καθηλώνει είναι η σύνθεση δηλαδή η φαντασία στο κάθε καρέ και φυσικά το χρώμα.

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δεν έχω πολυασχοληθεί με τον Moebius, κυρίως επειδή δεν είμαι φαν της επιστημονικής φαντασίας με την οποία καταπιάνεται.
Απ΄τη στιγμή όμως που λες ότι σ΄αρέσει, θα βρεις αρκετά ενδιαφέρουσες δουλειές του πιστεύω.
Αν και ο Θρηνωδός είναι πολύ πιο κατάλληλος από μένα να σε κατατοπίσει :)

 

Τον Moebius προσωπικά τον γνώρισα μέσα από τον Blueberry, μια εξαιρετική σειρά western, όπου βέβαια την παράσταση κλέβουν τα αριστουργηματικά σενάρια του Charlier.
Το σκίτσο του Giraud είναι απλά το κερασάκι στην τούρτα :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  245
  • Reputation:   3285
  • Achievement Points:  245
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5172 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.