Μετάβαση στο περιεχόμενο

The Angel and the Soldier Boy (1989)


PhantomDuck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45736
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6169 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ένα βίντεο ~25 λεπτών ουσιαστικά είναι, παρά ταινία. Στο imdb είναι ετούτο εδώ. Δεν έχω βρει άλλον να το αναφέρει στο διαδίκτυο. Ο πρωτότυπος τίτλος εμφανιζόταν στο 00:15, όμως από την ΕΤ1 αφαιρέθηκε, δεν γνωρίζω γιατί. Βασισμένο στο βιβλίο του Peter Collington, δημιουργήθηκε από την Alison De Vere το 1989 με μουσική από τους Clannad. Ανασύρθηκε και ψηφιοποιήθηκε από μία βιντεοκασέτα που είχαν γράψει οι γονείς μου για να έχω να βλέπω κινούμενα σχέδια όποτε τους πρήζω. Ο ελληνικός τίτλος που έβαλα στο βιντεάκι «Ο άγγελος και το μολυβένιο στρατιωτάκι» είναι δική μου απόδοση, επειδή δεν υπάρχει κάποια επίσημη ονομασία :D 

 

Υπόθεση (για να μας βρούνε από αναζήτηση του google). Ένα κοριτσάκι παίρνει για τα γενέθλιά της ένα νόμισμα που βάζει στον κουμπαρά της, και ένα ζευγάρι από κουκλάκια. Ένα αγγελάκι και ένα στρατιωτάκι. Όταν οι πειρατές από το βιβλίο ξυπνούν, πάνε να κλέψουν τον θησαυρό της κοπέλας, δηλαδή το νόμισμα που της έδωσαν. Το στρατιωτάκι προσπαθεί να τους αντιμετωπίσει, όμως τον πιάνουν αιχμάλωτο. Ο άγγελος, βρίσκει το ξίφος του στρατιώτη, προσπαθεί να τον βρει, περνάει από διάφορους εχθρούς όπως γιγάντιες (για αυτόν) αράχνες  και μύγες, φτάνει στο πλοίο των πειρατών και καταστρώνει μαζί με το στρατιωτάκι ένα σχέδιο για το πώς θα γλιτώσουν και θα γυρίσουν το νόμισμα πίσω στα χέρια του κοριτσιού.

 

Εξαιρετικό κλιπάκι παρεμπιπτόντως. Δεν έχει λόγια, μόνο μουσική, ώστε να μπορεί να την παρακολουθήσει οποιοδήποτε πιτσιρίκι στον κόσμο. Βάλτε να ακούσετε τα πρώτα δευτερόλεπτα, και αν δεν σας παρασύρει η μουσική, να μην με λένε Phantom Duck.

 

 

 

 

Πάρτε και το βασικό κομμάτι με λόγια

 

[imdb=tt1285108]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Γάντζος changed the title to The angel and the soldier boy (1989)

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45736
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6169 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ύστερα από παραλαβή του DVD, είμαι στην ευχάριστη θέση να το παραθέσω και στην αντίστοιχη ποιότητα :P. Θα αφήσω και το άλλο για το ιστορικό επειδή έχει το λογότυπο της ΕΤ1, όμως αυτό έχει ολόκληρη την ταινία με τα όλα της.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35616
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Αποφάσισα να εμπιστευτώ το γούστο του Γιώργου και κυρίως να σεβαστώ τον κόπο που έκανε να ψηφιοποιήσει και να ανεβάσει το βίντεο, οπότε έκατσα και το είδα. Άλλωστε ήταν μικρή ταινία, τι είχα να χάσω; Αν και δε θα έλεγα ότι είναι του γούστου μου, η ταινία μου άφησε μια γλυκιά γεύση και θύμησε παιδικά χρόνια, παρόλο που δεν την είχα ξαναδεί (ίσως υποσεινήδητα μου θύμισε κάποια άλλη ταινία). Σημαντικό plus ότι δεν έχει λόγια, ενώ συνοδεύεται και από πολύ ωραία μουσική.

 

:Ion:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • GeoTrou changed the title to The Angel and the Soldier Boy (1989)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.